TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pas vendimit të GJND për Kosovën, BE deklaratë

Gazeta Start - 18.07.2010

Bruksel - Katër ditë pas shpalljes së vendimit të GJND-së për Kosovën, Bashkimi Evropian do të deklarohet për këtë çështje. Brukseli po përgatitet për takimin.

Vendimi i GJND, ndan koalicionin qeveritar në Maqedoni?

Gazeta Start - 18.07.2010

Shkup - Përfaqësuesit e Qeverisë së Maqedonisë nuk kanë qëndrime plotësisht të njëjta sa i përket asaj se si do të reagojë Maqedonia ndaj mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me pavarësinë e Kosovës.

Pas GJND-së, loja luhet në veri

Gazeta Start - 18.07.2010

Prishtinë - Duhet të ketë kompromis nga të dyja palët, që do të sjellë njohjen e pavarësisë nga Serbia, por në mënyrë që Serbia të jetojë me të.

Arsye të një nervozizmi agresiv

Lajm - 18.07.2010

Nuk kanë qenë temperaturat e larta të këtij fillim korriku, që kanë shkaktuar ose kushtëzuar aktet dhe veprimet dukshme të nxitura e nervoze të politikës, diplomacisë e shërbimeve inteligjente të Serbisë.

Mediat serbe, skenarë për Kosovën

Top Channel - 18.07.2010

Mediat serbe vazhdojnë të thurrin skenare të shumta, që mund të pasojnë mendimin këshilldhënës të GJND-së për statusin e Kosovës. Sot “Politika” shkruan se në shtator mund të paraqiten dy rezoluta për Kosovën në OKB.

Vendimi i GJND-së për Kosovën ndanë BDI-në dhe VMRO-në?

Lajm - 18.07.2010

Përfaqësuesit e Qeverisë së Maqedonisë nuk kanë qëndrime plotësisht të njëjta sa i përket asaj se si do të reagojë Maqedonia ndaj mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me pavarësinë e Kosovës.

Pas GJND-së, loja luhet në veri

Evropaelire - 18.07.2010

“Duhet të ketë kompromis nga të dyja palët, që do të sjellë njohjen e pavarësisë nga Serbia, por në mënyrë që Serbia të jetojë me të.” Kosova e Serbia janë përfshirë në të ashtuquajturën luftë deklaratash në kohën që po afron 22 korriku, ...

Vendimi i GJND-se per Kosoven ndane BDI-ne dhe VMRO-ne?

Albeu.com - 18.07.2010

Përfaqësuesit e Qeverisë së Maqedonisë nuk kanë qëndrime plotësisht të njëjta sa i përket asaj se si do të reagojë Maqedonia ndaj mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me pavarësinë e Kosovës.

Server: Pas GJND-së Kosova të sigurojë rreth 100 njohje

Yll Press - 18.07.2010

Eksperti i mirënjohur amerikan për Balkanin, Daniel Server tha se opinioni i GJND së nuk do të ndryshojë faktet bazë për pavarësinë e Kosovës. Server theksoi se opinioni duhet studiuar me kujdes dhe nuk duhet ngutur me vlerësimet për të.

Beteja në mbrojtje të statusit vazhdon në OKB

Koha.net - 18.07.2010

Prishtinë, 18 korrik - Autoritetet shtetërore në Kosovë, bashkë me “miqtë ndërkombëtarë”, janë duke bërë përpjekje që t’i amortizojnë qëllimet e Serbisë për ta futur në agjendë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së miratimin e një ...

KD: Beteja në mbrojtje të statusit vazhdon në OKB

Telegrafi - 18.07.2010

Autoritetet kosovare në bahskëpunim me miqtë ndërkombëtarë janë duke bërë përpjekje që t’i amortizojnë qëllimet e Serbisë për ta futur në agjendë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së miratimin e një rezolute që do të kërkonte rifillimin ...

Vendimi i GJND-së, ndan koalicionin qeveritar në Maqedoni?

Telegrafi - 18.07.2010

Përfaqësuesit e Qeverisë së Maqedonisë nuk kanë qëndrime plotësisht të njëjta sa i përket asaj se si do të reagojë Maqedonia ndaj mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me pavarësinë e Kosovës.

BE, diskuton më 26 korrik për Kosovën

Botasot - 18.07.2010

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian do të përpiqen, në mbledhjen e Këshillit të ministrave të jashtëm të BE-së, më 26 Korrik në Bruksel që formulojnë qëndrimin rreth mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi legalitetin e ...

Serbia është gati për konfrontim me BE-në pas mendimit të GJND-së

Koha.net - 18.07.2010

Bruksel, 18 korrik - Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë me 26 korrik në Bruksel për Kosovën dhe për mënyrën se si të koordinohet një politikë e përbashkët e BE-së pas shpalljes së mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare ...

Pas GJND-së, loja luhet në veri

Koha.net - 18.07.2010

Kosova e Serbia janë përfshirë në të ashtuquajturën luftë deklaratash në kohën që po afron 22 korriku, dita kur Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të bëjë të ditur opinionin këshillëdhënës rreth pavarësisë së Kosovës.

Arsyet e Tadiqit pse "GJND-ja do të vendos për Serbinë”

Koha.net - 18.07.2010

Bruksel, 18 korrik – Për mua është shumë e qartë se Kosova kurrë nuk do të bëhet anëtare e OKB-së pa pëlqimin e Serbisë, ka thënë kryetari serb Boris Tadiq në një intervistë për gazetën belge “Libre Belgique”.

Serbia është gati për konfrontim me BE-në pas mendimit të GJND-së

Lajmetsot - 18.07.2010

Serbia është gati për konfrontim me BE-në pas mendimit të GJND-së Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian do të diskutojnë me 26 korrik në Bruksel për Kosovën dhe për mënyrën se si të koordinohet një politikë e përbashkët e BE-së pas ...

GJND-ja ndan koalicionin qeveritar në Maqedoni?

Koha.net - 18.07.2010

Shkup, 18 korrik - Përfaqësuesit e Qeverisë së Maqedonisë nuk kanë qëndrime plotësisht të njëjta sa i përket asaj se si do të reagojë Maqedonia ndaj mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me pavarësinë e Kosovës.

“Novosti”: 8:7 për Kosovën në GJND?

Shqipmedia - 17.07.2010

Në Pallatin e Paqes në Hagë para paraqitjes së mendimit për Kosovën, sipas një njoftimi nga gazeta “Novosti”, është paraqitur një triler i vërtetë.

“Novosti”: 8:7 për Kosovën në GJND?

Ina - 17.07.2010

Në Pallatin e Paqes në Hagë para paraqitjes së mendimit për Kosovën, sipas një njoftimi nga gazeta “Novosti”, të cilat i transmeton “Zëri”, është paraqitur një triler i vërtetë.

Jakshiq/Nojkiq: Vendimi i GJND-së neutral, pasojnë bisedimet

Evropaelire - 17.07.2010

Prishtina dhe Beogradi tashmë presin që vendimi i 22 korrikut i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë të jetë në favor të tyre. Por, politikanët serbë të Kosovës janë skeptikë se ky vendim do të jetë aq i qartë sa të favorizojë njërën apo ...

Serbia pret bisedime për statusin pas vendimit të GJND

Alsat - 17.07.2010

Qeveria e Serbisë, pret që mendimi këshillues i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Pavarësinë e Kosovës, të krijoj mundësi për bisedime të reja që kanë të bëjnë me statusin e Kosovës.

Kosova, BE përgatitet për vendimin e GJND-së

Top Channel - 17.07.2010

Bashkimi Evropian po përgatitet të reagojë pas vendimit të GJND-së mbi pavarësinë e Kosovës. Lajmin e bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare, sipas të cilave pritet që BE të kërkojë bisedime mes Prishtinës dhe Beogradit, por jo për statusin.

Pas GJND-se, dy rezoluta per Kosoven para KB-se?

Albeu.com - 17.07.2010

Pas shpalljes së mendimit këshillëdhënës të GJND-së, me shqyrtimin para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, çështja e Kosovës kalon sërish nga terreni juridik në atë politikë, shkruan sot e përditshmja e Beogradit “Politika”.

"Novosti": 8:7 per Kosoven ne GJND?

Albeu.com - 17.07.2010

Në Pallatin e Paqes në Hagë para paraqitjes së mendimit për Kosovën, sipas një njoftimi nga gazeta “Novosti”, është paraqitur një triler i vërtetë. Ajo që është më e rëndësishmja, pas gjithë kësaj ... ...

“Novosti”: 8:7 për Kosovën në GJND?

Yll Press - 17.07.2010

Sipas burimeve të afërta me ekipet ligjore dhe diplomatët në Hagë, mësohet se në votimet parapake të pesëmbëdhjetëshes, rezultati ishte 8:7 në favor të qëndrimeve që përfaqësojnë Serbinë.

BE, përgatitet për GJND

Lajmetsot - 17.07.2010

BE, përgatitet për GJND Bashkimi Europian po përgatitet se si të reagojë pas shpalljes së opinionit këshillëdhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, më 22 korrik, ka shkruar waz.euobserver, në edicionin e saj në internet, të ...

Trajtim i veçantë

Lajmetsot - 17.07.2010

Trajtim i veçantë TCH: Kosova ndodhet në prag të një vendimi, mund të themi më i rëndësishmi në rrafshin ndërkombëtar, që pas shpalljes së pavarësisë: opinionit këshillëdhënës të GJND-së.

Weller: Pas GJND-së, 30 njohje për Kosovën

Yll Press - 17.07.2010

“Qëndrimi i GJND-së mund të nxisë rreth 30 shtete që shumë shpejt ta njohin pavarësinë e Kosovës”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Marc Weller, ekspert i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin "Cambridge".

“Novosti”: 8:7 për Kosovën në GJND?

Koha.net - 17.07.2010

Beograd, 17 korrik - Në Pallatin e Paqes në Hagë para paraqitjes së mendimit për Kosovën, sipas një njoftimi nga gazeta “Novosti”, të cilat i transmeton “Zëri”, është paraqitur një triler i vërtetë.

Vendimi i Hagës për Kosovën, BE në pritje

BalkanWeb - 17.07.2010

TIRANE -Bashkimi Europian po përgatitet se si të reagojë pas shpalljes së opinionit këshillëdhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, më 22 korrik, ka shkruar waz.euobserver, në edicionin e saj në internet, të premten.

“Novosti”: 8:7 për Kosovën në GJND?

Lajmetsot - 17.07.2010

“Novosti”: 8:7 për Kosovën në GJND? Në Pallatin e Paqes në Hagë para paraqitjes së mendimit për Kosovën, sipas një njoftimi nga gazeta “Novosti”, të cilat i transmeton “Zëri”, është paraqitur një triler i vërtetë.

Pas GJND-së, dy rezoluta për Kosovën para KB-së?

Koha.net - 17.07.2010

Beograd, 17 korrik – Pas shpalljes së mendimit këshillëdhënës të GJND-së, me shqyrtimin para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, çështja e Kosovës kalon sërish nga terreni juridik në atë politikë, shkruan sot e përditshmja e ...

Pas GJND-së, dy rezoluta për Kosovën para KB-së?

Lajmetsot - 17.07.2010

Pas GJND-së, dy rezoluta për Kosovën para KB-së? Pas shpalljes së mendimit këshillëdhënës të GJND-së, me shqyrtimin para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, çështja e Kosovës kalon sërish nga terreni juridik në atë politikë, ...

BE përgatitet për GJND

Telegrafi - 17.07.2010

Katër ditë pas shpalljes së vendimit të GJND-së për Kosovën, Bashkimi Evropian do të deklarohet për këtë çështje. Brukseli po përgatitet për takimin.

Më 26 korrik BE diskuton për Kosovën

Koha.net - 17.07.2010

Beograd, 17 korrik - Vendet anëtare të BE-së në mbledhjen e paralajmëruar për datën 26 korrik, do të përpiqen të formulojnë qëndrimin rreth mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi legalitetin e pavarësisë së Kosovës, pohon sot ...

Më 26 korrik BE diskuton për Kosovën

Lajmetsot - 17.07.2010

Më 26 korrik BE diskuton për Kosovën Vendet anëtare të BE-së në mbledhjen e paralajmëruar për datën 26 korrik, do të përpiqen të formulojnë qëndrimin rreth mendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi legalitetin e pavarësisë së ...

Ç'do bëjë Kosova pas GJND?

Shekulli - 16.07.2010

Strategjia kosovare pas vendimit të GJND-së konsiston në bashkërendimin e veprimeve me SHBA-të dhe BE-në. Diplomacia kosovare konfirmon se ka një plan se si të veprohet pas 22 korrikut, por nuk jep detaje të tij.

Server: Opinioni i GJND-së nuk ndryshon pavarësinë

Gazeta Start - 16.07.2010

Prishtinë - Eksperti i mirënjohur amerikan, Daniel Server, tha se opinioni i GJND-së nuk do të ndërrojë faktet bazë për pavarësinë e Kosovës. Në intervistën ekskluzive për Radio Kosovën, Server theksoi se opinioni duhet studiuar me kujdes ...

Skenari i Beogradit për Kosovën pas GJND-së

Gazeta Start - 16.07.2010

Beograd Me datë 22 korrik GJND-ja jep opinionin e saj këshillëdhënës lidhur me pavarësinë e Kosovës. Menjëherë pas kësaj diplomacia serbe do nisë lotimin që në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së të miratohet një rezolutë që kërkon ...

Çfarë do të bëjë Beogradi pas GJND-së?

Evropaelire - 16.07.2010

Me bërjen publik të opinionit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në lidhje me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, të enjten e ardhshme, do të nisë “akti përfundimtar” i lobimit diplomatik serb, qëllimi i të cilit është ...

Serbia: Pas GJND-së, statusi në Nju Jork

Top Channel - 16.07.2010

Ekspertët serbë janë të mendimit se pas vendimit të GJND-së, cështja e statusit të Kosovës do të transferohet në Nju Jork. Sipas specialistëve, i mbetet Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që në bazë të opinionit të gjykatës së Hagës të ...

Server: Opinioni i GJND-se nuk ndryshon pavaresine

Albeu.com - 16.07.2010

Eksperti i mirënjohur amerikan, Daniel Server, tha se opinioni i GJND-së nuk do të ndërrojë faktet bazë për pavarësinë e Kosovës. Në intervistën ekskluzive për Radio Kosovën, Server theksoi se opinioni duhet studiuar me kujdes dhe nuk ...

A ka Kosova strategji pas GJND-së?

Evropaelire - 16.07.2010

Strategjia kosovare pas vendimit të GJND-së konsiston në bashkërendimin e veprimeve me SHBA-të dhe BE-në. Diplomacia kosovare konfirmon se ka një plan se si të veprohet pas 22 korrikut, por nuk jep detaje të tij.

Trampolina e negociatave për Veriun

Koha.net - 16.07.2010

Në fakt, duket se përgjigjja e shumëpritur e GJND-së, më parë se të kumtojë atë që ka shtruar pyetja origjinale, do të ngrejë një pyetje tjetër: “A mund të jetë Kosova e pavarur dhe sovrane në kufijtë e saj?”.

Skenari i Beogradit për Kosovën pas GJND-së

Koha.net - 16.07.2010

Beograd, 16 korrik – Me bërjen publike të opinionit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në lidhje me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, të enjten e ardhshme, do të nisë “akti përfundimtar” i lobimit diplomatik serb, ...

Skenari i Beogradit për Kosovën pas GJND-së

Lajmetsot - 16.07.2010

Skenari i Beogradit për Kosovën pas GJND-së Me bërjen publike të opinionit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në lidhje me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, të enjten e ardhshme, do të nisë “akti përfundimtar” i ...

Kreu kosovar konsultohet me ambasadorët e Quintit për hapat pas GJND-së

Koha.net - 16.07.2010

Prishtinë, 15 korrik – Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka qenë nikoqir i një takimi me ambasadorët e vendeve të Quintit, të enjten, për të diskutuar hapat që duhet t’i ndërmarrë Kosova pas daljes së Gjykatës Ndërkombëtare të ...

Kreu kosovar konsultohet me ambasadorët e Quintit për hapat pas GJND-së

Yll Press - 16.07.2010

Takimin e presidentit me ambasadorët e vendeve të Quintit, në të cilin kanë marrë pjesë edhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Skënder Hyseni, e ka zbuluar për publikun, lideri i Aleancës për ...

Skenari i Beogradit për Kosovën pas GJND-së

Yll Press - 16.07.2010

“Blic” më tutje shkruan se derisa kryetari i GJND-së, Hisashi Owada, nuk e bën publik mendimin e gjykatës, të enjten e ardhshme, në orën 15:00, “praktikisht nuk do të dihet përmbajtja e plotë e atij dokumenti”, por, “në bazë të informative ...

Pas GJND-së Serbia tjetër manovër për veriun e Kosovës

BalkanWeb - 16.07.2010

BEOGRAD- Ekspertët serbë mendojnë se "rasti i Kosovës" pas GJND-së nga Haga po transferohet në Nju Jork. Sipas tyre i mbetet Asamblesë së Përgjthshme të Kombeve të Bashkuara që në bazë të opinionit të gjykatës të miratojë një rezolutë.

A ka Kosova strategji pas GJND-së?

Koha.net - 16.07.2010

Prishtinë, 16 korrik - Strategjia kosovare pas vendimit të GJND-së konsiston në bashkërendimin e veprimeve me SHBA-të dhe BE-në. Diplomacia kosovare konfirmon se ka një plan se si të veprohet pas 22 korrikut, por nuk jep detaje të tij.

A ka Kosova një plan veprimi pas GJND-së?

Telegrafi - 16.07.2010

Strategjia kosovare pas vendimit të GJND-së konsiston në bashkërendimin e veprimeve me SHBA-të dhe BE-në. Diplomacia kosovare konfirmon se ka një plan se si të veprohet pas 22 korrikut, por nuk jep detaje të tij.

Njohje të reja edhe nëse opinioni i GJND-së është negativ

Telegrafi - 16.07.2010

Opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë lidhur me shpalljen e pavarësisë së Kosovës nuk do të zgjidhë qartë këtë çështje dhe do të ketë efekt të vogël praktik.

Plani serb për mbajtjen e veriut të Kosovës

Shqipmedia - 15.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë bëri të ditur dje se mendimin rreth ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë së Kosovës do të bëj publik më 22 korrik, në ora 15:00.

GJND – ja dhe impakti për Kosovën- Nga Bahri M. Gashi

Ina - 15.07.2010

Legaliteti dhe legjitimiteti i shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovë të shpallur me 17 shkurt 2008 në koordinim të plotë me faktorin ndërkombëtarë nuk do të ndodhë të ketë pezullim apo zhbërje nga çfardo mendimi apo interpretimi ...

Mendimi i GJND-së, jo i prerë

Ina - 15.07.2010

Mendimi i Gjykatës Ndërkomëbtare të Drejtësisë, që do të jepet më 22 korrik, sipas analistëve kosovarë, do të jetë i balancuar dhe nuk do të japë përgjigje të prerë në lidhje me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë.

Mendimi i Gjykatës ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën më 22 korrik

Idividi - 15.07.2010

Hagë, 14 korrik 2010 (MIA) - Gjykata ndërkombëtare e drejtësisë (GJND) në Hagë, organi kryesor gjyqësor i BE-së, sot kumtoi se mendimin këshillëdhënës për shpalljen e pavarësisë së Kosovës do ta vendos në seancë publike më 22 korrik.

Thaci: Pas GJND-se permbyllet mbikeqyrja e pavaresise

Albeu.com - 15.07.2010

Kryeministri i vendit Hashim Thaçi shprehu të enjten besimin para deputetëve të Kosovës se opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës.

Server: Pas GJND-së, 100 njohje të reja

Top Channel - 15.07.2010

Eksperti i njohur i cështjeve ballkanase, Daniel Server ka deklaruar se shpreson që pas vendimit të GJND-së Kosova të njihet nga 100 vende të tjera. “Shpresoj të shoh Kosovën të ketë siguruar rreth 100 njohje në një të ardhme të afërt.

Weller: Pas GJND-së, 30 njohje për Kosovën

Evropaelire - 15.07.2010

“Qëndrimi i GJND-së mund të nxisë rreth 30 shtete që shumë shpejt ta njohin pavarësinë e Kosovës”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Marc Weller, ekspert i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin "Cambridge".

Prishtina: GJND, në favor të pavarësisë

Evropaelire - 15.07.2010

Liderët kosovarë janë të bindur se mendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë në favor të Kosovës. Liderët kosovarë presin një fazë të re për Kosovën pas mendimit këshillëdhënës të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, që do ...

Weller: Pas GJND-së, 30 njohje për Kosovën

Ina - 15.07.2010

“Qëndrimi i GJND-së mund të nxisë rreth 30 shtete që shumë shpejt ta njohin pavarësinë e Kosovës”, thotë për RFE, Marc Weller, ekspert i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin "Cambridge".

Pas GJND-se, 30 njohje per Kosoven

Albeu.com - 15.07.2010

Marc Weller, ekspert i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin "Cambridge", thotë se qëndrimi i GJND-së mund të nxisë rreth 30 shtete që shumë shpejt ta njohin pavarësinë e Kosovës. Sipas tij, gjykata ka tri opsione.

Weller: Pas GJND-së, 30 njohje për Kosovën

Shqipmedia - 15.07.2010

“Qëndrimi i GJND-së mund të nxisë rreth 30 shtete që shumë shpejt ta njohin pavarësinë e Kosovës”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Marc Weller, ekspert i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin “Cambridge”.

Beteja për Kosovën në OKB

Yll Press - 15.07.2010

Sipas këtyre burimeve, Serbia në fakt ka dy variante: i pari që nëpërmjet KS të OKB-së të thërrasë një mbledhje të jashtëzakonshme të Asamblesë së Përgjithshme për ta trajtuar qëndrimin e GJND-së.

Pas GJND-së përmbyllet mbikëqyrja e pavarësisë

Telegrafi - 15.07.2010

Kryeministri i vendit Hashim Thaçi shprehu të enjten besimin para deputetëve të Kosovës se opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës.

Pas GJND-së përmbyllet mbikëqyrja e pavarësisë

Koha.net - 15.07.2010

Prishtinë, 15 korrik - Kryeministri i vendit Hashim Thaçi shprehu të enjten besimin para deputetëve të Kosovës se opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës, citon Telegrafi ...

Pas GJND-së përmbyllet mbikëqyrja e pavarësisë

Lajmetsot - 15.07.2010

Pas GJND-së përmbyllet mbikëqyrja e pavarësisë Kryeministri i vendit Hashim Thaçi shprehu të enjten besimin para deputetëve të Kosovës se opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë në përputhje me vullnetin e popullit të ...

Hyseni: GJND-ja do ta rikonfirmojë pavarësinë e Kosovës

Koha.net - 15.07.2010

Hagë, Prishtinë, 15 korrik – Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka bërë të ditur se më 22 korrik do të bëjë publik opinionin këshillëdhënës në lidhje me atë nëse shpallja e pavarësisë së Kosovës është bërë në pajtim me të drejtën ...

Mendimi i GJND-së, jo i prerë

Botasot - 15.07.2010

Mendimi këshillëdhënës mbi ligjshëmrinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, që do të jepet nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, më 22 korrik,sipas analistëve, do të jetë interpretim i balancuar, por jo i prerë.

Thaçi: Pas opinionit të GJND-së përmbyllet mbikëqyrja e pavarësisë

Botasot - 15.07.2010

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka shprehur bindjen e thellë se opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i cili pritet të prezantohet më 22 korrik, do të jetë në përputhshmëri të plotë me interesat dhe vullnetin e qytetarëve të ...

Server: Opinioni i GJND-së nuk ndërron faktet për pavarësinë

Koha.net - 15.07.2010

Prishtinë, 15 korrik - Eksperti i mirënjohur amerikan Daniel Server tha se opinioni i GJND-së nuk do të ndërrojë faktet bazë për pavarësinë e Kosovës.

Server: Opinioni i GJND-së nuk ndërron faktet për pavarësinë

Lajmetsot - 15.07.2010

Server: Opinioni i GJND-së nuk ndërron faktet për pavarësinë Eksperti i mirënjohur amerikan Daniel Server tha se opinioni i GJND-së nuk do të ndërrojë faktet bazë për pavarësinë e Kosovës.

Server: Pas GJND-së Kosova të sigurojë rreth 100 njohje

Botasot - 15.07.2010

Eksperti i mirënjohur amerikan për Balkanin, Daniel Server tha se opinioni i GJND së nuk do të ndryshojë faktet bazë për pavarësinë e Kosovës. Server theksoi se opinioni duhet studiuar me kujdes dhe nuk duhet ngutur me vlerësimet për të.

Weller: Pas GJND-së, 30 njohje për Kosovën

Koha.net - 15.07.2010

Londër, 15 korrik - “Qëndrimi i GJND-së mund të nxisë rreth 30 shtete që shumë shpejt ta njohin pavarësinë e Kosovës”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Marc Weller, ekspert i së drejtës ndërkombëtare në Universitetin "Cambridge".

Qëndrimi i GJND-së mund të nxisë 30 njohje të reja

Telegrafi - 15.07.2010

Qëndrimi i GJND-së mund të nxisë rreth 30 shtete që shumë shpejt ta njohin pavarësinë e Kosovës- ka thënë eksperti i të drejtës ndërkombëtare në Universitetin Cambridge, Marc Weller, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

Bisedime përmes OKB-së

Shekulli - 14.07.2010

Pas dështimit të pritur nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, udhëheqësit politikë në Serbi po përgatisin një strategji nëpërmjet të cilës do të vazhdojë ta mbajnë çështjen e Kosovës problem global, në mënyrë që të ngadalësojnë ritmin e ...

Hyseni: Pas GJND-së presim njohje nga 35 vende

Gazeta Start - 14.07.2010

Prishtinë Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni, deklaroi se ka marrë premtim nga 35 përfaqësues shtetesh se pas mendimit këshillëdhënës së Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do ta njohin pavarësinë e Kosovës.

Beogradi synon rinisjen e bisedimeve përmes OKB-së

Gazeta Start - 14.07.2010

Beograd - Pas dështimit të pritur nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, udhëheqësit politikë në Serbi po përgatisin një strategji nëpërmjet të cilës do të vazhdojë ta mbajnë çështjen e Kosovës problem global, në mënyrë që të ngadalësojnë ...

Verdikti i GJND-së për Kosovën mes 22-27 korrikut

Gazeta Start - 14.07.2010

Beograd Drejtuesi i ekipit ligjor të qeverisë serbe në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Tibor Varadi theksoi se opinioni rreth ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë së Kosovës do të jepet mes datave 22 - 27 korrik.

Verdikti i GJND-së më 22 Korrik

Shekulli - 14.07.2010

Opinioni këshillëdhënës për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës do të shpallet më 22 korrik, në Pallatin e Paqes në Hagë, kanë konfirmuar zyrtarë të GJND'së për Express.

Varad: Vendimi i GJND-së deri në 27 korrik

Evropaelire - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta japë opinionin e vetë rreth ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës mes 22 e 27 korrikut, deklaroi Tibor Varadi. Varadi ka drejtuar ekipin ligjor të qeverisë së Serbisë.

Hyseni: Pas GJND-se, njohje edhe nga 35 vende

Albeu.com - 14.07.2010

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni, në emisionin “Sy më Sy” të RTV 21, ka deklaruar mbrëmë se ka marrë premtimin nga së paku 35 përfaqësues shtetesh se pas mendimit këshillëdhënës së Gjykatës Ndërkombëtare të ...

GJND më 22 korrik jep mendimin këshillëdhënës

Evropaelire - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta bëjë të ditur mendimin këshillëdhënës mbi legalitetin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 22 korrik. Qëndrimin e GJND-së do ta bëjë publik në orën 15 presidenti i kësaj gjykate, Hisashi Ovada.

Me 22 korrik, GJND-ja shpall vendimin per Kosoven

Albeu.com - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka konfirmuar edhe zyrtarisht se më 22 korrik, në orën 15, do të lexohet mendimi i kësaj gjykate mbi legalitetin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, shkruan portali Koha.

Hyseni: Vendimi i GJND-se do te rikonfirmoje pavaresine

Albeu.com - 14.07.2010

Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën do të jetë pozitiv dhe do të rikonfirmojë pavarësinë e saj. Kështu është shprehur Ministri i Jashtëm kosovar, Skënder Hyseni, për vendimin që do të jepet në 22 korrik nga GJND-ja ...

Pavarësia, vendimi i GJND më 22 korrik

Top Channel - 14.07.2010

Vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të drejtësisë mbi legjitimitetin e pavarësisë së Kosovës do të jepet më 22 korrik. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Jashtëm kosovar, Skënder Hyseni, i cili ka shprehur bindjen e tij se pas këtij vendimi ...

GJND publikon më 22 korrik opinionin për Kosovën

Alsat - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, me seli në Hagë, konfirmoi sot nëpërmjet një komunikate për shtyp se opinioni i saj këshillues mbi vlefshmërinë e deklaratës së pavarësisë së Kosovës do të jepet të enjten, më datë 22 korrik, në orën ...

Hyseni: GJND të rikonfirmojë pavarësinë

Evropaelire - 14.07.2010

Institucionet e Kosovës presin që mendimi këshillëdhënës i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i paralajmëruar të shpallet më 22 korrik, të jetë në favor të Kosovës.

GJND shpall vendimin për Kosovën më 22 korrik

Ina - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) do ta jep mendimin e saj këshillëdhënës më 22 korrik rreth ligjshmërisë së shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, njoftoi gjykata sot, shkruan AFP.

Beogradi synon rinisjen e bisedimeve përmes OKB-së

Telegrafi - 14.07.2010

Pas dështimit të pritur nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, udhëheqësit politikë në Serbi po përgatisin një strategji nëpërmjet të cilës do të vazhdojë ta mbajnë çështjen e Kosovës problem global, në mënyrë që të ngadalësojnë ritmin e ...

Hyseni: Pas GJND-së presim njohje nga 35 vende

Koha.net - 14.07.2010

Prishtinë, 14 korrik – Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni, në emisionin “Sy më Sy” të RTV 21, ka deklaruar mbrëmë se ka marrë premtimin nga së paku 35 përfaqësues shtetesh se pas mendimit këshillëdhënës së Gjykatës ...

Hyseni: Pas GJND-së presim njohje nga 35 vende

Lajmetsot - 14.07.2010

Hyseni: Pas GJND-së presim njohje nga 35 vende Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni, në emisionin “Sy më Sy” të RTV 21, ka deklaruar mbrëmë se ka marrë premtimin nga së paku 35 përfaqësues shtetesh se pas mendimit ...

Varad: Vendimi i GJND-së deri në 27 korrik

Botasot - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta japë opinionin e vetë rreth ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës mes 22 e 27 korrikut, deklaroi Tibor Varadi. Varadi ka drejtuar ekipin ligjor të qeverisë së Serbisë.

Kosova pret njohje nga 35 vende pas GJND-së

Yll Press - 14.07.2010

“Mund të them se bëhet fjalë për 35 shtete që kanë paralajmëruar njohjen e Kosovës. Unë nuk mund të them se kjo do të ndodhë menjëherë pas shpalljes së mendimit të GJND-së, por kam marr premtimin e atyre vendeve se do të njohin Kosovën”, ...

Hyseni: Pas GJND-së presim njohje nga 35 vende

Botasot - 14.07.2010

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Skënder Hyseni, në emisionin "Sy më Sy" të RTV 21, ka deklaruar mbrëmë se ka marrë premtimin nga së paku 35 përfaqësues shtetesh se pas mendimit këshillëdhënës së Gjykatës Ndërkombëtare të ...

Varadi: Vendimi i GJND-së deri më 27 korrik

Koha.net - 14.07.2010

Beograd, 14 korrik - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta japë opinionin e vetë rreth ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës mes 22 e 27 korrikut, deklaroi Tibor Varadi. Varadi ka drejtuar ekipin ligjor të qeverisë së Serbisë.

Hage, vendimi për Kosoven brenda 22- 27 korrikut

BalkanWeb - 14.07.2010

HAGE- Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta japë opinionin e vetë rreth ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë së Kosovës mes 22 e 27 korrikut, deklaroi Tibor Varadi i cili ka drejtuar ekipin ligjor të qeverisë së Serbisë në këtë ...

GJND-ja me 22 korrik shpall vendimin për Kosovën

Koha.net - 14.07.2010

Hagë, 14 korrik - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë i ka konfirmuar Koha.net edhe zyrtarisht se më 22 korrik, në orën 15, do të lexohet mendimi i kësaj gjykate mbi legalitetin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

GJND do të deklarojë opinionin mbi pavarësinë e Kosovës më 22 korrik

Botasot - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë ka konfirmuar edhe zyrtarisht se më 22 korrik, në orën 15:00, do të lexohet mendimi i kësaj gjykate mbi legalitetin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

GJND-ja me 22 korrik shpall vendimin për Kosovën

Lajmetsot - 14.07.2010

GJND-ja me 22 korrik shpall vendimin për Kosovën Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë i ka konfirmuar Koha.net edhe zyrtarisht se më 22 korrik, në orën 15, do të lexohet mendimi i kësaj gjykate mbi legalitetin e shpalljes së ...

GJND më 22 korrik jep mendimin këshillëdhënës

Telegrafi - 14.07.2010

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta bëjë të ditur mendimin këshillëdhënës mbi legalitetin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 22 korrik. Qëndrimin e GJND-së do ta bëjë publik në orën 15 presidenti i kësaj gjykate, Hisashi Ovada.

Vendimi i GJND-së do ta rikonfirmojë pavarësinë

Telegrafi - 14.07.2010

Ministri i Punëve të Jashtme, Skender Hyseni, beson fuqishëm se opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë pozitiv për Kosovën. Ai ka thënë se argumentet e Kosovës të dërguara në GJND “na bëjnë të besojmë në një vendim ...

Hagë, më 22 Korrik jepet mendimi për pavarësinë

BalkanWeb - 14.07.2010

HAGË - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) njoftoi sot se do të japë më 22 korrik mendimin e saj konsultativ mbi ligjshmërinë e Deklaratës së Pavarësinë së Kosovës.

GJND publikon më 22 korrik opinionin për Kosovën

Yll Press - 14.07.2010

Seanca publike që do të mbahet në Pallatin e Paqes, nën drejtimin e gjykatësit Hisashi Ouada, është e shumëpritur si nga Kosova, e cila pas këtij publikimi pret njohje më të shumta, por po ashtu edhe nga Serbia e cila bëri të pamundurën ...

GJND do të njoftojë opinionin mbi pavarësinë e Kosovës më 22 korrik

VOA - 14.07.2010

Gjykata ndërkombëtare e drejtësisë ka bërë të ditur se opinioni këshillëdhënës lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës do të shpallet më 22 korrik.

Hyseni: Vendimi i GJND-së pro pavarësisë së Kosovës

BalkanWeb - 14.07.2010

PRISHTINE- Ministri i Punëve të Jashtme, Skender Hyseni, beson fuqishëm se opinioni i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë pozitiv për Kosovën.

Fjalor i ashpër Prishtinë - Beograd

Evropaelire - 13.07.2010

Paralajmërimi i negociatave dhe vendimi i GJND-së, ka ashpërsuar retorikën mes të Prishtinës dhe Beogradit. Një gjuhë më e ashpër kundër njëri-tjetrit është dëgjuar në javën e fundit nga liderë të Beogradit dhe të Prishtinës.

Fjalor i ashpër Prishtinë - Beograd

Koha.net - 13.07.2010

Prishtinë, 13 korrik - Paralajmërimi i negociatave dhe vendimi i GJND-së, ka ashpërsuar retorikën mes të Prishtinës dhe Beogradit, raporton sot Radio Evropa e Lirë.