TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Koxias: Maqedonia shpesh herë e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare rreth krizës së refugjatëve

Lajm - 17.04.2016

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Koxias, kritikoi se Maqedonia disa herë e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare gjatë menaxhimit me krizën e refugjatëve dhe është sjell në mënyrë të pa balancuar, ...

Koxias: Maqedonia ka përdorur mjete jo përkatëse në përballjen me refugjatët, duke shkelur të drejtën ndërkombëtare

Zhurnal - 17.04.2016

Koxias: Maqedonia ka përdorur mjete jo përkatëse në përballjen me refugjatët, duke shkelur të drejtën ndërkombëtare Publikuar 17.04.2016 në 16:16 nga S.M | 54 i lexuar Athinë, 17 prill - Maqedonia ka ...

Idomeni, një numër i refugjatëve pranojnë të transferohen në kampet tjera

Portalb - 17.04.2016

Kohën e fundit është vërejtur se një numër i refugjatëve në Idomeni që ndodhet në kufirin greko-maqedonas ka filluar të pranojë transferimin në kampet tjera të ndërtuara nga qeveria e Greqisë, ku ...

Greqi-Maqedoni përplasen për refugjatët, Kotzias: Mendoni mirë para se të veproni në menaxhimin e krizës!

SOT - 17.04.2016

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kotzias, ka akuzuar Maqedoninë se disa herë ka shkelur të drejtën ndërkombëtare dhe është treguar e paekuilibruar në menaxhimin e krizës me refugjatët.

Kampi i refugjatëve në Idomeni bëhet qendër kulturore

Telegrafi - 17.04.2016

Një grup vullnetarësh nga vende të ndryshme që operojnë në qytetin Idomeni të Greqisë, që ndodhet në kufirin me Maqedoninë, në bashkëpunim me refugjatët arsimtarë kanë formuar një “shkollë” për ...

Athina me kritika ndaj Shkupit për refugjatët

Gazeta Express - 17.04.2016

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias, ka akuzuar Maqedoninë se disa herë ka shkelur të drejtën ndërkombëtare dhe është treguar e paekuilibruar në menaxhimin e krizës me refugjatë.

Athina me kritika ndaj Shkupit për refugjatët

Yll Press - 17.04.2016

Ndërkohë që zëdhënësja e komisionarit evropian për migrantët dhe punë të Brendshme, Dimitris Avramopolus, në një deklaratë për mediat lokale tha se Maqedonia duhet t’ju jap azil refugjatëve të cilët ...

Koxias: Maqedonia shpesh herë e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare rreth krizës së refugjatëve

Tetova Sot - 17.04.2016

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Koxias, kritikoi se Maqedonia disa herë e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare gjatë menaxhimit me krizën e refugjatëve dhe është sjell në mënyrë të pa balancuar, ...

Refugjatët protestojnë në Idomeni: Kërkojmë lirimin e të burgosurve në Siri

Portalb - 16.04.2016

Lajme lidhur me temën Udhëtimi i trishtueshëm, Papa: Refugjatët, katastrofa më e madhe pas Luftës së Dytë Botërore Valë e re refugjatësh sirianë Federica Mogherini reagon për Sirinë, ja se çfarë ...

Kampi i refugjatëve në Idomeni bëhet me qendër kulturore

Portalb - 16.04.2016

Lajme lidhur me temën Kampi i refugjatëve në Idomeni bëhet qendër kulturore Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë Refugjatët ...

Refugjatët në Idomeni kërkojnë ndihmën e Papa Françeskut

Koha.net - 16.04.2016

Idomeni, 16 prill - Një grup refugjatësh të cilët qëndrojnë në kampin e qytezës Idomeni e cila gjendet në kufirin greko-maqedonas, duke protestuar kërkuan që Papa Françesku i cili është duke vizituar ...

Valë e re refugjatësh sirianë

Portalb - 15.04.2016

Lajme lidhur me temën Bono: Kriza me refugjatët është problem ekzistencial i Evropës Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë Ivanov, Grabar Kitaroviq dhe Pahor për shkaqe sigurie nuk e ...

Refugjatët protestojnë në Idomeni: Kërkojnë lirimin e të burgosurve në Siri

Ilirida - 15.04.2016

Refugjatët sirianë në kampin në qytëzën greke Idomeni që gjendet në kufirin me Maqedoninë, organizuan demonstratë në orët e mbrëmjes në shenjë reagimi kundër pohimit për kapjen dhe burgosjen e 2 mijë ...

Idomeni, sërish përplasje e gaz lotsjellës ndaj emigrantëve

Zhurnal - 14.04.2016

Idomeni, sërish përplasje e gaz lotsjellës ndaj emigrantëve Publikuar 14.04.2016 në 08:51 nga S.M | 56 i lexuar Shkup, 14 prill - Policia e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë i është përgjigjur ...

Një aeroplan ushtarak grek ka shkelur hapësirën maqedonase

Lajm - 14.04.2016

Aviacioni maqedonas po kontrollon nëse sot nga ora 10 e 30 deri në ora 10 e 50 një aeroplan ushtarak grek është futur në hapësirën ajrore të Republikës së Maqedonisë, transmeton TetovaSot.

Aeroplanët grekë hyn në hapësirën ajrore të Maqedonisë

Ina - 14.04.2016

Një aeroplan ushtarak grek sot rreth ores 10.30 deri 10.50 ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë. Kjo është regjistruar nga autoritetet e shërbimeve civile ajrore dhe ushtarake.

Rrahje brutale midis emigrantëve në kamp

Ina - 14.04.2016

Një grup emigrantësh janë rrahur brutalisht mes vete sot në orët e hershme të mëngjesit në kampin e refugjatëve Idomeni në afërsi të kufirit me Maqedoninë.

Daily Mail: Propaganda e rrejshme nxit protestat e refugjatëve në kufirin maqedono-grek

Lajm - 14.04.2016

Gazeta britaneze ”Daily Mail” shkruan se protestat e refugjatëve në kufirin maqedono-grek nxiten nga propaganda të rrejshme dhe premtime, të cilat nervozojnë refugjatët dhe shkaktojnë dhunë, ...

M-NAV: Nuk ka shkelje të hapësirës ajrore

Ina - 14.04.2016

Pas informatave se sot në mëngjes mes orës 10.30 deri në 10.50, një avion ushtarak grek e ka shkelur hapësirën ajrore të Republikës së Maqedonisë, nga Navigacioni i Maqedonisë (M-NAV) për MIA ...

Daily Mail: Propaganda nxit protestat e refugjatëve në kufirin maqedono-grek

Albeu.com - 14.04.2016

Prestigjiozja britanike ” Daily Mail” raporton se protestat e refugjatëve në kufirin maqedono-grek nxiten nga propaganda të rrejshme dhe premtime, të cilat nervozojnë refugjatët dhe shkaktojnë dhunë.

M-NAV: Nuk është regjistruar prishje e hapësirës ajrore të Maqedonisë

Idividi - 14.04.2016

Shkup, 14 prill 2016 (MIA) - Pas informatave se sot në mëngjes midis orës 10:30 deri në 10:50 një aeroplan ushtarak grek ka hyrë në Republikën e Maqedonisë, nga Navigacioni i Maqedonisë (M-NAV) për ...

Verifikohet nëse një aeroplan grek ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë

Idividi - 14.04.2016

Shkup, 14 prill 2016 (MIA) - Autoritetet ajrore të Maqedonisë dhe insitucionet kompetente verifikojnë nëse mëngjesin e sotëm nga ora 10:30 deri në 10:50 një aeroplan ushtarak grek ka hyrë në ...

Një aeroplan grek hyn në hapësirën ajrore të Maqedonisë

Lajmi.net - 14.04.2016

Një aeroplan i Greqisë në orën 10 e 30 ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë, bëjnë të ditur mediat në Maqedoni. Televizioni Telma i Maqedonisë njofton se aeroplani i tipit “Fantom” ka hyrë rreth ...

M-NAV: Nuk është regjistruar prishje e hapësirës ajrore të Maqedonisë

Zhurnal - 14.04.2016

M-NAV: Nuk është regjistruar prishje e hapësirës ajrore të Maqedonisë Publikuar 14.04.2016 në 16:55 nga S.M | i lexuar Shkup, 14 prill - Pas informatave se sot në mëngjes midis orës 10:30 deri në ...

Sërish tensione në Idomeni, refugjatët duan të çajnë kufirin

Top Channel - 14.04.2016

Tensionet kanë vazhduar në kampin e Idomenit, ndërsa qindra refugjatë të stacionuar kanë goditur me gurë forcat policore në kufirin ndarës me ...

Verifikohet nëse një aeroplan grek ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë

Yll Press - 14.04.2016

Stërvitja, sipas mediave greke, është paralajmëruar si përgatitje për sistemim të ushtarëve për mbrojtje të kufirit Maqedoni-Greqi Autoritetet ajrore të Maqedonisë dhe insitucionet kompetente ...

Greqia ua tregon muskujt Maqedonisë dhe Turqisë?

Telegrafi - 14.04.2016

Ministri grek i mbrojtjes, Panos Kammenos, ka urdhëruar manovra ushtarake mbi rajonin e Idomenit, që konsiderohet si një përgjigje ndaj aktiviteteve të policisë maqedonase, e cila ka përdorur gaz ...

Daily Mail: Propaganda e rrejshme nxit protestat e refugjatëve në kufirin maqedono-grek

Telegrafi - 14.04.2016

Gazeta britaneze ”Daily Mail” shkruan se protestat e refugjatëve në kufirin maqedono-grek nxiten nga propaganda të rrejshme dhe premtime, të cilat nervozojnë refugjatët dhe shkaktojnë dhunë, ...

Greqia manovra ushtarake kundër Maqedonisë dhe Turqisë?

BalkanWeb - 14.04.2016

Ministri grek i mbrojtjes, Panos Kammenos, ka urdhëruar manovra ushtarake mbi rajonin e Idomenisë, që konsiderohet si një përgjigje ndaj aktiviteteve të policisë maqedonase, e cila ka përdorur gaz ...

M-NAV: Nuk ka shkelje të hapësirës ajrore

Telegrafi - 14.04.2016

Pas informatave se sot në mëngjes mes orës 10.30 deri në 10.50, një avion ushtarak grek e ka shkelur hapësirën ajrore të Republikës së Maqedonisë, nga Navigacioni i Maqedonisë (M-NAV) për MIA ...

Një aeroplan grek ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë

Botasot - 14.04.2016

Një aeroplan i Greqisë në orën 10 e 30 ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë, bëjnë të ditur mediat në Maqedoni. Televizioni Telma i Maqedonisë njofton se aeroplani i tipit “Fantom” ka hyrë rreth ...

Greqia shkel hapësirën ajrore të Maqedonisë

Koha.net - 14.04.2016

Një aeroplan i Greqisë në orën 10 e 30 ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë, bëjnë të ditur mediat në Maqedoni. Televizioni Telma i Maqedonisë njofton se aeroplani i tipit “Fantom” ka hyrë rreth ...

Idomeni, vullnetarët shqiptarë lehtësojnë vuajtjet e refugjatëve

BalkanWeb - 14.04.2016

NGA ALEKSANDRA KOLA* Në një reportazh që BBC ka realizuar në kampin e refugjatëve në Idomeni të Greqisë, paraqet edhe vullnetarët shqiptarë, të cilët ndihmojnë refugjatët në këtë kamp, pas largimit ...

Idomeni, sërish përplasje e gaz lotsjellës ndaj emigrantëve

Ilirida - 14.04.2016

Policia e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë i është përgjigjur me gaz lotsjellës dhe granata tymuese, përpjekjes së një grupi prej gati 100 emigrantësh, kryesisht nga Afganistani dhe Maroku, ...

Një aeroplan ushtarak grek ka shkelur hapësirën maqedonase

Tetova Sot - 14.04.2016

Aviacioni maqedonas po kontrollon nëse sot nga ora 10 e 30 deri në ora 10 e 50 një aeroplan ushtarak grek është futur në hapësirën ajrore të Republikës së Maqedonisë, transmeton TetovaSot.

Aeroplanët grekë hyn në hapësirën ajrore të Maqedonisë

Ilirida - 14.04.2016

Një aeroplan ushtarak grek sot rreth ores 10.30 deri 10.50 ka hyrë në hapësirën ajrore të Maqedonisë. Kjo është regjistruar nga autoritetet e shërbimeve civile ajrore dhe ushtarake.

Rrahje brutale midis emigrantëve në kamp

Ilirida - 14.04.2016

Një grup emigrantësh janë rrahur brutalisht mes vete sot në orët e hershme të mëngjesit në kampin e refugjatëve Idomeni në afërsi të kufirit me Maqedoninë.

M-NAV: Nuk është regjistruar prishje e hapësirës ajrore të Maqedonisë

Tetova Sot - 14.04.2016

Pas informatave se sot në mëngjes midis orës 10:30 deri në 10:50 një aeroplan ushtarak grek ka hyrë në Republikën e Maqedonisë, nga Navigacioni i Maqedonisë (M-NAV) për MIA-n informojnë se deri më ...

Vullnetarë shqiptarë në ndihmë të refugjatëve në Idomeni

Java News - 14.04.2016

Në një reportazh që BBC ka realizuar në kampin e refugjatëve në Idomeni të Greqisë, paraqet edhe vullnetarët shqiptarë, të cilët ndihmojnë refugjatët në këtë kamp, pas largimit të mjaft organizatave ...

Një aeroplan ushtarak grek ka shkelur hapësirën maqedonase

Republika - 14.04.2016

Autoritetet ajrore të Maqedonisë dhe insitucionet kompetente verifikojnë nëse mëngjesin e sotëm nga ora 10:30 deri në 10:50 një aeroplan ushtarak grek ka hyrë në hapësirën ajrore të Republikës së ...

“Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Portalb - 13.04.2016

Lajme lidhur me temën Refugjatët bllokojnë hekurudhën ndërkombëtare në Idomeni Ivanov: Në vend demarshit, Greqia duhet të na jepte informata për refugjatët në Idomeni Bruksel: Refugjatët në Idomeni ...

Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë

Portalb - 13.04.2016

Lajme lidhur me temën Ivanov, Grabar Kitaroviq dhe Pahor për shkaqe sigurie nuk e vizituan gurin kufitar 59 Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë “Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia ...

“Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Lajm - 13.04.2016

Si përgjigje ndaj kritikave të ashpra nga Athina për shkak të “përdorimit tejmase të dhunës gjatë incidenteve me njëqind migrantët të dielën, autoritetet e Maqedonisë iu përgjigjën Greqisë, se në ...

“Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Almakos - 13.04.2016

Si përgjigje ndaj kritikave të ashpra nga Athina për shkak të “përdorimit tejmase të dhunës gjatë incidenteve me njëqind migrantët të dielën, autoritetet e Maqedonisë iu përgjigjën Greqisë, se në ...

Poposki: Në Idomeni mungoi përgjigja e autoriteteve greke të sigurisë

Idividi - 13.04.2016

Shkup, 12 prill 2016 (MIA) - Ishte e dukshme se mungoi përgjigja nga ana e autoriteteve greke gjatë incidenteve që ndodhën të dielën afër Idomenit kur u parandalua kalim masiv i dhunshëm i migrantëve ...

"Mond": Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Idividi - 13.04.2016

Paria, 13 prill 2016 (MIA) - Si përgjigje ndaj kritikave të ashpra nga Athina për shkak të "përdorimit tejmase të dhunës gjatë incidenteve me njëqind migrantët të dielën, autoritetet e Maqedonisë iu ...

Idomeni: Arrin në 12 mijë refugjat, 5 mijë prej tyre janë fëmijë

Albeu.com - 13.04.2016

Sipas organizatave ndërkomëbëtare që shërbejn në kamp thuhet se ka arritur mbi 12 mijë numri i refugjatëve të cilët presin në kampin e refugjatëve në kushte të vështira për hapjen e kufijve në ...

Idomeni, shkon në 12 mijë numri i refugjatëve, mbi 5 mijë janë fëmijë

SOT - 13.04.2016

Plot 12 mijë refugjatë gjenden në kampin në Idomeni të Greqisë. Mësohet se 5 mijë 500 nga to janë fëmijë. Fëmijët të cilët janë viktimat më të prekur nga lufta po ashtu janë të detyruar të nisen në ...

Tensionohet situata, Policia maqedonase përdor gaz lotsjellës kundër emigrantëve në Idomeni

SOT - 13.04.2016

Policia maqedonase përdori gaz lotsjellës dhe granata defensive kundër qindra emigrantëve që protestonin përgjatë kufirit greko-maqedonas, tre ditë pas incidenteve të dhunshme të regjistruara në të ...

Ivanov, Grabar Kitaroviq dhe Pahor për shkaqe sigurie nuk e vizituan gurin kufitar 59

Portalb - 13.04.2016

Lajme lidhur me temën “Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni Refugjatët bllokojnë hekurudhën ndërkombëtare në Idomeni Ivanov: Në vend demarshit, Greqia duhet të na jepte ...

Idomeni, sërish përplasje e gaz lotsjellës ndaj emigrantëve

Top Channel - 13.04.2016

Policia e ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë i është përgjigjur me gaz lotsjellës dhe granata tymuese, përpjekjes së një grupi prej gati 100 emigrantësh, kryesisht nga Afganistani dhe Maroku, ...

Një gjermane arrestohet në afërsi të Idomenit

Idividi - 13.04.2016

Athinë, 13 prill 2016 (MIA) - Një gjermane është arrestuar në afërsi të kampit të refugjatëve në Idomeni pasi policia greke e kufizoi praninë e aktivistëve në këtë zonë, lajmëroi korrespondenti i ...

Policia maqedonase përdori përsëri gaz lotsjellës ndaj refugjatëve

Lajmi.net - 13.04.2016

Policia maqedonase ka përdorur sërish sot gazin lotsjellës për të shpërndarë rreth 50 emigrantë, të cilët u përpoqën të rrëzojnë gardhin që ndan Greqinë me Maqedoninë.

Bono: Kriza me refugjatët është problem ekzistencial i Evropës

Portalb - 13.04.2016

Lajme lidhur me temën Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë Rihanna’s do t’i bëhet një film dokumentar Ivanov, Grabar Kitaroviq dhe Pahor për shkaqe sigurie nuk e vizituan gurin ...

BE paralajmëron Italinë për refugjatët

Lajmi.net - 13.04.2016

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar Italinë dhe Maltën për numrin e lartë të emigrantëve në Libi. Rojet bregdetare italiane kanë shpëtuar 4 mijë persona që udhëtonin nga ...

Raporte kaotike në policinë maqedonase

Botasot - 13.04.2016

Kanë kaluar dy ditë nga shmangia që i bënë forcat maqedonase të sigurisë kalimit me dhunë të qindra refugjatëve kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Në vendin e vogël Idomeni janë shtuar tensionet mes ...

Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë

Botasot - 13.04.2016

Përderisa ka arritur mbi 12 mijë numri i refugjatëve të cilët presin në kampin e refugjatëve në kushte të vështira për hapjen e kufijve në Idomeni të Greqisë në afërsi të kufirit me Maqedoninë, ...

“Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Botasot - 13.04.2016

Si përgjigje ndaj kritikave të ashpra nga Athina për shkak të “përdorimit tejmase të dhunës gjatë incidenteve me njëqind migrantët të dielën, autoritetet e Maqedonisë iu përgjigjën Greqisë, se në ...

„LE MOND“: Autoritetet maqedonase kërkojnë nga Greqia të vendos rend në Idomeni

Telegrafi - 13.04.2016

Ngjarjet e fundit në kufirin me Greqinë, në kampin Idomeni, u gjetën në faqet e para të gjithë gazetave dhe ueb portaleve në Francë. Si përgjigje ndaj kritikave të ashpra nga Athina për shkak të ...

Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë

Gazeta Express - 13.04.2016

Përderisa ka arritur mbi 12 mijë numri i refugjatëve të cilët presin në kampin e refugjatëve në kushte të vështira për hapjen e kufijve në Idomeni të Greqisë në afërsi të kufirit me Maqedoninë, ...

"Mond": Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Yll Press - 13.04.2016

Siç transmeton korrespondenti i MIA-s nga Parisi, ngjarjet e fundit në kufirin me Greqinë në kampin Idomeni, u gjendën në ballinat e të gjitha gazetave, ueb portaleve dhe lajmeve në radio dhe ...

Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë

Syri.net - 13.04.2016

Përderisa ka arritur mbi 12 mijë numri i refugjatëve të cilët presin në kampin e refugjatëve në kushte të vështira për hapjen e kufijve në Idomeni të Greqisë në afërsi të kufirit me Maqedoninë, ...

Refugjatët sirianë në Idomeni: Shqipëria të na hapë kufirin

Botasot - 13.04.2016

Refugjatët sirianë që ndodhen në Idomeni i kërkojnë qeverisë shqiptare të hapë kufirin. Në kushtet kur Maqedonia ka mbyllur kufirin, sirianët e shikojnë vendin tonë si mundësi kalimi nëpërmjet ...

Policia maqedonase përdor gaz lotsjellës kundër emigrantëve në Idomeni

Syri.net - 13.04.2016

Policia maqedonase përdori gaz lotsjellës dhe granata defensive kundër qindra emigrantëve që protestonin përgjatë kufirit greko-maqedonas, tre ditë pas incidenteve të dhunshme të regjistruara në të ...

Refugjatët në Idomeni provojnë sërish të kalojnë gardhin drejt Maqedonisë

ABC News - 13.04.2016

Edhe njehere tjeter kane tentuar refugjatet e ngujuar ne Idomenin grek, te kalojn dhunshem ne token maqedonase, por sigurisht kane hasur ne rezistencen e forcave te sigurise.Athina zyrtare, akuzon ...

Maqedoni gaz lotsjellës ndaj imigrantëve

VOA - 13.04.2016

Policia maqedonase përdori përsëri gazin lotsjellës ndaj një grupi migrantësh që po përpiqeshin të kalonin gardhin në kufirin me Greqinë. Sipas njoftimeve rreth 30 vetë u përpoqën të hyjnë në ...

BE paralajmëron Italinë: Alarmant, numri i refugjatëve në Libi

Syri.net - 13.04.2016

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka paralajmëruar Italinë dhe Maltën për numrin e lartë të emigrantëve në Libi. Rojet bregdetare italiane kanë shpëtuar 4 mijë persona që udhëtonin nga ...

“Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Tetova Sot - 13.04.2016

Si përgjigje ndaj kritikave të ashpra nga Athina për shkak të “përdorimit tejmase të dhunës gjatë incidenteve me njëqind migrantët të dielën, autoritetet e Maqedonisë iu përgjigjën Greqisë, se në ...

Idomeni, nga 12 mijë refugjatë mbi 5 mijë janë fëmijë

Ilirida - 13.04.2016

Përderisa ka arritur mbi 12 mijë numri i refugjatëve të cilët presin në kampin e refugjatëve në kushte të vështira për hapjen e kufijve në Idomeni të Greqisë në afërsi të kufirit me Maqedoninë, ...

Tjetër përplasje mes emigrantëve dhe policisë në Idomeni

Vision Plus - 13.04.2016

Rikthehet tensioni ne kampin e Idomenit, ne kufirin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Dhjetëra emigrante tentuan te rrezojnë nje gardh me tela me gjemba per te kaluar ne territorin maqedonas, por policia e ...

Maqedonia përdor gaz lotsjellës kundër migrantëve në Idomeni

Java News - 13.04.2016

Policia maqedonase përdori gaz lotsjellës dhe granata defensive kundër qindra migrantëve që protestonin përgjatë kufirit greko-maqedonas, tre ditë pas incidenteve të dhunshme të regjistruara në të ...

Vizion Plus, 24 orë me emigrantët në Idomeni

Vision Plus - 13.04.2016

Prej me shume se dy muajsh, 14 mije refugjate, kryesisht siriane, por edhe nga vendet e tjera ne konflikt, qëndrojnë ne kushte çnjerëzore ne Idomeni, një zone ne kufi mes Greqisë dhe Maqedonisë, ne ...

Një gjermane arrestohet në afërsi të Idomenit

Ilirida - 13.04.2016

Një gjermane është arrestuar në afërsi të kampit të refugjatëve në Idomeni pasi policia greke e kufizoi praninë e aktivistëve në këtë zonë, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Gurë dhe gaz lotsjellës, vazhdojnë skenat e dhunës në Idomeni

Gazeta Tema - 13.04.2016

Skenat e dhunës mes refugjatëve Sirianë dhe forcave të policisë Maqedonase kanë vazhduar edhe gjatë ditës së martë në kampin e Idomenit. Refugjatët kanë tentuar tentuar sërish të shkatërrojnë gardhin ...

BE paralajmëron Italinë për refugjatët

Ilirida - 13.04.2016

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka paralajmëruar Italinë dhe Maltën për numrin e lartë të emigrantëve në Libi. Rojet bregdetare italiane kanë shpëtuar 4 mijë persona që udhëtonin nga ...

“Mond”: Maqedonia kërkon nga Greqia të vendosë rend në Idomeni

Republika - 13.04.2016

Si përgjigje ndaj kritikave të ashpra nga Athina për shkak të “përdorimit tejmase të dhunës gjatë incidenteve me njëqind migrantët të dielën, autoritetet e Maqedonisë iu përgjigjën Greqisë, se në ...

Një gjermane arrestohet në afërsi të Idomenit

Republika - 13.04.2016

Një gjermane është arrestuar në afërsi të kampit të refugjatëve në Idomeni pasi policia greke e kufizoi praninë e aktivistëve në këtë zonë, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Policia maqedonase spraps imigrantët me gaz lotsjellës

Shprehja - 13.04.2016

Sipas njoftimeve rreth 30 vetë u përpoqën të hyjnë në Maqedoni sot nga kampi Idomeni në Greqi. Incidenti ishte një përsëritje, por në shkallë më të vogël, e përleshjeve të së djelës, kur policia ...

Zëdhënësi i Qeverisë gjermane: Maqedonia ka të drejtë ta mbrojë kufirin e vet

Zhurnal - 12.04.2016

Zëdhënësi i Qeverisë gjermane: Maqedonia ka të drejtë ta mbrojë kufirin e vet Publikuar 12.04.2016 në 13:15 nga A.R. | 1 i lexuar Shkup, 12 prill - Zëdhënësi i Qeverisë gjermane, Shtefan Zajbert, sot ...

Bruksel: Refugjatët në Idomeni të transferohen nëpër kampet e Greqisë

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën OKB reagon për ndërhyrjen ndaj refugjatëve në Idomeni Nga viti i kaluar në Gjermani rezultojnë të zhdukur 5.835 refugjatë të mitur Situata me refugjatët në Idomeni e tensionuar ...

Pavlopulos me kritika deri te auoritetet e Maqedonisë për ngjarjet në Idomeni

Idividi - 12.04.2016

Athinë, 11 prill 2016 (MIA) - Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, në takimin e sotëm me kryeministrin portugez Antonio Kosta, dërgoi kritika deri te autorietet e Maqedonisë në lidhje me ...

Maqedonia ka të drejtë ta kontrollojë kufirin e vet në pajtim me standardet ndërkombëtare

Idividi - 12.04.2016

Berlin, 11 prill 2016 (MIA) - Zëdhënësi i qeverisë gjermane Shtefan Zajbert sot i hodhi poshtë pretendimet e një pjese të mediave të cilat kërkojnë që Berlini ta kritikojë Maqedoninë për aksionin në ...

Ivanov: Në vend demarshit, Greqia duhet të na jepte informata për refugjatët në Idomeni

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën Bruksel: Refugjatët në Idomeni të transferohen nëpër kampet e Greqisë OKB reagon për ndërhyrjen ndaj refugjatëve në Idomeni Nga viti i kaluar në Gjermani rezultojnë të zhdukur ...

Qeveria gjermane: Maqedonia ka të drejtë ta kontrollojë kufirin e saj

Lajm - 12.04.2016

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert ka hedhur poshtë pretendimet e disa mediave se kërkohet që Berlini të kritikojë Maqedoninë për aksionin që shërbimet kufitare maqedonase kanë penguar ...

Refugjatët rrëmbejnë vagonin e trenit për të shpërthyer kufirin greko-maqedon (Video)

Lajmi.net - 12.04.2016

Derisa tensionet në kufirin greko-maqedonas vazhdojnë të rriten, një grup i refugjatëve ka rrëmbyer një vagon treni në stacionin Idomeni, të cilin e kanë përdorur në përpjekjen e tyre për të thyer ...

Refugjatët i’a vunë zjarrin një treni në Idomeni (Video)

Lajm - 12.04.2016

Dy grupe refugjatësh (Kurdë dhe Afganë) sot në mëngjes janë rrahur mes veti në stacionin hekurudhor në Idomeni, kur dhe i është vënë zjarri një vagoni të kompozicionit të cilin hekurudhat greke ua ...

Tensione të reja në Idomeni: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve (VIDEO)

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën Tre polic maqedonas janë lënduar në kufirin midis Greqisë dhe Maqedonisë Emigrantët përleshen me policinë në kufirin Maqedoni-Greqi Kampi në Idomeni shndërrohet në një qytezë të ...

Tensione të reja në kufi me Greqinë: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve

Zhurnal - 12.04.2016

Tensione të reja në kufi me Greqinë: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve Publikuar 12.04.2016 në 11:59 nga A.R. | 14 i lexuar Shkup, 12 prill - Në stacionin hekurudhor në Idomeni janë rrahur dy grupe të ...

Shtefan Zajbert: Maqedonia ka të drejtë ta mbrojë kufirin e vet

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën Tensione të reja në Idomeni: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve (VIDEO) Tre polic maqedonas janë lënduar në kufirin midis Greqisë dhe Maqedonisë Emigrantët përleshen me policinë në ...

Tensione të reja në kufi me Greqinë: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve

Almakos - 12.04.2016

Në stacionin hekurudhor në Idomeni janë rrahur dy grupe të migrantëve, kurdë dhe afganë, me ç’rast një vagon i trenit, që policia greke ia ka dhën migrantëve për akomodim është djegur.

Greqia paralajmëron për incidente të reja të mundshme në Idomeni

Idividi - 12.04.2016

Athinë, 12 prill 2016 (MIA) - Mediat greke, duke iu referuar burimeve të policisë dhe të Ministrisë së Mbrojtjes Civile, shkruajnë se situata në Idomeni edhe më tej është "eksplozive dhe ekziston ...

Ivanov për TV grek Mega: BE t'i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni

Idividi - 12.04.2016

Shkup, 12 prill 2016 (MIA) - Bashkimi Evropian t'i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, kërkoi presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në një intervistë për televizion grek Mega, pas ...

Siebert: Maqedonia ka të drejtë ta kontrollojë kufirin e saj

Albeu.com - 12.04.2016

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert ka kundërshtuar pretendimet e disa mediave që thonë se kërkohet që Berlini të kritikojë Maqedoninë për aksionin që shërbimet kufitare maqedonase kanë ...

Ivanov: Nuk i ngjan një vendit-anëtar në BE dhe NATO si Greqia, të rrezikojë Maqedoninë

Albeu.com - 12.04.2016

Kryeministri i Maqedonisë Gjorge Ivanov , në një intërvistë për televizion grek Mega, ka kërkuar që Bashkimi Evropian t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, , pas incidentit të së ...

Refugjatët bllokojnë hekurudhën ndërkombëtare në Idomeni

Almakos - 12.04.2016

Një grup refugjatësh që është strehuar në kampin që ndodhet në qytezën Idomeni ku gjendet vendkalimi kufitar midis Greqisë dhe Maqedonisë, kanë bllokuar hekurudhën ndërkombëtare, duke mos lejuar që ...

Raporte kaotike në policinë maqedonase

DW - 12.04.2016

Tensionet e fundit me refugjatët në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë i kanë trazuar raportet mes dy vendeve. Por cila është zgjidhja, sipas analistëve? Kanë kaluar dy ditë nga shmangia që i bënë ...

Refugjatët bllokojnë hekurudhën ndërkombëtare në Idomeni

Portalb - 12.04.2016

Lajme lidhur me temën Shtefan Zajbert: Maqedonia ka të drejtë ta mbrojë kufirin e vet Tensione të reja në Idomeni: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve (VIDEO) Ivanov: Në vend demarshit, Greqia duhet të ...

Athina: Sjellja e policisë maqedonase një turp

ABC News - 12.04.2016

Reagimet pas përplasjes në Idomeni mes policisë maqedonase dhe emigrantëve kanë qënë të ashpra. Sipas presidentit dhe kryeministrit grek, kjo nuk është sjellje e një vendi kandidat për NATO apo BE.

Ivanov për TV grek Mega: BE t'i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni

Yll Press - 12.04.2016

I pyetur për reaksionet e autoriteteve greke pas incidentit të së dielës, Ivanov me qëndrim: "Ministria greke e Punëve të Jashtme në vend se të dërgojë demarsh duhej të na njoftojë për gjithë atë që ...

Qeveria gjermane: Maqedonia ka të drejtë ta kontrollojë kufirin e saj

Telegrafi - 12.04.2016

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert ka hedhur poshtë pretendimet e disa mediave se kërkohet që Berlini të kritikojë Maqedoninë për aksionin që shërbimet kufitare maqedonase kanë penguar ...

Refugjatët i’a vunë zjarrin një treni në Idomeni (Video)

Telegrafi - 12.04.2016

Dy grupe refugjatësh (Kurdë dhe Afganë) sot në mëngjes janë rrahur mes veti në stacionin hekurudhor në Idomeni, kur dhe i është vënë zjarri një vagoni të kompozicionit të cilin hekurudhat greke ua ...

Ivanov: Nuk i ngjan një vendi anëtar i BE dhe NATO si Greqia, të rrezikojë Maqedoninë

Telegrafi - 12.04.2016

Bashkimi Evropian t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, kërkoi presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në një intervistë për televizion grek Mega, pas incidentit të së dielës në ...

Refugjatët në Idomeni i vënë zjarrin një treni

BalkanWeb - 12.04.2016

Dy grupe refugjatësh (Kurdë dhe Afganë) janë përleshur mes tyre mëngjesin e sotëm në stacionin hekurudhor në Idomeni, ku i vunë zjarrin një vagoni, të cilin autoritetet greke ua kishin dhënë në ...

Maqedonia ka të drejtë ta kontrollojë kufirin e vet në pajtim me standardet ndërkombëtare

Yll Press - 12.04.2016

Sipas zëdhënësit të qeverisë gjermane, Berlini është i shqetësuar për kushtet e rënda për akomodimin e refugjatëve në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë, si dhe për tensionet në linjën kufitare në ...

Ivanov: BE t'i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni

Gazeta Express - 12.04.2016

Bashkimi Evropian t'i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, kërkoi presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në një intervistë për televizion grek Mega, pas incidentit të së dielës në ...

Tensione të reja në Idomeni: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve (VIDEO)

Gazeta Express - 12.04.2016

Në stacionin hekurudhor në Idomeni në Greqi, në kufi me Maqedoninë, janë rrahur dy grupe të emigrantëve, kurdë dhe afganë, me ç’rast një vagon i trenit, që policia greke ua ka dhënë emigrantëve për ...

Maqedonia ka të drejtë ta mbrojë kufirin e vet, thotë zëdhënësi i Qeverisë gjermane

Gazeta Express - 12.04.2016

Zëdhënësi i Qeverisë gjermane, Shtefan Zajbert, sot i hodhi poshtë pretendimet e një pjese të mediave të cilat kërkojnë që Berlini ta kritikojë Maqedoninë për aksionin në të cilin autoritetet ...

Idomeni, protestë kundër mbylljes së kufijve

RTSH - 12.04.2016

Duke mbajtur lule të bardha dhe një baner ku lexohej “Ne po vritemi në mënyrë e heshtur”, femijët e kampit të Idomenit zhvilluan protestën e tyre kundër mbylljes së kufinjve.

Pavlopulos: Dënoi reagimin e dhunshëm të policisë maqedonase kundrejt refugjatëve

RTSH - 12.04.2016

Athina reagoi pas përdorimit të forcës nga ana e policisë maqedonase në Idomeni, për të ndaluar refugjatët të kalonin kufirin mes dy vendeve ditën e diel.

Poposki: Në Idomeni mungoi përgjigja e autoriteteve greke të sigurisë

Yll Press - 12.04.2016

Ai shtoi se ekziston hapësirë për përmirësim të bashkëpunimit m Greqinë dhe se ai do të vazhdojë. Sipas tij, janë të mundshme incidente të ngjashme si ai pardje edhe në të ardhmen.

Refugjatët bllokojnë hekurudhën ndërkombëtare në Idomeni

Gazeta Express - 12.04.2016

Një grup refugjatësh që është strehuar në kampin që ndodhet në qytezën Idomeni ku gjendet vendkalimi kufitar midis Greqisë dhe Maqedonisë, kanë bllokuar hekurudhën ndërkombëtare, duke mos lejuar që ...

Refugjatët bllokojnë hekurudhën ndërkombëtare në Idomeni

Botasot - 12.04.2016

Një grup refugjatësh që është strehuar në kampin që ndodhet në qytezën Idomeni ku gjendet vendkalimi kufitar midis Greqisë dhe Maqedonisë, kanë bllokuar hekurudhën ndërkombëtare, duke mos lejuar që ...

Refugjatët bllokojnë hekurudhën ndërkombëtare në Idomeni

Yll Press - 12.04.2016

Një grup refugjatësh në kampin në Idomeni, duke u ulur dhe shtrirë në hekurudhë, penguan trenin që të vazhdojë rrugën në hekurudhën ndërkombëtare, në kohën kur i njëjti po kalonte në pikën ku ndodhet ...

Ivanov për TV Mega: BE t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni

Tetova Sot - 12.04.2016

Bashkimi Evropian t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, kërkoi presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në një intervistë për televizion grek Mega, pas incidentit të së dielës në ...

Gjermania është e shqetësuar për kushtet ku po qëndrojnë refugjatët midis Maqedonisë dhe Greqisë

Tetova Sot - 12.04.2016

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Shtefan Zaibert, i hodhi poshtë thëniet që u paraqitën në medie se Berlini po e kritikon Maqedoninë për aksionin ndaj refugjatëve nga kampi Idomeni, transmeton ...

Ivanov: Nuk i ngjan një vendi anëtar i BE dhe NATO si Greqia, të rrezikojë Maqedoninë

Ilirida - 12.04.2016

Bashkimi Evropian t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, kërkoi presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në një intervistë për televizion grek Mega, pas incidentit të së dielës në ...

Tensione të reja në Idomeni: Rrahje mes kurdëve dhe afganëve

Java News - 12.04.2016

Në stacionin hekurudhor në Idomeni në Greqi, në kufi me Maqedoninë, janë rrahur dy grupe të emigrantëve, kurdë dhe afganë, me ç’rast një vagon i trenit, që policia greke ua ka dhënë emigrantëve për ...

Poposki akuzoi Greqinë se nuk po sillet mirë me refugjatët

Tetova Sot - 12.04.2016

Greqia duhet që t`i dislokoje refugjatët nga Idomeni në qendrat pranuese brenda saj të financuara nga BE-ja, duhet që të vazhdoje me bashkëpunimin ndërkufitar dhe të respektohen vendimet nga ...

Reagojnë zyrtarët e lartë grekë mbi incidentet në Idomeni

Gazeta Tema - 12.04.2016

Kanë reguar pas incidenteve të djeshme me emigrantët në Idomeni, Presidenti grek si dhe Ministri grek për Mbrojtjen Civile. Ata janë shprehur se e dënojnë ashpër përdorimin e forcës nga ana e ...

Ivanov për TV grek Mega: BE t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni

Republika - 12.04.2016

Bashkimi Evropian t’i ndihmojë Greqisë për ta zbrazur kampin në Idomeni, kërkoi presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov në një intervistë për televizion grek Mega, pas incidentit të së dielës në ...

Rrahje ndërmjet dy grupeve të refugjatëve në Idomeni; digjet treni! (Video)

Republika - 12.04.2016

Në stacionin hekurudhor në Idomeni janë rrahur dy grupe të migrantëve, kurdë dhe afganë, me ç’rast një vagon i trenit, që policia greke ia ka dhën migrantëve për akomodim është djegur.

Migrantë nga Idomeni janë munduar të hyjnë në Maqedoni

Idividi - 11.04.2016

Gjevgjeli, 10 prill 2016 (MIA) - Tre grupe refugjatësh mirë të organizuar nga kampi i egër në rajonin kufitar grek Idomeni, sor rreth orës 01:30, janë munduar ilegalisht ta kalojnë kufirin e ...

Policia e Maqedonisë shkelë në territor të Greqisë, MPB demanton

Portalb - 11.04.2016

Lajme lidhur me temën Pavlopulos: Me sjelljet ndaj refugjatëve, Maqedonia nuk meriton të jetë në BE dhe NATO Pas përleshjes së refugjatëve me policinë, gjendja stabile në kufirin Maqedoni – Greqi ...

Situata në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë është e qetë

Lajm - 11.04.2016

Situata në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë këtë mëngjes është stabile dhe e qetë, pas tentimit të mbrëmshëm që me dhunë të futen në territorin e Maqedonisë refugjatët që gjenden në kampin ...

Plumba gome dhe të plagosur në Idomeni, përplasje emigrantë-polici

Almakos - 11.04.2016

Me frikën e deportimit dhe me sosjen e durimit në kufirin greko-maqedonas, qindra mijë emigrantë vendosën që të kalonin me forcë për në territorin maqedonas.

Ambasadori grek Lalakos: Maqedonia po përdorë dhunë ndaj refugjatëve

Almakos - 11.04.2016

Shefi i zyrës për lidhje të Greqisë në Maqedoni, ambasadori Teoharis Lalakos ka dërguar dy demarsh deri te pushtetarët maqedonas në lidhje me “episodet e papranueshme që ndodhën në Idomeni”, ...

Ministria e punëve të jashtme akuzon OJQ-të për ngjarjet në Idomeni

Lajm - 11.04.2016

Organizimi i tentimeve masive dhe të koordinuara për tejkalimin ilegal të kufirit që ndodhi mbrëmë, sipas shumë aspekteve, duke përfshirë edhe përzierjen e aktivistëve nga organizatat jo qeveritare, ...

Pavlopulos: Me sjelljet ndaj refugjatëve, Maqedonia nuk meriton të jetë në BE dhe NATO

Portalb - 11.04.2016

Lajme lidhur me temën Pas përleshjes së refugjatëve me policinë, gjendja stabile në kufirin Maqedoni – Greqi Greqia kritikon Maqedoninë për dhunën ndaj migrantëve Zyrtari gjerman bën thirrje për ...

Presidenti grek kritikon Maqedoninë për dhunën ndaj refugjatëve

Lajm - 11.04.2016

Presidenti grek, Prokopis Pavlapulos i gjykoi incidentet në Idomeni dhe vlerësoi se me raportin e dhunës ndaj refugjatëve, Maqedonia ka treguar se nuk e meriton që të jetë anëtare e BE-së e as e ...

Ambasadori grek në Maqedoni me notë proteste për shkak të ngjarjeve në Idomeni

Lajm - 11.04.2016

Shefi i Zyrës greke për lidhje në Maqedoni, ambasadori Theocharis Lalakos, ka dërguar dy nota proteste deri te autoritetet e Maqedonisë lidhur „episodet e papranueshme që ndodhën në Idomeni“, kumtoi ...

Presidenti grek: Maqedonia nuk ka vend në BE dhe NATO

Ina - 11.04.2016

Disa orë pas incidenteve të ndodhura në kampin provizor të Idomenit, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos, në pritjen që i ka bërë kryeministrit portugez Antonio Kosta që viziton Athinën, ka reaguar ...

Athina: Maqedonia nuk ka vend në BE dhe NATO

Shqipmedia - 11.04.2016

Disa orë pas incidenteve të ndodhura në kampin provizor të Idomenit, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos, në pritjen që i ka bërë kryeministrit portugez Antonio Kosta që viziton Athinën, ka reaguar ...

Ambasadori grek në Maqedoni me demarsh për shkak të ngjarjeve në Idomeni

Idividi - 11.04.2016

Athinë, 11 prill 2016 (MIA) - Shefi i Zyrës për Lidhje të Greqisë në Maqedoni, ambasadori Teiharis Lalakos dërgoi dy demarshe tek autoritetet maqedonase lidhur me "episodet e papranueshme që ndodhën ...

Gjendja stabile në kufirin Maqedoni-Greqi

Idividi - 11.04.2016

Gjevgjeli, 11 prill 2016 (MIA) - Situata në kufirin Maqedoni-Greqi mëngjesin e sotëm është stabile dhe e qetë, pas tentimit të djeshëm të dhunshëm për hyrje në territorin e Maqedonisë nga ana e ...

MPJ i akuzon OJQ-të për incidentin me refugjatët në Idomeni

Portalb - 11.04.2016

Lajme lidhur me temën Policia e Maqedonisë shkelë në territor të Greqisë, MPB demanton Pavlopulos: Me sjelljet ndaj refugjatëve, Maqedonia nuk meriton të jetë në BE dhe NATO Pas përleshjes së ...

Ambasadori grek në Maqedoni me demarsh për shkak të ngjarjeve në Idomeni

Portalb - 11.04.2016

Lajme lidhur me temën Koxias: Duhet të vazhdojnë bisedimet politike mes Athinës dhe Shkupit Grubi vazhdon diplomacinë e BDI-së, me ambasadorin grek diskutojnë zhvillimet politike Ambasadori grek ...

Athina: Maqedonia nuk ka vend në BE dhe NATO

Top Channel - 11.04.2016

Disa orë pas incidenteve të ndodhura në kampin provizor të Idomenit, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos, në pritjen që i ka bërë kryeministrit portugez Antonio Kosta që viziton Athinën, ka reaguar ...

Emigrantët, presidenti grek: Maqedonia s'ka vend në BE e NATO

SOT - 11.04.2016

Disa orë pas incidenteve të ndodhura në kampin të Idomenit, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos ka reaguar ashpër ndaj Maqedonisë, duke i cilësuar veprimet e autoriteteve policore të këtij vendi të ...

UNHCR: Dhuna nuk është përgjigje ndaj situatës me refugjatët

Lajm - 11.04.2016

Dhuna e djeshme në kufirin midis Greqisë dhe FYROM afër Idomeni dhe skenat e përdorimit të gazit lotsjellës në përmasa të mëdha nxitën shqetësim të madh te UNHCR.

Kryeministri grek kritikon dhunën ndaj refugjatëve në Maqedoni

Zhurnal - 11.04.2016

Kryeministri grek kritikon dhunën ndaj refugjatëve në Maqedoni Publikuar 11.04.2016 në 15:48 nga A.R. | 27 i lexuar Shkup, 11 prill - Idomeni dhe incidentet e djeshme janë turp për kulturën evropiane ...

Edhe Cipras po kritikon Maqedoninë në dhunën ndaj refugjatëve

Lajm - 11.04.2016

Idomeni dhe incidentet e djeshme janë turp për kulturën evropiane dhe për vendet që duan të bëhen pjesë e kësaj kulture, theksoi kryeministri grek Aleksis Cipras, transmeton TetovaSot.

Reagon UNHCR: Po lëndohen njerëz dhe po prishet prona

Zhurnal - 11.04.2016

Reagon UNHCR: Po lëndohen njerëz dhe po prishet prona Publikuar 11.04.2016 në 16:13 nga A.R. | 35 i lexuar Shkup, 11 prill - Dhuna e djeshme në kufirin midis Greqisë dhe FYROM afër Idomeni dhe skenat ...

Situata me refugjatët në Idomeni e tensionuar

Portalb - 11.04.2016

Lajme lidhur me temën MPJ i akuzon OJQ-të për incidentin me refugjatët në Idomeni Policia e Maqedonisë shkelë në territor të Greqisë, MPB demanton Pavlopulos: Me sjelljet ndaj refugjatëve, Maqedonia ...

BGNes: Brukseli kritikon Greqinë dhe OJQ-të për incidentin në Idomeni

Lajm - 11.04.2016

Agjencia bullgare BGNes bën të ditur se Brukseli i ka kritikuar aktivitetet e Greqisë dhe OJQ-ve në lidhje me tentimin për kalimin ilegal të migrantë nga territori i Greqisë në atë të Maqedonisë, ...

Almakos: Analizë/ Mijëra refugjatë sirian po vdesin për bukë; policia maqedonase i torturon..

Almakos - 11.04.2016

Nuk janë as më pak e as më shumë se 11 mijë e 200 refugjatë të bllokuar në kalimin kufitar Idomeni në veri të Greqisë, pasi vendet e Ballkanit kanë mbyllur kufijtë qysh në mes të shkurtit.

OKB reagon për ndërhyrjen ndaj refugjatëve në Idomeni

Zhurnal - 11.04.2016

OKB reagon për ndërhyrjen ndaj refugjatëve në Idomeni Publikuar 11.04.2016 në 19:15 nga D.R. | 27 i lexuar Shkup, 11 prill - Nga Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) u ...

Ja çfarë shkruante në letrën që solli përleshjen mes refugjatëve dhe policisë

Zhurnal - 11.04.2016

Ja çfarë shkruante në letrën që solli përleshjen mes refugjatëve dhe policisë Publikuar 11.04.2016 në 19:31 nga F.D. | 1 i lexuar 11 prill, Idomeni - Në anën e majtë të fotografisë tregohet letra që ...

Nga viti i kaluar në Gjermani rezultojnë të zhdukur 5.835 refugjatë të mitur

Portalb - 11.04.2016

Lajme lidhur me temën Situata me refugjatët në Idomeni e tensionuar MPJ i akuzon OJQ-të për incidentin me refugjatët në Idomeni Policia e Maqedonisë shkelë në territor të Greqisë, MPB demanton ...

OKB reagon për ndërhyrjen ndaj refugjatëve në Idomeni

Portalb - 11.04.2016

Lajme lidhur me temën Nga viti i kaluar në Gjermani rezultojnë të zhdukur 5.835 refugjatë të mitur Situata me refugjatët në Idomeni e tensionuar MPJ i akuzon OJQ-të për incidentin me refugjatët në ...

Refugjatët përleshje me policinë maqedonase në Idomeni

BalkanWeb - 11.04.2016

Qindra refugjatë në kampin e Idomenit kanë tentuar të kalojnë sot gardhin që ndan Maqedoninë me Greqinë, në përpjekje për të ikur në drejtim të Evropës.

Greqia kritikon Maqedoninë për dhunën ndaj emigrantëve

Ora news - 11.04.2016

Autoritetet greke kanë kritikuar policinë e Maqedonisë për përdorim të forcës kundër emigrantëve. Të dielën, policia maqedonase ka sulmuar me gaz lotsjellës emigrantët në kalimin kufitar Idomeni, ...

Gjendje e qëndrueshme në kufirin Maqedoni-Greqi

Telegrafi - 11.04.2016

Situata në kufirin Maqedoni-Greqi sot është e qëndrueshme dhe e qetë, pas përpjekjes së mbrëmshme të emigrantëve për hyrje me forcë në territorin e Maqedonisë nga kampi në Idomeni, transmeton ...

Pavlopulos: Me sjelljet ndaj refugjatëve, Maqedonia nuk meriton të jetë në BE dhe NATO

Botasot - 11.04.2016

Kryetari i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, i ka dënuar incidentet me refugjatët në Idomeni dhe ka vlerësuar se me sjelljen brutale ndaj refugjatëve, Maqedonia nuk meriton të jetë anëtare as në BE as në ...

Ambasadori grek në Maqedoni me notë proteste për shkak të ngjarjeve në Idomeni

Telegrafi - 11.04.2016

Shefi i Zyrës greke për lidhje në Maqedoni, ambasadori Theocharis Lalakos, ka dërguar dy nota proteste deri te autoritetet e Maqedonisë lidhur „episodet e papranueshme që ndodhën në Idomeni“, kumtoi ...

Greqia: Sjelljet e Maqedonisë të mjerueshme dhe të rrezikshme

Ora news - 11.04.2016

Greqia ka dënuar sjelljet e policisë maqedonase ndaj emigrantëve në Idomeni, duke i konsideruar të rrezikshme dhe të mjera. Forcat policore të vendit tonë fqinj përdorën gaz lotsjellës, plumba gome ...

Ambasadori grek në Maqedoni me notë proteste për shkak të ngjarjeve në Idomeni

BalkanWeb - 11.04.2016

MAQEDONI- Shefi i Zyrës greke për lidhje në Maqedoni, ambasadori Theocharis Lalakos, ka dërguar dy nota proteste deri te autoritetet e Maqedonisë lidhur me “episodet e papranueshme që ndodhën në ...

Dhuna mbi refugjatët, presidenti grek: Me ketë sjellje Maqedonia s’ka vend në BE dhe NATO

BalkanWeb - 11.04.2016

ATHINE- Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopulos, i ka dënuar incidentet me refugjatët në Idomeni dhe ka vlerësuar se me sjelljen brutale ndaj refugjatëve, Maqedonia nuk meriton të jetë anëtare as ...

Greqia: Sjelljet e Maqedonisë të mjerueshme dhe të rrezikshme

Botasot - 11.04.2016

Greqia ka dënuar sjelljet e policisë maqedonase ndaj emigrantëve në Idomeni, duke i konsideruar të rrezikshme dhe të mjera. Forcat policore të vendit tonë fqinj përdorën gaz lotsjellës, plumba gome ...

Ambasadori grek në Maqedoni me demarsh për shkak të ngjarjeve në Idomeni

Botasot - 11.04.2016

Shefi i Zyrës për Lidhje të Greqisë në Maqedoni, ambasadori Teiharis Lalakos dërgoi dy demarshe tek autoritetet maqedonase lidhur me “episodet e papranueshme që ndodhën në Idomeni”, kumtoi Ministria ...

Greqia vazhdon me kërcënime kundër Maqedonisë për bllokim në BE dhe NATO

Yll Press - 11.04.2016

Më herët, qeveria greke i ishte drejtuar Shkupit me dy nota proteste duke dënuar operacionin e policisë së vendit fqinj kundër disa qindra emigrantëve që tentuan në mesditën e së dielës të kalojnë ...

Ambasadori grek: Maqedonia po përdor dhunë ndaj refugjatëve

Gazeta Express - 11.04.2016

Shefi i Zyrës për Lidhje të Greqisë në Maqedoni, ambasadori Teoharis Lalakos ka dërguar dy demarshe deri te autoritetet maqedonase në lidhje me “episodet e papranueshme që ndodhën në Idomeni”, ...

Policia maqedonase ka cenuar territorin grek, thonë mediat, Shkupi demanton

Gazeta Express - 11.04.2016

Mediat greke kanë raportuar se gjatë intervenimit të djeshëm të Policisë së Maqedonisë për parandalimin e hyrjes ilegale të refugjatëve, forcat e sigurimit të Maqedonisë duke i ndjekur refugjatët ...

Situatë më e qetë në Idomeni

VOA - 11.04.2016

Sot ishte një situatë më e qetë në kufirin Greqi – Maqedoni megjithëse vazhdonin të mbërrinin dhjetëra emigrantë dhe refugjatë në gardhin kufitar pranë qytetit Idomeni.

Dhuna mbi refugjatët, Pavlopoulos e Tsipras: Me ketë sjellje Maqedonia s’ka vend në BE dhe NATO

BalkanWeb - 11.04.2016

ATHINE- Pas dhunës së ushtruar nga policia maqedonase mbi refugjatët në kampin e Idomenisë, Greqia ka reaguar ashpër ndaj Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, duke i cilësuar veprimet e ...

MPJ: Në incidentin e sotëm në Idomeni janë përfshirë edhe aktivistë të OJQ-ve

Telegrafi - 11.04.2016

Ministria e punëve të jashtme të Maqedonisë njofton se pas tentimeve për kalim ilegal të mbi 3000 refugjatëve nga Greqia për në Maqedoni, qëndron një organizim masovik dhe i koordinuar, ku janë ...

BGNes: Brukseli kritikon Greqinë dhe OJQ-të për incidentin në Idomeni

Telegrafi - 11.04.2016

Agjencia bullgare BGNes bën të ditur se Brukseli i ka kritikuar aktivitetet e Greqisë dhe OJQ-ve në lidhje me tentimin për kalimin ilegal të migrantë nga territori i Greqisë në atë të Maqedonisë, ...

Tsipras: Incidenti në Idomeni, një turp i madh për BE-në dhe Maqedoninë

Telegrafi - 11.04.2016

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras ka deklaruar se incidenti në Idomeni është një turp i madh për Evropën dhe Maqedoninë, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Situata me refugjatët në Idomeni vazhdon të mbetet e tensionuar

Gazeta Express - 11.04.2016

Situata në Idomeni në kufirin Greqi-Maqedoni vazhdon të mbetet e tensionuar pas përplasjes së djeshme mes refugjatë dhe forcave policore maqedonase. Sot një grup refugjatësh, përsëri janë mbledhur ...

Situata në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë është e qetë

Tetova Sot - 11.04.2016

Situata në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë këtë mëngjes është stabile dhe e qetë, pas tentimit të mbrëmshëm që me dhunë të futen në territorin e Maqedonisë refugjatët që gjenden në kampin ...

Pas përleshjes së refugjatëve me policinë, gjendja stabile në kufirin Maqedoni – Greqi

Ilirida - 11.04.2016

Situata në kufirin Maqedoni – ­Greqi mëngjesin e sotëm është stabile dhe e qetë, pas tentimit të djeshëm të dhunshëm për hyrje në territorin e Maqedonisë nga ana e refugjatëve të cilët ndodhen në ...

Ambasadori grek Lalakos: Maqedonia po përdorë dhunë ndaj refugjatëve

Tetova Sot - 11.04.2016

Shefi i zyrës për lidhje të Greqisë në Maqedoni, ambasadori Teoharis Lalakos ka dërguar dy demarsh deri te pushtetarët maqedonas në lidhje me “episodet e papranueshme që ndodhën në Idomeni”, ...

Ministria e punëve të jashtme akuzon OJQ-të për ngjarjet në Idomeni

Tetova Sot - 11.04.2016

Organizimi i tentimeve masive dhe të koordinuara për tejkalimin ilegal të kufirit që ndodhi mbrëmë, sipas shumë aspekteve, duke përfshirë edhe përzierjen e aktivistëve nga organizatat jo qeveritare, ...

Presidenti grek kritikon Maqedoninë për dhunën ndaj refugjatëve

Tetova Sot - 11.04.2016

Presidenti grek, Prokopis Pavlapulos i gjykoi incidentet në Idomeni dhe vlerësoi se me raportin e dhunës ndaj refugjatëve, Maqedonia ka treguar se nuk e meriton që të jetë anëtare e BE-së e as e ...

Shkup – Athinë përplasen për dhunën

Vision Plus - 11.04.2016

Tensionimi i situatës ne kampin e Idomenit ne kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë riktheu përplasjet verbale mes autoriteteve greke dhe maqedonase. Qeveria e Athines dënoi veprimet e policisë ...

Athina: Maqedonia nuk ka vend në BE dhe NATO

Ilirida - 11.04.2016

Disa orë pas incidenteve të ndodhura në kampin provizor të Idomenit, presidenti grek Prokopis Pavlopoulos, në pritjen që i ka bërë kryeministrit portugez Antonio Kosta që viziton Athinën, ka reaguar ...

UNHCR: Dhuna nuk është përgjigje ndaj situatës me refugjatët

Tetova Sot - 11.04.2016

Dhuna e djeshme në kufirin midis Greqisë dhe FYROM afër Idomeni dhe skenat e përdorimit të gazit lotsjellës në përmasa të mëdha nxitën shqetësim të madh te UNHCR.

Edhe Cipras po kritikon Maqedoninë në dhunën ndaj refugjatëve

Tetova Sot - 11.04.2016

Idomeni dhe incidentet e djeshme janë turp për kulturën evropiane dhe për vendet që duan të bëhen pjesë e kësaj kulture, theksoi kryeministri grek Aleksis Cipras, transmeton TetovaSot.

Kriza me refugjatë, “luftë” verbale mes Greqisë dhe Maqedonisë

Ilirida - 11.04.2016

Maqedonia dhe Greqia janë përfshirë në luftë verbale pas incidenteve të një dite më parë kur qindra refugjatë tentuan të kalojnë kufirin me Maqedoninë në mënyrë ilegale.

Tsipras: Incidenti në Idomeni, një turp i madh për BE-në!

Gazeta Tema - 11.04.2016

Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras ka deklaruar se incidenti në Idomeni është një turp i madh për Evropën dhe Maqedoninë, transmeton Telegrafi Maqedoni.

Gjendja stabile në kufirin Maqedoni-Greqi

Republika - 11.04.2016

Situata në kufirin Maqedoni-Greqi mëngjesin e sotëm është stabile dhe e qetë, pas tentimit të djeshëm të dhunshëm për hyrje në territorin e Maqedonisë nga ana e refugjatëve të cilët ndodhen në kampin ...

Maqedonia ka të drejtë ta kontrollojë kufirin e vet në pajtim me standardet ndërkombëtare

Republika - 11.04.2016

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Shtefan Zajbert sot i hodhi poshtë pretendimet e një pjese të mediave të cilat kërkojnë që Berlini ta kritikojë Maqedoninë për aksionin në të cilin nëpunësit kufitar të ...