TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Doganierët e Kosovës do të jenë vetëm vëzhgues

Albeu.com - 04.12.2011

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, i ka porositur serbët në veri të Kosovës, sidomos liderët e tyre politikë, që të mos e bllokojnë zbatimin e marrëveshjes së arritur në Bruksel. "Unë këtë e kërkoj nga ata, ka thënë Tadic.

Tadic: Doganierët e Kosovës do të jenë vëzhgues

Telegrafi - 04.12.2011

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, i ka porositur serbët në veri të Kosovës, sidomos liderët e tyre politikë, që të mos e bllokojnë zbatimin e marrëveshjes së arritur në Bruksel. "Unë këtë e kërkoj nga ata”, ka thënë Tadic.

Kryetari i strukturave paralele kërkon referendum

Albeu.com - 03.12.2011

Kryetari paralel i Zubin-potokut, Slavisa Ristic, ka kërkuar që përmes referendumit serbët të përcaktohen a janë për institucionet e Kosovës së pavarur.

Ristic kërkon referendum

Telegrafi - 03.12.2011

Kryetari paralel i Zubin-potokut, Slavisa Ristic, ka kërkuar që përmes referendumit serbët të përcaktohen a janë për institucionet e Kosovës së pavarur.

Drews: Nuk tolerojmë më!

Lajmetsot - 03.12.2011

Postuar me: 03 December, 2011 10:38:00 Drews: Nuk tolerojmë më! Kryetari i komunës së Prishtinës, Isa Mustafa, të premten ka pritur në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor, Erhard Drews.

KFOR takohet me kryetarin ilegal

Gazeta Start - 02.12.2011

Zubin-Potok – Sot Në Zubin-Potok në orën 10 ka filluar takimi mes kryetarit paralel Slavisa Ristic, me përfaqësuesit e KFOR-it. Ata do të bisedojnë për situatën në Jagnjenicë, ku KFOR-i para katër ditësh ka larguar një barrikadë ndërsa ...

Asnjë zgjidhje mes KFOR-it dhe serbëve

Shekulli - 02.12.2011

Ende asnjë marrëveshje mes serbëve dhe KFOR-it. Mësohet se takimi i zhvilluar mes kryetarit të komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristic, dhe komandantit të njësisë gjermano-austriake të KFOR-it Franz Pirker, përfundoi pa zgjidhje.

KFOR-i i gatshëm t'i mënjanojë barikadat nëse atë nuk e bëjnë serbët

Idividi - 02.12.2011

Beograd, 1 dhjetor 2011 (MIA) - Zëdhënësi i KFOR-it, Uve Novicki sot deklaroi se KFOR-i do t'i mënjanojë barrikadat në pjesën veriore të Kosovës nëse atë nuk e bëjnë serbët.

Poshtë e më poshtë

Lajm - 02.12.2011

ALBIN KURTI Qeveritarët kosovarë, të prirë nga Kryeministri Thaçi, thonë që patën sukses me intervenimin në Veri të Kosovës. Në fakt, kjo tregon se çfarë pritjesh e ambiciesh të vogla i kishin ata me rastin e intervenimit të 25 korrikut.

Përfaqësuesit e KFOR-it takohen me përfaqësuesit ilegal

Albeu.com - 02.12.2011

Në Zubin-Potok në orën 10 ka filluar takimi i kryetarit paralel Slavisa Ristic, me përfaqësuesit e KFOR-it. Ata duhet të bisedojnë për situatën në Jagnjenicë, ku KFOR-i para katër ditësh ka eliminuar një barrikadë ndërsa serbët kanë ...

Drews: Nuk tolerojmë më

Top Channel - 02.12.2011

Gjenerali Erhard Drews ka deklaruar se KFOR-i nuk do të tolerojë më asnjë akt dhune ndaj ushtarëve të tij, që janë vendosur për ruajtjen e sigurisë në veri të Kosovës.

Ska marrëveshje mes serbëve dhe KFOR-it

Albeu.com - 02.12.2011

Takim i kryetarit të komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristic, dhe komandantit të njësitit gjermano-austriak të KFOR-it, Franz Pirker, përfundoi pa zgjidhje përfundimtare në Jagnjenicë, Ristic u tha gazetarëve se nga KFOR-i ka ...

Zbulohet loja e dyfishtë e Boris Tadiçit

Lajmeshqip - 02.12.2011

Thirrja e Kryetrit të Serbisë, Boris Tadiç, serbëve të Kosovës për ti larguar barikadat është vetëm një farsë, kanë thënë burim të portalit. Tadiç një thirrje të tillë e ka bërë vetëm për konsumim ndërkombetar ndërsa që në terren ka ...

Veriu, dështon takimi KFOR-Ristic

Top Channel - 02.12.2011

Kryetari i komunës paralele të Zubin Potokut, Sllavisha Ristic nuk ka rënë dakord me përfaqësuesit e KFOR-it për zhbllokimin e situatës në veri të Kosovës.

Drews nuk i beson Tadicit

Albeu.com - 02.12.2011

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Erhard Drews, është pritur të premten nga kryetari i komunës së Prishtinës, Isa Mustafa, i cili njëherësh është edhe lider i partisë kryesore opozitare, Lidhjes Demokratike të Kosovës.

KFOR-i takon Risticin

Telegrafi - 02.12.2011

Në Zubin-Potok në orën 10 ka filluar takimi i kryetarit paralel Slavisa Ristic, me përfaqësuesit e KFOR-it. Ata duhet të bisedojnë për situatën në Jagnjenicë, ku KFOR-i para katër ditësh ka eliminuar një barrikadë ndërsa serbët kanë ...

Takohen KFOR-i dhe strukturat paralele

Botasot - 02.12.2011

Rreth orës 11 e 30 në Zubin Potok ka filluar takimi mes përfaqësuesve të KFOR-it dhe serbëve lokalë, ku do të diskutohet rreth heqjes së barrikadave në Jegenicë dhe përreth kësaj pjese, kanë bërë të ditur burime të Kosovapressit.

Austria kërkon arrestimin e sulmuesve të ushtarëve të KFOR-it

Botasot - 02.12.2011

Qëndrimi zyrtar i Vjenës për kandidaturën e Serbisë për anëtarësim në Basgkimin Evropian (BE) do të varet nga hapat që do të ndërmarrë Beogradi gjatë ditëve të ardhshme për qetësimin e situatës në veri të Kosovës, ka deklaruar ministri i ...

S’ka marrëveshje mes serbëve dhe KFOR-it

Telegrafi - 02.12.2011

Takim i kryetarit të komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristic, dhe komandantit të njësitit gjermano-austriak të KFOR-it, Franz Pirker, përfundoi pa zgjidhje përfundimtare në Jagnjenicë, Ristic u tha gazetarëve se nga KFOR-i ka ...

KFOR-i në veri ende pa marrëveshje me serbët

Botasot - 02.12.2011

Kryetari i komunës paralele të Zubin Potokut Sllavisha Ristiq tha se në takimin e sotëm me KFOR-in janë pajtuar se zgjidhja e situatës në Jagnjenicë duhet të gjendet me rrugë paqësore.

Drews nuk i beson Tadicit

Telegrafi - 02.12.2011

Kryetari i komunës së Prishtinës, Isa Mustafa, të premten ka pritur në takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor, Erhard Drews. Në këtë takim, Mustafa dhe Drews kanë biseduar për zhvillimin e përgjithshëm në kryeqytet si dhe për veriun e ...

Përfundon takimi Ristic-Pirker, nuk ka marrëveshje

Ora news - 02.12.2011

Takim i kryetarit të komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristic, dhe komandantit të njësisë gjermano-austriak të KFOR-it, Franz Pirker, përfundoi pa zgjidhje përfundimtare në Jagnjenicë.

Drews: Nuk tolerojmë më

Ora news - 02.12.2011

Gjenerali Erhard Drews ka deklaruar se KFOR-i nuk do të tolerojë më asnjë akt dhune ndaj ushtarëve të tij, që janë vendosur për ruajtjen e sigurisë në veri të Kosovës.

Drews nuk do të tolerojë akte të dhunës

Botasot - 02.12.2011

KFOR-i nuk do të tolerojë akte të dhunës ndaj ndaj pjestarëve të vet, është shprehur komandanti i kësaj force, gjenerali Erhard Drevs gjatë një takimi me kryetarin e komunës së Prishtinës, Isa Mustafa.

NATO: Sulmet të papranueshme

Gazeta Start - 01.12.2011

Këshilli Veri-Atlantik, përmes një komunikate për shtyp, ka bërë të ditur se ka diskutuar me partnerët dhe aleatët e NATO-s për situatën në veri të Kosovës.

Poshtë e më poshtë

Shqipmedia - 01.12.2011

ALBIN KURTI Qeveritarët kosovarë, të prirë nga Kryeministri Thaçi, thonë që patën sukses me intervenimin në Veri të Kosovës. Në fakt, kjo tregon se çfarë pritjesh e ambiciesh të vogla i kishin ata me rastin e intervenimit të 25 korrikut.

Shtypi gjerman: Retorikë lufte në veri të Kosovës

DW - 01.12.2011

Në Kosovë sërish po përdoret retorika e luftës, ndërkohë që në veri të vendit janë shtuar edhe incidentet serioze me të plagosur. Gazetat gjermanofolëse paralajmërojnë nga mundësia e shkallëzimit të gjendjes.

Serbët e veriut: Të zhgënjyer nga Tadic

Top Channel - 01.12.2011

Serbët në veriun e Kosovës ndihen të zhgënjyer nga apeli i presidentit serb Boris Tadic për largimin e barrikadave, pasi kjo binte ndesh me interesat e Serbisë.

Këshilli veri - atlantik dënon sulmet në veri

Evropaelire - 01.12.2011

Këshilli veri-atlantik, përmes një komunikate për shtyp, ka bërë të ditur se ka diskutuar me partnerët dhe aleatët e NATO-s për situatën në veri të Kosovës.

KFOR-i thotë se thirrja e Tadiqit është element pozitiv

Evropaelire - 01.12.2011

KFOR-i, e ka vlerësuar si inkurajuese thirrjen e presidentit serb, Boris Tadiq, që serbët e veriut të Kosovës t’i largojnë barrikadat. Në një komunikatë të lëshuar nga zyra për informim e KFOR-it thuhet se ‘ky propozim në masë të madhe ...

Këshilli i NATO-s kërkon largimin e barrikadave

Albeu.com - 01.12.2011

Këshilli veri-atlantik, përmes një komunikate për shtyp, ka bërë të ditur se ka diskutuar me partnerët dhe aleatët e NATO-s për situatën në veri të Kosovës.

Këshilli i NATO-s: Dhuna e barrikadat në veri të Kosovës, të papranueshme

LajmiFundit - 01.12.2011

Aleatët e NATO-s dhe partnerët e KFOR-it janë të shqetësuar thellësisht për zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës, dhe vazhdojnë ta monitorojnë situatën me kujdes, thuhet në një deklaratë të Këshillit të Aleancës veriatlantike.

Takimi i KFOR-it me strukturat paralele pa rezultat

Albeu.com - 01.12.2011

Takimi i strukturave paralele serbe në veri me përfaqësuesit e KFOR-it në Zubin Potok, ku është biseduar rreth situatës aktuale në Jegenicë dhe barrikadave, ka përfunduar pa asnjë marrëveshje.

Poshtë e më poshtë

Panorama - 01.12.2011

ALBIN KURTI Qeveritarët kosovarë, të prirë nga Kryeministri Thaçi, thonë që patën sukses me intervenimin në Veri të Kosovës. Në fakt, kjo tregon se çfarë pritjesh e ambiciesh të vogla i kishin ata me rastin e intervenimit të 25 korrikut.

Serbët nuk heqin barrikadat

Yll Press - 01.12.2011

Sipas burimeve policore, situata nuk ka ndryshuar, ndërkohë që afër Jegenicës, ku të martën u plagosën rreth 25 ushtarë të KFOR-it, dy prej tyre me armë zjarri, të dyja palët kanë mbetur në pozicione të njëjta.

Sulmet ndaj KFOR-it zemërojnë BE-në

Telegrafi - 01.12.2011

Nëse Serbia dëshiron një vendim pozitiv për kandidaturën, patjetër duhet të bëjë diçka shumë të mirë, ndërsa fjalimi i presidentit Boris Tadic, ndonëse është pritur shumë mirë në mesin e anëtarëve të BE-së, gjithsesi nuk është i ...

Austri: Mbërrijnë ushtarët e plagosur nga Kosova

Botasot - 01.12.2011

Tre ushtarë austriakë, të plagosur në përleshjet me protestuesit lokalë serbë, në pjesën veriore të Kosovës, dje kanë mbërritur në shtëpi në Austri, ndërsa të tjerët pritet të arrijnë gjatë orëve të ardhshme.

Mustafa nesër takohet me komandantin e KFOR-it

Botasot - 01.12.2011

Kryetari i komunës së Prishtinës, Isa Mustafa, nesër, më 2 dhjetor 2011, do të takohet me komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor, Erhard Drews. Takimi fillon në orën 14:00, në kabinetin e kryetarit, objekti i vjetër i komunës.

Takimi i KFOR-it me strukturat paralele pa rezultat

Botasot - 01.12.2011

Takimi i strukturave paralele serbe në veri me përfaqësuesit e KFOR-it në Zubin Potok, ku është biseduar rreth situatës aktuale në Jegenicë dhe barrikadave, ka përfunduar pa asnjë marrëveshje.

KFOR: Thirrja e Tadiç është element pozitiv

Ora news - 01.12.2011

KFOR-i e ka vlerësuar si inkurajuese thirrjen e presidentit serb, Boris Tadiç për largimin e barrikadave nga serbët e veriut të Kosovës. Në një komunikatë të lëshuar nga zyra për informim e KFOR-it thuhet se "ky propozim mund ndihmojë ...

Barrikadat, KFOR: Thirrjet e Tadiç, inkurajuese

Panorama - 01.12.2011

KFOR-i, e ka vlerësuar si inkurajuese thirrjen e presidentit serb, Boris Tadiç, që serbët e veriut të Kosovës t’i largojnë barrikadat, njofton Radio Evropa e Lirë.

NATO: Dhuna ndaj KFOR-it, e papranueshme

Botasot - 01.12.2011

Aleatët e NATO-s dhe partnerët e KFOR-it janë të shqetësuar thellësisht për zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës, dhe vazhdojnë ta monitorojnë situatën me kujdes, thuhet në një deklarartë të Këshillit të Aleancës veriatlantike.

Këshilli i NATO-s kërkon largimin e barrikadave

Telegrafi - 01.12.2011

Këshilli veri-atlantik, përmes një komunikate për shtyp, ka bërë të ditur se ka diskutuar me partnerët dhe aleatët e NATO-s për situatën në veri të Kosovës.

Rasmusen: NATO dhe partnerët e KFOR-it, të shqetësuar për situatën në Kosovë

ABC News - 01.12.2011

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fog Rasmusen ka folur në Bruksel në lidhje me situatën në veri të Kosovës. “NATO dhe partnerët e KFOR-it janë thellësisht të shqetësuar për situatën në Kosovë të cilën ne e monitorojmë me kujdes.

Këshilli Veri-Atlantik kërkon heqjen e barrikadave në veri të Kosovës

Ora news - 01.12.2011

Në një deklaratë të bërë për shtyp, Këshilli Veri-Atlantik, ka bërë të ditur se është zhvilluar një diskutim me partnerët dhe aleatët e NATO-s për situatën në Veri të Kosovës.

Këshilli Veri-Atlantik kërkon heqjen e barrikadave në veri të Kosovës

Yll Press - 01.12.2011

“Jemi thellësisht të shqetësuar për zhvillimet e fundit në pjesën veriore të Kosovës, të cilën ne vazhdojmë ta monitorojmë me kujdes. Dhuna e ushtruar ndaj KFOR-it është e papranueshme dhe ne dënojmë atë”, thuhet në komunikatë.

KFOR, paralajmëron serbët se do të gjuaj me armë vdekjeprurëse

Gazeta Start - 30.11.2011

Prishtinë – Dhuna e serbëve ndaj ushtarëve të KFOR-it, e dy ditëve më parë në Jagnjenicë, ka bërë që shkurtimisht të vijë në Kosovë komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, admirali Samuel, Loklir.

Bruksel, sot rinisin bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë

Shekulli - 30.11.2011

Sot në Bruksel pritet të zhvillohet takimi i radhës së bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Pas tensioneve të fundit në veri të Kosovës pritet që pikat e kalimit kufitar të jenë çështjet kyçe të diskutimit në këtë takim.

Reichel dhe Brieger, dënojnë dhunën në veri

Shekulli - 30.11.2011

Ambasadori i Gjermanisë Ernst Reichel dhe ai i Austrisë Johann Brieger, dënojnë fuqishëm dhunën ndaj ushtarëve të KFOR-it. Ambasadorët Reichel dhe Brieger i kanë bërë thirrje qytetarëve në veri të Kosovës, që mos të lejojnë të keqpërdoren ...

KFOR-i, mbush armët

Top Channel - 30.11.2011

Dhjetë orë pas një përleshje të fortë ndërmjet forcave të KFOR-it dhe serbëve të Jagjenicës, të Zubin Potokut, ku u plagosen rreth 25 ushtarë të KFOR-it dy prej tyre me armë zjarri, KFOR tregon “dhëmbët”.

Loklir: Dhuna e papranueshme

Top Channel - 30.11.2011

Dhuna e serbëve ndaj ushtarëve të KFOR-it, në Jagenicë, ka bërë që në Kosovë të vijë komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, admirali Samuel Loklir, i cili përçoi mesazhin se dhuna është e papranueshme dhe se KFOR-i ...

Këshilli i Sigurimit kërkon heqjen e barrikadave

Ina - 30.11.2011

Shtetet anëtare të Këshillit të Sigurimit kanë kërkuar shuarjen e tensioneve dhe heqjen e barrikadave në veri të Kosovës. Thirrja është mbështetur nga ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, derisa tërthorazi thirrje për heqje të ...

SHBA: Kosova ka të drejtë të kontrollojë kufijtë e saj

Alsat - 30.11.2011

Në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ku është trajtuar raporti i Sekretarit të Përgjithshëm, Ban Ki-Moon, mbi gjendjen në Kosovë, vlerësimet e tyre i kanë dhënë edhe shtetet anëtare të OKB-së.

Serbët përforcojnë dhe ngrisin barrikada të reja

Alsat - 30.11.2011

Situata në veri të vendit gjatë natës ka qenë e qetë dhe meqë nuk është arritur ndonjë marrëveshje mes përfaqësuesve të KFOR-it dhe atyre të serbëve lokalë afër Jegenicës, të dyja palët kanë mbetur në pozicionet e tyre të mëparshme.

Serbët përdorin gaz lotsjellës kundër KFOR-it

Idividi - 30.11.2011

Prishtinë, 29 nëntor 2011 (MIA) - Protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it, ka bërë të ditur zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin. "Protestuesit janë përpjekur të ngrenë një rrugë alternative.

Kërcënimi me Republikë në Veri të Kosovës

Lajm - 30.11.2011

BLERIM SHALA Mund të ndodhë. E mund edhe të mos ndodhë. Por që ekziston mundësia të ndodhë, kjo është e vërtetë. Si një lloj kërcënimi real, kjo do të duhej të ndikonte thelbësisht në zhvillimet në Kosovë në ditët dhe javët e ardhshme.

Serbia në ethe

Albeu.com - 30.11.2011

Boris Tadic u bëri thirrje serbëve të tërhiqen nga barrikadat, dy ditë para se shefat e diplomacisë së vendeve të BE-së të shkëmbejnë joformalisht pikëpamjet për Serbinë.

Barrikadat ende “gjallë”

Evropaelire - 30.11.2011

Pas incidenteve të dy ditëve të fundit në veri të Kosovës, ku janë plagosur dhe lënduar rreth 30 ushtarë të forcave të KFOR-it, situata sot në terren raportohet të jetë më e qetë.

Veriu, Serbët vendosin dhe betonojnë barrikada të reja

Lajmeshqip - 30.11.2011

Mitrovicë – Në orët e vona të mbrëmjes të së martës grupet kriminale serbe kanë përforcuar barikadën në hyrje të fshtait Rudarë të komunës së Zveçanit duke betonuar atë sërish.

Qetësohet gjendja në veriu të Kosovës

Albeu.com - 30.11.2011

Pas incidenteve të dy ditëve të fundit në veri të Kosovës, ku janë plagosur dhe lënduar rreth 30 ushtarë të forcave të KFOR-it, situata sot në terren raportohet të jetë më e qetë.

Gjendja në veri e qetë

Top Channel - 30.11.2011

Pas incidenteve të dy ditëve të fundit në veri të Kosovës, ku janë lënduar rreth 30 ushtarë të forcave të KFOR-it, situata të mërkurën në terren raportohet të jetë më e qetë.

Ambasadori gjerman dhe ai austriak dënojnë dhunën në veri

Evropaelire - 30.11.2011

Ambasadori Gjermanisë, Ernst Reiqel, dhe ai i Austrisë, Johan Briger, vizituan ushtarët e lënduar gjermanë dhe austriakë të KFOR-it në spitalin në bazën e KFOR-it në Prizren.

Poshtë e më poshtë, koment nga Albin Kurti

LajmiFundit - 30.11.2011

Qeveritarët kosovarë të prirë nga kryeministri Thaçi thonë që patën sukses me intervenimin në veri të Kosovës. Në fakt, kjo tregon se çfarë pritjesh e ambiciesh të vogla i kishin ata me rastin e intervenimit të 25 korrikut.

Austri: Arritën ushtarët e parë të plagosur nga Kosova

Evropaelire - 30.11.2011

Tre ushtarë austriakë, të plagosur në përleshjet me protestuesit lokalë serbë, në pjesën veriore të Kosovës, sot kanë arritur në shtëpi në Austri, ndërsa të tjerët pritet të arrijnë gjatë orëve të ardhshme.

Serbët nuk heqin barrikadat

Top Channel - 30.11.2011

Me gjithë thirrjet dhe paralajmërimet për heqjen e barrikadave në veri të Kosovës, serbët tregohen të vendosur. Pas disa takimeve ndërmjet përfaqësuesve serbë dhe zyrtarëve të KFOR-it nuk është arritur asnjë marrëveshje për lirimin e ...

Serbët nuk i heqin barrikadat nga veriu i Kosovës

LajmiFundit - 30.11.2011

Me gjithë thirrjet dhe paralajmërimet për heqjen e barrikadave në veri të Kosovës, serbët tregohen të vendosur. Pas disa takimeve ndërmjet përfaqësuesve serbë dhe zyrtarëve të KFOR-it nuk është arritur asnjë marrëveshje për lirimin e ...

OSBE-ja dënon sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it

Botasot - 30.11.2011

Kryesuesi i radhës së OSBE-së dhe njëkohësisht ministër i Punëve të Jashtme të Lituanisë, Audronius Azhubalis ka dënuar sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it në veriun e Kosovës, thuhet në një komunikatë të misionit të OSBE së në Kosovë.

Serbia në ethe

Telegrafi - 30.11.2011

Boris Tadic u bëri thirrje serbëve të tërhiqen nga barrikadat, dy ditë para se shefat e diplomacisë së vendeve të BE-së të shkëmbejnë joformalisht pikëpamjet për Serbinë.

Serbët ngritin dhe përforcojnë barrikada

Botasot - 30.11.2011

Situata në veri të vendit gjatë natës ka qenë e qetë dhe meqë nuk është arritur ndonjë marrëveshje mes përfaqësuesve të KFOR-it dhe atyre të serbëve lokalë afër Jegenicës, të dyja palët kanë mbetur në pozicionet e tyre të mëparshme.

Kërcënimi me Republikë në Veri të Kosovës

Panorama - 30.11.2011

BLERIM SHALA Mund të ndodhë. E mund edhe të mos ndodhë. Por që ekziston mundësia të ndodhë, kjo është e vërtetë. Si një lloj kërcënimi real, kjo do të duhej të ndikonte thelbësisht në zhvillimet në Kosovë ditët dhe javët e ardhshme.

Reichel dhe Brieger dënojnë dhunën në veri

Telegrafi - 30.11.2011

Ambasadori Gjermanisë, Ernst Reichel dhe ai i Austrisë, Johann Brieger, kanë vizituar ushtarët e lënduar gjermanë dhe austriakë të KFOR-it në spitalin në bazën e KFOR-it në Prizren, ndërsa të dy dënuan fuqishëm dhunën ndaj ushtarëve të ...

Serbët nuk heqin barrikadat

Ora news - 30.11.2011

Me gjithë thirrjet dhe paralajmërimet për heqjen e barrikadave në veri të Kosovës, serbët tregohen të vendosur. Pas disa takimeve ndërmjet përfaqësuesve serbë dhe zyrtarëve të KFOR-it nuk është arritur asnjë marrëveshje për lirimin e ...

Të ndëshkohen sulmuesit!

Gazeta Start - 29.11.2011

Prishtinë – Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dënoi ashpër sulmin e djeshëm ku në të cilin u plagosën disa ushtarë të KFOR-it.

KFOR nuk liron kryqëzimin e Jagnjenica

Gazeta Start - 29.11.2011

Zubin Potok – Përfaqësuesit e KFOR-it dhe kryetari i komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristiç, nuk arritën të merren vesh për zgjidhjen e situatës në fshatin Jagnjenicë, ku forcat paqeruajtëse të NATO-s dje kanë larguar një ...

Veriu, NATO bën thirrje për vetëpërmbajtje

Shekulli - 29.11.2011

NATO shprehet e shqetësuar për situatën në veri të Kosovës dhe u bëri thirrje të gjitha palëve për përmbajtje dhe bashkëpunim të plotë me faktorin ndërkombëtar me qëllim që të sigurohet liria e lëvizjes.

KFOR, çdo 30 minuta i lutet serbëve të largohen

Gazeta Start - 29.11.2011

Jagnjenicë – Në çdo një gjysmë ore përmes megafonit KFOR- i fton qytetarët serbë të largohen nga telat gjemborë, duke iu thënë se në rast të kundërt do të përdorë gazin lotsjellës.

Jagnjenicë, plagoset kreu i operacionit të KFOR-it

Shekulli - 29.11.2011

Në aksionin e ndërmarrë dje nga KFOR-i në Jagnjenicë, afër Zubin Potokut, gjatë përpjekjeve për të mënjanuar barrikadat që pengojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve, serbët kanë plagosur 23 pjesëtarë të KFOR-it, ndër ta edhe komandantin e ...

KFOR-i kërcënon me plumba, 23 ushtarë të lënduar

Albeu.com - 29.11.2011

KFOR-i më në fund duket se e ka humbur durimin ndaj serbëve në veri të vendit, që po vazhdojnë të sulmojnë pjesëtarët e misionit të NATO-s në Kosovë.

Raportet: Situata në Jagnjenicë duket e qetë, por me tensione

Evropaelire - 29.11.2011

Gjendja në fshatin Jagnjenicë, në veri të Kosovës, ku KFOR-i, pas përleshjeve me serbët lokalë, e ka larguar barrikadën, mbrëmë vonë ishte e qetë, ndërsa një numër i madh i serbëve gjendeshin në vendin ku ndodhej barrikada, raportojnë ...

Situata në Jagnjenicë duket e qetë, por me tensione

Alsat - 29.11.2011

Gjendja në fshatin Jagnjenicë, në veri të Kosovës, ku KFOR-i, pas përleshjeve me serbët lokalë, e ka larguar barrikadën, mbrëmë vonë ishte e qetë, ndërsa një numër i madh i serbëve gjendeshin në vendin ku ndodhej barrikada, raportojnë ...

Serbët lëndojnë dy ushtarë të KFOR-it

Idividi - 29.11.2011

Prishtinë, 28 nëntor 2011 (MIA) - Zëdhënësi i forcave paqeruajtëse në përbërje të KFOR-it, Frenk Martin, ka bërë të ditur se dy ushtarë të kësaj force janë lënduar gjatë ditës, nga të shtënat me armë zjarri, nga ana e protestuesve serbë.

Situata në Jagnjenicë me tensione

Albeu.com - 29.11.2011

Gjendja në fshatin Jagnjenicë, në veri të Kosovës, ku KFOR-i, pas përleshjeve me serbët lokalë, e ka larguar barrikadën, mbrëmë vonë ishte e qetë, ndërsa një numër i madh i serbëve gjendeshin në vendin ku ndodhej barrikada, raportojnë ...

Rritet numri i ushtarëve të KFOR të plagosur në Jagnjenicë

LajmiFundit - 29.11.2011

Situata në fshatin Jagnjenicë gjatë natës ka qenë e qetë, ndërsa një numër i madh i serbëve vazhdojnë të qëndrojnë në vendin ku ndodhej barrikada.

Barrikadat, vazhdon tensioni në Jagnjenicë në veri të Kosovës

LajmiFundit - 29.11.2011

Gjendja në fshatin Jagnjenicë, në veri të Kosovës, ku KFOR-i, pas përleshjeve me serbët lokalë, e ka larguar barrikadën, mbrëmë vonë ishte e qetë, ndërsa një numër i madh i serbëve gjendeshin në vendin ku ndodhej barrikada, raportojnë ...

Plagoset komandanti i operacionit të KFOR-it

Albeu.com - 29.11.2011

Në orët e pas ditës së djeshme në Jagnjenicë, afër Zubin Potokut, gjatë përpjekjeve për të mënjanuar barrikadat që pengojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve, serbët kanë plagosur 23 pjesëtarë të KFOR-it, ndër ta edhe komandantin e operacionit.

NATO: Dhuna kundër KFOR-it e papranueshme

Albeu.com - 29.11.2011

NATO ka shprehur brengosjen e vet me zhvillimet në veri të Kosovës, të hënën mbrëma, dhe ka thënë se e vëzhgon situatën me kujdes. Përdorimi i dhunës kundër forcave të KFOR-it është e papranueshme, ka thënë për Kohën Ditore zëdhënësja e ...

EULEX-i dënon dhunën ndaj KFOR-it

Albeu.com - 29.11.2011

Misioni për sundim të ligjit dhe drejtësi i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, e ka dënuar sulmin kundër pjesëtarëve të KFOR-it, në pjesën veriore të Kosovës.

Serbët sulmojnë KFOR-in, 23 ushtarë të plagosur

LajmiFundit - 29.11.2011

Edhe 23 ushtarë të tjerë të forcave paqeruajtëse të KFOR-it kanë marrë lëndime gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, ka njoftuar zyra për informim e KFOR-it.

NATO-ja bëri thirrje në përmbajtje dhe bashkëpunim në veri të Kosovës

Idividi - 29.11.2011

Bruksel, 29 nëntor 2011 (MIA) - NATO-ja shprehu shqetësim për situatën në pjesën veriore të Kosovës dhe u bëri thirrje të gjitha palëve në përmbajtje dhe bashkëpunim të plotë me faktorin ndërkombëtar me qëllim që të sigurohet liria e ...

Kosovë, veriu gdhihet i qetë

Top Channel - 29.11.2011

Nata në fshatin Jegenicë, në veri të Kosovës, ka kaluar e qetë dhe vijon të paraqitet e tillë, ndonëse tensionet nuk mungojnë. Sipas raportimeve të “RTK”, në këtë zonë është vendosur një numër i madh i ushtarëve të KFOR-it, ndërkohë që ...

Veriu, serbët qëndrojnë pranë barrikadave

Top Channel - 29.11.2011

Nata në veri ka qenë e qetë, ndërsa shume serbe kanë qëndruar edhe pergjate saj pranë barrikadave. Pas të shtënave me armë në drejtim të ushtarëve ndërkombëtarë, KFOR-i për shkaqe sigurie ka bllokuar rrugën që lidh Zubin Potokun me ...

NATO dënon dhunën ndaj KFOR-it në veriun e Kosovës

LajmiFundit - 29.11.2011

NATO ka shprehur brengosjen e vet me zhvillimet në veri të Kosovës, të hënën mbrëma, dhe ka thënë se e vëzhgon situatën me kujdes. “Përdorimi i dhunës kundër forcave të KFOR-it është e papranueshme”, ka thënë për “Kohën Ditore” zëdhënësja ...

Dhuna kundër KFOR-it, reagojnë drejtuesit e shtetit të Kosovës

Lajmeshqip - 29.11.2011

Prishtinë-Drejtuesit më të lartë të shtetit të Kosovës kanë dënuar dhunën dhe incidentin e ndodhur dje në veri të Kosovës. Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dënoi sulmin kundër forcave paqeruajtëse të KFOR-it në ...

KFOR-i paralajmëron serbët: Do ti përgjigjemi dhunës

Lajmeshqip - 29.11.2011

Prishtinë-KFOR-i do ti përgjigjet me të gjitha mjetet e duhura dhunës së grupeve kriminale në veri që vazhdojnë të sulmojnë trupat e misionit të NATO-s në Kosovë.

NATO: Dhuna kundër KFOR-it e papranueshme

Alsat - 29.11.2011

NATO ka reaguar në lidhje me zhvillimet në veri të Kosovës, ku të hënën në mbrëmje frocat e KFOR-it u sulmuan nga protestues të dhunshëm serbë. NATO duke e vlerësuar si të papranueshëm veprimin e serbëve të veriut u bëri thirrje për ...

Ushtari austriak i KFOR-it në gjendje kome

Ina - 29.11.2011

Një nga ushtarët e KFOR-it austriak i plagosur rëndë nga sulmi i djeshëm nga protestuesit e dhunshëm serb është në gjendje kome. Gjendja e tij shëndetësore është e përkeqësuar, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Austrisë.

Rexhepi: Forcë proporcionale ndaj serbëve

Top Channel - 29.11.2011

Ministri i Brendshëm kosovar, Bajram Rexhepi ka deklaruar se KFOR-i, EULEX-i dhe Policia e Kosovës duhet të përdorin forcë proporcionale ndaj protestuesve serbë në veri.

Tadic: Të hiqen barrikadat

Top Channel - 29.11.2011

Presidenti serb, Boris Tadic, u ka bërë thirrje serbëve të Kosovës që të tërhiqen nga barrikadat përfundimisht. Burimi i televizionit B92, siç raporton, Tadic ka thënë se fton serbët e veriut të tërhiqen nga barrikadat dhe të kontribuojnë ...

Tadiç-serbëve të veriut: Hiqini ato barrikada

Lajmeshqip - 29.11.2011

Beograd- Presidenti i Serbisë, Boris Tadic u ka kërkuar forcave të KFOR dhe serbëve të veriut që të ndalin aksionet e tyre pranë barrikadave. Tadic ka kërkuarnga KFOR-i “ndërprerjen e aksionit për heqjen e barrikadave, sepse rrezikon jetët ...

Prishtina zyrtare reagon për dhunën në veri

Lajmeshqip - 29.11.2011

Autoritetet vendore dhe diplomatë të huaj e kanë dënuar plagosjen e ushtarëve të KFOR-it në veri si dhe kanë kërkuar marrjen e masave të menjëhershme ndaj sulmuesve.

Ushtari i sulmuar nga serbët në rrezik për jetën

Albeu.com - 29.11.2011

Një nga ushtarët e KFOR-it austriak i plagosur rëndë nga sulmi i djeshëm nga protestuesit e dhunshëm serb është në gjendje kome. Gjendja e tij shëndetësore është e përkeqësuar, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Austrisë.

NATO: Përdorimi i dhunës, i papranueshëm

Evropaelire - 29.11.2011

Komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, Samuel Loklir, e ka quajtur të papranueshëm përdorimin e dhunës ndaj trupave të KFOR-it, ndërkohë që u ka bërë thirrje të gjitha palëve të përmbahen dhe të bashkëpunojnë me akterët ...

Njëmbëdhjetë austriakë në mesin e ushtarëve të lënduar të KFOR-it

Evropaelire - 29.11.2011

Ministri i Mbrojtjes i Austrisë ka bërë të ditur se njëmbëdhjetë ushtarë austriakë janë lënduar gjatë përleshjeve me serbët e veriut në Mitrovicë, dy prej të cilëve kanë marrë lëndime të rënda.

Plagosja e ushtarëve të KFOR në veri, Rexhepi: Të përdorim forcën

LajmiFundit - 29.11.2011

KFOR-i, Policia e EULEX-it dhe ajo e Kosovës duhet të përdorin forcën proporcionale karshi protestuesve në veri, theksoi Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Serbët përdorin gaz lotsjellës kundër KFOR-it

Evropaelire - 29.11.2011

Protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it, ka bërë të ditur zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin. “Protestuesit janë përpjekur të ngrenë një rrugë alternative.

Rexhepi: “Do t’u përgjigjemi me të njëjtën gjuhë”

Shqipmedia - 29.11.2011

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosoves, Bajram Rexhepi duke komentuar situatën në veri thotë se KFOR-i, EULEX-i dhe Policia e Kosovës duhet të kundërpërgjigjen me forcë, në mënyrën e njëjtë atë të cilën e përdorin protestuesit.

U plagos nga serbët në veri, ushtari austriak i KFOR-it në gjendje kome

LajmiFundit - 29.11.2011

Një nga ushtarët e KFOR-it austriak i plagosur rëndë nga sulmi i djeshëm nga protestuesit e dhunshëm serb është në gjendje kome. Gjendja e tij shëndetësore është e përkeqësuar, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Austrisë.

E papranueshme dhuna ndaj KFOR-it në veri

Albeu.com - 29.11.2011

Përdorimi i dhunës ndaj KFOR-it është i papranueshëm dhe duhet të dënohet fuqishëm, ka thënë të martën ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Ernst Reichel gjatë një forumi të organizuar nga Universiteti Amerikan në Kosovë.

NATO dënon sulmet e sërbëve ndaj KFOR-it

Lajmeshqip - 29.11.2011

Prishtinë- Përdorimi i dhunës kundër trupave të KFOR-it është i papranueshëm, theksohet në një deklaratë të Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, rreth incidenteve të djeshme në Kosovë, ku ju bëhet thirrje të gjitha palëve të ...

Rexhepi: Dhunës së serbëve, t’u përgjigjemi me forcë

Ina - 29.11.2011

Ministri i Brendshëm kosovar, Bajram Rexhepi ka deklaruar se KFOR-i, EULEX-i dhe Policia e Kosovës duhet të përdorin forcë proporcionale ndaj protestuesve serbë në veri.

Paralajmërojnë masa proporcionale

Evropaelire - 29.11.2011

Barrikada në Jagnjenicë u mor një ditë më parë nga KFOR-i, por serbët ngritën një të re, rreth 500 metra më larg të vjetrës. Vendosja e bllokadës së re rrugore u bë, ndërkohë që heqja e barrikadave u kërkua edhe nga vetë presidenti i ...

Azhubalis: Sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it janë të papranueshme

Evropaelire - 29.11.2011

Kryesuesi i radhës së OSBE-së dhe njëkohësisht ministër i Punëve të Jashtme të Lituanisë, Audronius Azhubalis ka dënuar sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it në veriun e Kosovës, thuhet në një komunikatë të misionit të OSBE-së në Kosovë.

Serbët sulmojnë KFOR-in me gaz lotsjellës

Albeu.com - 29.11.2011

Protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it, ka bërë të ditur zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin. Protestuesit janë përpjekur të ngrenë një rrugë alternative. Ata zbrazën dy kamionë me zhavorr.

Veri, përdorimi i dhunës ndaj KFOR-it i papranueshëm

Alsat - 29.11.2011

Gjendja në veriun e Kosovës sot është raportuar më e qetë pas incidenteve të një ditë më parë kur serbët plagosën dy pjesëtarë të KFOR-it të cilin kishin nisur heqjen e disa barrikadave në Zubin Potok.

OSBE dënon dhunën ndaj KFOR-ti në veri

Lajmeshqip - 29.11.2011

Kryesuesi i radhës së OSBE-së, Ministri i Punëve të Jashtme të Lituanisë, Audronius Azubalis ka dënuar sot sulmet ndaj ushtarëve të KFOR-it në veriun e Kosovës.

KFOR-i paralajmëron masa proporcionale

Albeu.com - 29.11.2011

Dhuna e serbëve ndaj ushtarëve të KFOR-it, e një dite më parë në Jagnjenicë, ka bërë që shkurtimisht të vijë në Kosovë komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, admirali Samuel Loklir, i cili përçoi mesazhin se dhuna është ...

Rexhepi: Forcë proporcionale ndaj serbëve

Lajm - 29.11.2011

Ministri i Brendshëm kosovar, Bajram Rexhepi ka deklaruar se KFOR-i, EULEX-i dhe Policia e Kosovës duhet të përdorin forcë proporcionale ndaj protestuesve serbë në veri.

Dhjetëra të plagosur nga dhuna në veriun e Kosovës

VOA - 29.11.2011

Zyrtarët e KFOR-it në Kosovë, thanë se dhjetëra pjesëtarë të forcave paqeruajtëse të NATO-s janë plagosur gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në veri.

KFOR-i kërcënon me plumba të vërtetë

Ora news - 29.11.2011

KFOR-i më në fund duket se e ka humbur durimin ndaj serbëve në veri të vendit, që po vazhdojnë të sulmojnë pjesëtarët e misionit të NATO-s në Kosovë.

Situata në veri e qetë, por me tensione

Botasot - 29.11.2011

Gjendja në fshatin Jagnjenicë, në veri të Kosovës, ku KFOR i, pas përleshjeve me serbët lokalë, e ka larguar barrikadën, mbrëmë vonë ishte e qetë, ndërsa një numër i madh i serbëve gjendeshin në vendin ku ndodhej barrikada, raportojnë ...

Kosovë, situata në Jagnjenicë ende e tensionuar

Ora news - 29.11.2011

Gjendja në fshatin Jagnjenicë, në veri të Kosovës, ku KFOR-i, pas përleshjeve me serbët lokalë, ka larguar barrikadën, mbrëmë vonë ishte e qetë, ndërsa një numër i madh serbësh ende ndodheshin në vendin ku ndodhej barrikada, raportojnë ...

Situata në Jagnjenicë duket e qetë, por me tensione

Telegrafi - 29.11.2011

Gjendja në fshatin Jagnjenicë, në veri të Kosovës, ku KFOR-i, pas përleshjeve me serbët lokalë, e ka larguar barrikadën, mbrëmë vonë ishte e qetë, ndërsa një numër i madh i serbëve gjendeshin në vendin ku ndodhej barrikada, raportojnë ...

Përleshjet në Jagnjenicë, i plagosur edhe kreu i operacionit të KFOR-it

Ora news - 29.11.2011

Në aksionin e ndërmarrë dje nga KFOR-i në Jagnjenicë, afër Zubin Potokut, gjatë përpjekjeve për të mënjanuar barrikadat që pengojnë lëvizjen e lirë të qytetarëve, serbët kanë plagosur 23 pjesëtarë të KFOR-it, ndër ta edhe komandantin e ...

NATO: Dhuna kundër KFOR-it e papranueshme

Telegrafi - 29.11.2011

NATO ka shprehur brengosjen e vet me zhvillimet në veri të Kosovës, të hënën mbrëma, dhe ka thënë se e vëzhgon situatën me kujdes. “Përdorimi i dhunës kundër forcave të KFOR-it është e papranueshme”, ka thënë për “Kohën Ditore” zëdhënësja ...

Përleshjet në Jagnjenicë, i plagosur edhe kreu i operacionit të KFOR-it

Yll Press - 29.11.2011

Që të dy ushtarakët janë jashtë rrezikut për jetën ndërsa mësohet se lëndime, gjatë përleshjes kanë pësuar rreth 30 serbë, të cilët po marrin ndihmë mjekësore në qendrat shëndetësore në Zveçan e Zubin-Potok.

NATO: Dhuna ndaj KFOR-it, e papranueshme

Ora news - 29.11.2011

NATO ka shprehur shqetësimin në lidhje me zhvillimet në veri të Kosovës, ndërsa ka thënë se po e vëzhgon situatën me kujdes. “Përdorimi i dhunës kundër forcave të KFOR-it është e papranueshme”, ka thënë zëdhënësja e NATO-s, Oana Lungescu.

Përplasen me KFOR’in

Lajmetsot - 29.11.2011

Postuar me: 29 November, 2011 12:35:00 Përplasen me KFOR’in Serbët e Jagnjenicës qëlluan me armë mbi ushtarë të KFOR’it, duke plagosur dy prej tyre. Gjatë përleshjes, lëndime morën edhe disa qytetarë serbë.

NATO-ja bën thirrje në përmbajtje në veri të Kosovës

Botasot - 29.11.2011

NATO shprehet e shqetësuarim për situatën në veri të Kosovës dhe u bëri thirrje të gjitha palëve për përmbajtje dhe bashkëpunim të plotë me faktorin ndërkombëtar me qëllim që të sigurohet liria e lëvizjes.

EULEKS: Dënim absolut i dhunës kundër KFOR-it

Botasot - 29.11.2011

Misioni për sundim të ligjit dhe drejtësi i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, e ka dënuar sulmin kundër pjesëtarëve të KFOR-it, në pjesën veriore të Kosovës.

NATO: Dhuna kundër KFOR-it e papranueshme

Yll Press - 29.11.2011

“Përdorimi i dhunës kundër forcave të KFOR-it është e papranueshme. U bëjmë thirrje të gjitha palëve që të ushtrojnë përmbajtje dhe të bashkëpunojnë plotësisht me të gjithë aktorët ndërkombëtarë në terren për të siguruar lirinë e lëvizjes ...

Rexhepi, dhuna: Duhet t`u përgjigjemi me forcë serbëve

Ora news - 29.11.2011

Ministri i Brendshëm kosovar, Bajram Rexhepi ka deklaruar se KFOR-i, EULEX-i dhe Policia e Kosovës duhet të përdorin forcë proporcionale ndaj protestuesve serbë në veri.

Sërish përleshje në Jagenicë

Ora news - 29.11.2011

Është tensionuar sërish gjendja pasdite në Jagenicë. Serbët po mundohen të rikthejnë barrikadën në këtë vend në kundërshtim me paralajmërimit të KFOR-it që të mos e bëjnë një gjë të tillë.

NATO: Përdorimi i dhunës nga elemente kriminale i papranueshëm

Botasot - 29.11.2011

(I plotësuar) - Komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, Samuel Loklir, e ka quajtur të papranueshëm përdorimin e dhunës ndaj trupave të KFOR-it, ndërkohë që u ka bërë thirrje të gjitha palëve të përmbahen dhe të ...

NATO: Përdorimi i dhunës, i papranueshëm

Ora news - 29.11.2011

Komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, Samuel Loklir, e ka quajtur të papranueshëm përdorimin e dhunës ndaj trupave të KFOR-it, ndërkohë që u ka bërë thirrje të gjitha palëve të përmbahen dhe të bashkëpunojnë me aktorët ...

KFOR-i ‘rezervon’ të drejtën për ta mbrojtur vetveten

Telegrafi - 29.11.2011

Komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta në Napoli, e ka quajtur të papranueshëm përdorimin e dhunës ndaj trupave të KFOR-it, ndërkohë që u ka bërë thirrje të gjitha palëve të përmbahen dhe të bashkëpunojnë me akterët ndërkombëtarë ...

Reichel: E papranueshme dhuna ndaj KFOR-it në veri

Botasot - 29.11.2011

Përdorimi i dhunës ndaj KFOR-it është i papranueshëm dhe duhet të dënohet fuqishëm, ka thënë të martën ambasadori i Gjermanisë në Prishtinë, Ernst Reichel gjatë një forumi të organizuar nga Universiteti Amerikan në Kosovë.

NATO-ja dënon dhunën në veri të Kosovës

VOA - 29.11.2011

Komandanti i krahut jugor të NATO-s, admirali amerikan, Samuel Locklear, e ka dënuar dhunën e fundit në veriun e Kosovës dhe ka paralajëmruar se KFOR-I do të veprojë për mbrojtjen e ushtarëve.

Serbët përdorin gaz lotsjellës kundër KFOR-it!

Telegrafi - 29.11.2011

Protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it, ka bërë të ditur zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin. “Protestuesit janë përpjekur të ngrenë një rrugë alternative. Ata zbrazën dy kamionë me zhavorr.

Situatë jo e qetë, gaz lotsjellës kundër KFOR-it

Panorama - 29.11.2011

Protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it, ka bërë të ditur zëdhënësi i KFOR-it, Frenk Martin. “Protestuesit janë përpjekur të ngrenë një rrugë alternative.

OSBE dënon dhunën në veri të Kosovës

Ora news - 29.11.2011

Misioni i OSBE- së ka reaguar pak minuta më parë lidhur me sulmin e serbëve ndaj trupave të KFOR në veri. Në një qëndrim zyrtar të kësaj organizate thuhet se, “Çdo sulm për paqeruajtësit është i papranueshëm, asgjë nuk e arsyeton dhunën ...

Serbët plagosin ushtarët e KFOR-it, Rexhepi: T'i përgjigjemi dhunës

BalkanWeb - 29.11.2011

MITROVICË- Sërish përleshje mes serbëve në veri e forcave të KFOR-it. Mediat kosovare raportojnë se sot rreth orës 17:00 protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it.

NATO: Dhuna kundër trupave paqeruajtëse të KFOR-it, e papranueshme

ABC News - 29.11.2011

Komandanti i Komandës së Forcave të Bashkuara të NATO-s në Napoli, admirali Samuel J. Locklear, ka përsëritur edhe një herë të martën se dhuna kundër trupave paqeruajtëse të KFOR-it është e papranueshme, ndërsa u bëri thirrje të gjitha ...

Plagosen dy ushtarë të KFOR-it

Gazeta Start - 28.11.2011

Zubin Potok – Dy ushtarë të KFOR-it raportohet të jenë plagosur nga armë zjarri, gjatë largimit të barrikadës në Jagnjenicë, ndërmjet Mitrovicës e Zubin Potokut. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i NATO-s, Den Harvi.

Krasniqi: Serbia po luan me zjarrin

Gazeta Start - 28.11.2011

Prishtinë - Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi dënoi aktin e plagosjes së dy ushtarëve gjermanë të KFOR-it nga strukturat kriminale të Serbisë në veri të Kosovës.

KFOR nis aksionin sërish

Albeu.com - 28.11.2011

KFOR-i pas orës ka filluar largimin e një barrikade në Zubin Potok. Ushtarët gjermanë dhe austriakë të KFOR përdori automjete të blinduara dhe kamionë për largimin e barrikadës.

Zubin Potok: Gaz lotsjellës gjatë aksionit të KFOR-it

Evropaelire - 28.11.2011

Një zëdhënës i forcave paqeruajtëse në Kosovë ka njoftuar se KFOR-i ka përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë një turmë protestuesish serbë, të cilët përpiqeshin të ndalnin aksionin për zhvendosjen e një barrikade.

Zubin Potok: Dy ushtarë të lënduar të KFOR-it

Evropaelire - 28.11.2011

Agjencia e lajmeve Reuters njofton se dy ushtarë të KFOR-it janë lënduar nga të shtënat me armë zjarri, nga ana e protestuesve serbë, në Jagnjenicë të Zubin Potokut. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i paqeruajtësve, Frenk Martin.

Zubin Potok, përleshje mes KFOR-it dhe serbëve

LajmiFundit - 28.11.2011

Një zëdhënës i forcave paqeruajtëse në Kosovë ka njoftuar se KFOR-i ka përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë një turmë protestuesish serbë, të cilët përpiqeshin të ndalnin aksionin për zhvendosjen e një barrikade.

Veriu i Kosovës, plagosen ushtarë të KFOR-it

Top Channel - 28.11.2011

Agjencia e lajmeve Reuters njofton se dy ushtarë të KFOR-it janë lënduar nga të shtënat me armë zjarri, nga ana e protestuesve serbë, në Jagnjenicë të Zubin Potokut.

Zubin Potok: Dy ushtarë të lënduar të KFOR-it

Alsat - 28.11.2011

Agjencia e lajmeve Reuters njofton se dy ushtarë të KFOR-it janë lënduar nga të shtënat me armë zjarri, nga ana e protestuesve serbë, në Jagnjenicë të Zubin Potokut.Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i paqeruajtësve, Frenk Martin.Forcat e ...

Tensionohet situata në Jegenica

Alsat - 28.11.2011

Në fshatin Jegenicë që ndodhet në rrugën Mitrovicë - Zubin Potok, rreth mesditës ka ardhur deri te përleshja mes grupeve serbe dhe ushtarëve të KFOR-it. Mësohet se nga përleshjet janë lënduar disa serbë, por edhe ushtarë të KFOR-it.

2 ushtarë të KFOR-it lëndohen në veri

Albeu.com - 28.11.2011

Zëdhënësi i forcave paqeruajtëse në përbërje të KFOR-it, Frenk Martin, ka bërë të ditur se dy ushtarë të kësaj force janë lënduar gjatë ditës së sotme, nga të shtënat me armë zjarri, nga ana e protestuesve serbë Ushtarët janë lënduar gjatë ...

KFOR s'ka nevojë për leje

Albeu.com - 28.11.2011

KFOR-i ka larguar barrikadën në Jagnjenicë, tek Zupçi. Trupat e forcave paqeruajtëse fillimisht e kanë siguruar barrikadën me këmbësori, e pastaj me tanke inxhinierie i kanë larguar makinat përreth.

Live, Veriu: Rindizet dhuna, serbët gaz lotsjellës ndaj KFOR-it

Lajmeshqip - 28.11.2011

Mitrovicë (PLOTËSUAR, 29 Nëntor, 18:00) – Sërish përleshje mes serbëve në veri e forcave të KFOR-it. Raportohet se rreth orës 17:00 protestuesit serbë në Jagnjenicë kanë përdorur gaz lotsjellës kundër ushtarëve të KFOR-it.

Zubin Potok, 2 ushtarë të KFOR të plagosur gjatë heqjes së barrikadës

LajmiFundit - 28.11.2011

Zëdhënësi i KFOR-it, koloneli Uve Novicki bëri të ditur se 2 ushtarë të KFOR-it janë lënduar sot nga të shtënat me armë zjarri, nga ana e protestuesve serbë gjatë operacionit të KFOR-it për zhvendosjen e një barrikade në Jagnjenicë të ...

Kosovë: Ushtarët e plagosur të KFOR-it trajtohen në Bondstill

Evropaelire - 28.11.2011

Zyrtarët kanë thënë se njëri nga dy ushtarët e KFOR-it, që janë plagousr sot nga të shtënat me armë zjarri të protestuesve serbë në pjesën veriore të Kosovës, është komandant i batalionit.

Tensione në veri, KFOR-i probleme me serbët

Albeu.com - 28.11.2011

Përfaqësuesit e KFOR-it dhe kryetari i komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristic, nuk arritën të merren vesh për zgjidhjen e situatës në fshatin Jagnjenicë, ku forcat paqeruajtëse të NATO-s sot kanë larguar një barrikadë.

Serbia po luan me zjarrin

Albeu.com - 28.11.2011

Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi dënoi aktin e plagosjes së dy ushtarëve gjermanë të KFOR-it nga strukturat kriminale të Serbisë në veri të Kosovës.

Krasniqi: Dënohet akti i plagosjes së dy ushtarëve të KFOR-it

Evropaelire - 28.11.2011

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, e ka dënuar veprimin e plagosjes së dy ushtarëve të KFOR-it, duke thënë se “akti i shëmtuar është shprehje e guximit, që kanë marrë kriminelët e hazdisur për të sfiduar edhe me armë, forcat ...

EULEKS: Dënim absolut i dhunës kundër KFOR-it

Evropaelire - 28.11.2011

Misioni për sundim të ligjit dhe drejtësi i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, e ka dënuar sulmin kundër pjesëtarëve të KFOR-it, në pjesën veriore të Kosovës.

Tadic: KFOR-i dhe EULEX të bëjnë kujdes!!!

LajmiFundit - 28.11.2011

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, ka kërkuar sot ndërprerje të menjëhershme të konfliktit ndërmjet pjesëtarëve të KFOR-it dhe qytetarëve serbë në fshatin Jagnjenicë.

EULEX dënon dhunën në veri të Kosovës

LajmiFundit - 28.11.2011

Misioni për sundim të ligjit dhe drejtësi i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, e ka dënuar sulmin kundër pjesëtarëve të KFOR-it, në pjesën veriore të Kosovës.

Tadic: Të ndërpritet konflikti në veri

Top Channel - 28.11.2011

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic ka kërkuar të hënën ndërprerjen e menjëhershme të konfliktit mes serbëve të veriut të Kosovës dhe misioneve ndërkombëtare në këtë vend.

Krasniqi: Kriminelët po fitojnë guxim

Top Channel - 28.11.2011

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka dënuar ashpër aktin e ekstremistëve serbë në veri të Kosovës, të cilët plagosën sot dy ushtarë të KFOR-it.

Lëndohen edhe 23 ushtarë të KFOR-it

Evropaelire - 28.11.2011

Edhe 23 ushtarë të tjerë të forcave paqeruajtëse të KFOR-it kanë marrë lëndime, gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, ka njoftuar zyra për informim e KFOR-it.

Lëndohen dy ushtarë të KFOR-it

Shqipmedia - 28.11.2011

Dy ushtarë të KFOR-it janë plagosur me armë zjarri nga protestuesit serbë në veri të vendit. Zëdhënësi i KFOR-it, Uve Novicki, i tha Radios Evropa e Lirë se ushtarët janë lënduar gjatë një operacioni të KFOR-it për zhvendosjen e një ...

Kosovë: Qeveria e dënon sulmin e armatosur kundër KFOR-it

Evropaelire - 28.11.2011

Qeveria e Kosovës e ka dënuar sulmin e armatosur kundër pjesëtarëve paqeruajtës të KFOR-it, nga i cili dy ushtarë janë lënduar, gjatë një operacioni të KFOR-it, për zhvendosjen e një barrikade në Jagnjenicë në Zubin Potok.

Liria e lëvizjes të arrihet me dialog, pa dhunë

Albeu.com - 28.11.2011

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, ka kërkuar sot ndërprerje të menjëhershme të konfliktit ndërmjet pjesëtarëve të KFOR-it dhe qytetarëve serbë në fshatin Jagnjenicë.

EULEX-i dhe Qeveria dënojnë sulmin ndaj KFOR-it

Albeu.com - 28.11.2011

Qeveria e Republikës së Kosovës dënoi sulmin e armatosur mbi pjesëtarët paqeruajtës të KFOR-it, si pasojë e së cilës dy ushtarë janë lënduar, gjatë një operacioni të KFOR-it për zhvendosjen e një barrikade në Jagnjenicë në Zubin Potok.

Jahjaga dënon sulmin ndaj ushtarëve të KFOR-it

Evropaelire - 28.11.2011

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dënon sulmin e sotëm kundër forcave paqeruajtëse të KFOR-it në Jagnjenicë të Zubin Potokut “gjatë kryerjes së veprimeve për heqjen e barrikadës të vendosur nga strukturat kriminale dhe ...

KFOR : Mund te pergjigjemi me plumba luftarake

24 orë - 28.11.2011

Edhe 23 ushtarë të tjerë të forcave paqeruajtëse të KFOR-it kanë marrë lëndime, gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, ka njoftuar zyra për informim e KFOR-it.

Edhe disa ushtarë të KFOR-it janë lënduar

Albeu.com - 28.11.2011

Protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, pasdite vonë, kanë përdorë fishekzjarre dhe koktej mollotovi kundër trupave të KFOR-it. Përsëri një numër i ushtarëve të KFOR-it janë lënduar, thuhet në një komunikatë të KFOR-it në të ...

Plagosen pjesëtarë të KFOR-it në veriun e Kosovës

Ina - 28.11.2011

23 ushtarë të tjerë të forcave paqeruajtëse të KFOR-it kanë marrë lëndime gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, ka njoftuar zyra për informim e KFOR-it.

Jahjaga dënon dhunën në veri

Albeu.com - 28.11.2011

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dënoi sulmin e sotëm kundër forcave paqeruajtëse të KFOR-it në Jagnjenicë të Zubin Potokut gjatë kryerjes së veprimeve për heqjen e barrikadës të vendosur nga strukturat kriminale dhe ...

KFOR-i lëviz barrikadën e Jagnjenicës

Telegrafi - 28.11.2011

Ushtarët e KFOR-it kanë lëvizur sot me mjete të blinduara barrikadën në Jagnjenicë, te Zubin-Potoku, në veri të Kosovës. Pas këtij aksione, janë dëgjuar sirenat, pas së cilës një numër i madh i qytetarëve serbë janë drejtuar te barrikada ...

Zubin Potok: Gaz lotsjellës gjatë aksionit të KFOR-it

Botasot - 28.11.2011

Një zëdhënës i forcave paqeruajtëse në Kosovë ka njoftuar se KFOR-i ka përdorur gazin lotsjellës për të shpërndarë një turmë protestuesish serbë, të cilët përpiqeshin të ndalnin aksionin për zhvendosjen e një barrikade.

Përleshje mes KFOR dhe serbëve në Mitrovicë

Ora news - 28.11.2011

Gjatë ditës së sotme janë regjistruar përplasje mes forcave të KFOR dhe serbëve që kanë ngritur barrikadat në veri të Kosovës. Një zëdhënës i forcave paqeruajtëse në Kosovë ka njoftuar se KFOR-i ka përdorur gazin lotsjellës për të ...

Nowitzki: Jemi KFOR, s’na duhen lejet

Telegrafi - 28.11.2011

KFOR-i ka larguar barrikadën në Jagnjenicë, tek Zupçi. Trupat e forcave paqeruajtëse fillimisht e kanë siguruar barrikadën me këmbësori, e pastaj me tanke inxhinierie i kanë larguar makinat përreth.

Serbët lëndojnë dy ushtarë të KFOR-it

Telegrafi - 28.11.2011

Zëdhënësi i forcave paqeruajtëse në përbërje të KFOR-it, Frenk Martin, ka bërë të ditur se dy ushtarë të kësaj force janë lënduar gjatë ditës, nga të shtënat me armë zjarri, nga ana e protestuesve serbë.

KFOR-i: Demonstruesit kanë përdorur armë zjarri

Telegrafi - 28.11.2011

Sot në mëngjes, pak pas orës 09:00, KFOR-i me sukses e ka marrë nën kontroll bllokadën rrugore në Jagnjenicë në komunën e Zubin Potokut. Gjatë këtij incidenti, trupat e KFOR-it, pasi që së pari e kanë siguruar bllokadën rrugore me trupa ...

Aksioni në veri të Kosovës, plagosen 4 ushtarë të KFOR-it

Ora news - 28.11.2011

Katër ushtarë të KFOR-it janë plagosur gjatë aksionit për të hequr një bllokadë në veri të Kosovës.Zëdhënësi i forcave paqeruajtëse të KFOR-it, Frenk Martin, ka bërë të ditur se 4 ushtarë të kësaj force janë plagosur nga të shtënat me armë ...

Plagosen dy pjesëtarë të KFOR-it në veriun e Kosovës

VOA - 28.11.2011

Dy pjesëtarë të forcave paqeruajtëse të NATO-s janë plagosur nga të shtënat me armë zjarri në veriun e Kosovës, gjatë një përleshjeje me protestuesit serbë.

Dhjetëra ushtarë të plagosur nga terroristët serbë

Botasot - 28.11.2011

(I plotësuar) - Zyrtarët e KFOR-it në Kosovë, thanë se dhjetëra pjesëtarë të forcave paqeruajtëse të NATO-s janë plagosur gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në veri.

KFOR-i vendos pikëkontroll në Jegenicë

Botasot - 28.11.2011

Përfaqësuesi i KFOR-it ka kërkuar nga kryetari paralel i komunës së Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq, t’u bëjë thirrje serbëve të tubuar përreth barrikadave që të shpërndahen, ndërsa ky i fundit ka apeluar tek qytetarët që të protestojnë të ...

KFOR-i nuk merret vesh me serbët

Telegrafi - 28.11.2011

Përfaqësuesit e KFOR-it dhe kryetari i komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristic, nuk arritën të merren vesh për zgjidhjen e situatës në fshatin Jagnjenicë, ku forcat paqeruajtëse të NATO-s sot kanë larguar një barrikadë.

Takimi i KFOR me serbët, asnjë marrëveshje

Ora news - 28.11.2011

Përfaqësuesit e KFOR-it dhe kryetari i komunës paralele të Zubin-Potokut, Slavisa Ristic, nuk arritën të gjejnë gjuhën e përbashkët për zgjidhjen e situatës në fshatin Jagnjenicë, ku forcat paqeruajtëse të NATO-s sot kanë larguar një ...

Serbia po luan me zjarrin

Telegrafi - 28.11.2011

Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi dënoi aktin e plagosjes së dy ushtarëve gjermanë të KFOR-it nga strukturat kriminale të Serbisë në veri të Kosovës.

Krasniqi dënon aktin e plagosjes së ushtarëve të KFOR-it

Ora news - 28.11.2011

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka dënuar veprimin e plagosjes së dy ushtarëve të KFOR-it, duke thënë se “akti i shëmtuar është shprehje e guximit, që kanë marrë kriminelët e hazdisur për të sfiduar edhe me armë, forcat ...

Kosova e Serbia dënojnë plagosjen e ushtarëve të KFOR-it

ABC News - 28.11.2011

Në një pikë Kosova dhe Serbia bashkohen, atëherë kur dënohen sulmet kriminale në veri. Të tilla ishin sot reagimet nga Presidenti serb Boris Tadiç i cili bëri thirrje për ndalje urgjentë të konfliktit në veri.

KFOR-i do të përgjigjet me plumba

Telegrafi - 28.11.2011

Njëri nga dy ushtarët e KFOR-it, që u plagosen sot nga të shtënat me armë zjarri të protestuesve serbë në pjesën veriore të Kosovës, është komandant i batalionit.

Tadic: Liria e lëvizjes të arrihet me dialog, pa dhunë

Telegrafi - 28.11.2011

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, ka kërkuar sot ndërprerje të menjëhershme të konfliktit ndërmjet pjesëtarëve të KFOR-it dhe qytetarëve serbë në fshatin Jagnjenicë.

Thaçi: Sulmi ndaj KFOR, sulmi mbi sundimin e ligjit

ABC News - 28.11.2011

Qeveria e Republikës së Kosovës dënon sulmin e armatosur mbi pjesëtarët paqeruajtës të KFOR-it, si pasojë e së cilës dy ushtarë janë lënduar, gjatë një operacioni të KFOR-it për zhvendosjen e një barrikade në Jagnjenicë në Zubin Potok.

Qeveria dhe EULEX-i dënojnë sulmin ndaj KFOR-it

Telegrafi - 28.11.2011

Qeveria e Republikës së Kosovës dënoi sulmin e armatosur mbi pjesëtarët paqeruajtës të KFOR-it, si pasojë e së cilës dy ushtarë janë lënduar, gjatë një operacioni të KFOR-it për zhvendosjen e një barrikade në Jagnjenicë në Zubin Potok.

Dënohet sulmi ndaj KFOR-it

Botasot - 28.11.2011

Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi ka dënuar aktin e plagosjes së dy ushtarëve gjermanë të KFOR-it nga strukturat kriminale të Serbisë në veri të Kosovës.

Qeveria dhe EULEX-i dënojnë sulmin ndaj KFOR-it

Ora news - 28.11.2011

Qeveria e Republikës së Kosovës dënoi sulmin e armatosur mbi pjesëtarët paqeruajtës të KFOR-it, si pasojë e së cilës dy ushtarë janë lënduar, gjatë një operacioni të KFOR-it për zhvendosjen e një barrikade në Jagnjenicë në Zubin Potok.

Janë lënduar edhe disa ushtarë të KFOR-it

Telegrafi - 28.11.2011

Protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, pasdite vonë, kanë përdorë fishekzjarre dhe koktej mollotovi kundër trupave të KFOR-it. “Përsëri një numër i ushtarëve të KFOR-it janë lënduar”, thuhet në një komunikatë të KFOR-it në të ...

Serbët koktej molotovi kundër KFOR-it, plagosen disa ushtarë

BalkanWeb - 28.11.2011

ZUBIN PATOK- Në veriun e Kosovës, pasdite vonë, demonstruesit përdorën fishekzjarre dhe koktej molotovi kundër trupave të KFOR-it. Sipas një njoftimi të ri të dhënë nga KFOR-i, pas dy plagosjeve me armë zjarri të njoftuara më herët, edhe ...

Tension në veri, plagosen 23 ushtarë të KFOR

Panorama - 28.11.2011

Edhe 23 ushtarë të tjerë të forcave paqeruajtëse të KFOR-it kanë marrë lëndime gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut. Lajmin e njofton zyra për informim e KFOR-it.

Veriu, plagosen të tjerë ushtarë nga radhët e KFOR

Ora news - 28.11.2011

Protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, pasdite vonë, kanë përdorë fishekzjarre dhe koktej mollotovi kundër trupave të KFOR-it. “Përsëri një numër i ushtarëve të KFOR-it janë lënduar”, thuhet në një komunikatë të KFOR-it në të ...

Sulmuesit në veri duhet të marrin dënimin e merituar

Telegrafi - 28.11.2011

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dënoi sulmin e sotëm kundër forcave paqeruajtëse të KFOR-it në Jagnjenicë të Zubin Potokut gjatë kryerjes së veprimeve për heqjen e barrikadës të vendosur nga strukturat kriminale dhe ...

Jahjaga dënon sulmin kundër KFOR-it në Jagnjenicë të Zubin Potokut

ABC News - 28.11.2011

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dënon sulmin e sotëm kundër forcave paqeruajtëse të KFOR-it në Jagnjenicë të Zubin Potokut “gjatë kryerjes së veprimeve për heqjen e barrikadës të vendosur nga strukturat kriminale dhe ...

Jahjaga dënon sulmin ndaj ushtarëve të KFOR-it

Ora news - 28.11.2011

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga dënon sulmin e sotëm kundër forcave paqeruajtëse të KFOR-it në Jagnjenicë të Zubin Potokut “gjatë kryerjes së veprimeve për heqjen e barrikadës të vendosur nga strukturat kriminale dhe ...

KFOR: Lëndohen edhe 23 ushtarë, do përgjigjemi me të gjitha mjetet

ABC News - 28.11.2011

Edhe 23 ushtarë të tjerë të forcave paqeruajtëse të KFOR-it kanë marrë lëndime, gjatë përleshjeve me protestuesit serbë në Jagnjenicë të Zubin Potokut, ka njoftuar zyra për informim e KFOR-it.

Serbët lëndojnë dy ushtarë të KFOR-it

Yll Press - 28.11.2011

Zëdhënësi i KFOR-it gjithashtu ka konfirmuar se ka përdorur plumba gome e gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën e protestuesve, e cila po kundërshton heqjen e barrikadës.