TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Për Bajram me sofër zbrazur: Nëna që s’pati para për t’i blerë një ëmbëlsirë djalit (VIDEO)

Portalb - 16.06.2018

Festa e djeshme e Fitër Bajramit, gjeti një familje kosovare me sofrën zbrazur. Është Valdete Dema nga Prishtina, një nënë e re e cila rrit e vetme djalin 10 vjeçar të sëmurë nga epilepsia.

Në Tërnoc Bajramin e falën në stadium

Lajmi.net - 16.06.2018

Besimtarët e fesë islame kanë shënuar sot një prej datave më të rëndësishme duke festuar Fitër Bajramin. Në Tërnoc të Bujanovcit, besimtarët e kanë kryer ritin e faljes në një vend të pazakonshëm, ...

Fluks i madh i kosovarëve në Morinë

Lajmi.net - 16.06.2018

Rreth 2500 shtetas kosovarë kanë hyrë në Shqipëri për të festuar dhe për vizita për Fitër Bajramin. Sipas të dhënave nga Morina, pritja për të kaluar doganën sipas qytetarëve shkon në 10-20 minuta, ...

Trump uron muslimanët për Fitër Bajramin

Portalb - 16.06.2018

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, nëpërmjet në mesazhi u ka uruar të gjithë muslimanëve festën e Fitrë Bajramit, transmeton Anadolu Agency (AA). Në një deklaratë me shkrim nga Shtëpia e Bardhë ...

Pakistani shënon festën e Bajramit një ditë më vonë

Portalb - 16.06.2018

Në Pakistan u fal namazi i Bajramit, shtet i cili shënoi festën e Bajramit të Madh një ditë më vonë, raporton Anadolu Agency (AA). Përreth Xhamisë Mbreti Fajsal në kryeqytetin e Pakistanit, ...

Qytetarët e Kosovës ia mësyjnë bregdetit pas Bajramit

Koha.net - 16.06.2018

Rreth 2500 shtetas kosovarë kanë hyrë në Shqipëri pas festës së Bajramit. Sipas të dhënave nga Morina, pritja për të kaluar doganën sipas qytetarëve shkon në 10-20 minuta, ndërkohë që po punohet me ...

Rritet fluksi i kosovarëve që hyjnë në Shqipëri

Telegrafi - 16.06.2018

Rreth 2500 shtetas kosovarë kanë hyrë në Shqipëri për të festuar dhe për vizita për Fitër Bajramin. Sipas të dhënave nga Morina, pritja për të kaluar doganën sipas qytetarëve shkon në 10-20 minuta, ...

Buta sjell sesion të ri me ngjyra të ngrohta

Telegrafi - 16.06.2018

Hip hop ylli, Buta, ka publikuar sesionin e ri fotografik. Me ngjyra të ngrohta, ai ka sjellë stilin e tij për këtë verë, duke preferuar të duket mjaft “cool”.

Për Bajram me sofër zbrazur: Nëna që s’pati para për t’i blerë një ëmbëlsirë djalit

Tetova Sot - 16.06.2018

Festa e djeshme e Fitër Bajramit, gjeti një familje kosovare me sofrën zbrazur. Është Valdete Dema nga Prishtina, një nënë e re e cila rrit e vetme djalin 10 vjeçar të sëmurë nga epilepsia.

Meta: Harmonia ndërfetarë të udhëheqë shoqërinë tonë

Lajmi.net - 15.06.2018

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka uruar festën e Bajramit të Madh, me mesazhin që kjo festë të na gjejë më tolerant dhe solidar. Kreu i shtetit shton se mirëkuptimi, pranimi i tjetrit, harmonia ...

Bajrami në Bajgorë të Mitrovicës, të gjithë me plisa në kokë

Ina - 15.06.2018

Është falur Namazi i Fitër Bajramit, në Xhaminë e Fshatit Bajgorë, në Komunën e Mitrovicës. Këtu pothuajse të gjithë pjesëmarrësit në këtë ceremoni, kanë vënë nga një plis në kokë.

Presidenti Meta uron festën e Fitër Bajramit

Ina - 15.06.2018

Kreu i shtetit, Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e bajramit. “Në këtë prag feste të madhe e gëzimi për ju dhe familjet tuaja, pas një muaji të shenjtë agjerimi, plot ...

Festa e Fiter Bajramit/ Haradinaj iu shërben byrekë policëve në krye të detyrës

SOT - 15.06.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i ofroi byrekë policëve me rastin e festës së Fiter Bajramit. Në llogarinë e tij në Facebook ai postoi disa fotografi, ku shihet duke e bërë ...

Dy vendet e vetme në botë që Bajramin e festojnë nesër

Ina - 15.06.2018

15 qershori shënon ditën e parë të Fitër Bajramit e bota myslimane përgatitet për kremtime. Mijëra besimtarëve iu drejtuan këtë mëngjes xhamive në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Bajrami falet në mënyrë të veçantë në këtë fshat të Kosovës

LajmiFundit - 15.06.2018

Është falur Namazi i Fitër Bajramit, në Xhaminë e Fshatit Bajgorë, në Komunën e Mitrovicës. Këtu pothuajse të gjithë pjesëmarrësit në këtë ceremoni, kanë vënë nga një plis në kokë.

O`Connell uron Bajramin

Lajmi.net - 15.06.2018

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruari O`Connell u ka uruar Fitër Bajramin të gjithë myslimanëve në Kosovë dhe në të gjithë botën. “Besimtarëve myslimanë në Kosovë dhe në mbarë botën, ju përcjell ...

Haradinaj shërben byrekë për Bajram (FOTO)

Ina - 15.06.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i ofroi byrekë policëve të shtetit tonë me. Në llogarinë e tij në Facebook ai postoi disa fotografi, ku shihet duke e bërë këtë veprim për nder ...

Gëzuar Fitër Bajramin,! Besimtarët falje madhështore në Tiranë

LajmiFundit - 15.06.2018

Si çdo vit edhe sot në mëngjes qindra besimtarë në të gjithë vendin kanë falur namazin. Në Tiranë besimtarët u falën në Bulevard, ndërsa Myftiu Ylli Gurra dha mesazhe vëllazërie.

Moderatori shqiptar tregon se do të bëhet baba për herë të parë në Festën e Bajramit

SOT - 15.06.2018

Sot besmitarët myslimanë festojnë Fiter Bajramin. Të shumta janë urimet që shkëmbehen në këtë ditë të rëndësishme të kalendarit islam. Në mesin e shumë personazheve të njohur që kanë uruar Bajramin ...

Falet Fitër Bajrami në Bajgorë, të gjithë me plisa në kokë

Portalb - 15.06.2018

Është falur Namazi i Fitër Bajramit, në Xhaminë e Fshatit Bajgorë, në Komunën e Mitrovicës. Këtu pothuajse të gjithë pjesëmarrësit në këtë ceremoni, kanë vënë nga një plis në kokë.

Basha uron besimtarët myslimanë: Zoti e bekoftë Shqipërinë

SOT - 15.06.2018

Kreu i PD, Lulzim Basha ka dërguar një urim për të gjithë shqiptarët dhe veçanërisht për agjëruesit e Ramazanit. “Nga zemra ju uroj të gjithë shqiptarëve e në veçanti agjëruesve të Ramazanit: Gëzuar ...

Festa e Fiter Bajramit, mijëra besimtarë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

Lajmi.net - 15.06.2018

Si çdo vit edhe sot në mëngjes qindra besimtarë në të gjithë vendin kanë falur namazin. Në Tiranë besimtarët u falën në Bulevard, ndërsa Myftiu Ylli Gurra dha mesazhe vëllazërie.

Limaj viziton BIK-un për Bajram

Lajmi.net - 15.06.2018

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, ka vizituar Bashkësinë Islame me rastin e festës së Fiter Bajramit. Limaj ka shprehur respektin për sakrificën që kanë bërë besimtarët islamë gjatë muajit të ...

Monika Kryemadhi uron besimtarët për Bajram: Mbarësi, paqe e lumturi për familjet tuaja!

SOT - 15.06.2018

Kryetarja e Lëvizjes Socialsite për Integrim Monika Kryemadhi ka uruar besimtarët myslimanë për festen e Bajramit. Në një shenim në rrjetet sociale ajo shkruan se “Ramazani kultivon shpirtmadhësinë ...

Egjipti liron 3.747 të burgosur për festën e Fitër Bajramit

Lajmi.net - 15.06.2018

Egjipti ka njoftuar lirimin e 3.747 të burgosurve me rastin e festës treditore të Fitër Bajramit, e cila ka nisur dje në mbrëmje. Sipas një deklarate nga Ministria e Brendshme, shërbimi i burgjeve ...

Haradinaj vetëm për festa qeras policët që e ruajnë

Portalb - 15.06.2018

Qerasja e kryeministrit Ramush Haradinaj për Bajramin e Madh nuk ka shkuar më larg se te policët që kujdesen për sigurinë e tij në lagjen ku jeton. Vetëm në dy raste Haradinaj ka treguar të ketë ...

Dy vendet e vetme në botë që Bajramin e festojnë nesër

Lajmi.net - 15.06.2018

15 qershori shënon ditën e parë të Fiter Bajramit e bota myslimane përgatitet për kremtime. Mijëra besimtarëve iu drejtuan këtë mëngjes xhamive ne emiratet e bashkuara arabe.

Albin Kurti uron Fitër Bajramin (VIDEO)

Ina - 15.06.2018

Për nder të festës së Fitër Bajramit, Bashkësinë Islame të Kosovës e vizitoi sot edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Ai i uroi të gjithë shqiptarëve, besimtarëve myslimanë këtë festë, ...

Me këtë foto qesharake ‘Stupcat’ urojnë festën/FOTO

Ina - 15.06.2018

Grupi humoristik ‘Stupcat’ janë mjaft të pëlqyer nga publiku shqiptar. Pasi sot është festa e Fitër Bajramit ata kanë vendosur të publikojnë një fotografi në rrjete sociale ku edhe urojnë festën, ...

Muslimanët në Prishtinë falën namazin e Fitër e Bajramit (VIDEO-FOTO)

Portalb - 15.06.2018

Nën organizimin e Bashkësisë Islame të Kosovës, është mbajtur manifestimi qendror për faljen e namazit të Fitër Bajramit në xhaminë e Madhe – Sulltan Mehmet Fatih në Prishtinë, drejtuar nga sekretari ...

Muslimanët në Shkup falën namazin e Fitër e Bajramit (VIDEO-FOTO)

Portalb - 15.06.2018

Nën përkujdesjen e Bashkësisë Fetare Islame (BFI) të Maqedonisë, manifestimi qendror i faljes së namazit të Fitër Bajramit në këtë vend u mbajt në xhaminë Mustafa Pasha në Shkup.

Kryetari i Këshilit të Bashkësisë Islame në Preshevë uron festën e Fitër Bajramit

Ina - 15.06.2018

Urim i Kryetarit të Këshilit të Bashkësisë Islame në Preshevë Të nderuar motra dhe vëllezër Dita e premte është dita e parë e Fitër Bajramit. Festë e ndihmës dhe e përkrahjes për të varfërit dhe ...

Muslimanët në Tiranë falën namazin e Fitër e Bajramit (VIDEO-FOTO)

Portalb - 15.06.2018

Besimtarët muslimanë në të gjithë Shqipërinë po ashtu kanë falur namazin e Fitër Bajramit. Mijëra besimtarë janë mbledhur në manifestimin qendror në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, për të ...

Rama e nis ditën me një urim për besimtarët myslimanë, ja me çfarë fotoje e shoqëron

SOT - 15.06.2018

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama e ka nisur me një urim për gjithë besimtarët myslimanë. Rama ka postuar foton e Xhamisë së Namazgjasë punimet e të cilës po shkojnë drejt përfundimit, dhe ka uruar ...

Video/ Çiljeta i bashkohet besimtarëve në shesh, ja urimi i saj

SOT - 15.06.2018

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga i është bashkuar sot besimtarëve që kanë dalë në shesh për të festuar Fitër Bajramin. Nga atje e ka ndarë një video me ndjekësit të cilët edhe i ka uruar festën e Fitër ...

Haradinaj për Bajram u shërben byrekë policëve/Foto

Lajmi.net - 15.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj për nder të festës së Fitër Bajramit ka bërë një gjest të vecantë. Ai iu ka shërbyer me byrekë policët të cilët janë duke punuar në festë, shkruan ...

Çiljeta uron festën me një video të veçantë nga falja e Bajramit

Lajmi.net - 15.06.2018

Edhe sivjet falja e namazit të Bajramit në Shqipëri është bërë në shesh. Në mesin e shumë qytetarëve, ishte edhe këngëtarja Çiljeta Xhilaga ajo e cila u është bashkangjitur, shkruan lajmi.net Nga ...

Gold AG e uroj i pari Fitër Bajramin! Shfaqet pranë femrës më të shtrenjtë për të

Lajmi.net - 15.06.2018

Ishte reperi Arian Agush, Gold AG ai i cili e ka uruar festën e Fitër Bajramit i pari. Gold AG ka zgjedhur një foto në llofarinë e tij në Instagram për t’i uruar ndjekësit e tij, shkruan lajmi.net Në ...

Albin Kurti uron Fitër Bajramin /Video

Lajmi.net - 15.06.2018

Besimtarët myslimanë në të gjithë botën, sot festojnë Fitër Bajramin. Pas 30 ditë të agjërimit, ceremonia e festimit të kësaj feste myslimane fillon me faljen e namazit të mëngjesit Për nder të ...

Falet Fitër Bajrami në Bajgorë, të gjithë me plisa në kokë

Lajmi.net - 15.06.2018

Është falur Namazi i Fitër Bajramit, në Xhaminë e Fshatit Bajgorë, http://lajmi.net/wp-admin/edit.php?page=slider-postnë Komunën e Mitrovicës. Këtu pothuajse të gjithë pjesëmarrësit në këtë ceremoni, ...

Ministrja Hoxha uron Bajramin: Shëndet, paqe e lumturi!

Lajmi.net - 15.06.2018

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë, me dëshirat më të mira për shëndet, paqe e lumturi, në secilën familje.

Kryeministri Haradinaj: E gëzofshim Festën e Bajramit në harmoni fetare siç dimë ne shqiptarët

Lajmi.net - 15.06.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i shoqëruar nga anëtarët e Kabinetit Qeveritar dhe bashkëpunëtorë të tjerë, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës, për të uruar Festën e ...

Berisha përcjell një urim të veçantë për besimtarët myslimanë

SOT - 15.06.2018

Ish-Kryeministri Sali Berisha i ka dërguar një mesazh urimi, besimtarëve myslimanë sot me rastin e festës së tyre të Bajramit. "Gëzuar Bajramin! - shkruan Berisha në Fb.

Naim Tërnava në Faljen e Bajramit: Të angazhohemi për të mirën e përbashkët

Lajmi.net - 15.06.2018

Manifestimi qendror për festën e Fitër Bajramit, Falja e Namazit të Fitër Bajramit është mbajtur me fillim nga ora 05:34 në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.

Goldi AG uron festën e Bajramit, publikon një foto shumë domethënëse

SOT - 15.06.2018

Reperi Gold Ag, i cili po ashtu njihet për mysliman të devotshëm, ua ka uruar të gjithë besimtarëve të fesë islame festën e Fitër Bajramit. Në imazhin e postuar ai shihet pranë gruas më të shtrenjtë ...

Haradinaj: Naim Tërnava e ka falë Bajramin për mua/VIDEO

Ina - 15.06.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës me rastin e Fitër Bajarmit, ku u prit nga Myftiu Naim Tërnava. Këtu gjatë një prononcimi për media Haradinaj ka thënë se Faljen e ...

Bytyqi: Uroj që në këtë ditë feste, e çdo ditë tjetër, të keni gëzim e lumturi në familjet tuaja!

Lajmi.net - 15.06.2018

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook”, ua ka uruar të gjithë besimtarëve të besimit islam festën e Fitër Bajramit.

Mbushet bulevardi Dëshmorët e Kombit, falet Namazi i Bajramit

SOT - 15.06.2018

Sot besimtarët e fesë Islame festojnë ditën e parë të festës së Fiter Bajramit ose Bajramit të Madh siç njihet në Shqipëri. Që në orët e para të mëngjesit mijëra besimtarë u mblodhën në bulevardin ...

Emocionuese: Kështu nisi dita e Fitër Bajramit për deputeten Ganimete Musliu

Lajmi.net - 15.06.2018

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu njihet si një besimtare e devotshme e fesë islame. Ajo ka agjeruar gjatë gjithë muajit Ramazan, ndërsa ka shtruar edhe iftar për bashkëfshatarët e saj në Baks para ...

Labi uron festën më i lumtur se kurrë, konfirmon se po bëhet baba

Lajmi.net - 15.06.2018

Moderatori Labinot Gashi ka uruar festën e Fitër Bajramit nëpërmjet një fotografie të hedhur në Instagram. Në foton e postuar shihet me gruan e tij Qëndresën, por me ta është edhe një person i tretë ...

Ahmeti: Ta shfrytëzojmë këtë festë t’i vizitojmë të afërmit e ta shprehim solidaritetin me ta

Lajmi.net - 15.06.2018

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, njëherësh kryetar i Partisë Social Demokrate, me rastin e festës së Fitër Bajramit u ka uruar qytetarëve mirëqenie dhe solidaritet në familjet e tyre.

Sot festa e Fitër Bajramit

Ina - 15.06.2018

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fitër Bajramin. Festë e begatshme edhe mes shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, trevat tjera dhe diasporë. Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, besimtarët ...

FSHF uron besimtarët myslimanë: Zoti ua pranoftë Agjërimin dhe lutjet

SOT - 15.06.2018

Besimtarët mysliman falën namazin e Fiter Bajramit, mbyllja e muajit të agjërimit dhe kremtimin i Bajramit si një ndër festat më të shenjta në kalendarin e këtij besimit.

Urimi i Rektorit Demaj për festen e Fitër Bajramit

Lajmi.net - 15.06.2018

Rektori i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina”, Marjan Demaj ka uruar studentet dhe qytetarët e Kosovës me rastin e festes së Bajramit. Urimi i Rektorit: Të dashur studentë, I nderuar ...

Zagreb, besimtarët falin namazin e Bajramit (VIDEO)

Portalb - 15.06.2018

Xhamia e Zagrebit mblodhi një numër të madh besimtarësh nga qyteti dhe rrethinat e tij në faljen e namazit të Fitër Bajramit. Hytben e Bajramit e mbajti myftiu i Zagrebit Aziz ef.

Me këtë foto qesharake ‘Stupcat’ urojnë festën

Lajmi.net - 15.06.2018

Grupi humoristik 'Stupcat' janë mjaft të pëlqyer nga publiku shqiptar. Pasi sot është festa e Fitër Bajramit ata kanë vendosur të publikojnë një fotografi në rrjete sociale ku edhe urojnë festën, ...

Beograd, namazi i Bajramit falet në xhaminë Bajrakli (VIDEO)

Portalb - 15.06.2018

Besimtarët muslimanë në kryeqytetin e Serbisë, Beograd, falën namazin e Fitër Bajramit në xhaminë e vetme të qytetit, Xhaminë Bajrakli, raporton Anadolu Agency (AA).

Fitër Bajrami, besimtarët vizita tradicionale te familjarët

Alsat - 15.06.2018

Gëzimin për festën e Fitër Bajramit nuk mund ta shpreh askush më bukur se fëmijët. Sytë dhe lëvizjet e tyre shfaqin emocionet e festës, ndërkohë që njëri pas tjetrit tregojnë për dhurata e mara për ...

Ministri Hasani viziton Bashkësinë Islame në Gjilan: Çdo ditë duhet të jemi pranë njëri-tjetrit dhe t’i zgjasim dorën e ...

Lajmi.net - 15.06.2018

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani me rastin e festës së Fitër Bajramit, ka vizituar Bashkësinë Islame në Gjilan. Ai bashkë me kryetarin e BI në Gjilan, Naim Aliu kanë dhënë mesazhin ...

Thyhet dhe plaçkitet Xhamia në Prishtinë në ditën e Bajramit

Lajmi.net - 15.06.2018

Një ngjarje e turpshme ka ndodhur sot, në ditën e festës së Bajramit, në Prishtinë. Pas faljes së namazit të Fiter Bajramit hajdutët e kanë thyer një Xhami. Ngjarja ka ndodhur në lagjën Tophane.

Moderatori i njohur shqiptar së shpejti do të bëhet baba për herë të parë

LajmiFundit - 15.06.2018

Ai është një ndër moderatorët shqiptarë më të dashur dhe është bërë i njohur për të gjithë me emisionin e tij “Një kafe me Labin”. Bëhet fjalë për moderatorin nga Kosova, Labinot Gashin, i cili është ...

Veseli uron Tërnaven: Qytetaret tanë kanë qenë çdo herë solidarë, prandaj janë shënuar suksese të mëdha

Lajmi.net - 15.06.2018

Sot, me rastin e festës së Fitër Bajramit, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës ku u prit nga kryetari i BIK-ut, myftiu Naim Tërnava dhe ...

Estrada urojnë festën e Fitër Bajramit

Lajmi.net - 15.06.2018

Që nga orët e para të mëngjesit, pas faljes së namazit të Bajramit, besimtarët e fesë muslimane kanë pranuar urime të shumta nga familjarë e miq. Por për ti uruar të gjithë një zëri kanë zgjedhur ...

Marrëveshja e arritur mes Maqedonisë dhe Greqisë pritet të nënshkruhet më 17 qershor në Prespë në territorin e Greqisë

Zhurnal - 15.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Sot Bajram! Gjithçka që duhet të dini për ditën e shenjtë

LajmiFundit - 15.06.2018

Fiter Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fiter Bajram vjen nga fakti se myslimanët para ditës së Bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, dhe ...

Mesazhe paqeje e tolerance për Fitër Bajram

Evropaelire - 04.06.2019

Besimtarët myslimanë në mbarë botën sot kremtojnë festën e Fitër Bajramit. Pas Muajit të shenjtë të Ramazanit, ceremonia e festimit të kësaj feste myslimane fillon me faljen e namazit të mëngjesit.

Besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin

Alsat - 04.06.2019

Kreu i BFI-së, Sulejman Rexhepi, porositi besimtarët mysliman që të solidarizohen me ata që kanë nevojë. Pas faljes së Namazit të Bajramit familjet drekojnë së bashku dhe më pas siç është tashmë ...

Emri i ri i Maqedonisë, letra Greke për Brukselin, para 26 qershorit

Zhurnal - 15.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Kërkohet më shumë tolerancë ndëretnike

Zhurnal - 15.06.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Muslimanët në rajon falin namazin e Fitër e Bajramit

Lajmi.net - 04.06.2019

Shkup/Prishtinë/Tiranë Mijëra muslimanë në Maqedoninë e Veriut, Shqipëri dhe Kosovë janë drejtuar xhamive dhe shesheve për të marrë pjesë në lutjet dhe faljen e namazit të Fitër Bajramit, që është ...

Përse festohet Fitër Bajrami?

Lajmi.net - 15.06.2018

Fitër Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fitër Bajram vjen nga ajo se myslimanët para ditës së bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, ...

Urimet e krerëve politik në Maqedoni për Fitër Bajramin

Portalb - 04.06.2019

Krerët e partive politike të Maqedonisë ua kanë uruar besimtarëve mysliman në vend festën e Fitër Bajramit. Mesazhi i përgjithshëm i tyre është që të mbizotërojë solidariteti dhe mirësia te të ...

Athinë, një Bajram tjetër pa xhami

Portalb - 15.06.2018

Besimtarët muslimanë në kryeqytetin e Greqisë, Athinë, ku nuk ka xhami, edhe një Bajram e festuan në mesxhidet nëntokësore, raporton Anadolu Agency (AA).

Festa e Fiter Bajramit, domethënia e emrit të festës dhe rëndësia e saj

LajmiFundit - 15.06.2018

Me përfundimin e muajit të shenjtë të Ramazanit, të gjithë ata që agjëruan do t`i kthehen përditshmërisë ditore të tyre, që nga dita e stoem, ku po shënohet Fiter Bajrami.

Meta uron myslimanët: Të jemi më tolerantë e solidarë

Telegrafi - 15.06.2018

Kreu i shtetit, Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e bajramit. “Në këtë prag feste të madhe e gëzimi për ju dhe familjet tuaja, pas një muaji të shenjtë agjerimi, plot ...

Mijëra besimtarë falin Filtër Bajramit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

Telegrafi - 15.06.2018

Si zakonisht edhe sot në mëngjes qindra besimtarë në të gjithë vendin kanë falur namazin. Në Tiranë besimtarët u falën në Bulevard, ndërsa Myftiu Ylli Gurra dha mesazhe vëllazërie.

Rama uron besimtarët myslimanë për Fitër Bajramin

Telegrafi - 15.06.2018

Kryeministri Edi Rama ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për Fitër Bajram. Rama ka zgjedhur një foto nga Xhamia e Namazgjasë e cila tashmë është drejt përfundimit.

Kryemadhi uron besimtarët myslimanë: Ramazani kultivon tolerancë dhe solidaritet

Mapo - 15.06.2018

Edhe kryetarja e Lëvizjes Socialsite për Integrim Monika Kryemadhi ka uruar besimtarët myslimanë për festen e Bajramit. Në një shenim në rrjetet sociale ajo shkruan se “Ramazani kultivon ...

Amnistia e presidentit, Egjipti liron 3747 të burgosur për festën e Fitër Bajramit

Mapo - 15.06.2018

Egjipti ka njoftuar lirimin e 3.747 të burgosurve me rastin e festës treditore të Fitër Bajramit, e cila ka nisur dje në mbrëmje, transmeton Anadolu Agency (AA).

Kurti uron besimtarët për Fitër Bajram

Telegrafi - 15.06.2018

Për nder të festës së Fitër Bajramit, Bashkësinë Islame të Kosovës e vizitoi sot edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Ai i uroi të gjithë shqiptarëve, besimtarëve myslimanë këtë festë, ...

Fiter Bajrami, Haradinaj iu shërben byrekë policëve në krye të detyrës (FOTO)

BalkanWeb - 15.06.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i ofroi byrekë policëve me rastin e festës së Fiter Bajramit. Në llogarinë e tij në Facebook ai postoi disa fotografi, ku shihet duke e bërë ...

Sot Fiter Bajrami, mijëra besimtarë myslimanë falin namazin në Bulevard

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE – Pas 30 ditëve agjërim, përkushtim dhe lutje ndaj Allahut, besimtarët myslimanë festojnë sot ditën e Fiter Bajramit. Mijëra myslimanë janë mbledhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në ...

Moderatori shqiptar tregon se do të bëhet baba për herë të parë në Festën e Bajramit

Mapo - 15.06.2018

Sot besmitarët myslimanë festojnë Fiter Bajramin. Të shumta janë urimet që shkëmbehen në këtë ditë të rëndësishme të kalendarit islam. Në mesin e shumë personazheve të njohur që kanë uruar Bajramin ...

Në Bajgorë, falja e Fitër Bajramit u bë me plisa në kokë

Telegrafi - 15.06.2018

Është falur Namazi i Fitër Bajramit, në Xhaminë e Fshatit Bajgorë, në Komunën e Mitrovicës. Këtu pothuajse të gjithë pjesëmarrësit në këtë ceremoni, kanë vënë nga një plis në kokë.

Ahmeti uron për sa më shumë solidaritet në Fitër Bajram

Telegrafi - 15.06.2018

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, njëherësh kryetar i Partisë Social Demokrate, me rastin e festës së Fitër Bajramit u ka uruar qytetarëve mirëqenie dhe solidaritet në familjet e tyre.

Thyhet dhe plaçkitet Xhamia në Prishtinë në ditën e Bajramit

Telegrafi - 15.06.2018

Një ngjarje e turpshme ka ndodhur sot, në ditën e festës së Bajramit, në Prishtinë. Pas faljes së namazit të Fiter Bajramit hajdutët e kanë thyer një Xhami. Ngjarja ka ndodhur në lagjën Tophane.

Veseli bënë thirrje për bashkim dhe solidaritet mes njëri-tjetrit

Telegrafi - 15.06.2018

Sot, me rastin e festës së Fitër Bajramit, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës ku u prit nga kryetari i BIK-ut, myftiu Naim Tërnava dhe ...

Falet Fitër Bajrami në Bajgorë, të gjithë me plisa në kokë

Gazeta Express - 15.06.2018

Është falur Namazi i Fitër Bajramit, në Xhaminë e Fshatit Bajgorë, në Komunën e ...

Naim Tërnava në Faljen e Bajramit: Të angazhohemi për të mirën e përbashkët

Gazeta Express - 15.06.2018

Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit për Republikën e Kosovës është mbajtur sot në Xhaminë e Madhe në ...

Kështu u fal Fitër Bajrami në Prishtinë

Gazeta Express - 15.06.2018

Qinda qytetarë të besimit myslimanë kanë marrë pjesë në ceremoninë e faljes së namazit të Fitër Bajramit në Xhaminë e Madhe në ...

Çiljeta uron festën me një video të veçantë nga falja e Bajramit

Gazeta Express - 15.06.2018

Edhe sivjet falja e namazit të Bajramit në Shqipëri është bërë në ...

Falja e Fitër Bajramit në Prishtinë, imami thotë disa fjalë edhe për vetëvrasjet në Kosovë

Gazeta Express - 15.06.2018

Në namazin e faljes së Fitër Bajramit në xhaminë “Abdul Kader Arnauti” në Prishtinë, morën pjesë dhjetra besimtarë të fesë ...

Gold AG e uroj i pari Fitër Bajramin! Shfaqet pranë femrës më të shtrenjtë për të

Gazeta Express - 15.06.2018

Ishte reperi Arian Agush, Gold AG ai i cili e ka uruar festën e Fitër Bajramit i ...

Babë e bir me plisa në faljen e Bajramit në Kaçanik

Gazeta Express - 15.06.2018

Numër i madh i qytetarëve kanë falur namazin e Fitër Bajramit në Xhaminë e Koxha Sinan Pashës në ...

Haradinaj: E gëzofshim këtë festë siç është më së miri

Gazeta Express - 15.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës, me rastin e festës së Fitër ...

Kështu e uron estrada shqiptare festën e Fitër Bajramit

Gazeta Express - 15.06.2018

Që nga orët e para të mëngjesit, pas faljes së namazit të Bajramit, besimtarët e fesë muslimane kanë pranuar urime të shumta nga familjarë e ...

Nëna nga Prishtina braktis pesë fëmijët në natën e Fitër Bajramit

Gazeta Express - 15.06.2018

Policia e Kosovës ka arrestuar një femër në rrugën “Bill Clinton” në Prishtinë, e cila dyshohet se ka braktisur fëmijët e ...

Ky është lajmi që Labi e dha sot për jetën e tij

Gazeta Express - 15.06.2018

Një nga moderatorët më të njohur shqiptar, Labinot Gashi, ka ndarë një lajm të mirë me ndjekësit e ...

Stresi dhe Kejsi kanë diçka për t'u thënë fansave të tyre

Gazeta Express - 15.06.2018

Reperi Stresi ka uruar gjithë besimtarët myslimanë për ditën e Fitër ...

Kryeministri Rama u uron kështu myslimanëve ‘Gëzuar Bajramin’

Mapo - 15.06.2018

Kryeministri Edi Rama u ka uruar besimtarëve myslimanë, festën e Fitër Bajramit. Në një mesazh në Fb, Rama shkruan krahas një fotoje që publikon: “Mirëmëngjes dhe dhe me këtë pamje të Xhamisë së ...

Urimi i Bashës: Gëzuar Fitër Bajramin, Zoti e bekoftë Shqipërinë!

Mapo - 15.06.2018

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i ka dërguar një urim sot, besimtarëve myslimanë në Shqipëri, publikuar në rrjetet sociale. “Nga zemra ju uroj të gjithë shqiptarëve e në veçanti agjëruesve të ...

Rama uron besimtarët myslimanë për Fitër Bajramin me pamjet e Xhamisë së Namazgjasë

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE – Kryeministri Edi Rama ka uruar këtë mëngjes të gjithë besimtarët myslimanë për Fitër Bajram. Rama ka zgjedhur një foto nga Xhamia e Namazgjasë e cila tashmë është drejt përfundimit.

Thyhet dhe plaçkitet xhamia në Prishtinë, në ditën e Bajramit

Gazeta Express - 15.06.2018

Një ngjarje e turpshme ka ndodhur sot, në ditën e festës së Bajramit, në Prishtinë. Pas faljes së namazit të Fiter Bajramit hajdutët e kanë thyer një ...

Haradinaj solidarizohet me policët në detyrë, u shërben byrekë për Bajram (Foto)

Telegrafi - 15.06.2018

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, i ofroi byrekë policëve të shtetit tonë me. Në llogarinë e tij në Facebook ai postoi disa fotografi, ku shihet duke e bërë këtë veprim për nder ...

Festohet Fitër Bajrami

RTSH - 15.06.2018

Pas 30 ditë agjërimi në muajin e Ramazanit, besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin. Në Tiranë shumë besimtarë ishin të pranishëm në faljen e namazit në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Haradinaj në BIK: E gëzofshim këtë festë në harmoni fetare

Telegrafi - 15.06.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës, me rastin e festës së Fitër Bajramit. Haradinaj u prit nga Myftiu Naim Tërnava.

Besimtarët myslimanë falën sot Fitër Bajramin

ABC News - 15.06.2018

Mëngjesi i kësaj të premteje mblodhi mijëra besimtarë myslimanë në faljen e Fitër Bajramit, njërës prej dy festave më të rëndësishme të kalendarit muhamedian.

Myslimanët në mbarë botën po festojnë Bajramin e Madh

Gazeta Express - 15.06.2018

Besimtarët e fesë myslimane në gjithë botën kanë shënuar ditën e parë të Fitër Bajramit, një prej ditëve më të gëzueshme në traditën islame, me të cilën përfundon muaji i ...

Xhaferi uron besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit

Telegrafi - 15.06.2018

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi i dërgoi një mesazh urimi deri tek komuniteti i fesë islame me rastin e festës së sotme Ramazan Bajramit.

Mijëra besimtarë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” të Tiranës

Koha.net - 15.06.2018

Sot në mëngjes qindra besimtarë në të gjithë vendin kanë falur namazin. Në Tiranë besimtarët u falën në Bulevard, ndërsa Myftiu Ylli Gurra dha mesazhe vëllazërie.

Festa e Fitër Bajramit, mijëra besimtarë myslimanë falën namazin

ABC News - 15.06.2018

Edhe sheshet kryesore të qyteteve në vend u mbushën mëngjesin e sotëm me mijëra besimtarë myslimanë, ku falën namazin, ku u përcollën mesazhe paqeje dhe dashurie për të pranishmit dhe thirrje për të ...

Rama uron besimtarët për festën e Fitër Bajramit

ABC News - 15.06.2018

Besimtarët myslimanë festojnë këtë të premte festën e Fitër Bajramit. Kryeministri Rama ka publikuar në rrjetin social Facebook, një foto të Xhamisë së Namazgjasë, që është drejt përfundimit të ...

Ambasada e SHBA-ve uron shqiptarët për Fitër Bajramin

ABC News - 15.06.2018

Në këtë ditë të festës së Fitër Bajramit edhe ambasada e SHBA-ve në Tiranë ka përcjellë një mesazh urimi për shqiptarët përmes rrjetit social Facebook.

Limaj viziton BIK-un, uron besimtarët për festën e Bajramit

Telegrafi - 15.06.2018

Kryetari i Nismës, Fatmir Limaj, ka vizituar Bashkësinë Islame me rastin e festës së Fiter Bajramit. Limaj ka shprehur respektin për sakrificën që kanë bërë besimtarët islamë gjatë muajit të ...

Anëtarë të Kryesisë së LDK-së vizituan BIK-un me rastin e festës së Fiter Bajramit

Telegrafi - 15.06.2018

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Filër Bajramit Me rastin e festen së Fitër Bajramit, anëtarë të kryesisë së LDK-së, kanë vizituar Bashkësinë ...

Sot festohet Fiter Bajrami, besimtarët falën namazin në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’

Mapo - 15.06.2018

Pas 30 ditëve agjërim, përkushtim dhe lutje ndaj Allahut, besimtarët myslimanë festojnë sot ditën e Fiter Bajramit. Mijëra myslimanë janë mbledhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në Bulevardin ...

Haradinaj e Kurti urojnë Tërnavën

Koha.net - 15.06.2018

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka uruar Myftiun e Kosovës Naim Tërnavën për Bajramin e Madh, raporton KTV. Haradinaj me këtë rast ka qëndruar në selinë e Bashkësisë Islame të Kosovës dhe ka ...

Qytetarët e veriut e falën Bajramin në jug

Telegrafi - 15.06.2018

Qindra qytetarë të besimit mysliman kanë marrë pjesë sot në ceremoninë e faljes së namazit të Fitër Bajramit në xhamitë e ndryshme të Mitrovicës. Imamët gjatë ligjëratave të tyre kërkuan që të ...

Kreu i Komunitetit Mysliman: Xhamia e Namazgjasë nuk po ndërtohet me paratë e qeverisë turke

Mapo - 15.06.2018

Në ditën e Fitër Bajramit, në studion e “Wake Up” ishte i ftuar Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj i cili dha disa mesazhe.

Fiter Bajrami, kryetarja e LSI: Fryma dhe vlerat e muajit të Ramazanit, mësim i madh për shoqërinë

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE- Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka uruar besimtarët myslimanë për Bajramin e Madh. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Kryemadhi përcjell mesazhin ...

Botërori/ Sheshi ‘Skënderbej’ zihet nga qoftet, besimtarët myslimanë spostohen në Bulevard

Mapo - 15.06.2018

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fitër Bajramin. Në orën 6.00 të mëngjesit mijëra besimtarë u mblodhen për të bërë faljen e namazit tek Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë.

Amnistia e presidentit, Egjipti liron 3747 të burgosur për festën e Fitër Bajramit

BalkanWeb - 15.06.2018

Egjipti ka njoftuar lirimin e 3.747 të burgosurve me rastin e festës treditore të Fitër Bajramit, e cila ka nisur dje në mbrëmje, transmeton Anadolu Agency (AA).

Haradinaj vetëm për festa qeras policët që e ruajnë

Koha.net - 15.06.2018

Qerasja e kryeministrit Ramush Haradinaj për Bajramin e Madh nuk ka shkuar më larg se te policët që kujdesen për sigurinë e tij në lagjen ku jeton. Vetëm në dy raste Haradinaj ka treguar të ketë ...

Moderatori shqiptar tregon se do të bëhet baba për herë të parë në Festën e Bajramit

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE – Sot besmitarët myslimanë festojnë Fiter Bajramin. Të shumta janë urimet që shkëmbehen në këtë ditë të rëndësishme të kalendarit islam. Në mesin e shumë personazheve të njohur që kanë uruar ...

Fitër Bajrami, personazhet e njohur shqiptarë urojnë festën e madhe (Foto)

BalkanWeb - 15.06.2018

TIRANE – Ditën e sotme në të gjithë botën është kremtuar festa e Fitër Bajramit. Pas një muaji agjërimi në nder të muajit të Shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë nga mbarë bota festuan këtë festë ...

Falet Fitër Bajrami (Foto)

Telegrafi - 15.06.2018

Qinda qytetarë të besimit myslimanë kanë marrë pjesë në ceremoninë e faljes së namazit të Fitër Bajramit në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. Ceremonia ka filluar në ora 04:10, me faljen e namazit të ...

Bajrami i Madh në botë

Koha.net - 15.06.2018

15 qershori shënon ditën e parë të Bajramit të Madh e bota muslimane përgatitet për kremtime. Mijëra besimtarëve iu drejtuan këtë mëngjes xhamive ne emiratet e bashkuara arabe.

Kush ishte e çka thanë në Bashkësinë Islame të Kosovës për Bajram

Koha.net - 15.06.2018

Ashtu siç e do tradita, krerë të shtetit kanë nisur festën e Bajramit të Madh në Bashkësinë Islame të Kosovës. I shoqëruar nga kabineti i tij, shefi i ekzekutivit, Ramush Haradinaj, ka përçuar ...

Mesazhi i Myftiut Tërnava për Bajram: Të angazhohemi për të mirën e përbashkët

Telegrafi - 15.06.2018

Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit për Republikën e Kosovës është mbajtur sot në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, duke iu drejtuar opinionit të gjerë me ...

Vedat Bajrami me urim të veçantë për Bajram

Telegrafi - 15.06.2018

Komediani i njohur, Vedat Bajrami, është shfaqur sërish qesharak. Ai Bajramin e ka uruar me anë të një postimi në Instagram, por krejt ndryshe nga yjet tjera.

Urime për festën e Fitër Bajramit nga krerët shtetëror të Maqedonisë dhe nga opozita maqedonase

Telegrafi - 15.06.2018

Presidenti Gjorge Ivanov, me rastin e festës së madhe të myslimanëve Fitër Bajramin i dërgoi një letër urimi kryetarit të BFI-së, Reis-ul-ulema Efendi Sulejman Rexhepit, anëtarëve të Rijasetit dhe të ...

Bajrami në botën islame: Me varfëri, armëpushime e shpresë për Kupën e Botës

Koha.net - 15.06.2018

Besimtarët e fesë myslimane në gjithë botën kanë shënuar ditën e parë të Fitër Bajramit, një prej ditëve më të gëzueshme në traditën islame, me të cilën përfundon muaji i Ramazanit.

Këngëtarët urojnë me fotografi familjare festën e Bajramit, prezantojnë fëmijët, nënat e vëllezërit për festë

Telegrafi - 15.06.2018

Festa e Fitër Bajramit i ka solidarizuar sot (e premte) të gjithë myslimanët në mbarë botën. Urimet, paqja e dashuria ka mbizotëruar sot gjithandej, teksa edhe ëmbëlsirat si pjesë e pandashme e ...

Urimet e yjeve shqiptarë për festën e Fitër Bajramit

Telegrafi - 15.06.2018

Në të gjithë botën sot (e premte) është kremtuar festa e Fitër Bajramit. Pas një muaji agjërimi në nder të muajit të Shenjtë të Ramazanit, miliona myslimanë nga anë e kënd bota festuan këtë festë të ...

Falet Fitër Bajrami në Bajgorë, të gjithë me plisa në kokë

Tetova Sot - 15.06.2018

Mesazh për të ruajtur traditën kombëtare Në Xhaminë e Fshatit Bajgorë, në Komunën e Mitrovicës është falur Fitër Bajrami, ku pothuajse të gjithë pjesëmarrësit në këtë ceremoni, kanë vënë nga një plis ...

Kryemadhi uron besimtarët myslimanë: Ramazani kultivon tolerancë dhe solidaritet

Java News - 15.06.2018

Edhe kryetarja e Lëvizjes Socialsite për Integrim Monika Kryemadhi ka uruar besimtarët myslimanë për festen e Bajramit. Në një shenim në rrjetet sociale ajo shkruan se “Ramazani kultivon ...

Çfarë është dhe pse festohet Fitër Bajrami?

Fakultetet - 15.06.2018

Fitër Bajrami është festa e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fitër Bajram vjen nga fakti se myslimanët para ditës së Bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfrit, dhe ...

Festa e Fitër Bajramit zgjat disa ditë në vendet arabe

Durres Lajm - 15.06.2018

15 qershori shënon ditën e parë të Fitër Bajramit e bota myslimane përgatitet për kremtime. Mijëra besimtarë iu drejtuan këtë mëngjes xhamive në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Rama i uron besimtarët myslimanë me këtë foto

Gazeta Tema - 15.06.2018

Kryeministri Edi Rama ka uruar besimtarët myslimanë për Bajramin. Rama i ka uruar ata me foton e Xhamisë së re të Namazgjasë, punimet për të cilën janë drejt përfundimit.

Haradinaj: Naim Tërnava e ka falë Bajramin për mua (Video)

Tetova Sot - 15.06.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës me rastin e Fitër Bajarmit, ku u prit nga Myftiu Naim Tërnava. Këtu gjatë një prononcimi për media Haradinaj ka thënë se Faljen e ...

Lëvizja BESA: Urime Fitër Bajramin!

Tetova Sot - 15.06.2018

Të nderuar besimtarë myslimanë, Më lejoni që në emër të Lëvizjes BESA dhe në emrin tim t’jua uroj festën e madhe të Fitër Bajramit, duke uruar që kjo festë të kalojë në paqe, dashuri e harmoni ...

Kryeministri Edi Rama iu uron shqiptarëve Fitër Bajramin

Durres Lajm - 15.06.2018

Besimtarët myslimanë festojnë sot në mbarë botën festën e Fitër Bajramit. Në një urim të publikuar në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë një fotografi të Xhamisë ...

FOTO/ Rama uron besimtarët myslimanë për Fiter Bajramin

Java News - 15.06.2018

Kryeministri Edi Rama ka uruar sot gjithë besimtarët myslimanë që festojnë sot Bajramin, pas një muaji të gjatë agjerimi. Me një postim në faqen e tij në Facebook, Rama ka uruar gjithë myslimanet, ...

Festa e Fitër Bajramit, dhjetëra besimtarë myslimanë falen në Durrës (FOTO+VIDEO)

Durres Lajm - 15.06.2018

Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, besimtarët myslimanë shqiptarë dhe ata në mbarë botën, festojnë Fitër Bajramin. Dhjetëra besimtarë kanë marrë pjesë në ceremoninë e festimit të Fitër Bajramit ...

Këngëtari Asim Gashi uron Fitër Bajramin

Flaka - 15.06.2018

Këngëtari i mirnjohur Asim Gashi përmes llogaris së tij në Fejsbuk ka uruar të gjithë besimtarët Musliman festën e Fitër Bajramit. Ai të gjith besimtarët i uron për begati, dashuri dhe ...

ASH: Urime Fitër Bajrami

Tetova Sot - 15.06.2018

Fitër Bajrami padyshim që është festa më e madhe fetare, e cila na kujton vlerën e humanizmit duke ngjallur ndjenjën e altruizmit dhe solidaritetit ndaj të gjithë atyre që kanë nevojë për kurajo dhe ...

Vangjush Dako uron qytetarët e Durrësit për Fitër Bajram

Durres Lajm - 15.06.2018

Kreu i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka uruar qytetarët e Durrësit dhe mbarë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. Duke i përcjellë urimet e tij përmes “Facebook”-ut, Dako ...

Besimtarët myslimanë festojnë Fitër Bajramin, mijëra në bulevard

Java News - 15.06.2018

Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, besimtarët myslimanë shqiptarë, dhe ata në mbarë botën, sot festojnë Fitër Bajramin. Ditën e sotme mijëra besimtarë myslimanë falën namazin e Fitër Bajramit në ...

GASHI: Fitër Bajrami, katarza e shpërthimit shpirtëror që e sjellin agjëruesit

Antpress - 15.06.2018

Ja urimi i plotë i kreut të saj, Afrim Gashi: Të nderuar besimtarë myslimanë, Më lejoni që në emër të Lëvizjes BESA dhe në emrin tim t’jua uroj festën e madhe të Fitër Bajramit, duke uruar që kjo ...

Sot festa e Fitër Bajramit

Antpress - 15.06.2018

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fitër Bajramin. Festë e begatshme edhe mes shqiptarëve në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, trevat tjera dhe diasporë. Pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, besimtarët ...

MEMEDI: Fitër Bajrami, gëzohuni kësaj dite për çdo çast

Antpress - 15.06.2018

Urimi i plotë: Të nderuar besimtarë të besimit Islam. Sot, përfunduam me muajin e shenjtë të Ramazanit, duke mbajtur me veti kujtimet e fundit për iftaret e përbashkëta me familjarë dhe shokë, lutjet ...

Muslimanët festojnë sot Fiter Bajramin, përfundon muaji i Shenjtë i Ramazanit

Antpress - 15.06.2018

Ditën e sotme të gjithë besimtarët muslimanë festojnë Fiter Bajramin, festën që përmbyll muajin e Shenjtë të Ramazanit. Kjo ditë ka nisur me faljen në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, në ...

Fitër Bajrami, ky është urimi i kryeministrit Zaev

Antpress - 15.06.2018

“Të gjithë bashkërisht të vazhdojmë me traditën që me shekuj jeton në këto hapësira. Ta forcojmë Maqedoninë si shembull të bashkëjetesës, respektit dhe mirëkuptimit për njerëzit të të gjitha feve dhe ...

VMRO-DPMNE uron Fitër Bajramin

Antpress - 15.06.2018

“Bajrami për të gjithë muslimanët paraqet lumturi, dhe njëherit promovon dashurinë, besimin dhe paqen, si themel për krijimin e marrëdhënieve të mira me të afërmit.

AHMETI: Fitër Bajrami na gjen edhe më të bashkuar (FOTO)

Antpress - 15.06.2018

“Pas një muaji të agjërimit, festa e Fitër Bajramit na gjen edhe më të bashkuar, më solidar me njëri tjetrin dhe më të përkushtuar në udhëzimet e drejta të besimit”, ka shkruar mes tjerash Ahmeti, ...

Kryetari i BFI-së Sulejman ef. Rexhepi uron Fitër Bajramin/VIDEO

Ina - 14.06.2018

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman ef. Rexhepi në mesazhin e tij ka uruar gjithë besimtarët me rastin e festës së Ramazan Bajramit.

Kryetari i BFI-së Sulejman ef. Rexhepi uron Fitër Bajramin

Lajm - 14.06.2018

“Ata që japin nga pasuria e tyre natën dhe ditën, fshehurazi dhe haptazi, do të kenë shpërblim te Zoti i tyre; ata nuk do të kenë pse të frikësohen apo pikëllohen.

Ja në çfarë ore do të falet namazi i Fitër Bajramit

Portalb - 14.06.2018

Bashkësia Fetare Islame në RM informon se dita e parë e Fitër Bajramit bie më 15.06.2018 (e premte), njofton Portalb.mk . Namazai i Sabahut falet më: 4:23 Namazi i Fitër Bajramit falet më: 5:38 ...

Meta uron festën e Fitër Bajramit

Lajmi.net - 14.06.2018

Kreu i shtetit, Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e bajramit. “Në këtë prag feste të madhe e gëzimi për ju dhe familjet tuaja, pas një muaji të shenjtë agjerimi, plot ...

Ja në çfarë ore do të falet namazi i Fitër Bajramit

Ina - 14.06.2018

Bashkësia Fetare Islame në RM informon se dita e parë e Fitër Bajramit bie më 15.06.2018 (e premte), njofton Portalb.mk. Namazai i Sabahut falet më: 4:23 Namazi i Fitër Bajramit falet më: 5:38 ...

Tërnava mesazh urimi për Fitër Bajram: Kjo festë na përkujton përgjegjësinë shoqërore që e kemi

Portalb - 14.06.2018

Fryma unifikuese e Ramazanit duhet të mbretërojë edhe pas tij, ndërsa filozofia dhe mësimet e këtij muaji të shenjtë duhet të bëhen udhërrëfyes për mënjanimin e problemeve shoqërore.

Presidenti Meta ka një mesazh urimi për besimtarët myslimanë

SOT - 14.06.2018

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta në një status në Facebook uroi besimtarët myslimanë në prag të festës së Bajramit. “Në këtë prag feste të madhe e gëzimi për ju dhe familjet tuaja, ...

Menduh Thaçi uron Fitër Bajramin

Lajm - 14.06.2018

Sakrifica dhe devotshmëria që karakterizojnë këtë Festë na bëjnë të fortë për të mos devijuar nga rruga e drejtë dhe besimi, duke vazhduar me angazhimet e mëtejshme, si dhe me kultivimin e vlerave ...

Mesazhi i Reisul Ulemasë së BFI në RM, H. Sulejman ef. Rexhepi, me rastin e Fitër Bajramit

Portalb - 14.06.2018

Sulejman Rexhepi, Reisi i BFI-së “Ata që japin nga pasuria e tyre natën dhe ditën, fshehurazi dhe haptazi, do të kenë shpërblim te Zoti i tyre; ata nuk do të kenë pse të frikësohen apo pikëllohen.

BIK: Të ruhet fryma unifikuese e Ramazanit

Lajmi.net - 14.06.2018

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava i është drejtuar besimtarëve myslimanë në Kosovë me një mesazh urimi për festën e Fitër Bajramit. Kreu i Bashkësisë Islame të Kosovës ka thënë se muaji i Ramazanit ...

Besimtarët myslimanë nesër festojnë Fitër Bajramin

Alsat - 14.06.2018

Besimtarët myslimanë nesër festojnë fitër Bajramin. Manifestimi qendror i faljes së Bajramit do të mbahet në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup. Falja e Fitër Bajramit bëhet në orën 5:38 minuta.

BIK: Të ruhet fryma unifikuese e Ramazanit

Evropaelire - 14.06.2018

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava i është drejtuar besimtarëve myslimanë në Kosovë me një mesazh urimi për festën e Fitër Bajramit. Kreu i Bashkësisë Islame të Kosovës ka thënë se muaji i Ramazanit ...

Haradinaj uron myslimanët për festën e Fitër Bajramit

Lajmi.net - 14.06.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, i ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. “Urime festa e Fitër Bajramit të gjithë besimtarëve myslimanë.

Isa Mustafa uron festën e Fitër Bajramit

Lajmi.net - 14.06.2018

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka uruar besimtarët myslimanë për përfundimin e muajit të shenjtë të Ramazanit dhe festën e Fitër Bajramit. Ai ka uruar paqe, mirëqenie dhe harmoni në familjet dhe ...

QSA sot në Kumanovë dhe rrethinë shpërndau shportat e Fitër Bajramit (Foto)

Lajm - 14.06.2018

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit sot në Kumanovë dhe në fshatrat përreth shpërndau shportat nga projekti ‘Shporta e Fitër Bajramit’. Aktivistët e QSA-së u shpërndan në ekipe në qytet dhe fshatra ...

Thaçi uron Fitër Bajramin: Ju dëshirojë tolerancë dhe mirëqenie në familje

Lajmi.net - 14.06.2018

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ua ka uruar besimtarëve myslimanë festën e Fitër Bajramit. Thaçi përmes një postimi në Facebook ka thënë se qytetarët pa dallime etnike dhe fetare po i forcojnë dhe ...

Ministri serb uron festen e Fitër Bajramit

Lajmi.net - 14.06.2018

Me rastin e ditës së hapjes së Fiter Bajramit, Zëvendëskryeministri dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim Dalibor Jevtiq përcolli urime të gjithë qytetarëve të fesë islame me dëshirën për lumturi, ...

Besimtarët myslimanë përfundojnë agjërimin, nesër Fitër Bajrami, myftiu Tërnava jep mesazhin e tij

Lajmi.net - 14.06.2018

Besimtarët myslimanë e përfundojnë sonte agjërimin e muajit Ramazan. E nesër do ta kremtojnë Festën e Fitër Bajrami. E me rastin e përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit dhe në prag të Festës ...

Fitër Bajrami, si festohet dhe ushqimet e kësaj dite

SOT - 14.06.2018

Fitër Bajrami është festa, e cila bëhet pas mbarimit të muajit të Ramazanit. Emri Fitër Bajram vjen nga ajo se myslimanët para ditës së Bajramit shpërndajnë lëmoshë, solidarizohen me të varfërit, për ...

Fëmijët me rroba të reja për Bajram, prindërit bëjnë të pamundurën që t’i gëzojnë (video)

Lajm - 14.06.2018

Ky baba është vetë i gjashti. Ka dalur në treg për t’i blerë fëmijëve të tij veshje për Bajram. Ai po bën pazar me shitësin dhe po u provon fëmijëve të tij veshje të ndryshme.

Urim i Thaçit me rastin e Fitër Bajramit

Zhurnal - 14.06.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, të gjithë myslimanëve ua uron festën e Fitër Bajramit. "Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me ...

(Video) fiter Bajrami, tregjet mbushen plot me Blerës

Lajm - 14.06.2018

Sot është dita e fundit e muajit të Ramazanit, dhe muslimanët janë në pritje të festës së madhe të Fitër Bajramit. Ekipi i Televizionit Shenja ndjeki nga afër përgatitet e fundit që i bëjnë qytetarët ...

Efendi Rexhepi: Gëzohuni për ditën e shpërblimeve (Video)

Telegrafi - 14.06.2018

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni Sulejman ef. Rexhepi ka dërguar urim deri tek të gjithë besimtarët me rastin e festës së Fitër Bajramit.

O’Connell uron Fitër Bajramin

Koha.net - 14.06.2018

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruairi O’Connell, ka uruar festën e Fitër Bajramit. “Besimtarëve myslimanë në Kosovë dhe në mbarë botën, ju përcjell urimet e mia të përzemërta për shënimin e fundit të ...

​Haradinaj uron besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit

Telegrafi - 14.06.2018

Kryeministri Ramush Haradinaj, duke i uruar besimtarët myslimanë me rastin e fetës së Fitër Bajramit, ka vlerësuar se kjo festë përhapë frymën e përmbushjes së qëllimit të sakrificës.

Politikanët urojnë Fitër Bajramin

Telegrafi - 14.06.2018

Besimtarët myslimanë me iftarin e sotëm kanë përcjell muajin e shenjtë të Ramazanit. Pas 30 ditë agjërimi, besimtarët myslimanë nesër do të festojnë festën e Fitër Bajramit.

Në ditën e Bajramit shumë dhurata për fëmijët në qendër të Pejës (Video)

Telegrafi - 14.06.2018

Në vigjilje të festës së Fitër Bajramit, një grup i të rinjve pejan kanë bërë një video përmes së cilës ftojnë prindërit së bashku më fëmijët e tyre, që në mbrëmjen e së premtes të dalin në qendër të ...

Ambasadori britanik uron Fitër Bajramin

Telegrafi - 14.06.2018

Ambasadori britanik në Kosovë, Ruari O`Connell u ka uruar Fitër Bajramin të gjithë myslimanëve në Kosovë dhe në të gjithë botën. Ai ka përcjellë urime të përzemërta për shënimin e fundit të muajit të ...

Urime Fitër Bajrami nga Fluidi!

Koha.net - 14.06.2018

Kompania Fluidi uron të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, të besimit mysliman për Festën e Fitër Bajramit, me urimin që këtë festë ta kalojnë në mirëqenie, ne mirëkuptim, në harmoni dhe me ...

Tërnava shpreh shqetësimin: Njerëzit janë larguar nga njëri-tjetri

Koha.net - 14.06.2018

Fryma unifikuese e Ramazanit duhet të mbretërojë edhe pas tij, ndërsa filozofia dhe mësimet e këtij muaji të shenjtë duhet të bëhen udhërrëfyes për mënjanimin e problemeve shoqërore.

Limaj uron besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit

Telegrafi - 14.06.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. Limaj ka thënë se kjo festë është simbol i sakrificës, paqes, dashurisë, harmonisë ...

Tërnava mesazh urimi për Fitër Bajram: Kjo festë na përkujton përgjegjësinë shoqërore që e kemi

Telegrafi - 14.06.2018

Fryma unifikuese e Ramazanit duhet të mbretërojë edhe pas tij, ndërsa filozofia dhe mësimet e këtij muaji të shenjtë duhet të bëhen udhërrëfyes për mënjanimin e problemeve shoqërore.

Programi për Fitër Bajram, kreu i myslimanëve uron të gjithë besimtarët

Mapo - 14.06.2018

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e premte në orën 06:00 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, Tiranë.

Në prag të Bajramit të Madh, Presidenti Meta ka një mesazh urimi për besimtarët myslimanë

BalkanWeb - 14.06.2018

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta në një status në Facebook uroi besimtarët myslimanë në prag të festës së Bajramit. “Në këtë prag feste të madhe e gëzimi për ju dhe familjet tuaja, ...

Mustafa uron Fitër Bajramin

Koha.net - 14.06.2018

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. “Të gjithë besimtarëve myslimanë ju uroj përzemërsisht përmbylljen me devotshmëri të muajit të shenjtë ...

Në shtëpinë e këngëtarëve për festën e Bajramit: Përgatitjet e ëmbëlsirave dhe urimet e përzemërta të yjeve

Telegrafi - 14.06.2018

Festa e Bajramit është njëra ndër festat më të mëdha dhe të veçanta në mbarë botën. Myslimanët anë e kënd botës e konsiderojnë këtë festë të shenjtë, pasi është dita e paqes, solidarizimit, e cila ...

Fiter Bajrami, Bruçaj uron besimtarët myslimanë

Tetova Sot - 14.06.2018

Kreu i Komunitetit Mysliman Skënder Bruçaj ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë me rastin e Fiter Bajramit. Bruçaj uron që kjo festë të sjellë paqe, begati, mirësi dhe shëndet në familjet tona dhe ...

Edhe në Kumanovë u shpërndanë ndihma për Fitër Bajram

Tetova Sot - 14.06.2018

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit sot në Kumanovë dhe në fshatrat përreth shpërndau shportat nga projekti ‘Shporta e Fitër Bajramit’. Aktivistët e QSA-së u shpërndan në ekipe në qytet dhe fshatra ...

Rektori i UT-së Prof.Dr Vullnet Ameti uron Fitër Bajramin

Tetova Sot - 14.06.2018

Është një kënaqësi dhe privilegj për mua, që në cilësinë e Rektorit të Universitetit të Tetovës, t’Ju uroj festën e Fitër Bajramit! Kjo festë vjen mes nesh, në vatrat tona familjare, pas përfundimit ...

Tërnava mesazh urimi për Fitër Bajram: Kjo festë na përkujton përgjegjësinë shoqërore që e kemi

Tetova Sot - 14.06.2018

Fryma unifikuese e Ramazanit duhet të mbretërojë edhe pas tij, ndërsa filozofia dhe mësimet e këtij muaji të shenjtë duhet të bëhen udhërrëfyes për mënjanimin e problemeve shoqërore.

Programi për Fitër Bajramin, kreu i Komunitetit Mysliman uron të gjithë besimtarët

Durres Lajm - 14.06.2018

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë njofton të gjithë besimtarët se Fitër Bajrami do të falet ditën e premte në orën 06:00 në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, Tiranë.

Ilir Meta uron Bajramin: Të na gjejë më tolerantë dhe të paqtuar

Java News - 14.06.2018

Në prag të festës së Bajramit të Madh, presidenti i vendit Ilir Meta ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë. Përmes një postimi të bërë në rrjetin social Facebook, Ilir Meta shkruan: Të dashur ...

QSA sot në Kumanovë dhe rrethinë shpërndau shportat e Fitër Bajramit

Flaka - 14.06.2018

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit sot në Kumanovë dhe në fshatrat përreth shpërndau shportat nga projekti ‘Shporta e Fitër Bajramit’. Aktivistët e QSA-së u shpërndan në ekipe në qytet dhe fshatra ...

Festa e Fitër Bajramit, Rexhepi: Mos i harroni skamnorët dhe jetimët

Flaka - 14.06.2018

“Ata që japin nga pasuria e tyre natën dhe ditën, fshehurazi dhe haptazi, do të kenë shpërblim te Zoti i tyre, ata nuk do të kenë pse të frikësohen apo ...

Menduh Thaçi uron Fitër Bajramin

Tetova Sot - 14.06.2018

Sakrifica dhe devotshmëria që karakterizojnë këtë Festë na bëjnë të fortë për të mos devijuar nga rruga e drejtë dhe besimi, duke vazhduar me angazhimet e mëtejshme, si dhe me kultivimin e vlerave ...

UBISHZ: Urimi me rastin e Bajramit të Fitrit

Tetova Sot - 14.06.2018

Në emrin e All-llahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit Unioni i Bashkësive Islame Shqiptarë në Zvicër (UBISHZ) njofton komunitetin musliman shqiptarë që jeton dhe vepron në Zvicër se dita e parë e Fitër ...

Kryetari i BFI-së Sulejman ef. Rexhepi uron Fitër Bajramin

Tetova Sot - 14.06.2018

“Ata që japin nga pasuria e tyre natën dhe ditën, fshehurazi dhe haptazi, do të kenë shpërblim te Zoti i tyre; ata nuk do të kenë pse të frikësohen apo pikëllohen.

Bajrami, kremtim i fitoreve

Tetova Sot - 14.06.2018

Bashkim Aliu PËRCJELLJA E RAMAZANIT Sot është dita e Bajramit, dita kremtimit të asaj periudhe të bujshme një mujore të Ramazanit me adhurim, veprim konstruktiv, aktivitete produktive, pastrim të ...

REXHEPI: Me fat dhe ju qoftë për hair Fitër Bajrami!

Antpress - 14.06.2018

Sipas tij, në këtë muaj erdhi e mira e njerëzimit, zbriti drita, u hap mendja, u urdhërua mëshira dhe bamirësia, mori formë dashuria dhe respekti, zbriti kodi i paqes dhe mirëqenies.

AMETI: Fitër Bajrami na afron me njëri-tjetrin

Antpress - 14.06.2018

Urimi i plotë: Të nderuar besimtarë të fesë islame, Është një kënaqësi dhe privilegj për mua, që në cilësinë e Rektorit të Universitetit të Tetovës, t’Ju uroj festën e Fitër Bajramit! Kjo festë vjen ...

BIK-u njofton se të premtën është Fitër Bajrami

Lajmi.net - 13.06.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e enjte, më 14 qershor 2018. Dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të ...

Bashkësia Islame tregon se kur është Bajram dhe në çfar kohe falet Namazi i Bajramit

Ina - 13.06.2018

Nëpërmjet një njoftimi, Bashkësia Islame e Maqedonisë informon të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit bie më 15.06.2018 (e premte). Namazai i Sabahut falet më: 4:23 Namazi i Fitër ...

Të premten, dita e parë e Bajramit të Madh

Koha.net - 13.06.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës përmes një njoftimi për opinionin bën të ditur se dita e parë e Bajramit të Madh (Fitër Bajramit) do të jetë e premtja, më 15 qershor, 2018, ndërsa manifestimi ...

Myftiu Tërnava të premten organizon pritje për nderë të Fitër - Bajramit

Koha.net - 13.06.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës përmes një njoftimi bën të ditur se me rastin e Fitër - Bajramit, ditën e parë të festës, më 15 qershor 2018, Myftiu i Kosovës, Naim ef.

Festa e Bajramit të premten, BIK uron besimtarët myslimanë

Telegrafi - 13.06.2018

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e enjte, më 14 qershor 2018, ndërsa dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të premten, më 15 ...

QSA sot zbarkoi në Shkup, u shpërndanë shportat e Fitër Bajramit (Foto)

Flaka - 13.06.2018

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit në mënyrë të vazhdueshme është duke e realizuar projektin “Shporta e Fitër Bajramit”. Ekipi i QSA-së dje ishte në fshatin Mateç në Komunën e Likovës ku gëzoi ...

Bashkësia Islame tregon se kur është Bajram dhe në çfar kohe falet Namazi i Bajramit

Antpress - 13.06.2018

Nëpërmjet një njoftimi, Bashkësia Islame e Maqedonisë informon të gjithë besimtarët se dita e parë e Fitër Bajramit bie më 15.06.2018 (e premte). Namazai i Sabahut falet më: 4:23 Namazi i Fitër ...

Një nuse si Jona Spahiu! Publikohen imazhe nga dasma

Lajmi.net - 12.06.2018

Mbrëmjen e së dielës është martuar moderatorja e njohur, Jona Spahiu. Ajo është martuar me partnerin e saj, Frenkli Ymeri me të cilin ishte në lidhje tash e sa vite, shkruan lajmi net.

Tiranë, mijëra besimtarë falin Natën e Kadrit

SOT - 11.06.2018

Në natën e Kadrit, besimtarët myslimanë në Tiranë janë mbledhur këtë të dielë për t’u falur. Për shkak të numrit të madh të besimtarëve dhe hapësirat e xhamive të Tiranës janë të pamjaftueshme falja ...

Në Maqedoni, Shqipëri dhe Kosovë falet namazi i Natës së Kadrit

Portalb - 11.06.2018

Besimtarët muslimanë në Maqedoni, Shqipëri dhe Kosovë, sonte kanë falur namazin e Natës së Kadrit, raporton Anadolu Agency (AA). Një numër i madh i besimtarëve të Shkupit u tubuan në xhamitë e ...