TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tunizi, ndalohen dy aleatë në Presidentit të larguar Ben Ali

Gazeta Start - 23.01.2011

Policia tuniziane ka ndaluar dy politikan t afrt me Presidentin e arratisur, Zine al-Abidine Ben Ali, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve Tap. Ish-kshilltari i Ben Alis, Abdelaziz bin Dhia dhe ish ministri i Brendshm dhe kreu i senatit, ...

PD akuzon Prokurorinë për urdhër-arrestet ndaj drejtuesve të Gardës

Gazeta Start - 23.01.2011

Tiranë - Partia Demokratike akuzoi sot Prokurorinë për urdhër-arrestet e lëshuara ndaj drejtuesve të Gardës së Republikës, lidhur me vrasjet e dy ditëve më parë në demonstratën e opozitës.

Lezhë, një 21-vjeçar arrestohet me lëndë narkotike

Gazeta Start - 23.01.2011

Lezhë – Policia e Lezhës arrestoi sot një 21-vjeçar, i akuzuar për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike. Mësohet se i arrestuari është Maksim Gojçaj, pasi gjatë një kontrolli të ushtruar ndaj tij iu gjet një sasi e dyshuar si lëndë ...

Testi i dëgjimit shpëton të ardhmen e fëmijëve

Gazeta Start - 23.01.2011

Testi i dëgjimit (emisioni otoakustik), i cili është bërë i detyrueshëm për fëmijët e porsalindur shpëton të ardhmen e tyre. Në bazë të studimeve të realizuara, tre në 1000 fëmijë lindin me probleme në dëgjim ndërsa një pjesë tjetër ...

Dëbora pengon qytetarët e Mitrovicës të dalin në zgjedhje

Gazeta Start - 23.01.2011

Prishtinë – Reshjet e dëborës vazhdojnë të bien për të tretën ditë me radhë në gjithë Kosovën, duke ulur ndjeshëm edhe numrin e qytetarëve që marrin pjesë në rivotimin në Mitrovicë.

Vodhën 8 laptop-ë për 35 sekonda

Gazeta Start - 23.01.2011

Pasi kishin hyrë në një dyqan kompjuterësh në Mersin (Turqi), dy persona kanë arritur të vjedhin 8 laptop-ë për 35 sekonda. E gjithë kjo është regjistruar nga kamera e sigurisë së dyqanit.

“Kupa e Botës 2018 do të jetë e standardeve më të larta”

Gazeta Start - 23.01.2011

FIFA së bashku me Komitetin lokal rus të organizimeve dhe Federatën Ruse të Futbollit, nënshkruan deklaratën e emërimit të dielën, e cila konfirmon Rusinë si pritëse e Kupës së Botës 2018.

Irlandë, të gjelbrit braktisin qeverinë

Gazeta Start - 23.01.2011

Partia e Gjelbër është tërhequr nga koalicioni qeverisës në Republikën e Irlandës së Veriut, një lëvizje që pritej të bëhej para zgjedhjeve të 11 marsit.

PDU: Drejtësia të gjejë përgjegjësit e dhunës

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Partia për Drejtësi dhe Unitet shprehur keqardhje e thellë për demonstratën e dhunshme të ndodhur një ditë më parë. “Autoritetet për rendin publik, duhet patjetër të gjejnë përgjegjësit për shkallëzimin e dhunës në nivele të tilla.

AI: Të hetohet vrasja e tre personave në Tiranë

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë - Amnesty International u ka bërë thirrje autoriteteve të hetojnë vdekjet e tre personave gjatë protestës antiqeveritare në Tiranë. “Policia ka të drejtë të ruajë rendin dhe të mbrojë opinionin, por nuk duhet të përdorë forcë të ...

Demonstrata e dhunshme, shkon në 4 nr i të vdekurve

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Gjatë orëve të natës ne Tirane humbi jetën në spital protestuesi i katërt nga tubimi i opozitës socialiste para selisë së Kryeministrisë në Shqipëri, njofton Zëri i Amerikës.

Topalli: Ata që organizuan demonstratën do të përgjigjen

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli e vlerësoi si goditje kundër institucioneve kushtetuese të vendit protestën e dhunshme të së premtes. “Njerëz te inkriminuar qëlluan, goditen policinë, institucionet dhe shtetin ligjor.

Thaçi: Të ruhet stabiliteti në këtë moment të rëndësishëm

Gazeta Start - 22.01.2011

Prishtinë – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, reagoi mbi demonstratat e dhunshme në Tiranë, duke ftuar institucionet e shtetit të ruajnë stabilitetin.

Japonia lëshon një raketë drejt hapësirës

Gazeta Start - 22.01.2011

Tokio - Japonia ka lëshuar një raketë me furnizime për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. “Konotori 2”, që bart pesë tonë furnizime, përfshirë ushqime, ujë dhe mjete eksperimentrale për astronautët, pritet të arrijë në orbitë të ...

Pakistan, 3 të vrarë nga një sulm me bombë

Gazeta Start - 22.01.2011

Islamabad - Dy ushtar dhe nj civil kan humbur jetn nga shprthimi i nj bombe n rajonin Orakzai t Pakistanit. Burime zyrtare nga policia lokale bjn t ditur se sulmi ka ndodhur pran tregut t qytetit, ndrsa shtat persona t tjer kan marr lndime ...

Tirana i rikthehet normalitetit pas dhunës së përgjakshme

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Pas dhunës së djeshme në qendër të kryeqytetit të Shqipërisë, sot situata duket e qetë, ndërkohë që paniku ka rini disi. Në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” gjenden ende mbeturinat e dhunës, si makinat e djegura, tulla dhe mjete të ...

Një nga protestuesit në gjendje të rëndë

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Janë kontradiktore të dhënat për një person të katërt, nëse ka ndërruar jetë ose ndodhet në gjendje shëndetësore. Sipas mjekut të rojës në Spitalin Ushtarak të Tiranës, Ali Hila, numri i viktimave është tre.

Turqi, rinisin bisedimet për çështjen bërthamore iraniane

Gazeta Start - 22.01.2011

Stamboll - Bisedimet për çështjen bërthamore mes Iranit dhe fuqive të mëdha, të cilat dyshojnë se Teherani po përpiqet të pajiest me armën bërthamore, rifilluan sot në mëngjes në Stamboll.

Australi, një pjesë e vendit ende nën ujë

Gazeta Start - 22.01.2011

Melburn - Një pjesë e Australisë vazhdon të jetë nën ujë dhe në gjendje alarmi, pasi një liqen i brendshëm kërcënon disa lokalitete në veri të Melburnit në juglindje të vendit.

Tunizi, një protestë e madhe bllokon qendrën e kryeqytetit

Gazeta Start - 22.01.2011

Tuniz - Qendra e Tunizit aktualisht është plotësisht e bllokuar nga një manifestim pjesë e të cilit përveç qytetarëve, janë edhe forcat e policisë, ekipet e zjarrfikësve, punonjësit e Mbrojtjes Civile edhe anëtarët e gardës kombëtare.

Durrës, 100 milion lekë për “shpëtimin” nga përmbytjet

Gazeta Start - 22.01.2011

Durrës - Bashkia e Durrësit ka vënë në punë të gjithë fondin prej 100 milion lekë për rehabilitimin, kryesisht të rrjetit inxhinierik dhe të kanaleve kulluese të ujërave të bardha në zonën e Plazhit dhe Shkozetit.

NBA, asnjë problem për të mëdhenjtë

Gazeta Start - 22.01.2011

Skuadrat pretendente në kampionatin më spektakolar të basketbollit në botë, NBA, kanë siguruar fitore në ndeshjet e mbrëmjes së djeshme. Bostoni triumfoi pa vështirësi në shtëpi përballë Jutah Xhaz në shifrat 110-86, ndërkohë që Orlando ...

Dhuna, urdhërarrest për 6 drejtues të Gardës

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Pas arrestimit të mbi 100 personave në radhës e protestuesve, Prokuroria e Tiranës ka lëshuar urdhëarresti edhe për gjashtë drejtues të Gardës së Republikës.

Arvizu: Shqipëria ka nevojë për qetësi politike

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Alexander Arvizu duke reaguar për dhunën e përgjakshme në Tiranë, theksoi se palët duhet të përmbahen nga akte të tilla për të shmangur gjakderdhjen.

KMSH: Palët të vetëpërmbahen, kaosi sjell kaos

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Komuniteti Musliman i Shqipërisë, reagoi sot ndaj dhunës së ushtruar në bulevardin qendror, duke kërkuar vetëpërmbajtje. KMSH-ja vlerëson se ngjarja e djeshme nuk ishte e denjë dhe merituar për vendin tonë.

Van der Vart: Premierliga, më e mira në botë

Gazeta Start - 22.01.2011

Ylli i Totenhemit, Rafael van der Vart, beson se Premierliga mbetet kampionati më i fortë në botë, teksa gjatë karrierës së tij holandezi ka luajtur në vende të ndryshme evropiane.

100 persona morën mjekim në spitale nga dhuna

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Pas protestës së dhunshme, rreth 100 persona i janë drejtuar dy spitaleve më të mëdha në vend si ai Ushtarak dhe Qendra Spitalore Universitare “NT” në Tiranë.

Rama: Policia të arrestojë drejtuesit e Gardës

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, deklaroi se demonstratat e opozitës do të vazhdojnë paqësisht, ndërsa fajësoi edhe një herë qeverinë për vrasjen e tre shtetasve.

Leonardo “largon” Mourinjon: Nuk mendoj për të ardhmen

Gazeta Start - 22.01.2011

“Jetoj me të sotmen. Nëse mendoj për çka më ka ndodhur gjatë një viti e gjysmë, të gjitha programet e mia kanë ndryshuar. Prandaj nuk shoh nga e ardhmja. Mendoj vetëm për sot, pra për momentin e skuadrës. Vetëm për këtë”.

Krasniqi ngushëllon Topin për viktimat e dhunës

Gazeta Start - 22.01.2011

Prishtinë - Presidenti në detyrë i Kosovës, Jakup Krasniqi, ngushëlloi sot Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, për humbjen e jetës së tre qytetarëve në demonstratën e organizuar nga Partia Socialiste në Tiranë.

Bode: Puçi i Ramës për të dëmtuar imazhin e vendit

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë - Ministri i Financave, Ridvan Bode, deklaroi se demonstrata e dhunshme që organizoi më 21 janar kreu socialist Rama, ishte kuadër i një puçi ndaj shtetit dhe ndaj imazhit të Shqipërisë.

Ruajtja e kryeministrisë, shpërblim për gardistët dhe policët

Gazeta Start - 22.01.2011

Tiranë – Përkundër akuzave të Partisë Socialiste, qeveria duket se po e vazhdon betejën e saj politikisht për protestat e djeshme. Sot, zëdhënësja e qeverisë lajmëroi se do të shpërbehen të gjithë gardistët dhe policët që morën pjesë në ...

Jaroslav Kazinski fajëson Rusinë për rrëzimin e avionit

Gazeta Start - 22.01.2011

Varshavë - Udhëheqësi i partisë opozitare në Poloni, Jaroslav Kazinski, ka fajësuar Rusinë dhe qeverinë polake për rrëzimin e aeroplanit të ish-presidentit Leh Kazinski në prill të 2010-ës.

Afrika e Jugut, 70 të vdekur pas përmbytjeve

Gazeta Start - 22.01.2011

Johanesburg - Reshjet e jashtzakonshme t shiut, q kan provokuar edhe prmbytje t mdha, kan shkaktuar vdekjen e 70 personave dhe shprnguljen e mbi 8 mij t tjerve. Lajmin e konfirmoi sot qeveria afrikanojugore.

Bundesliga, ndalet Dortmundi, ndjekësit nuk përfitojnë

Gazeta Start - 22.01.2011

Borusia e Dortmundit ndalet, por ekipet ndjekëse nuk përfitojnë: ky është verdikti i javës së 19-të të Bundesligës. Verdhezinjtë nuk shkuan më tepër se barazimi 1-1 në shtëpi përballë Shtutgartit.

Demonstrata, Vasili: Dhuna nuk është mjet demokratik

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka theksuar mbrëmë se çdo tentativë për marrjen e pushtetit me dhunë nga ana e opozitës nuk ka asgjë të përbashkët me demokracinë.

NATO do të mbetet garantuesi kryesor i sigurisë në Kosovë

Gazeta Start - 21.01.2011

Prishtinë – Ndarja e Kosovës nuk është opsion, deklaron prerë sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen. Gjatë një interviste për të përditshmen prishtinase “Koha Ditore”, ai thekson se aktualisht është tepër herët të flitet ...

Athinë, arrestohet 39-vjeçari nga Shqipëria

Gazeta Start - 21.01.2011

Athinë – Një 39 vjeçar nga Shqipëria u arrestua në Athinë për llogari të drejtësisë shqiptare. Sokol Kuka, lindur në Fier, u arrestua pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana.

Tiranë, arrestohen tre persona për vjedhje

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Tre persona u arrestuan nga policia e Tiranës për veprën penale të vjedhjes. Nga një operacion fillimisht u arrestuar shtetasi Emiljano Xhevit Sinani, 21-vjeç, lindur në Elbasan dhe banues në Tiranë, pasi është dënuar në mungesë ...

Gjobitet një thirrës për demonstratë, PS: Incident!

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiran Policia e Shtetit dnoi sot me gjob nj drejtues automjeti, q sipas policis nuk posedonte dokumente. Shtetasi Sinan Gjeka, sht gjobitur me 10 mij lek gjob.

Haxhinasto: Opozita të marrë përgjegjësitë për reformat

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto ka zhvilluar para pak çastesh një takim me ambasadori e ri të Bashkimit Evropian në Tiranë, nga ku ka theksuar se qeveria shqiptare është e angazhuar për të përmbushur 12 kriteret e ...

TOB ngre siparin e shfaqjeve për këtë vit

Gazeta Start - 21.01.2011

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit ka çelur siparin e shfaqjeve për sezonin artistik të vitit 2011, ndërkohë që kalendari i plotë i shfaqjeve pritet të dalë së shpejti.

Gigs: Dua të luaj edhe një vit

Gazeta Start - 21.01.2011

Mesfushori Rajan Gigs i është përgjigjur pozitivisht ftesës së drejtuesve për të shtyrë edhe një vit qëndrimin te Mançester Junajtid. “Jam shumë i lumtur në këto momente dhe dua të shijoj ende futbollin.

Mosushqyerja në shtatzëni dëmton fëmijën

Gazeta Start - 21.01.2011

Shkencëtarët bënë të ditur se mosushqyerja apo dieta gjatë periudhës së parë të shtatzënisë mund të dëmtojë zgjuarsinë e fëmijës. Specialistë nga Universiteti Teksas pohuan se një ushqyerje e shoqëruar me pak kalori ndikon negativisht në ...

Kombëtarja spanjolle në “Simpson’s”

Gazeta Start - 21.01.2011

Përfaqësuesja spanjolle e futbollit, kampione bote në fuqi, mund të marrë pjesë në serialin e famshëm “Simpson’s”, teksa një imazh i animuar i “La Roja-s” po qarkullon në internet.

Bufon, përjetë te Juve

Gazeta Start - 21.01.2011

Xhanluixhi Bufon i premton besnikëri të përjetshme Juventusit, duke theksuar se e ardhmja e tij s’mund të jetë veçse bardhezi. Portieri italian u rikthye së fundmi nga një dëmtim i gjatë dhe në një intervistë për “Sky Sport”, deklaroi se ...

Mourinjo: E ardhmja? Vendos në fund të sezonit

Gazeta Start - 21.01.2011

Reali fiton sërish derbin me Atletikon, siguron gjysmëfinalen e kupës kundër Seviljes, por ujërat vazhdojnë të mbeten të trazuara në mjedisin madrilen.

Aksident në Pogradec, një i vdekur

Gazeta Start - 21.01.2011

Pogradec – Një person mbeti i vdekur pas një aksidenti automobilistik të ndodhur sot në fshatin Starovë të Pogradecit. Aksidenti ndodhi rreth orëve të mesditës, ku janë përplasur dy automjete.

Nani: Skols, mesfushori më i mirë që kam parë

Gazeta Start - 21.01.2011

Mesfushori portugez Nani ka ngritur në qiell shokun e skuadrës te Mançester Junajtid, Pol Skols, duke e cilësuar si mesfushorin më të mirë që ka parë ndonjëherë.

Shënim: Tirana në gjendje shoku!

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Pa shkuar ende ora 15:00 shumica e dyqaneve në rrugët kryesore të Tiranës i kishin ulur grilat. Gjithandej shfaqej një gjendje frike dhe ankthi dhe rrallë shihje ndokënd që të mos fliste për protestat e dhunshme që zhvillohen ...

Beogradi përzgjedh ekipin për negociatat me Prishtinën

Gazeta Start - 21.01.2011

Beograd – Mediat serbe njoftojnë se qeveria e Beogradit ka zbuluar sekretin lidhur me ekipin negociator që do të angazhohet në bisedimet me Prishtinën.

Dhuna, SHBA, BE, OSBE, Roma thirrje për qetësi

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Selitë diplomatike në Tiranë reaguan sot pas protestave të dhunshme. Kështu, reaguan Ambasada e Shteteve të Bashkuara, zyra e OSBE-së dhe e Bashkimit Evropian.

Rama nga spitali: Qeveria vret për të qëndruar në këmbë

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ishte para pak momentesh në spitalin Ushtarak, ku ka hedhur sërish akuza të ashpra në drejtim të qeverisë aktuale. “Jam pa fjalë përballë pamjeve të këtij spitali sot.

Dhuna në Tiranë, mediat e huaja: Situata e rëndë!

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Mediat ndërkombëtare i kanë dhënë një vëmendje të rëndësishme demonstratës së organizuar nga opozita shqiptare, ku mbetën të vrarë tre persona dhe dhjetëra të tjerë janë të plagosur.

Asnjë përfaqësues i opozitës në protestën e dhunshme

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Asnjë prej përfaqësuesve të opozitës nuk ka qenë e pranishme mes turmës së demonstruesve që hodhën me mjete të forta mbi forcat e policisë.

Papa Benedikti XVI kërkon standarte të larta në politikë

Gazeta Start - 21.01.2011

Paba Benedikti i XVI theksoi se zyrtart publik duhet t ofrojn shembull t lart moral, gjat komenteve t para mbi skandalet seksuale t kryeministrit Italian, Silvio Berluskoni.

Berisha: Bandat e krimit deshën të rrëzojnë shtetin

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha akuzoi direkt kreun e opozitës për dhunën e ushtruar sot në protesta, e cila u mbyll me viktima dhe shumë të lënduar.

Policia bën bilancin e “luftës” në Tiranë

Gazeta Start - 21.01.2011

Tiranë – Policia e Shtetit në një deklaratë të orëve të vona, ka bërë të ditur pasojat e demonstratës së dhunshme të opozitës të zhvilluar sot në kryeqytet.

DASH: Nuk u dëgjuan thirrjet për qetësi

Gazeta Start - 21.01.2011

Uashington – Sekretari i Departamentit të Shtetit amerikan për Marrëdhëniet me Jashtë, P.J. Crowling, shprehur shqetësimin për dhunën e ushtruar sot në Tiranë.

LDK dhe AAK dënuan dhunën e ndodhur në Tiranë

Gazeta Start - 21.01.2011

Prishtinë - Lidhja Demokratike e Kosovës dënoi aktet e dhunshme të ndodhura sot në Tiranë, duke besuar thellë se të gjitha çështjet duhet të zgjidhen nëpërmjet dialogut politik.

KE, Jagland: Dënoj dhunën, palët të nisin dialogun

Gazeta Start - 21.01.2011

Strasburg – Për dhunën që shpërtheu sot në Tiranë, reagoi edhe sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës, Thorbjřrn Jagland, i cili shprehu shqetësimin për dhunën, duke kërkuar dialog konstruktiv midis forcave politike.

Mançini “mban” Çelsin në garën për titull

Gazeta Start - 21.01.2011

Roberto Mançini beson se Çelsi nuk mund të lihet jashtë betejës për titullin kampion në Premierligë, pavarësisht rezultateve të dobëta të ekipit londinez.

PE kërkon shpërbërjen e strukturave paralele serbe

Gazeta Start - 20.01.2011

Bruksel – Parlamenti Evropian i bën thirrje Beogradit të fillojnë menjëherë dialogun me Prishtinën. Në rezolutën e miratuar për Marrëveshjen e Stabilizim-Asocimit me Serbinë, ligjvënësit evropianë kanë kërkuar që strukturat paralele serbe ...

Partitë fillojnë fushatën në Mitrovicë

Gazeta Start - 20.01.2011

Mitrovicë – Qytetarët e Mitrovicës do t’i drejtohen edhe një herë qendrave të votimit ditën e diel, pas vendimit për anulimin e zgjedhjeve të 12 dhjetorit në këtë komunë si pasojë e konstatimit të parregullsive të shumta.

Zhbllokohen pagat për mësuesit dhe mjekët

Gazeta Start - 20.01.2011

Tiranë – Janë zhbllokuar më në fund pagat për mjekët dhe mësuesit pasi më shumë se tre javë vonesa. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e qeverisë, e cila ka vendosur që të kalohen pa pengesë, një vendim ky i rrallë për qeverinë, duke ...

Krasniqi-Kukanit: Marti kërkon të njollosë luftën e UÇK-së

Gazeta Start - 20.01.2011

Strasburg – Raporti i Dik Martit është një riciklim i hetimeve që janë kryer nga Gjykata e Hagës në vitin 2004, i pabazuar në asnjë fakt. Këtë qëndrim e ka shprehur ushtruesi i detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Jakup ...

“Sarkozi nuk do të fitojë në vitin 2012”

Gazeta Start - 20.01.2011

Sondazhi i fundit i mbajtur në Francë, tregon se pavarësisht kandidatit të opozitarëve socialistë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2012, Presidenti aktual, Nikolas Sarkozi, nuk do mund t’i fitojë zgjedhjet.

Tunizi, arrestohen familjarë të presidentit të arratisur

Gazeta Start - 20.01.2011

33 pjesëtarë të familjes së presidentit të arratisur, Zine al-Abidine Ben Ali, janë arrestuar. Lajmi bëhet i ditur nga televizioni shtetëror, i cili saktëson se ato u prangosën teksa po përpiqeshin të largoheshin nga vendi.

Protesta e opozitës, policia një sërë masash

Gazeta Start - 20.01.2011

Tiranë – Protesta e opozitës që pritet të zhvillohet të premten ka detyruar policinë e Tiranës të marrë një sërë masash. Drejtoria e Policisë së Qarkut Tiranë dhe strukturat e Policisë Rrugore po hartojnë një plan për zhvillimin e qetë të ...

Si të dobësoheni 2 kg për 3 javë?

Gazeta Start - 20.01.2011

Nëse nuk arrini të dobësoheni pavarësisht përpjekjeve të bëra, atëherë mos nxitoni të lini ushtrimet. Disa ndryshime të shpejta mund t’ju ndihmojnë të jepni 2 deri në 4 kg për 3 javë.

Mbi njëmijë vëzhgues për zgjedhjet në Mitrovicë

Gazeta Start - 20.01.2011

Prishtinë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti sot një konferencë për shtyp rreth përgatitjet për procesin e rivotimit që do të zhvillohet të dielën në komunën e Mitrovicës.

Elbasan, projekt pilot për vendosjen e matësve të ujit

Gazeta Start - 20.01.2011

Elbasan – Në të gjitha pallatet e qytetit të Elbasanit do të vendosen matës uji për të arkëtuar faturat e konsumit sipas sasisë së përdorur. Projekti pilot nisi sot dhe do të vazhdojë më tej.

Shpërthim në Qerbela, dhjetëra viktima

Gazeta Start - 20.01.2011

Dy sulme me bomba në qytetin e shenjtë të Qerbelasë në Irak kanë vrarë të paktën 50 persona dhe kanë plagosur mbi 130 të tjerë. Shpërthimi ndodhi teksa pelegrinët po marrin pjesë në një ritual.

Boçi: Rama prova të rreme si etërit komunistë

Gazeta Start - 20.01.2011

Tiranë – Demokratët e vlerësuar sërish sot si akt kriminal të kreut të PS-së, Edi Rama, publikimin e videos. Në vazhdën e denoncimeve të përditshme, kësaj here deputeti i PD-së, Luçiano Boçi, theksoi se çimkat e bllokut së bashku me ...

Ambasada e SHBA: Të ruhet qetësia në protestë

Gazeta Start - 20.01.2011

Tiranë – Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, ka kërkuar nga opozita që protesta e së premtes të jetë e qetë dhe konstruktive për të respektuar institucionet dhe sundimin e ligjit.

Turqia i kërkon Iranit të ofrojë siguri bërthamore

Gazeta Start - 20.01.2011

Turqia i kërkon Iranit të ofrojë siguri që ai nuk do të prodhojë armë bërthamore, dhe thekson se të gjitha shtetet kanë të drejtë përdorimi paqësor të energjisë bërthamore.

PR: Policia të ruajë sigurinë, Rama thirrje për dhunë

Gazeta Start - 20.01.2011

Tiranë – Partia Republikane kërkoi sot nga policia që gjatë protestës së të premtes të ruajë sigurinë publike dhe pronat e qytetarëve, pasi sipas kësaj partie, kreu socialist Edi Rama, ka paralajmëruar akte dhune dhe agresivitet.

Interi “e moshuara” e Evropës, Barça më e shkurta

Gazeta Start - 20.01.2011

Observatori i futbollistëve të FIFA-s jep bën një studim interesant me të dhënat e lojtarëve të skuadrave të ndryshme. Kjo është e treta herë që FIFA bën këtë studim “demografik”, i cili analizon të dhënat e 13108 futbollistëve të federuar ...

Basha për protestën: Kush shkel ligjin do ndëshkohet

Gazeta Start - 20.01.2011

Ministri i Brendshem Lulzim Basha deklaroi te enjten për mediat se policia do të menaxhojë mbarëvajtjen e tubimit që opozita do të organizojë nesër. Sipas ministrit, çdokush që shkel ligjin do të përballet me drejtësinë.

Topi: Politika të bashkëpunojë për integrimin

Gazeta Start - 20.01.2011

Presidenti i Republikës, Bamir Topi, i bëri sot thirrje politikës shqiptare të jetë bashkëpunuese dhe të respektojë standarded demokratike në të mirë të integrimit evropian të vendit.

S’ka surpriza, Milani mund Barin dhe siguron çerekfinalen  

Gazeta Start - 20.01.2011

Milani siguroi një vend në çerekfinalet e Kupës së Italisë, pasi mposhti pa vështirësi Barin 3-0 në “San Siro”. Kundërshtari i radhës është Sampdoria.

Fyle: Politika shqiptare të ruaj qetësinë

Gazeta Start - 19.01.2011

Bruksel – Bashkimi Evropian ka kërkuar nga klasa politike shqiptare që të ruaj qetësinë. Komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fyle me anë të zëdhënëses kërkon nga politika që të mos pengojë punën e Parlamentit.

Pakistani goditet nga një tërmet i fuqishëm

Gazeta Start - 19.01.2011

Pakistani sht goditur ort e fundit nga nj trmet 7,4 ballsh sipas shkalls Riter. Instituti Amerikan i Gjeologjis njofton se epiqendra e trmetit sht regjistruar n provincn Belixhistan, 55 kilometra n juglindje t kryeqytetit Islamabad.

Berisha-investitorëve italianë: Shqipëria parajsë për biznesin

Gazeta Start - 19.01.2011

Milano – Kryeministri Sali Berisha iu adresua me një fjalë Forumit Ekonomik Shqipëri-Itali, i cili u zhvillua në Pallatin Turati në Milano, me pjesëmarrjen e rreth 100 biznesmenë shqiptarë dhe 100 përfaqësues të sipërmarrjeve italiane.

“Targat”, pezullohet komandanti i Policisë në Zveçan

Gazeta Start - 19.01.2011

Prishtinë – Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Reshat Maliqi, ka pezulluar nga detyra komandantin e Policisë në Zveçan, Nenad Gjuriç, për shkelje të rëndë të urdhrit.

Fushë Krujë, vdes një burrë në aksident rrugor

Gazeta Start - 19.01.2011

Tiranë – Një burrë humbi jetën sot në mëngjes në një aksident rrugor në aksin Fushë Krujë-Lezhë. Viktima është shtetasi Ndue Pepani, banues në Laç.

Kukësi prej dy ditësh në “burg”

Gazeta Start - 19.01.2011

Kukës – Prej dy ditësh qyteti i Kukësit gjendet si në burg nga mjegulla e dendur. Kjo ka shkaktuar vështirësi në qarkullimin e automjeteve, ndërsa forcat e policisë janë shpërndarë në të gjitha akset për të mbajtur situatën nën kontroll.

Afganistan, 13 civilë humbin jetën nga një shpërthim

Gazeta Start - 19.01.2011

Shpërthimi i një bombe të vendosur në rrugë ka vrarë 13 civilë në lindje të Afganistanit, bëjnë me dije zyrtarët qeveritarë. Ministria e Brendshme theksoi në një komunikatë se automjeti, u godit mëngjesin e së mërkurës.

Elbasan, vendosi eksploziv në një banesë, arrestohet

Gazeta Start - 19.01.2011

Elbasan – Policia e Elbasanit ka prangosur një shtetas, pasi dyshohet se është autor i vendosjes së një sasie eksplozivi në një banesë, e cila shkatërroi atë.

Irani: Obama po përsërit gabimet e Bushit

Gazeta Start - 19.01.2011

I dërguari i Iranit në Kombet e Bashkuara deklaroi se politika e Presidentit të SHBA-ve, Barak Obama, në lidhje me Iranin ka dështuar, dhe se ai po përsërit të njëjtat gabime të paraardhësit të tij, Xhorxh W Bush.

Duhani dëmton edhe foshnjën në barkun e nënës

Gazeta Start - 19.01.2011

Cigarja e konsumuar gjatë periudhës së shtatzënisë përzihet në gjakun e nënës dhe oksigjenin në trup duke dëmtuar edhe fëmijën në barkun e nënës, theksojnë shkencëtarët turq.

Dy akademi në përkujtim të Rugovës

Gazeta Start - 19.01.2011

Prishtinë – Pesëvjetori i vdekjes së presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, do të përjetohet në dy akademi të ndara, njëra e organizuar nga LDK-ja, ndërsa tjetra do të mbahet nën përkujdesjen e Zyrës së Kryeministrit.

Tiranë, edhe pesë në pranga për vjedhje

Gazeta Start - 19.01.2011

Tiranë – Pesë shtetas u arrestuan nga policia e Tiranës për veprën penale të vjedhjes. Fillimisht në pranga ra shtetasi Shkëlzen Hajdari, 18-vjeç, banues në Kodër Kamëz Tiranë.

Nënat gjidhënëse kërkojnë zgjidhje në Facebook

Gazeta Start - 19.01.2011

Me siguri që keni parë se si rrjetet sociale janë përdorur për punë të dobishme dhe qëllime biznesi. Por diçka të tillë as nuk e keni parë dhe dëgjuar. Nënat që ushqejnë fëmijët e tyre me gji kërkojnë zgjidhje në Facebook.

Durrës, arrestohet 59-vjeçari i dënuar me burgim

Gazeta Start - 19.01.2011

Durrës – Një person i dënuar me gjashtë vite burgim u arrestua mëngjesin e sotëm nga policia e Durrësit. Në mëngjesin e kësaj të mërkure, forcat e rendit vendosën në pranga shtetasi Ideal Dervishi, 59-vjeç.

KQZ hedh shortin për anëtarin e shtatë të KZAZ-ve

Gazeta Start - 19.01.2011

Tiranë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve me anë të shortit vendosi për anëtarin shtatë në Komisionin Zonal të Administrimit të Zgjedhjeve. Në bazë të shortit, në numrat rendor “tek” propozimet do të bëhen nga Partia Demokratike dhe me ...

Prifti rrëfen sërish në Prokurori

Gazeta Start - 19.01.2011

Tiran Ish-ministri i Ekonomis, Dritan Prifti, ka shkuar sot n Prokurorin e Tirans pr t dhn t tjera dshmi rreth aferave korruptive q ai pretendon.

Rinas, arrestohet 32-vjeçari në kërkim ndërkombëtar

Gazeta Start - 19.01.2011

Tiranë – Policia e Shtetit bëri të ditur sot se është arrestuar në pikën e kalimit kufitar të Aeroportit të Rinasit shtetasi Erjon Rexha, 32-vjeç, lindur në Prishtinë.

Mbi 4 mijë shqiptarë punësim sezonal në Itali, nisin aplikimet

Gazeta Start - 19.01.2011

Tiranë – Rreth 4500 shqiptarë do të kenë mundësi të punojnë në Itali ligjërisht gjatë këtij viti. Vendimi i shpallur kohë më parë nga qeveria italiane, ka bërë që të nisin regjistrimet i kërkesave për shtetas të huaj.

Oficerë amerikanë trajnim policisë kufitare në Durrës

Gazeta Start - 19.01.2011

Durrës - Oficerë konsullorë të Ambasadës së SHBA në Tiranë, së bashku me një trajnues nga Agjencia e Kontrollit të Emigracionit dhe Doganave të SHBA, në bashkëpunim me Programin e Asistencës për Trajnimin e Hetimit Penal Ndërkombëtar ...

PE: Serbia mos e përmendë statusin e Kosovës

Gazeta Start - 19.01.2011

Bruksel - Parlamenti Evropian ratifikoi sot Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit të Serbisë me Bashkimin Evropian. Pro ratifikimit votuan 612 deputetë, ndërsa kundër dolën vetëm 38 deputetë.

Tunizia do të hetojë asetet e familjes së Ben Alisë

Gazeta Start - 19.01.2011

Prokurort tunizian kan hapur hetime lidhur me asetet valutore q ka jasht shtetit Presidenti i rrzuar, Ben Ali, dhe familja e tij. Hetuesit do t ekzaminojn transaksionet e mundshme t paligjshme dhe llogarit n bankat e huaja, raportoi ...

PS nis lajmërimet derë më derë për protestën

Gazeta Start - 19.01.2011

Tiranë – Socialistët nisën sot shpërndarjen e ftesave për protestën e së premtes. Lajmërimi ka nisur në Tiranë. Për opozitën, “demonstrata, nën sloganin “Sali dorëzo bllokun” vjen si një reagim qytetar ndaj korrupsionit dhe keqqeverisjes ...

Nga Spanja: Mourinjo mund të lërë Realin në qershor

Gazeta Start - 19.01.2011

Aventura e Hoze Mourinjos te Reali i Madridit mund të zgjasë më pak nga sa është parashikuar, mësohet nga raportime të ndryshme në mediat spanjolle.

Policia e Kosovës merr kontrollin në kufirin me Maqedoninë

Gazeta Start - 19.01.2011

Prishtinë – Policia Kufitare e Kosovës më 22 janar do të marrë kompetencat për të kontrolluar një pjesë të kufirit me Republikën e Maqedonisë. Të shtunën do të organizohet edhe ceremonia zyrtare dhe nënshkrimi i marrëveshjes së ...

“Topi i Artë, Mesi: Nuk kam vjedhur asgjë

Gazeta Start - 19.01.2011

Dy herë radhazi fitues i “Topit të Artë”, Lionel Mesi, beson se nuk ka pse të justifikojë arsyet për të cilat fitoi këtë çmim, duke theksuar se mes lojtarëve të Barcelonës nuk ka zili.

Si do të jenë kompjuterët e së ardhmes?

Gazeta Start - 19.01.2011

Teknologjia kompjuterike po ecën me hapa gjigantë. Operatorët kanë pasqyruar një zhvillim të shpejtë që nga dita e hedhjes në treg të kompjuterëve.

Berisha: Nuk trembem nga kërcënimet e Ramës

Gazeta Start - 19.01.2011

Duke iu përgjigjur nismave të Partisë Socialiste për protesta masive kundër qeverisë së tij, kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se nuk ka frikë nga kërcënimet e opozitës.

Interi mund me vështirësi Çezenën, tani -6 nga Milani  

Gazeta Start - 19.01.2011

Interi siguroi një fitore të vuajtur por tepër të vlefshme 3-2 përballë Çezenës në “San Siro”, në ndeshjen e prapambetur nga java e 16-të në Serinë A.

Roma fiton derbin, në çerekfinale të Kupës gjen Juven   

Gazeta Start - 19.01.2011

Roma fiton 2-1 përballë Lacios në derbin e kryeqytetit dhe siguron një vend në çerekfinalet e Kupës së Italisë. Kundërshtari i radhës për verdhekuqtë është Juventusi. Megjithë eliminimin, Lacio del me kokën lart nga “Olimpiko”.

Krasniqi: Politika nuk gjykon se cili është me duar të pastra

Gazeta Start - 18.01.2011

Prishtinë – Ushtruesi i detyrës së presidentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, vlerëson se mbi të gjitha vendit i nevojitet një qeverisja e qëndrueshme dhe e përgjegjshme.

Dy të plagosur, dy të arrestuar të tjerë për vrasjen e Rizës

Gazeta Start - 18.01.2011

Prishtinë – Policia e Kosovës njofton se të hënën pasdite janë plagosur dy persona në lagjen “Dardania” të Prishtinës, si pasojë e një zënke banale mes dy grupesh.

Hapet tenderi për ndërtimin e tunelit të Kërrabës

Gazeta Start - 18.01.2011

Tiranë – Ashtu sikurse ishte paralajmëruar më parë nga kryeministri Berisha, tashmë është hapur zyrtarisht tenderi për ndërtimin e rrugës Tiranë-Elbasan, një segment tejet i rëndësishëm.

Konflikti me armë në Korçë, shkon në dy nr i të vdekurve

Gazeta Start - 18.01.2011

Tiranë – Një tjetër person gjeti vdekjen duke e çuar në dy numrin e të vrarëve nga ngjarja e mbrëmjes së shkuar në Korçë. Njëri prej të plagosurve i cili ishte në gjendje më të rëndë ka humbur jetën në spitalin Ushtarak të Tiranës.

Irak, bomba vret dhjetëra persona

Gazeta Start - 18.01.2011

Bagdad – Të paktën 39 persona kanë humbur jetën në qytetin Tikrit të Irakut, pas shpërthimit të një bombe jashtë një qendre rekrutimi për policë.

PE: Në zgjedhjet e Kosovës janë vërejtur shkelje serioze

Gazeta Start - 18.01.2011

Bruksel – Komiteti për Politikën e Jashtme në Parlamentin Evropian vlerëson se në zgjedhjet parlamentare në Kosovë janë vërejtur përmirësime teknike, por ka pasur edhe lëshime serioze dhe mosrespektim të rregullave zgjedhore.

Tunizi, tre ministra lënë qeverinë një ditë pas formimit

Gazeta Start - 18.01.2011

Tre ministra jan larguar nga qeveria e unitetit kombtar, vetm nj dit pas shpalljes s saj. Tre ministrat msohet se vinin nga Bashkimi i Prgjithshm i Puntorve tunizian (UGTT), e cila luajti nj rol t rndsishm n protestat q solln largimin e ...

15 produktet më të rrezikshme për fëmijët (2)

Gazeta Start - 18.01.2011

Akademia amerikane e pediatrisë ka publikuar produktet më të rrezikshme, veçanërisht për fëmijët: 1. Çokollata: çokollata, e cila përmban në sasi të lartë kakao, sheqer dhe lëndë shtesë, rrit nivelin e kolesterolit në gjak. 2.

Prifti betejë Metës: Të tjera dosje korrupsioni në prokurori

Gazeta Start - 18.01.2011

Tiranë – Ish-ministri Dritan Prifti ka zhvilluar një konferencë shtypi në orët e mesditës, duke lexuar mesazhe telefonike dhe poezi satirike, teksa ka theksuar se nga qindra mesazhe që i kishin ardhur në telefonin e tij, vetëm tre ishin ...

Fëmijët që pine shumë ujë zgjaten më shumë

Gazeta Start - 18.01.2011

Fëmijët, të cilët pinë më shumë ujë gjatë periudhës së zhvillimit, janë më të gjatë se fëmijët e tjerë. Duke theksuar se deficiti i kalciumit plotësohet më mirë me ujë, specialistë pediatër këshillojnë konsumimin e bollshëm të ujit për ...

Korçë, 6 të arrestuar për vrasjet e mbrëmshme

Gazeta Start - 18.01.2011

Korçë – Gjashtë persona janë arrestuar nga policia e Korçës në lidhje me ngjarjen e mbrëmshme ku mbetën të vdekur dy persona dhe tre të tjerë u plagosën.

Elbasan, hidhet në erë një banesë nga eksplozivi

Gazeta Start - 18.01.2011

Elbasan – Një banesë e sapo ndërtuar u hodh në erë mbrëmjen e shkuar në Labinot-Fushë të Elbasanit. Policia lokale tha se ngjarja ndodhi në banesën e shtetasi, Xh.B, 45-vjeç. Eksplozivi është vënë nga persona ende të panjohur për policinë.

Arrestohet i shumëkërkuari për masakrën e Srebrenicës

Gazeta Start - 18.01.2011

Njësiti i hetimeve ndërkombëtare arrestoi të martën, Aleksander Zvtkoviç, i dyshuar për përfshirje aktive në masakrën e Srebrenicës në vitin 1995.

Rama: Zgjedhje të reja për largimin e qeverisë

Gazeta Start - 18.01.2011

Tiranë – Duke reaguar mbi seancën e mbrëmshme të Kuvendit, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, tha se seanca ishte një shfaqje e turpshme. Për këtë arsye, ai tha se kryeministri dhe qeveria e tij ka dalë duarsh dhe për këtë arsye ajo ...

NBA, të mëdhenjtë sigurojnë fitore

Gazeta Start - 18.01.2011

Skuadrat pretendente për titullin kampion kanë dalë të fituara nga ndeshjet e mbrëmshme në kampionatin amerikan të basketbollit, NBA. Çikago triumfoi pa problem përballë Memfisit (96-84), duke udhëhequr takimin nga fillimi në fund.

Miratohet pr/ligji për kontrollin e financave të partive

Gazeta Start - 18.01.2011

Tiranë – Partitë politike do të jenë të detyruara të deklarojnë çdo vit të ardhurat e tyre. Pr/ligji u miratua në komisionin parlamentar të Ligjeve vetëm me votat e demokratëve.

Spanja bastis laboratorin më të madh të kokainës në Evropë

Gazeta Start - 18.01.2011

Policia spanjolle ka bastisur një laborator gjigant të prodhimit të drogës afër Madridit, duke sekuestruar 300 kg kokainë dhe 2 milionë euro kesh.

Leonardo nuk sheh renditjen: Mendojmë vetëm të fitojmë

Gazeta Start - 18.01.2011

Trajneri i Interit parapëlqen të përqendrohet në ndeshjet e skuadrës së tij, në vend që të merret me llogaritjen e pikëve në tabelën e klasifikimit.

Rinis sot punën Kuvendi, miratim ndryshimeve në qeveri

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Gjatë ditës së sotme rinis sesioni i ri parlamentar pas pushimeve të festave të fundvitit. Gjatë seancës së sotme pritet të miratohen ndryshimet e reja në qeveri, teksa Topi në orët e paradites do të dekretojë emërimin e Edmond ...

LSI: Rama po e kthen PS-në në alternativë çimkash

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – LSI-ja iu kundërpërgjigj deklaratave të së dielës së kreut të PS-së, Edi Rama, duke theksuar se në vend që t’iu kërkojë ndjesë shqiptarëve për veprimet e tij të fundit, ai bën shfaqje të turpshme në publik, duke vendosur sistemin ...

Lushnjë, aksidenti u merr jetën të moshuarve

Gazeta Start - 17.01.2011

Lushnjë – Dy persona gjetën vdekjen mbrëmjen e shkuar në Lushnjë pas një aksidenti automobilistik. Viktimat janë shtetas Vangjel Muzaka 70-vjeç dhe Rita Muzaka 62-vjeçe.

Marti s’është i gatshëm të përballet me Parlamentin Evropian

Gazeta Start - 17.01.2011

Prishtinë – Dik Marti ka refuzuar kërkesën e Parlamentit Evropian që të dëshmojë para Komitetit të Politikës së Jashtme lidhur me raportin e tij për Kosovën.

KLD: Zvarritja e proceseve çon në lirimin e të dënuarve

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Këshilli i Lartë i Drejtësisë ka përfunduar kontrollin në gjashtë gjykata të vendit, duke arritur në përfundimin se zvarritja e proceseve gjyqësore bëhet shkak për lirimin e personave nga qelitë.

Barak braktis Partinë e Punës për një parti të re

Gazeta Start - 17.01.2011

Ministri izraelit i Mbrojtjes, Ehud Barak, njoftoi të hënën se do ta largohet nga drejtimi i Partisë së Punës, për të formuar një parti të re. Në vazhdën e një mbështetje të zbehtë nga ministrat e partisë së tij, Barak do të krijojë një ...

Kukës, fluks kalimesh në doganën e Morinit

Gazeta Start - 17.01.2011

Kukës – Hyrja nga dogana e Morinit në Kukës janë tejet të larta, teksa festat e fundvitit ka përfunduar prej ditësh. Kjo ka bërë që në këtë doganë të krijohen shpesh radhë të gjata gjë që nuk ishin hasur më parë.

Devijon trafiku nga qendra e Tiranës, vështirësohet qarkullimi

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Vendimi i Bashkisë së Tiranës për të devijuar trafikun në drejtim të sheshit “Skënderbej”, ka shkaktuar vështirësi në qarkullim. Bashkia kërkoi devijimin e trafikut për shkak të punimeve për ndërtimin e sheshit qendror të Tiranës, ...

“Gërdeci”, dështon sërish seanca

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Seanca për “Gërdecin” në Gjykatën e Tiranës pati fatin e seanca të tjera pa rezultat. Mungesa e një të pandehuri bëri që trupi gjykues të vendoste shtyrjen e seancës për të premten e ardhshme.

“Time” zgjedh produktet më të mira për vitin 2010

Gazeta Start - 17.01.2011

Revista amerikane “Time” ka zgjedhur 10 produktet teknologjike më të mira të vitit 2010. 1. Ipad: publikimi i tij me 3 Prill të vitit 2010 bëri jehonë.

Berisha: Zgjedhjet e 8 majit të lira, opozita të bëjë propozime

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, ka drejtuar sot mbledhjen e grupit parlamentar të partisë së tij, duke paraqitur prioritetet e vitit që sapo kemi nisur, teksa ka theksuar se viti që lamë pas ishte i suksesshëm për të gjithë shqiptarët.

Aparaturë të re për zbulimin e kancerit të gjirit

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Një aparaturë moderne do të bëjë të mundur diagnostikimin e kancerit të gjirit pranë Shërbimit të Onkologjisë. Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, i pranishëm në ceremoninë e rastit, theksoi se kjo aparaturë bashkëkohore është ...

Koalicioni, zyrtarët e AAK-së takohen me Haradinajn në Hagë

Gazeta Start - 17.01.2011

Prishtinë – Katër zyrtarë të lartë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës po zhvillojnë një vizitë në Hagë, tek lideri i tyre Ramush Haradinaj. Zyrtarisht thuhet se vizita është private, por mediat kosovare raportojnë se tema kryesore e ...

Aksionet e policisë, 10 të arrestuar në fundjavë

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Në vijim të aksioneve kundër kriminalitetit, Policia e Shtetit ka arrestuar 10 persona gjatë fundjavës. Kështu, në pranga ra shtetasi Florenc Myzafer Jashari, 19-vjeç, banues në Tiranë.

Studentë e mjekësisë protestë për testet e specializimeve

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Studentët e mjekësisë kanë protestuar sërish sot në lidhje me procedurat e ndjekura për specializimet, duke akuzuar dekanatin se nuk ka zbatuar rregulloren.

Ambasada kineze 10 mijë $ për gjelbërimin e Kamzës

Gazeta Start - 17.01.2011

Tiranë – Bashkia Kamzës organizoi sot ceremoninë e mbjelljes së pemëve për gjelbërimin e qytetit të dhuruara nga Ambasada Kineze. Ambasadori kinez, Wang Junling, u shpreh i gatshëm për bashkëpunime të mëtejshme me këtë Bashki në projekte ...

Omonia më e përçarë se kurrë, akuza midis minoritarëve

Gazeta Start - 17.01.2011

Gjirokastër – Në përvjetorin e 20-të, organizata greke “Omonia” ka festuar e përçarë festën e themelimit. Një javë më parë, disa nga ish-themeluesit e organizatës Omonia si Panajot Barka, Thoma Miço etj, u mblodhën në fshatin Derviçian të ...

Sherr në Kuvend, deputetët e PS i afrohen podiumit të Berishës

Gazeta Start - 17.01.2011

Seanca e sotme plenare, e para për vitin 2011, ka nisur me tensione të ashpra, pasi kryeministri Berisha ka përdorur një sërë akuzash personale ndaj kreut të opozitës, Edi Rama.

Durrës, gjendet e vdekur 28-vjeçarja, dyshohet vetëvrasja

Gazeta Start - 17.01.2011

Një 28-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetvrarë në banesën e saj në Durrës. Burime zyrtare nga drejtoria e policisë së qarkut bëjnë me dije se trupi i pajetë i Albana Dalipit u gjet sot në mbrëmje në ...