TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rama: Vëzhguesit e huaj, si spektatorë në mort

Gazeta Start - 16.06.2013

Tiranë – Edi Rama nuk ka shumë besim as tek vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve. Ai i konsideron si spektatorë që shkojnë për të marrë pjesë në një mort.

Sistemi elektronik, spanjollët fajësojnë KQZ-në për dështimin

Shekulli - 16.06.2013

Kompania spanjolle fajëson Komisionin Qendror të Zgjedhjeve në lidhje me sistemin e verifikimit elektronik të kartave. Mësohet se kompania spanjolle Indra në letrën që ju ka përcjellë partive politike përmes KQZ-së, shprehet e gatshme për ...

Rama nuk beson tek vëzhguesit e huaj, i duken si spektatorë në mort

Albeu.com - 16.06.2013

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, flet në emisionin “Bugajski Hour” të analistit Janush Bugajski në Albanian Screen. Lideri i opozitës u shpreh se sa i përket organizimit të zgjedhjeve janë bere hapa pas pasi është humbur ...

Rama: Vëzhguesit e huaj më duken si spektatorë në një mort, s'iu besoj

BalkanWeb - 16.06.2013

Kreu i PS, Edi Rama gjatë aktivitetit të organizuar dje në “Pallatin e Kongreseve” në kryeqytet, me titullin “Tirana e të gjithëve”, premtoi legalizim falas të ndërtimeve informale.

Edi Rama: Po humbi Berisha mund të ndodhë çdo gjë

Shqiptarja - 16.06.2013

TIRANE - Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, flet në emisionin “Bugajski Hour” të analistit Janush Bugajski në Albanian Screen. Ai analizon situatën politike një javë para zgjedhjeve duke theksuar fitoren e padiskutueshme të së ...

Kompania spanjolle bën përgjegjëse KQZ-në për dështimin e verifikimit elektronik të kartave

Gazeta Tema - 16.06.2013

Mësohet se kompania spanjolle Indra në letrën që ju ka përcjellë partive politike përmes KQZ-së, shprehet e gatshme për të plotësuar një pjesë të kërkesave teknike, por pret që të jetë KQZ-ja të dërgojë një shkresë zyrtare.

Kompania spanjolle bën përgjegjëse KQZ-në për dështimin e verifikimit elektronik të kartave

AMA-News - 16.06.2013

Mësohet se kompania spanjolle Indra në letrën që ju ka përcjellë partive politike përmes KQZ-së, shprehet e gatshme për të plotësuar një pjesë të kërkesave teknike, por pret që të jetë KQZ-ja të dërgojë një shkresë zyrtare.

23 qershori, INDRA merr lekët projektet nuk do të bëhen

Shqiptarja - 16.06.2013

TIRANE - Projektet pilotë për numërimin elektronik në Qarkun e Fierit si dhe verifikimin e mjeteve identifikuese të zgjedhësve në Qarkun e Tiranës, duket se po shkojnë drejt dështimit, kjo pas afatit kohor shumë të ngushtë që mbetet për ...

Zgjedhjet, kompania spanjolle paguhet, projektet drejt dështimit

Gazeta Dita - 16.06.2013

Projektet pilotë për numërimin elektronik në Qarkun e Fierit si dhe verifikimin e mjeteve identifikuese të zgjedhësve në Qarkun e Tiranës, duket se po shkojnë drejt dështimit, kjo pas afatit kohor shumë të ngushtë që mbetet për t`u ...

Rama: Nuk besoj në monitorim të zgjedhjeve

Shekulli - 15.06.2013

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, intervistë në emisionin “Bugajski Hour” të analistit Janush Bugajski në ‘Albanian Screen’ Intervista Le të hidhemi drejt e tek zgjedhjet, sepse ato sigurisht, çdokush po mendon për ato.

Këshilli i Europës: KQZ rrezik për zgjedhjet, po kompromentohet procesi

SOT - 15.06.2013

Këshilli i Europës e shikon si rrezik për zgjedhjet e 23 qershorit funksionimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve me 4 anëtarë. Kreu i delegacionit të Këshillit të Evropës, Luka Volonte, që do të ndjekë nga afër zgjedhjet në Shqipëri, ka ...

Këshilli i Evropës: Zgjidhni krizën në KQZ

Kombetare - 15.06.2013

Luca Volonté, kryesuesi i delegacionit të KE, sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Ai thotë për DW se legjislacioni zgjedhor ka nevojë për amendim lidhur me lirinë e medias Z.

Mbedhja e KQZ, vijon akreditimi i vëzhguesve

Albeu.com - 15.06.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e ditës së shtune ka miratuar një sere projektvendimesh. KQZ akreditoi 955 vëzhgues afatshkurtër për vëzhgimin e procesit zgjedhor të 23 qershorit .

KiE: Zgjidhni krizën në KQZ, rrezikohet rezultati i zgjedhjeve

Mapo - 15.06.2013

TIRANË Kur mbeten edhe pak ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve parlamentare, ndërkombëtarët po e vënë theksin tek domosdoshmëria e plotësimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, pasi me përbërjen aktuale prej katër anëtarësh nuk mund të ...

Zgjedhjet, Wollfarth: Retorika politike rrezikon të minojë legjitimitetin

Mapo - 15.06.2013

TIRANË Për ambasadorin e OSBE-së në Tiranë, Eugen Wollfarth, retorika dhe veprimet negative të palëve në këtë fushatë zgjedhore rrezikojnë besueshmërinë dhe legjitimitetin e procesit zgjedhor.

KQZ vijon akreditimin e vëzhguesve për zgjedhjet

BalkanWeb - 15.06.2013

TIRANË- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e së shtunës miratoi akreditimin e një numër vëzhguesish nga organizata të shoqërisë civile për vëzhgimin e zgjedhjeve të 23 qershorit.

Padia e KQZ-së, kreu i Kalasë së Dodës: Bashkimi i qendrave është ligjor

Gazeta Idea - 15.06.2013

Dibër- Kryetari i komunës së Kalasë së Dodës ka sqaruar në një deklaratë të shpërndarë për mediat padinë penale të KQZ-së mbi të, me pretendimin se ka bashkuar qendrat e votimit siç thotë ligji.

Zgjedhjet, KQZ-ja miraton akreditimin e vëzhguesve të 23 qershorit

Gazeta Idea - 15.06.2013

Tiranë- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi sot me 4 vota pro një sërë projekt/vendimesh. Njoftimi zyrtar thonë se kaluan projektvendimet: “Për miratimin e kërkesës së Qendrës për një Shoqëri më të Mirë (PSHM), për vëzhgimin e ...

INTERVISTA/ Edi Rama: S’besoj në monitorimin e zgjedhjeve në Shqipëri. Më duken si spektatorë në një mort

Gazeta Tema - 15.06.2013

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, flet në emisionin “Bugajski Hour” të analistit Janush Bugajski në Albanian Screen Le të hidhemi drejt e tek zgjedhjet, sepse ato, sigurisht, çdokush po mendon për ato.

Rama në Bugajski Hour: Vëzhguesit kanë qenë spektatorë në një mort

Gazeta Dita - 15.06.2013

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, flet në emisionin “Bugajski Hour” të analistit Janush Bugajski në Albanian Screen Le të hidhemi drejt e tek zgjedhjet, sepse ato, sigurisht, çdokush po mendon për ato.

Rama në Bugajski Hour: Vëzhguesit kanë qenë spektatorë në një mort

AMA-News - 15.06.2013

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, flet në emisionin “Bugajski Hour” të analistit Janush Bugajski në Albanian Screen Le të hidhemi drejt e tek zgjedhjet, sepse ato, sigurisht, çdokush po mendon për ato.

KiE: KQZ-ja e cunguar rrezikon besueshmërinë e zgjedhjeve

Shekulli - 14.06.2013

Luca Volonte, kryesuesi i delegacionit të Këshillit të Europës, sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve të 23 qershorit në Shqipëri, duke iu referuar situatës së KQZ-së, e cila po funksionon me vetëm 4 anëtarë.

KiE, Volonte: Zgjedhjet në rrezik, zgjidhni KQZ-në

Gazeta Start - 14.06.2013

Tiranë - Kryesuesi i delegacionit të KiE Luca Volonté, e sheh rrezik real për besueshmërinë e rezultatit të zgjedhjeve, ndërkohë që përsërit apelin e Këshillit të Evropës në Tiranë për zgjidhjen e krizës në KQZ.

Ambasadorja gjermane: KQZ-ja e cunguar dëmton zgjedhjet

Shekulli - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri flet për “Deutsche Welle”-n për atmosferën elektorale dhe primtshmëritë për 23 qershorin, për pjesëmarrjen në votime dhe raportet Tiranë - Berlin pas zgjedhjeve në të dy vendet.

Alarmi i ambasadorëve!

Gazeta Start - 14.06.2013

Tiranë – Teksa kanë mbetur edhe më pak se 10 ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve, ambasadorët e më të rëndësishëm në Tiranë, japin alarmin për besueshmërinë e tyre.

Wollfarth: KQZ-ja të jetë e plotë, të mos ndërrohen anëtarët

Shekulli - 14.06.2013

Ambasadorit te OSBE-se, Eugen Wollfarth, në një intervistë për DW ka fajësuar politikanët për situatën e krijuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Këshilli i Evropës i Tiranës: zgjidhni krizën në KQZ

DW - 14.06.2013

Luca Volonté, kryesuesi i delegacionit të KE sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Ai thotë për DW se legjislacioni zgjedhor ka nevoje per amendim lidhur me lirinë e medias. DW: Z.

Besimi i zgjedhjeve në rrezik

Albeu.com - 14.06.2013

Kryesuesi i delegacionit të KiE-s në Tiranë, Dë Luca Volonte ka shprehur shqetësimin për kredibilitetin e zgjedhjeve , i cili sipas tij është në rrezik .

KQZ padi ndaj kryekomunarit të Kalasë së Dodës në Dibër, zbaton urdhrin e PD

SOT - 14.06.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të kallëzojë penalisht kryetarin e Komunës së Kalasë së Dodës në Dibër, pasi ka ndryshuar vendndodhjen e disa qendrave të votimit në këtë komunë.

KQZ dështon projektin e amerikanëve për rezultatet e zgjedhjeve në kohë reale, PS akuza PD

SOT - 14.06.2013

Partia Socialiste ka ngritur dje në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve shqetësimin në lidhje me databezin e hedhjes së të dhënave në kohë reale, në mënyrë elektronike të rezultatit paraprak të zgjedhjeve që sjellin KZAZ.

Zbardhet kontrata për numërimin elektronik, ja shkeljet e kompanisë spanjolle INDRA me 4.5 milionë euro

SOT - 14.06.2013

Qartësohen përgjegjësitë dhe ngushtohet rrethi i njerëzve të implikuar në një nga skandalet më të rënda të kohëve të fundit, me protagonistë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve dhe kompaninë spanjolle INDRA.

Volonte: Në rrezik kredibiliteti i rezultatit të zgjedhjeve

SOT - 14.06.2013

Luca Volonte, kryetari i delegacionit të Asamblesë Parlamentare të KE në Tiranë, mbetet i shqetësuar se situata parazgjedhore mund të dëmtojnë kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve të 23 Qershorit.

“KQZ-ja është problematike”

Top Channel - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri, Carola Muller-Holtkemper, tha se zgjedhjet e 23 qershorit duhet të jenë një proces i pastër teknik. “Sikurse thashë më sipër, realizimi i zgjedhjeve duhet të jetë një proces i pastër teknik, në mënyrë ...

Holtkemper: Mos shisni votën!

Albeu.com - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranë, Carola Muller-Holtkemper në një intervistë për “Deutsche Welle”-n flet për atmosferën elektorale dhe primtshmëritë për 23 qershorin, për pjesëmarrjen në votime dhe raportet Tiranë - Berlin pas zgjedhjeve ...

Wollfarth: Është e detyrueshme që KQZ të jetë e plotë

Kombetare - 14.06.2013

Ambasadori i OSBE-së Eugen Wollfarth , në një intervistë për DW ka folur gjatë për situatën zgjedhore palamentare të 23 qershorit, për ndihmën që prezenca e BE-së po jep në Shqipëri, si dhe për siutatën në KQZ dhe zgjidhjen e saj.

Holtkemper: Disa vendime në KQZ kërkojnë më shumë se 4 anëtarë

Kombetare - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri Carola Muller Holtkemper , në një intervistë të dhënë për DW ka përshendeur miratimin e tre ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë, të vendosura nga Brukseli si kusht për integrimin e vendit tonë në Bashkimin ...

Vota e të dënuarve, Lleshi viziton burgun “Ali Demi”

Albeu.com - 14.06.2013

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Lefteri Lleshi nga burgu i grave në “Ali Demi” apeloi që procesi zgjedhor të mos kontestohet pas zgjedhjeve .

Holtkemper: KQZ me katër anëtarë është shumë problematike

SOT - 14.06.2013

Në një intervistë për DW, ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri Carola Müller-Holtkemper shprehet se faktori ndërkombëtar po ndjek me interes të madh përgatitjet zgjedhore dhe zhvillimin e fushatës zgjedhore.

Ambasadorja Gjermane: KQZ gangrenë e zgjedhjeve, të zgjidhet urgjentisht kriza

SOT - 14.06.2013

Zërave të shumtë të faktorëve ndërkombëtarë për të zgjidhur situatën në KQZ i është shtuar edhe ambasadorja gjermane Carola Müller-Holtkemper. Ajo ka deklaruar dje se funksionimi i KQZ vetëm me 4 anëtarë është një problematikë për procesin ...

Wollfarth: Ngërçi në KQZ minon legjitimitetin e zgjedhjeve

SOT - 14.06.2013

Ambasadori i OSBE, Eugen Wollfarth, në një intervistë dhënë për DW ka deklaruar se partitë politike duhet të heqin dorë nga zëvendësimi i vazhdueshëm i anëtarëve të Komisioneve të Zonave të Administrimit Zgjedhor të trajnuar nga KQZ, pasi ...

KiE në Tiranë: Zgjidhni krizën në KQZ. Volonte: Rrezik për besueshmërinë e rezultatit

Panorama - 14.06.2013

Luca Volonté, kryesuesi i delegacionit të KE sheh rrezik real për besueshmerine e rezultatit të zgjedhjeve, nderkohe qe perserit apelin e Keshillit te Evropes në Tirane per zgjidhjen e krizes ne KQZ.

Volonte: Zgjidhni krizën në KQZ, rrezikohet rezultati i zgjedhjeve

BalkanWeb - 14.06.2013

TIRANE- Luca Volonté, kryesuesi i delegacionit të Asamblese Parlamentare e Keshillit te Europes parasheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve.

Volonte: Zgjidhni krizën në KQZ, rrezikohet rezultati i zgjedhjeve

Ora news - 14.06.2013

Kryesuesi i delegacionit të KiE-së në Tiranë Luca Volonte sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Në një intervistë për DW, Volonte thekson se partitë politike duhet ta zgjidhin sa më shpejt situatën e krijuar në ...

Volonte: Ka parti që mund ta shfrytëzojnë dorëheqjen e anëtarëve të KQZ

Botasot - 14.06.2013

Dorëheqja e tre anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, mund të jetë pjesë e një skenari të parapërgatitur për mos njohjen e rezultatit të zgjedhjeve.

KQZ nis shpërndarjen e bazës materiale per zgjedhjet e 23 qershorit

ABC News - 14.06.2013

10 ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur shpërndarjen e bazës materiale. Burime nga KQZ kanë thënë për ABC NEWS se kutitë e votimit dhe fletët e votimit do të shpërndahen gjatë javës së ...

Volonte: Ka parti që mund ta shfrytëzojnë dorëheqjen e anëtarëve të KQZ

ABC News - 14.06.2013

Dorëheqja e tre anëtarëve të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, mund të jetë pjesë e një skenari të parapërgatitur për mos njohjen e rezultatit të zgjedhjeve.

Zgjedhjet e 23 qershorit, KQZ nis shqyrtimin e disa pr/vendimeve

BalkanWeb - 14.06.2013

TIRANE - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nisi të premten mbledhjen e radhës ku po shqyrton disa projekt/vendime në kuadër të organizimit të zgjedhjeve të 23 qershorit.

Ambasadorja gjermane: Realizimi i zgjedhjeve duhet të jetë një proces i pastër teknik

BalkanWeb - 14.06.2013

TIRANE - Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri flet për Deutsche Welle-n për atmosferën elektorale dhe pritshmëritë për 23 qershorin, për pjesëmarrjen në votime dhe raportet Tiranë - Berlin pas zgjedhjeve në të dy vendet.

Holtkemper: Zgjedhjet, proces teknik, KQZ me katër anëtarë është problematike

Ora news - 14.06.2013

Zërit të ndërkombëtarëve për plotësimin e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve i është bashkuar edhe ambasadorja gjermane në Tiranë Carola Holtkemper.

‘KQZ me 4 anëtarë, problematike. Realizimi i zgjedhjeve, çështje vetëm teknike’

Panorama - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri deklaron se nje KQZ me vetem kater anetare te vend te shtate, eshte problematike per nje sere arsyesh. Sipas saj, realizimi i zgjedhjeve, per te cilat shpreson qe Shqiperia t’i kaloje me sukses, eshte ...

OSBE: Retorika politike vë në rrezik besueshmërinë dhe legjitimitetin e zgjedhjeve

BalkanWeb - 14.06.2013

TIRANË- Ambasadori i OSBE-së Eugen Wollfarth në një intervistë për DW komenton në lidhje me procesin zgjedhor në Shqipëri. Sipas tij retorika por edhe veprimet negative të palëve politike rrezikojnë besueshmërinë dhe legjitimitetin e ...

Wollfarth “fshikullon”politikën: Retorika e veprimet negative mund të minojnë legjitimitetin e proçesit zgjedhor

Ora news - 14.06.2013

Partitë politike duhet të heqin dorë nga zëvendësimi i vazhdueshëm i anëtarëve të Komisioneve të Zonave të Administrimit Zgjedhor të trajnuar nga KQZ-ja, pasi kjo mund të ketë një ndikim negativ serioz në punën e paanshme dhe profesionale ...

Wollfarth: E detyrueshme që KQZ-ja të jetë e plotë

Panorama - 14.06.2013

Ambasadori i Prezencës së OSBE-së në Tiranë, Eugen Wollfarth në një intervistë për Deutsche Welle në shqip shprehet se, është e parapëlqyeshme, madje e detyrueshme, nga aspekti teknik dhe politik, që KQZ-ja të jetë e plotë.

Holtkemper: Zgjedhjet, proces teknik, KQZ me katër anëtarë është problematike

Botasot - 14.06.2013

Zërave të shumtë të faktorit ndërkombëtar sa i përket zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit, i është shtuar edhe Ambasadorja gjermane Carola Müller-Holtkemper.

Komiteti i Helsinkit: Gjendja e KQZ, problemi më serioz

VOA - 14.06.2013

Në një raport mbi situatën, ky Komitet tha se puna në KQZ duhet normalizuar sa më parë, sepse ai është i vetmi institucion që legjitimon zgjedhjet Në Tiranë, Komiteti i Helsinkit deklaroi se gjendja e KQZ është problemi më serioz.

Kryetarja e KQZ apeloi që zgjedhjet e 23 qershorit të njihen nga të gjithë

ABC News - 14.06.2013

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Lefteri Lleshi nga burgu i grave në “Ali Dem” apeloi që procesi zgjedhor të mos kontestohet pas zgjedhjeve….

KQZ, akreditohen 2910 vëzhgues shtohen numri i monitoruesve

Shqiptarja - 14.06.2013

TIRANE - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka akredituar deri më tani 2910 vëzhgues për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen në 23 qershor, ku në këtë numër bëjnë pjesë vëzhgues afatgjatë, afatshkurtër si dhe përkthyes të huaj.

KiE: Zgjidhni krizën në KQZ, në rrezik kredibiliteti i zgjedhjeve

Shqiptarja - 14.06.2013

TIRANE - Luca Volonté, kryesuesi i delegacionit të KiE sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Në një intervistë për DW, kreu i delegacionit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës thotë se i është bërë ...

Kreu i delegacionit të KiE, Volonte: Zgjidhni krizën në KQZ

Gazeta Dita - 14.06.2013

Kryesuesi i delegacionit të KiE-së në Tiranë Luca Volonte sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Në një intervistë për DW, Volonte thekson se partitë politike duhet ta zgjidhin sa më shpejt situatën e krijuar në ...

KiE, Volonte: Kriza në KQZ rrezikon kredibilitetin e rezultatit zgjedhor

Gazeta Tema - 14.06.2013

Luca Volonté, kryesuesi i delegacionit të KiE sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Ai thotë për DW se legjislacioni zgjedhor ka nevojë për amendim lidhur me lirinë e medias. Z.

Luca Volonté i bashkohet presionit ndërkombëtar për KQZ-në

Respublica - 14.06.2013

Luca Volonté, kreu i Delegacionit të Këshillit të Europës, dhe miku i hershëm Berishës, ka dhënë një intervistë për agjencinë Deutsche Welle, dhe u ka rënë borive të alarmit lidhur me KQZ-në.

Volonte: Zgjidhni krizën në KQZ, rrezikohet rezultati i zgjedhjeve

Info Shqip - 14.06.2013

Kryesuesi i delegacionit të KiE-së në Tiranë Luca Volonte sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Në një intervistë për DW, Volonte thekson se partitë politike duhet ta zgjidhin sa më shpejt situatën e krijuar në ...

Volonte: Zgjidhni krizën në KQZ, rrezikohet rezultati i zgjedhjeve

Gazeta Shqip - 14.06.2013

Kryesuesi i delegacionit të KiE-së në Tiranë Luca Volonte sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Në një intervistë për DW, Volonte thekson se partitë politike duhet ta zgjidhin sa më shpejt situatën e krijuar në ...

Këshilli i Evropës i Tiranës: zgjidhni krizën në KQZ

InfoGlobi - 14.06.2013

14 / 06 / 2013, 11:53 Luca Volonté, kryesuesi i delegacionit të KE sheh rrezik real për kredibilitetin e rezultatit të zgjedhjeve. Ai thotë për DW se legjislacioni zgjedhor ka nevoje per amendim lidhur me lirinë e medias. DW: Z.

Holtkemper: Votuesit të vlerësojnë mbajtjen e premtimeve nga partitë

Gazeta Idea - 14.06.2013

Tiranë- Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri në një intervistë për ‘Deutsche Welle’-n thekson se zgjedhjet janë një test që Shqipëria duhet ta kalojë.

Holtkemper: Zgjedhjet, proces teknik, KQZ me katër anëtarë është problematike

Info Shqip - 14.06.2013

Zërit të ndërkombëtarëve për plotësimin e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve i është bashkuar edhe ambasadorja gjermane në Tiranë Carola Holtkemper.

Ambasadorja gjermane: KQZ-ja e cunguar dëmton zgjedhjet

AMA-News - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri flet për Deutsche Welle-n për atmosferën elektorale dhe primtëritë për 23 qershorin, për pjesëmarrjen në votime dhe raportet Tiranë – Berlin pas zgjedhjeve në të dy ...

Carola Müller-Holtkemper: Zgjidhje urgjente per KQZ, hetim penal per rastet e dhunes

Gazeta Dita - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri flet për Deutsche Welle-n për atmosferën elektorale dhe primtëritë për 23 qershorin, për pjesëmarrjen në votime dhe raportet Tiranë – Berlin pas zgjedhjeve në të dy ...

INTERVISTA/ Ambasadorja gjermane: Zgjidhje urgjente për KQZ dhe hetim penal për rastet e dhunës

Gazeta Tema - 14.06.2013

Ambasadorja e Gjermanisë në Shqipëri flet për “Deutsche Welle”-n për atmosferën elektorale dhe primtshmëritë për 23 qershorin, për pjesëmarrjen në votime dhe raportet Tiranë – Berlin pas zgjedhjeve në të dy vendet.

Wollfarth: Ngërçi në KQZ, mosveprim politik. Dëmton demokracinë

Gazeta Idea - 14.06.2013

Tiranë- Kreu i prezencës së OSBE-së në Shqipëri, Eugen Wollfarth në një intervistë për “DEUTSCHE WELLE”-n u shpreh se ngërçi i kirjuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve lidhet me një mosveprim politik duke apeluar se duhet të plotësohet ...

Retorika dhe veprimet negative të udhëheqësve politikë rrezikojnë besueshmërinë dhe legjitimitetin e procesit zgjedhor.

GazetaDitore - 14.06.2013

Ndërveprim mes partive politike për të ndërtuar besimin dhe ligjshmërinë e KQZ-së. Intervistë ekskluzive për DW e Ambasadorit te OSBE-se Eugen Wollfarth.

Holtkemper: Zgjedhjet, proces teknik, KQZ me katër anëtarë është problematike

Gazeta Shqip - 14.06.2013

Zërit të ndërkombëtarëve për plotësimin e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve i është bashkuar edhe ambasadorja gjermane në Tiranë Carola Holtkemper.

Kriza e KQZ rrezikon procesin

Vision Plus - 14.06.2013

“Kompozimi i Komisionit Qendror zgjedhor me katër anëtare rrezikon rezultatin e zgjedhjeve parlamentare te 23 qershorit”. Kështu është shprehur kreu i delegacionit te asamblesë parlamentare te Këshillit te Evropes Luka Volonte gjate një ...

Volfarth s’foli kur u shkarkua Muho, flet tani që s’funksionon KQZ dhe rrezikohet Berisha !

AMA-News - 14.06.2013

Nuk tha asnje fjale ne rremujen e madhe dhe veprimin antikushtetues te shkarkimit te Ilirjan Muhon. Nuk e mbrojti KQZ si te pavarur, madje nxiti Berishen ta bente ate veprim.

Lleshi takim me gratë e burgosura: Ushtroni të drejtën e votës

Gazeta Idea - 14.06.2013

Tiranë- Kryetarja e KQZ-së, Lefterie Leshi ka zhvilluar sot një takim me gratë e burgut 325, në kuadrë të të trajnimeve që Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po zhvillon për informimin dhe sensibilizimin e zgjedhësve për zgjedhjet për Kuvend, ...

Volonte: Besimi i zgjedhjeve në rrezik

AlbanianScreen - 14.06.2013

Tiranë - Kredibiliteti i zgjedhjeve në Shqipëri është në rrezik. Kështu është shprehur për Dë Luca Volonte, kryesuesi i delegacionit të KiE-s në Tiranë.

Ndryshoi qendrat e votimit, Vangjush Dako rrezikon kallëzimin penal

AlbanianScreen - 14.06.2013

Tiranë - Pas kryekomunarit të Kalasë së Dodës edhe kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako rrezikon një kallëzim penal për shkak të zgjedhjeve. Sipas demokratëve, Dako u ka ndryshuar në mënyrë arbitrare qendrat e votimit rreth 8000 mijë ...

KQZ nis shpërndarjen e materialeve zgjedhore

Gazeta Start - 13.06.2013

Tiranë – Kur kanë mbetur edhe 10 ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ka nisur shpërndarjen e bazës materiale në të gjitha Komisionet Zonale të Administrimit të Zgjedhjeve.

KQZ nis sot transportimin e materialeve zgjedhore

Albeu.com - 13.06.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nis sot transportimin e materialeve zgjedhore . Një ditë më parë kryetarja e komisionit, Lefterie Lleshi kërkoi bashkëpunim nga ana e anëtarëve partiakë të KZAZ për mbarëvajtjen e procesit.

Brukseli rrit prezencën në Tiranë, dy delegacione të tjera për të mbrojtur zgjedhjet

SOT - 13.06.2013

Vendimi i paprecedentë i qeverisë Berisha për të ndërprerë marrëdhëniet me Parlamentin Evropian që nga dhjetori i vitit 2012, me qëllim për ta mbajtur larg zgjedhjeve të 23 Qershorit, në vend që ta dekurajonte, duket se e ka nxitur më tej ...

Fakte kompromentuese për kompaninë spanjolle INDRA, hodhi në erë 4.5 milionë euro dhe teknologjinë e zgjedhjeve

SOT - 13.06.2013

Ndonëse gjysmak dhe i shkatërruar, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në bashkëpunim me kompaninë spanjolle INDRA, kanë hedhur në erë 4.5 milionë euro nga paratë e taksapaguesve shqiptarë, ndërsa kanë dështuar edhe teknologjinë në zgjedhjet e ...

KQZ padit komunarin e Kalasë së Dodës, zhvendosi qendrat e votimit

LajmiFundit - 13.06.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendos të bëjë një padi për kryetarin e Komunës Kala e Dodës. Institucioni qendror i menaxhimit të proceseve zgjedhore pretendon se kryekomunari ka ndryshuar me iniciativën e tij vendodhjen e qendrave të ...

Jo me pese, me kater vota !

24 orë - 13.06.2013

Në raportin parazgjedhor të OSBE/ODIHR-it që u publikua pjesërisht në median e shkruar në 8 qershor 2013, midis të tjerave shprehet shqetësimi se: “KQZ-ja ka miratuar me katër vota akte normative që kërkojnë një shumicë të cilësuar”.

Shkelje me qendrat e votimit, padi ndaj vendorëve

Albeu.com - 13.06.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve depoziton në prokurori kallëzimin penal ndaj Bajram Himallarit, kryetari i komunës së Kalasë së Dodës në Dibër për shkelje të kodit elektoral me caktimin e qendrës se votimit , aty ku zgjedhësit e kanë të ...

KQZ padi ndaj kryekomunarit të Kalasë së Dodës: Shkelje në qendrën e votimit

SOT - 13.06.2013

KQZ vendosi të depozitojë në Prokurori kallëzimin penal ndaj Bajram Himallarit, kryetari i komunës së Kalasë së Dodës në Dibër, pasi akuzohet për shkelje të Kodit Elektoral me caktimin e qendrës së votimit, aty ku zgjedhësit e kanë të ...

Pezull zbatimi i teknologjisë elektronike në zgjedhje

VOA - 13.06.2013

Në Shqipëri Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u përfshi në debate lidhur me hapat për zbatimin e teknologjive elektronike në zgjedhjet e 23 qershorit.

Ndryshimi i qendrave të votimit, KQZ padit kreun e komunës së Kalasë së Dodës

BalkanWeb - 13.06.2013

TIRANË - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të kallëzojë penalisht kryetarin e komunës së Kalasë së Dodës pasi ka ndryshuar vendndodhjen e disa qendrave të votimit në këtë komunë.

Dështimi i teknologjisë, PS-KQZ-së: Do mbash përgjegjësi për dëmin

Mapo - 13.06.2013

Partia Socialiste paralajmëron Komisionin Qendror të Zgjedhjeve se, në rast se do zyrtarizohet mosrealizimi i dy projekteve të teknologjisë në zgjedhjet e 23 qershorit, do të mbajë përgjegjësi, si ligjore për mospërmbushjen e detyrimeve që ...

Nuk ndryshoi qëndrën e votimit, KQZ kallëzim penal për kryekomunarin e Kalasë së Dodës

Ora news - 13.06.2013

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka vendosur me votat e katër anëtarëve të kallëzojë penalisht kreun e komunës Kala e Dodës, Bajram Himallari. Vendimi i KQZ u mor pas kërkesës së depozitura nga Partia Demokratike për ndryshim të një qendre ...

KQZ nis shpërndarjen e bazës materiale per zgjedhjet e 23 qershorit

Botasot - 13.06.2013

10 ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur shpërndarjen e bazës materiale. Burime nga KQZ kanë thënë për ABC NEWS se kutitë e votimit dhe fletët e votimit do të shpërndahen gjatë javës së ...

KQZ, Gjonçaj: Kodi nuk përmban nxjerrjen shpejt të rezultatit

Shqiptarja - 13.06.2013

TIRANË - Është rimbledhur sot Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Përfaqësuesi i PS në KQZ, Genc Gjonçaj ka kujtuar problematikën e zgjedhjes së kryetarit të bashkisë së Tiranës, kur rezultatet paraprake të votimit u paraqitën pas një jave dhe ...

Ndryshoi qendrat e votimit, KQZ-ja padit kryetarin e Kalasë së Dodës

Gazeta Idea - 13.06.2013

Tiranë- Në mbledhjen e rradhës, Komisionit Qendror i Zgjedhjeve vendosi që të ngrejë një padi penale ndaj kryetarit të komunës së Kalasë së Dodës.

Debat për qendrat e votimit

Vision Plus - 13.06.2013

Ndryshimi i vendndodhjes se qendrave te votimit çon për ndjekje penale kryetarin e komunës se Kalase se Dodes. KQZ mori këtë vendim ndaj Bajram Himallarit pas denoncimit te përfaqësuesit demokrat Njazi Kosovrasti i cili akuzoi kreun e ...

Paditen vendorët, KQZ: Shkelje në qendrat e votimit

Durres Lajm - 13.06.2013

Padi penale ndaj vendorëve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të depozitojë në prokurori kallëzimin penal ndaj Bajram Himallarit, kryetari i komunës së Kalasë së Dodës në Dibër.

Paditen vendorët. KQZ: Shkelje në qendrat e votimit

AlbanianScreen - 13.06.2013

Tiranë - Padi penale ndaj vendorëve. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të depozitojë në prokurori kallëzimin penal ndaj Bajram Himallarit, kryetari i komunës së Kalasë së Dodës në Dibër.

PD, pa aleatët në zgjedhjet vendore

Shekulli - 12.06.2013

Luis Tanushi -Partia Demokratike futet e vetme në zgjedhjet e pjesshme vendore. Për shkak të dorëheqjes së krerëve të katër njësive vendore të cilët do të kandidojnë për zgjedhjet e përgjithshme, në 23 qershor qytetarët e Bulqizës, njësisë ...

"KQZ po saboton projektin e identifikimit elektronik të zgjedhësve"

Shekulli - 12.06.2013

Gjatë mbledhjes së sotme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, përfaqësuesi ligjor i Partisë Socialiste, Genc Gjonçaj, ka theksuar se po vihet në pikëpyetje procesi zgjedhor i 23 qershorit.

Dy parti që u shfuqizuan nga Kolegji Zgjedhor në listën e votimit

Gazeta Start - 12.06.2013

Tiranë – Kur kanë mbetur edhe 10 ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve po nis shpërndarjen e bazës materiale në zonat përkatëse të vendit.

Kume: Procesi i zgjedhjeve të 23 Qershorit ka kaluar në paligjshmëri

SOT - 12.06.2013

Për ish-kreun e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume, në kushtet që ndodhemi, e rëndësishme është Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të përgatisë procesin, për ta çuar drejt zgjedhjeve të 23 qershorit, qoftë edhe me ndonjë ...

Berisha nuk tërhiqet nga KQZ, akuzon opozitën për bllokimin e komisionit

SOT - 12.06.2013

Legjitimiteti i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve vijon të mbetet i humbur kur na ndajnë vetëm 11 ditë nga procesi zgjedhor. Kryeministri Berisha nuk tërhiqet nga KQZ, duke bërë fajtore opozitën për bllokimin e tij.

KiE: KQZ e gjymtuar rrezikon zgjedhjet e 23 qershorit

SOT - 12.06.2013

Delegacioni i Këshillit të Europës dha dje vlerësimet e para për procesin zgjedhor në Shqipëri, ku theksoi se funksionimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve me 4 anëtarë rrezikon zgjedhjet e 23 Qershorit.

KQZ: Nesër nis shpërndarja e materialeve zgjedhore

LajmiFundit - 12.06.2013

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të nisë nga dita e nesërme transportin e materialave zgjedhore. Kryetarja e këtij institucioni Lefteri Lleshi deklaroi se anëtarët partiakë të Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor duhet të ...

KQZ: Nesër nis shpërndarja e materialeve zgjedhore

SOT - 12.06.2013

Ditën e enjte fillon zyrtarisht transportimi i materialeve zgjedhore në qendrat e votimit. Gjatë mbledhjes së KQZ, kryetarja Lefteri Lleshi ndërsa njoftoi shpërndarjen, kërkoi bashkëpunimin e të gjithë anëtarëve të Qendrave të ...

KQZ zvarrit teknologjinë

Top Channel - 12.06.2013

Kur kanë mbetur 11 ditë nga zhvillimi i zgjedhjeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk ka asnjë përgjigje për zhvillimin e projektit të identifikimit dhe regjistrimit elektronik të votuesve në qarkun e Tiranës.

Delegacioni evropian mbi gjendjen parazgjedhore në Shqipëri

VOA - 12.06.2013

Cështja e Komisionit qëndror të Zgjedhjeve vazhdon të mbetet kryefjala e të gjithë përfaqësuesve të komunitetit ndërkombëtarë. Në Shqipëri misioni i Këshillit të Europës i cili përfundoi një vizitë dy ditore në Tiranë objektivi i së cilës ...

Teknologjia, dështojnë 2 projektet për 23 qershorin

Mapo - 12.06.2013

Fejzi Braushi Asnjëri nga dy projektet pilote të përdorimit të teknologjisë në zgjedhje nuk do mund të zbatohet në 23 qershor. Testet e zhvilluara nga institucioni qendror i administrimit të zgjedhjeve kanë nxjerrë jo pak probleme, të ...

KE: KQZ, partitë të gjejnë një pikë reflektimi për ta zgjidhur

Mapo - 12.06.2013

Delegacioni i Asamblesë së Këshillit të Europës deklaroi dje se, pavarësisht nga një dispozitë e Kodit Zgjedhor se zgjedhjet mund të certifikohen edhe nga Kolegji Zgjedhor, kjo gjë nuk është e pëlqyeshme.

KQZ, Gjonçaj: Vihet në pikëpyetje serioze procesi zgjedhor

Ora news - 12.06.2013

10 ditë para mbjatjes së zgjedhjeve, Partia Socialiste ka ngritur shqetësimin për dështimin e projektit pilot për sistemin elektronik të votimit në qarkun e Tiranës.

KQZ miraton vëzhguesit për zgjedhjet nga mediat dhe shoqëria civile

BalkanWeb - 12.06.2013

TIRANË- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e sotme, shqyrtoi dhe miratoi me 4 vota pro projektvendimin "Për miratimin e vëzhguesve të Fondacionit Shqiptar për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara (FSHDPAK)", ku akreditoi ...

Berisha pret delegacionin e Asamblesë Parlamentare të KiE

ABC News - 12.06.2013

Ne një takim me Kryeministrin Berisha Komiteti i Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës vlerësoi atmosferën e qetë politike dhe nivelin e lartë të transparencës mediatike në të cilën po zhvillohet fushata elektorale.

Jo me 5, por me 4 vota!

Shqiptarja - 12.06.2013

Në raportin parazgjedhor të OSBE/ODIHR-it që u publikua pjesërisht në median e shkruar në 8 qershor 2013, midis të tjerave shprehet shqetësimi se: “KQZ-ja ka miratuar me katër vota akte normative që kërkojnë një shumicë të cilësuar”.

Situata në KQZ rrezikon zgjedhjet në Shqipëri

Info Shqip - 12.06.2013

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës u bën thirrje forca politike të Tiranës të zgjidhin urgjentisht krizën në KQZ. Deri tani nuk ka ndonjë zgjidhje konstruktive.

Situata në KQZ rrezikon zgjedhjet në Shqipëri

Gazeta Shqip - 12.06.2013

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës u bën thirrje forca politike të Tiranës të zgjidhin urgjentisht krizën në KQZ. Deri tani nuk ka ndonjë zgjidhje konstruktive.

KiE: Situata në KQZ rrezikon zgjedhjet

InfoGlobi - 12.06.2013

12 / 06 / 2013, 11:39 Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës u ka bërë thirrje forcave politike të Tiranës të zgjidhin urgjentisht krizën në Komisionin Qendror Zgjedhor.

Mblidhet KQZ, Gjonçaj: Procesi zgjedhor në pikëpyetje

Shqiptarja - 12.06.2013

TIRANË - Është mbledhur sot Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Gjatë takimit përfaqësuesi i Partistë Socialiste, Genc Gjonçaj, ka theksuar se, "përtej çdo parashikimi është vënë në pikëpyetje serioze procesi".

KQZ-ja akdrediton vëzhguesit e zgjedhjeve të disa partive dhe mediave

Gazeta Idea - 12.06.2013

Tiranë- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e ditës së sotme shqyrtoi dhe miratoi me 4 vota pro disa projektvendime. Në njoftimin zyrtar të zyrës së shtypit thuhet se KQZ-ja akreditoi 128 vëzhgues afatshkurtër për vëzhgimin e ...

Të gjithë janë të shqetësuar për KQZ-në

Respublica - 12.06.2013

Njazi Jaho, një nga juristët më me përvojë të vendit dhe një nga më aktivët në shtyp me shkrime e intervista, ka shkruar një shkrim për Shqiptaren.com, në të cilin shpreh shqetësimin lidhur me gjendjen e KQZ-së.

Gjonçaj jep alarmin: Zgjedhjet janë në rrezik !

AMA-News - 12.06.2013

Dhjete ditë para mbjatjes së zgjedhjeve, Partia Socialiste ka ngritur shqetësimin për dështimin e projektit pilot për sistemin elektronik të votimit në qarkun e Tiranës.

Komiteti i Helsinkit:Po bëjmë punën e KQZ, japim leksione si të votohet

Shqiptarja - 12.06.2013

TIRANË - Kur vetëm 10 ditë na ndajnë nga zhvillimi i procesit zgjedhor, qytetarët kanë ende paqartësi për kuadrin ligjor apo veprimtaritë që duhet të kryejnë nëse nuk figurojnë në lista.

Verifikimi i kartave, PS e PD dorëzojnë kërkesat në KQZ

AlbanianScreen - 12.06.2013

Tiranë - Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve i ka lënë 24 orë kohë kompanisë spanjolle Indra të japë përgjigjen përfundimtare nëse do të realizojë apo jo verifikimin elektronik të kartave të identitetit dhe pasaportave biometrike.

Kompania spanjolle merr lekët për sistemin e dështuar

Shekulli - 11.06.2013

Luis Tanushi -Edhe pse ka pak shanse për aplikimin e dy projekteve pilot, lekët e shqiptarëve do të shkojnë për pagimin e kësaj teknologjie që rrezikon të mbetet vetëm një ide.

KiE jep vlerësimet e para: Të zgjidhet ngërçi i KQZ-së

Shekulli - 11.06.2013

Delegacioni i Këshillit të Europës, përmes një konference për mediat, dha edhe vlerësimet e para për procesin zgjedhor në Shqipëri. Kryetari i Komisionit, Luca Volonte, tha se ky institucion, i fton të gjitha forcat politike që të ...

KQZ, Berisha nuk tërhiqet

Shekulli - 11.06.2013

Kryeministri Berisha gjatë takimit me Komitetin e Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, se anëtarët e dorëhequr të opozitës mund të rikthehen për të krye detyrën në KQZ.

KiE: Fushata e qetë, të zgjidhet ngërçi me KQZ-në

Gazeta Start - 11.06.2013

12 ditë para zgjedhjeve parlamentare, Këshilli i Evropës ka bërë vlerësimet e veta rreth situatës parazgjedhore në Shqipëri. Tre prej pesë reporterëve të KiE-së, në përfundim të vizitës në Tiranë publikuan sot në një konferencë për shtyp ...

Qeveria nën vëzhgim të shumëfishtë, dy delegacione të KiE zbarkojnë në Tiranë për zgjedhjet

SOT - 11.06.2013

Situata parazgjedhore në Shqipëri do të jetë nën vëzhgimin e rreptë dhe të shumëfishtë të evropianëve. Për të monitoruar periudhën elektorale, Këshilli Europian ka dërguar dje në Tiranë një delegacion të përbërë nga 7 eurodeputetë, të ...

Totozani: KQZ të shfuqizojë vendimin, është i paligjshëm

Top Channel - 11.06.2013

Avokati i Popullit i ka dërguar rekomandim Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të nisë sa më shpejt procedurat administrative për pavlefshmërinë e vendimit të datës 3 qershor 2013 për pasqyrimin e fushatës zgjedhore në radiotelevizionet ...

KiE: Situata parazgjedhore e qetë, për KQZ flasim pas zgjedhjeve

Kombetare - 11.06.2013

Situaa parazgjedhore në vend deri tani është përkufizuar e qetë dhe e paqmë nga delegacioni i Asamblesë së Këshillit të Evropës. Në një konferencë për shtyp të dhënë gjatë ditës së sotme, kryetari i Komisionit, Luca Volonte, vlerësoi ...

KiE: Partitë politike të përqendruara në programet e tyre, kanë harruar qytetarët

SOT - 11.06.2013

Ndërsa na ndajnë 12 ditë nga zgjedhjet e 23 Qershorit, Delegacioni i Asamblesë së Këshillit të Evropës dha sot konkluzionet për situatën parazgjedhore në Shqipëri.

Konkluzionet e KiE-së: KQZ me 4 anëtarë? Flasim pas zgjedhjeve nëse nuk gjeni zgjidhje

LajmiFundit - 11.06.2013

Delegacioni i Këshillit të Evropës në përfundim të vizitës së kryer në Tiranës mbajti një konferencë për median ku u ndal në situatën para zgjedhore dhe vlerësimet paraprake.

Berisha pret delegacionin e KiE-së: Opozita të rikthejë anëtarët e KQZ ose të propozojë të rinj

LajmiFundit - 11.06.2013

Kryeministri Berisha priti sot në takim Komitetin e Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës. Pasi u uroi përzemërsisht mirëseardhjen kryeministri Berisha i falenderoi me mirënjohje për angazhimin që Asambleja ...

KQZ, Berisha: Të rikthehen të larguarit, ose votojmë kandidatë të rinj

Kombetare - 11.06.2013

Anëtarët e dorëhequr të opozitës mund të rikthehen për të kryer detyrën në Komisioni Qendror të Zgjedhjeve. Ky ishte propozimi i Kryeministrit Sali Berisha në takimin që zhvilloi me delegacionin e Këshillit të Evropës.

KiE: KQZ, rrezik për zgjedhjet

Top Channel - 11.06.2013

Tre prej pesë reporterëve të Këshillit të Europës, në përfundim të vizitës së tyre në Tiranë, kanë cituar një deklaratë të kryeministrit Berisha ku ai ka deklaruar se në çdo lloj rrethane do të njohë rezultatin e zgjedhjeve.

OSBE, Wolfarth largohet nga Shqipëria 4 ditë pas zgjedhjeve, shtron koktejl

BalkanWeb - 11.06.2013

TIRANE -Ambasadori i OSBE, Eugen Wollfarth do të përfundojë misionin e tij në Shqipëri në datën 27 qershor, respektivisht katër ditë pas zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit.

Wollfarth: Është humbur shumë kohë me KQZ. Reagoni, bëjuni një nder votuesve !

Mapo - 11.06.2013

Ambasadori i OSBE, Eugen Wollfarth tha dje në “Tonight” të Ilva Tares, se me KQZ-në është humbur shumë kohë, por tani është momenti që të reagohet.

Mblidhet KQZ, nis shqyrtimin e disa pr/vendimeve

BalkanWeb - 11.06.2013

TIRANE- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e sotme filloi shqyrtimin e disa p/vendimeve në kuadër të organizimit të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

KiE: Qytetarëve tu kthehet besimi te KQZ-ja, politika të gjejë zgjidhjen e duhur

BalkanWeb - 11.06.2013

TIRANE - Delegacioni i Asamblesë së Këshillit të Evropës dha sot në një konferencë për shtyp konkluzionet për situatën parazgjedhore në Shqipëri, ndërsa na ndajnë vetëm 12 ditë nga zgjedhjet e 23 qershorit.

Berisha pret delegacionin e KiE: Të mos përsëritet 2009, humbësi të njohë rezultatin

Ora news - 11.06.2013

Kryeministri Berisha priti sot në takim Komitetin e Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës. Pasi u uroi përzemërsisht mirëseardhjen kryeministri Berisha i falenderoi me mirënjohje për angazhimin që Asambleja ...

Berisha delegacionit të KiE: KQZ, të dorëhequrit mund të rikthehen, ose të votojmë kandidatë të ri

Panorama - 11.06.2013

Kryeministri Sali Berisha është takuar sot me Komitetin e Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës. Lidhur me bojkotin e KQZ-së kryeministri është shprehur se Kuvendi nuk ka marrë ende vendim për të pranuar dorëheqjet ...

KiE: Duhet plotësuar KQZ, konsensusi i mundshëm

Panorama - 11.06.2013

Komiteti i Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës në mbyllje të misionit të tyre vëzhgues theksuan nevojën e plotësimit të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për të patur kështu një rezultat sa më të besueshëm të ...

Mblidhet KQZ, miraton  disa pr/vendimeve të rëndësishme

BalkanWeb - 11.06.2013

TIRANE- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrtoi dhe miratoi sot disa p/vendimeve në kuadër të organizimit të zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Berisha pret delegacionin e Asamblesë Parlamentare të KiE

Botasot - 11.06.2013

Ne një takim me Kryeministrin Berisha Komiteti i Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës vlerësoi atmosferën e qetë politike dhe nivelin e lartë të transparencës mediatike në të cilën po zhvillohet fushata elektorale.

Misioni i KiE: Të plotësohet KQZ, politika të gjejë sërish rrugën e kompromisit

Ora news - 11.06.2013

Edhe pse dy javë para zgjedhjeve, çështja e KQZ në dukje “e mirëpranuar” nga dy partitë e mëdha është rikthyer edhe njëherë në qëndër të vëmendjes.

Zgjedhjet, Wollfarth: KQZ e paplotësuar barrë për proçesin, duhet plotësuar

Info Shqip - 11.06.2013

Një garë programesh dhe një rezultat të pranuar ngga humbësi në fund, rezultat që duhet të jetë fryt i një numërimi të ndershëm në tryezat e votimit.

Teknologjia e dështuar për zgjedhjet, 4 milionë euro shkojnë dëm

Gazeta Tema - 11.06.2013

Projektet eksperimentale për numërimin elektronik të fletëve të votimit në Qarkun Fier dhe kontrollin e kartave të identitetit në Qarkun e Tiranës janë të dëhtuara dhe nuk ekziston thuajse asnjë mundësi për aplikimine tyre më 23 qershor.

Zgjedhjet, Wollfarth: KQZ e paplotësuar barrë për proçesin, duhet plotësuar

Gazeta Shqip - 11.06.2013

Një garë programesh dhe një rezultat të pranuar ngga humbësi në fund, rezultat që duhet të jetë fryt i një numërimi të ndershëm në tryezat e votimit.

Wollfarth largohet katër ditë pas zgjedhjeve, koktejl me krerët e shtetit

Gazeta Idea - 11.06.2013

Tiranë- Vetëm katër ditë pas zgjedhjeve parlamentare të 23 qershorit, Ambasadori i OSBE,-së Eugen Wollfarth do të përfundojë misionin e tij në Shqipëri.

Dështimi i teknologjisë, Lleshi çon dëm 4 mln euro !

AMA-News - 11.06.2013

Projektet eksperimentale për numërimin elektronik të fletëve të votimit në qarkun e Fierit dhe kontrollin e kartave të identitetit në qarkun e Tiranës janë të dështuara dhe nuk ekziston thuajse asnjë mundësi për aplikimin e tyre më 23 ...

Totozani: I pavlefshëm vendimi i KQZ për kasetat nga partitë politike

Shqiptarja - 11.06.2013

TIRANE - Institucioni i Avokatit të Popullit e quan të pavlefshëm vendimin e Komisionit Qendror te Zgjedhjeve për transmetimin në media të aktiviteteve elektorale të montuara nga partitë politike, duke kërkuar kështu anulimin e tij.

Totozani: Lleshi të shfuqizojë vendimin e paligjshëm për kasetat

AMA-News - 11.06.2013

Avokati i Popullit i ka dërguar rekomandim Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të nisë sa më shpejt procedurat administrative për pavlefshmërinë e vendimit të datës 3 qershor 2013 për pasqyrimin e fushatës zgjedhore në radiotelevizionet ...

KiE: Ngërç në KQZ, partitë të gjejnë pikën e reflektimit

Shqiptarja - 11.06.2013

TIRANË – Delegacioni i Këshillit të Evropës dha sot një konferencë për shtyp lidhur me monitorimin e situatës parazgjedhore në Shqipëri. Kryetari i Komisionit, Luca Volonte, tha: "Komisioni i fton të gjithë forcat politike në vend të ...

KQZ, Berisha: Anëtarët e larguar mund të rikthehen, ose votojmë kandidatura të reja

Info Shqip - 11.06.2013

Ndërsa na ndajnë vetëm pak ditë nga zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vijon të funksionojë vetëm me katër anëtarë.

Berisha në takimin me KiE: S’e riformatoj KQZ, opozita po deshi t’i rikthejë !

AMA-News - 11.06.2013

Kreu i mazhorances duket se ka marre persiper te mbaje peshen e cdo problemi zgjedhor, deri te manipulimet dhe aktet e paligjshme te KQZ-se. Me 4 anetare ai do i shkoje zgjedhjeve deri ne fund, edhe pse eshte e nevojshme qe KQZ te jete me ...

KiE: Reflektoni për të zgjidhur ngërçin në KQZ, kthejuni besimin votuesve

Gazeta Idea - 11.06.2013

Tiranë- Komiteti i Vëzhguesve i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës e ka cilësuar si të qetë situatën parazgjedhore në Shqipëri, ndërsa ka bërë thirrje që të zgjidhet ngërçi i krijuar në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve.

KQZ, Berisha: Anëtarët e larguar mund të rikthehen

Gazeta Dita - 11.06.2013

Ndërsa na ndajnë vetëm pak ditë nga zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vijon të funksionojë vetëm me katër anëtarë.

KQZ, Berisha: Anëtarët e larguar mund të rikthehen, ose votojmë kandidatura të reja

Gazeta Shqip - 11.06.2013

Ndërsa na ndajnë vetëm pak ditë nga zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vijon të funksionojë vetëm me katër anëtarë.

Delegacioni i KiE: Zgjidheni ngërçin e KQZ-së. Berisha: Anëtarët e dorëhequr mund të rikthehen

Gazeta Tema - 11.06.2013

Delegacioni i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës ka dalë në një konferencë për shtyp pas vizitës në Shqipëri. Kryetari i këtij delegacioni, Luca Volonte, tha se situata në KQZ është shqetësuese.

Berisha: Anëtarët e dorëhequr të opozitës, mund të rikthehen në KQZ

GazetaDitore - 11.06.2013

Kryeministri Sali Berisha gjatë takimit që zhvilloi me komitetin e Vëzhguesve të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, shprehu mirënjohje për gatishmërinë e treguar për vëzhgimin e zgjedhjeve.

KiE e bindur, jep alarmin: KQZ-ja është partiake, do i prishë zgjedhjet !

AMA-News - 11.06.2013

Tre prej pesë reporterëve të Këshillit të Europës, në përfundim të vizitës së tyre në Tiranë, kanë cituar një deklaratë të kryeministrit Berisha ku ai ka deklaruar se në çdo lloj rrethane do të njohë rezultatin e zgjedhjeve.

KiE: Te plotësohet KQZ!

Vision Plus - 11.06.2013

Delegacioni i Asamblesë Parlamentare te Këshillit te Europes ka përfunduar misionin parazgjedhor dy ditor ne Tiranë duke i kërkuar klasës kolitke qe duhet te realizoje zgjedhje te lira dhe te ndershme, te respektojnë rregullat për te ...

KQZ diskuton modelet e tabelave të numërimit të votave

AlbanianScreen - 11.06.2013

Tiranë - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miraton sot modelet e tabelave përmbledhëse të rezultateve që do të përdoren nga ZAZ-të për numërimin e votave.

Wollfarth: Shkarkimi i Muhos, i diskutueshëm

Shekulli - 10.06.2013

Ambasadori i OSBE, Eugen Wollfarth në një intervistë në emisionin ”Ilva Tare Tionihgt” në Ora News, deklaroi se dështimi i numërimit elektronik të Fierit nuk duhet të shihet si diçka alarmante.

Votim me karta false në 1400 qendra të Tiranës, dështon prova e dytë e KQZ me pajisjen e verifikimit, digjen 3 milionë ...

SOT - 10.06.2013

Grupi i militantëve të Partisë Demokratike, të përgatitur dhe trajnuar posaçërisht nga Ministria e Brendshme, mund të votojnë lirisht disa herë në zgjedhjet e 23 Qershorit, në Qarkun e Tiranës.

Liderët bëjnë pazar me reformën

Albeu.com - 10.06.2013

Mosmarrëveshjet e liderëve politikë rreth votës preferenciale dhe përbërjes së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve mbajnë peng reformën zgjedhore , të filluar qysh para dy vitesh.

Liderët bëjnë pazar me reformën

Telegrafi - 10.06.2013

Mosmarrëveshjet e liderëve politikë rreth votës preferenciale dhe përbërjes së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve mbajnë peng reformën zgjedhore, të filluar qysh para dy vitesh.

Zgjedhjet, Wollfarth: KQZ e paplotësuar barrë për proçesin, duhet plotësuar

Ora news - 10.06.2013

Një garë programesh dhe një rezultat të pranuar ngga humbësi në fund, rezultat që duhet të jetë fryt i një numërimi të ndershëm në tryezat e votimit.

Miliona për projekte te dështuara

Vision Plus - 10.06.2013

Ne këtë fushate zgjedhore te gjithë janë përqendruar tek gara e partive, fjalimet e liderëve dhe premtimet elektorale, ndërkohë qe shume pak flitet për 2 projektet e famshme teknologjike numërimin elektronik ne fier dhe identifikimin ...

Kryetarja e KQZ pret delegacionin e AP të KiE

AlbanianScreen - 10.06.2013

Tiranë - Kryetarja e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Lefterie Lleshi priti në një takim delegacionin e posacem nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës. Takimi u zhvillua pa praninë e mediave.