TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Serbia në qershor merr datën për BE

Ora news - 21.04.2013

Të hënën përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, pritet të paraqesë një raport për ministrat e BE-së në Luksemburg. Mediat serbe raportojnë se Serbia pritet të marrë në qershor datën për nisjen e negociatave për ...

Nis takimi në zyrën e Ashtonit

Albeu.com - 19.04.2013

Update- Takimi mes Prishtinës dhe Beogradit ka nisur në Bruksel. Rezultatet e takimit do të dalin pas disa orësh. Sipas RTK-së, marrëveshja pritet të arrihet deri në orën 15:00.

Ashton: Marrëveshja ka inicialet e të dy kryeministrave

Albeu.com - 19.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton , ka thënë se negociatat kanë përfunduar, tekstit i janë vënë inicialet nga të dy kryeministrat.

Catherine Ashton: Thaci e Dacic firmosën marrëveshjen

LajmiFundit - 19.04.2013

Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Catherine Ashton, duke komentuar arritjen e marrëveshjes Kosovë-Serbi, ka njoftuar mbylljen e negociatave mes palëve.

"Asnjë përparim", Ashton kritikon Bosnjën

Yll Press - 19.04.2013

Ajo vizitoi po ashtu Memoralin e Srebrenicës, që u kushtohet viktimave të masakrës së vitit 1995. Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Catherine Ashton, ka shprehur zhgënjim të thellë që Bosnja, gjashtë muaj pas vizitës së ...

Ashton: Arritja e marrëveshjes, hap i guximshëm

Telegrafi - 19.04.2013

Baronesha Catherine Ashton e ka cilësuar hap të rëndësishëm arritjen e marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. "Unë dua të përgëzoj ata për vendosmërinë gjatë këtyre muajve dhe për guximin që shpalosën.

Ashton: Pres marrëveshje deri të hënën, hendeku është ngushtuar

Shekulli - 18.04.2013

BRUKSEL - Shefja e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë në BE-së, Catherine Ashton shfaqi shpresën se, Beogradi dhe Prishtina do të merren vesh deri të hënën për çështjet kontestuese dhe që të arrijnë marrëveshje.

Ashton në Bosnjë dhe Kroaci

Evropaelire - 18.04.2013

08:52 Ashton në Bosnjë dhe Kroaci 08:30 SHBA dërgon trupa në Jordani 08:12 PE voton rezolutat për Kosovën dhe Serbinë 07:50 SHBA nuk e njeh Maduron president 07:42 Sulmet në Boston: Asnjë i arrestuar 07:14 Senati refuzon propozimin për ...

Ashton në Bosnjë dhe Kroaci

Alsat - 18.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë sot në Bosnjë dhe Hercegovinë, ku do të takohet me anëtarët e presidencës trepalëshe të këtij vendi dhe zyrtarë të tjerë.

Ashton në Bosnjë dhe Kroaci

Albeu.com - 18.04.2013

Ndalesa e rradhës së Shefes për Politikë të Jashtme Catherine Ashton do të jenë Bosnja dhe Hercegovina. Baronesha Ashton do të takohet me anëtarët e presidencës trepalëshe të këtij vendi dhe zyrtarë të tjerë.

Në pushime romantike

Lajmeshqip - 18.04.2013

Superyjet hollivudiane Mila Kunis dhe Ashton Kutcher kanë marrë pak pushim dhe atë po e kalojnë në mënyrë mjaft romantike në Norfolk. “Ashton mendon se do të jetë një përvojë e përkryer.

Bosnje, Ashton viziton Srebrenicën

Top Channel - 18.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Catherine Ashton, në vizitë në Bosnje, i kushtoi nderime viktimave të Srebrenicës, duke vendosur lule në varrezat masive.

Brukseli më afër Ohrit se Shkupi

Lajm - 18.04.2013

Eurokomesarja për politikë të jashtme dhe siguri Ketrin Ashton, gjatë vizitës së aj në Shkup, e solli një freski që gjatë kohë na kish munguar. Gati kishim harruar se kur një zyrtar i huaj i rangut aq të lartë, e ka përmendur implementimin ...

Sërish nuk pajtohen për veriun

Telegrafi - 18.04.2013

Prishtina dhe Beogradi nuk janë marrë vesh për veriun e Kosovës as në rrethin e nëntë të dialogut politik. Një gjë tillë nuk është arritur as pas 14 orë takimi mes delegacioneve në atë që qe vlerësuar si përpjekje e fundit e Ashtonit për ...

Baronesha Ashton vizitë në Bosnjë dhe Kroaci

Ora news - 18.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë sot në Bosnjë Hercegovinë, ku do të takohet me anëtarët e presidencës trepalëshe të këtij vendi dhe zyrtarë të tjerë.

Maqedoni: Mesazh i qartë nga Ashton

Botasot - 18.04.2013

Partitë politike që janë pjesë e koalicionit qeveritar kanë përshëndetur raportin e progresit të Brukselit për Maqedoninë, duke theksuar se në të konfirmohet angazhimi i paluhatur i autoriteteve të shtetit për t’u bërë pjesë e strukturave ...

Ashton në Bosnjë dhe Kroaci

Botasot - 18.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë sot në Bosnjë dhe Hercegovinë, ku do të takohet me anëtarët e presidencës trepalëshe të këtij vendi dhe zyrtarë të tjerë.

Ashton pret marrëveshje deri të hënën, hendeku është i ngushtë

Koha.net - 18.04.2013

Bruksel, 18 prill - Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Catherine Ashton shfaqi shpresën se Beogradi e Prishtina do të merren vesh deri të hënën për çështjet kontestuese dhe të arrijnë marrëveshje.

Ashton viziton Bosnjën dhe Kroacinë

Telegrafi - 18.04.2013

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë të enjten në Bosnjë dhe Hercegovinë, ku do të takohet me anëtarët e presidencës trepalëshe të këtij vendi dhe zyrtarë të tjerë.

Ashton e zhgënjyer me Bosnjën

Botasot - 18.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka shprehur zhgënjim të thellë që Bosnja, edhe gjashtë muaj pas vizitës së saj të fundit në Sarajevë, nuk ka shënuar asnjë përparim.

Kosova duhet të këmbëngulë në pikën 14

Telegrafi - 18.04.2013

Pika 14 e draft marrëveshjes së propozuar nga Shefja e diplomacisë së BE-së, baroneshës Catherine Ashton po bëhet më e rëndësishmja në procesin e bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Instistohet të zgjidhet emri

Ilirida - 18.04.2013

Pas vizitës javën e kaluar të komisionerit për zgjerim, Stefan Fule, nesër në Maqedoni vjen Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton.

Ashton në Bosnjë dhe Kroaci

AlbanianScreen - 18.04.2013

Sarajevë - Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri në Bashkimin Evropian, Catherine Ashton, do të qëndrojë sot në Bosnjë dhe Hercegovinë, ku do të takohet me anëtarët e presidencës trepalëshe të këtij vendi dhe zyrtarë të tjerë.

"Asnjë përparim", Ashton kritikon Bosnjën

AlbanianScreen - 18.04.2013

Sarajevë - Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Catherine Ashton, ka shprehur zhgënjim të thellë që Bosnja, gjashtë muaj pas vizitës së saj të fundit në Sarajevë, nuk ka bërë asnjë hap para.

Vizita e Ashton në Shkup

Top Channel - 17.04.2013

Shefja e diplomacisë europiane, Baronesha Catherine Ashton, takoi, të martën pasdite, liderët politik në Maqedoni, të cilëve u bëri me dije se, rruga e Shkupit drejt integrimit në Bashkimit Europian kalon përmes implementimit të ...

Ashton: Maqedonia duhet të integrojë vetveten

Albeu.com - 17.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Catherinë Ashton gjatë vizitës së saj në Shkup ka theksuar se perspektiva evropiane e Maqedonisë në BE është pozitive, ndaj ajo duhet të punojë për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit, për dialog ...

Brukseli: Pritje të mëdha nga Beogradi dhe Prishtina

DW - 17.04.2013

Komisioni Evropian i ka shqyrtuar por nuk i ka miratuar raportet e progresit mbi Serbinë dhe Kosovën. Ajo është në pritje të rezultateve të një raundi tjetër të bisedimeve të planifikuara në minutën e fundit.

Ashton në Tiranë - BE i shqetësuar për procesin zgjedhor

DW - 17.04.2013

Shqipëria të shmangë retorikat nacionaliste për të ruajtur rolin e saj tradicional konstruktiv në rajon. Ashtoni rikujton rëndësinë e zgjedhjeve si matëse për cilësinë e demokracisë në Shqipëri.

Ashtoni Shkupit: Veprimi i shpejtë sjell eurointegrimin

DW - 17.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme dhe siguri, C. Ashton i ka dhënë mesazhe të qarta Shkupit për të ndjekur rrugën e eurointegrimeve. Ajo ka theksuar nevojën e forcimit të marrëdhënieve ndërfqinjësore.

Brukseli: dialogu Prishtinë-Beograd nuk vazhdon nesër

DW - 17.04.2013

Në Bruksel po zhvillohet raundi i nëntë i negociatave Prishtinë -Beograd. Zëdhënësja e Ashtonit, Maja Kocijancic pohon se nga epilogu i bisedimeve sot varet se cilat do të jenë vlerësimet në raportin e baroneshës Ashton.

Maqedoni: Mesazh i qartë nga Ashton

Evropaelire - 17.04.2013

Partitë politike që janë pjesë e koalicionit qeveritar kanë përshëndetur raportin e progresit të Brukselit për Maqedoninë, duke theksuar se në të konfirmohet angazhimi i paluhatur i autoriteteve të shtetit për t’u bërë pjesë e strukturave ...

Kosova i dorëzon Ashton ndryshimet në planin 8-pikësh

SOT - 17.04.2013

Qeveria e Kosovës i ka dorëzuar baroneshës Catherine Ashton vërejtjet për marrëveshjen në lidhje me Asociacionin e Komunave me shumicë serbe. Në dokumentin me disa vërejtje për planin tetëpikësh të ndërmjetësueses së dialogut Kosovë-Serbi, ...

Ashton: Zgjedhje me standarde, test për integrimin

Gazeta Republika - 17.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Çështjet e Sigurisë në Bashkimin Evropian, Catherine Ashton vizitoi sot Tiranën, në kuadër të turit të saj në Ballkanin Perëndimor.

Nisin takimet bilaterale

Telegrafi - 17.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka nisur takimet bilaterale me delegacionin e Kosovës, nën udhëheqjen e kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ashton: Të shqetësuar për votimin e KQZ

Panorama - 17.04.2013

Bashkimi Europian konfirmon shqetësimin për shkarkimin e anëtarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Muho. Një ditë pas seancës maratonë në Kuvend erdhi në Tiranë shefja e Diplomacisë europiane, Katerin Ashton, e cila u takua me ...

Bruksel, Ashton pret sot Thaçin dhe Daçiçin për takimin e paktit

Panorama - 17.04.2013

Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiç do të mbajnë një takim të ri sot në Bruksel. Lajmin e ka konfirmuar baronesha Katerin Ashton, e cila, edhe pse u tërhoq nga bisedimet, po mban premtimin e saj se do t’u ofrojë edhe një mundësi për marrëveshje ...

Porosia e qartë nga Ashton për Maqedoninë

Express - 17.04.2013

Partitë politike që janë pjesë e koalicionit qeveritar kanë përshëndetur raportin e progresit të Brukselit për Maqedoninë, duke theksuar se në të konfirmohet angazhimi i paluhatur i autoriteteve të shtetit për t’u bërë pjesë e strukturave ...

Maqedoni: Mesazh i qartë nga Ashton

StrugaSot - 17.04.2013

Partitë politike që janë pjesë e koalicionit qeveritar kanë përshëndetur raportin e progresit të Brukselit për Maqedoninë, duke theksuar se në të konfirmohet angazhimi i paluhatur i autoriteteve të shtetit për t’u bërë pjesë e strukturave ...

Baronesha Ashton viziton sot Tiranën, takime me krerët e shtetit

Shekulli - 16.04.2013

Tiranë-Përfaqësuesja për Politikën e Jashtme të BE, Catherine Ashton pritet të mbërrijë sot për një vizitë zyrtare në Tiranë.Zëvendës Presidentja e Komisionit Europian do zhvillojë vizitën zyrtare ,në kuadër të një truri ballkanik.

Ashton:Kujdes me zgjedhjet. Shqetësues votimi në parlament

Shekulli - 16.04.2013

Tiranë-Shefja e diplomacisë Europiane, Catherine Ashton përcolli mesazhin e Bashkimit Europian për Shqipërinë, duke bërë të qartë se progesi i vendit, kërkon dialog të mirëfilltë midis palëve.

Vizita e Ashton në Shkup, presion pa rezultat

Portalb - 16.04.2013

Vizita e Catherine Ashton do të jetë presion i radhës për përfaqësuesit qeveritar në Maqedoni, lidhur me zgjedhjen e çështjes së emrit me Greqinë dhe intensifikimin e punëve për përshpejtimin e procesit integrues të vendit në strukturat ...

Baronesha Ashton sot do të vizitojë Tiranën

Albtime - 16.04.2013

Përfaqësuesja për Politikën e Jashtme të BE, Catherine Ashton pritet të mbërrijë sot për një vizitë zyrtare në Tiranë, në kuadër të një turi ballkanik.

Ashton mbërrin sot në Shkup

Albeu.com - 16.04.2013

Pasditen e sotme pritet që të mbërrijë në Republikën e Maqedonisë, përfaqësuaesja e lartë e BE-së, Catherine Ashton . Vizita e Ashton përkon me raportin pranveror për Maqedoninë që do të prezantohet nga eurokomisioneri Stafan Fyle para ...

Ashton viziton Tiranën, takime me Nishanin, Berishën dhe Ramën

LajmiFundit - 16.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme në Bashkimin Evropian Catherine Ashton mbërrin sot në Tiranë në kuadër të turit të saj në disa vende Ballkanike.

Ashton në Tiranë, pastaj në Prishtinë e Beograd?

Lajm - 16.04.2013

Përfaqësuesja për Politikën e Jashtme të BE, Catherine Ashton pritet të vizitojë sot Tiranën, në kuadër të një turi ballkanik. Agjenda e Ashton parashikon takime me presidentin e Republikës, Bujar Nishani në orën 11:00, me kryeministrin ...

Baronesha Ashton takon presidentin Nishani

Albeu.com - 16.04.2013

Përfaqësuesja për Politikën e Jashtme të BE, Catherine Ashton e cila ndodhet në Tiranë për një vizitë zyrtare ka nisur sot axhendën e takimeve me krerët më të lartë të shtetit shqiptar.

Ashton: Zgjedhjet janë test! Progresi drejt BE-së varet në duart tuaja

LajmiFundit - 16.04.2013

UPDATE–Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme Catherine Ashton e ka përmbyllur vizitën në Tiranë pas takimeve me Presidentin Nishani, Kryeministrin Berisha dhe kreun e opozitës Edi Rama.

Ashton në Tiranë, takohet me zyrtarë të lartë

Kombetare - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë për Politikë n e Jashtme dhe Sigurinë Katerin Ashton ka mbërritur në Tiranë dhe menjëherë ka nisur takimet me disa nga zyrtatë të lartë të shtetit shqiptar .

“Politikanët të jenë të përgjegjshëm, të respektohet etika”

Kombetare - 16.04.2013

Takimi mes Presidentit Bujar Nishani dhe Baroneshës Katherin Ashton , që u zhvillua në orët e paradites së sotme, është publikuar në faqjen zyrtare të Presidencës.

Nishani pret Ashton: I kemi kapacitetet për zgjedhje të lira e të ndershme

LajmiFundit - 16.04.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani priti në një takim Zëvendëspresidenten e Komisionit Europian dhe Përfaqësuesen e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë në Bashkimin Europian, Baroneshën Catherine Ashton, e cila vizitoi për herë ...

Ashton në Tiranë: Zgjedhje të besueshme, politikanë të përgjegjshëm

Albeu.com - 16.04.2013

Zyra e shtypit e Presidencës zbardhi takimin mes kryetarit të shtetit dhe përfaqësueses së lartë të BE-së, Catherine Ashton . Baronesha Ashton shprehu interesimin e saj për procesin zgjedhor në Shqipëri, duke kërkuar që të kryhet një ...

Ashton vlerëson Malin e Zi

DW - 16.04.2013

Mali i Zi duhet të angazhohet për një sistem gjyqësor krejtësisht të pavarur, në të cilin qytetarët do të kishin besim të plotë, theksoi Ashton duke shprehur për vazhdimin e reformave të nisura.

Ashton: Zgjedhjet, test për shqiptarët

Albeu.com - 16.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë në Bashkimin Europian Catherine Ashton i bëri sot apel politikës shqiptare që të zhvillojnë zgjedhje konform stadarteve europiane ndërsa ofroi mbështetjen e Bashkimit Europian për ...

Ashton: Politika shqiptare të jetë e përgjegjshme

Ina - 16.04.2013

Pas takimeve që pati me kreun e shtetit shqiptar Bujar Nishani, kryeministrin Sali Berisha dhe kreun e opozitës, Edi Rama përfaqësuesja për Politikën e Jashtme të BE, Catherine Ashton, në një deklatë për media përcolli mesazhin e ...

Ashton, ne takimin me Nishanin , kerkon qe procesi zgjedhor te jete i besueshem

24 orë - 16.04.2013

Zv/presidentja e KE-së dhe Përfaqësuese e Lartë për Politikën e Jashtme në BE, Baronesha Catherine Ashton gjatë takimit të martën me Presidentin Bujar Nishani kërkoi që procesi i ardhshëm zgjedhor të jetë i besueshëm, veçanërisht për ...

Ashton perfundon takimet me Berishen dhe Ramen

24 orë - 16.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë në Bashkimin Evropian, Baronesha Catherine Ashton po vijon takimet me zyrtarët e lartë shqiptarë, në kuadër të vizitës së saj në Tiranë.

Ashton: Zgjedhjet test për progresin, shqetësim për votimin në Kuvend

Kombetare - 16.04.2013

Pas përfundimit të takimeve me Presidentin Nishani, Kryeministrin Berisha dhe liderin e opozitës Rama, Baronesha Ashton ka dalë në një deklaratë për shtyp nga ambienetet e Hotel Sheraton.

BE: Ju paralajmëruam për KQZ

Top Channel - 16.04.2013

Shefja e diplomacisë europiane Baronesha Catherine Ashton e nisi vizitën e saj në Tiranë, një ditë pas debateve të zjarrta në Parlament, ku maxhoranca zëvendësoi anëtarin e KQZ-së pavarësisht thirrjeve të BE-së dhe SHBA-ve për ta ndalur ...

Ashton konfirmon: Kam ftuar nesër në takim Thaçin dhe Daçiçin

LajmiFundit - 16.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme në Bashkimin Evropian ka konfirmuar takimin mes Ivica Daçic dhe Hashim Thaçit. Në një deklaratë të shpërndarë pak minuta më parë Ashton thotë se “kam ftuar nesër, e mërkurë 17 prill, ...

Ashton: Zgjedhjet, test per progresin e Shqiperise drejt BE

24 orë - 16.04.2013

"Për Bashkimin Europian është e një rëndësie thelbësore që zgjedhjet parlamentare të këtij viti të jenë në përputhje me standardet europiane dhe ato ndërkombëtare.

Anëtarësimi në BE, Ashton premton mbështetje

Albeu.com - 16.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e BE për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Baronesha Catherine Ashton ka premtuar mbështetje në rrugën e Shqipërisë drejt anëtarësimit në BE.

Berisha me Ashton: Tani KQZ e garanton që zgjedhjet do jenë më të mirat në Shqipëri

LajmiFundit - 16.04.2013

Kryeministri Berisha zhvilloi sot një takim me Zëvendës/presidenten e Komisionit Europian dhe Përfaqësuese e Lartë e Bashkimi Europian për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, baroneshën Catherine Ashton.

Ashton: Kujdes zgjedhjet, ndryshimi në KQZ, shqetësues për BE-në

Lajmeshqip - 16.04.2013

TIRANE (plotesuar )- Shefja e diplomacisë Europiane, Catherine Ashton vizitoi sot Tiranën, në kuadër të turit të saj në Ballkanin Perëndimor. Takime me Nishanin, Berishën e Ramën.

Ashton në Maqedoni

Albeu.com - 16.04.2013

Përfaqësuesja e BE-së në politike të Jashtme Catherine Ashton ka mbërritur në Maqedoni ku është pritur nga kryeministri Nikola Gruevski. Qëllimi i vizitës, siç kumtohet zyrtarisht, është intensifikimi i procesit të integrimit evropian të ...

VOA: Ashton viziton Tiranën; shqetësim zgjedhjet

Evropaelire - 16.04.2013

Ilirian Agolli, Zëri i Amerikës Zëvendëspresidentja e Komisionit Europian dhe përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë në Bashkimin Europian, Baronesha Catherine Ashton, deklaroi sot gjatë vizitës së saj të parë në Tiranë ...

Ashton u takua me Gruevskin, përshëndetën raportin e KE-së

Portalb - 16.04.2013

Kryeministri Nikolla Gruevski dhe Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, baronesha Catherine Ashton e kanë përshëndetur raportin e pranverës së Komisionit Evropian për Maqedoninë i cili sot u ...

Ashton – Ahmeti: Prioritet përkushtimi drejt BE-së

Ina - 16.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton u takua sot me kryetarin e BDI-së, Ali Ahmeti sot në selinë e kësaj partie në Shkup.

Ashton thërret një tjetër takim

Top Channel - 16.04.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi është nisur sërish drejt Brukselit. I ftuar nga shefja e diplomacisë europiane Catherine-Ashton-Thaci do të marrë pjesë në takimin e 9-të me kryeministrin serb, Daçiç.

Ashton mesazhe dhe detyra të qarta për Shkupin

Ina - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton ka dhënë mesazhe të qarta për Shkupit për të ndjekur rrugën e evrointegrimeve.

Ja se çfarë kërkoi Ashton sot nga politikanët në Shkup

Portalb - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton sot qëndroi për vizitë në Shkup. Ajo realizoni takime me kreun shtetëror duke ua bërë me dije atyre se që të ketë sukses integrimi duhet të ...

Ashton në Shkup: Zgjidhni kontestin e emrit!

Evropaelire - 16.04.2013

Bashkimi Evropian pret zgjidhjen e kontestit me emrin që është edhe vendimtar për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Kjo ishte porosia kryesore e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine ...

Ashton vjen sot në Tiranë, takohet me Nishanin, Berishën e Ramën

Gazeta Republika - 16.04.2013

Në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare në Shqipëri dhe klimës politike të nxehtë mes partive, kjo javë do të jetë një javë e ngarkuar me vizita të faktorit ndërkombëtar.

Ballkani "shpërfillës" ndaj turneut të Ashton

BalkanWeb - 16.04.2013

Shefja e diplomacisë europiane Catherine Ashton ka nisur një tur në Ballkanin Perëndimor me objektivin për të përsëritur angazhimin e BE-së ndaj perspektivës europiane të vendeve të rajonit.

Ashton fton dy kryeministrat në takim

Botasot - 16.04.2013

(I plotësuar) - Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka bërë të ditur përmes një komunikate se ka ftuar kryeministrin e Serbisë, Ivica Daçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi, të takohen në Bruksel të ...

Baronesha Ashton në Tiranë, takohet me presidentin Nishani

Botasot - 16.04.2013

Përfaqësuesja për Politikën e Jashtme të BE, Catherine Ashton e cila ndodhet në Tiranë për një vizitë zyrtare ka nisur sot axhendën e takimeve me krerët më të lartë të shtetit shqiptar.

Ashton në Tiranë, takon Nishanin dhe Berishën

Yll Press - 16.04.2013

Takimi ka zgjatur rreth 30 minuta dhe më pas baronesha u drejtua drejt Kryeministrisë për takimin me Kryeministrin Sali Berisha. Përfaqësuesja për Politikën e Jashtme të BE, Catherine Ashton në kuadër të turit të saj ballkanik ndodhet në ...

Ashton, Nishanit: Proces zgjedhor i besueshëm. Politikanët, të përgjegjshëm, jo retorikë e ashpër

Panorama - 16.04.2013

TIRANE- Përfaqësuesja e lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, zëvendëspresidentja e Komisionit Europian, Katerin Ashton ka nisur axhenden e takimeve ne Tirane me nje takim me kreun e shtetit, Bujar Nishani.

Ashton: Proces zgjedhor i besueshëm, të shmangen retorikat e ashpra

Ora news - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian Chatherine Ashton ka kërkuar një proces zgjedhor të besueshëm për votuesit si dhe shmangien e retorikave të ashpra politike.

Ashton: Zgjedhje të besueshme e dialog politik. Shqetësim për votimin e djeshëm në Kuvend

Panorama - 16.04.2013

TIRANË- “BE është i angazhuar për të monitoruar dhe mbështetur një proces zgjedhor të lirë e të ndershëm të bazuar në standardet ndërkombëtare e evropiane”.

Takimi i Ashton me Nishanin

Gazeta Republika - 16.04.2013

Në takimin me Presidentin Nishani, Baronesha Ashton shprehu interesimin e saj për procesin zgjedhor në Shqipëri, duke kërkuar që të kryhet një proces zgjedhor i besueshëm.

Ashton: Zgjedhjet, sfidë për Shqipërinë

Botasot - 16.04.2013

“Për Bashkimin Europian është me rëndësi që zgjedhjet parlamentare të jenë në përputhje me standartet ndërkombëtare dhe ato të BE-së. Ky do të jetë një test për mirë funksionimin e mëtejshëm të vendit dhe për ecurinë e mëtejshme të vendit ...

Ashton mesazh politikës shqiptare: Zgjedhjet e 23 qershorit, test final për Shqipërinë

Ora news - 16.04.2013

Zëri më i lartë i diplomacisë europiane, baronesha Catherine Ashton pas 3 takimeve me liderët e shtetit dhe politikës, i ka thënë prerazi shqiptarëve se zgjedhjet e 23 qershirit janë një test që kalohen vetëm me standard.

Berisha me Ashton: Balancimi i KQZ-së, garanci vendimtare për një proçes ligjor

Ora news - 16.04.2013

Kryeministri Berisha priti sot në takim Zëvendës/presidenten e Komisionit Europian dhe Përfaqësuese e Lartë e Bashkimi Europian për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, baroneshën Catherine Ashton.

Berisha, Ashtonit: Zgjedhjet e 23 qershorit, më të mirat të zhvilluara ndonjëherë

Panorama - 16.04.2013

TIRANE- – Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Catherine Ashton i ka shprehur sot kryeministrit, Sali Berisha vendosmërinë e Bashkimit Evropian për të mbështetur Shqipërinë në anëtarësimin e BE-së.

Ashton arriti në Shkup

Botasot - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, ka arritur në Shkup, ku fillimisht është pritur nga kryeministri Nikolla Gruevski ndërsa më pas pritet të takohet edhe me presidentin Gjorgje Ivanov, ...

Ashton viziton Tiranën; shqetësim zgjedhjet

VOA - 16.04.2013

“Është përgjegjësi e politikanëve të sigurojnë pavarësinë e institucioneve dhe të mundësojnë besimin e të gjithëve” - tha zonja Ashton. Zëvendëspresidentja e Komisionit Europian dhe përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe ...

Ashton Zgjedhjet në Shqipëri – të një rëndësie të madhe për BE-në

Botasot - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton, u ka tërhequr vërejtjen liderëve të Shqipërisë, se zgjedhjet parlamentare të 23 Qershorit, do të jenë një provë madhore për këtë vend, i cili ...

Mesazhi i Ashton: Zgjedhje me standarde, test për integrimin

Botasot - 16.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Çështjet e Sigurisë në Bashkimin Evropian, Catherine Ashton vizitoi sot Tiranën, në kuadër të turit të saj në Ballkanin Perëndimor.

Catherine Ashton viziton Shkupin

VOA - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe çështjet e sigurisë, baronesha Catherine Ashton, pas vizitës në Tiranë qëndroi në Shkup, ku tha se perspektiva evropiane e Maqedonisë është e realizueshme, por për këtë ...

Ashton porosit Shkupin: Integrimi i mundshëm, respektoni marrëveshjen e Ohrit

Ora news - 16.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton ka dhënë mesazhe të qarta për Shkupit për të ndjekur rrugën e eurointegrimeve.

Ashton në Tiranë, takoi Nishanin, Berishën e Ramën

Express - 16.04.2013

Tiranë, 16 prill - Në kuadër të vizitës së saj në Ballkanin Perëndimor, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Catherine Ashton, mbërriti sot në Tiranë.

Ballkani Perëndimor “do të jetë pjesë e BE-së”

Express - 16.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton (Catherine Ashton), ka thënë se, pavarësisht sfidave aktuale, vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian.

Ashton në Shkup: Zgjidhni kontestin e emrit!

Express - 16.04.2013

Bashkimi Evropian pret zgjidhjen e kontestit me emrin që është edhe vendimtar për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. Kjo ishte porosia kryesore e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine ...

Baronesha Ashton takohet me kryeministrin Berisha: Do ju mbështesim drejt BE-së

AlbanianScreen - 16.04.2013

Tiranë - "Jam sot këtu për t'ju shprehur drejtpërsëdrejti juve zoti Kryeministër, vendosmërinë e BE-së dhe timen personalisht, për të mbështetur Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE", kështu i është drejtuar Përfaqësuesja e ...

Ashton në Maqedoni, takohet me Gruevskin

AlbanianScreen - 16.04.2013

Shkup - Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, ka arritur në Shkup pas vizitës në Tiranë. Fillimisht Ashton është pritur nga kryeministri Nikolla Gruevski ndërsa më pas takohet edhe me ...

Ashton sot në Podgoricë, Tiranë e Shkup

Evropaelire - 15.04.2013

06:56 Ashton sot në Podgoricë, Tiranë e Shkup 06:46 Korea Veriore shënon 101 vjetorin e shtetit 06:27 Maduro fiton zgjedhjet ne ...

Catherine Ashton sot në Podgoricë, Tiranë dhe Shkup

LajmiFundit - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, do të nisë sot një turne të vogël ballkanike, për t’iu konfirmuar shteteve të rajonit, perspektivën evropiane.

Baronesha Ashton sot në Tiranë

Albeu.com - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian Chatherine Ashton viziton sot Tiranën. Gjatë qëndrimit në Tiranë, Baronesha Ashton pritet të takohet me krerët më të lartë të shtetit.

Ashton do vizitojë Tiranën

Top Channel - 15.04.2013

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri në Bashkimin Europian, Katherine Ashton, zhvillon një udhëtim këtë javë në disa vende të Ballkanit.

S’ka më vazhdim të afateve për Beogradin

Albeu.com - 15.04.2013

Edhe pse janë të përballur me skadimin e afateve për të qartësuar qëndrimin e tyre lidhur me marrëveshjen me Kosovën, liderët shtetërorë të Serbisë ende nuk ia kanë përcjellë BE-së se çfarë saktësisht dëshirojnë të ndryshojnë në propozimin ...

Ashton do të vizitojë Ballkanin

Albeu.com - 15.04.2013

Ballkani këtë javë do të vizitohet nga kryediplomatja Catherine Ashton . Përkatësisht Ashton do të qëndrojë në Maqedoni, Shqipëri dhe Mal të Zi. Ditën e nesërme ajo pritet që të mbërrijë në Shkup.

Ashton sot në Podgoricë, Tiranë e Shkup

Shqipmedia - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, do të nisë sot një turne të vogël ballkanike, për t’iu konfirmuar shteteve të rajonit, perspektivën evropiane.

S’ka më vazhdim të afateve për Beogradin

Ina - 15.04.2013

Edhe pse janë të përballur me skadimin e afateve për të qartësuar qëndrimin e tyre lidhur me marrëveshjen me Kosovën, liderët shtetërorë të Serbisë ende nuk ia kanë përcjellë BE-së se çfarë saktësisht dëshirojnë të ndryshojnë në propozimin ...

Ashton do vizitojë Tiranën

Portalb - 15.04.2013

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri në Bashkimin Europian, Katherine Ashton, zhvillon një udhëtim këtë javë në disa vende të Ballkanit.

Ashton nisi turneun Ballkanik

Ina - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Catherine Ashton nesër pritet të mbërrijë në Shkup. Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Catherine Ashton do të nis sot ...

S’ka më vazhdim të afateve për Beogradin

Lajm - 15.04.2013

Edhe pse janë të përballur me skadimin e afateve për të qartësuar qëndrimin e tyre lidhur me marrëveshjen me Kosovën, liderët shtetërorë të Serbisë ende nuk ia kanë përcjellë BE-së se çfarë saktësisht dëshirojnë të ndryshojnë në propozimin ...

Ashton: Vizitë në rajonin e Ballkanit, Prishtina dhe Beogradi nuk përfshihen

Lajmeshqip - 15.04.2013

Bruksel – Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, ka konfirmuar të dielën se gjatë javës do të ketë një udhëtim në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Ashton sjellë në Shkup, presionin për emrin

Lajm - 15.04.2013

Burime qeveritare në Shkup, kanë pohuar se vizita e neserme në Shkup, e shefes së diplomacisë evropiane Ketrin Ashton, s'ka të bëjë me kontetsin rreth emrit të Maqedonisë.

S’ka më vazhdim të afateve për Beogradin

Lajmeshqip - 15.04.2013

Bruksel – Edhe pse janë të përballur me skadimin e afateve për të qartësuar qëndrimin e tyre lidhur me marrëveshjen me Kosovën, liderët shtetërorë të Serbisë ende nuk ia kanë përcjellë BE-së se çfarë saktësisht dëshirojnë të ndryshojnë në ...

Nëse shkon në Beograd, Ashton do të jetë edhe në Prishtinë

Albeu.com - 15.04.2013

Vizita e baroneshës Catherine Ashton në Beograd sigurisht që do të pasohet me një tjetër vizitë, në Prishtinë. ORAinfo shkruan se këtë e bëjnë të ditur burime të B92 në Bruksel.

Ashton sot në Podgoricë, Tiranë e Shkup

Albtime - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, do të nisë sot një turne të vogël ballkanike, për t’iu konfirmuar shteteve të rajonit, perspektivën evropiane.

Insisitim për zgjidhjen e emrit

Evropaelire - 15.04.2013

Pas vizitës javën e kaluar të komisionerit për zgjerim, Stefan Fule , nesër në Maqedoni vjen Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton .

Ashton të martën në Tiranë, takime me Nishanin, Berishën dhe Ramën

LajmiFundit - 15.04.2013

Catherine Ashton, Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë/Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian, do të vijë në Shqipëri ditën e martë, 16 prill 2013, në kuadër të turneut të saj në Ballkanin Perëndimor këtë javë.

Ashton tur vizitash në Ballkan, të martën në Tiranë

Kombetare - 15.04.2013

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë n e jashtme dhe sigurinë, Katherin Ashton pritet të zhvillojë një tur vizitash në disa nga vendet e Ballkanit dhe ditën e martë të vizitojë Tiranën.

Ashton pret infromata shtesë

Albeu.com - 15.04.2013

Catherine Ashton gjatë vizitës së saj në Podgoricë, Tiranë dhe Shkup pret “informata shtesë” rreth dialogut Kosovë-Serbi, në mënyrë që ta paralajmëroj edhe zyrtarisht vizitën në Prishtinë dhe në Beograd , kanë thënë burime diplomatike në ...

Ashton: Ballkani Perëndimor do jetë pjesë e BE

LajmiFundit - 15.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se, pavarësisht sfidave aktuale, vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian.

Ashton në Podgoricë, Tiranë e Shkup

Telegrafi - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Catherine Ashton do të nis sot një turne të vogël ballkanike, për t’iu konfirmuar shteteve të rajonit, perspektivën evropiane.

Ashton sot në Podgoricë, Tiranë e Shkup

Botasot - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, do të nisë sot një turne të vogël ballkanike, për t’iu konfirmuar shteteve të rajonit, perspektivën evropiane.

S’ka më vazhdim të afateve për Beogradin

Telegrafi - 15.04.2013

Edhe pse janë të përballur me skadimin e afateve për të qartësuar qëndrimin e tyre lidhur me marrëveshjen me Kosovën, liderët shtetërorë të Serbisë ende nuk ia kanë përcjellë BE-së se çfarë saktësisht dëshirojnë të ndryshojnë në propozimin ...

S’ka më vazhdim të afateve për Beogradin

Ora news - 15.04.2013

Edhe pse janë të përballur me skadimin e afateve për të qartësuar qëndrimin e tyre lidhur me marrëveshjen me Kosovën, liderët shtetërorë të Serbisë ende nuk ia kanë përcjellë BE-së se çfarë saktësisht dëshirojnë të ndryshojnë në propozimin ...

Ndërkombëtarët “zbarkojnë” në Tiranë, nesër vjen Baronesha Ashton

Ora news - 15.04.2013

Në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare në Shqipëri dhe klimës politike të nxehtë mes partive, kjo javë do të jetë një javë e ngarkuar me vizita të faktorit ndërkombëtar.

Ashton, tur në Ballkan. Viziton edhe Tiranën

Panorama - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton do të nisë sot një turne ne Ballkan, për t’iu konfirmuar shteteve të rajonit perspektivën evropiane.

Ashton pritet të vizitojë Tiranën

Gazeta Republika - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, do të nisë sot një turne në vendet ballkanike, duke konfirmuar edhe vizitën në Tiranë dhe Shkup. Ende nuk dihet nëse do të vizitojë Prishtinën.

Insisitim për zgjidhjen e emrit

Botasot - 15.04.2013

Pas vizitës javën e kaluar të komisionerit për zgjerim, Stefan Fule, nesër në Maqedoni vjen Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton.

Ashton të martën në Tiranë

Botasot - 15.04.2013

Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri në Bashkimin Europian, Catherine Ashton do të jetë të martën në Tiranë, ku pritet të takohet me presidentin Nishani, kryeministrin Berisha dhe kryesocialistin Rama.

Nëse shkon në Beograd, Ashton vjen edhe në Prishtinë

Telegrafi - 15.04.2013

Nëse gjatë turnit të saj në disa shtete të Ballkanit Jugperëndimor, Baronesha Catherine Ashton, do ta vizitojë Beogradin, do të vizitojë edhe Prishtinën.

Ballkani Perëndimor “do të jetë pjesë e BE-së”

Botasot - 15.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se, pavarësisht sfidave aktuale, vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian.

Ashton: Ballkani Perëndimor do të jetë pjesë e BE-së

Telegrafi - 15.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se, pavarësisht sfidave aktuale, vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian.

Ashton ne Mal të Zi: Ballkani Perëndimor do të jetë pjesë e BE-së

Ora news - 15.04.2013

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se, pavarësisht sfidave aktuale, vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian.

Insisitim për zgjidhjen e emrit

Express - 15.04.2013

Pas vizitës javën e kaluar të komisionerit për zgjerim, Stefan Fule, nesër në Maqedoni vjen Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton.

Tur ballkanik, Ashton viziton edhe Shqipërinë

AlbanianScreen - 15.04.2013

Bruksel - Shefja e diplomacisë Europiane, Catherine Ashton do të vizitojë Tiranën gjatë kësaj jave, në kuadër të një turi ballkanik. Sipasn njoftimit të publikuar në faqen zyrtare të Bashkimit Europian baronesha do të vizitojë fillimisht ...

Ashton në Tiranë, nesër takime me Berishën dhe Ramën

AlbanianScreen - 15.04.2013

Tiranë - Shefja e diplomacisë Evropiane Katherin Ashton viziton këtë të martë Tiranën ku do të njihet nga afër me situatën politike ne vend dhe përgatitjen e zgjedhjeve të 23 qershorit.

"Zgjedhje të lira". Ashton: Kujdes besimin e qytetarëve

AlbanianScreen - 15.04.2013

Tiranë - Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europia baronesha Catherine Ashton i kërkon politikanëve shqiptarë që të sigurojnë besimin e qytetarëve tek zgjedhjet e 23 qershorit.

Ashton: Ballkani Perëndimor "do të jetë pjesë e BE-së"

AlbanianScreen - 15.04.2013

Podgoricë - Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka thënë se, pavarësisht sfidave aktuale, vendet e Ballkanit Perëndimor do të jenë pjesë e Bashkimit Evropian.

Ashton viziton edhe Prishtinën e Beogradin?

AlbanianScreen - 15.04.2013

Bruksel - Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Catherine Ashton nuk e ka në axhendën zyrtare vizitën në Prishtinë apo Beograd, por zyrtarë nga kabineti i saj nuk e përjashtojnë mundësinë që kjo të ...