TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Hungari, tjetër rekord refugjatësh nga Serbia

Top Channel - 13.09.2015

Numri i emigrantëve që hyjnë në Hungari nga Serbia shënoi një rekord të ri, pikërisht në kohën kur tensionet në Europën Lindore mbi krizën e refugjatëve janë të larta.

Hungari, rekord refugjatësh nga Serbia

ikub - 13.09.2015

Numri i emigrantëve që hyjnë në Hungari nga Serbia ka shënuar një rekord të ri. Mbi 4000 persona kaluan kufirin mes dy vendeve ditën e shtunë. Ndërkaq Budapesti, po përgatitet që kufirin ta mbyllë ...

Rekord emigrantësh në Hungari,në 24 orët e fundit mbërrijnë 4 mijë persona

SOT - 13.09.2015

Mijëra emigrantë vazhdojnë të mbërrijnë në Hungari nga Serbia. Mësohet se mbi 4 mijë persona marshuan vetëm 24 orët e fundit, ndërsa autoritetet hungareze po përfundojnë përgatitjen për të mbyllur ...

Ja sa emigrantë mund të shkojnë në Hungari deri në fund të vitit

Albeu.com - 13.09.2015

Shumë emigrantë, kryesisht nga Lindja e Mesme, por edhe nga Ballkani kanë ikur nga vendet e tyre me qëllimin final të ndërtimit të një jete në ndonjë shtet të Evropës Perëndimore.

Rekord emigrantësh nga Serbia në Hungari, kalojnë 4000

Ora news - 13.09.2015

Numri i emigrantëve që kanë hyrë në Hungari nga Serbia ka goditur një rekord të ri, gjatë të së shtunës (13 shtator). Më shumë se 4 mijë njerëz kaluan në këmbë kufirin nga Serbia, pikërisht në ...

Rekord i ri i emigrantëve nga Serbia në Hungari, 4.000 brenda ditës

Botasot - 13.09.2015

Rekord i ri i numrit të emigrantëve që kanë hyrë në Hungari nga Serbia, ditën e shtunë në të gdhirë të së dielës (13 shtator). Më shumë se 4 mijë njerëz kaluan në këmbë kufirin nga Serbia, pikërisht ...

Numër rekord: 4.000 migrantë kalojnë nga Serbia në Hungari

Telegrafi - 13.09.2015

Europa është duke kaluar nëpër një situatë shumë të vështirë nga fluksi i madh i banorëve, kryesisht nga Siria, të cilët po vinë në kontinentin e vjetër për shkak të dhunës atje dhe varfërisë.

Rekord emigrantësh nga Serbia në Hungari, kalojnë 4000

Mapo - 13.09.2015

Rekord emigrantësh nga Serbia në Hungari, kalojnë 4000 Postuar më: 13 Shtator 2015 11:03 Numri i emigrantëve që kanë hyrë në Hungari nga Serbia ka goditur një rekord të ri, gjatë të së shtunës (13 ...

Tjetër rekord refugjatësh nga Serbia në Hungari

Koha.net - 13.09.2015

Numri i emigrantëve që hyjnë në Hungari nga Serbia shënoi një rekord të ri, pikërisht në kohën kur tensionet në Evropën Lindore mbi krizën e refugjatëve janë të larta.

Forcohen masat për kontrollin e emigracionit

VOA - 13.09.2015

Gjermania ka vendosur të rikthejë përkohësisht regjimin e kontrollit të pasaportave përgjatë kufirit me Austrinë për të kufizuar prurjet e emigrantëve dhe refugjatëve.

Emigrantet kalojnë kufirin me tela, për të kaluar nga Serbia në Hungari (Video)

Telegrafi - 13.09.2015

Është regjistruar momenti kur dy emigrante kalojnë nëpër një vrimë në telat që e ndajnë kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë. Në regjistrim shihen dy femra duke kaluar në anën tjetër, derisa njëra ...

Forcohen masat për kontrollin e emigracionit

Botasot - 13.09.2015

Gjermania ka vendosur të rikthejë përkohësisht regjimin e kontrollit të pasaportave përgjatë kufirit me Austrinë për të kufizuar prurjet e emigrantëve dhe refugjatëve.

Rrëfimi i refugjatit sirian që u shqelmua nga kamermanja hungareze (Foto)

Botasot - 13.09.2015

Refugjati sirian që është goditur nga kameramanja hungareze gjatë kalimit të kufirit në këtë vend, thotë se kurrë nuk do ta harroj atë. Osama Abdel Muhsen Alghabab, po provonte të kalonte kufirin mes ...

Rekord emigrantesh në Hungari

Vision Plus - 13.09.2015

Ndërsa Europa është përfshire nga debatet per përballimin e krizës se emigranteve, mijëra refugjate vazhdojnë te mbërrijnë ne Hungari nga Serbia. Me shume se 4 mije persona marshuan ne kufi 24 orët e ...

Vërshim rekord, mijëra refugjatë hyjnë në Hungari dhe Mynih

Gazeta Tema - 13.09.2015

Një fluks rekord është shënuar ditën e djeshme në Hungari dhe Mynih. Më shumë se 4 mijë refugjatë hynë në Hungari nga Serbia ndërsa në Mynih janë regjistruar 12 mijë e 200 hyrje të reja.

Brenda ditës hynë 4 mijë emigrantë nga Serbia në Hungari

Kosova Live - 13.09.2015

Është shënuar numër rekord i emigrantëve që kanë hyrë në Hungari nga Serbia, mes së shtunës dhe të dielës. Më shumë se 4 mijë njerëz e kanë kaluar në këmbë kufirin nga Serbia, pikërisht në momentin ...

Katër mijë refugjatë rekord e kaluan kufirin e Serbisë me Hungarinë në 24 orët e fundit

Republika - 13.09.2015

Gjatë 24 orëve të fundit në Hungari nga ana serbe e kufirit kanë hyrë më shumë se 4.000 refugjatë, që është rekord i ri, shpalli sot BB­C britanike. Këto 4.000 refugjatë gjatë hyrjes në Hungari janë ...

Rrëfimi i refugjatit sirian që u shqelmua nga kamermanja hungareze (Foto)

Republika - 13.09.2015

Refugjati sirian që është goditur nga kameramanja hungareze gjatë kalimit të kufirit në këtë vend, thotë se kurrë nuk do ta harroj atë. Osama Abdel Muhsen Alghabab, po provonte të kalonte kufirin mes ...

Hungaria do të arrestojë “migrantët e paligjshëm”

LajmiFundit - 12.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka paralajmëruar se njerëzit që do të kalojnë kufirin e vendit të tij në mënyrë të paligjshme, do të arrestohen.

Kryeministri i Hungarisë propozim BE: Të ndihmojmë sirianët me 3 miliardë euro

ikub - 12.09.2015

Kryeministri hungarez, Viktor Orbban, i ka bërë thirrje Bashkimit Europian të ndihmojë 3 miliard euro ndihmë financiare sirianët që janë larguar nga vendi i tyre për shkak të luftës civile.

Gazetarja e pashpirtë, qëlloi një ish-trajner (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.09.2015

Ka bërë bujë ditët e fundit një video nga Hungaria, ku një gazetare, Petra Lazlo, është filmuar duke penguar e goditur refugjatët sirianë, që synonin të kalonin kufirin hungarez, për të gjetur strehë.

Kryeministri i Hungarisë: Të mbështesim Sirinë me 3 miliardë euro

Zhurnal - 12.09.2015

Kryeministri i Hungarisë: Të mbështesim Sirinë me 3 miliardë euro Budapest, 12 shtator- Ditën e sotme, kryeministri i Hungarisë Viktor Orban, i ka thirrje Bashkimit Europian, që t’i japë 3 miliard ...

Kriza e refugjatëve, 500 mijë emigrantë hynë në BE nga Mesdheu

LajmiFundit - 12.09.2015

Rreth 500 mijë emigrantë llogariten të kenë hyrë tashmë në Europë nëpërmjet detit Mesdhe. Të dhënat zyrtare flasin për 430 mijë emigrantë nga të cilët mbi 300 mijë kanë zbarkuar në Greqi dhe mbi 120 ...

Orban: Nëse ndihmohen fqinjët e Sirisë, nuk do kemi emigrantë në Evropë

Almakos - 12.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që t’iu japë vendeve fqinje të Sirisë 3 miliardë euro, për t’i ndihmuar refugjatët e luftës.

Hungaria pozicionon mijëra ushtarë në kufirin me Serbinë

Lajmi.net - 12.09.2015

Pothuajse 4 mijë ushtarë janë vendosur në kufirin e Hungarisë me Serbinë, për të ndihmuar policinë në mes të një fluksi të vazhdueshëm të emigrantëve.

Kryemistri hungarez, Orban: Jam admirues i madh i Islamit

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën Hungari, refugjatëve u hidhet ushqimi sikur të ishin kafshë Flet kameramania që rrëzoi refugjatin sirian: U tremba kur pash aq shumë emigrantë Policia hungareze ndalon trenin me ...

Victor Orban: Admiroi fenë Islame, por…

Lajm - 12.09.2015

Kryeministri hungarez ka kryer një intervistë me tabloidin gjerman Bild, ku ka potencuar edhe njëherë se refugjatët duhet të kthehen dhe të mos kalojnë kufirin hungarez.

Viktor Orban i pamëshirshëm për refugjatët

Lajmi.net - 12.09.2015

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, që është vetë-emëruar kujdestar i Europës, në mbrojtje të kësaj të fundit nga refugjatët, duke përdorur metodat e pamëshirshme në relacion me refugjatët.

Kryeministri hungarez Orban-BE-së: Ta ndihmojmë Sirinë me 3 miliard euro

Ora news - 12.09.2015

Kryeministri hungarez, Viktor Orbban, i ka bërë thirrje Bashkimit Europian t’i japin 3 miliard euro ndihmë financiare sirianëve që janë larguar nga vendi i tyre për shkak të luftës civile.

Kryeministri i Hungarisë: Të mbështesim Sirinë me 3 miliardë euro

Botasot - 12.09.2015

Ditën e sotme, kryeministri i Hungarisë Viktor Orban, i ka thirrje Bashkimit Europian, që t’i japë 3 miliard euro ndihmë financiare sirianëve që janë larguar nga vendi i tyre për shkak të luftës ...

Kryeministri hungarez Orban flet për situatën e emigrantëve

ABC News - 12.09.2015

Ai që do të hyjë në mënyrë të paligjshme në Hungari duke filluar që nga data 15 shtator do të arrestohet, deklarata vje nga kryeministri i vendit Viktor Orban.

Biznesmeni hungarez ofron ndihmë financiare për fëmijët refugjatë

ABC News - 12.09.2015

Një nga biznesmenët më të pasur në Hungari ofron një milion euro për të ndihmuar fëmijët refugjatë në vend. Nëpërmjet fondacionit të tij, Sandor Demjan dëshiron të japë ushqim, veshje dhe ilace për ...

500 mijë emigrantë nga Mesdheu hynë në BE

Ora news - 12.09.2015

Rreth 500 mijë emigrantë llogariten të kenë hyrë tashmë në Europë nëpërmjet detit Mesdhe. Të dhënat zyrtare flasin për 430 mijë emigrantë nga të cilët mbi 300 mijë kanë zbarkuar në Greqi dhe mbi 120 ...

500 mijë emigrantë nga Mesdheu hynë në BE

Botasot - 12.09.2015

Rreth 500 mijë emigrantë llogariten të kenë hyrë tashmë në Europë nëpërmjet detit Mesdhe. Të dhënat zyrtare flasin për 430 mijë emigrantë nga të cilët mbi 300 mijë kanë zbarkuar në Greqi dhe mbi 120 ...

Victor Orban: Admiroi fenë Islame, por

Botasot - 12.09.2015

Kryeministri hungarez ka kryer një intervistë me tabloidin gjerman Bild, ku ka potencuar edhe njëherë se refugjatët duhet të kthehen dhe të mos kalojnë kufirin hungarez.

Kryeministri hungarez: Kush kalon kufirin do të arrestohet

Botasot - 12.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka paralajmëruar se personat që do të kalojnë kufirin e vendit të tij do të arrestohen, masë kjo që do të hyjë në fuqi duke filluar nga java e ardhshme.

Kryeministri hungarez: Arrest me burg të gjithë atyre që hyjnë ilegalisht në vend

Gazeta Dita - 12.09.2015

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, njoftoi dje se duke filluar që nga java e ardhshme do të arrestohen të gjithë ata që hyjnë në mënyrë të paligjshme në vend, bazuar në ligjet kundër emigracionit ...

Hungaria “blindon” kufirin për emigrantët

Vision Plus - 12.09.2015

Hungaria blindon kufirin me ushtarë, ndërsa 4 mijë trupa janë dërguar përgjatë kufirit me Serbinë për të ndalur fluksin me emigrantë. Ushtarët do të ndihmojnë policinë për të mos lejuar që përgjatë ...

Hungaria pozicionon mijëra ushtarë në kufirin me Serbinë (VIDEO)

Tetova Sot - 12.09.2015

Pothuajse 4 mijë ushtarë janë vendosur në kufirin e Hungarisë me Serbinë, për të ndihmuar policinë në mes të një fluksi të vazhdueshëm të emigrantëve.

Ministri hungarez i Mbrojtjes jep dorëheqje

Idividi - 11.09.2015

Budapest, 7 shtator 2015 (MIA) - Ministri hungarez i Mbrojtjes, Çaba Honde sot ka dhënë dorëheqje pas mbledhjes së Këshillit të sigurisë nacionale, kushtuar fluksit më të madh të refugjatëve dhe ...

Orban: Kufitarët hungarez nuk do të qëllojnë ndaj imigrantëve ilegal

Idividi - 11.09.2015

Vjenë, 7 shtator 2015 (MIA) - Hungaria nuk do të qëllojë ndaj migrantëve të cilët mundohen ta kalojnë përmes rrethojës së re në kufirin e saj jugor dhe është e gatshme për negociata për kuotat ...

Kameramanja hungareze është larguar nga puna për shtyrje të qëllimshme të refugjatëve në kufi (video)

Idividi - 11.09.2015

Budapest, 9 shtator 2015 (MIA) - Hungarezja Petra Laslo, e cila ka punuar si kameramane për televizionin lokal N1RV, u largua nga puna, pasi doli në dritë sjellja e saj ndaj refugjatëve sirianë në ...

Ushtria hungareze filloi stërvitjet për mbrojtje të kufirit

Idividi - 11.09.2015

Budapest, 10 shtator 2015 (MIA) - Armata hungareze ka filluar stërvitjet ushtarake për mbrojtje eventuale në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e migrantëve, delaroi mbrëmë shefi i ...

Në Hungari dje ka arritur numër rekord i migrantëve

Idividi - 11.09.2015

Budapest, 10 shtator 2015 (MIA) - Policia hungareze sot njoftoi se dje në vend kanë arritur gjithsej 3.321 migrantë, që paraqet numër rekord të refugjatëve të cilët kanë hyrë në Hungari në një ditë.

“Nuk jam e pashpirt,” shkruan reporterja hungareze që shqelmoi qëllimisht refugjatët (VIDEO)

Lajm - 11.09.2015

Hungarezja, Laslo Petra, e cila, sulmonte me këmbë refugjatët të cilët kalonin kufirin hungarez, ka shkruar një letër të hapur në gazetën Magyar Nemzet, ku tregon se veprimet e saj ishin sporadike ...

Ndjesa publike e operatores që pengoi refugjatin sirian

Top Channel - 11.09.2015

Operatorja hungareze Petra Lazslo ka kërkuar falje publike për pamjet që u trasmetuan “online” teksa ajo pengonte një prind që mbante fëmijën e trembur në krahë dhe duke vrapuar po kalonte kufirin me ...

Flet kameramania që rrëzoi refugjatin sirian: U tremba kur pash aq shumë emigrantë

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën Mohammad Arif: Vala e refugjatëve do të vazhdojë, duhet të përgatitemi për situatën gjatë dimrit Refugjatët në Hungari protestojnë për trajtimin e tyre Obama: Amerika të pranojë ...

Human Rights Watch: Refugjatët po trajtohen si kafshë në kampin hungarez (VIDEO)

Lajmi.net - 11.09.2015

Një video e publikuar disa orë më parë në BBC shihet gjendja e emigrantëve të cilëve po i gjuheshin çantat me ushqim në kampin hungarez në kufi me Serbinë.

Fluksi i refugjatëve, Hungaria drejt gjendjes së jashtëzakonshme

LajmiFundit - 11.09.2015

Qeveria hungareze mund të marrë në konsideratë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për të përballuar fluksin e emigrantëve, që vijnë nga jugu, tha të enjten shefi i kabinetit të Kryeministrit ...

Aktivistët kërkojnë dënim me shërbim social për kameramanen hungareze Petra Lazlo

Zhurnal - 11.09.2015

Aktivistët kërkojnë dënim me shërbim social për kameramanen hungareze Petra Lazlo Romë, 11 Shtator - Aktivistë të Shoqërive civile nga e gjithë Europa kanë formuluar një peticion drejtuar Gjykatës ...

Maqedonia si Hungaria, tela me gjemba në kufi me Greqinë

Top Channel - 11.09.2015

Maqedonia mund të ndjekë shembullin e Hungarisë për të përballuar krizën e refugjatëve, duke ndërtuar një gardh gjigant me tela me gjemba në kufirin e vet me ...

Siriani të cilin e rrëzoi kameramanja ka qenë trajner i suksesshëm

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën Flet kameramania që rrëzoi refugjatin sirian: U tremba kur pash aq shumë emigrantë Mohammad Arif: Vala e refugjatëve do të vazhdojë, duhet të përgatitemi për situatën gjatë ...

Përderisa në Maqedoni institucionet e ndryshme ndihmojnë refugjatët, në Hungari ato trajtohen si kafshë

Zhurnal - 11.09.2015

VIDEO: Përderisa në Maqedoni institucionet e ndryshme ndihmojnë refugjatët, në Hungari ato trajtohen si kafshë Shkup, 11 shtator- Përderisa në Maqedoni vijnë ndihma prej institucioneve të ndryshme ...

Imazhe dramatike nga Hungaria, refugjatët mbahen si në vathë

Top Channel - 11.09.2015

“Në Hungari, refugjatët po i trajtojnë si kafshë”, thotë një grua austriake, e cila ka filmuar momentet kur njerëzve që përmes rrugëtimit të tyre të rrezikshëm kanë shpresuar t’i largohen vuajtjeve, ...

Viktor Orban: Kush kalon kufirin ilegalisht do arrestohet

Zhurnal - 11.09.2015

Viktor Orban: Kush kalon kufirin ilegalisht do arrestohet Budapestë, 11 shtator- Brenda tre ditë në ishullin Lesbos të Greqisë kanë arritur 22.500 refugjatë, ndërsa numër edhe më të madh pritet të ...

Kameramania hungareze kërkon falje për goditjen e emigrantëve

LajmiFundit - 11.09.2015

Kamermanja hungareze, Petra Laszlo ka kërkuar falje për sjelljen e saj ndaj emigrantëve sirianë, duke thënë se “ka marrë vendim të keq, në një situatë paniku”.

Kryeministri hungarez: Kush kalon kufirin do të arrestohet

Top Channel - 11.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka paralajmëruar se personat që do të kalojnë kufirin e vendit të tij do të arrestohen, masë kjo që do të hyjë në fuqi duke filluar nga java e ...

Hungaria do të arrestojë “migrantët e paligjshëm”

Zhurnal - 11.09.2015

Hungaria do të arrestojë “migrantët e paligjshëm” K ryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka paralajmëruar se njerëzit që do të kalojnë kufirin e vendit të tij në mënyrë të paligjshme, do të ...

Kryeministri i Hungarisë: Kush kalon kufirin do të arrestohet

ikub - 11.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka paralajmëruar se të gjithë ata që do të kalojnë kufirin drejt këtij shteti do të arrestohen. Orban tha se, emigrantët që kanë hyrë në Hungari në javët e ...

Kryeministri hungarez: Kush kalon kufirin do të arrestohet

Lajmi.net - 11.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka paralajmëruar se personat që do të kalojnë kufirin e vendit të tij do të arrestohen, masë kjo që do të hyjë në fuqi duke filluar nga java e ardhshme.

Hungaria masa të rrepta ndaj emigrantëve, kryeministri Orban: Kush kalon kufirin do arrestohet

SOT - 11.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka paralajmëruar se personat që do të kalojnë kufirin e vendit të tij do të arrestohen, masë kjo që do të hyjë në fuqi duke filluar nga java e ardhshme.

Kryeministri hungarez: Kush kalon kufirin do të arrestohet

Lajm - 11.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka paralajmëruar se personat që do të kalojnë kufirin e vendit të tij do të arrestohen, masë kjo që do të hyjë në fuqi duke filluar nga java e ardhshme.

“Nuk jam e pashpirt,” shkruan reporterja hungareze

Botasot - 11.09.2015

Hungarezja, Laslo Petra, e cila, sulmonte me këmbë refugjatët të cilët kalonin kufirin hungarez, ka shkruar një letër të hapur në gazetën Magyar Nemzet, ku tregon se veprimet e saj ishin sporadike ...

Letër e hapur e kameramanes që “shqelmoi” refugjatët sirianë (Video)

Telegrafi - 11.09.2015

Fotoreporterja hungareze Petra Lazlo, e cila kishte penguar emigrantin, gjest për të cilin edhe humbi vendin e punës, tanimë ka shkruar një letër të hapur.

Kameramanja hungareze kërkon falje: Mendova se më sulmuan

Yll Press - 11.09.2015

Gazetarja Petra Laszlo tha se ajo ishte në një gjendje shoku pas incidentit të martën, por mohoi akuzat që u bënë në drejtim të saj për racizëm. Kameramanja hungareze që më herët këtë javë, derisa po ...

Situata e emigrantëve në Hungari

ABC News - 11.09.2015

Hungaria pritet të ashpërsojë dhe më tej politikën e saj në lidhje me emigrantët. Në 15 shtator qeveria mund të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme dhe më pas të dërgojë ushtrinë në kufi me Serbinë.

Hungaria forcon kufirin me Serbinë, dërgon 3.800 ushtarë

Koha.net - 11.09.2015

Budapest, 11 shtator – Në kufirin jugor me Serbinë, Hungaria ka vendosur 3.800 ushtarë, kurse detyra e tyre është që të punojë në ndërtimin e gardhit rrethues përgjatë kufirit.

Kameramanja hungareze kërkon falje për goditjen e emigrantëve

Koha.net - 11.09.2015

Kamermanja hungareze, Petra Laszlo ka kërkuar falje për sjelljen e saj ndaj emigrantëve sirianë, duke thënë se “ka marrë vendim të keq, në një situatë paniku”.

Siriani të cilin e rrëzoi kameramanja ka qenë trajner i suksesshëm (Foto)

Botasot - 11.09.2015

Siriani të cilin, derisa mbante në duar djalin e tij shtatëvjeçar, e rrëzoi duke i vënë stërkëmbës kameramanja hungareze Petra Lazlo, para se të braktiste Sirinë ka qenë trajner i sukseshëm futbolli, ...

Pamje shokuese nga Hungaria

ABC News - 11.09.2015

Pas videos së gazetares hungareze që shqelmon emigrantët, në rrjet qarkullon një tjetër video shokuese që hedh akuza nda Budapestit. Këtë herë pamjet tregojnë agjentët e policisë që u hedhin bukën ...

Mosmarrëveshje në BE për krizën e imigrantëve

VOA - 11.09.2015

Katër vende të Bashkimit Evropian hodhën poshtë një plan të BE-së për të shpërndarë 160 mijë emigrantë mes vendeve të bllokut. Ministrat e Jashtëm të Hungarisë, Republikës Çeke, Polonisë dhe ...

Viktor Orban: Kush kalon kufirin ilegalisht do arrestohet

Botasot - 11.09.2015

Brenda tre ditë në ishullin Lesbos të Greqisë kanë arritur 22.500 refugjatë, ndërsa numër edhe më të madh pritet të vijnë në ditët në vijim. Por duket se ngjarja mund të eskalojë, pasi Hungaria do ...

Maqedonia si Hungaria, tela me gjemba në kufi me Greqinë

Mapo - 11.09.2015

Maqedonia si Hungaria, tela me gjemba në kufi me Greqinë Postuar më: 11 Shtator 2015 18:15 Maqedonia mund të ndjekë shembullin e Hungarisë për të përballuar krizën e refugjatëve, duke ndërtuar një ...

24 orë me refugjatët sirianë nëpër botë [video]

Koha.net - 11.09.2015

Përmbledhje e përgatitur nga KTV-ja, për atë që ndodhi me refugjatët në ditën e sotme. Refugjatët në Hungari trajtohen si kafshë Një video shqetësuese i ka vërshuar rrjetet shoqërore gjatë ditës, ku ...

Përmbledhje rreth valës së refugjatëve në Evropë: Askush në rajon nuk i trajton si duhet! (Video)

Telegrafi - 11.09.2015

Refugjatët në Hungari trajtohen si kafshë. Një video shqetësuese i ka vërshuar rrjetet shoqërore gjatë ditës, ku shihet trajtimi që refugjatët e gëzojnë në kampin në qytetin Reske në Hungari.

Hungaria do të arrestojë “migrantët e paligjshëm”

Botasot - 11.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka paralajmëruar se njerëzit që do të kalojnë kufirin e vendit të tij në mënyrë të paligjshme, do të arrestohen.

“Nuk jam e pashpirt,” shkruan reporterja hungareze

Tetova Sot - 11.09.2015

Hungarezja, Laslo Petra, e cila, sulmonte me këmbë refugjatët të cilët kalonin kufirin hungarez, ka shkruar një letër të hapur në gazetën Magyar Nemzet, ku tregon se veprimet e saj ishin sporadike ...

Hungari, pamje shokuese nga kampet e refugjatëve

Vision Plus - 11.09.2015

Këto pamje qe kane shokuar mbare opinionin publik, vijnë nga nje kamp refugjatesh ne Hungari. Te uritur dhe te dëshpëruar nga endjet neper Europe, 150 emigrante po përballen me nje trajtim jashtë ...

Hungaria drejt gjendjes së jashtëzakonshme nga fluksi e refugjatëve

Tetova Sot - 11.09.2015

Qeveria hungareze mund të marrë në konsideratë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për të përballuar fluksin e emigrantëve, që vijnë nga jugu, tha të enjten shefi i kabinetit të Kryeministrit ...

Hungaria me dorë të rëndë: Burg kush kalon kufirin ilegalisht

Gazeta Tema - 11.09.2015

Një italian me 33 refugjatë që po tentonte të kalonte kufirin ilegalisht u arrestua dhe u fut në burg në Hungari. Por ky është vetëm fillimi. Kryeministri hungarez Viktor Orban deklaroi sot se do të ...

Shokuese: Refugjatët në Hungari ushqehen si të ishin kafshë! (VIDEO)

Tetova Sot - 11.09.2015

Një video shokuese është publikuar sot, ku shihet se si policia hungareze hedh ushqimin për migrantët si të ishin kafshë në kampin pranë kufirit me Serbinë.

Ndjesa publike e operatores që pengoi refugjatin sirian

Gazeta Dita - 11.09.2015

Operatorja hungareze Petra Lazslo ka kërkuar falje publike për pamjet që u trasmetuan “online” teksa ajo pengonte një prind që mbante fëmijën e trembur në krahë dhe duke vrapuar po kalonte kufirin me ...

Kur mungesa e humanizmit nuk njeh kufi

Gazeta Dita - 11.09.2015

Ndonëse u konsiderua “Muri i Turpit” gardhi i lartë me tela, që Hungaria ngriti në kufirin e saj me Serbinë, kjo nuk i ka frenuar aspak autoritetet hungareze që jo vetëm ta përforcojnë atë duke e ...

“Nuk jam e pashpirt,” shkruan reporterja hungareze

Republika - 11.09.2015

Hungarezja, Laslo Petra, e cila, sulmonte me këmbë refugjatët të cilët kalonin kufirin hungarez, ka shkruar një letër të hapur në gazetën Magyar Nemzet, ku tregon se veprimet e saj ishin sporadike ...

Siriani të cilin e rrëzoi kameramanja ka qenë trajner i suksesshëm futbolli (Video)

Republika - 11.09.2015

Siriani të cilin, derisa mbante në duar djalin e tij shtatëvjeçar, e rrëzoi duke u penguar nga kameramanja hungareze Petra Lazlo, para se të braktiste Sirinë ka qenë trajner i sukseshëm futbolli, ...

Orban: Hungaria do të arrestojë “migrantët e paligjshëm”

Kosova Live - 11.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka paralajmëruar se njerëzit që do të kalojnë kufirin e vendit të tij në mënyrë të paligjshme, do të arrestohen.

Vala e refugjatëve, në Hungari rrezikojnë krijimin e një krize humanitare

Top Channel - 10.09.2015

Hungaria është një nga vendet e para që përballet me refugjatët e luftës që hyjnë fillimisht nga Greqia e më pas nga Serbia. Për shkak të mungesës së strehimit, mijëra prej tyre qëndrojnë në një ...

Ushtria hungareze përgatitet për mbrojtje të kufirit

Evropaelire - 10.09.2015

07:29 Ushtria hungareze përgatitet për mbrojtje të kufirit 07:13 IS kërkon shpërblim për dy ...

Apple zbulon prodhime të reja

Evropaelire - 10.09.2015

07:47 SHBA, NATO - të shqetësuara me veprimet ruse 07:29 Ushtria hungareze përgatitet për mbrojtje të kufirit 07:13 IS kërkon shpërblim për dy ...

Ushtria hungareze përgatitet për mbrojtje të kufirit

LajmiFundit - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur stërvitjet për vendosjen eventuale në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e migrantëve. Budapesti planifikon të dërgojë ushtrinë që t’i ndihmojë policisë ...

Ushtria hungareze përgatitet për ta izoluar kufirin

Lajmi.net - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur stërvitjet për vendosjen eventuale në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e refugjatëve që çdo ditë arrijnë nga Serbia.

Hungaria përgatitet sikur të ishte luftë, dërgon ushtrinë në kufi

Almakos - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur stërvitjet për vendosjen eventuale në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e emigrantëve. Budapesti planifikon të dërgojë ushtrinë që t’i ndihmojë policisë ...

Refugjatët, në Hungari rrezikojnë krijimin e një krize humanitare

Top Channel - 10.09.2015

Ushtria hungareze nisi përgatitjet për një rol të mundshëm në të ardhmen, që me të gjitha gjasat do ta shohë të përfshirë në mbrojtjen e kufirit jugor të vendit dhe frenimin e fluksit të ...

Ushtria e Hungarisë po përgatitet për t’u vendosur në kufi për refugjatët

Lajm - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur stërvitjen për tu vendosur në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e refugjatëve. Budapesti planifikon të dërgojë ushtrinë që të ndihmojë policinë në kufi, ...

Hungari, vala e refugjatëve rrezikojnë krijimin e një krize humanitare

Botasot - 10.09.2015

Hungaria është një nga vendet e para që përballet me refugjatët e luftës që hyjnë fillimisht nga Greqia e më pas nga Serbia. Për shkak të mungesës së strehimit, mijëra prej tyre qëndrojnë në një ...

Ushtria hungareze përgatitet për mbrojtje të kufirit

Botasot - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur stërvitjet për vendosjen eventuale në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e migrantëve. Budapesti planifikon të dërgojë ushtrinë që t’i ndihmojë policisë ...

Ushtria e Hungarisë po përgatitet për t’u vendosur në kufi për klandestinët

Ora news - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur stërvitjen për tu vendosur në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e migrantëve. Budapesti planifikon të dërgojë ushtrinë që të ndihmojë policinë në kufi, ...

Ushtria e Hungarisë po përgatitet për t’u vendosur në kufi për refugjatët

Telegrafi - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur stërvitjen për tu vendosur në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e refugjatëve. Budapesti planifikon të dërgojë ushtrinë që të ndihmojë policinë në kufi, ...

Situata e refugjatëve, Danimarka zhbllokon trenat, rinisin udhëtimet

ABC News - 10.09.2015

Hekurudhat daneze rifilluan lidhjet me Gjermaninë, pasi shërbimi u pezullua një ditë më parë për shkak të fluksit të madh të emigrantëve. Pas një numri modesttë refugjatëve nga Gjermania, rreth një ...

Serbi, rekord emigrantësh në kufi me Hungarinë, në 24 orë 5000 persona

BalkanWeb - 10.09.2015

BEOGRAD- Pesë mijë emigrantë, përfshirë refugjatët e larguar në Lindjen e Mesme kanë mbërritur gjatë 24 orëve të fundit në kufirin mes Serbisë dhe Hungarisë, një rekord, njoftoi sot televizioni ...

Hungari, u shkelmua nga gazetarja, ja videoja tronditëse e fëmijës që qan

BalkanWeb - 10.09.2015

Bëri xhiron e botës, videoja ku shfaqej një operatore hungareze, Petra Lazlo, (tashmë e pushuar), duke i vënë peng një emigranti që po vraponte për t’i shpëtuar policisë, ndërkohë që mbante në krah ...

Rritet fluksi i emigrantëve në Hungari dhe Austri

VOA - 10.09.2015

Mijëra refugjatë po dynden në Austri pas njoftimit të saj se do të pranojë kërkesat për azil, siç bëri Gjermania në fillim të javës. Keqësimi i motit e ka vështirësuar udhëtimin e tyre përmes ...

Rritet fluksi i emigrantëve në Hungari dhe Austri

Koha.net - 10.09.2015

Mijëra refugjatë po dynden në Austri pas njoftimit të saj se do të pranojë kërkesat për azil, siç bëri Gjermania në fillim të javës. Keqësimi i motit e ka vështirësuar udhëtimin e tyre përmes ...

Rritet fluksi i emigrantëve në Hungari dhe Austri

Telegrafi - 10.09.2015

Emigrantët dhe refugjatët vazhduan edhe sot udhëtimin e tyre drejt Evropës Perëndimore nga Röszke e Hungarisë, me gjithë vështirësitë dhe shiun e vazhdueshëm.

Rritet fluksi i emigrantëve në Hungari dhe Austri

Botasot - 10.09.2015

Mijëra refugjatë po dynden në Austri pas njoftimit të saj se do të pranojë kërkesat për azil, siç bëri Gjermania në fillim të javës. Keqësimi i motit e ka vështirësuar udhëtimin e tyre përmes ...

Hungaria gati të dekretojë gjendjen e jashtëzakonshme përballë fluksit të refugjatëve

Botasot - 10.09.2015

Qeveria hungareze mund të marrë në konsideratë shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për të përballuar fluksin e imigrantëve që vijnë nga jugu, tha të enjten kryetari i stafit të kryeministrit ...

Ushtria hungareze filloi stërvitjet për mbrojtje të kufirit

Tetova Sot - 10.09.2015

Armata hungareze ka filluar stërvitjet ushtarake për mbrojtje eventuale në kufirin jugor, në përpjekje për të ndaluar fluksin e migrantëve, delaroi mbrëmë shefi i Shtatëmadhorisë së Forcave të ...

Ushtria hungareze përgaditet për një përleshje me refugjatët e paarmatosur! (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 10.09.2015

Ushtria hungareze ka filluar ushtrime për t’u përgatitur për një ndërhyrje të mundshme në kufirin jugor, i cili është objektivi më i shpeshtë i refugjatëve, të cilët përmes Hungarisë janë duke u ...

Ushtria hungareze përgatitet për mbrojtjen e kufirit nga emigrantët

Kosova Live - 10.09.2015

Ushtria e Hungarisë ka nisur përgatitjet për ruajtjen e kufirit jugor, në përpjekje për të frenuar fluksin e emigrantëve. Lidhur me situatën aktuale atje, autoritetet në Budapest po planifikojnë të ...

Kameramanja hungareze nuk i kursen shkelmat ndaj refugjatëve (VIDEO)

Albeu.com - 09.09.2015

Nga Hungaria vazhdojnë të mbërrijnë pamje aspak të këndshme me refugjatët. Qindra prej tyre tentuan të çanin kordonin policor, por përveç forcave të rendit pengesë për ta është bërë edhe një ...

Pengon refugjatët sirianë, pushohet nga puna operatorja hungareze

LajmiFundit - 09.09.2015

Një punonjëse e një kanali televiziv hungarez rrezikon të dënohet nga gjykata pasi teksa po filmonte refugjatët në kufi ka penguar duke rrëzuar në tokë njërin prej tyre teksa po i largohej policisë.

Pengoi refugjatin sirian me të birin në krah, pushohet nga puna operatorja hungareze (VIDEO)

Top Channel - 09.09.2015

Petra Lazlo u pezullua menjëherë nga puna në televizionin hungarez “N1TV”, ku edhe punonte si operatore. Shkak i vendimit unanim të drejtuesve të tij ishin pamjet e marra nga kolegët e saj, ku Lazlo ...

Shkelmoi emigrantët, kameramanja rrezikon dëmimin me burg

LajmiFundit - 09.09.2015

Një kameramane e një televizioni hungarez është përjashtuar nga puna, pasi është xhiruar në kamera duke shqelmuar migrantët që përpiqeshin të kalonin kufirin Serbi – Hungari.

Kameramanja hungareze mund të dënohet (Video)

Lajmeshqip - 09.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Kameramanja hungareze mund të dënohet (Video) Rusia përmes Greqisë e Iranit furnizon Sirinë Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca? Turqia ...

Pengon refugjatët sirianë, pushohet nga puna operatorja hungareze (VIDEO)

Yll Press - 09.09.2015

Imazhet e përfunduara online në kohë rekord sollën edhe reagimin e vetë kanalit që e dënoi veprimin e shëmtuar të punonjës së tij. Një punonjëse e një kanali televiziv hungarez rrezikon të dënohet ...

Kaos mes refugjatëve dhe agjentëve të policisë në Hungari

ABC News - 09.09.2015

Skena terrori në Hungari, ku refugjatët kërkojnë në cdo mënyrë të largohen nga postblloqet e forcave të rendit për tu mos regjistruar në vend dhe të kërkojnë azil diku tjetër.

Kameramania më e urryer: Ja çfarë i bën refugjatit

Mapo - 09.09.2015

Kameramania më e urryer: Ja çfarë i bën refugjatit Postuar më: 09 Shtator 2015 11:25 Një kameramane e një televizioni hungarez është pushuar nga puna pasi pengoi një refugjat, i cili po largohej nga ...

Kameramanja hungareze mund të dënohet

Botasot - 09.09.2015

Një kameramane e një televizioni hungarez është përjashtuar nga puna, pasi është xhiruar në kamera duke shqelmuar migrantët që përpiqeshin të kalonin kufirin Serbi – Hungari.

Veprimi i shëmtuar i reporteres hungareze

Vision Plus - 09.09.2015

Nje reportere hungareze ka kryer nje veprim te rende dhe te pashpjegueshëm, duke penguar nje refugjat dhe fëmijën e tij qe vraponin t’i shpëtonin policisë ne kufirin serbo hungarez, duke i rrezuar ne ...

VIDEO/ Njeriu më i urryer në Hungari, kameramania pushohet pasi rrëzoi emigrantin dhe fëmijën e tij

Gazeta Tema - 09.09.2015

Kameramania Petra Laszlo është ndoshta njeriu më i urryer për momentin në Hungari. Ajo bëri një gjest të pahijshëm gjatë një transmetimi direkt duke shkaktuar tërbimin e gjithë shikuesve.

Gjermania ‘urdhëron’ fqinjët që të bëjnë më shumë për krizën e refugjatëve

Lajm - 08.09.2015

Gjermania është duke u ballafaquar me vështirësi për t’u përballur me numrin e rekord të emigrantëve dhe për këtë arsyeje u ka kërkuar partnerëve Evropian se duhet të marrin më shumë refugjatë.

Kombet e Bashkuara të lodhur nga paftësia e Hungarisë

Zhurnal - 08.09.2015

Kombet e Bashkuara të lodhur nga paftësia e Hungarisë Szeged, 8 shtator - Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët ka blerë tenda për refugjatët të cilët po flenë në qiell të hapur ...

Gjermania ‘urdhëron’ fqinjët që të bëjnë më shumë për krizën e refugjatëve

Zhurnal - 08.09.2015

Gjermania ‘urdhëron’ fqinjët që të bëjnë më shumë për krizën e refugjatëve Prishtine, 8 shtator- Gjermania është duke u ballafaquar me vështirësi për t’u përballur me numrin e rekord të emigrantëve ...

Orban do të përshpejtojë ndërtimin e gardhit

Botasot - 08.09.2015

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka thënë se do që të përshpejtojë ndërtimin e gardhit me tela në kufi me Serbinë, për të ndaluar fluksin e migrantëve.

Hungaria ridërgon në kufi me Serbinë rreth 300 emigrantë

ABC News - 08.09.2015

Rreth 300 emigrantë sirianë pasi kanë bërë më shumë se 20 kilometra marshimi në këmbë, u janë dorëzuar forcave hungareze të policisë të cilët i shoqëruan deri në kampin e Roszke, pranë kufirit me ...

Orban: Rrethoja të ndërtohet më shpejt

Koha.net - 08.09.2015

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, tha se do që ndërtimi i rrethojës në kufi me Serbinë të përshpejtojë për të ndaluar valën e refugjatëve. Ai i ka bërë këto komente për të përditshmen hungareze ...

Pamje tronditëse, tentojnë kalimin e kufirit hungarez po dhunohen me shkopinj nga policia (Foto)

Botasot - 08.09.2015

Hungaria është duke kaluar një situatë tejet të vëshitrë për shkak të fluksit të madh të refugjatëve që vijnë kryesisht nga Azia. Në fotot e mëposhtme shihet një grup refugjatësh që tenton të thyejë ...

Jep dorëheqje ministri i Mbrotjes së Hungarisë, shkaku i fluksit të emigrantëve

Tetova Sot - 08.09.2015

Ministri hungarez i Mbrojtjes, Csaba Hende të hënën ka dhënë dorëheqjen, është njoftuar nga qeveria hungareze. Mediat raportojnë se ministri ka dhënë dorëheqje për shkak të vonesës të ndërtimit të ...

FOTOT/ Pamje tronditëse, tentojnë kalimin e kufirit hungarez po dhunohen me shkopinj nga policia

Gazeta Tema - 08.09.2015

Hungaria është duke kaluar një situatë tejet të vëshitrë për shkak të fluksit të madh të refugjatëve që vijnë kryesisht nga Azia. Në fotot e mëposhtme shihet një grup refugjatësh që tenton të thyejë ...

Kryeministri hungarez: Nuk duam më musliman në shtetin tonë

Shqipmedia - 07.09.2015

Kryeministri hungarez Viktor Orban si asnjë politkan tjetër europian ka dalur me deklarata të drejtpërdrejta kundër muslimanëve, respektivisht refugjatëve sirian qe në mënyre masovike po shkojnë në ...

Austria paralajmëron heqjen e masave emergjente për emigrantët

LajmiFundit - 07.09.2015

Kancelari austriak Werner Faymann, ka paralajmëruara se vendi i tij planifikon t’i heqë të gjitha masat emergjentet, që lejuan kalimin e mijëra emigrantëve, të kalojnë lirshëm nga Austria për në ...

Gjermania ka ndarë 6 miliardë euro për refugjatët

Lajmi.net - 07.09.2015

Koalicioni qeveritar në Gjermani, ka rënë dakord që të shpenzojë 6 miliardë euro, në mbështetje të numrit rekord të emigrantëve që erdhën në këtë shtet para 2 ditësh, raporton BBC Kritikët në ...

Ja sa para ndau Gjermania për refugjatët

Lajm - 07.09.2015

Koalicioni qeveritar në Gjermani, ka rënë dakord që të shpenzojë 6 miliardë euro, në mbështetje të numrit rekord të emigrantëve që erdhën në këtë shtet para 2 ditësh, raporton BBC Kritikët në ...

Nuk përfundoi brenda gushtit gardhi kudër refugjatëve, ministri hungarez i Mbrojtjes jep dorëheqjen

SOT - 07.09.2015

Ministri hungarez i Mbrojtjes, Csaba Hende, ka dhënë sot dorëheqjen, për shkak se është vonuar ndërtimi i gardhit, një masë e qeverisë kundër vërshimit të refugjatëve.

Emigrantët thyejnë kordonin e policisë hungareze pranë kufirit me Serbinë

LajmiFundit - 07.09.2015

Qindra arabë, aziatikë dhe afrikanë, të lodhur nga pritja e autobuzëve thyen kordonin e policisë hungareze afër kufirit serb sot (7 shtator) dhe marshuan në very në autostradën kryesore të Budapestit.

​Pse refugjatët nuk duan të qëndrojnë në Hungari?

Lajmi.net - 07.09.2015

Shumë refugjatë të cilët ia kanë mësyer më herët Hungarisë, tani presin që sa më parë të largohen nga ky vend. Shumica nga ata, dëshirojnë të shkojnë nëpër vende të tjera europiane, në vecanti në ...

Kriza e menaxhimit të refugjatëve, ministri i mbrojtjes së Hungarisë jep dorëheqjen

ikub - 07.09.2015

Hungaria po përballet me një fluks të lartë emigrantësh që vijnë nga Azia, Afrika e Lindja e Mesme me destinacion Europën Perëndimore. Në këto kushte, ministri i Mbrojtjes së Hungarisë, Csaba Hende ...

​Emigrantët thyejnë kordonin e policisë hungareze pranë kufirit me Serbinë

Lajmi.net - 07.09.2015

Qindra arabë, aziatikë dhe afrikanë, të lodhur nga pritja e autobusëve thyen sot kordonin e policisë hungareze afër kufirit serb dhe marshuan në veri në autostradën kryesore të Budapestit.

​Emigrantët thyejnë kordonin e policisë hungareze pranë kufirit me Serbinë

Almakos - 07.09.2015

Qindra arabë, aziatikë dhe afrikanë, të lodhur nga pritja e autobusëve thyen sot kordonin e policisë hungareze afër kufirit serb dhe marshuan në veri në autostradën kryesore të Budapestit.

Austria paralajmëron heqjen e masave emergjente për emigrantët

Botasot - 07.09.2015

Kancelari austriak Werner Faymann, ka paralajmëruara se vendi i tij planifikon t'i heqë të gjitha masat emergjentet, që lejuan kalimin e mijëra emigrantëve, të kalojnë lirshëm nga Austria për në ...

Austria paralajmëron heqjen e masave emergjente për emigrantët

Telegrafi - 07.09.2015

Kancelari austriak Werner Faymann, ka paralajmëruara se vendi i tij planifikon t'i heqë të gjitha masat emergjentet, që lejuan kalimin e mijëra emigrantëve, të kalojnë lirshëm nga Austria për në ...

Gjermania ka ndarë 6 miliardë euro për refugjatët

Telegrafi - 07.09.2015

Koalicioni qeveritar në Gjermani, ka rënë dakord që të shpenzojë 6 miliardë euro, në mbështetje të numrit rekord të emigrantëve që erdhën në këtë shtet para 2 ditësh, raporton BBC.

Zinxhir solidariteti në Hungari

ABC News - 07.09.2015

Në Hungari u krijua një zinxhir solidariteti për të ndihmuar në transportimin e emigrantëve drejt Austrisë dhe Gjermanisë. Jo vetëm ushqime dhe veshje por dhe vënie në dispozicion të automjeteve ...

Rrugëtimi i emigratëve drejt Gjermanisë

VOA - 07.09.2015

Emigrantë të shumtë hipën sot në një tren në stacionin Keleti të Hungarisë dhe u nisën për në Gjermani nëpërmjet Vjenës. Shumë prej tyre ishin bllokuar prej disa ditësh në Budapest.

Ministrat e Jashtëm të BE-së, pa marrëveshje për refugjatët

Yll Press - 07.09.2015

Hungaria po përgatitet të mbyllë kufijtë e saj për refugjatët duke filluar që nga data 15 shtator. Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian nuk kanë gjetur dot marrëveshjen për ndarjen e ...

Emigrantët thyejnë kordonin e policisë hungareze pranë kufirit me Serbinë

Ora news - 07.09.2015

Qindra arabë, aziatikë dhe afrikanë, të lodhur nga pritja e autobuzëve thyen kordonin e policisë hungareze afër kufirit serb sot (7 shtator) dhe marshuan në very në autostradën kryesore të Budapestit.

Kriza e refugjatëve, Emigrantët thyejnë kordonin e policisë hungareze pranë kufirit me Serbinë

Botasot - 07.09.2015

Qindra arabë, aziatikë dhe afrikanë, të lodhur nga pritja e autobuzëve thyen kordonin e policisë hungareze afër kufirit serb sot (7 shtator) dhe marshuan në very në autostradën kryesore të Budapestit.

Kaosi me emigrantët, jep dorëheqjen ministri i Mbrojtjes i Hungarisë

BalkanWeb - 07.09.2015

HUNGARI- Ministri i Mbrojtjes i Hungarisë, Csaba Hende, ka dhënë dorëheqje, derisa kriza me migrantë vazhdon. Hungaria po përballet me fluks të madh migrantësh dhe refugjatësh, që ikin nga Lindja e ...

Emigrantët thyejnë kordonin e policisë hungareze pranë kufirit me Serbinë

Telegrafi - 07.09.2015

Qindra arabë, aziatikë dhe afrikanë, të lodhur nga pritja e autobusëve thyen sot kordonin e policisë hungareze afër kufirit serb dhe marshuan në veri në autostradën kryesore të Budapestit.