TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tarik Ramadani: ISIS nuk ka të bëj asgjë me Islamin

Albtime - 12.10.2014

'Kalifat Islamik', 'Kalif' – terma aktual në gjithë botën, në saje të një grupi ekstremist, Shteti Islamik i Irakut dhe Levant (ISIL). Veprimet e grupit janë duke shkaktuar një reagim të ashpër në ...

​Turqia ia jep Amerikës bazat ushtarake për ta sulmuar ISIS'in

Lajm - 12.10.2014

Turqia do t’i lejojë forcat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe koalicionit që t’i përdorin bazat ushtarake të saj, përfshirë edhe instalimet kryesore brenda 125 kilometrave nga kufiri me Sirinë ...

​McCain: ISIS'i po fiton

Lajm - 12.10.2014

Senatori John McCain, ka dhënë një deklaratë shokuese në lidhje me aksionin e ushtrisë amerikane kundër ISIS'it. Ai ka thënë se "ISIS po fiton kurse Amerika po humbë".

McCain: ISIS-i po fiton

Telegrafi - 12.10.2014

Senatori amerikan John McCain, ka dhënë një deklaratë shokuese në lidhje me aksionin e ushtrisë amerikane kundër ISIS-it. Ai ka thënë se "ISIS po fiton kurse Amerika po humb".

Amerika do ta sulmojë ISIS-in nga bazat ushtarake në Turqi

Telegrafi - 12.10.2014

Turqia do t’i lejojë forcat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe koalicionit që t’i përdorin bazat ushtarake të saj, përfshirë edhe instalimet kryesore brenda 125 kilometrave nga kufiri me Sirinë ...

Irak, 45 viktima nga 2 shpërthime në Bagdad, dyshohet nga ISIS

Shqiptarja - 12.10.2014

IRAK - Të paktën 45 persona kanë mbetur të vdekur në disa shpërthime të ndodhur njëri pas tjetrit në Bagdad dhe rrethinat e saj rurale, teksa qeveria mbronte kryeqytetin kundër xhihadistëve të ISIS.

Nga Dorian Koçi- Rekrutimi i errësirës – ISIS dhe realiteti social shqiptar

Gazeta Idea - 12.10.2014

Një luftë e largët dhe një betejë pa ideal për shqiptarët, papritur nga të përditshmet dhe lajmet televizive, hyri në fillim në bisedat e zakonshme derisa u artikulua si shqetësim edhe në diskursin ...

Episodi i tretë me pengun britanik (VIDEO)

Ilirida - 12.10.2014

Me fjalinë “Hello again”, pengu britanik, John Cantlie, i cili është në duart e terroristëve të ISIS, ka filluar episodin e tretë të videove që publikohen nga zyra mediatike e ISIS-it.

McCain: ISIS-i po fiton

Ilirida - 12.10.2014

Senatori amerikan John McCain, ka dhënë një deklaratë shokuese në lidhje me aksionin e ushtrisë amerikane kundër ISIS-it. Ai ka thënë se “ISIS po fiton kurse Amerika po humb”.

Një përkrahje ndaj qytetit sirian Koban nga studentët turq në Maqedoni

Shkupi24 - 12.10.2014

“ISIS largohuni”, “Të jetojë Kobani”, “Grupi Isis janë Terosistë”, me këto pankarta disa studentët nga Turqia sot në qytetin e Shtipit të Maqedonisë, e shfaqën revoltin e tyre për aktivitetet ...

Turqia ia jep Amerikës bazat ushtarake për ta sulmuar ISIS-in

Ilirida - 12.10.2014

Turqia do t’i lejojë forcat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe koalicionit që t’i përdorin bazat ushtarake të saj, përfshirë edhe instalimet kryesore brenda 125 kilometrave nga kufiri me Sirinë ...

Turqia ia jep Amerikës bazat ushtarake për ta sulmuar ISIS’in

Republika - 12.10.2014

Turqia do t’i lejojë forcat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe koalicionit që t’i përdorin bazat ushtarake të saj, përfshirë edhe instalimet kryesore brenda 125 kilometrave nga kufiri me Sirinë ...

ISIS vijon mësymjen në Siri edhe në Irak

Gazeta Start - 11.10.2014

Të shtëna armësh dhe shpërthime janë dëgjuar edhe sot në qytetin kufitar turko-sirian, Kobani, ku militantët e ISIS po përpiqen të rrethojnë luftëtarët kurdë.

E arratisura nga Shteti Islamik, i pashë militantët duke përdorë drogë

Lajmi.net - 11.10.2014

Një adoleshente jazide e cila ka arritur të ikën nga militantët e ISIS ka përshkruar tmerret që kishte kaluar kur ishte rrëmbyer në Irak për tu shitur në Siri.

15 vjeçarja që iku nga ISIS: Pashë luftëtarët duke marr drogë

Lajm - 11.10.2014

Një adoleshente jazide e cila ka arritur të ikën nga militantët e ISIS ka përshkruar tmerret që kishte kaluar kur ishte rrëmbyer nga familja e saj në Irak për tu shitur në Siri.

Studentët e Harvardit: “Amerika më e rrezikshme se ISIS-i” (VIDEO)

Albtime - 11.10.2014

Studentët më shembullor të Universitetit më të mirë amerikan të Harvardit janë të mendimit se Amerika është kërcënimi më i madh që i bëhet paqes në botë, madje edhe më e rrezikshme se fanatikët ...

“ISIS-i mund të thyhet për 6 muaj nga toka”

Yll Press - 11.10.2014

Pavarësisht se vetë nuk guxon të ndërmarrë një nismë të tillë, qeveria britanike dhe ato të koalicionit ndërkombëtar kundër terrorizmit i kanë bërë thirrje Turqisë që të ndërhyjë nga toka në qytetin ...

OKB kërkon bashkëpunimin e Turqisë

ABC News - 11.10.2014

Kombet e Bashkuara kërkojnë bashkëpunimin e Turqisë për ët evituar një masakër në Koban. Duke iu drejtuar autoriteve të Ankarasë, në Gjenevë I dërguri I OKB-së në Siri, tha se i frikësohet ...

Gjermania ta bindë Turqinë që ta sulmojë ISIS-in

Koha.net - 11.10.2014

Gjermania është duke tentuar të bindë Turqinë dhe Iranin që tu bashkohen Perëndimit në luftën kundër Shtetit Islamik, ka thënë ministri i punëve të jashtme, Frank-Walter Steinmeier.

SHBA, paralajmërim për kërcënime nga ISIS

Yll Press - 11.10.2014

Departamenti i Shtetit paralajmëron se ekstremistët mund të zgjedhin objektiva të tilla, si evenimente sportive, hotele, klube, restorante, qendra tregëtare dhe destinacione turistike ku ka numër të ...

Vajza që iku nga ISIS: Pashë luftëtarët duke marr drogë

Telegrafi - 11.10.2014

Një adoleshente yazidi, e cila ka arritur të ikën nga militantët e ISIS-it, ka përshkruar tmerret që kishte kaluar kur ishte rrëmbyer nga familja e saj në Irak për t’u shitur në Siri.

SHBA paralajmëron qytetarët për kërcënimet nga ISIS-i

Koha.net - 11.10.2014

Departamenti i Shtetit ka përditësuar “paralajmërimin në mbarë botën” për amerikanët jashtë vendit, duke thënë se “ka shqetësime rreth kërcënimeve të vazhdueshme për sulme terroriste, demonstrate dhe ...

Sulmi njëorësh kundër ISIS-it, kushton 312 mijë dollarë

Ilirida - 11.10.2014

Në Siri tre vite ka luftë qytetare. Lufta nuk është vetëm e tmerrshme dhe e përgjakshme, por ekziston edhe një biznes tepër i madh. Armatim, municion, ushtarë për luftë, logjistikë, të gjitha këto ...

DASH, paralajmërim për kërcënime nga ISIS: “Mundësi në rritje për sulme hakmarrëse ndaj qytetarëve dhe interesave ...

Respublica - 11.10.2014

“Zëri i Amerikës” bën të ditur se Departamenti i Shtetit ka përditësuar “paralajmërimin në mbarë botën” për amerikanët jashtë vendit, duke thënë se “ka shqetësime rreth kërcënimeve të vazhdueshme për ...

Beteja kundër ISIS-it, Turqia mbështet opozitën siriane

Gazeta Idea - 11.10.2014

Turqi- Turqia ka rënë dakord për të ndihmuar në trajnimin dhe pajisjen me armatime të grupeve të moderuara të opozitës në Siri, tha dje Departamenti amerikan i Shtetit, raporton BBC.

SHBA: ISIS mund të hakmerret ndaj amerikanëve

Vision Plus - 11.10.2014

Departamenti Amerikan i Shtetit, edhe njëherë jep paralajmërimin në mbarë botën për amerikanët jashtë vendit, duke thënë se ka shqetësime rreth kërcënimeve të vazhdueshme për sulme terroriste, ...

ISIS ekzekuton kameramanin irakian

InfoGlobi - 11.10.2014

Një kameraman i lajmeve dhe tre civilë në Irakun verior, janë viktimat e radhës nga ISIS-i, ku këta të fundit kanë qëlluar mbi Raad al-Azzawi-n 37 vjeçar, vëllanë e tij si dhe dy civilë të tjerë në ...

ISIS tenton ta frikësojë Obamën me këtë video

Ilirida - 11.10.2014

Xhihadistët e ISIS sot kanë publikuar një video prej një kampi ushtarak në Siri, duke i shfaqur përgatitjet për “një luftë të shenjtë kundër kryqëzatave”.

ISIS ekzekuton edhe një kameraman (Foto)

Republika - 11.10.2014

Kësaj radhe ISIS ka ekzekutuar publikisht një kameraman të lajmeve si dhe tre civilë në Irakun verior. Kjo sipas dëshmive të familjarëve të gazetarit.

15 vjeçarja që iku nga ISIS rrëfen historin e saj

Republika - 11.10.2014

Një adoleshente jazide e cila ka arritur të ikën nga militantët e ISIS ka përshkruar tmerret që kishte kaluar kur ishte rrëmbyer nga familja e saj në Irak për tu shitur në Siri.

Shqiptari që ka qenë pjesë e ISIS: Jam penduar rëndë

Albeu.com - 10.10.2014

Kreshnik B. nga Kosova është në proces gjyqësor në Gjermani, pasi ka marrë pjesë në luftën në Siri dhe në Irak me ISIS. Shqiptari ka pranuar se ka qenë pjesë e ISIS, por duke shtuar se është penduar ...

“ISIS-i mund të thyhet për 6 muaj nga toka”

Lajm - 10.10.2014

Ekstremistët islamikë në Siri dhe Irak mund të thyhen brenda 6 muajsh, nëse Britania e Madhe dhe Amerika do të luftojnë nga toka. Kështu tha ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Mbrojtjes në ...

Përse ISIS vazhdon të mbetet një “superfuqi”?

ikub - 10.10.2014

Prej disa javësh, trupat amerikane dhe ato arabe kanë nisur bombardimin e vendqëndrimeve të terroristëve, mirëpo forcat e ISIS vazhdojnë avancimin e tyre në terrenin sirian dhe iraken.

“ISIS-i mund të thyhet për 6 muaj nga toka”

Albtime - 10.10.2014

Ekstremistët islamikë në Siri dhe Irak mund të thyhen brenda 6 muajsh, nëse Britania e Madhe dhe Amerika do të luftojnë nga toka. Kështu tha ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Mbrojtjes në ...

ISIS-i i afrohet shumë. Pse nuk po reagon Turqia?!

Albtime - 10.10.2014

Radikalët islamikë po kryejnë sulme ajrore në qytetin kufitar siriano-turk, Kobane, por anëtarja e NATO-s, Turqia, ende nuk ka marrë asnjë masë që ta ndalojë Shtetin Islamik (ISIS).

Turqia nuk angazhohet ushtarakisht kundër ISIS

Koha.net - 10.10.2014

Turqia ka konfirmuar sot zyrtarisht se nuk ka ndërmend të angazhohet në luftën kundër shtetit islamik të ISIS. Ministri i jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu tha se vendi i tij nuk do të udhëheqë një ...

ISIS po lufton edhe me municione nga Shqipëria

Panorama - 10.10.2014

Nga shpërthimet afër Kubanit Një analizë e municioneve të përdorura nga militantët e ISIS në Irak dhe Siri kanë treguar se edhe municionet shqiptare kanë rënë në duart e tyre, por ato më të rejat ...

Nuk ndalen pushtimet e ISIS-it, kurdët ikin në panik

Telegrafi - 10.10.2014

Xhihadistët të Shtetit Islamik janë duke përparuar më thellë në qytetin Koban në kufirin Turqi-Siri, duke marrë nën kontroll të plotë të pjesës së qytetit me administratën lokale kurde.

Kreshnik B. pranon pjesëmarrjen në ISIS: Jam penduar

Telegrafi - 10.10.2014

Në procesin e parë që zhvillohet në Gjermani për pjesëmarrje në kuadrin e grupeve terroriste të ISIS-it në Siri, i akuzuari Kreshnik B. sot ka folur për herë të parë para trupit gjykues.

Davutoglu: Turqia është edhe kundër ISIS-it edhe kundër Assadit

Yll Press - 10.10.2014

Ankaraja justifikoi rezervay e saj për të luftuar kundër Shtetit Islamik nga vullneti për të mos riforcuar nga kundërgoditja dorën e presidentit Assad.

Kreshniku pranon pjesëmarrjen në ISIS: Jam penduar

Koha.net - 10.10.2014

Në procesin e parë që zhvillohet në Gjermani për pjesëmarrje në kuadrin e grupeve terroriste të ISIS-it në Siri, i akuzuari Kreshnik B. sot ka folur për herë të parë para trupit gjykues.

Rritet frustrimi i SHBA-së ndaj Turqisë - shkaku i ISIS-it

Telegrafi - 10.10.2014

Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë javën tjetër një ekip ushtarak në Ankara për bisedime me zyrtarët ushtarakë turq, që refuzojnë të angazhohen në luftën kundër Shtetit Islamik, njoftoi Departamenti ...

ISIS-i i afrohet shumë. Pse nuk po reagon Turqia?!

Telegrafi - 10.10.2014

Radikalët islamikë po kryejnë sulme ajrore në qytetin kufitar siriano-turk, Kobane, por anëtarja e NATO-s, Turqia, ende nuk ka marrë asnjë masë që ta ndalojë Shtetin Islamik (ISIS).

SHBA, paralajmërim për kërcënime nga ISIS

VOA - 10.10.2014

Departamenti i Shtetit ka përditësuar “paralajmërimin në mbarë botën” për amerikanët jashtë vendit, duke thënë se “ka shqetësime rreth kërcënimeve të vazhdueshme për sulme terroriste, demonstrate dhe ...

Davutoglu: Turqia është edhe kundër ISIS-it edhe kundër Assadit

Tetova Sot - 10.10.2014

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu përsëriti sot se vendi i tij ishte kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik që kanë marrë pothuajse nën kontroll qytetin sirian kurd të Kobanes.

Kreshnik B. pranon pjesëmarrjen në ISIS

InfoGlobi - 10.10.2014

Kreshnik B. ka folur për herë të parë para trupit gjykues, dhe ai ka pranuar se ka qenë pjesëmarrës i luftimeve te njërit nga grupet në fjalë. Kreshniku kështu ka folur në procesin e parë që ...

Tmerr: Banorët e Halebit mirëpresin ISIS-in (VIDEO)

Ilirida - 10.10.2014

Jo çdoherë e vërteta është ashtu siç ne e njohim. Banorët e disa rajoneve në qytetin e Halebit të Sirisë, kanë mirëpritur hyrjen e xhihadistëve të ISIS-it në rrugët e tyre.

“ISIS-i mund të thyhet për 6 muaj nga toka”

Tetova Sot - 10.10.2014

Ekstremistët islamikë në Siri dhe Irak mund të thyhen brenda 6 muajsh, nëse Britania e Madhe dhe Amerika do të luftojnë nga toka. Kështu tha ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Mbrojtjes në ...

Studentët e Harvardit: Amerika kërcënim më i madh për botën se ISIS (Video)

Ilirida - 10.10.2014

Ata janë në mesin e të rinjve më të zgjuar të vendit…dhe mendojnë se Amerika është kërcënim më i madh për paqen në botë se sa ISIS. Pagesa e vitit prej 60 mijë dollarësh, tregon edhe njëherë në këtë ...

Kreshnik B. pranon pjesëmarrjen në ISIS

Republika - 10.10.2014

Në procesin e parë që zhvillohet në Gjermani për pjesëmarrje në kuadrin e grupeve terroriste të ISIS-it në Siri, i akuzuari Kreshnik B. sot ka folur për herë të parë para trupit gjykues.

ISIS përdor edhe fishekë shqiptarë

Gazeta Start - 09.10.2014

Tiranë – Luftërat para se të gjithash janë edhe një burim i madh të ardhurash për shtetet apo trafikantët e armëve. Tregtia me to sjell përfitime të shumta dhe jo më kot shumica e luftërave bëhen për ...

Dështojnë SHBA'të, ISIS merr qytetin Kobani (Video)

Lajm - 09.10.2014

Grupi ekstremist islamik i njohur si ISIS, është duke luftuar një betejë të madhe me përpjekjet e tij për të kapur dhe kontrolluar territorin në Siri dhe Irak, territor në të cilin është shpallur një ...

Vritet në luftë 10-vjeçari, anëtari më i iri i ISIS

Albeu.com - 09.10.2014

Pjesëtarët e ISIS kanë publikuar një fotografi të një djaloshi vetëm 10-vjeç, duke e proklamuar me krenari "se është vrarë duke mbrojtur Shtetin Islamik".

Vritet 10 vjeçari, “luftëtari” më i ri i ISIS-it

Shqipmedia - 09.10.2014

Mbështetësit e ISIS-it po shpërndajnë një fotografi ku shihet një 10 vjeçar, për të cilin flasin me krenari se “është vrarë duke mbrojtur Shtetin Islamik”, transmeton BW.

Obama: ISIS nuk asgjësohet vetëm me bombadime ajrore (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.10.2014

Presidenti Barak Obama ka pranuar përpara ushtarakëve më të lartë të SHBA-së se lufta kundër ISIS është e vështirë. “Sulmet do të vazhdojnë, përkrah partnerëve tanë. Por mbetet një mision i vështirë.

Pengu amerikan që do i pritej koka nga ISIS, konvertohet në mysliman

Almakos - 09.10.2014

Kjo është historia e njërit prej pengjeve perëndimore të ISIS. Peter Kassing u rrëmbye në Siri nga militantët e grupit islamik pasi ishte punonjës humanitar.

Turqia: Nuk do t'i fillojmë të vetëm sulmet në terren kundër ISIS

ikub - 09.10.2014

Parlamenti i Turqisë ka autorizuar veprime ushtarake në Siri dhe Irak, por forcat ushtarake nuk kanë ndërmarrë asnjë hap kundër ISIS. Ministri jashtëm turk Mevlut Caushollu tha se Turqia nuk do të ...

Kërcënohej nga ISIS, kthehet në besimtar të devotshëm

ikub - 09.10.2014

Pas vrasjes së britanikut Alen Henning, militantët e ISIS kanë kërcënuar pengun amerikan Petter Kasing se do ta ekzekutonin. Ndërkohë ky i fundit është kthyer në një mysliman të devotshëm, kështu ...

ISIS krenohet me ‘martirin’ 10 vjeçar

Lajm - 09.10.2014

Organizata terroriste, Shteti Islamik, me krenari ka njoftuar për vrasjen e një 10 vjeçari, për të cilin ata thonë se luftonte krahas tyre në Siri, raportojnë mediat britanike, transmeton ...

Vritet 10 vjeçari, “luftëtari” më i ri i ISIS-it (Foto)

Telegrafi - 09.10.2014

Mbështetësit e ISIS-it po shpërndajnë një fotografi ku shihet një 10 vjeçar, për të cilin flasin me krenari se "është vrarë duke mbrojtur Shtetin Islamik".

Obama e pranon: Ndaj ISIS, mision i vështirë

Ora news - 09.10.2014

Gjatë një takimi në Pentagon me zyrtarë të lartë të ushtrisë amerikane, Presidenti Barak Obama pranoi se lufta që koalicioni po kryen ndaj militantëve të Shtetit Islamik është mjaft e vështirë.

Pengu amerikan kthehet në mysliman, pasi kërcënohet IS se do t’i pritet koka

Ora news - 09.10.2014

Amerikani Petter Kasing ishte një tjetër peng që u kërcënua se do të vritej nga grupi militantëve islamik, pas vrasjes së britanikut Alan Henning. Prindërit e tij me anë të një letre të dërguar nga ...

Obama: ISIS nuk asgjësohet vetëm me bombadime ajrore

Telegrafi - 09.10.2014

Presidenti amerikan Barack Obama ka pranuar përpara ushtarakëve më të lartë të SHBA-së se lufta kundër ISIS-it është e vështirë. “Sulmet do të vazhdojnë, përkrah partnerëve tanë.

Vritet 10 vjeçari, “luftëtari” më i ri i ISIS’it (Foto)

Tetova Sot - 09.10.2014

Mbështetësit e ISIS’it po shpërndajnë një fotografi ku shihet një 10 vjeçar, për të cilin flasin me krenari se “është vrarë duke mbrojtur Shtetin Islamik”.

Edhe Australia bombardon ISIS-in

InfoGlobi - 09.10.2014

Australia është shteti i radhës që ka përfshirë forcat e saj ushtarake në bombardimet nga ajri të forcave ushtarake dhe pozicioneve të ISIS-it, organizatë kjo e shpallur terroriste nga shumë shtete ...

Turqia refuzon hyrjen me trupa tokësore në Kobane. Ministri i Jashtëm: “Ndërhyrja jonë kundër ISIS, nuk është realiste”

Respublica - 09.10.2014

Turqia është vënë së fundmi në një presion gjithnjë e në rritje që ka të bëjë me krizën siriane. Kapja e pjesës më të madhe të qytetit Kobane, në kufirin turko-sirian, ka provokuar ngritjen e ...

Pengu amerikan që do i pritej koka nga ISIS, konvertohet në mysliman

Gazeta Tema - 09.10.2014

Kjo është historia e njërit prej pengjeve perëndimore të ISIS. Peter Kassing u rrëmbye në Siri nga militantët e grupit islamik pasi ishte punonjës humanitar.

Turqia konfirmon nuk angazhohet Ushtarakisht në luftën kundër ISIS

Shqiptarja - 09.10.2014

Turqia ka konfirmuar sot zyrtarisht se nuk ka ndërmend të angazhohet në luftën kundër shtetit islamik të ISIS. Ministri i jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu tha se vendi i tij nuk do të udhëheqë një ...

Qëllimet e ISIS-it në Lindjen e Mesme

Ilirida - 09.10.2014

Burhan Seferi “Hasret ta hapi një faqe të lajmeve, të lodhin me propaganda”, më tha një mik të cilit i interesonte situata dhe ardhmëria në botën arabe.

Vritet 10 vjeçari, “luftëtari” më i ri i ISIS’it (Foto)

Republika - 09.10.2014

Mbështetësit e ISIS’it po shpërndajnë një fotografi ku shihet një 10 vjeçar, për të cilin flasin me krenari se “është vrarë duke mbrojtur Shtetin Islamik”.

Turqia godet naftën kontrabandë që shitet nga ISIS

Albnews - 09.10.2014

Sevda, një kameriere 22-vjeçare në një kafene, rrëfen se si ajo bëri një pasuri të vogël me naftë të kontrabanduar nga një fshat në kufirin e egër dhe të rrezikshëm të Turqisë me Sirinë.

Vritet 10 vjeçari, “luftëtari” më i ri i ISIS-it

Albnews - 09.10.2014

Mbështetësit e ISIS-it po shpërndajnë një fotografi ku shihet një 10 vjeçar, për të cilin flasin me krenari se “është vrarë duke mbrojtur Shtetin ...

Si i fiton ISIS 1 mln dollarë në ditë?

Lajm - 08.10.2014

Grupi ekstremist islamik i njohur si ISIS, është duke luftuar një betejë të madhe me përpjekjet e tij për të kapur dhe kontrolluar territorin në Siri dhe Irak, territor në të cilin është shpallur një ...

Ja 11 rregullat e ISIS-it për gazetarët

Albtime - 08.10.2014

Disa media siriane kanë publikuar disa nga rregullat e ISIS-it për gazetarët që ndjekin "aktivitetet" e tyre. 1. Korrespondentët duhet të betohen për aleancën e tyre me Kalifin, Abu Bakr al-Baghdadi.

Qëllimet E isis-it në Lindjen E Mesme

Zhurnal - 08.10.2014

Çdo ditë, propagandat mundohen që të na terrorizojnë mendjen tonë, duke na dhënë lajme që, jo që janë të pakonfirmuara, por të shpifura dhe të rrejshme për qëllime të ndryshme, saqë edhe Ebola u lidh ...

Turqia godet naftën kontrabandë që shitet nga ISIS

Zhurnal - 08.10.2014

Sevda, një kameriere 22-vjeçare në një kafene, rrëfen se si ajo bëri një pasuri të vogël me naftë të kontrabanduar nga një fshat në kufirin e egër dhe të rrezikshëm të Turqisë me Sirinë.

Qëllimet e ISIS-it në Lindjen e Mesme - Burhan Seferi

Ina - 08.10.2014

"Hasret ta hapi një faqe të lajmeve, të lodhin me propaganda", më tha një mik të cilit i interesonte situata dhe ardhmëria në botën arabe. Propaganda mediatike është bërë arma kryesore për ta luftuar ...

FBI kërkon ndihmën e publikut për xhihadistin amerikan

Lajm - 08.10.2014

​FBI-ja i kërkon ndihmë qytetarëve për të zbuluar identitetin e një militanti të ISIS-it. Personi i maskuar, është shfaqur në një video të organizatës terroriste të dedikuar fitoreve të fundit në ...

14 viktima gjatë protestave në mbështetje të kurdëve që luftojnë kundër ISIS

ABC News - 08.10.2014

"Corriere della sera" jep një panoramë të qytetit tashmë të rrethuar sirian, Koban, në kufi me Turqi. Me mijëra gra kanë protestuar kundër Isis dhe në mbështetje të kurdëve që luftojnë me xhihadistët.

Kalifatit i mungojnë profesorët dhe mjekët: Kthehuni ose do të ju...

Telegrafi - 08.10.2014

Qeveria e Shtetit Islam ka lëshuar një paralajmërim për të gjithë mësuesit, profesorët dhe mjekët të cilët kanë lënë territorin e kontrolluar prej militantëve për të gjetur një punë të re.

Shtatë arsyet e çuditshme, që e fusin Turqinë në luftë me ISIS-in

Shkupi24 - 08.10.2014

Parlamenti turk votoi me një shumicë të madhe të enjten që kaloi, për të lejuar trupat turke të kryejnë inkursione në vendet fqinjë, nëse do të jetë e nevojshme, për të mundur të ashtuquajturin ...

ISIS-i është turpi i fondamentalizmit të vërtetë

Shqiptarja - 08.10.2014

Kufinjtë arbitrarë të hartuar pas Luftës së Dytë Botërore nga Fuqitë e Mëdha – dhe njëkohësish një kapitull në luftën kundër mënyrës së si kapitalizmi botëror dëmton fuqinë e shteteve kombe.

ISIS, Wikileaks: E dhamë alarmin me kohë me 3 mijë dokumente (VIDEO)

Gazeta Idea - 08.10.2014

Europë- Para se mediat të kishin në fokus ISIS-in, Wikileaks kishte përhapur tashmë tremijë dokumente mbi ta. Organizata e Julian Assange kishte denoncuar vonesat dhe mungesën e vëmendjes së duhur të ...

Qëllimet e ISIS-it në Lindjen e Mesme

Tetova Sot - 08.10.2014

Burhan Seferi “Hasret ta hapi një faqe të lajmeve, të lodhin me propaganda”, më tha një mik të cilit i interesonte situata dhe ardhmëria në botën arabe.

Gratë luftëtare kurde, gati për të dërguar në "ferr" ISIS

Shqiptarja - 08.10.2014

Kufiri mes Irakut dhe Sirisë kontrollohet nga luftëtarë kurdë vullnetarë, pas braktisjes nga palët e forcave ushtarake të të dy vendeve. Mes tyre spikasin këto femra të cilat janë pjesë e luftëtarëve ...

Ja 11 rregullat e ISIS-it për gazetarët

Republika - 08.10.2014

1. Korrespondentët duhet të betohen për aleancën e tyre me Kalifin, Abu Bakr al-Baghdadi. 2. Puna e tyre do të jetë nën mbikëqyrjen ekskluzive të zyrës për media të ISIS-it. 3.

Përgjaket Gjermania: Përleshje mes protestuesve kurd dhe mbështetësve të ISIS-it

Republika - 08.10.2014

Protestat e qeta kundër ISIS-it në Irak dhe Siri, të organizuar nga emigrantët kurd kudo në Gjermani u shëndëruan në përleshje të përgjakëshme mes protestueve dhe mbështetësve të ISIS-it në Hamburg.

Kalifatit i mungojnë profesorët dhe mjekët: Kthehuni ose do të ju…

Republika - 08.10.2014

Qeveria e Shtetit Islam ka lëshuar një paralajmërim për të gjithë mësuesit, profesorët dhe mjekët të cilët kanë lënë territorin e kontrolluar prej militantëve për të gjetur një punë të re.

Turqia e gatshme, por kërkon qasje gjithëpërfshirëse për intervenim në Siri

Portalb - 07.10.2014

Lajme lidhur me temën Flamuri i zi i ISIS ngritet në kufirin me Turqinë (VIDEO) NYT: Tmerri i Shtetit Islamik Turqia miraton operacionet në Irak dhe Siri Siri: Dhjetëra fëmijë të vrarë në Homs Turqia ...

Davutoglu: Ja pse Turqia i frikësohet luftës kundër ISIS'it

Albtime - 07.10.2014

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se Turqia është e gatshme të jap kontributin e saj në luftën kundër ISIS'it. Por thotë se Turqia duhet të sigurohet se nuk do të jetë në rrezik pas këtij ...

Luftëtarja që iku nga is-i, tregon se kush aty ishte njeriu më I keq!

Zhurnal - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyra e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm. E ngriti ferexhen dhe shfaqi fytyrën e butë.

Luftëtarja kurde vret veten për të mos rënë në duar të ISIS (FOTO LAJM)

Albeu.com - 07.10.2014

Një vajzë 19-vjeçare kurde , luftëtare kundër ISIS dyshohet se ka vrarë veten, vetëm që të mos bjerë në duar të ISIS. Vajza është bërë e njohur, pasi u shfaq në një dokumentar, ku ishte personazh, ...

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë?

Lajm - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Rrëfim interesant: Luftëtarja që iku nga IS-i, tregon se kush aty ishte njeriu më i keq!

Almakos - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyra e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm. E ngriti ferexhen dhe shfaqi fytyrën e butë.

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë?

Almakos - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë?

Shqipmedia - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Davutoglu: largimi i Assadit kusht për të luftuar isis-in

Zhurnal - 07.10.2014

Turqia është e përgatitur për të dërguar forcat tokësore ta ndihmon çrrënjosjen e ISIS në Siri, nëse ajo merr garanci ndërkombëtare për kufijtë e saj dhe heqjen e regjimit sirian, ka thënë ...

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë?

Albtime - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Dy shqiptarë të Maqedonisë janë shkëmbyer mes Turqisë dhe ISIS?

Albeu.com - 07.10.2014

Në mesin e 180 personave që i janë dorëzuar ISIS-it që organizata të lirojë 49 shtetes turq , të kapur në Mosul, janë edhe dy shqiptarë të Maqedonisë.

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë

Ina - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Serbia ndihmon ISIS-in me municion

Almakos - 07.10.2014

Serbia radhitet e pesta në shtetet të cilat po i ndihmojnë militantët e ISIS-it me municion. Ndërsa Avancimi i ISIS-it në qytetet kufitare me Turqinë ka shqetësuar perëndimorët.

Serbia ndihmon isis-in me municion

Zhurnal - 07.10.2014

Serbia radhitet e pesta në shtetet të cilat po i ndihmojnë militantët e ISIS-it me municion. Ndërsa, avancimi i ISIS-it në qytetet kufitare me Turqinë ka shqetësuar perëndimorët.

Si i fiton ISIS 1 milionë $ në ditë?

Shqipmedia - 07.10.2014

Grupi ekstremist islamik i njohur si ISIS, është duke luftuar një betejë të madhe me përpjekjet e tij për të kapur dhe kontrolluar territorin në Siri dhe Irak, territor në të cilin është shpallur një ...

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes isis-it dhe turqisë

Zhurnal - 07.10.2014

Në mesin e 180 xhihadistëve që i janë dorëzuar ISIS-it në këmbim për 49 shtetasit turq, të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Times”.

Rrëfim interesant: Luftëtarja që ik...

Albtime - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyra e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm. E ngriti ferexhen dhe shfaqi fytyrën e butë.

Rrëfim interesant: Luftëtarja që iku nga IS-i, tregon se kush aty ishte njeriu më i keq! (Video)

Telegrafi - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyra e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm. E ngriti ferexhen dhe shfaqi fytyrën e butë.

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë

Yll Press - 07.10.2014

“Tajms” raporton se në listën e personave të shkëmbyer, përveç dy shtetasve të Maqedonisë, gjenden edhe tre francez, dy suedezë, një zviceran dhe një shtetas i Belgjikës.

Si i fiton ISIS 1 milion dollarë në ditë?

Koha.net - 07.10.2014

Grupi ekstremist islamik i njohur si ISIS, është duke luftuar një betejë të madhe me përpjekjet e tij për të kapur dhe kontrolluar territorin në Siri dhe Irak, territor në të cilin është shpallur një ...

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë

Koha.net - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Apeli i 25 vjeçares siriane për bashkëmoshataret: ISIS ska lidhje me Islamin

ABC News - 07.10.2014

Eshte vetem 25 vjec dhe ishte pjese e brigades se femrave te shtetit islamik. E mbuluar me ferexhene e zeze nga ku i duken vetem syte,ne nje interviste eksluzive per rrjetin televiz CNN, Khadija me ...

Ish-anëtarja e ISIS-it rrëfen mizoritë në brigadën e grave [video]

Koha.net - 07.10.2014

Një ish-mësuese 25-vjeçare, e njohur si Khadija, rrëfen për "CNN" jetën brenda grupit me 30 gra: Si i detyrojnë femrat të ndjekin rregulla strikte të veshjes, përfshirë mbulimin e fytyrës Një ...

Ja 11 rregullat e ISIS-it për gazetarët

Telegrafi - 07.10.2014

Disa media siriane kanë publikuar disa nga rregullat e ISIS-it për gazetarët që ndjekin "aktivitetet" e tyre. 1. Korrespondentët duhet të betohen për aleancën e tyre me Kalifin, Abu Bakr al-Baghdadi.

Shtatë arsyet e çuditshme, që e fusin Turqinë në luftë me ISIS-in

Telegrafi - 07.10.2014

Parlamenti turk votoi me një shumicë të madhe të enjten që kaloi, për të lejuar trupat turke të kryejnë inkursione në vendet fqinjë, nëse do të jetë e nevojshme, për të mundur të ashtuquajturin ...

Turqia e gatshme, por kërkon qasje gjithëpërfshirëse për intervenim në Siri!

Ilirida - 07.10.2014

Turqia do të ishte e gatshme të vendos trupat e saj në terren në Siri “sikur edhe të tjerët të kryenin pjesën e tyre,” tha Kryeministri turk Ahmet Davutoglu për CNN, në një intervistë me Christiane ...

Ja cila është thembra e Akilit për ISIS

Gazeta Dita - 07.10.2014

Sulmet ajrore të SHBA-së dhe aleatëve arab kundër Al Kaedës dhe Shtetit Islamik është një hap i nevojshëm, por vetëm sulmi ajror më vete nuk do të jetë i mjaftueshëm për të siguruar fitoren ushtarake.

Rrëfim interesant: Luftëtarja që iku nga IS-i, tregon se kush aty ishte njeriu më i keq!

Tetova Sot - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyra e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm. E ngriti ferexhen dhe shfaqi fytyrën e butë.

Ish- luftëtarja e ISIS. Gabimi më i madh që iu bashkova shtetit islamik

Durres Lajm - 07.10.2014

Rrëfim për CNN. Një 25-vjeçare e imët, hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyrën e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm.

Rrëfimi i një luftetareje të ISIS-it !

InfoGlobi - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyra e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm. E ngriti ferexhen dhe shfaqi fytyrën e butë.

Vajza e quajtur "ISIS", Familja apel mediave: Ndaloni përdorimin e këtij emri, zotërohet nga qindra vajza e ...

Durres Lajm - 07.10.2014

- Një familje po bën thirrje që njerëzit të ndalojnë së thirruri "ISIS" grupin islamik të terrorit, për të evituar keqkuptimin me emrin e bijës së tyre 8-vjeçare.

Rrëfimi i vajzës siriane, nga mësuese në luftëtare e ISIS

Gazeta Tema - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët hap dhomën e hotelit ku ishte caktuar takimi. Fytyra e kishte të mbuluar, ndërsa gjuha e trupit shfaqte ankthin e saj të brendshëm. E ngriti ferexhen dhe shfaqi fytyrën e butë.

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë?

Shkupi24 - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Si i fiton ISIS 1 mln dollare ne dite

Shqiperia - 07.10.2014

Grupi ekstremist islamik i njohur si ISIS, është duke luftuar një betejë të madhe me përpjekjet e tij për të kapur dhe kontrolluar territorin në Siri dhe Irak, territor në të cilin është shpallur një ...

Ish-luftëtarja e ISIS: Si u bëra pjesë e organizatës makabre

Shqiptarja - 07.10.2014

Një 25—vjeçare, Ish-luftëtare e militantëve të ISIS, ka treguar historinë e saj, se si shkoi dhe më pas u larguar nga një jetë e tmerrshme që nisi të bëhej pjesë e saj.

ISIS, arrestime në SHBA dhe Japoni

Gazeta Idea - 07.10.2014

SHBA- Një 19-vjeçar amerikan me prejardhje arabe, Mohammed Hamzah Khan, është arrestuar në aeroportin e Çikagos nën dyshimin se po nisej për të luftuar përkrah militantëve të ISIS, raporton BBC.

New York Times: Armatimi i ISIS nga Kina, SHBA, Rusia dhe Serbia

Shqiptarja - 07.10.2014

SHBA - Sipas prestigjiozes amerikane New York Times mbi 80 % e municioneve që ka në dispozicion ISIS janë prodhuar në Kinë, SHBA, Serbi, në ish-Bashkimin Sovjetik por edhe nga Rusia e sotme.

New York Times: Armatimi i ISIS nga Kina, SHBA, Rusia dhe Serbia

Gazeta Dita - 07.10.2014

Gazeta amerikane “New York Times”, shkruan se mbi 80 % e municioneve që ka në dispozicion ISIS janë prodhuar në Kinë, SHBA, Serbi, në ish-Bashkimin Sovjetik, por edhe nga Rusia e sotme.

Dy maqedonas të rrëmbyer mes IS-it e Turqisë

InfoGlobi - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë .

Dy xhihadistë të Maqedonisë janë shkëmbyer mes IS-it dhe Turqisë

Tetova Sot - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

ISIS: Kobani së shpejti do të pushtohet (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 07.10.2014

ISIS ka postuar një video në internet që tregon luftëtarët e saj duke ecur përpara drejt qendrës të një qyteti kryesor sirian në kufirin turk . Videoja amatore , e postuar në media sociale , synon të ...

Turqi, kurdët ngrihen në protesta kundër qeverisë. Nuk bëri asgjë për të shpëtuar qytetin Koban në Siri

Respublica - 07.10.2014

Dështimi i qeverisë turke për të mbështetur banorët dhe qytetin kufitar Koban që po sulmohet nga militantët e Shtetit Islamik, ka shkaktuar valë protestash nga kurdët në Turqi.

11 rregullat e ISIS-it për gazetarët

Durres Lajm - 07.10.2014

Disa media siriane kanë publikuar disa nga rregullat e ISIS-it për gazetarët që ndjekin "aktivitetet" e tyre. Janë 11 rregulla strikte, të cilat detyrimisht duhet të zbatohen nga të gjithë ...

Rrëfim i luftëtares që iku nga IS-i, tregon se kush aty ishte njeriu më i keq!

Republika - 07.10.2014

Një 25 vjeçare e imët luft;tare e ISIS-it ka rrëfyer për CNN historin esaj dhe se çfarë ka përjetuar aty . Ishte anëtare e grupit të femrave të ISIS-it, nga ku iki rishtas e tmerruar nga brutaliteti ...

Si i fiton ISIS 1 mln dollarë në ditë?

Republika - 07.10.2014

Grupi ekstremist islamik i njohur si ISIS, është duke luftuar një betejë të madhe me përpjekjet e tij për të kapur dhe kontrolluar territorin në Siri dhe Irak, territor në të cilin është shpallur një ...

Dy shtetas të Maqedonisë janë shkëmbyer mes ISIS-it dhe Turqisë?

Republika - 07.10.2014

Në mesin e 180 “xhihadistëve” që i janë dorëzuar ISIS-it si shkëmbim për 49 shtetasit turq të kidnapuar në qytetin Mosul, kanë qenë edhe dy shtetas të Maqedonisë, ka raportuar revista “Tajms”.

Luftimet ndaj ISIS, 5 të plagosur në Turqi

Gazeta Start - 06.10.2014

5 vetë u plagosën sot në Turqi, ku një mortajë goditi një shtëpi disa kilometra larg zonës së betejës së përgjakshme mes luftëtarëve kurdë dhe ekstremistëve të ISIS, në Sirinë fqinje.

​Sa u kushtojnë Shteteve të Bashkuara të Amerikës operacionet kundër ISIS'it?

Ina - 06.10.2014

Informacioni është dhënë nga Departamenti i Mbrojtjes amerikane. "Jemi ende mes 7 dhe 10 milionë dollarëve në ditë, dhe siç kam folur për këtë edhe javën e kaluar, kjo shumë mund të ndryshojë", ka ...

Operacionet kundër ISIS, ja sa u kushtojnë SHBA

SOT - 06.10.2014

7 deri në 10 milionë dollarë në ditë është kostoja e çdo dite që Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të paguajnë për operacionet që po vazhdojnë kundër ISIS-it në Irak dhe Siri.

I mituri peng i ISIS, shokon me deklaratën e tij! – VIDEO

Shqipmedia - 06.10.2014

Një djalë kurd që u kap peng nga grupi terrorist ISIS katër muaj më parë, ndërsa po kthehej nga shkolla, ka befasuar të gjithë me deklaratën e tij, pasi tha se militantët ISIS kanë të drejtë me ...

I mituri peng i ISIS, shokon me deklaratën e tij! (VIDEO)

Albtime - 06.10.2014

Një djalë kurd që u kap peng nga grupi terrorist ISIS katër muaj më parë, ndërsa po kthehej nga shkolla, ka befasuar të gjithë me deklaratën e tij, pasi tha se militantët ISIS kanë të drejtë me ...

I mituri peng i ISIS, shokon me deklaratën e tij!

Lajm - 06.10.2014

Një djalë kurd që u kap peng nga grupi terrorist ISIS katër muaj më parë, ndërsa po kthehej nga shkolla, ka befasuar të gjithë me deklaratën e tij, pasi tha se militantët ISIS kanë të drejtë me ...

Shkëmbim të burgosurish mes ISIS dhe Turqisë

Zhurnal - 06.10.2014

E përditshmja britanike “The Times" akuzon Ankaranë se po bazhkëpunon me xhihadistët. Akuza vjen pas publikimit të lajmit se ka pasur një shkëmbim të burgosurish mes Turqisë dhe ISIS.

Kali i Trojës: Militantët e ISIS hyjnë në Evropë të maskuar si refugjatë

Lajmi.net - 06.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik janë duke planifikuar që të hyjnë në Evropën Perëndimore të maskuar si refugjatë, pohojnë burime të inteligjencës amerikane, të cilët kanë pasur qasje në komunikimin mes ...

Militantët e ISIS hyjnë në Evropë të maskuar si refugjatë

Lajm - 06.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik janë duke planifikuar që të hyjnë në Evropën Perëndimore të maskuar si refugjatë, pohojnë burime të inteligjencës amerikane, të cilët kanë pasur qasje në komunikimin mes ...

Luftëtarja kurde ka vrarë veten të mos binte në duart e ISIS

Lajm - 06.10.2014

Është vënë në pyetje fati i një vajze kurde 19-vjeçare për të cilën së fundmi përflitet se ka vrarë veten me plumbin e fundit të mbetur në armë. Arsyeja? Të mos bjerë peng në duart e ISIS.

ISIS më pranë kufirit turko-sirian

ikub - 06.10.2014

Flamuri i shtetit islamik është parë të valëvitet mbi një ndërtesë në skajin lindor të qytetit Koban. Zyrtari, Idriss Nassan, konfirmoi që ISIS tani është në kontroll të Mistenur, një kodër me ...

​Davutoglu: Ja pse Turqia i frikësohet luftës kundër ISIS'it

Almakos - 06.10.2014

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se Turqia është e gatshme të jap kontributin e saj në luftën kundër ISIS'it. Por thotë se Turqia duhet të sigurohet se nuk do të jetë në rrezik pas këtij ...

Një ditë amerikane kundër ISIS kushton- 7-10 milionë dollarë

Koha.net - 06.10.2014

Operacionet kundër ISIS-it, ja sa u kushtojnë SHBA-ve çdo ditë 7 deri në 10 milionë dollarë në ditë është kostoja e çdo dite që Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të paguajnë për operacionet që po ...

Një ditë amerikane kundër ISIS kushton 7-10 milionë dollarë

Telegrafi - 06.10.2014

Shtatë deri në 10 milionë dollarë në ditë është kostoja e çdo dite që Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të paguajnë për operacionet që po vazhdojnë kundër ISIS-it në Irak dhe Siri.

I mituri peng i ISIS, shokon me deklaratën e tij! (Video)

Telegrafi - 06.10.2014

Një djalë kurd që u kap peng nga grupi terrorist ISIS katër muaj më parë, ndërsa po kthehej nga shkolla, ka befasuar të gjithë me deklaratën e tij, pasi tha se militantët ISIS kanë të drejtë me ...

Një grua shqiptare dhe një serbe luftojnë përkrah ISIS

Panorama - 06.10.2014

Një grup femrash që luftojnë për ISIS ISIS formon edhe skuadra me luftëtare femra, shumica në Siri Dy vajzat u përfshinë në martesa me boshnjakë wehabistë Me ekstremistët e ISIS në Siri po luftojnë ...

Shkëmbim të burgosurish mes ISIS dhe Turqisë

ABC News - 06.10.2014

E përditshmja britanike “The Times" akuzon Ankaranë se po bazhkëpunon me xhihadistët. Akuza vjen pas publikimit të lajmit se ka pasur një shkëmbim të burgosurish mes Turqisë dhe ISIS.

Davutoglu: Ja pse Turqia i frikësohet luftës kundër ISIS

Yll Press - 06.10.2014

Në një intervistë për Christiane Amanpour në CNN, ai ka thënë se para se Turqia të jap ndihmën e saj në luftën kundër ISIS'it, duhet të sigurohet se nuk do të jetë në rrezik pas këtij akti.

Operacionet kundër ISIS, ja sa u kushtojnë SHBA

Ilirida - 06.10.2014

7 deri në 10 milionë dollarë në ditë është kostoja e çdo dite që Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të paguajnë për operacionet që po vazhdojnë kundër ISIS-it në Irak dhe Siri.

Forcat irakiane fitojnë terren ndaj ISIS

Vision Plus - 06.10.2014

Këto pamje, janë realiteti i përditshëm në betejën tokësore në Irak mes trupave qeveritare dhe atyre të ISIS. Forcat irakiane, të mbështetura nga milicia dhe rekrutët lokalë kanë çliruar qytetin ...

Luftimet ndaj ISIS, 5 të plagosur në Turqi

Tetova Sot - 06.10.2014

5 vetë u plagosën sot në Turqi, ku një mortajë goditi një shtëpi disa kilometra larg zonës së betejës së përgjakshme mes luftëtarëve kurdë dhe ekstremistëve të ISIS, në Sirinë fqinje.

I mituri peng i ISIS shokon me deklaraten e tij!

Shqiperia - 06.10.2014

Një djalë kurd që u kap peng nga grupi terrorist ISIS katër muaj më parë, ndërsa po kthehej nga shkolla, ka befasuar të gjithë me deklaratën e tij, pasi tha se militantët ISIS kanë të drejtë me ...

Kjo luftëtare kurde ka vrarë veten të mis binte në duart e ISIS

AMA-News - 06.10.2014

Është vënë në pyetje fati i një vajze kurde 19-vjeçare për të cilën së fundmi përflitet se ka vrarë veten me plumbin e fundit të mbetur në armë. Arsyeja? Të mos bjerë peng në duart e ISIS.

Isis i drejtohet Turqisë

Vision Plus - 06.10.2014

Militantët e grupimit Shteti Islamik ngrenë flamurin e të ashtuquajturit kalifat, mbi ndërtesat e qytetit sirian Koban, i cili është vetëm gjashtë kilometra larg kufirit me Turqinë.

A po i frikohet Turqia luftës kundër ISIS-it ?!

Ilirida - 06.10.2014

Kryeministri i ri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se Turqia është e gatshme të jap kontributin e saj në luftën kundër ISIS’it. Por thotë se Turqia duhet të sigurohet se nuk do të jetë në rrezik pas ...

Davutoglu: Ja pse Turqia i frikësohet luftës kundër ISIS’it

Shkupi24 - 06.10.2014

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka thënë se Turqia është e gatshme të jap kontributin e saj në luftën kundër ISIS’it. Por thotë se Turqia duhet të sigurohet se nuk do të jetë në rrezik pas këtij ...

Ja sa i kushtojnë SHBA-ve operacionet anti ISIS

Republika - 06.10.2014

Operacionet kundër ISIS-it, SHBA-ve u kushtojnë 7 deri në 10 milionë dollarë në ditë. Kjo është kostoja e çdo dite që Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të paguajnë për operacionet që po vazhdojnë ...