TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Këshilli i Sigurimit të OKB-së diskuton për Kosovën

SETimes - 24.01.2010

24/01/2010 NJU JORK, Shtetet e Bashkuara -- Shefi i UNMIK Lamberto Zanier informoi të premten (22 janar) Këshillin e Sigurimit të OKB mbi Kosovën, duke u kërkuar autoriteteve lokale, shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve të Kosovës të punojnë ...

Hyseni kërkoi që Serbia të mos ndërhyjë më në punët e Kosovës

Alsat - 23.01.2010

Në mbledhjen e mbrëmshme në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kreu i UNMIK-ut Lamberto Zannier paraqiti raportin e tremujorit për zhvillimet në Kosovë.

KS i OKB-së për Kosovën - debate të ashpra, "shokime" dhe replika

DW - 23.01.2010

KS i OKB-së debatoi në Nju-Jork raportin e fundit tremujor të Serkretarit të Përgjithshëm Ban Ki Mun për gjendjen në Kosovë. Gjatë debatit u shënuan përplasje serioze mes përfaqësuesve të Serbisë dhe Kosovës.

Rikonsolidimi duhet te ndodhe edhe ne veriun e Kosoves

Albeu.com - 23.01.2010

Këshilli i Sigurimit i OKB-së është bërë arenë e përplasjeve për veriun mes Prishtinës dhe Beogradit. Gjatë prezantimeve të tyre, ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, kanë nxjerrë në pah edhe një ...

KS tërheq vërejtjen për tensionet në veri të Kosovë

Evropaelire - 23.01.2010

Nikola Krastev, Nju-Jork Veriu i Kosovës mbetet një rajon ku tensionet mes shqiptarëve dhe serbëve janë të mëdha, u tha në mbledhjen e radhës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Qeveria e Kosoves e vlereson si sukses takimin e KS-se

Albeu.com - 23.01.2010

Kryeministri Hashim Thaçi e ka cilësuar si të suksesshëm takimin e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, e në veçanti paraqitjen e shefit të diplomacisë kosovare.

Qeveria e vlerëson të suksesshëm takimin e KS-së

Evropaelire - 23.01.2010

Kryeministri Hashim Thaçi e ka cilësuar si të suksesshëm takimin e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, e në veçanti paraqitjen e shefit të diplomacisë kosovare.

Pavarësia është e pakthyeshme, jo vetëm për hir të Kosovës, por të paqes

Botasot - 23.01.2010

Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme, ndërsa stabiliteti shtetëror mbetet i kërcënuar nga strukturat paralele serbe të themeluara pas luftës në Kosovë, është vlerësuar nga ambasadorja e SHBA-ve në Këshillin e Sigurimit, Rozmari Di Karlo.

Rikonsolidimi duhet të ndodhë edhe në veriun e Kosovës

Koha.net - 23.01.2010

Prishtinë, 22 janar – Këshilli i Sigurimit i OKB-së është bërë arenë e përplasjeve për veriun mes Prishtinës dhe Beogradit. Gjatë prezantimeve të tyre, ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, dhe presidenti serb, Boris Tadiq, kanë ...

Qeveria e vlerëson si sukses takimin e KS-së

Telegrafi - 23.01.2010

Kryeministri Hashim Thaçi e ka cilësuar si të suksesshëm takimin e Këshillit të Sigurimit për Kosovën, e në veçanti paraqitjen e shefit të diplomacisë kosovare.

Thaçi, paraqitja e Hysenit ishte ishte jashtëzakonisht dinjitoze

Botasot - 23.01.2010

Mbledhjen e radhës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që është mbajtur mbrëmë dhe në të cilën është diskutuar për raportin tremujor të zhvillimeve në Kosovë, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka vlerësuar si të suksesshme.

Qeveria e Kosovës e vlerëson të suksesshëm takimin e KS-së

Koha.net - 23.01.2010

Prishtinë, 23 janar - Mbledhjen e radhës të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që është mbajtur mbrëmë dhe në të cilën është diskutuar për raportin tremujor të zhvillimeve në Kosovë, kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi e ka vlerësuar si të ...

Thaçi: Në një të ardhme jo të largët, Kosova pjesë e OKB-së!

Botasot - 23.01.2010

Prishtinë, 23 janar Fjalimi i ministrit të Jashtëm të Kosovës, Skënder Hyseni në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, është lavdëruar dhe vlerësuar lart nga zyrtarët e lartë qeveritar të vendit.

Tadiç përsërit se Serbia nuk do të njohë Kosovën

BBC - 22.01.2010

Presidenti serb, Boris Tadiç ka bërë të ditur në Nju Jork ku Këshilli i Sigurimit dëgjon raportin e zakonshëm të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB mbi Kosovën, se Serbia nuk do të njohë pavarësinë e Kosovës dhe do të vazhdojë me politikat ...

Këshilli i Sigurimit do të debatojnë sot për Kosovën

Alsat - 22.01.2010

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të debatojnë sot për raportin më të ri të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Ki Mun për Kosovën.

Keshilli i Sigurimit debaton sot per Kosoven

Albeu.com - 22.01.2010

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të debatojnë sot për raportin më të ri të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Ki Mun për Kosovën.

Sot mbahet seanca e KS të OKB-së për Kosovën

Ina - 22.01.2010

Në Nju-Jork zhvillohet sot seanca e KS të OKB-së, ku do të shqyrtohet raporti tremujor i Sekretarit të Përgjithshëm Ban Ki Mun për gjendjen në Kosovë.

Këshilli i Sigurimit sot debaton për situatën në Kosovë

Idividi - 22.01.2010

Nju-Jork, 22 janar (MIA) - Në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara sot do të mbahet seancë kushtuar situatës në Kosovë. Në seancë do të shqyrtohet raporti më i ri i sekretarit të përgjithshëm të KB-së, Ban Ki-mun, në të cilin ...

Thaçi: Kosova në OKB do të prezantojë të arriturat e saj

Alsat - 22.01.2010

Kosova do të prezantojë para vendeve anëtare të Këshillit të Sigurimit të arriturat e saj në tre muajt e fundit, në seancën që do të mbahet të premten pasdite në New Jork.

Hyseni: Viti 2009 ka qenë vit i suksesshëm për Kosovën

Ina - 22.01.2010

Në seancën e sotme të Këshillit të Sigurimit të OKB së, Ministri i Jashtëm i Kosovës Skënder Hyseni tha se arritjet e Kosovës janë të jashtëzakonshme dhe se vendi po i ndërton institucionet mbi bazat e Kushtetutës së re demokratike, si dhe ...

OKB, Ndërhyrjet e Serbisë në Kosovë të marrin fund

Lajm - 22.01.2010

Kosova ka vazhduar të ndërtojë institucionet e saj mbi bazat e Kushtetutës së saj demokratike, si dhe mbi bazën e dispozitave të Planit Gjithëpërfshirës të presidentit Martti Ahtisaari, ndërsa Serbia po vazhdon me ndërhyrje të vazhdueshme ...

Këshilli i Sigurimit debaton sot për Kosovën

Koha.net - 22.01.2010

New York, 22 janar - Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të debatojë sot për raportin më të ri për Kosovën të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Ki Mun.

Këshilli i Sigurimit debaton sot për Kosovën

Botasot - 22.01.2010

Vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit do të debatojnë nesër për raportin e rregullt tremujor të sekretarit të përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Ban Ki-Mun për Kosovën, në të cilën do të marrë pjesë edhe shefi i diplomacisë kosovare ...

Këshilli i Sigurimit debat për Kosovën

Yll Press - 22.01.2010

Ban Ki-mun në raport u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit në fleksibilitet, me qëllim që të informohet mënyra e pjesëmarrjes së Kosovës në mekanizmat dhe forumet rajonale dhe ndërkombëtare, që sipas tij është e domosdoshme për ...

Thaçi: Në KS të OKB-së do të prezantohen të arriturat e Kosovës

Botasot - 22.01.2010

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë para kabinetit qeveritar se institucionet e Kosovës do ta përcjellin me vëmendje seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në të cilën ministri i ...

Thaçi: Ministri Hyseni do të përsërisë suksesin para KS të KB

Koha.net - 22.01.2010

Prishtinë, 22 janar - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, të premten është shprehur i bindur se ministri i Punëve të Jashtme, Skënder Hyseni, do të prezantojë suksesshëm para Këshillit të Sigurimit të OKB-së, “progresin konsolidues, ...

Në KS të OKB-së do të prezantohen të arriturat e Kosovës

Telegrafi - 22.01.2010

Kryeministri Hashim Thaçi ka thënë para kabinetit qeveritar se institucionet e Kosovës do ta përcjellin me vëmendje seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, në të cilën ministri i Punëve të Jashtme, Skënder ...

Ndërhyrjet e Serbisë në Kosovë të marrin fund

Telegrafi - 22.01.2010

Kosova ka vazhduar të ndërtojë institucionet e saj mbi bazat e Kushtetutës së saj demokratike, si dhe mbi bazën e dispozitave të Planit Gjithëpërfshirës të presidentit Martti Ahtisaari, ndërsa Serbia po vazhdon me ndërhyrje të vazhdueshme ...

Deklarata e ministrit Hyseni në KS të OKB-së

Botasot - 22.01.2010

“Si gjithmonë, do të dëshiroja së pari t’ju falënderoj për mundësinë e dhënë që t’ju njoftoj për gjendjen në Kosovë, që do të thotë për të arriturat e vazhdueshme dhe përparimin e qëndrueshëm që Republika e Kosovës ka bërë që nga fjala ime ...

Tadic merr pjesë në mbledhjen e KS të OKB për Kosovën

Telegrafi - 20.01.2010

Presidenti serb Boris Tadic do të kryesojë delegacionin e Serbisë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 22 janar, në të cilën do të diskutohet për Kosovën.

Tadiq merr pjesë në mbledhjen e KS të OKB për Kosovën

Koha.net - 20.01.2010

Beograd, 20 janar - Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq do të kryesojë delegacionin e Serbisë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara më 22 janar, në të cilën do të diskutohet për Kosovën.

Kosova i bën thirrje vendeve arabe ta njohin pavarësinë

Botasot - 19.01.2010

PRISHTINE- Ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni i ka bërë thirrje vendeve arabe të njohin pavarësinë e vendit të tij, duke argumentuar se vendet ballkanike dëshirojë mbështethe nga bota myslimane dhe arabe.

Kërkohet mbyllja e UNMIKUT në Kosovë

BBC - 18.01.2010

Autoritetet në Kosovë dhe përfaqësues të opozitës, kanë kërkuar nga sekretari i përgjithshëm i OKB-së që ta mbyllë misionin e UNMIK-ut në Kosovë dhe të njoh realitetin e krijuar me pavarësimin e vendit.

Hyseni i pakënaqur nga njohjet e botës arabe

Evropaelire - 18.01.2010

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni, tha se Prishtina është e pakënaqur se shumica e vendeve arabe nuk e kanë njohur Kosovën. Hyseni i bëri këto komente gjatë takimit me Amër Musën, sekretarin e përgjithshëm të Lidhjes Arabe.

Ministri Hyseni në selinë e Ligës së Shteteve Arabe

Botasot - 18.01.2010

Në takimin shumë miqësor dhe përmbajtësor, i cili ka zgjatur rreth dy orë, ministri Hyseni dhe Sekretari Moussa kanë folur gjerësisht për zhvillimet në dhe rreth Kosovës, duke u përqendruar veτanërisht te procesi i njohjes së Republikës së ...

Sekretari Ban thërret për inkuadrimin e Kosovës në bashkëpunim rajonal

Botasot - 18.01.2010

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki Moon, e ka bërë publik raportin më të ri mbi zhvillimet në Kosovë, në të cilin bën thirrje për një inkuadrim të Kosovës në bashkëpunim rajonal, ndërkaq situatën e ka quajtur si “të ...