TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kurti: Koalicioni qeverisës dështoi në luftimin e korrupsionit dhe heqjen e vizave

Lajmi.net - 09.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë për medie, ka thënë se qeveria e vendit ka dështuar në liberalizimin e vizave dhe luftimin e korrupsionit.

Kurti: VV do ta votojë Ligjin për ushtrinë, Qeveria dështoi në agjendën evropiane

Telegrafi - 09.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë për medie, ka thënë se qeveria e vendit ka dështuar në liberalizimin e vizave dhe luftimin e korrupsionit.

Kurti: Koalicioni qeverisës dështoi në luftimin e korrupsionit dhe heqjen e vizave

Botasot - 09.12.2018

(E plotësuar) - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë për medie, ka thënë se qeveria e vendit ka dështuar në liberalizimin e vizave dhe luftimin e korrupsionit.

Të zhgënjyer nga pamundësia të lëvizin lirshëm sivjet

Botasot - 09.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, nuk është futur në agjendën e takimeve të dhjetorit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian.

Kurti: Haradinaj i dështuar, të shkojë në shtëpi

Gazeta Express - 09.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë për medie, ka thënë se qeveria e vendit ka dështuar në liberalizimin e vizave dhe luftimin e ...

Të rinjtë të zhgënjyer nga pamundësia të lëvizin lirshëm sivjet (Video)

Telegrafi - 09.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, nuk është futur në agjendën e takimeve të dhjetorit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian.

Kurti: Koalicioni qeverisës dështoi në luftimin e korrupsionit dhe heqjen e vizave

Koha.net - 09.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë për medie, ka thënë se qeveria e vendit ka dështuar në liberalizimin e vizave dhe luftimin e korrupsionit.

Kurti: Qeveria ka dështuar në liberalizimin e vizave dhe luftimin e korrupsionit

Koha.net - 09.12.2018

Të dështuar e ka quajtur qeverisjen Haradinaj, kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti. Në një konferencë për media, ai ka përmendur dështimet në luftimin e korrupsionit dhe në procesin e liberalizimit të ...

Lideri i Vetëvendosjes Kurti arsyetoi BE-në për vizat, fajëson liderët (VIDEO)

Tetova Sot - 09.12.2018

Lideri i lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti në një konferencë për media ka folur për korrupsion dhe për ngecjen e reformave në Kosovë. Me këtë rast ai I ka quajtur mashtrues presidentin Hashim Thaçi, ...

Për mos liberalizim të vizave, më e pakta që kërkohet është dorëheqja e Dhurata Hoxhës

Koha.net - 08.12.2018

S’ka liberalizim të vizave as këtë vit për kosovarët. Komisioneri i Bashkimit Evropian, Johhanes Hahn tha se koha e mundshme që kjo të ndodhë është viti 2020.

S’ka liberalizm, kërkohet dorëheqja e Qeverisë Haradinaj

Telegrafi - 08.12.2018

S’ka liberalizim të vizave as këtë vit për kosovarët. Komisioneri i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn tha se koha e mundshme që kjo të ndodh është viti 2020.

S’ka liberalizm të vizave, kërkohet dorëheqja e Dhurata Hoxhës dhe jo vetëm e saj

Botasot - 08.12.2018

S’ka liberalizim të vizave as këtë vit për qytetarët. Komisioneri i Bashkimit Evropian, Johhanes Hahn tha se koha e mundshme që kjo të ndodh është viti 2020.

Kryeministri e konsideron të pa drejtë vonesën e BE-së për liberalizim të vizave për Kosovën

Gazeta Express - 08.12.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave, Kosova ka kryer të gjitha punët që i ishin caktuar, dhe se tani përgjegjësinë për ...

Mos liberalizimi i vizave mund të ketë si qëllim ndarjen e Kosovës?

Botasot - 08.12.2018

Në seancën e jashtëzakonshme të së mërkurës në Kuvendin e Kosovës, deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajdar Beqa ka kërkuar nga Qeveria e Shqipërisë që t`i pajisë qytetarët e Kosovës me ...

Thaçi më 2012: Të nderuar qytetarë, urime liberalizimi i vizave!

Gazeta Express - 07.12.2018

Një video e presidentit Hashim Thaçi, duke uruar qytetarët e vendit për “liberalizimin e vizave” në vitin 2012, është bërë virale në rrjete ...

Thaçi më 2012: Të nderuar qytetarë, urime liberalizimi i vizave! (VIDEO)

Tetova Sot - 07.12.2018

Një video e presidentit Hashim Thaçi, duke uruar qytetarët e vendit për “liberalizimin e vizave” në vitin 2012, është bërë virale në rrjete sociale. Shumë faqe satirike kanë publikuar videon e të ...

Fundi i gënjeshtrave të pushtetarëve!

SOT - 06.12.2018

Liberalizimi i vizave, ishte "karta" e të gjithë pushtetarëve të pas 17 shkurtit 2008. Pas votimit në PE në favor të liberalizimit të vizave, tek pushtetarët dhe qytetarët e vendit shpërtheu një ...

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, çfarë u vendos për liberalizimin e vizave

SOT - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Megjithëse, ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucionalë të ...

Blakaj tregon se kush mbanë përgjegjësi për zvarritjen e liberalizimit

Ina - 06.12.2018

Izolimi i qytetarëve të Kosovës do të vazhdojë ende. Së fundmi komisioneri Johannes Hahn gjatë vizitës në Kosovë tha se viti 2020 mund të përmendet si kohë realiste për liberalizimin e vizave për ...

Ja pse Kosova dështoi në liberalizimin e vizave, sipas Konjufcës

Lajmi.net - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka dhënë arsyet e tij përse Kosova dështoi në liberalizimin e vizave. Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk ...

Rastet e shënjestruara për liberalizimin e vizave do të vazhdojnë të trajtohen me prioritet

Lajmi.net - 06.12.2018

Luftimi i rasteve të krimit të organizuar dhe korrupsionit në raportet ndërkombëtare dhe ato vendore ishte evidentuar si problematike, në këtë drejtim, zgjidhja e këtyre rasteve u imponua si kriter ...

Konjufca tregon pse nuk u hoqën vizat për qytetarët e Kosovës

Botasot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në seancën e jashtëzakonshme, ka numëruar arsyet që, sipas tij, Kosova dështoi në liberalizimin e vizave.

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimi për liberalizimin e vizave

Gazeta Express - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të ...

Liberalizimi i vizave, Kosova me pritjet më të gjata

Gazeta Express - 06.12.2018

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, gjatë vizitës së fundit që zhvilloi në Prishtinë, të hënën që lamë pas, ua ka bërë me dije kosovarëve se me shumë gjasë nuk do të mundin ...

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimin për liberalizimin e vizave

Botasot - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Megjithëse ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucional të ...

Konjufca: Kështu duhet të veprojmë, nëse duam ta shpëtojmë Kosovën

Gazeta Express - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare mes Kosovës e ...

Konjufca: PSD'së s'i konvenojnë zgjedhjet, prandaj e përkrah Qeverinë

Gazeta Express - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për mundësinë e rrëzimit të qeverisë së udhëhequr nga Ramush ...

Konjufca thotë se Kosova është larg në rrugën e integrimeve evropiane

Botasot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka kritikuar Qeverinë për mos zbatimin e pakos së reformave evropiane. Në seancën e sotme plenare, Konjufca tha se kjo pako ka ...

Konjufca: PSD-së nuk i konvenojnë zgjedhjet, prandaj e përkrah Qeverinë

Botasot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për mundësinë e rrëzimit të qeverisë së udhëhequr nga Ramush Haradinaj. Konjufca ka thënë në emisionin “Pressing”, në ...

Konjufca: Kështu duhet të veprojmë, nëse duam ta shpëtojmë Kosovën

Botasot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare mes Kosovës e Serbisë.

Studentët në Pejë bëjnë hulumtim për liberalizimin e vizave, dalin me rezultate (Video)

Telegrafi - 06.12.2018

32% e nxënësve dhe studentëve në Pejë thonë se pas liberalizimit të vizave do të shkonin të kërkonin punë në zonën e Shengen-it. Të rinjtë e shkollave të mesme në Pejë nuk kanë shumë njohuri për të ...

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimi për liberalizimin e vizave

Tetova Sot - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Megjithëse, ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucionalë të ...

Konjufca tregon pse nuk u hoqën vizat për kosovarët

Tetova Sot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në seancën e jashtëzakonshme, ka numëruar arsyet që, sipas tij, Kosova dështoi në liberalizimin e vizave.

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimi për liberalizimin e vizave

Durres Lajm - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Megjithëse, ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucionalë të ...

Konjufca: Kështu duhet të veprojmë, nëse duam ta shpëtojmë Kosovën

Tetova Sot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka folur për mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje përfundimtare mes Kosovës e Serbisë.

Liberalizimi i vizave në vitin 2020, Qumili i çon porosi Hahnit

Ina - 05.12.2018

Pas lajmit se liberalizimi i vizave mund të shtyhet deri në vitin 2020 ka reaguar ‘Qumili’. Pas deklarates së komisionerit Johannes Hahn për zgjërim në BE i cili gjatë vizitës së fundit në Kosovë tha ...

Liberalizimi i vizave në vitin 2020, Qumili i çon porosi Hahnit

Alsat - 05.12.2018

Pas lajmit se liberalizimi i vizave mund të shtyhet deri në vitin 2020 ka reaguar ‘Qumili’. Pas deklarates së komisionerit Johannes Hahn për zgjërim në BE i cili gjatë vizitës së fundit në Kosovë tha ...

Kuçi: Ushtria dhe marrëveshja me Serbinë, më të rëndësishme se liberalizimi

Lajmi.net - 05.12.2018

Deputeti i AAK-së, Blerim Kuçi ka thënë se në të gjitha pikëpamjet Kosova e ka merituar liberalizimin e vizave para Serbisë, Ukrainës e shtetve të tjera.

Gani Dreshaj tregon kush i ka fajet për mosliberalizim të vizave

Lajmi.net - 05.12.2018

Në debatin parlamentar që është duke u zhvilluar në Kuvendin e Kosovës, deputeti nga radhët e AAK’së, Gani Dreshaj ka thënë se nëse dikush ka faj për mosliberalizim vizash i kemi ne fajet.

Këto janë 48 shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza

Lajmi.net - 05.12.2018

Janë 48 shtete drejt të cilave qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë pa viza. Edhe pse Kosova akoma nuk ka marrë liberalizimin e vizave, dhe sipas deklaratave nga Bashkimi Evropian ato nuk pritet të ...

“Liberalizimi mund të ndodhë në vitin 2020”, Qumili i çon porosi Hahnit

Lajmi.net - 05.12.2018

Pas lajmit se liberalizimi i vizave mund të shtyhet deri në vitin 2020 ka reaguar ‘Qumili’. Pas deklarates së komisionerit Johannes Hahn për zgjërim në BE i cili gjatë vizitës së fundit në Kosovë tha ...

Hoxha: BE-ja, e paaftë t’i mbajë premtimet për vizat

Lajmi.net - 05.12.2018

Askush nuk po merr përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave. Qeveritarët kosovarë nuk e kanë në plan të marrin përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian ...

Sholtes: Të gjithë i bëjnë kërkesa Kosovës, BE t’i ketë parasysh pasojat për mosliberalizim

Lajmi.net - 05.12.2018

Ditë më parë komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn vizitoi Kosovën ku kërkoi heqjen e taksës 100 për qind ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës.

Tahiri iu shkruan Hahnit dhe Avramopoulos për reformat në drejtësi si kriter i përmbushur për viza

Lajmi.net - 05.12.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka nisur sot një letër zyrtare tek Komisioneri për Politika të Fqinjësisë së Mirë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn dhe Komisioneri për Çështje të ...

Standardet e dyfishta të BE-së për liberalizimin e vizave, Ushtrinë dhe INTERPOL-in

Lajmi.net - 05.12.2018

Kosova po përballet me një fushatë të egër të Serbisë në politikën e jashtme, e sidomos në aspektin e anëtarësimit në organizata ndërkombëtare. Liberalizimi i vizave, transformimi i FSK-së në Ushtri ...

22 eurodeputetë kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Mapo - 05.12.2018

Një grup prej 22 deputetësh të Parlamentit Evropian kërkuan të martën që Kosovës t’i jepet liberalizimi i vizave pa shtyrje. Në një letër drejtuar presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk dhe ...

Tahiri iu dërgon një letër zyrtare Hahnit dhe Avramopoulosit

Koha.net - 05.12.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka nisur sot një letër zyrtare tek Komisioneri për Politika të Fqinjësisë së Mirë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn dhe Komisioneri për Çështje të ...

A do t’a mbaj Blerim Kuçi premtimin “nëse nuk hiqen vizat këtë vit jap dorheqje”, flet deputeti i AAK-së

Botasot - 05.12.2018

Deputeti i AAK-së, Blerim Kuçi ka thënë se në të gjitha pikëpamjet Kosova e ka merituar liberalizimin e vizave para Serbisë, Ukrainës e shtetve të tjera.

Ministri Tahiri iu shkruan komisionerëve Hahn dhe Avramopoulos për reformat në drejtësi

Telegrafi - 05.12.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka nisur sot një letër zyrtare tek komisioneri për Politika të Fqinjësisë së Mirë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn dhe komisioneri për Çështje të ...

Bekim Haxhiu: 80% e atyre që nënshkruan kërkesën për debat kanë nga 2-3 pasaporta

Botasot - 05.12.2018

Deputeti i PDK’së, Bekim Haxhiu, tha në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës se mund të konstatojë se 80% e atyre që kanë parashtruar kërkesën për debatin e sontëm parlamentar i kanë nga ...

Konjufca: Zyrtarëve të BE-së nuk u thash se do të zbrazej Kosova

Botasot - 05.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në emisionin “Interaktiv” ka sqaruar për akuzat ndaj tij se gjoja ka thënë se po ndodhi liberalizimi i vizave Kosova do të zbrazet.

Gani Dreshaj tregon kush i ka fajet për mosliberalizim të vizave

Botasot - 05.12.2018

Në debatin parlamentar që është duke u zhvilluar në Kuvendin e Kosovës, deputeti nga radhët e AAK’së, Gani Dreshaj ka thënë se nëse dikush ka faj për mosliberalizim vizash i kemi ne fajet.

Publikohet lista: Ja shtetet ku qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë pa viza

Botasot - 05.12.2018

Edhe pse Kosova akoma nuk ka marrë liberalizimin e vizave, dhe sipas deklaratave nga Bashkimi Evropian ato nuk pritet të liberalizohen deri në vitin 2020, qytetarët e vendit mund të udhëtojnë në 48 ...

Hoxha: BE-ja, e paaftë t’i mbajë premtimet për vizat

Botasot - 05.12.2018

Askush nuk po merr përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave. Qeveritarët kosovarë nuk e kanë në plan të marrin përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian ...

Sholtes: Të gjithë i bëjnë kërkesa Kosovës, BE t’i ketë parasysh pasojat për mosliberalizim

Botasot - 05.12.2018

Ditë më parë komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn vizitoi Kosovën ku kërkoi heqjen e taksës 100 për qind ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës.

Ministri Tahiri iu shkruan Komisionerëve Hahn dhe Avramopoulos për reformat në drejtësi si kriter i përmbushur për ...

Botasot - 05.12.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka nisur sot një letër zyrtare tek Komisioneri për Politika të Fqinjësisë së Mirë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn dhe Komisioneri për Çështje të ...

Sa premtimet për vizat... sa zhgënjimi për dështimin e liberalizimit

Koha.net - 05.12.2018

Qysh nga viti 2010, qytetarët e Kosovës janë ngopur me premtime të njëpasnjëshme të liderëve rreth liberalizimit të vizave. Porosia e fundit se liberalizimi po shtyhet prapë, ka thelluar dëshpërimin ...

Haxhiu: Shumica e deputetëve që nënshkruan kërkesën për debat kanë nga 2-3 pasaporta

Telegrafi - 05.12.2018

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës se mund të konstatojë se 80 për qind e atyre që kanë parashtruar kërkesën për debatin e sontëm parlamentar i ...

Konjufca: Zyrtarëve të BE-së nuk u thash se do të zbrazej Kosova, ua përmenda aferat korruptive

Koha.net - 05.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në emisionin “Interaktiv” ka sqaruar për akuzat ndaj tij se gjoja ka thënë se po ndodhi liberalizimi i vizave Kosova do të zbrazet.

Sholtes: BE-ja duhet t’i mbajë premtimet e veta dhe t’ia heqë Kosovës regjimin e vizave

Gazeta Express - 05.12.2018

Deklarimet e BE-së se ratifikimi i marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi do të jetë kushti i fundit për liberalizimin e vizave për kosovarët nuk doli të jetë i vërtetë.

Liberalizimi i vizave në vitin 2020, Qumili i çon porosi Hahnit

Gazeta Express - 05.12.2018

Pas lajmit se liberalizimi i vizave mund të shtyhet deri në vitin 2020 ka reaguar ...

Mashtrimi me vizat

Koha.net - 05.12.2018

Qeveritarët kanë refuzuar të marrin përgjegjësinë për mosliberalizimin e vizave, duke thënë se Kosova ka përmbushur detyrat e veta dhe se vendimmarrja ka ngecur në BE, shkruan sot “Koha Ditore”.

"Vizat vështirë se liberalizohen edhe në 2020, ja pse"

Botasot - 05.12.2018

Dukagjin Pupovci ka thënë se afati 2020 për liberalizimin e vizave, është optimist. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës së Edukimit të Kosovës, me anë të një postimi në Facebook ka thënë se liberalizimi nuk ...

Shala për vizat: Evropa t’i fus në listë të zezë politikanët, jo popullin!

Botasot - 05.12.2018

Aktivistja e shoqërisë civile, Linda Shala ka shprehur pakënaqësitë ndaj sjelljes së Evropës karshi Republikës së Kosovës sa i përket liberalizimit të vizave për vendin tonë.

Kuçi: Ushtria dhe marrëveshja me Serbinë, më të rëndësishme sesa liberalizimi

Gazeta Express - 05.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Kuçi ka thënë se në të gjitha pikëpamjet, Kosova e ka merituar liberalizimin e vizave para Serbisë, Ukrainës e ...

Njohësi i çështjeve juridike tregon disa arsye të “këqija” për Kosovën dhe vizat

Botasot - 05.12.2018

Njohësi i çështjeve politike dhe juridike Blerim Burjani, ka thënë për “Bota sot” se duhet të ketë sqarime nga BE-ja pse nuk ka liberalizim të vizave. Ai thotë se qytetarët po i mbajnë pasojat.

Sevdai Radogoshi ironizon me shtyrjen e liberalizimit të vizaze, realizon skeç dedikuar Hahnit në rolin e ‘Qumilit’

Telegrafi - 05.12.2018

Lajmi se liberalizimi i vizave për shtetasit e Kosovës mund të shtyhet deri në vitin 2020, ka lënë të nervozuar shumë qytetarë të vendit. Disa prej tyre madje kanë vendosur edhe të ironizojnë me këtë ...

Tendenca për shfuqizimin e Speciales dhe ideja për korrigjim kufijsh, “nokautuan” Kosovën ndërkombëtarisht

Botasot - 05.12.2018

Profesor Dr. Binak Maxharraj, në një bisedë për gazetën “Bota sot”, flet për mos luftimin e korrupsionit në Kosovë, liberalizimin e vizave që mund të shtyhet së paku deri në vitin 2020 dhe Qeverinë e ...

Ish-ambasadori tregon pse nuk po liberalizohen vizat dhe kush po e izolon Kosovën

Botasot - 05.12.2018

Ish-ambasadori i Kosovës, Lulzim Peci, ka bërë një koment lidhur me procesin e liberalizimit të vizave. Peci përmes një postimi në Facebook, thotë se për krimet e luftës ne ish-Jugosllavi BE-ja e ...

Profesori ndërkombëtar: Ndarja e çon Kosovën në luftë

Botasot - 05.12.2018

Vizita në Prishtinë e komisionerit të BE-së për zgjerim, Johanes Hahn i dha fund shpresave të qytetarëve të Kosovës për liberalizim vizash brenda këtij viti.

Kuçi nuk ngutet të mbajë premtimin për dorëheqje: E kemi votimin e ushtrisë… (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Deputeti i AAK-së, Blerim Kuçi ka thënë se në të gjitha pikëpamjet Kosova e ka merituar liberalizimin e vizave para Serbisë, Ukrainës e shtetve të tjera.

Ahmeti: Kryeministrin nuk e bën më evropian fakti që thotë se e ka mbiemrin Gjokaj (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Analisti Arben Ahmeti ka thënë se për shkak të vizave Kosova nuk guxon të bëj bardhën të zezë dhe të zezën të bardhë. Ahmeti në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se refuzimi i ...

Blakaj tregon se kush mbanë përgjegjësi për zvarritjen e liberalizimit

Botasot - 05.12.2018

Izolimi i qytetarëve të Kosovës do të vazhdojë ende. Së fundmi komisioneri Johannes Hahn gjatë vizitës në Kosovë tha se viti 2020 mund të përmendet si kohë realiste për liberalizimin e vizave për ...

Analisti i njohur tregon kush ka faj që nuk po liberalizohen vizat

Botasot - 05.12.2018

Në seancën e së martës deputetë e Kuvendit kanë bërë akuza të ndryshme ndaj njëri lidhur mosliberalizimin e vizave. Opozita ka akuzuar qeverinë, ndërsa pozita ka akuzuar BE-në.

22 eurodeputetë kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Durres Lajm - 05.12.2018

Një grup prej 22 deputetësh të Parlamentit Evropian kërkuan të martën që Kosovës t’i jepet liberalizimi i vizave pa shtyrje. Në një letër drejtuar presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk dhe ...

Qumili lun Teze me Hahn, pasi ai deklaroi se vizat do ju japin 2020 (VIDEO)

Tetova Sot - 05.12.2018

Pas lajmit se liberalizimi i vizave mund të shtyhet deri në vitin 2020 ka reaguar ‘Qumili’. Pas deklarates së komisionerit Johannes Hahn për zgjërim në BE i cili gjatë vizitës së fundit në Kosovë tha ...

Deputeti kosovar: 80% e parlamentarëve që debatojnë kanë nga 2-3 pasaporta

Java News - 05.12.2018

Deputeti i PDK’së, Bekim Haxhiu, tha në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës se mund të konstatojë se 80% e atyre që kanë parashtruar kërkesën për debatin parlamentar i kanë nga dy a tri ...

Kosovë/Mashtrimi me vizat nuk mbaron

Java News - 05.12.2018

Qeveritarët kanë refuzuar të marrin përgjegjësinë për mosliberalizimin e vizave, duke thënë se Kosova ka përmbushur detyrat e veta dhe se vendimmarrja ka ngecur në BE, shkruan “Koha Ditore”.Por të ...

Dështimi me liberalizimin: S’ka viza, s’ka as dorëheqje!

Gazeta Tema - 05.12.2018

Qeveritarët kosovarë nuk e kanë në plan të marrin përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian gjatë këtij viti, ashtu siç kishin premtuar vazhdimisht.

Fajon e zhgënjyer thellë me BE’në: Qytetarët e Kosovës kanë të drejtë të zemërohen

Ina - 04.12.2018

Tanja Fajon, deputete në Parlamentit Europian dhe raportuese për vizat në këtë institucion ka konfirmuar se Austria, si kryesuese e BE-së, nuk do ta fusë në rend të ditës votimin për liberalizimin e ...

22 eurodeputetë kërkojnë të hiqen vizat për Kosovën

LajmiFundit - 04.12.2018

Një grup prej 22 deputetësh të Parlamentit Evropian kërkuan që Kosovës t’i jepet liberalizimi i vizave pa shtyrje. Përmes një letre drejtuar Këshillit Europian, Donald Tusk dhe presidencës austriake ...

Miku i Kosovës: Mosliberalizimi është tradhti e premtimeve të BE-së

Lajmi.net - 04.12.2018

“I zhgënjyer nga komisionari i BE-së, Johannes Hahn" Eliot Engel, senatori republikan amerikan, është shprehu i zhgënyer me komisionarin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn lidhur me liberalizimin e ...

Fajon: Gjermania dhe Franca po e bllokojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Lajmi.net - 04.12.2018

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon u shpreh në Bruksel, se Kosova i ka përmbushur kushtet dhe se qytetarët e meritojnë liberalizmin e vizave.

LDK kërkon seancë të jashtëzakonshme për vizat

Lajmi.net - 04.12.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës ka kërkuar seancë të jashtëzakonshme për siç thonë ata, dështimet e koalicionit qeverisës që kulmuan me mosliberalizim të vizave.

Letra pro Kosovës; 22 eurodeputetë kërkojnë të hiqen vizat

Top Channel - 04.12.2018

Një grup prej 22 deputetësh të Parlamentit Evropian kërkuan që Kosovës t’i jepet liberalizimi i vizave pa shtyrje. Përmes një letre drejtuar Këshillit Europian, Donald Tusk dhe presidencës austriake ...

Konjufca: Kuvendi po anulon seancën e jashtëzakonshme të opozitës

Lajmi.net - 04.12.2018

Shefi i grupit Parlamentar të Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka bërë të ditur se Kryesia e Kuvendit ka marr vendim që të mos mbahet sot seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga opozita.

KMDLNj: Me mosliberalizim pësojnë qytetarët, jo politikanët

Lajmi.net - 04.12.2018

KMDLNJ përmes një njoftimi për media ka vlerësuar se nga mosliberalizimi i vizave pësojnë qytetarët, e jo politikanët. Duke pasur parasysh deklarimin e djeshëm të bërë në Prishtinë nga komisionari i ...

Haradinaj: Seanca e thirrur për çështjen e vizave, ndërhyrje në agjendat shtetërore

Lajmi.net - 04.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë mbledhjes së sotme ka thënë se Qeveria i ka kryer të gjitha detyrat e veta në procesin e liberalizimit të vizave.

Liberalizimi i vizave në Kosovë/ Eurodeputetja shprehet e zhgënjyer

SOT - 04.12.2018

Raportuesja për liberalizmin e vizave në Parlamentin Europian, Tanja Fajon ka shprehur në Bruksel se qytetarët e Kosovës e meritojnë lëvizjen pa viza.

Liberalizimi i vizave, Fajon: Kosova e meriton. Të lobojë te Gjermania e Franca

Top Channel - 04.12.2018

Raportuesja për liberalizmin e vizave në Parlamentin Europian, Tanja Fajon deklaroi në Bruksel se qytetarët e Kosovës e meritojnë lëvizjen pa viza, sepse Prishtina i ka përmbushur kushtet e vendosura.

Sllovakia kërkon liberalizim të vizave për Kosovën

Lajmi.net - 04.12.2018

Ish-ministri i jashtëm sllovak dhe tani anëtar i Parlamentit Europian, Eduard Kukan, ka folur në lidhje me liberalizimin e vizave për Kosovën. Ai ishte njëri nga 22 eurodeputetët që nënshkruan letrën ...

Themelohet lëvizja e fuqishme në PE, për heqjen e vizave për Kosovën, emrat e nismëtarëve

LajmiFundit - 04.12.2018

Europarlamentari, Eduard Kukan, ka njoftuar në faqen e tij në Twitter, se së bashku më një grup deputetësh të tjerë, emra të rëndësishëm, i kanë dërguar një letër presidentit të KE-së dhe presidencës ...

Njëzet e dy deputetë evropianë i kërkojnë KE-së të mos vonojë liberalizimin e vizave për Kosovën

Evropaelire - 04.12.2018

Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Soltes ka thënë se duke pasur njohuri për rëndësinë e sigurimit të lëvizjes së lirë për qytetarët e Kosovës, 22 anëtarë të Parlamentit Evropian ...

Liberalizimi i vizave për Kosovën - Fajon: po humbasim shumë kohë

DW - 04.12.2018

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon u shpreh në Bruksel, se: "pasi Kosova i ka përmbushur kushtet… qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizmin e vizave".

Dështimi i liberalizimit, opozita e Kosovës kërkon dorëheqjen e kryeministrit

SOT - 04.12.2018

Opozita e Kosovës ka kërkuar sot dorëheqjen e kryemisnitrit të vendit dhe zëvendësve të tij, ashtu siç kishin premtuar në rast të dështimit në heqjen e vizave brenda këtij, pasi komisionari Hahn tha ...

Konjufca thotë se u gënjyen qytetarët për viza: Tani duhet pritur deri në 2020

Lajmi.net - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në seancën e jashtëzakonshme për dështimin e liberalizimit të vizave, e ka quajtur pushtetin e vendit mizërie.

Sherifi fajëson LDK-në për mos liberalizim të vizave, kritikon Vetvendosjen

Lajmi.net - 04.12.2018

Në seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita në Kuvendin e Kosovës për deshtimin e liberalizimit të vizave, ka folur edhe shefi i Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi.

Rezoluta nga seanca për liberalizimin e vizave pritet të votohet të enjten

Evropaelire - 04.12.2018

Kuvendi i Kosovës ka ka mbajtur një seancë të jashtëzakonshme ku është diskutuar, për siç është thënë, dështimin e në procesin e liberalizimit të vizave .

Fajon: Qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizmin e vizave, tani në pyetje është kredibiliteti i institucioneve ...

Telegrafi - 04.12.2018

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave, Tanja Fajon, të martën është shprehur e zhgënjyer lidhur me mungesën e vullnetit për liberalizmin e vizave për kosovarët dhe kërkoi nga ...

LDK kërkon seancë të jashtëzakonshme për shkak të mos liberalizimit të vizave

Telegrafi - 04.12.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media kanë kërkuar seancë të jashtëzakonshme në lidhje me mos liberalizim të vizave. Ata për këtë ia hedhin fajin Qeverisë aktuale si dhe ...

Engel i zhgënjyer me Hahn: Mosliberalizimi për Kosovën është tradhti e premtimeve të BE-së

Botasot - 04.12.2018

Senatori republikan Eliot Engel ka thënë se është i zhgënjyer me komisionarin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn për deklaratën se liberalizimi i vizave është shtyrë deri në vitin 2020.

Miku i Kosovës: Mosliberalizimi është tradhti e premtimeve të BE-së

Botasot - 04.12.2018

“I zhgënjyer nga komisionari i BE-së, Johannes Hahn". Eliot Engel, senatori republikan amerikan, është shprehu i zhgënyer me komisionarin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn lidhur me liberalizimin e ...

Fajon: Gjermania dhe Franca po e bllokojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Botasot - 04.12.2018

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon u shpreh në Bruksel, se Kosova i ka përmbushur kushtet dhe se qytetarët e meritojnë liberalizmin e vizave.

LDK flet në emër të opozitës, kërkojnë seancë të jashtëzakonshme për mos liberalizim të vizave

Botasot - 04.12.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media kërkojnë seancë të jashtëzakonshme në lidhje me mos liberalizim të vizave. Ata për këtë ia hedhin fajin Qeverisë aktuale si dhe ...

Dardan Sejdiu fajëson të gjitha qeveritë e deritashme për mos liberalizim

Telegrafi - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të PSD-së, Dardan Sejdiu ka theksuar se liberalizimi i vizave është premtim elektoral tash e 10 vjet, i të gjitha qeverive pa përjashtim.

Dhurata Hoxha në Bruksel shfryen mllefin për vonesat e vizave

Botasot - 04.12.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, po merr pjesë në takimin e nivelit të lartë në Bruksel, nën organizimin e “Friends of Europe”, me temën “BE-Ballkani Perëndimor: Zgjerimi, integrimi ...

Haradinaj: Seanca e thirrur për çështjen e vizave, ndërhyrje në agjendat shtetërore

Botasot - 04.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë mbledhjes së sotme ka thënë se Qeveria i ka kryer të gjitha detyrat e veta në procesin e liberalizimit të vizave.

KMDLNJ: Për mosliberalizim pësojnë qytetarët e jo politikanët

Telegrafi - 04.12.2018

KMDLNJ përmes një kumtese për media ka vlerësuar se nga mosliberalizimi i vizave pësojnë qytetarët, e jo politikanët. Duke pasur parasysh deklarimin e djeshëm të bërë në Prishtinë nga komisionari i ...

Hoti i thotë Kuçit: Mbaje fjalën, jep dorëheqje!

Telegrafi - 04.12.2018

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë për Kosovën, Blerim Kuçi ka kërkuar të di se çfarë do të ndodh me nënshkrimet e falsifikuara të deputetëve të opozitës, duke pyetur shtuar nëse një gjë e tillë a ...

Sejdiu: Fajin për mosliberalizim e kanë të gjitha qeveritë e vendit

Botasot - 04.12.2018

Shefi i grupit parlamentar të PSD-së, Dardan Sejdiu ka theksuar se liberalizimi i vizave është premtim elektoral tash e 10 vjet, i të gjitha qeverive pa përjashtim.

Dhurata Hoxha në Bruksel shpreh zhgënjimin për vonesat në liberalizimin e vizave

Telegrafi - 04.12.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, po merr pjesë në takimin e nivelit të lartë në Bruksel, nën organizimin e “Friends of Europe”, me temën “BE-Ballkani Perëndimor: Zgjerimi, integrimi ...

Isufi: Hahn nuk tha se nuk do të ketë liberalizim të vizave

Telegrafi - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isufi , e ka quajtur jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, duke iu referuar kështu nënshkrimeve të ...

Sherifi: Procedurat e BE-së fajtore për vonesën e liberalizimit

Telegrafi - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi ka cituar deklaratat e Komisionerit për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, të bëra gjatë ditës së djeshme, ku ka pohuar se fajtor ...

KMDLNJ: Për mosliberalizim pësojnë qytetarët e jo politikanët

Gazeta Express - 04.12.2018

KMDLNJ përmes një kumtese për media ka vlerësuar se nga mosliberalizimi i vizave pësojnë qytetarët, e jo ...

LDK: Dorëheqja, veprimi i vetëm që i ka mbetur Qeverisë

Koha.net - 04.12.2018

Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës po kërkon seancë të jashtëzakonshme për, siç thotë, dështimet e koalicionit qeverisës që kulmuan me mos liberalizim të vizave.

Fillojnë lëvizjet për protesta pas vizitës së Hahnit dhe shtyrjes së liberalizimit të vizave

Gazeta Express - 04.12.2018

Deklarimet e BE-së se ratifikimi i marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi është kushti i fundit për liberalizimin e vizave për kosovarët nuk po dalin të jenë të vërteta.

Haradinaj për seancën e thirrur nga opozita: Ndërhyrje në agjendat shtetërore

Gazeta Express - 04.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë mbledhjes së sotme ka thënë se Qeveria i ka kryer të gjitha detyrat e veta në procesin e liberalizimit të ...

Fajon e zhgënjyer me BE-në: Kosova meriton liberalizimin e vizave

Gazeta Express - 04.12.2018

Tanj Fajon, deputete në Parlamentit Europian dhe raportuese për vizat në këtë institucion ka konfirmuar se Austria, si kryesuese e BE-së, nuk do ta fusë në rend të ditës votimin për liberalizimin e ...

22 eurodeputetë u shkruajnë Tuskut e austriakëve: Liberalizoni vizat për Kosovën pa vonesa tjera

Gazeta Express - 04.12.2018

Çështja e liberalizimit të vizave për Republikën e Kosovës ka bërë që 22 deputetë të Parlamentit Evropian t’i shkruajnë një letër presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk, dhe shefit të ...

Kosova jashtë agjendës së BE-së për vizat

Botasot - 04.12.2018

“Gjykoj se Kosova në këtë vit nuk do të jetë në agjendën e Bashkimit Evropian për liberalizim vizash, pasi situata politike në BE e determinon shtyrjen e këtij procesi në arsyetimin se Kosova nuk ka ...

Fajon: Heqja e vizave për Kosovën nuk është në rend të ditës së BE-së

Koha.net - 04.12.2018

Fajon, deputete Parlamentit Europian dhe raportuese për vizat në këtë institucion ka konfirmuar se Austria, si kryesuese e BE-së, nuk do ta fusë në rend të ditës votimin për liberalizimin e vizave ...

Haradinaj flet për taksën, liberalizimin e vizave dhe zhvillimet tjera në vend

Telegrafi - 04.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, gjatë mbledhjes së rregullt të Qeverisë së Republikës së Kosovës ka folur për temat aktuale në vend si dhe vendimet e kësaj qeverie.

22 eurodeputetë kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

VOA - 04.12.2018

Një grup prej 22 deputetësh të Parlamentit Evropian kërkuan të martën që Kosovës t’i jepet liberalizimi i vizave pa shtyrje. Në një letër drejtuar presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk dhe ...

22 eurodeputetë i shkruajnë Tuskut e austriakëve: Liberalizoni vizat për Kosovën pa vonesa të mëtejshme

Botasot - 04.12.2018

Çështja e liberalizimit të vizave për Republikën e Kosovës ka bërë që 22 deputetë të Parlamentit Evropian t’i shkruajnë një letër presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk, dhe Shefit të ...

“Kosovës i duhet liberalizimi me Amerikë dhe Britani, jo me BE-në”

Botasot - 04.12.2018

Ish-anëtari i SHIK-ut dhe UÇK-së, Naim Miftari thotë se, liberalizim dhe partneritet strategjik Kosovës i duhet vetëm me Amerikën dhe Britaninë e Madhe.

“As viti 2020 nuk do ta sjellë liberalizimin”

Botasot - 04.12.2018

Hapi i marrë nga Parlamentit Evropian ku është miratuar Rezoluta për Kosovën, për miratimin e vizave, është një hap mjaft me rëndësi, për shtetasit e Kosovës, edhe pse ky hap është larg që të ndodh.

Ministrja Hoxha në Bruksel, zhgënjim për vonesat në liberalizimin e vizave

Koha.net - 04.12.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, po merr pjesë në takimin e nivelit të lartë në Bruksel, nën organizimin e “Friends of Europe”, me temën “BE-Ballkani Perëndimor: Zgjerimi, integrimi ...

22 deputetë të PE-së i bëjnë thirrje BE-së t’u hiqen vizat kosovarëve

Koha.net - 04.12.2018

Duke e njohur rëndësinë e dhënies së liberalizimit të vizave për Kosovën, 22 anëtarë të Parlamentit Evropian nga grupe politike i kanë adresuar një letër të hapur presidentit të Këshillit të Evropës, ...

Konjufca i quan gabim teknik nënshkrimet e Kusarit dhe Dedës

Telegrafi - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se është shkelje mos mbajtja e seancës së jashtëzakonshme. Sipas Konjufcës rasti i nënshkrimeve të deputetëve Kusari Lila ...

Engel: Mosliberalizimi është tradhti e premtimeve të BE'së

Gazeta Express - 04.12.2018

Senatori republikan Eliot Engel ka thënë se është i zhgënjyer me komisionarin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn për deklaratën se liberalizimi i vizave është shtyrë deri në vitin ...

Konjufca: Kuvendi po anulon seancën e jashtëzakonshme të opozitës

Botasot - 04.12.2018

Shefi i grupit Parlamentar të Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka bërë të ditur se Kryesia e Kuvendit ka marr vendim që të mos mbahet sot seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga opozita.

22 deputetë të Parlamentit Evropian letër zyrtare Austrisë dhe KE-së: Të hiqen vizat për Kosovën

Telegrafi - 04.12.2018

Një letër i është dërguar Presidentit të Këshillit Evropian, Donald Tusk dhe shefit të Përfaqësisë së Përhershme të Austrisë, Nikolas Marschik, të cilën e kanë nënshkruar 22 deputetë të Parlamentit ...

Deputetja e cila e ka ditur që nuk do të ketë viza për Kosovën

Botasot - 04.12.2018

Vizita në Prishtinë e komisionerit të BE-së për zgjerim, Johanes Hahn i dha fund shpresave të qytetarëve të Kosovës për liberalizim vizash brenda këtij viti.

Konjufca – Dedës dhe Kusarit: Po të ishit opozitarë, nuk ish dashtë me ba gjithë atë zhurmë për nënshkrime

Botasot - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të VV-së, Glauk Konjufca, ka thënë se beson që do të kenë kuorum për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për dështimin e liberalizimit të vizave, raporton Periskopi.

Sholtes: Kosova ka përmbushur kriteret për liberalizim të vizave, topi është në anën e BE-së

Telegrafi - 04.12.2018

Igor Sholtes, raportues për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka reaguar ndaj vonesave të njëpasnjëshme të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

KMDLNJ: Për mosliberalizim pësojnë qytetarët e jo politikanët

Botasot - 04.12.2018

KMDLNJ përmes një kumtese për media ka vlerësuar se nga mosliberalizimi i vizave pësojnë qytetarët, e jo politikanët. Duke pasur parasysh deklarimin e djeshëm të bërë në Prishtinë nga komisionari i ...

Liberalizimi nuk do të ndodhë para vitit 2020, fajtorë institucionet vendore e jo BE-ja

Telegrafi - 04.12.2018

Liberalizimi i vizave për Kosovën mund të ndodhë në vitin 2020 ose edhe pak më herët. Kështu ka deklaruar gjatë vizitës që ka zhvilluar në Prishtinë komisioneri për Fqinjësi dhe Negociata të ...

Konjufca: Asnjë gram s’jemi pendu kur kemi gjuajtur gaz në Kuvend

Botasot - 04.12.2018

Deputeti i VV-së, Glauk Konjkufca i ka reaguar deputetës së AAK-së, Teuta Haxhiut lidhur me gjuajtjen e gazit lotsjellës në Kuvend. Konjufca i ka thënë Haxhiut se as ai dhe as kolegët e tij, nuk ...

Isufi e quan jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita

Botasot - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ahmet Isufi, e ka quajtur jo serioze seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita, duke iu referuar kështu nënshkrimeve të ...

Engel: Kosova ka bërë çdo gjë që iu kërkua, mos-liberalizimi është tradhti e premtimeve të BE-së

Koha.net - 04.12.2018

Senatori republikan Eliot Engel ka thënë se është i zhgënjyer me komisionarin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn për deklaratën se liberalizimi i vizave është shtyrë deri në vitin 2020.

Tahiri: Më përpara do të ndahet Bashkimi Evropian, se Kosova të marrë liberalizimin e vizave

Botasot - 04.12.2018

Komisionari Johannes Hahn dje në Prishtinë dha mesazh për të qartë për liberalizimin e vizave, duke thënë se viti 2020 është më realisti. Lidhur me këtë, politologu Ramush Tahiri, në një prononcim ...

Politika e kriminalizuar solli dështimin e liberalizimit të vizave

Botasot - 04.12.2018

“Problem tjetër i theksuar mbetet zhvatja e buxhetit pa ndal, themelimi i qeverive glomuse të tipit kinez dhe miliona shkojnë huq për njerëz që sillen vërdallë të papunë si ministra dhe zëvendës ...

Sherifi: Fajtor për vonesat e liberalizimit të vizave, janë procedurat e BE-së

Botasot - 04.12.2018

Shefi i grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi ka cituar deklaratat e Komisionerit për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, të bëra gjatë ditës së djeshme, ku ka pohuar se fajtor ...

Konjufca: Më kujtohet një titull për liberalizimin e vizave në një gazetë në Kosovë, në vitin 2009

Telegrafi - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, gjatë seancës së jashtëzakonshme në të cilën po diskutohet rreth dështimit të institucioneve në Kosovë rreth liberalizimit të ...

Hoti kërkon nga Kuçi të mbajë fjalën, të jap dorëheqje

Botasot - 04.12.2018

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë për Kosovën, Blerim Kuçi ka kërkuar të di se çfarë do të ndodh me nënshkrimet e falsifikuara të deputetëve të opozitës, duke pyetur shtuar nëse një gjë e tillë a ...

Konjufca: Krimet e Milaim Zekës janë shumë të mëdha

Botasot - 04.12.2018

Derisa, seanca e jashtëzakonshme për dështimin e liberalizimit të vizave, e thirrur nga opozita, ka mbi dy orë që ka filluar, akuzat dhe kundërakuzat fyerjet për këtë, mes deputetëve, nuk kanë të ...

Engel i zhgënjyer me Hahnin: Shtyrja e liberalizimit të vizave, tradhti e premtimeve të dhëna nga BE

Telegrafi - 04.12.2018

Kongresmeni amerikan, miku i Kosovës, Eliot Engel, ka reaguar ndaj deklaratës së Komisionerit të BE-së, Johannes Hahn, se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës do të shtyhet përsëri.

Reagime të shumta në Kosovë për shtyrjen e liberalizimit të vizave (Video)

Telegrafi - 04.12.2018

Lajmi se në Bashkimin Evropian sivjet nuk do të diskutohet liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë. Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut ...

Kosova në listë pritjeje për liberalizim vizash

Flaka - 04.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të ...

Engel: Mosliberalizimi është tradhti e premtimeve të BE-së

Tetova Sot - 04.12.2018

Senatori republikan Eliot Engel ka thënë se është i zhgënjyer me komisionarin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn për deklaratën se liberalizimi i vizave është shtyrë deri në vitin 2020.

Tanja Fajon:Gjermania dhe Franca dy vende kyçe, ku procesi i lberalizimit vizave per Kosoven është bllokuar

Gazeta Tema - 04.12.2018

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon u shpreh në Bruksel, se Kosova i ka përmbushur kushtet dhe se qytetarët e meritojnë liberalizmin e vizave.

Deputetët e PE-së kërkojnë heqjen e vizave për Kosovën

Flaka - 04.12.2018

Pak ditë para mbledhjes së Këshillit të Evropës, 22 anëtarë të Parlamentit Evropian nga grupe të ndryshme politike i kanë dërguar letër të hapur presidentit të Këshillit të Evropës Donald Tusk dhe ...

EMRAT/ 22 eurodeputetë kërkesë BE: Hiqni vizat për Kosovën!

Java News - 04.12.2018

Duke e njohur rëndësinë e dhënies së liberalizimit të vizave për Kosovën, 22 anëtarë të Parlamentit Evropian nga grupe politike i kanë adresuar një letër të hapur presidentit të Këshillit të Evropës, ...

Fajon shuan shpresat e kosovarëve që duan liberalizim: S’ka heqje vizash

Tetova Sot - 04.12.2018

Tanja Fajon, deputete Parlamentit Europian dhe raportuese për vizat në këtë institucion ka konfirmuar se Austria, si kryesuese e BE-së, nuk do ta fusë në rend të ditës votimin për liberalizimin e ...

Fajon e zhgënjyer thellë me BE’në: Qytetarët e Kosovës kanë të drejtë të zemërohen

Tetova Sot - 04.12.2018

Tanja Fajon, deputete në Parlamentit Europian dhe raportuese për vizat në këtë institucion ka konfirmuar se Austria, si kryesuese e BE-së, nuk do ta fusë në rend të ditës votimin për liberalizimin e ...

22 anëtarë të Parlamentit Evropian, kërkojnë t’i hiqen vizat Kosovës

Gazeta Tema - 04.12.2018

Duke e njohur rëndësinë e dhënies së liberalizimit të vizave për Kosovën, 22 anëtarë të Parlamentit Evropian nga grupe politike i kanë adresuar një letër të hapur presidentit të Këshillit të Evropës, ...

Haradinaj: Seanca e thirrur për çështjen e vizave, ndërhyrje në agjendat shtetërore

Tetova Sot - 04.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj gjatë mbledhjes së sotme ka thënë se Qeveria i ka kryer të gjitha detyrat e veta në procesin e liberalizimit të vizave.

Tanja Fajon del hapur kundër BE-së në Bruksel: Kosova meriton liberalizimin e vizave, kemi bërë shumë presion te ...

Gazeta Tema - 04.12.2018

Këto komente, ajo i bëri në një panel të Konferencës “BE dhe Balkani Perëndimor”, të organizuar nga “think tank”-u “Friends of Europe”. “Qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizmin e vizave, sepse ...

Senatori amerikan kritika BE: Refuzimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, tradhti

Java News - 04.12.2018

Senatori republikan Eliot Engel ka thënë se është i zhgënjyer me komisionarin e Bashkimit Europian, Johannes Hahn për deklaratën se liberalizimi i vizave është shtyrë deri në vitin 2020.

Fajon kritika BE-së: Jam e zhgënjyer, Kosova e meriton liberalizimin e vizave!

Java News - 04.12.2018

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Liberalizmin e Vizave Tanja Fajon deklaroi se Kosova ka përmbushur kushtet dhe se qytetarët e kosovarë e meritojnë linberalizimin e vizave.

Hoti kërkon nga Kuçi të mbajë fjalën, të jap dorëheqje

Tetova Sot - 04.12.2018

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë për Kosovën, Blerim Kuçi ka kërkuar të di se çfarë do të ndodh me nënshkrimet e falsifikuara të deputetëve të opozitës, duke pyetur shtuar nëse një gjë e tillë a ...

Opozita kërkon rrëzimin e qeverisë Haradinaj

Durres Lajm - 04.12.2018

Lidhja Demokratike e Kosovës, me anë të një deklarate për media ka kërkuar seancë të jashtëzakonshme në parlament dhe dorëheqjen e qeverisë së kryeministrit Haradinaj, pas dështimit për liberalizimin ...

Sejdiu: Fajin për mosliberalizim e kanë të gjitha qeveritë e vendit

Tetova Sot - 04.12.2018

Shefi i grupit parlamentar të PSD-së, Dardan Sejdiu ka theksuar se liberalizimi i vizave është premtim elektoral tash e 10 vjet, i të gjitha qeverive pa përjashtim.

Java që vulos shtyrjen e liberalizimit

Lajmi.net - 03.12.2018

Premtimet e institucioneve të Kosovës kanë qenë që në takimin e fundit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për këtë vit do të merret vendimi për heqjen e vizave për kosovarët, por një ...

Kosova rrezikon të mos ketë liberalizim të vizave as më 2019

Lajmi.net - 03.12.2018

Çështja e liberalizimit të vizave nuk do të jetë në agjendën e Këshillit të Ministrave të Brendshëm dhe Drejtësisë të Bashkimit Evropian që mbahet më 6 dhe 7 dhjetor.

Instituti EPIK tregon pse çështja e liberalizimit të vizave nuk do të jetë në agjendë të Këshillit të BE-së?

Lajmi.net - 03.12.2018

Instituti EPIK përmes një njoftimi për media ka sqaruar sot pse çështja e liberalizimit të vizave nuk mund të hyjë në agjendë të Këshillit të Bashkimit Evropian më 6-7 dhjetor, pa një votim paraprak ...

Kosova në listë pritjeje për liberalizim vizash

Evropaelire - 03.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të ...

Kosova detyrohet të pres tutje vendimin e BE-së për liberalizimin e vizave

Lajmi.net - 03.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian, që do të mbahet më ...

Hoxha: Do t’ia bëj me dije Hahnit se presim aprovimin e vendimit për liberalizim

Lajmi.net - 03.12.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka pritur sot Komisionarin e Bashkimit Evropian për zgjerim, Johannes Hahn, në kufirin shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, duke e ...

Kurti: Po na largohet Evropa e po na rrudhet Kosova

Lajmi.net - 03.12.2018

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka komentuar deklarimet e Komisionarit të BE-së, Johannes Hahn, se kosovarët duhet të presin ende për liberalizimin e vizave.

Kurti kërkon dorëheqjen e Haradinajt, Veselit dhe Hoxhës

LajmiFundit - 03.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti në lidhje me datën e liberalizimit të vizave, ka pohuar se Komisioneri për Fqinjësi Evropiane dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn, foli e tha: viti ...

Kurti kërkon dorëheqjen e Haradinajt, Veselit dhe Hoxhës

Alsat - 03.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti në lidhje me datën e liberalizimit të vizave, ka pohuar se Komisioneri për Fqinjësi Evropiane dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn, foli e ...

Veseli: Çështja e liberalizimit të vizave, krejtësisht politike

Lajmi.net - 03.12.2018

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka thënë se Kosova më shumë se çdo vend në regjion i ka plotësuar kushtet për liberalizim të vizave. Veseli në emisionin ‘Pressing’ ka theksuar se mosliberalizimi i ...

Isufi: Nuk duhen akuzuar institucionet vendore për mosliberalizimin e vizave

Lajmi.net - 03.12.2018

Ahmet Isufi, deputet i AAK-së në Kuvendin e Kosovës ka thënë se politikanët i kanë dhënë datat për liberalizimin e vizave për faktin se i kanë plotësuar kriteret që BE kishte vendosur për Kosovën.

Haradinaj: Vuçiq s’besonte se taksa 100 për qind mund të jetësohej

Lajmi.net - 03.12.2018

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka thënë se nuk e zhgënjejnë aspak vendimet e Bashkimit Evropian sa i përket heqjes së regjimit të vizave për kosovarët.

Murati: Detyrat e shtëpisë duhet t’i bëjmë për interesin tonë, jo për BE-në

Lajmi.net - 03.12.2018

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka thënë se mesazhi që duhet nxjerrë nga lajmi se sivjet s’do të ketë liberalizim të vizave, është se Kosova duhet t’i kryejë detyrat e shtëpisë për ...

Këshilli i Ministrave i BE-së: Heqja e vizave për kosovarët nuk është pjesë e agjendës

Gazeta Express - 03.12.2018

Premtimet e institucioneve të Kosovës kanë qenë që në takimin e fundit të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për këtë vit do të merret vendimi për heqjen e vizave për kosovarët, por një ...

Kompromisi i paparashikuar për liberalizimin e vizave

Botasot - 03.12.2018

Kosova u sakrifikua mjaftë shumë për të arritur rrugën drejt integrimeve evropiane, por në fakt me këtë politikë e cila po na udhëheq jemi shumë larg që kjo të ndodhë.

Kosova rrezikon të mos ketë liberalizim të vizave as më 2019

Telegrafi - 03.12.2018

Kosova as këtë vit nuk do ta përfundoj procesin e liberalizimit të vizave. Të paktën kështu është thënë nga ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, e cila ka konfirmuar se çështja e heqjes ...

KMDLNJ i quan mashtrues Hahnin dhe Mogherinin

Botasot - 03.12.2018

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe të Lirive të Njeriut e kanë quajtur komisionarin europian, Johhanes Hahn, mashtrues dhe premtues ordiner duke thënë se Qeveria e Kosovës as nuk është dashur ...

Murati: Konfirmohet e pritura, s’jemi pjesë e agjendës së Këshillit të Ministrave për liberalizim

Koha.net - 03.12.2018

Hulumtuesi i Institutit Demokratik të Kosovës (KDI), Artan Murati, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se Kosova nuk është pjesë e agjendës së Këshillit të Ministrave të BE-së, ...

Lajme të këqija për liberalizimin e vizave

Botasot - 03.12.2018

Hulumtuesi i Institutit Demokratik të Kosovës (KDI), Artan Murati, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka thënë se Kosova nuk është pjesë e agjendës së Këshillit të Ministrave të BE-së, ...

Instituti Epik sqaron se pse çështja e liberalizimit s’mund të hyjë në agjendën e BE-së pa votim paraprak të PE-së

Koha.net - 03.12.2018

Instituti Epik, thotë se së fundi, në diskurs publik janë paraqitur qëndrime që çështja e liberalizimit të vizave mund të hyjë në agjendë të Këshillit të BE-së me 6-7 dhjetor.

Instituti EPIK tregon pse çështja e liberalizimit të vizave nuk do të jetë në agjendë të Këshillit të BE-së?

Telegrafi - 03.12.2018

Instituti EPIK përmes një njoftimi për media ka sqaruar sot pse çështja e liberalizimit të vizave nuk mund të hyjë në agjendë të Këshillit të Bashkimit Evropian më 6-7 dhjetor, pa një votim paraprak ...

Instituti EPIK tregon pse çështja e liberalizimit të vizave nuk do të jetë në agjendë të Këshillit të BE-së?

Botasot - 03.12.2018

Instituti EPIK përmes një njoftimi për media ka sqaruar sot pse çështja e liberalizimit të vizave nuk mund të hyjë në agjendë të Këshillit të Bashkimit Evropian më 6-7 dhjetor, pa një votim paraprak ...

Kosova në listë pritjeje për liberalizim vizash

Botasot - 03.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të ...

Dhurata Hoxha tregon se çfarë do t’i thotë Hahnit për vizat

Botasot - 03.12.2018

Ministrja e integrimeve, Dhurata Hoxha, në rrjetin e saj social Facebook, ka njoftuar se ka pritur në kufirin në Merdarë komisionerin për zgjerim të BE-së, Johanes Hahn.

Ministrja Hoxha priti Komisionarin Hahn në kufirin me Serbinë

Telegrafi - 03.12.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka pritur sot Komisionarin e Bashkimit Evropian për zgjerim, Johannes Hahn, në kufirin shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Serbisë, duke e ...

Hoxha, Hahnit: Siç pritët nga ne plotësimin e kushteve, tash ne presim nga ju heqjen e vizave

Koha.net - 03.12.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka pritur Komisionarin e Bashkimit Evropian për zgjerim, Johannes Hahn, në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë, duke e vlerësuar vizitën e tij si të ...

Lamtumirë liberalizim

Botasot - 03.12.2018

Sipas të gjitha gjasave edhe viti 2019 do ta zëjë Kosovën pa liberalizim të vizave. Skeptik se Kosova nuk mund të presë asnjë lëvizje sa i përket liberalizimit të vizave në vitin shprehet edhe ...

Siç po ecin punët, çështja e liberalizimit për Kosovën do të shtyhet deri në vitin 2020

Koha.net - 03.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të ...

Kurti: Po na largohet Evropa e po na rrudhet Kosova

Telegrafi - 03.12.2018

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, përmes një postimi në Facebook ka komentuar deklarimet e Komisionarit të BE-së, Johannes Hahn, se kosovarët duhet të presin ende për liberalizimin e ...

Albin Kurti me deklarata të fuqishme kundër Haradinajt, Veselit, Thaçit dhe Hoxhës

Botasot - 03.12.2018

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti përmes një postimi në Facebook ka reaguar pas deklaratës së komisionerit për Fqinjësi Evropiane dhe Negociata për Zgjerim, Johannes Hahn, i cili përmendi vitin 2020 ...

Kurti kërkon dorëheqje, “ky pushtet ia ka borxh Kosovës 8.200 hektarë”

Koha.net - 03.12.2018

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, thotë se për herë të parë një zyrtar i lartë i BE-së përmendi datë për liberalizimin e vizave në Kosovë. “Komisioneri për Fqinjësi Evropiane dhe Negociata ...

Vonimi i liberalizimit të vizave, Kurti kërkon dorëheqjen e Haradinajt, Veselit e Hoxhës

Gazeta Express - 03.12.2018

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se për herë të parë një zyrtar i lartë i Bashkimit Evropian përmendi datë për liberalizimin e vizave në ...

Veseli: Shtyrja e liberalizimit të vizave deri më 2020, lajm dëshpërues për BE’në

Gazeta Express - 03.12.2018

Kreu i Kuvendit të Kosovës, njëherësh kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka folur rreth vonimit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës nga ana e Bashkimit ...

Jep dorëheqje Ramush Haradinaj!

Botasot - 03.12.2018

Komisionari Evropian për zgjerim Johannes Hahn, ua këputi shpresat qytetarëve të Republikës së Kosovës, të cilët prisnin me padurim që liberalizimi i vizave të ndodhë brenda këtij viti e më së largu ...

Isufi: Mos dhënia e liberalizimit të vizave nga BE-ja, çështje politike me qëllime të caktuara (Video)

Telegrafi - 03.12.2018

Ahmet Isufi, deputet i AAK-së në Kuvendin e Kosovës ka thënë se politikanët i kanë dhënë datat për liberalizimin e vizave për faktin se i kanë plotësuar kriteret që BE kishte vendosur për Kosovën.

Haradinaj: Nuk më zhgënjejnë vendimet e europianëve, Vuçiq s’besonte se taksa 100% mund të jetësohej

Botasot - 03.12.2018

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj ka thënë se nuk e zhgënjejnë aspak vendimet e Bashkimit Europian sa i përket heqjes së regjimit të vizave për kosovarët.

Veseli: Çështja e liberalizimit të vizave, krejtësisht politike

Botasot - 03.12.2018

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka thënë se Kosova më shumë se çdo vend në regjion i ka plotësuar kushtet për liberalizim të vizave. Veseli në emisionin ‘Pressing’ ka theksuar se mosliberalizimi i ...

"Me këtë qeveri zor se hiqen vizat edhe në 2020"

Botasot - 03.12.2018

Komisioneri Evropian për Zgjerim, Johannes Hhan ka thënë se viti 2020 është koha më realiste për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës. Këto komente i bëri përmes një konference për media ...

Blerim Kuçi afër dorëheqjes

Botasot - 03.12.2018

Sekretarit të AAK-së, Blerim Kuçit i kanë mbetur vetëm edhe 28 ditë të gëzojë postin e deputetit në Kuvendin e Kosovës, pasi ai kishte premtuar se do të jap dorëheqje nëse brenda këtij viti nuk ...

Murati: Mesazhi që marrim është se detyrat duhet t’i bëjmë për vete, jo për BE-në

Koha.net - 03.12.2018

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka thënë se mesazhi që duhet nxjerr nga lajmi se sivjet s’do të ketë liberalizim të vizave, është se Kosova duhet t’i kryejë detyrat e shtëpisë për ...

Shtyhet liberalizimi deri në vitin 2020? Profesori ndërkombëtar: Qasja e BE-së e gabuar, qytetarët e Kosovës e ...

Botasot - 03.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të ...

Kështu premtuan politikanët e Kosovës për vizat, dy nga ta do të japin dorëheqje

Botasot - 03.12.2018

Komisioneri për zgjerim i BE-së, Johanes Hahn, dje përfundimisht gjatë vizitës në Kosovë i dha fund shpresës për liberalizim të vizave këtë vit për Kosovën.

Pantina: Për dështimin e liberalizimit të vizave, Kosova dhe BE-ja bashkëfajtore (Video)

Telegrafi - 03.12.2018

Deputetja e PSD-së, Shqipe Pantina ka thënë se sot komisioneri Johannes Hahn na është thënë diçka që e kemi ditur prej kohësh. Pantina në “Përballje” me gazetarin Muhamet Hajrullahu në RTV Dukagjini ...

Blerim Kuçi do të dorëzojë mandatin e deputetit, nëse nuk ndodhë liberalizimi sivjet

Telegrafi - 03.12.2018

Sekretari i përgjithshëm i AAK-së, Blerim Kuçi ka thënë se do t’i qëndroj prapa premtimit të tij për dorëheqje nga posti i deputetit, nëse nuk ndodh liberalizimi i vizave këtë vit.

Kryeziu: Hezitimet e para për vizat i kishin Franca, Holanda dhe Gjermania (Video)

Telegrafi - 03.12.2018

Taulant Kryeziu nga Instituti EPIK ka thënë se politikanët tanë gjatë vitit 2018 kanë dhënë premtime se do të liberalizohen vizat për qytetarët e Kosovës brenda vitit, por situata ka ndryshuar muajt ...

Fundi i gënjeshtrave të pushtetarëve!

Tetova Sot - 03.12.2018

Florim Zeqa Liberalizimi i vizave, ishte “karta” e të gjithë pushtetarëve të pas 17 shkurtit 2008. Pas votimit në PE në favor të liberalizimit të vizave, tek pushtetarët dhe qytetarët e vendit ...

KMDLNj: Hahn dhe Mogherini na mbytën me rrena

Medial - 03.12.2018

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, duke komentuar vizitën e komisionarit evropian për Zgjerim, Johannes Hahn, e ka quajtur atë mashtrues dhe premtues ordinerë që tani po ...

Në listë pritjeje për liberalizim vizash është Kosova

Medial - 03.12.2018

Çështja për liberalizimin e vizave në zonën Schengen të Bashkimit Evropian për Kosovën, sipas zyrtarëve të Qeverisë se Kosovës, nuk është futur as kësaj radhe në agjendën e Këshillit të Ministrave të ...

Haradinaj në panik, deputeti i tij jep dorëheqje pas dështimit të vizave

Tetova Sot - 03.12.2018

Deputeti i AAK-së, Blerim Kuçi, kishte premtuar para disa muajsh se do të japë dorëheqje nëse vizat nuk hiqen për Kosovën këtë vit, shkruan “Bota sot”.