TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Basha: Heqja e vizave, tulla e fundit e Murit të Berlinit

Telegrafi - 13.11.2009

Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Lulzim Basha theksoi të premten se heqja e vizave midis Bashkimit Evropian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor është tulla e ...

Nobelistë të paqes kërkojnë një botë më paqësore

DW - 12.11.2009

20 vjet pas rënies së Murit të Berlinit në kryeqytetin gjerman u mblodhën disa nobelistë për të tërhequr vëmendjen për nevojën e rrëzimit edhe të disa mureve ...

Pse Kosova nuk i ndëshkoj komunistët e vet

Botasot - 12.11.2009

Në gjithë Evropën Lindore, pas rrëzimit të Murit të Berlinit, ku më shumë e ku më pak, është ...

Festimet e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit

VOA - 11.11.2009

"Ne i kemi të gjtha arsyet për të festuar sot, për të festuar lirinë", tha ajo. Kancelarja Gjermane vlerësoi kurajon e vendeve fqinje të Europës Lindore të ...

Merkel: Bashkimi gjerman nuk ka përfunduar ende

Fakti - 10.11.2009

Sipas Kancelares Angela Merkel, ende nuk ka përfunduar bashkimi i Gjermanisë. Duhet punuar edhe më tej për krijimin e kushteteve të barabarta të jetesës, tha ...

20 vjetori i rënies së Murit të Berlinit

BBC - 10.11.2009

Dhjetra mijëra vetë u mblodhën në Portën e Brandenburgut pavarësisht nga shiu, për të festuar 20 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit.

Berlin: U shënua 20 vjetori i rënies së Murit

Evropaelire - 10.11.2009

Kremtimet për 20 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit mbrëmë kulminuan me rënien simbolike të një muri, 2 km të gjatë të ngritur me domino.

Në Berlin shënohet 20 vjetori i rënies së Murit të Berlinit

Idividi - 10.11.2009

Berlin, 9 nëntor (MIA) - Berlini sot me disa manifestime solemne e shënon rënien e Murit të Berlinit, me të cilën u dha fundi i Luftës së ftohtë dhe u shënua ...

Ivanov: Problemet e Maqedonisë rezultat i Murit ende të parrëzuar të Berlinit në Ballkan

Idividi - 10.11.2009

Shkup, 9 nëntor (MIA) - Muri i Berlinit ishte simbol i mendjes së robëruar, i kufizimit të së drejtave dhe lirive të qytetarëve, të turpit, të ndarjes dhe ...

Berlin: U shënua 20 vjetori i rënies së Murit

Ina - 10.11.2009

Kremtimet për 20 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit mbrëmë kulminuan me rënien simbolike të një muri, 2 km të gjatë të ngritur me domino.

Festa e rënies

Evropaelire - 10.11.2009

Shënimi madhështor i 20-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit është shënim i dy dekadave të jetës në liri, që ishte ndrydhur në formën më brutale gjatë kohës ...

Gorbaçov: BE-Rusi të vendosin raporte të mira

Evropaelire - 10.11.2009

Ish presidenti sovjetik Mikail Gorbaçov ka bërë thirrje për marrëdhënie më të mira mes Bashkimit Evropian dhe Rusisë.

Udhëheqësit botërorë festojnë rrëzimin e Murit të Berlinit

SETimes - 10.11.2009

10/11/2009 "Së bashku rrëzuam Perden e Hekurt dhe jam e bindur se kjo mund të na japë forcë për shekullin e 21-të," tha të hënën Kancelarja gjermane Angela ...

Të drejtat e njeriut, forma më e lartë e realizmit

Botasot - 10.11.2009

Dy dekada më parë, bota pa se si miliona njerëz vërshuan rrugët e Berlinit. Ata vinin nga Lindja dhe Perëndimi.

Berlini festoi rënien e Murit

Telegrafi - 10.11.2009

Një ditë me festime për të shënuar 20 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit dhe komunizmit në Evropë, u mbyll në kryeqytetin e Gjermanisë me fishekzjarrë ...

Merkel sfidon SHBA-në

Koha.net - 10.11.2009

Berlin, 10 nëntor – Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka kritikuar politikën amerikane në ditën kur e gjithë bota ka shikuar nga Gjermania, e cila po shënon ...

Berlini feston rënien e Murit

BBC - 09.11.2009

Një ditë me festime për të shënuar 20 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit dhe komunizmit në Evropë, u mbyll në kryeqytetin e Gjermanisë me fishekzjarrë ...

Muri i Berlinit dhe Kosova

BBC - 09.11.2009

“Ishte një metaforë e ndarjes që po shembej dhe për një popull të ndarë siç ishte populli shqiptar dhe për lëvizjen tonë çlirimtare që ishte shprehje e kësaj ...

20-vjetori i rrëzimit të Murit të Berlinit

BBC - 09.11.2009

Pothuajse të gjitha gazetat britanike sjellin shtojca speciale rreth rrëzimit të Murit të Berlinit dhe rëndësisë së këtij momenti vendimtar në rënjën e ...

Shënohet rënia e Murit të Berlinit

Evropaelire - 09.11.2009

Udhëheqës botërorë nga shumë vende pritet të marrin pjesë në shënimin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit.

Presidenti Ivanov në tribunë me rastin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit

Idividi - 09.11.2009

Shkup, 9 nëntor (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov sot do të marrë pjeë në tribunën me rastin e 20-vjetorit të rënies së Murit të ...

Dita kur ndodhi mrekullia 9.11. - Rënia e Murit para 20 vjetësh

DW - 09.11.2009

Njëzetvjetori i rënies së Murit të Berlinit do të festohet në mbarë Gjermaninë. Megjithëse ekzistojnë ende zëra kritikë mbi procesin e ribashkimit të vendit, 9 ...

Filluan ceremonitë për Rënien e Murit

Evropaelire - 09.11.2009

Udhëheqës botërorë nga shumë vende po marrin pjesë në shënimin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit.

9 nëntori - Dita e fatit të gjermanëve

DW - 09.11.2009

9 nëntori është një ndër datat më të rëndësishme të historisë së re gjermane. Një ditë, me të cilën gjermanët sjellin në kujtëse tmerrin dhe gëzimin, që nga nata e pogromit 1938 e deri tek rënia e ...

Knoc: Me rënien e Murit të Berlinit filloi bashkimi i Gjermanisë dhe Evropës

Idividi - 09.11.2009

Shkup, 9 nëntor (MIA) - Rënia e Murit të Berlinit e simbolizon ndryshimin e madh historik në Evropë, fundin e luftës së ftohtë, të Evropës së ndarë dje rënien ...

Në Berlin shënohet 20 vjetori i rënies së Murit të Berlinit

Lajm - 09.11.2009

Berlini sot me disa manifestime solemne e shënon rënien e Murit të Berlinit, me të cilën u dha fundi i Luftës së ftohtë dhe u shënua fillimi i bashkimit të ...

FT: “Të drejtat e njeriut, forma më e lartë e realizmit”

Evropaelire - 09.11.2009

“Financial Times” Shkruan: Xhon Mekejn Dy dekada më parë bota pa se si miliona njerëz vërshuan rrugët e Berlinit. Ata vinin nga Lindja dhe Perëndimi.

Shënohet përvjetori i rënies së Murit të Berlinit

Alsat - 09.11.2009

Udhëheqës botërorë nga shumë vende pritet të marrin pjesë në shënimin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit.

Gorbaçov: Gjithë fituan nga rënia e Murit të Berlinit

Evropaelire - 09.11.2009

Nga kapërcimi i ndarjes në qendër të Evropës, simbol i së cilës ishte Muri i Berlinit, kanë fituar të gjithë, deklaroi lideri i fundit sovjetik, Mihail ...

Zollitsch : Me zotin tim unë kapërcej mure

DW - 09.11.2009

Festimet e 20 vjetorit të rënies së murit filluan sot në mëngjes me një shërbesë ikumenike fetare në Kishën Gethsemane.

Merkel falënderoi Gorbaçovin

Evropaelire - 09.11.2009

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka falënderuar ish liderin sovjetik Mihail Gorbaçov për shkak se mundësoi rënien e Murit të Berlinit 20 vjet më parë.

Berlini në festë, 20 vjet pa murin e ndarjes

Alsat - 09.11.2009

Sot Berlini u zgjua njësoj si 20 vjet më parë, por me një dallim të madh. Muri i cili ndante botën në bllok lindor komunist dhe atë perëndimor kapitalist, nuk ...

Tribunë në Shkup në përvjetorin e Murit të Berlinit

Alsat - 09.11.2009

Momenti historik i rënies së Murit të Berlinit në 1989, prej nga ku u ndez sinjali i rrëzimit të regjimeve komuniste edhe në Evropën Juglindore, u kujtuan sot ...

"Berlini pa mure" - Intervistë me diplomatin shqiptar Jorgji Kote

DW - 09.11.2009

Në 20 vjetorin e rënies së murit të Berlinit diplomati shqiptar Jorgji Kote ka botuar në Tiranë librin "Berlini pa mure".

Berlini përjeton festivalin e lirisë

Evropaelire - 09.11.2009

Shënimi madhështor i 20-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit në fakt është shënim i dy dekadave të jetës në liri, që ishte ndrydhur në formën më brutale ...

"Të pamundurën të mundshme" - Në kujtim të viktimave të Murit

DW - 09.11.2009

Në monumentin përkujtimor Muri i Berlinit në rrugën Bernauer të hënën (9.11.) në mëngjes u mblodhën qindra berlinezë dhe turistë nga e gjithë bota.

Tre, dy, një... dhe gurët rrokullisen - Berlini festoi të hënën 20 vjetorin e rënies së murit

DW - 09.11.2009

Me gjithë shiun e fortë, tek Sheshi i Parisit në Berlin u mblodhën qindra mijëra njerëz për të festuar së bashku me mysafirë nga mbarë bota ngjarjen që që më ...

Pikëpamjet e qeverisë amerikane, Muri i Berlinit

VOA - 09.11.2009

Në orët e para të së dielës, 13 gusht 1961, policia e Gjermanisë Lindore dhe njësi të ushtrisë mbyllën kufirin, duke ndarë Berlinin në dy sektorë.

Kënga "Kërkoj liri", më e pëlqyera në Gjermani para rënies së Murit të Berlinit

VOA - 09.11.2009

Në verën e vitit 1989, para rënies së Murit të Berlinit, ishte muzika e një artisti amerikan që konkuronete në krye të listës me këngët më të mira në ...

Shënohet rënia e Murit të Berlinit

Botasot - 09.11.2009

Udhëheqës botërorë nga shumë vende pritet të marrin pjesë në shënimin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit.

Shënohet 20-vjetori i rënies së Murit të Berlinit

Botasot - 09.11.2009

Sot, në kryeqytetin gjerman përkujtohet rënia e Murit të Berlinit para 20 vjetësh, me 9 nëntor 1989.

Berlini feston rënien e Murit

Telegrafi - 09.11.2009

Udhëheqës nga vende të ndryshme të botës po mblidhen në Gjermani për të marrë pjesë në festimet për të përkujtuar përvjetorin e 20-të të rënies së Murit të ...

Filluan ceremonitë për Rënien e Murit

Botasot - 09.11.2009

Udhëheqës botërorë nga shumë vende po marrin pjesë në shënimin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit.

“Berlini pa mure” - edhe për shqiptarët

Botasot - 09.11.2009

Libri “Berlini pa mure” i diplomatit shqiptar Jorgji Kote është një nga lekturat e rralla, për të mos thënë se është përmbledhja e parë e shkruar në gjuhën ...

Pikëpamjet e qeverisë amerikane rreth Murit të Berlinit

Botasot - 09.11.2009

Në orët e para të së dielës, 13 gusht 1961, policia e Gjermanisë Lindore dhe njësi të ushtrisë mbyllën kufirin, duke ndarë Berlinin në dy sektorë.

“Vetëvendosja”: Mos votoni për mure të Berlinit

Telegrafi - 09.11.2009

Aktivistë të Lëvizjes “Vetëvendosje” edhe njëherë i kanë ftuar qytetarët që mos të dalin në zgjedhjet e 15 nëntorit.

'Vetëvendosja': Mos votoni për mure të Berlinit

Botasot - 09.11.2009

Aktivistë të Lëvizjes “Vetëvendosje” edhe njëherë i kanë ftuar qytetarët që mos të dalin në zgjedhjet e 15 nëntorit.

Rënia e murit të Berlinit, shembje e sistemit socialist

Botasot - 09.11.2009

Me rastin e 20 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha i dërgoi një letër kancelares Angela Merkel në të cilën ...

Ai mur që ra mbi të majtën soc-komuniste

Botasot - 09.11.2009

E hëna e sotme qëllon të jetë 20-vjetori i rënies së murit të Berlinit, një moment që përfaqësoi triumfin e lirisë mbi tiraninë, triumfin e demokracisë ndaj ...

Thaçi telegram urimi, kancelares gjermane, Angela Merkel

Botasot - 09.11.2009

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka dërguar një telegram urimi, kancelares gjermane, Angela Merkel, me rastin e përvjetorit të njëzetë të ...

Ivanov: Ta rrënojmë “Murin e Berlinit” në kokat tona

Telegrafi - 09.11.2009

Nëse Muri i Berlinit ishte rrethojë që pengonte banorët e Gjermanisë Lindore fatin ekonomik ta kërkojnë në perëndim dhe u rrënua, është koha që të bien “muret ...

Kryeministri Thaçi uron kancelaren Merkel

Telegrafi - 09.11.2009

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi i ka dërguar një telegram urimi, kancelares gjermane, Angela Merkel, me rastin e përvjetorit të njëzetë të ...

Berlin: U shënua 20 vjetori i rënies së Murit

Botasot - 09.11.2009

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, gjatë ditës së sotme ka vizituar kalimin e dikurshëm kufitar ndërmjet pjesës lindore dhe perëndimore dhe ka vlerësuar ...

20 vjet pas rënies së Murit bota kujton përmbysjen e komunizmit

VOA - 09.11.2009

Gjermania po shënon 20 vjetorin e rënies së Murit të Berlinit, një ngjarje që solli ribashkimin e vendit dhe një moment historik për përmbysjen e komunizmit në ...

Shqipëria kujton rënien e Murit të Berlinit

VOA - 09.11.2009

Shqipëria ishte vendi i fundit që pas rënies së murit të Berlinit rrëzoi diktaturën. Ajo ishte një vendet ku komunizmi u shfaq me ashpërsinë më të madhe duke ...