TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

VV pjesë e qeverisë së re, “bien” kushtet e saj!

Gazeta Start - 13.07.2014

Prishtinë - Është arritur në parim marrëveshja ndërmjet koalicionit LDK- AAK- Nisma dhe Lëvizjes Vetëvendosje. Kështu kanë bërë të ditur burime të Gazetës Blic, sipas të cilave, Lëvizja Vetëvendosje ...

Kushtet e Vetëvendosjes

Gazeta Start - 13.07.2014

Prishtinë - Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit, ka përpiluar një dokument me të cilin synon të arrij marrëveshje me partitë opozitare LDK-AAK-Nisma, me qëllim të formimin e Qeverisë së re.

Arrihet marrëveshja e koalicionit opozitar me VV-në

Portalb - 13.07.2014

Lajme lidhur me temën Ish ushtarët, dikur bashkë, tash në tre parti Mustafa: Nuk jap dorëheqje, shihemi në shtator Mustafa: Thaçi na ka ofruar postin e kryeministrit (Video) Konferenca e ...

Sot afati i fundit për marrëveshje me Vetëvendosjen‏

Ina - 13.07.2014

Vetëvendosje kërkon që kjo draft-marrëveshje të nënshkruhet. Për këtë arsye, palët do të diskutojnë edhe sot deri në mbrëmje. Këto janë kërkesat që VV kërkon të jenë në letër.

Kërkesa e Vetëvendosjes: Ne, udhëheqëse e dialogut me Serbinë

Albeu.com - 13.07.2014

Vetëvendosje fillimisht kërkoi që të pezullohet krejtësisht dialogu me Serbinë. Më pas, këtë kërkesë partia e drejtuar nga Kurti e ri-formuloi dhe përfundimisht kërkohet që VV të jetë udhëheqëse e ...

Sot, afati I fundit për marrëveshje me vv-në

Zhurnal - 13.07.2014

Sot është dita e fundit kur Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, duhet të vendosin për ta nënshkruar ose jo draft-marrëveshjen e Lëvizjes Vetëvendosje ...

Blloku LDK-AAK-Nisma shtyjnë takimin e liderëve

Almakos - 13.07.2014

Ndonëse ishte paralajmëruar se gjatë ditës së sotme do të ketë një takim ndërmjet liderëve të koalicionit LDK- AAK- Nisma me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti lidhur me nënshkrimin ose jo të ...

“Arsyet familjare” shtyjnë takimin e bllokut opozitar dhe Vetëvendosjes

Lajmi.net - 13.07.2014

Përgjigja e bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma ndaj kërkesave të lëvizjes Vetëvendosje për bashkëveprim në Kuvend dhe pretendimin për krijimin e qeverisë së re të Kosovës, nuk do të mbahet sot, siç ishte ...

Blloku LDK-AAK-Nisma shtyjnë takimin e liderëve

Zeri - 13.07.2014

Ndonëse ishte paralajmëruar se gjatë ditës së sotme do të ketë një takim ndërmjet liderëve të koalicionit LDK- AAK- Nisma me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti lidhur me nënshkrimin ose jo të ...

Shtyhet për të hënën marrëveshja LDK-së, AAK-së dhe Nismës me VV

Ora news - 13.07.2014

Është shtyrë për të hënën takimi mes liderve të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti.

Blloku opozitar LDK-AAK-Nisma shtyn për nesër takimin me Kurtin

Telegrafi - 13.07.2014

Ndonëse ishte paralajmëruar se gjatë ditës së sotme do të ketë një takim ndërmjet liderëve të koalicionit LDK- AAK- Nisma me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kurti, lidhur me nënshkrimin ose jo të ...

Takimi i koalicionit LDK-AAK-Nisma me VV shtyhet për nesër

Yll Press - 13.07.2014

Gjatë ditës së diele është pritur që liderët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, bashkë me liderin e Vetëvendosjes, Albin Kuritn të takoheshin ...

Sot marrëveshja me Vetëvendosjen

Telegrafi - 13.07.2014

Takimi i liderëve të LDK-së, AAK-së, NISMA-së dhe të Vetëvendosjes mbahet sot në orën 10:00, ka bërë me dije Erzen Vraniqi nga Vetëvendosje. Ndonëse është paraparë që ky takim të mbahej dje, ajo ...

Albin Kurti pranon të bëhet pjesë e qeverisë së re

Shkupi24 - 13.07.2014

Arrihet pajtimi për të gjitha pikat ndërmjet bllokut të tri subjekteve politike LDK, AAK, Nisma dhe Lëvizjes Vetëvendosje. Të paktën kështu shkruan gazeta “Blic Portal” në Prishtinë sipas të cilës ...

Qeveria e re në Kosovë, nesër marrëveshja përfundimtare

Shqiptarja - 13.07.2014

Takimi i liderëve të koalicionit opozitar në Kosovë (LDK, AAK, Nisma) me liderin eVetëvendosjes Albin Kurti është shtyrë për ditën e nesërme në orën 10:00.

Arrihet marrëveshja, VV në qeverinë e re

Gazeta Idea - 13.07.2014

Kosovë- Arrihet marrëveshje për të gjitha pikat ndërmjet bllokut të tri subjekteve politike LDK, AAK, Nisma dhe Lëvizjes Vetëvendosje. sipas gazetës “Blic Portal” në Prishtinë e cila thekson se ...

“Arsyet familjare” shtyjnë nënshkrimin e marrëveshjes

Fish Media - 13.07.2014

Takimi i liderëve të LDK-së, AAK-së, NISMA-së dhe atij të Vetëvendosjes mbahet nesër në orën 10:00. Kështu arritja e marrëveshjes ose jo, është shtyrë për të hënën (nesër) gjatë takimit të ...

Marrëveshja e opozitës – të hënën !

InfoGlobi - 13.07.2014

Takimi i liderëve të LDK-së, AAK-së, NISMA-së dhe atij të Vetëvendosjes mbahet nesër në orën 10:00. Kështu arritja e marrëveshjes ose jo, është shtyrë për të hënën (nesër) gjatë takimit të ...

LDK, AAK, Nisma në negociata për nënshkrimin me Vetëvendosjen

AlbanianScreen - 13.07.2014

Kosovë - Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, duhet të vendosin për të nënshkruar ose jo draft-marrëveshjen e Lëvizjes Vetëvendosje në mënyrë që kjo e ...

“Arsyet familjare” shtyjnë nënshkrimin e marrëveshjes

Republika - 13.07.2014

Erzen Vraniqi thotë se takimi i liderëve të koalicionit LDK-AAK-Nisma dhe atij të Vetëvendosjes Albin Kurti për nënshkrimin ose jo të marrëveshjes, për të udhëhequr bashkë me Qeverinë e re, do të ...

Marrëveshja për bashkëqeverisje, të hënën

Kosova Live - 13.07.2014

Takimi i paralajmëruar për sot ndërmjet liderëve të koalicionit opozitar LDK, AAK dhe Nisma për Kosovën me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti, lidhur me nënshkrimin ose jo të marrëveshjes ...

Apetitet e mëdha të partive politike: Ia mësyjnë qeverisë, i madh e i vogël

Lajmi.net - 12.07.2014

Të gjitha partitë politike që kaluan pragun zgjedhor synojnë të përfshihen në qeverinë e ardhshme. Aktualisht, janë dy opsione për krijimin e qeverisë së re.

Ja se me cilat kushte Vetëvendosje! pranon të bëhet pjesë e Qeverisë

Almakos - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje që prej fillimit kishte paraqitur kushtet e saj në këmbim të mbështetjes së “Qeverisë së Shpresës” që po mëton të krijohet nga Blloku LDK-AAK-Nisma.

Blloku opozitar nuk do kushtëzim të dialogut

Albeu.com - 12.07.2014

Koalicioni paszgjedhor po e duan bashkëpunimin me Lëvizjen Vetëvendosje por po i frikësohen kushtëzimit të dialogut dhe hetimit të privatizimit . Burime të gazetës Tribuna janë shprehur se treshja po ...

Ja kushtet e VV-së që duhet t’i plotësoj LDK-AAK-Nisma (Dokument)

Lajmi.net - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje që prej fillimit kishte paraqitur kushtet e saj në këmbim të mbështetjes së “Qeverisë së Shpresës” që po mëton të krijohet nga Blloku LDK-AAK-Nisma.

Kushtet e Vetëvendosjes të papranueshme për LDK-AAK-Nisma-n

Lajmi.net - 12.07.2014

Nesër është afati i fundit kur LDK-AAK-Nisma, duhet t’i jap përgjigje “merre ose le” kushteve të Vetëvendosjes, për të arritur të marrin votat e saj pro koalicionit të bllokut opozitar.

Arrihet pajtimi në mes të VV’së dhe koalicionit LDK, AAK dhe NISMA

Lajm - 12.07.2014

Përfaqësuesit e këtyre subjekteve politike janë pajtuar për një dokument, që flet për dialogun dhe privatizimin. Tash të njëjtin duhet ta shqyrtojnë edhe liderët e këtyre subjekteve, gjatë këtyre dy ...

Arrihet pajtimi në mes të VV-së dhe koalicionit LDK-AAK-NISMA?

Almakos - 12.07.2014

Përfaqësuesit e koalicionit LDK, AAK dhe NISMA janë pajtuar me përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje rreth një draftdokumenti - pikave kritike që ndanin përfaqësuesit e VV-së me ata të koalicionit.

Arrihet pajtimi mes VV dhe koalicionit LDK, AAK dhe NISMA

Albeu.com - 12.07.2014

Përfaqësuesit e koalicionit LDK, AAK dhe NISMA janë pajtuar sot me përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje, rreth një draftdokumenti ku është rënë dakord rreth pikave kritike që ndanin përfaqësuesit e ...

Vetëvendosje: Ende s’kemi marrëveshje me LDK-AAK-Nisma-n

Lajmi.net - 12.07.2014

Disa portale sot e raportuan si çështje të kryer marrëveshjen mes Vetëvendosjes dhe bllokut tjetër opozitar LDK-AAK-Nisma. Por partia e Kurtit thotë se ende ka pika për ta cilat ata nuk pajtohen.

VV: Ende s’ka marrëveshje

Almakos - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje thotë se lajmi për arritjen e marrëveshjes në mes koalcionit opozitar dhe VV-së, është i pavertetë. Vetëvendosje ka sqaruar se marrëveshja ende nuk është arritur dhe se nesër do ...

Maliqi: Po i rrezikojmë raportet me faktorin ndërkombëtar

Lajmi.net - 12.07.2014

Këshilltari i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, publicisti kosovar Shkëlzen Maliqi, kërkon nga partitë politike në Kosovë që të jenë të kujdesshme në raportet me ndërkombëtarët që kanë ...

Vetëvendosje në pritje të marrëveshjes së shkruar

Zeri - 12.07.2014

Anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se ky subjekt shpreson që deri nesër (e diel) t’i ofrohet marrëveshja në formë të shkruar nga koalicioni LDK,AAK dhe Nisma.

Ekskluzive: Ja çfarë kushte duhet t’i plotësoj Blloku – Vetëvendosjes deri nesër (Dokument)

Zeri - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje që prej fillimit kishte paraqitur kushtet e saj në këmbim të mbështetjes së “Qeverisë së Shpresës” që po mëton të krijohet nga Blloku LDK-AAK-Nisma.

Arrihet pajtimi në mes të VV’së dhe koalicionit LDK, AAK dhe NISMA

Zeri - 12.07.2014

Përfaqësuesit e këtyre subjekteve politike janë pajtuar për një dokument, që flet për dialogun dhe privatizimin. Tash të njëjtin duhet ta shqyrtojnë edhe liderët e këtyre subjekteve, gjatë këtyre dy ...

Arrihet pajtimi në mes të VV-së dhe koalicionit LDK-AAK-NISMA

Telegrafi - 12.07.2014

Përfaqësuesit e koalicionit LDK, AAK dhe NISMA janë pajtuar me përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje rreth një draftdokumenti - pikave kritike që ndanin përfaqësuesit e VV-së me ata të koalicionit.

Konjufca: Nuk do ta votojmë Kryeparlamentarin as për inati e as për hatër të askujt

Koha.net - 12.07.2014

Koalicioni Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, llogarit në mbështetjen e lëvizjes Vetëvendosje që të marrë postin e kryetarit të Parlamentit dhe të ...

Vraniqi: Nuk ka ende marrëveshje – dokumentet që po qarkullojnë në media janë vetëm drafte

Koha.net - 12.07.2014

(E plotësuar) - Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Erzen Vraniqi, ka demantuar raportimet e mediave për arritjen e marrëveshjes mes partisë që ai përfaqëson dhe bllokut LDK-AAK-Nisma për Kosovën.

VV i thotë PO dialogut, PO privatizimit dhe hyn në qeveri!

Telegrafi - 12.07.2014

Është arritur në parim marrëveshja ndërmjet koalicionit LDK- AAK-Nisma dhe Lëvizjes Vetëvendosje. Kështu kanë bërë të ditur burime të Gazetës Blic. Sipas këtyre burimeve, Lëvizja Vetëvendosje është ...

VV: Ende s’ka marrëveshje

Zeri - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje thotë se lajmi për arritjen e marrëveshjes në mes koalcionit opozitar dhe VV-së, ende nuk është arritur. “Gjatë ditës së sotme, në media po qarkullojnë dy draft-marrëveshje për ...

VV: Marrëveshja, vendoset nesër

Telegrafi - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj raportimeve të medieve se është arritur një marrëveshje ndërmjet LDK-AAK-NISMA dhe VV. “Gjatë ditës së sotme, në media po qarkullojnë dy draft-marrëveshje për ...

Maliqi: Numrat e VV nuk mund të luajnë rol të madh

Zeri - 12.07.2014

Deklaratat e krerëve të Lëvizjes Vetëvendosje për mospërkrahjen e futjes në Qeverinë e re të Listës Serbe, ngase sipas tyre, do të futen politikat e Beogradit për t'u zbatuar në Prishtinën zyrtare, ...

Sot, afati i fundit për marrëveshje me VV-në

Telegrafi - 12.07.2014

Sot është dita e fundit kur Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, duhet të vendosin për ta nënshkruar ose jo draft-marrëveshjen e Lëvizjes Vetëvendosje ...

Konjufca: Duam marrëveshje me shkrim, ndryshe nuk i japim votat për koalicionin LDK-AAK-Nisma

Tetova Sot - 12.07.2014

Deputeti i Vetëvendosjes, pas takimit të Kryesisë së Kuvendit, ka thënë se kjo parti është duke e pritur përgjigjen nga koalicioni LDK-AAK-NISMA për kushtet e Vetëvendosjes drejt tyre.

Ja çfarë kushte duhet t’i plotësoj Blloku – Vetëvendosjes deri nesër (Dokument)

Tetova Sot - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje që prej fillimit kishte paraqitur kushtet e saj në këmbim të mbështetjes së “Qeverisë së Shpresës” që po mëton të krijohet nga Blloku LDK-AAK-Nisma.

Ekskluzive: Ja çfarë kushte duhet t’i plotësoj Blloku – Vetëvendosjes deri nesër (Dokument)

Fish Media - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje që prej fillimit kishte paraqitur kushtet e saj në këmbim të mbështetjes së “Qeverisë së Shpresës” që po mëton të krijohet nga Blloku LDK-AAK-Nisma.

Blloku opozitar s’do kushtëzim të dialogut dhe hetim të privatizimit

Fish Media - 12.07.2014

Koalicioni paszgjedhor po e duan bashkëpunimin me Lëvizjen Vetëvendosje por po i frikësohen kushtëzimit të dialogut dhe hetimit të privatizimit. Burime të gazetës brenda ekipit punues të treshes në ...

Arrihet pajtimi në mes të VV’së dhe koalicionit LDK, AAK dhe NISMA

Express - 12.07.2014

Përfaqësuesit e këtyre subjekteve politike janë pajtuar për një dokument, që flet për dialogun dhe privatizimin. Tash të njëjtin duhet ta shqyrtojnë edhe liderët e këtyre subjekteve, gjatë këtyre dy ...

Arrihet pajtimi VV- i thotë Po LDK-AAK-NISMA!!!

InfoGlobi - 12.07.2014

Përfaqësuesit e bllokut opozitar të koalicionit LDK, AAK dhe NISMA, janë pajtuar me përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje rreth një draft-dokumenti – pikave kritike, pika këto që deri ma tani kanë ...

VV: Nesër vendoset për marrëveshjen

InfoGlobi - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj raportimeve të medieve se është arritur një marrëveshje ndërmjet LDK-AAK-NISMA dhe VV. “Gjatë ditës së sotme, në media po qarkullojnë dy draft-marrëveshje për ...

Vetëvendosja draft marrëveshje për koalicionin me LDK- AAK-Nisma

Shqiptarja - 12.07.2014

PRISHTINË - Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit, ka përpiluar një dokument me të cilin synon të arrij marrëveshje me partitë opozitare LDK-AAK-Nisma, me qëllim të formimin e Qeverisë së re.

Maliqi: Numrat e VV nuk mund të luajnë rol të madh

Fish Media - 12.07.2014

Deklaratat e krerëve të Lëvizjes Vetëvendosje për mospërkrahjen e futjes në Qeverinë e re të Listës Serbe, ngase sipas tyre, do të futen politikat e Beogradit për t`u zbatuar në Prishtinën zyrtare, ...

Ja se me cilat kushte L.Vetëvendosje pranon të bëhet pjesë e Qeverisë (foto)

Republika - 12.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje që prej fillimit kishte paraqitur kushtet e saj në këmbim të mbështetjes së “Qeverisë së Shpresës” që po mëton të krijohet nga Blloku LDK-AAK-Nisma.

Fatmir Limaj: Kryeparlamentari dhe qeveria na takon neve

Shekulli - 11.07.2014

Fatmir Limaj thotë se grupe të ekspertëve nga tre partitë e bllokut opozitar, LDK-AAK-Nisma dhe Lëvizja Vetëvendosje, janë duke punuar për të përafruar pikat e përbashkëta programore.

Limaj: Kryeparlamentari dhe Qeveria na takon neve

Gazeta Start - 11.07.2014

Prishtinë - Fatmir Limaj thotë se grupe të ekspertëve nga tre partitë e bllokut opozitar, LDK-AAK-Nisma dhe Lëvizja Vetëvendosje, janë duke punuar për të përafruar pikat e përbashkëta programore.

Kurti: Nuk mund të vazhdojmë me takime pa marrëveshje të shkruar

Gazeta Start - 11.07.2014

Shkup – Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, ata të Nisma për Kosovën dhe të minoriteteve janë regjistruar sot në Kuvendin e Kosovës, si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë.

Kurti, tri ditë afat treshes LDK, AAK dhe Nisma

Ina - 11.07.2014

Nuk ka votë të Vetëvendosjes për koalicionin Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, pa u miratuar në formë të shkruar parimet e vendosura nga Lëvizja ...

Vetëvendosje jep "ultimatum": Presim edhe 3 ditë

Albeu.com - 11.07.2014

Koalicioni opozitar LDK-AAK-NISMA kanë kohë deri në fund të javës për ti kthyer përgjigje "Vetëvendosjes". Kërkesa kryesore e VV-së është ndërpreja e dialogut me Serbinë dhe dhe ndalimit të procesit ...

Kurti përsëritë dy kushtet për bllokun opozitar

Lajmi.net - 11.07.2014

Albin Kurti ka përsëritur kushtet që Lëvizja Vetëvendosje i ka për bllokun opozitar LDK-AAK-Nisma, për t’i mbështetur ata në mbledhjen konstituive të Kuvendit të Kosovës.

Limaj: Janë duke punuar grupet e ekspertëve për përafrimin e qëndrimeve

Lajmi.net - 11.07.2014

Fatmir Limaj thotë se grupe të ekspertëve nga tre partitë e bllokut opozitar, LDK-AAK-Nisma dhe Lëvizja Vetëvendosje, janë duke punuar për të përafruar pikat e përbashkëta programore.

Kurti, tri ditë afat treshes LDK, AAK dhe Nisma

Albtime - 11.07.2014

Nuk ka votë të Vetëvendosjes për koalicionin Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, pa u miratuar në formë të shkruar parimet e vendosura nga Lëvizja ...

Kurti: nuk mund të vazhdojmë me takime pa marrëveshje të shkruar

Zhurnal - 11.07.2014

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, ata të Nisma për Kosovën dhe të minoriteteve janë regjistruar sot në Kuvendin e Kosovës, si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë.

Të gjitha partitë ia mësyjnë qeverisë

Evropaelire - 11.07.2014

Të gjitha partitë politike që kaluan pragun zgjedhor synojnë të përfshihen në qeverinë e ardhshme. Aktualisht, janë dy opsione për krijimin e qeverisë së re.

Kurti: Deri të dielën duam marrëveshje, që t’i themi po ose jo koalicionit

Lajmi.net - 11.07.2014

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë sot se, presin që deri të dielën të arrijnë një marrëveshje të shkruar me bllokun opozitar, ku do të definohet nëse ata do t’i bashkëngjiten apo ...

VV: Nëse LDK-AAK-Nisma nuk na kthejnë përgjigje këtu ndahen rrugët tona

Lajmi.net - 11.07.2014

Molliqaj në emisionin Interaktiv në KTV ka thënë se bisedimet me LDK-AAK-Nisma, janë në fazën finale dhe ata presin vetëm edhe pak ditë përgjigje për kushtet e tyre, dhe nëse nuk e marrin atë, heqin ...

LDK-AAK-Nisma e VV me ekip ekspertësh për dialog e privatizim

Koha.net - 11.07.2014

Liderët e partive të koalicionit paszgjedhor, bashkë me “Vetëvendosjen”, të enjten, kanë mbajtur takimin e radhës në selinë e AAK-s, shkruan sot “Koha Ditore”.

Kurti, tri ditë afat treshes LDK, AAK dhe Nisma

Ora news - 11.07.2014

Nuk ka votë të Vetëvendosjes për koalicionin Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, pa u miratuar në formë të shkruar parimet e vendosura nga Lëvizja ...

“Vetëvendosja" pret vetëm edhe tri ditë

Zeri - 11.07.2014

Koalicioni LDK, AAK dhe Nisma ka afat vetëm deri në fund të javës, për t’i kthyer përgjigje “Vetëvendosjes”, lidhur me kushtet e saj për dialogun me Serbinë dhe privatizimin e ndërmarrjeve publike.

Kurti: Do të jemi konstruktiv si grup parlamentar

Telegrafi - 11.07.2014

Deputetët e Lëvizje Vetëvendosje janë regjistruar si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti tha se do të jenë konstruktiv si grup parlamentar në ...

Kurti pret përgjigjen e tri partive tjera, premton konstruktivitet

Koha.net - 11.07.2014

Deputetët e Lëvizje Vetëvendosje janë regjistruar si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, tha se do të jenë konstruktivë si grup parlamentar në ...

Lama kërcënon me votë opozitën, nëse nuk përfshihen gratë

Koha.net - 11.07.2014

Ish-deputetja e Vetëvendosjes dhe tash e LDK-së, Alma Lama, nuk po beson ende se LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje po merren vesh për koalicion dhe në këto marrëveshje s’po e përfshijnë asnjë grua të ...

Kurti: Nuk mund të vazhdojmë me takime pa marrëveshje të shkruar

Telegrafi - 11.07.2014

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, ata të Nisma për Kosovën dhe të minoriteteve janë regjistruar sot në Kuvendin e Kosovës, si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë.

Të gjitha partitë ia mësyjnë qeverisë

Telegrafi - 11.07.2014

Aktualisht, janë dy opsione për krijimin e qeverisë së re. Pretendime për të marrë nën drejtim institucionet e reja pas zgjedhjeve të 8 qershorit kanë si Partia Demokratike e Kosovës, në njërën anë, ...

Të gjitha partitë ia mësyjnë qeverisë

Zeri - 11.07.2014

Të gjitha partitë politike që kaluan pragun zgjedhor synojnë të përfshihen në qeverinë e ardhshme. Aktualisht, janë dy opsione për krijimin e qeverisë së re.

Cilat parti do të hyjnë në qeveri?

Koha.net - 11.07.2014

Të gjitha partitë politike që kaluan pragun zgjedhor synojnë të përfshihen në qeverinë e ardhshme. Aktualisht, janë dy opsione për krijimin e qeverisë së re.

Albini, tri ditë afat treshës opozitare

InfoGlobi - 11.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit i ka dhënë afat treshes LDK-AAK-Nisma, tri ditë që t’i pranojë kushtet e Vetëvendosjes, për ripozicionimin e Kosovës në raport me dialogun e Beogradin dhe ...

Fatmir Limaj: Kryeparlamentari dhe Qeveria na takon neve

Fish Media - 11.07.2014

Fatmir Limaj thotë se grupe të ekspertëve nga tre partitë e bllokut opozitar, LDK-AAK-Nisma dhe Lëvizja Vetëvendosje, janë duke punuar për të përafruar pikat e përbashkëta programore.

Minoritetet: Bashkëpunojmë me cilindo mandatar

InfoGlobi - 11.07.2014

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se po presin përgjigjeje me shkrim nga subjektet politike të LDK-së, AAK-së dhe NISMA-s, lidhur me kriteret e tyre, në mënyrë që ata të jenë ...

Kurti: Nuk mund të vazhdojmë me takime pa marrëveshje të shkruar

Shqiptarja - 11.07.2014

PRISHTINE - Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, ata të Nisma për Kosovën dhe të minoriteteve janë regjistruar sot në Kuvendin e Kosovës, si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë.

Kurti: Nuk mund të vazhdojmë me takime pa marrëveshje të shkruar

Fish Media - 11.07.2014

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, ata të Nisma për Kosovën dhe të minoriteteve janë regjistruar sot në Kuvendin e Kosovës, si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë.

Kurti: Nuk mund të vazhdojmë me takime pa marrëveshje të shkruar

Express - 11.07.2014

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, ata të Nisma për Kosovën dhe të minoriteteve janë regjistruar sot në Kuvendin e Kosovës, si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë.

"Vetëvendosje", tre ditë afat për koalicionin opozitar

AlbanianScreen - 11.07.2014

Kosovë - Nuk ka votë të Vetëvendosjes për koalicionin Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, pa u miratuar në formë të shkruar parimet e vendosura nga ...

Limaj: Ata që kanë shumicën, duhet të qeverisin me vendin

Kosova Live - 11.07.2014

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, të premten ka deklaruar se blloku opozitar LDK-AAK-Nisma me përkrahje të Lëvizjes Vetëvendosje!, do të arrijnë të krijojnë qeverinë dhe ta marrin pozitën ...

Deri të enjten definohet marrëveshja qeverisëse e opozitës

Kosova Live - 11.07.2014

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje! dhe ata të minoriteteve janë regjistruar të premten në Kuvendin e Kosovës, si deputetë të rinj të legjislaturës së pestë me radhë.

Ka filluar takimi në mes të bllokut opozitar dhe VV-së

Lajmi.net - 10.07.2014

Sot pasdite pritet të mbahet takimi në mes të tri partive të bllokut opozitar dhe Lëvizjes Vetëvendosje. (E plotësuar) Sapo ka filluar takimi në mes të liderëve të partive opozitare në selinë e ...

Vetëvendosje, vendos kushte për të hyrë në Ekzekutiv

Lajmi.net - 10.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje do të jetë pjesë e ekzekutivit të ardhshëm, nëse arrihet marrëveshja sipas kërkesave të tyre. E për të arritur këtë marrëveshje, liderët e NISMA, LDK, AAK dhe Vetëvendosje kanë ...

Kurti, tri ditë afat treshes LDK, AAK dhe Nisma

Evropaelire - 10.07.2014

Nuk ka votë të Vetëvendosjes për koalicionin Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, pa u miratuar në formë të shkruar parimet e vendosura nga Lëvizja ...

Blloku opozitar dhe VV “në katër te AAK-ja”

Telegrafi - 10.07.2014

Sot pasdite pritet të mbahet takimi në mes të tri partive të bllokut opozitar dhe Lëvizjes Vetëvendosje. Liderët e partive të bllokut opozitar LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje, do të takohen sot në ...

Blloku tjetër takim sot në AAK

Zeri - 10.07.2014

Blloku, LDK-AAK-NISMA edhe me pjesëmarrjen e Vetëvendosjes, sot do ta mbajnë takimin e radhës e punës. Ata do të takohen në selinë e AAK-së, ku do të diskutojnë për hapat e mëtutjeshëm të veprimit.

Nis takimi Haradinaj-Kurti-Mustafa-Limaj në selinë e AAK-së

Telegrafi - 10.07.2014

Ka nisur në orën 16 takimi i liderëve opozitarë në selinë e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Në këtë takim po marrin pjesë kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ai i LDK-së, Isa Mustafa, kryetari ...

Nis takimi Mustafa-Haradinaj-Limaj-Kurti

Zeri - 10.07.2014

Në selinë e AAK’së ka nisur takimi i liderëve të partive opozitare. Aty po merr pjesë edhe Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti. Është paralajmëruar se Mustafa, Haradinaj, Limaj e Kurti do të ...

Vetëvendosje është e gatshme për të hyrë në Qeveri

Zeri - 10.07.2014

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dardan Sejdiu duke komentuar në Info Magazinë të Klan Kosovës, ka thënë se zhvillimet politike dhe çështjeve të koalicionit LDK-AAK-NISMA, ka thënë se Vetvëndosje ...

Edhe Vetëvendosje pjesë e Qeverisë?

Koha.net - 10.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje do të jetë pjesë e ekzekutivit të ardhshëm, kjo, nëse arrihet marrëveshja sipas kërkesave të tyre. Për të arritur këtë marrëveshje liderët e NISMA, LDK, AAK dhe Vetëvendosje kanë ...

Vetëvendosje ultimatum koalicionit deri të dielën (Foto)

Zeri - 10.07.2014

Koalicioni, LDK, AAK dhe Nisma, kanë afat vetëm deri në fund të javës, për t’i kthyer përgjigje ‘Vetëvendosjes’, lidhur me kushtet e saj për dialogun e privatizimin.

Blloku opozitar takohet në AAK

InfoGlobi - 10.07.2014

Liderët e koalicionit LDK-AAK-NISMA, Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, dhe ai i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti, do të takohen në selinë e AAK-së, në orën 16:00.

Dardan Sejdiu: Po shkoj në Parlament se kështu e kërkon organizata

Fish Media - 10.07.2014

Ish-aktivisti i FER’it, Dardan Sejdiu, e ka përsëritur disa herë ‘devotshmërinë’ e tij ndaj Lëvizjes Vetëvendosje. Duke u frikësuar se nuk po duket sikur militant i Vetëvendosjes, ai ka thënë disa ...

Kurti, ultimatum koalicionit deri të dielën

Fish Media - 10.07.2014

(I plotësuar) – Ka përfunduar takimi mes koalicionit LDK, AAK e Nisma me Lëvizjen Vetëvendosje. Në këtë takim, lideri Vetëvendosjes, Albin Kurti grupeve punuese iu ka dhënë ultimatum deri ditën e ...

Vetëvendosje! qartëson pozicionin ndaj ekzekutivit deri në fundjavë

Kosova Live - 10.07.2014

Koalicioni opozitar Lidhja Demokratike e Kosoves, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën ka afat vetëm deri në fund të javës për t’i kthyer përgjigje Lëvizjes Vetëvendosje! lidhur me ...

Jo Vetëvendosje, Negociata! - rrëfim për “parimet” e Vetëvendosjes (Video)

Albtime - 09.07.2014

Albin Kurti u shtri shpesh përtokë. Njëjtë edhe anëtarët tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, Glauk Konjufca, Dardan Molliqaj e Shpend Ahmeti. Shumë xhama institucionesh u thyen dhe u përlyen.

Kushti i dialogut me Serbinë për koalicionin LDK, AAK dhe Nisma

Ora news - 09.07.2014

Udhëheqësit e partive të koalicionit nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe partisë Nisma, janë pritur të martën në një takim në selinë e Vetëvendosjes, nga lideri i ...

LVV-ja pret përgjigje para 17 korrikut

Zeri - 09.07.2014

Lëvizja “Vetëvendosje” është duke kërkuar përgjigje definitive nga blloku opozitar, LDK, AAK, Nisma, para datës 17 korrik, lidhur me kërkesat e tyre mbi dialogun me Serbinë dhe privatizimin, në ...

Jo Vetëvendosje, Negociata! - rrëfim për “parimet” e Vetëvendosjes (Video)

Telegrafi - 09.07.2014

Albin Kurti u shtri shpesh përtokë. Njëjtë edhe anëtarët tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, Glauk Konjufca, Dardan Molliqaj e Shpend Ahmeti. Shumë xhama institucionesh u thyen dhe u përlyen.

Vetëvendosje në prag të hyrjes në qeveri!

Shkupi24 - 09.07.2014

Të shtunën caktohet agjenda e Kuvendit të ri të Kosovës Lëvizja Vetëvendosje duket se është gjithnjë e më afër hyrjes në Qeveri, apo minimalisht, që ta mbështesë seriozisht dhe besueshëm qeverinë e ...

Kurti: Për Qeverinë vendosim para 17 korrikut

AMA-News - 09.07.2014

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i cili sot në zyrat e tij priti liderët Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, ka thënë se në takimin e sotëm kane rene dakort që të kenë edhe më ...

Kurti mbledh “aleatët” opozitarë, paraqet kushtin

Gazeta Start - 08.07.2014

Prishtinë - Udhëheqësit e partive të koalicionit nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe partisë Nisma, janë pritur të martën në një takim në selinë e Vetëvendosjes, ...

LDK-AAK-Nisma dhe VV me marrëveshje para seancës konstituive (video)

Lajmi.net - 08.07.2014

Në takimin e bllokut opozitar janë përafruar qëndrimet sa i përket bisedimeve me Serbinë. Albin Kurti thotë LDK-AAK-Nisma dhe VV do të arrijnë një marrëveshje para seancës konstituive të Kuvendit të ...

Albin Kurti: Jemi kundër dialogut pa parime

Albtime - 08.07.2014

Blloku opozitar LDK-AAK- Nisma, dhe Vetëvendosje kanë zhvilluar takimin tjetër të radhës. Nga ana e tij, lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë para gazetarëve se takimet do të shpeshtohen dhe ...

Jemi kundër dialogut “me kushte të Serbisë ndaj Kosovës”

Zhurnal - 08.07.2014

Ka përfunduar takimi mes liderit të LDK-së, Isa Mustafa atij të AAK-së, Ramush Haradinaj, atij të Nisma-së, Fatmir Limaj si dhe Albin Kurtit të Vetëvendosjes.

Kushti i dialogut me Serbinë për koalicionin LDK, AAK dhe Nisma

Evropaelire - 08.07.2014

Udhëheqësit e partive të koalicionit nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe partisë Nisma, janë pritur të martën në një takim në selinë e Vetëvendosjes, nga lideri i ...

Kurti: Nuk jemi kundër dialogut në parim, por kundër dialogut pa parime

Almakos - 08.07.2014

Sot u mbajt takimi i radhës i bllokut opozitar, në selinë e Lëvizjes Vetëvendosje. Në këtë takim u diskutua për përafrime të mëtutjeshme, për konstituimin e Kuvendit dhe për dialogun me Serbinë.

Albin Kurti: Do merremi vesh para 17 korrikut

Lajm - 08.07.2014

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i cili sot në zyret e tij priti liderët e blloku Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, ka thënë se në takimin e sotëm janë dakorduar që të kenë ...

Sot takohet blloku opozitar dhe Vetëvendosja

Telegrafi - 08.07.2014

Pas pajtimit në mes LDK-së, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, që të veprojnë si një grup i vetëm parlamentar në legjislativin e ri, sot drejtuesit e këtyre subjekteve do të takohen me përfaqësuesit e ...

Blloku opozitar sot diskuton me Vetëvendosjen kushtet për veprim të përbashkët

Koha.net - 08.07.2014

Pas pajtimit në mes LDK-së, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, që të veprojnë si një grup i vetëm parlamentar në legjislativin e ri, sot drejtuesit e këtyre subjekteve do të takohen me përfaqësuesit e ...

Kurti pas takimit: Jemi kundër dialogut “me kushte të Serbisë ndaj Kosovës”

Telegrafi - 08.07.2014

(E plotësuar) Ka përfunduar takimi mes liderit të LDK-së, Isa Mustafa atij të AAK-së, Ramush Haradinaj, atij të Nisma-së, Fatmir Limaj si dhe Albin Kurtit të Vetëvendosjes.

Përfundon takimi i bllokut: Ka përafrime për çështjen e bisedimeve

Zeri - 08.07.2014

Ka përfunduar takimi në mes të liderëve të partive opozitare, LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje. Kryetari i VV-së, Albin Kurti ka deklaruar se gjatë takimit, liderët opozitar, Isa Mustafa, Ramush ...

Përfundon mbledhja e bllokut opozitar, Kurti flet për përafrim qëndrimesh

Koha.net - 08.07.2014

Ka përfunduar takimi mes liderit të LDK-së, Isa Mustafa, atij të AAK-së, Ramush Haradinaj, të Nismës, Fatmir Limaj si dhe Albin Kurtit të Vetëvendosjes.

Takohen sërish krerët e Nismës, LDK-së, AAK-së dhe VV-së

ABC News - 08.07.2014

Ka përfunduar takimi mes liderit të LDK-së, Isa Mustafa, AAK-së së Ramush Haradinaj, Nismës, së Fatmir Limaj si dhe Albin Kurtit të Vetëvendosjes. Në takim u bisedua për temat që kanë të bëjnë me ...

Albin Kurti: Do merremi vesh para 17 korrikut

Zeri - 08.07.2014

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i cili sot në zyret e tij priti liderët e blloku Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, ka thënë se në takimin e sotëm janë dakorduar që të kenë ...

Qeveria e re kosovare, Albin Kurti: Do biem dakort para 17 korrikut

BalkanWeb - 08.07.2014

PRISHTINE -Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i cili sot në zyrat e tij priti liderët Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, ka thënë se në takimin e sotëm kane rene dakort që të ...

Opozita me takim të ri

InfoGlobi - 08.07.2014

Blloku opozitar takohen përsëri më Vetëvendosjen. Mësohet se drejtuesit e bllokut opozitar LDK-AAK-NISMA do të takohen sërish sot. Takimi do të mbahet në ora 10 në selinë e Vetëvendsjes, sipas ...

Kosovë, tjetër takim i bllokut opozitar

Vision Plus - 08.07.2014

Një ditë pas marrëveshjes mes LDK-së, AAK-së dhe Nismës për Kosovën, që të veprojnë si një grup i vetëm parlamentar në legjislativin e ri, sot drejtuesit e këtyre subjekteve do të takohen me ...

Përfundon takimi i bllokut: Ka përafrime për çështjen e bisedimeve

Tetova Sot - 08.07.2014

Ka përfunduar takimi në mes të liderëve të partive opozitare, LDK-AAK-Nisma dhe Vetëvendosje. Kryetari i VV-së, Albin Kurti ka deklaruar se gjatë takimit, liderët opozitar, Isa Mustafa, Ramush ...

Pas takimit flet Kurti: Jemi kundër dialogut “me kushte të Serbisë ndaj Kosovës”

Tetova Sot - 08.07.2014

Deklarimi i Albin Kurtit pas takimit me liderët e Bllokut Opozitar, LDK-AAK-Nisma, sot më 8 korrik, në zyrën e Lëvizjes VETËVENDOSJE! Kemi diskutuar për çështjet e zhvillimit të vendit me 17 të këtij ...

Blloku opozitar-me përafrim të qëndrimeve

InfoGlobi - 08.07.2014

Ka përfunduar edhe takimi radhës i bllokut opozitar përkatësisht mes liderit të LDK-së, Isa Mustafa, të AAK-së, Ramush Haradinaj, të Nismës, Fatmir Limaj si dhe të Vetëvendosjes së Albin Kurtit, ku ...

Albin Kurti: Jemi kundër dialogut pa parime

Fish Media - 08.07.2014

Blloku opozitar LDK-AAK- Nisma, dhe Vetëvendosje kanë zhvilluar takimin tjetër të radhës. Nga ana e tij, lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë para gazetarëve se takimet do të shpeshtohen dhe ...

Takimi/ Kurti: Ka përafrime për çështjen e bisedimeve (VIDEO)

Gazeta Tema - 08.07.2014

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti priti në zyrën e tij liderët e bllokut që janë dakortësuar për krijimin e qeverisë së re të Kosovës Isa Mustafa, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj.

Blloku opozitar përafron qëndrimet rreth dialogut me Serbinë

Kosova Live - 08.07.2014

Blloku opozitar është takuar të martën për të vazhduar me diskutimet e radhës ndërmjet liderëve të këtyre partive me ç’rast është konfirmuar se janë përafruar qëndrimet sa i përket bisedimeve me ...

Qeveria e re dhe dialogu Kosovë-Serbi

Shekulli - 07.07.2014

Analistët politikë shprehen se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdojë menjëherë pas formimit të institucioneve të reja dhe marrëveshjet e arritura të zbatohen.

Vetëvendosje në tension – E ndarë në dysh rreth koalicionit

Lajmi.net - 07.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje, subjekt politik që i është bashkuar grupit opozitarë që po tenton të lë në opozitë partinë fituese të zgjedhjeve të 8 qershorit, ka avancuar në bindjen e saj se, duhet bërë edhe ...

Vetëvendosje E ndarë në dysh rreth koalicionit

Zhurnal - 07.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje, subjekt politik që i është bashkuar grupit opozitarë që po tenton të lë në opozitë partinë fituese të zgjedhjeve të 8 qershorit, ka avancuar në bindjen e saj se, duhet bërë edhe ...

Vetëvendosje në tension – E ndarë në dysh rreth koalicionit

Telegrafi - 07.07.2014

Lëvizja Vetëvendosje, subjekt politik që i është bashkuar grupit opozitarë që po tenton të lë në opozitë partinë fituese të zgjedhjeve të 8 qershorit, ka avancuar në bindjen e saj se, duhet bërë edhe ...

Analistët: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të vazhdojë

Gazeta Idea - 07.07.2014

Kosovë- Analistët politikë konsiderojnë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të vazhdojë menjëherë pas formimit të institucioneve të reja dhe që marrëveshjet e arritura të zbatohen.