TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

E DHIMBSHME: Familja Ramadani, pas tërmetit pa kulm mbi kokë

Almakos - 18.09.2016

Kjo është gjendja e shtëpisë në të cilën ka banuar familja Ramadani, deri në ditën kur tërmeti tronditi Shkupin. Një tavan plot me vrima, nga i cili pas çdo mbylljeje të dyerve shkëputet një copë ...

Gjatë 24 orëve të fundit seri tërmetesh dridhën Maqedoninë dhe vendet fqinje

Ina - 18.09.2016

Sipas Qendrës euro-mediterane, gjatë 24 orëve të fundit në vendet fqinje kanë ndodhur seri e tërmeteve. Sot një tërmet me 2.1 gradë është regjistruar edhe në Bullgari.

E dhimbshme: Familja Ramadani, pas tërmetit pa kulm mbi kokë

Ina - 18.09.2016

Kjo është gjendja e shtëpisë në të cilën ka banuar familja Ramadani, deri në ditën kur tërmeti tronditi Shkupin. Një tavan plot me vrima, nga i cili pas çdo mbylljeje të dyerve shkëputet një copë ...

VIDEO: E dhimbshme, familja Ramadani pas tërmetit pa kulm mbi kokë

Shqipmedia - 18.09.2016

Shkup – Kjo është gjendja e shtëpisë në të cilën ka banuar familja Ramadani, deri në ditën kur tërmeti tronditi Shkupin. Një tavan plot me vrima, nga i cili pas çdo mbylljeje të dyerve shkëputet një ...

Pas tërmetit, familja Ramadani mbetet pa kulm mbi kokë (Video)

Lajmi.net - 18.09.2016

Kjo është gjendja e shtëpisë në të cilën ka banuar familja Ramadani, deri në ditën kur tërmeti tronditi Shkupin. Një tavan plot me vrima, nga i cili pas çdo mbylljeje të dyerve shkëputet një copë ...

Sizmologu bullgar: Në Shkup nuk priten tërmete të fuqishme

Almakos - 18.09.2016

Një nga sizmologët më me përvojë në këtë fushë dhe njohës i mirë i sferës në të cilën punon profesori Emil Botel, në një intervistë të fundit thekson se në Shkup nuk do ketë tërmete të fuqishme por ...

Gjatë 24 orëve të fundit seri tërmetesh dridhën Maqedoninë dhe vendet fqinje

Tetova Sot - 18.09.2016

Sipas Qendrës euro-mediterane, gjatë 24 orëve të fundit në vendet fqinje kanë ndodhur seri e tërmeteve. E fundit është matur me intensitet prej 3.8 shkallë sipas Rihterit në ora 12:26 është ...

Familja Ramadani, pas tërmetit pa kulm mbi kokë

Flaka - 18.09.2016

Kjo është gjendja e shtëpisë në të cilën ka banuar familja Ramadani, deri në ditën kur tërmeti tronditi Shkupin. Një tavan plot me vrima, nga i cili pas çdo mbylljeje të dyerve shkëputet një copë ...

E dhimbshme: Familja Ramadani, pas tërmetit pa kulm mbi kokë (VIDEO)

Tetova Sot - 18.09.2016

Kjo është gjendja e shtëpisë në të cilën ka banuar familja Ramadani, deri në ditën kur tërmeti tronditi Shkupin. Një tavan plot me vrima, nga i cili pas çdo mbylljeje të dyerve shkëputet një copë ...

Itali, tërmeti zbulon ar dhe miliona euro në rrënojat e një shtëpie

Lajm - 17.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Tërmeti trondit Elbasanin

SOT - 17.09.2016

Pas Tiranës, edhe në Elbasan regjistrohen lëkundje tërmeti. Mëngjesin e sotëm një tërmet me intensitet të ulët, me magnitudë 2.8 ballë është ndjerë nga banorët e Elbasanit.

Elbasan, lëkundje të lehta tërmeti prej 2.8 ballë

Portalb - 17.09.2016

​Lëkundje tërmeti janë regjistruar mëngjesin e kësaj të shtune në Elbasan. Tërmeti ka qenë me intensitet të dobët, me magnitudë prej 2.8 ballë. Qendra Sizmologjike Europiane sqaron se epiqendra e ...

Lëkundje tërmeti në Elbasan

Albeu.com - 17.09.2016

Në orët e para të ditës, lëkundje sizmike janë ndjerë në Elbasan . Tërmeti ka qenë me magnitudë 2.8 ballë. Nuk raportohet për të lënduar në njerëz, apo dëme materiale.

Tërmeti mbërrin në Shqipëri, tronditet Elbasani, frikë për lëkundje tjera

LajmiFundit - 17.09.2016

Shqipëria është tronditur nga lëkundjet sizmike këtë mëngjes. Epiqendra ka qenë qyteti i Elbasanit, i cili ka ndjerë një tërmet me magnitudë 2.8 ballë.

Ja çka thotë Elvis Naci për tërmetet në Shkup (VIDEO)

Ina - 17.09.2016

Elvis Naci nga Tirana në hytben e xhumasë të fundit foli për tërmetet në Shkup si dhe për Ditën e Kijametit. Ai ndër të tjera tha se tërmeti që nuk të mbyt është rahmet nga Zoti.

Sizmologu bullgar: Ka gjasa që Shkupin përsëri ta godasin tërmete pak më të dobëta

Lajm - 17.09.2016

Sizmologu i njohur bullgar dhe shkencëtari i njohur, profesori Emil Botev, në një intervistë deklaroi se në Shkup nuk do të ketë tërmete më të fuqishme, por paralajmëroi se nuk mund që të ...

Sizmologu bullgar: Ka gjasa që Shkupin përsëri ta godasin tërmete pak më të dobëta

Ina - 17.09.2016

Sizmologu i njohur bullgar dhe shkencëtari i njohur, profesori Emil Botev, në një intervistë deklaroi se në Shkup nuk do të ketë tërmete më të fuqishme, por paralajmëroi se nuk mund që të ...

Tronditet Elbasani nga tërmeti

Almakos - 17.09.2016

Shqipëria është tronditur nga lëkundjet sizmike këtë mëngjes. Epiqendra ka qenë qyteti i Elbasanit, i cili ka ndjerë një tërmet me magnitudë 2.8 ballë.

Sizmologu bullgar: Ka gjasa që Shkupin përsëri ta godasin tërmete pak më të dobëta

Almakos - 17.09.2016

Sizmologu i njohur bullgar dhe shkencëtari i njohur, profesori Emil Botev, në një intervistë deklaroi se në Shkup nuk do të ketë tërmete më të fuqishme, por paralajmëroi se nuk mund që të ...

Ja çka thotë Elvis Naci për tërmetet në Shkup (Video)

Lajm - 17.09.2016

Elvis Naci nga Tirana në hytben e xhumasë të fundit foli për tërmetet në Shkup si dhe për Ditën e Kijametit. Ai ndër të tjera tha se tërmeti që nuk të mbyt është rahmet nga Zoti.

Objektet pësojnë dëme nga lëkundjet

Almakos - 17.09.2016

Tërmetet që goditën qytetin e Shkupit gjatë javës së kaluar, kanë shkaktuar edhe dëme të konsiderueshme materiale. Përveç dëmtimit të pronave private, të cilët kanë regjistruar dëme, tërmetit nuk i ...

Sizmologu bullgar: Në Shkup nuk priten tërmete të fuqishme

Albeu.com - 17.09.2016

Një nga sizmologët më me përvojë në këtë fushë dhe njohës i mirë i sferës në të cilën punon profesori Emil Botel, në një intervistë të fundit thekson se në Shkup nuk do ketë tërmete të fuqishme por ...

Ja çka thotë Elvis Naci për tërmetet në Shkup

Almakos - 17.09.2016

Elvis Naci nga Tirana në hytben e xhumasë të fundit foli për tërmetet në Shkup si dhe për Ditën e Kijametit. Ai ndër të tjera tha se tërmeti që nuk të mbyt është rahmet nga Zoti.

Itali, tërmeti zbulon ar dhe miliona euro në rrënojat e një shtëpie

BalkanWeb - 17.09.2016

ITALI -Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e ...

Falë tërmetit ne Itali u zbulua një thesar me ar në rrënojat e një shtëpie

Gazeta Express - 17.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Falë tërmetit në Itali u zbulua një thesar me ar

Telegrafi - 17.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Dridhet toka, epiqendra e tërmetit në qytetin e Elbasanit

BalkanWeb - 17.09.2016

ELBASAN- Pas Tiranës, edhe në Elbasan regjistrohen lëkundje tërmeti. Mëngjesin e sotëm një tërmet me intensitet të ulët, me magnitudë 2.8 ballë është ndjerë nga banorët e Elbasanit.

Falë tërmetit ne Itali u zbulua një thesar me ar

Zeri - 17.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Shkup, vazhdon vlerësimi i objekteve të dëmtuara nga tërmetet!

Telegrafi - 17.09.2016

Në 150 objekte të interesit shtetëror deri më tnai është kryer vlerësim i sigurisë pas tërmeteve në Shkup dhe rrethinë, me ç’rast Instituti për inxhinieri të tërmeteve dhe seizmologji inxhinierike ...

Tërmeti zbulon sasi të mëdha ari e miliona euro nga rrënojat e një shtëpie në Amatriçe

Java News - 17.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Tërmet në Elbasan, nuk raportohet për dëme në njerëz

Java News - 17.09.2016

Zona e Elbasanit është përfshirë nga lëkundje të tokës gjatë paradites të së shtunës. Sipas Shërbimit të Sizmiologjisë, tërmeti ishte me magnitudë 2.8 ballë i shkallës Rihter.

Sizmologu bullgar: Ka gjasa që Shkupin përsëri ta godasin tërmete pak më të dobëta

Tetova Sot - 17.09.2016

Sizmologu i njohur bullgar dhe shkencëtari i njohur, profesori Emil Botev, në një intervistë deklaroi se në Shkup nuk do të ketë tërmete më të fuqishme, por paralajmëroi se nuk mund që të ...

Ja çka thotë Elvis Naci për tërmetet në Shkup (VIDEO)

Tetova Sot - 17.09.2016

Elvis Naci nga Tirana në hytben e xhumasë të fundit foli për tërmetet në Shkup si dhe për Ditën e Kijametit. Ai ndër të tjera tha se tërmeti që nuk të mbyt është rahmet nga Zoti.

Sizmologu bullgar: Ka gjasa që Shkupin përsëri ta godasin tërmete

Flaka - 17.09.2016

Sizmologu i njohur bullgar dhe shkencëtari i njohur, profesori Emil Botev, në një intervistë deklaroi se në Shkup nuk do të ketë tërmete më të fuqishme, por paralajmëroi se nuk mund që të ...

Falë tërmetit u zbulua një thesar me ar në rrënojat e një shtëpie

Bota.al - 17.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Tërmet i dobët është regjistruar mbrëmë në Shkup

Almakos - 16.09.2016

Një tërmet i dobët me magnitud prej 1.6 shkallëve sipas Rihterit është regjistruar mëngjesin e sotëm në lindje të vendit me epiqendër në zonën e Shkupit, bëjnë të ditur nga Observatori Sizmologjik ...

Tërmet i dobët mëngjesin e sotëm në rrethinën e Shkupit

Idividi - 16.09.2016

Shkup, 16 shtator 2016 (MIA) - Tërmet i dobët me magnitudë prej 1,6 ballësh sipas shkallës Rihter është regjsitruar mëngjesin e sotëm në pjesën lindore të rajonit epiqendror të Shkupit.

Tërmet në Shkup

Shqipmedia - 16.09.2016

Një tërmet i dobët me magnitud prej 1.6 shkallëve sipas Rihterit është regjistruar mëngjesin e sotëm në lindje të vendit me epiqendër në zonën e Shkupit, bëjnë të ditur nga Observatori Sizmologjik ...

Sërish tërmeti godet Shkupin

Ina - 16.09.2016

Tërmet i dobët me magnitudë prej 1,6 ballësh sipas shkallës Rihter është regjsitruar mëngjesin e sotëm në pjesën lindore të rajonit epiqendror të Shkupit.

Tërmet me fuqi prej 4.3 ballësh sipas rihterit në Greqi

Lajm - 16.09.2016

Tërmet me fuqi prej 4.3 ballësh sipas shkallës së Rihterit është regjistruar sot në pjesën e mesme të Greqisë, transmeton TASS. Sipas të dhënave nga Qendra Seizmologjike Evropiane, epiqendra e ...

Tërmeti prej 4 ballësh goditi sot Gaziantepin

Lajm - 16.09.2016

Tërmet i ri me intensitet prej 4 ballësh sipas shkallës së Rihterit është regjistruar sot në rajonin Gaziantep, në Turqinë Jugore, bëjnë të ditur mediat turke.

Titull për tërmet që ia nxjerr mendtë lexuesit

Portalb - 16.09.2016

[Recension: Tërmet prej 5,7 shkallësh: 13 të vdekur dhe 203 të lënduar] Shembull shkollor për tekst, i cili me titullin e tij “ia nxjerr mendtë” lexuesit, për shkak se mendimi i parë që u shkon ...

Shkup, vazhdon vlerësimi i objekteve të dëmtuara nga tërmetet!

Lajm - 16.09.2016

Në 150 objekte të interesit shtetëror deri më tnai është kryer vlerësim i sigurisë pas tërmeteve në Shkup dhe rrethinë, me ç’rast Instituti për inxhinieri të tërmeteve dhe seizmologji inxhinierike ...

Janë paraqitur dëme nga tërmetet për 2.500 objekte, deri më tani të kontrolluarat janë të sigurta

Idividi - 16.09.2016

Shkup, 16 shtator 2016 (MIA) - Në 150 objekte të interesit shtetëror deri më tnai është kryer vlerësim i sigurisë pas tërmeteve në Shkup dhe rrethinë, me ç'rast Instituti për inxhinieri të tërmeteve ...

Tërmet me fuqi prej 4.3 ballësh sipas Rihterit në Greqi

Idividi - 16.09.2016

Athinë, 16 shtator 2016 (MIA) - Tërmet me fuqi prej 4.3 ballësh sipas shkallës së Rihterit është regjistruar sot në pjesën e mesme të Greqisë, transmeton TASS.

Tërmet prej 4 ballësh në Turqinë Jugore

Idividi - 16.09.2016

Ankara, 16 shtator 2016 (MIA) - Një tërmet me intensitet prej katër ballësh sipas skallës së Rihterit u regjistrua sot në rajoin Gaziantep, në Turqinë Jugore, televizioni turk HTV, duke iu referuar ...

Tërmeti në Itali/ Vdesin 2 të plagosur, shkon në 297 numri i viktimave

Albeu.com - 16.09.2016

Zyra e Mbrojtjes Civile ka informuar ditën e sotme se kanë ndërruar jetë në spital dy të plagosur rëndë, duke e çuar kështu në 297 numrin e viktimave të tërmetit të 24 gushtit që goditi Italinë ...

Tërmeti tronditës në Itali, rritet sërish numri i viktimave, vdesin në spital 2 të plagosur

SOT - 16.09.2016

Shkon në 297 numri i viktimave të tërmetit të 24 gushtit që goditi Italinë Qëndrore. Zyra e Mbrojtjes Civile ka informuar se kanë ndërruar jetë në spital dy të plagosur rëndë nga ky tërmet.

Tërmet u regjistrua edhe mëngjesin e sotëm në rrethinën e Shkupit

Gazeta Express - 16.09.2016

Tërmet i dobët me magnitudë prej 1,6 ballësh sipas shkallës Rihter është regjsitruar mëngjesin e sotëm në pjesën lindore të rajonit epiqendror të ...

Shkon në 297 bilanci i viktimave të tërmetit, vdesin 2 të plagosur

Ora news - 16.09.2016

Shkon në 297 numri i viktimave të tërmetit të 24 gushtit që goditi Italinë Qëndrore. Zyra e Mbrojtjes Civile ka informuar se kanë ndërruar jetë në spital dy të plagosur rëndë nga ky tërmet.

Tërmet me 1.6 shkallë mbrëmë në Shkup

Tetova Sot - 16.09.2016

Një tërmet i dobët me magnitud prej 1.6 shkallëve sipas Rihterit është regjistruar mëngjesin e sotëm në lindje të vendit me epiqendër në zonën e Shkupit, bëjnë të ditur nga Observatori Sizmologjik ...

Tërmeti dridh Turqinë

Tetova Sot - 16.09.2016

Një tërmet me intensitet prej katër ballësh sipas skallës së Rihterit u regjistrua sot në rajoin Gaziantep, në Turqinë Jugore, televizioni turk HTV, duke iu referuar raportit të Drejtorisë për ...

Tërmeti dridh edhe Greqinë

Tetova Sot - 16.09.2016

Tërmet me fuqi prej 4.3 ballësh sipas shkallës së Rihterit është regjistruar sot në pjesën e mesme të Greqisë, transmeton TASS. Sipas të dhënave nga Qendra Seizmologjike Evropiane, epiqendra e ...

Janë paraqitur dëme nga tërmetet për 2.500 objekte, deri më tani të kontrolluarat janë të sigurta

Tetova Sot - 16.09.2016

Në 150 objekte të interesit shtetëror deri më tnai është kryer vlerësim i sigurisë pas tërmeteve në Shkup dhe rrethinë, me ç’rast Instituti për inxhinieri të tërmeteve dhe seizmologji inxhinierike ...

Itali, tërmeti zbulon ar dhe miliona euro në rrënojat e një shtëpie

Tetova Sot - 16.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Tërmeti zbulon ar dhe miliona euro në rrënojat e një shtëpie

Durres Lajm - 16.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Itali, tërmeti zbulon ar dhe miliona euro në rrënojat e një shtëpie. Trashëgimtarët në “luftë”…

Gazeta Tema - 16.09.2016

Një histori e rrallë vjen nga një Pescara del Tronto në komunën e Arquata në Itali, zonë që u godit nga tërmeti pak kohë më parë. Në një prej shtëpive të rrënuara u gjet një sasi e konsiderueshme ...

Tërmet i dobët mëngjesin e sotëm në rrethinën e Shkupit

Republika - 16.09.2016

Tërmet i dobët me magnitudë prej 1,6 ballësh sipas shkallës Rihter është regjsitruar mëngjesin e sotëm në pjesën lindore të rajonit epiqendror të Shkupit.

Tërmet me fuqi prej 4.3 ballësh sipas Rihterit në Greqi

Republika - 16.09.2016

Tërmet me fuqi prej 4.3 ballësh sipas shkallës së Rihterit është regjistruar sot në pjesën e mesme të Greqisë, transmeton TASS. Sipas të dhënave nga Qendra Seizmologjike Evropiane, epiqendra e ...

Janë paraqitur dëme nga tërmetet për 2.500 objekte, deri më tani të kontrolluarat janë të sigurta

Republika - 16.09.2016

Në 150 objekte të interesit shtetëror deri më tnai është kryer vlerësim i sigurisë pas tërmeteve në Shkup dhe rrethinë, me ç’rast Instituti për inxhinieri të tërmeteve dhe seizmologji inxhinierike ...

Shkup, nuk ka dëmshpërblim për dëmet e shkaktuara nga tërmeti

Portalb - 15.09.2016

Banorët të cilët pësuan dëme gjatë tërmeteve që ndodhën ditëve të fundit në Shkup, nuk do të marrin dëmshpërblime. Deri më tani mbi 100 ankesa janë bërë nga qytetarët e Komunës së Çairit, të cilët në ...

Shkupi kaloi një natë pa tërmete,gjendja drejt normalizimit

Almakos - 15.09.2016

Shkupjanët kaluan një natë të qetë, pas një seri tërmetesh që tronditën kryeqytetin. Toka në rajonin e Shkupit po qetësohet pas tërmetit të fuqishëm prej 5.1 shkallëve sipas Rihterit, që shkaktoi ...

Shkupi kaloi një natë pa tërmete, gjendja drejt normalizimit

Lajm - 15.09.2016

Shkupjanë kaluan një natë të qetë, pas një seri tërmetesh që tronditën kryeqytetin. Toka në rajonin e Shkupit po qetësohet pas tërmetit të fuqishëm prej 5.1 shkallëve sipas Rihterit, që shkaktoi ...

(VIDEO) Qetësohen lëkundjet në Shkup, disa banorë ende qëndrojnë në tenda

Almakos - 15.09.2016

Vazhdon shqetësimi i disa qytetarëve se mos Shkupi do të goditet përsëri nga ndonjë tërmet tjetër. Pavarësisht se në 24 orët e fundit nuk është regjistruar ndonjë tërmet i ri, një pjesë e qytetarëve ...

Shkupi qetësohet nga lëkundjet, një pjesë e qytetarëve qëndrojnë ende nëpër tenda

Lajm - 15.09.2016

Vazhdon shqetësimi i disa qytetarëve se mos Shkupi do të goditet përsëri nga ndonjë tërmet tjetër. Pavarësisht se në 24 orët e fundit nuk është regjistruar ndonjë tërmet i ri, një pjesë e qytetarëve ...

Qytetarët e Shkupit pas tërmetit: Assesi t’na mbushet mendja të kthehemi nëpër shtëpitë e tona

Almakos - 15.09.2016

Ndonëse kaloi një ditë e një natë pa dridhje të tokës nga tërmetet e njëpasnjëshme që kishin goditur qytetin e Shkupit që nga dita e diell, banorët e këtij qyteti assesi të binden që të kthehen nëpër ...

"Rripi i zi sizmik" paraqet rrezik të madh për Shkupin

Albeu.com - 15.09.2016

Tërmetet eventuale në Shkup, mund të shkaktojnë dëme shumë më të mëdha të objekteve në qendrën e Shkupit, te Stacioni i Vjetër Hekurudhor dhe Shtëpia e Ndërtimtarëve, por edhe te lagjet Karposh 1 dhe ...

Ferizaj, ndër komunat e rrezikuara nga tërmetet

Koha.net - 15.09.2016

Komuna e Ferizajt, sipas Rrjetit Sizmik të Kosovës, konsiderohet ndër më të rrezikuarat nga tërmetet. Shemsi Mustafa udhëheqës i Rrjetit Sizmik të Kosovës, ka thënë se Kosova nuk është aq shumë e ...

Specialistët japin alarmin: Tërmetet mund të godasin Prishtinën, ndërtesat të dobëta

BalkanWeb - 15.09.2016

PRISHTINE -Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën dhe qytetarët e ...

Shoqëria civile akuzon Gjilanin për shpërfillje të rrezikut nga tërmetet

Koha.net - 15.09.2016

Qendra Kosovare për Bashkëpunim Ndërkombëtar (KCIC) ka kërkuar nga komuna që të trajtojë rrezikun nga tërmetet, duke përmendur faktin se Gjilani ndodhet në zonë sizmike të ndjeshme.

Për tre ditë ditë Shkupi u “drodh” 100 herë nga tërmeti

Flaka - 15.09.2016

Seria e tërmeteve në rajonin e Shkupit ende po vazhdon, kurse dridhja e fundit ka ndodhur dje edhe pse ka qenë më e dobët se ato të 3 ditëve më parë. Këto dridhje i kanë nxjerrë sërish njerëzit në ...

Gjendja po normalizohet, Shkupi kaloi një natë pa tërmete

Tetova Sot - 15.09.2016

Shkupjanët kaluan një natë të qetë pas një serrë tërmetesh që tronditën kryeqytetin. Ndërkaq kanë kaluar më shumë se 30 orë nga tërmeti i fundit më i fuqishëm, që ka ndodhur në mes ditëve të së ...

Tërmetet, orë shtesë në shkolla për mbrojtje

Antpress - 15.09.2016

Në disa shkolla të Shkupit edhe sot nuk është zhvilluar mësim, ndërsa nxënësit akoma kanë trauma nga tërmeti. Sipas ekspertëve, niveli i frikës vjen si mungesë e informacioneve mbi dukuritë natyrore.

‘Tërmetet që janë duke e dridhur Shkupin, pasojë e budallakisë politike’

Ina - 14.09.2016

“Më është mbushur mendja se tërmetet që janë duke e dridhur Shkupin, kanë të bëjnë edhe me peshën e rëndë të budallakisë politike, si dhe me atë të përmendoreve që i ndërtoi regjimi DPMNE-BDI, e të ...

Tërmet i ri e godet Shkupin

Portalb - 14.09.2016

Një tërmet me magnitut prej 3.0 shkalë e ka goditur Shkupin në orën 1:32 minuta. Tërmeti ka qenë me thellësi prej 5 kilometra dhe me epiqendër rreth 6 kilometra larg ...

Tërmet i ri në Shkup, 3.0 shkallë

Almakos - 14.09.2016

Një tërmet i ri ka shqetësuar banorët e Shkupit. Tërmeti është ndjerë në orën 01:32 pas mesnate ndërsa fuqia ka qenë 3 shkallë sipas Rihterit. Epiqendra e tërmetit është tre kilometra në jugperëndim ...

Tërmet i radhës në Shkup, 3 shkallë sipas Rihterit (FOTO)

Ina - 14.09.2016

Një tërmet tjetër ka dridhur mbrëmë Shkupin në orën 1:32. Sipas të dhënave të publikuara nga Qendra Sizmologjike Europiano – mesdhetare, fuqia e tërmetit është regjistruar 3.0 shkallë sipas Rihterit, ...

Nuk kanë të ndalur tërmetet në Shkup

Lajmi.net - 14.09.2016

Një tërmet me fuqi 3 ballë sipas shkallës së Rihterit e ka goditur Shkupin mbrëmë në orën 01:32. Epiqendra e këtij tërmeti, që është një prej rreth 20 që ndodhën që nga mëngjesi i së dielës, ka qenë ...

LSDM: Pas tërmeteve të bëhen kontrolle të sigurisë nëpër shkolla

Portalb - 14.09.2016

LSDM-ja sot në konferencë për shtyp kërkoi nga institucionet kompetente të dalin në terren dhe të bëjnë kontrolle të sigurisë në të gjitha shkollat pas serisë së tërmeteve në Shkup.

Këshilla dhe rekomandime, çfarë duhet të bëjmë gjatë tërmeteve?

Portalb - 14.09.2016

Tërmetet ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, lëvizjes së kores së tokës apo shpërthimeve shumë të mëdha që lëshojnë shumë energji, dhe si pasojë ndodhë lëkundja e tokës (e njohur si ...

Tërmet 6.1 shkallë në Kolumbi

Portalb - 14.09.2016

Një tërmet me magnitudë 6.1 sipas shkallës Rihter e ka goditur Kolumbinë. Sipas të dhënave të Institutit Amerikan të Gjeofizikës, epiqendra ishte 21 km nga qyteti Mutata dhe 129 km nga qyteti ...

Tërmeti në Shkup: Momenti kur qytetarët kërcejnë nga dritaret e lokalit (Video)

Lajm - 14.09.2016

Tërmeti që goditi Shkupin të dielën pasdite, ka tmerruar shumë qytetarë, madje edhe disa qytetarë nga frika e goditjeve të reja të tërmetit qëndrojnë jashtë shtëpive duke kaluar natën në tenda, ...

Si të veprojmë gjatë tërmeteve

Ina - 14.09.2016

Tërmetet ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, lëvizjes së kores së tokës apo shpërthimeve shumë të mëdha që lëshojnë shumë energji, dhe si pasojë ndodhë lëkundja e tokës (e njohur si ...

Si të veprojmë gjatë tërmeteve

Lajm - 14.09.2016

Tërmetet ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, lëvizjes së kores së tokës apo shpërthimeve shumë të mëdha që lëshojnë shumë energji, dhe si pasojë ndodhë lëkundja e tokës (e njohur si ...

Tërmeti në Shkup, momenti kur qytetarët kërcejnë nga dritaret e lokalit (Video)

Ina - 14.09.2016

Tërmeti që goditi Shkupin të dielën pasdite, ka tmerruar shumë qytetarë, madje edhe disa qytetarë nga frika e goditjeve të reja të tërmetit qëndrojnë jashtë shtëpive duke kaluar natën në tenda, ...

Tërmet me fuqi prej 6,1 ballëve sipas Shkallës së Rihteriti e goditi Kolumbinë

Idividi - 14.09.2016

Bogota, 14 dhjetor 2016 (MIA) - Një tërmet me fuqi prej 6,1 ballësh sipas Shkallës së Rihterit e goditi Kolumbinë, njofton BTA. Epiqendra ndodhet 21 kilometra nga qyteti Mutata dhe 129 kilometra nga ...

Tërmet i ri mbrëmë në rajonin epiqëndror të Shkupit

Idividi - 14.09.2016

Tërmet i ri me intensitet prej IV-V ballësh sipas Shkallës Makrosizmike Evropiane është ndjerë mbrëmë në Shkup dhe në rrethinë. Stacioni sizmologjik telemetrik në Republikën e Maqedonisë, me stacione ...

LSDM: Pas tërmeteve të bëhen kontrolle të sigurisë nëpër shkolla

Idividi - 14.09.2016

Shkup, 13 shtator 2016 (MIA) - LSDM-ja sot në konferencë për shtyp kërkoi nga institucionet kompetente të dalin në terren dhe të bëjnë kontrolle të sigurisë në të gjitha shkollat pas serisë së ...

Kjo Komunë në Kosovë është me e rrezikuara nga Tërmetet

Lajmi.net - 14.09.2016

Ferizaj del të jetë komuna me e rrezikuar në Kosovë nga goditja e tërmetit. Shemsi Mustafa, udhëheqës i rrjetit sizmik në Kosovë ka thënë se Kosova nuk është shumë e rrezikuar nga tërmetet e fuqishme.

Kjo komunë në Kosovë është me e rrezikuar nga tërmetet (Foto)

Ina - 14.09.2016

Komuna e Ferizajt del të jetë komuna me e rrezikuar në Kosovë nga goditja e tërmetit. Por sipas tij, Ferizaj është komuna me e rrezikuar nga tërmetet, përcjell ORAinfo.

Tërmet i ri mbrëmë në rajonin epiqëndror të Shkupit

Lajm - 14.09.2016

Tërmet i ri me intensitet prej IV-V ballësh sipas Shkallës Makrosizmike Evropiane është ndjerë mbrëmë në Shkup dhe në rrethinë. Stacioni sizmologjik telemetrik në Republikën e Maqedonisë, me stacione ...

Kur ka tërmet rojet e burgut në Idrizovë ikin jashtë, të burgosurit ngelin brenda (Foto)

Lajm - 14.09.2016

Një i burgosur i shqetësuar ka dërguar disa fotografi në adresë të portalit TetrovaSot ku shihen të burgosurit brenda në qeli gjatë tërmetit të mbrëmshëm rreth orës 01 e 32 minuta me magnitudë lokale ...

Tërmetet, Ohri mbushet me shkupjanë

Portalb - 14.09.2016

Shumë persona nga Shkupi, kryesisht pensionistë, kanë ardhur në Ohër që t’u ikin streseve nga seria e tërmeteve, nga zona epiqendrore e Shkupit, njofton Portalb.

Letra e të burgosurve nga Maqedonia që të dridh zemrën

Lajm - 14.09.2016

Tërmetet në Maqedoni kanë shkaktuar panikë të madhe në mesin e qytetarëve por më shumë kanë shqetësuar të burgosurit nëpër burgjet e Maqedonisë që dje kërkuan që të hapen dyert e burgjeve që në kohë ...

Tërmetet do zhdukin Kosovën?! Specialistët: Ndërtesat shumë të dobëta

LajmiFundit - 14.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Ja sa panik shkaktuan lëkundjet e tërmeteve në Shkup (VIDEO)

Albeu.com - 14.09.2016

Ditët e fundit Maqedonia është përballur me tërmete të njëpasnjëshme të cilat kanë shkaktuar mjaft panik tek qytetarët. Ata kanë publikuar video të reja ku shihen qartë sa panik kanë shkaktuar ...

Tërmeti i frikësoi: Ku humbën Todorov, Gruevski, Trajanovski dhe Jakimovski?

Portalb - 14.09.2016

Disa ditë pas tërmeteve që e goditën Shkupin, kryetari i Komitetit Drejtues për Menaxhim me Kriza, Nikolla Todorov, ende nuk është paraqitur në publik.

Garevski: S’do ketë tërmete të mëdha në Maqedoni (Video)

Lajm - 14.09.2016

Tërmetet kanë shkaktuar panikë të madhe në mesin e qytetarëve të Maqedonisë por tani nga Instituti Seizmologjik i Maqedonisë mundohen që të qetësojnë situatën duke thënë nuk do të ketë në tërmete të ...

Tërmeti i frikësoi: Ku humbën Todorov, Gruevski, Trajanovski dhe Jakimovski?

Almakos - 14.09.2016

Disa ditë pas tërmeteve që e goditën Shkupin, kryetari i Komitetit Drejtues për Menaxhim me Kriza, Nikolla Todorov, ende nuk është paraqitur në publik.

Tërmet i rëndë ka goditur Ishujt Solomon

Lajm - 14.09.2016

Një tërmet i shkallës 6 ka goditur ishujt Solomon të cilat gjenden në Pacifikun ...

Të burgosurit në Maqedoni, apel për mbrojtje nga tërmetet

Albeu.com - 14.09.2016

Tërmetet në Maqedoni kanë shkaktuar panik në të gjithë qytetarët, por edhe në mesin e të burgosurve nëpër burgjet e Maqedonisë. Ata kanë kërkuar që të hapen dyert e burgjeve në kohë tërmeti dhe të ...

12 goditje tërmeti në Shkup/ Qindra banorë kalojnë natën jashtë, shtëpi e automjete të dëmtuara

SOT - 14.09.2016

Një varg tërmetesh kanë vazhduar të godasin Shkupin që prej ditës së diel kur u shënua një tërmet prej 5.3 shkallë të Rihterit. Një tjetër tërmet me intensitet më të ulët u shënua të martën në ...

Garevski: S’do ketë tërmete të mëdha në Maqedoni (Video)

Ina - 14.09.2016

Tërmetet kanë shkaktuar panikë të madhe në mesin e qytetarëve të Maqedonisë por tani nga Instituti Seizmologjik i Maqedonisë mundohen që të qetësojnë situatën duke thënë nuk do të ketë në tërmete të ...

Përsëri tërmet në Shkup

Almakos - 14.09.2016

Në orën 11:19 minuta ka pasur dridhje të re në Shkup, por për shkak të fuqisë së dobët qytetarët nuk e kanë ndjerë. Sipas informacioneve, dridhja ka qenë me magnitudë shumë të dobët prej rreth 1 ...

Shkup, nga frika e tërmetit vendosin të kërcejnë nga dritarja (VIDEO)

Portalb - 14.09.2016

Në rrjetet sociale, është shpërndarë një video prej kamerave të sigurisë të një kafiterisë në Shkup, në të cilën shihet se si mysafirët ikin nga dritaret gjatë kohës së tërmetit.

Regjistrohet edhe një lëkundje e dobët që mezi është ndjerë nga qytetarët

Almakos - 14.09.2016

Sot në mesditë është regjistruar edhe një lëkundje, që vjen si pasojë e tërmetit që goditi Shkupin në ora 1 e gjysmë pas mesnate. Sipas informacioneve, dridhja është regjistruar rreth orës 11:20, por ...

Tërmeti në burg: Rojet ikin jashtë, të burgosurit mbeten të mbyllur në qeli (FOTO)

Ina - 14.09.2016

Një i burgosur në Idrizovë të Shkupit i shqetësuar ka dërguar disa fotografi në adresë të portalit TetrovaSot ku shihen të burgosurit brenda në qeli gjatë tërmetit të mbrëmshëm rreth orës 01 e 32 ...

Tërmeti ka dëmtuar pesë stacione policore, digjet një shtëpi në Çair

Almakos - 14.09.2016

Tërmeti i djeshëm ka shkaktuar dëmtime të objekteve dhe të makinave në mesin e tyre edhe pesë stacione policore, kanë bërë të ditur nga SPB Shkup. Në rajonin e Qendrës janë evidentuar rrëzimi i ...

Shkup: Analizohen 71 objekte për qëndrueshmëri gjatë tërmeteve

Lajm - 14.09.2016

Deri tani, Instituti për inxhinjeri dhe tërmete ka kryer vlerësimin e 71 objekteve banesore, masë e zbatuar kjo pas tërmeteve të fundit që kanë përfshirë rajonin e Shkupit.

Shkupjanët pas tërmeteve ikin në Kumanovë

Ina - 14.09.2016

Një numër i madh shkupjanësh, janë vendosur në shtëpitë e familjarëve të tyre në Kumanovë, për t’i ikur serisë së tërmeteve që e kanë përfshirë qytetin e Shkupit.

Kujdestarët do të vendosin se a do t’i arsyetojnë mungesat e nxënësve për shkak të tërmeteve

Portalb - 14.09.2016

Sipas informatave me të cilat disponon nga terreni agjencia e lajmeve “Meta”, edhe sot shumë shkolla në rajonin e Shkupit nuk kanë ardhur në mësim të gjithë nxënësit, për shkak të serisë së ...

Letra e të burgosurve nga Maqedonia që të dridh zemrën

Lajmi.net - 14.09.2016

Tërmetet në Maqedoni kanë shkaktuar panikë të madhe në mesin e qytetarëve por më shumë kanë shqetësuar të burgosurit nëpër burgjet e Maqedonisë që dje kërkuan që të hapen dyert e burgjeve që në kohë ...

Pas serisë së tërmeteve deri dje në mesditë kanë kyrer kontroll për stabilitetin e 71 objekteve

Portalb - 14.09.2016

Instituti për Ixhinieri të Tërmeteve (IZIIS) deri tani ka kryer vlerësim të stabilitetit të 71 objekteve pas serisë së tërmeteve që nga e diela po regjistrohen në rajonin e epiqendrës në Shkup.

Shkupjanët pas tërmeteve ikin në Kumanovë

Lajm - 14.09.2016

Një numër i madh shkupjanësh, janë vendosur në shtëpitë e familjarëve të tyre në Kumanovë, për t’i ikur serisë së tërmeteve që e kanë përfshirë qytetin e Shkupit.

Tërmeti ka dëmtuar pesë stacione policore, digjet një shtëpi

Lajm - 14.09.2016

Tërmeti i djeshëm ka shkaktuar dëmtime të objekteve dhe të makinave në mesin e tyre edhe pesë stacione policore, kanë bërë të ditur nga SPB Shkup. Në rajonin e Qendrës janë evidentuar rrëzimi i ...

Shkup, nga frika e tërmetit vendosin të kërcejnë nga dritarja (VIDEO)

Almakos - 14.09.2016

Në rrjetet sociale, është shpërndarë një video prej kamerave të sigurisë të një kafiterisë në Shkup, në të cilën shihet se si mysafirët ikin nga dritaret gjatë kohës së tërmetit.

Tërmetet në Shkup: Kujdestarët do të vendosin se a do t’ua arsyetojnë mungesat nxënësve

Lajm - 14.09.2016

Një numër i madh nxënësish të shkollave të Shkupit edhe sot nuk janë paraqitur në mësim, si pasojë e frikës së prindërve për sigurinë e tyre pas serisë së tërmeteve raporton agjencia e lajmeve “Meta”.

Pas serisë së tërmeteve deri dje në mesditë kanë kyrer kontroll për stabilitetin e 71 objekteve

Idividi - 14.09.2016

Shkup, 14 shtator 2016 (MIA) - Instituti për Ixhinieri të Tërmeteve (IZIIS) deri tani ka kryer vlerësim të stabilitetit të 71 objekteve pas serisë së tërmeteve që nga e diela po regjistrohen në ...

Sizmologët: S’ka nevojë për panik

Almakos - 14.09.2016

Shkupi po vazhdon të tronditet nga seria e tërmeteve. Vetëm sot janë regjistruar dy termete. Njëri, orët e para të mëngjesit, më saktësisht rreth orës 01:32 minuta, i cili ka qenë 3 shkallë, sipas ...

Sizmeologët: Nuk ka nevoj për panik

Lajm - 14.09.2016

Shkupi po vazhdon të tronditet nga seria e tërmeteve. Vetëm sot janë regjistruar dy termete. Njëri, orët e para të mëngjesit, më saktësisht rreth orës 01:32 minuta, i cili ka qenë 3 shkallë, sipas ...

Pse të burgosurit mund të vdesin brenda burgjeve nga tërmetet, askujt s’po i bëhet vonë?!

Almakos - 14.09.2016

Derisa qytetarët e Shkupit kanë alternativat e tyre të braktisjes së shtëpive gjatë dridhjeve të tokës nga tërmetet, kategoria e personave të burgosur në burgun e Idrizovës, këtë makth detyrohen ta ...

Sizmeologët: Nuk ka nevoj për panik

Ina - 14.09.2016

Shkupi po vazhdon të tronditet nga seria e tërmeteve. Vetëm sot janë regjistruar dy termete. Njëri, orët e para të mëngjesit, më saktësisht rreth orës 01:32 minuta, i cili ka qenë 3 shkallë, sipas ...

Shkup/ Mbi 100 tërmete vetëm në tri ditë

Albeu.com - 14.09.2016

Seria e tërmeteve në rajonin e Shkupit po vazhdon ende teksa lëkundja e fundit ka ndodhur sot edhe pse ka qenë më e dobët se ato të 3 ditëve më parë. Këto lëkundje i kanë nxjerrë sërish njerëzit në ...

Romët e Shkupit vazhdojnë të qëndrojnë jashtë shtëpive si pasojë e tërmeteve

Portalb - 14.09.2016

Si pasojë e tërmeteve të njëpasnjëshme që goditën Shkupin dhe rrethinën në tre ditët e fundit popullata ende vazhdon të qëndrojë jashtë shtëpive, gjegjësisht nëpër rrugë dhe hapësira të tjera ...

Romët e Shkupit vazhdojnë të qëndrojnë jashtë shtëpive si pasojë e tërmeteve

Lajmi.net - 14.09.2016

Si pasojë e tërmeteve të njëpasnjëshme që goditën Shkupin dhe rrethinën në tre ditët e fundit popullata ende vazhdon të qëndrojë jashtë shtëpive, gjegjësisht nëpër rrugë dhe hapësira të tjera publike.

Edhe një termet në afërsi të Shkupit (Foto)

Telegrafi - 14.09.2016

Një tërmet i ri ka prekur periferinë e kryeqytetit të Maqedonisë. Epiqendra raportohet të jetë gjashtë kilometra larg Shkupit, ndërsa magnituda prej tri shkallë të ...

10 tërmetet më të fuqishme në 100 vjetët e fundit

Gazeta Express - 14.09.2016

9. Në vitin 1950, tërmeti ka goditur Tibetin – Tërmeti i Assamit ka goditur rajonin e Tibetit me epiqendër në Rimi. Ka shkaktuar dëme të mëdha materiale, ndërsa 1.526 veta kanë humbur jetën.

Tërmet i ri e dridhi Shkupin mbrëmë në 1 e 30 pas mesnate

Gazeta Express - 14.09.2016

Një tërmet me fuqi 3 ballë sipas shkallës së Rihterit e ka goditur Shkupin mbrëmë në orën 01:32, njofton ...

Shfaqen tjera video të tmerrshme nga dridhjet e tërmeteve në Shkup (Video)

Gazeta Express - 14.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve gjatë dridhjeve, përcjell Telegrafi ...

Shfaqen tjera video të tmerrshme nga dridhjet e tërmeteve në Shkup (Video)

Zeri - 14.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve gjatë dridhjeve, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në YouTube qytetarët kanë publikuar video të reja ku shihen dridhjet ...

Si të veprojmë gjatë tërmeteve?

Telegrafi - 14.09.2016

Tërmetet ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, lëvizjes së kores së tokës apo shpërthimeve shumë të mëdha që lëshojnë shumë energji, dhe si pasojë ndodhë lëkundja e tokës (e njohur si ...

Lëkundje tërmeti në Maqedoni dhe Bosnjë e Hercegovinë

Ora news - 14.09.2016

Një tërmet jo fort i rëndë goditi sërish Maqedoninë gjatë natës së shkuar, ndërsa tërmet është regjistruar edhe në Bosnjë dhe Hercegovinë. Tërmeti është regjistruar midis kufirit të Kosovës, ...

Tërmeti dridhi Shkupin edhe mbrëmë

Koha.net - 14.09.2016

Shkupi mbrëmë rreth orës 1.32 u drodh nga një tjetër lëkundje e tokës. Nga stacioni sizmologjik telemetrik në Republikën e Maqedonisë bëjnë të ditur se epiqendra e tërmetit me magnitudë lokale të ...

Tërmetet mbushin Ohrin me shkupjanë

Gazeta Express - 14.09.2016

Shumë persona nga Shkupi, kryesisht pensionistë, kanë ardhur në Ohër që t’u ikin streseve nga seria e tërmeteve, nga zona epiqendrore e Shkupit, shkruan ...

Kjo komunë në Kosovë është më e rrezikuara nga tërmetet

Telegrafi - 14.09.2016

Ferizaj del të jetë komuna me e rrezikuar në Kosovë nga goditja e tërmetit. Shemsi Mustafa, nga Instituti Sizmologjik i Kosovës ka thënë se Kosova nuk është shumë e rrezikuar nga tërmetet e fuqishme.

Letra e të burgosurve nga Maqedonia që të dridh zemrën (Foto)

Telegrafi - 14.09.2016

Tërmetet në Maqedoni kanë shkaktuar panikë të madhe në mesin e qytetarëve por më shumë kanë shqetësuar të burgosurit nëpër burgjet e Maqedonisë që dje kërkuan që të hapen dyert e burgjeve që në kohë ...

Tërmeti në burg: Rojet ikin jashtë, të burgosurit mbeten të mbyllur në qeli (FOTO)

Gazeta Express - 14.09.2016

Një i burgosur i shqetësuar ka dërguar disa fotografi në adresë të portalit TetrovaSot ku shihen të burgosurit brenda në qeli gjatë tërmetit të mbrëmshëm rreth orës 01 e 32 minuta me magnitudë lokale ...

Kjo komunë në Kosovë është më e rrezikuara nga tërmetet

Gazeta Express - 14.09.2016

Ferizaj del të jetë komuna me e rrezikuar në Kosovë nga goditja e ...

Tërmet i rëndë ka goditur Ishujt Solomon

Gazeta Express - 14.09.2016

Një tërmet i shkallës 6 ka goditur ishujt Solomon të cilat gjenden në Pacifikun ...

Ky qytet i Kosovës është më i rrezikuari nga tërmetet

Zeri - 14.09.2016

Ferizaj del të jetë komuna me e rrezikuar në Kosovë nga goditja e tërmetit. Shemsi Mustafa, udhëheqës i rrjetit sizmik në Kosovë ka thënë se Kosova nuk është shumë e rrezikuar nga tërmetet e fuqishme.

Tërmeti dridhi Shkupin edhe mbrëmë

Zeri - 14.09.2016

Një tërmet me fuqi 3 ballë sipas shkallës së Rihterit e ka goditur Shkupin mbrëmë në orën 01:32. Epiqendra e këtij tërmeti, që është një prej rreth 20 që ndodhën që nga mëngjesi i së dielës, ka qenë ...

Garevski: Nuk do të ketë tërmete të mëdha në Maqedoni (Video)

Telegrafi - 14.09.2016

Tërmetet kanë shkaktuar panikë të madhe në mesin e qytetarëve të Maqedonisë por tani nga Instituti Seizmologjik i Maqedonisë mundohen që të qetësojnë situatën duke thënë nuk do të ketë në tërmete të ...

Në Shkup analizohen 71 objekte për qëndrueshmëri ndaj tërmeteve

Telegrafi - 14.09.2016

Deri tani, Instituti për inxhinjeri dhe tërmete ka kryer vlerësimin e 71 objekteve banesore, masë e zbatuar kjo pas tërmeteve të fundit që kanë përfshirë rajonin e Shkupit, përcjell Telegrafi ...

Tërmet i ri, shumë i dobët në Shkup

Zeri - 14.09.2016

Në orën 11:20 minuta ka pasur dridhje të re në Shkup, por për shkak të fuqisë së dobët, qytetarët nuk e kanë ndjerë. Sipas informacioneve, dridhja ka qenë me magnitudë shumë të dobët prej rreth 1 ...

Specialistët japin alarmin: Tërmetet mund të godasin Prishtinën, ndërtesat të dobëta

Mapo - 14.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Tërmetet në Shkup: Kujdestarët do të vendosin se a do t'ua arsyetojnë mungesat nxënësve

Gazeta Express - 14.09.2016

Një numër i madh nxënësish të shkollave të Shkupit edhe sot nuk janë paraqitur në mësim, si pasojë e frikës së prindërve për sigurinë e tyre pas serisë së tërmeteve raporton agjencia e lajmeve ...

Mësuesit vet vendosin nëse do t’i arsyetojnë mungesat shkaku i tërmeteve

Telegrafi - 14.09.2016

Sipas informacioneve, edhe sot në disa klasa nëpër shkollat e komunave të Shkupit në procesin mësimor nuk e ndjekin të gjithë nxënësit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Shqipëria ndër vendet me rrezikshmëri të lartë nga termetet

ABC News - 14.09.2016

Tërmeti i fuqishem që goditi Italinë dhe shkaktoi dëme dhe qindra viktima por edhe ai i fundit në Maqedoni ku lëkundjet u ndjenë edhe në Shqipëri, ka bërë që sizmiologët të ngrenë shqetësimin për ...

Po qetësohet Shkupi, asnjë dridhje e tokës që nga mesnata

Gazeta Express - 14.09.2016

Tërmeti i fundit i cili mbrëmë në orën 1:30 pas mesnatës i shqetësoi shkupjanët ka qenë me fuqi prej 3,2 ballë sipas Rihterit dhe me intensitet prej 5 ballëve sipas Shkallës makrosizmike evropiane.

Spitalet, zjarrfikësit, policia dhe ushtria janë të gatshme për raste më të këqija!

Telegrafi - 14.09.2016

Zjarrfikësit, policia, mjekët kanë plane për të mbrojtur qytetarët nga fatkeqësitë natyrore, përcjell Telegrafi Maqedoni. Pas një serie tërmetesh që kanë ndodhur në vend dhe ndoshta për tërmete të ...

Maqedoni, rikthehet qetësia në rajonin e Shkupit

ABC News - 14.09.2016

Shkupi duket më i qetë pas dridhjeve të vazhdueshme që i shkaktuan tërmetet e shumta. Tërmeti i fundit ka qenë me fuqi prej 3,2 ballë i shkallës Rihter.

Romët ende u frikësohen tërmeteve, jetojnë jashtë shtëpive të tyre

Telegrafi - 14.09.2016

Si pasojë e tërmeteve të njëpasnjëshme që goditën Shkupin dhe rrethinën në tre ditët e fundit popullata ende vazhdon të qëndrojë jashtë shtëpive, gjegjësisht nëpër rrugë dhe hapësira të tjera ...

Tjetër tërmet gjatë natës, Shkupi nuk gjen prehje

Java News - 14.09.2016

Shkupi goditet sërish nga tërmeti, panik tek qytetarët. Nuk ka të mbaruar frika dhe paniku në tërmetet në Shkup. Qytetarët prej tre ditësh rrinë me frikën që do të goditen nga tërmeti.

Shkupi edhe një natë nën “kthjetrat” e tërmetit

Flaka - 14.09.2016

­ Tërmet i ri me intensitet prej IV­V ballësh sipas Shkallës Makrosizmike Evropiane është ndjerë mbrëmë në Shkup dhe në rrethinë. Stacioni sizmologjik telemetrik në Republikën e Maqedonisë, me ...

Tërmetet më të fuqishme që kanë ndodhur gjatë 30 vjetëve të shkuara

Flaka - 14.09.2016

Kjo është lista e tërmeteve më të fuqishme në botë që kanë ndodhur gjatë 30 vjetëve të shkuara. Listën e publikoi agjencia e lajmeve Associated Press.

Tërmeti mund të shkaktohet edhe si pasojë e aktivitetit njerëzor

Flaka - 14.09.2016

Tërmeti është fenomen i cili shkaktohet nga çlirimi i papritur i energjisë së grumbulluar, i cili shkakton krijimin e valëve sizmike (dallgëve sizmike).

Si të veprojmë gjatë tërmeteve?

Shqiperia Ime - 14.09.2016

Tërmetet ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, lëvizjes së kores së tokës apo shpërthimeve shumë të mëdha që lëshojnë shumë energji, dhe si pasojë ndodhë lëkundja e tokës (e njohur si ...

Tërmet i ri mbrëmë në rajonin epiqëndror të Shkupit

Tetova Sot - 14.09.2016

Tërmet i ri me intensitet prej IV-V ballësh sipas Shkallës Makrosizmike Evropiane është ndjerë mbrëmë në Shkup dhe në rrethinë. Stacioni sizmologjik telemetrik në Republikën e Maqedonisë, me stacione ...

Kur ka tërmet rojet e burgut në Idrizovë ikin jashtë, të burgosurit ngelin brenda (FOTO)

Tetova Sot - 14.09.2016

Një i burgosur i shqetësuar ka dërguar disa fotografi në adresë të portalit TetrovaSot ku shihen të burgosurit brenda në qeli gjatë tërmetit të mbrëmshëm rreth orës 01 e 32 minuta me magnitudë lokale ...

Tërmet i rëndë ka goditur Ishujt Solomon në Pacifikun Jugor

Tetova Sot - 14.09.2016

Një tërmet i shkallës 6 ka goditur ishujt Solomon të cilat gjenden në Pacifikun Jugor Instituti i Shteteve të Bashkuara për Gjeologji kanë raportuar se një tërmet i shkallës 6, ka goditur ishujt ...

Ja cila komunë në Kosovë është më e rrezikuara nga tërmetet

Tetova Sot - 14.09.2016

Ferizaj del të jetë komuna me e rrezikuar në Kosovë nga goditja e tërmetit. Shemsi Mustafa, nga Instituti Sizmologjik i Kosovës ka thënë se Kosova nuk është shumë e rrezikuar nga tërmetet e fuqishme.

‘Çudirat e ekspertëve’ – Garevski: Nuk do të ketë tërmete të mëdha në Maqedoni (Video)

Tetova Sot - 14.09.2016

Tërmetet kanë shkaktuar panikë të madhe në mesin e qytetarëve të Maqedonisë por tani nga Instituti Seizmologjik i Maqedonisë mundohen që të qetësojnë situatën duke thënë nuk do të ketë në tërmete të ...

Regjistrohet edhe një lëkundje e dobët që mezi është ndjerë nga qytetarët

Flaka - 14.09.2016

Sot në mesditë është regjistruar edhe një lëkundje, që vjen si pasojë e tërmetit që goditi Shkupin në ora 1 e gjysmë pas mesnate. Sipas informacioneve, dridhja është regjistruar rreth orës 11:20, por ...

Tërmeti ka dëmtuar pesë stacione policore, digjet një shtëpi në Çair

Flaka - 14.09.2016

Tërmeti i djeshëm ka shkaktuar dëmtime të objekteve dhe të makinave në mesin e tyre edhe pesë stacione policore, kanë bërë të ditur nga SPB Shkup. Në rajonin e Qendrës janë evidentuar rrëzimi i ...

Noizy vs Cosman apo tërmetet

Tetova Sot - 14.09.2016

Urim SALIHU Tërmetet kanë disa ditë që po dridhin Shkupin dhe qytetet tjera në Maqedoni.Midis panikut, dëmeve dhe pasojave tjera, njerëzit jetojnë nën ankthin e cdoditshëm.Ka shumë prej tyre që nuk ...

Shqipëria ndër vendet me rrezikshmëri të lartë nga tërmetet (Video)

Shqiperia Ime - 14.09.2016

Shqipëria është hartën e vendeve me rrezikshmëri të lartë nga tërmetet dhe për këtë arsye është domosdoshmëri sigurimi i banesave dhe pronës, nga fatkeqësi të tilla.

Akoma nuk dihet se kush do ti dëmshpërblejë dëmet nga tërmetet

Flaka - 14.09.2016

Pas serive të tërmeteve Instituti për inxhinjeri tërmetesh në terren vizitoi mbi 70 objekte. Çerdhe, shkolla fillore, një fakultet, si dhe institucione shëndetësore.

10 tërmetet më të fuqishme në 100 vjetët e fundit

Antpress - 14.09.2016

9. Në vitin 1950, tërmeti ka goditur Tibetin – Tërmeti i Assamit ka goditur rajonin e Tibetit me epiqendër në Rimi. Ka shkaktuar dëme të mëdha materiale, ndërsa 1.526 veta kanë humbur jetën.

Si të veprojmë gjatë tërmeteve

Antpress - 14.09.2016

Tërmetet ndodhin për shkak të lëvizjes së pllakave tektonike, lëvizjes së kores së tokës apo shpërthimeve shumë të mëdha që lëshojnë shumë energji, dhe si pasojë ndodhë lëkundja e tokës (e njohur si ...

Studim i ri, Hëna shkakton tërmete

Antpress - 14.09.2016

Bota është nën kërcënimin e vazhdueshëm të tërmete. E fundit në Itali por dhe në Maqedoni, ka shkaktuar një pyetje, a shkakton hëna tërmete? Një grup ekspertësh, kanë pohuar se nga presioni shtytës ...

Tërmet i ri mbrëmë në rajonin epiqëndror të Shkupit

Republika - 14.09.2016

Tërmet i ri me intensitet prej IV-V ballësh sipas Shkallës Makrosizmike Evropiane është ndjerë mbrëmë në Shkup dhe në rrethinë. Stacioni sizmologjik telemetrik në Republikën e Maqedonisë, me stacione ...

Momenti kur tërmeti tmerron gazetarët e televizionit Kanal 5 (VIDEO)

Republika - 14.09.2016

Tërmeti që goditi Shkupin të dielën pasdite, ka tmerruar shumë qytetarë, madje këtij tmerri nuk i kanë shpëtuar as geztarët të cilët janë filmuar në momentin e frikës dhe panikut.

Tërmeti në Shkup: Momenti kur qytetarët kërcejnë nga dritaret e lokalit (Video)

Republika - 14.09.2016

Tërmeti që goditi Shkupin të dielën pasdite, ka tmerruar shumë qytetarë. Në Gjorçe Petrov të Shkupit, janë regjistruar madje pamje nga momenti i tërmetit të fuqishëm dhe kur qytetarët që ishin në ...

Specialistët japin alarmin: Tërmet mund të godasin Prishtinën, ndërtesat të dobëta

Antpress - 14.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Pas serisë së tërmeteve deri dje në mesditë kanë kyrer kontroll për stabilitetin e 71 objekteve

Republika - 14.09.2016

Instituti për Ixhinieri të Tërmeteve (IZIIS) deri tani ka kryer vlerësim të stabilitetit të 71 objekteve pas serisë së tërmeteve që nga e diela po regjistrohen në rajonin e epiqendrës në Shkup.

Në Çair tërmeti shkaktoi plasaritje ne një ndërtesë

Antpress - 14.09.2016

Tërmetet e njëpasnjëshme të cilët kanë goditur ditëve të fundit Shkupin fatmirsisht nuk ka pasur ndonjë bilanc tragjik në njerëz, mirëpo ka shkaktuar dëme materiale.

Ka filluar të bie intensiteti i lëkundjes së tokës

Antpress - 14.09.2016

Tërmeti më i ri i cili një orë e gjysmë pas mesnatës i shqetësoi shkupjanët ka qenë me fuqi prej 3,2 ballë sipas Rihterit dhe me intensitet prej 5 ballëve sipas Shkallës makrosizmike evropiane.

Pas tërmetit disa qytetarë të Shkupit sonte natën do ta kalojnë para ambasadës së SHBA-së (Video)

Lajm - 13.09.2016

Nga shtëpitë e tyre ata janë vendosur para ambasadës të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shkup pasi aty është vendi i hapur dhe nuk ju rrezikohet që t’i mbulojë ndonjë ndërtesë në rast se ...

Instituti Sizmologjik: Istogu, Peja e Prizreni, qytetet më të rrezikuara nga tërmetet

Lajmi.net - 13.09.2016

Kosovarët nuk duhet të kenë panik, sepse vendi jonë në përgjithësi nuk është i rrezikuar nga tërmetet, thotë ​Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës.

Përsëritja është edhe “vëllai i frikës”!

SOT - 13.09.2016

Nga mëngjesi i herët i tërmetit të rëndë prej 6.2 shkallësh Rihteri i 24 gushtit të këtij viti në Italinë qendrore me 290 viktima e me shkatërrime katastrofike në zonën ku ra, ka kaluar pothuajse ...

Për 24 mbi 300 thirje për dëme nga tërmetet në Shkup e rrethinë

Lajm - 13.09.2016

Dritare të thyera, mure të çara janë pamje që të hënën shohin qytetarët e Shkupit, të cilët për 24h, përjetuan të paktën 6 tërmete. I fundit, ishte i një intensiteti prej 3.7 ballë të Rihterit, i ...

16 tërmete për dy ditë dridhën Shkupin

Ina - 13.09.2016

Sipas Institutit për Inxhinieri Seizmologjike, për dy ditë Shkupin e kanë tronditur 16 tërmete, informon INA. Gjatë ditës së shtunë janë regjistruar 12 tërmete, ndërsa të dielën 4.

Pas vërshimeve Hasanbegun e dëmton edhe tërmeti

Lajm - 13.09.2016

Dridhjet e njëpasnjëshme po lënë pasoja. Këto janë vetëm disa pamje nga ndërtesat e dëmtuara në Hasanbeg të Shkupit. Si pasojë e dridhjeve të tokës, kanë plasë muret dhe fasada iu dëmtua.

Natë e qetë në Shkup, gjatë mbrëmjes nuk janë regjistruar tërmete

Portalb - 13.09.2016

Gjatë natës dhe mëngjesit nuk janë regjistruar tërmete në Maqedoni. Megjithatë, qindra qytetarë kanë vendosur që natën ta kalojnë në qiell të hapur, me tenda, duke i lënë shtëpitë e tyre, njofton ...

Shkaku i tërmeteve, prindërve u kërkohet të mos i çojnë fëmijët në çerdhe

Lajmi.net - 13.09.2016

Çerdhet e fëmijëve të shkollave në Butel dhe Qendër që kanë pësuar dëme nga lëkundjet e tokës në Shkup, kanë marrë porosi nga Instituti për inxhinjerik tërmetesh dhe seizmologji që ta ulin ...

Tërmetet: Çerdhet të ulin kapacitetin e fëmijëve

Albeu.com - 13.09.2016

Tërmetet në Maqedoni, përkatësisht në Shkup, kanë shkaktuar dëme të mëdha në disa banesa, dhe sidomos në disa çerdhe të qytetit. Për këtë, Instituti për inxhinjeri tërmetesh dhe seizmologji, ka dhënë ...

16 tërmete brenda dy ditëve dridhën Shkupin me rrethinë

Lajm - 13.09.2016

Sipas Institutit për Inxhinieri Seizmologjike, për dy ditë Shkupin e kanë tronditur 16 tërmete, informon INA. Gjatë ditës së shtunë janë regjistruar 12 tërmete, ndërsa të dielën 4.

Tërmetet në Shkup, dëmtohet shkolla fillore e Çairit “Jashar Bej Shkupi” (FOTO)

Portalb - 13.09.2016

Si pasojë e serisë së tërmeteve dyditore që e kanë dridhur Shkupin dhe rrethinën, shumë objekte kanë pësuar nga dridhjet e fuqishme, që kulmuan të dielën me tërmetin prej 5.3 shkallë sipas Rihterit, ...

Ja qytetet më të rrezikuara nga tërmetet në Kosovë

Albeu.com - 13.09.2016

Kohët e fundit Kosova ka qënë e prekur nga lëkundjet sizmike që kanë përfshirë rajonin. Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovë s"> Kosovë s ka deklaruar se Kosova në përgjithësi nuk është ...

10 tërmetet më të fuqishme në 100 vjetët e fundit

Ina - 13.09.2016

Mehmet Latifi-INA Tërmeti mundet të definohet si dridhje e papritur e tokës dhe matet me shkallën e Richterit. Kur ndonjë tërmet më i fuqishëm godet ndonjë rajon, pasojat janë tragjike.

Një tërmet i ri sot në mëngjes e dridhi Shkupin

Lajm - 13.09.2016

Një tërmet i ri sot rreth orës 8 e 10 min e goditi Shkupin. Magnituda sipas Observatoriumit Seizmologjik në suaza të Fakultetit Natyror Matematikor ka qenë 3 shkallë sipas Rihter.

Tërmetet, IITSSH-së ndaloi për shfrytëzim disa klasa në shkollat e Shkupit

Ina - 13.09.2016

Instituti për Inxhinieri Tërmetesh dhe Sizmologji Shkup (IITSSH), me propozim të Komitetit Drejtues për menaxhim me kriza sot i ka vizituar disa shkolla dhe çerdhe në Shkup për t’i parë dëmet dhe ...

Pas tërmeteve disa çerdhe në Shkup urdhërohen që të ulin numrin për pranim të nxënësve

Lajm - 13.09.2016

Çerdhet e fëmijëve të shkollave në Butel dhe Qendër që kanë pësuar dëme nga lëkundjet e tokës në Shkup, kanë marrë porosi nga Instituti për inxhinjerik tërmetesh dhe seizmologji që ta ulin ...

Cilat janë qytetet më të rrezikuara nga tërmetet ?

Ina - 13.09.2016

Kosovarët nuk duhet të kenë panik, sepse vendi jonë në përgjithësi nuk është i rrezikuar nga tërmetet, thotë Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës.

10 tërmetet më të fuqishme në 100 vjetët e fundit

Lajm - 13.09.2016

Tërmeti mundet të definohet si dridhje e papritur e tokës dhe matet me shkallën e Richterit. Kur ndonjë tërmet më i fuqishëm godet ndonjë rajon, pasojat janë tragjike.

Shkupjanët vazhdojnë të qëndrojnë në parqe nga frika e tërmeteve

Lajm - 13.09.2016

Sot është dita e tretë që prej kur parku afër Ambasadës Amerikane është i mbushur me njerëz të frikësuar nga tërmetet. Parku ka nisur që të mbushet qysh në tërmetet e para të dielën në mëngjes dhe me ...

Tërmetet, IITSSH-së ndaloi për shfrytëzim disa klasa në shkollat e Shkupit

Lajm - 13.09.2016

Instituti për Inxhinieri Tërmetesh dhe Sizmologji Shkup (IITSSH), me propozim të Komitetit Drejtues për menaxhim me kriza sot i ka vizituar disa shkolla dhe çerdhe në Shkup për t’i parë dëmet dhe ...

Tërmete të reja në Ballkan

Lajm - 13.09.2016

Pas tërmeteve në Shkup, dridhje të tokës janë ndjerë edhe në vendet fqinje. Mëngjesin e sotëm një dridhje është regjistruar në Zakintos të Greqisë me fuqi 4.2 sipas shkallës Rihter.

Tërmetet, paralajmërim që nga viti 2010: Po ndërtohet në “Rripin e zi sizmik”

Portalb - 13.09.2016

Tërmetet eventuale në Shkup, mund të shkaktojnë dëme shumë më të mëdha të objekteve në qendrën e Shkupit, te Stacioni i Vjetër Hekurudhor dhe Shtëpia e Ndërtimtarëve, por edhe te lagjet Karposh 1 dhe ...

Tërmetet, paralajmërim që nga viti 2010: Po ndërtohet në “Rripin e zi sizmik”

Lajm - 13.09.2016

Tërmetet eventuale në Shkup, mund të shkaktojnë dëme shumë më të mëdha të objekteve në qendrën e Shkupit, te Stacioni i Vjetër Hekurudhor dhe Shtëpia e Ndërtimtarëve, por edhe te lagjet Karposh 1 dhe ...

Së paku 13 të vdekur dhe 203 të lënduar nga tërmeti në Tanzani

Idividi - 13.09.2016

Dar es Salam, 11 shtator 2016 (MIA) - Së paku 13 persona kanë humbur jetën dhe 203 janë lënduar nga tërmeti i fuqishëm që e goditi Tanzaninë. Pjesa më e madhe e viktimave dhe i të lënduarve janë nga ...

Tërmet i ri i tronditi Shkupin dhe rrethinën

Idividi - 13.09.2016

Shkup, 11 shtator 2016 (MIA) - Tërmet i ri është regjistruar pasdite në Shkup në orën 15:10 epiqendra e të cilit ndodhet në rajonin e Shkupit. Sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane, tërmeti ...

Tërmeti i ri me magnitudë prej 3,7 ballësh sipas Rihterit

Idividi - 13.09.2016

Shkup, 12 shtator 2016 (MIA) - Tërmet i ri pasdite në orën 14 e 19 minuta ishte ndjerë në Shkup dhe rrethinë. Sipas Qendrës Evropiane Mesdhetare Sizmologjike, tërmeti ishte me magnitudë prej 3,7 ...

Tërmet mesatar në Zakintos

Idividi - 13.09.2016

Athinë, 13 shtator 2016 (MIA) - Një tërmet me intensitet prej 4,1 ballësh sipas Rihterit sot paradite e ka goditur ishullin grek Zakintos. Instituti për gjeodinamikë njoftoi se epiqendra e tërmetit ...

Tërmeti i fortë në Korenë Jugore shkaktoi frikë për sigurinë bërthamore të vendit

Lajm - 13.09.2016

Dy tërmete, që mbrëmë e goditën Korenë Jugore, prej të cilëve njëri ishte më i fuqishëm në historinë e deritanishme të vendit, shkaktuan frikë për sigurinë e reaktorëve bërthamorë, të vendosur në ...

16 tërmete godasin Shkupin brenda dy ditëve

Albeu.com - 13.09.2016

Sipas të dhënave më të reja të Observatori sizmiologjik, nga mëngjesi i së dielës deri në mbrëmjen e djeshme, rajonin e Shkupit e kanë goditur 16 tërmete .

Tërtmet, “shkaku” kërkohet dhe tek statujat e Gruevskit

Ina - 13.09.2016

Shkupi vijon të jetë nën shock nga një seri lëkundjesh tërmeti, që u kanë kujtuar banorëve, sidomos atyre të moshës së tretë të atij qyteti, vitin 1963 kur gjithçka u kthye në gërmadhë.

Tërmete të reja në Ballkan, dridhet përsëri Shkupi – VIDEO

Shqipmedia - 13.09.2016

Pas tërmeteve në Shkup, dridhje të tokës janë ndjerë edhe në vendet fqinje. Mëngjesin e sotëm një dridhje është regjistruar në Zakintos të Greqisë me fuqi 4.2 sipas shkallës Rihter.

Tërmet, “shkaku” kërkohet dhe tek statujat e Gruevskit

Lajm - 13.09.2016

Shkupi vijon të jetë nën shok, nga një seri lëkundjesh tërmeti, që u kanë kujtuar banorëve, sidomos atyre të moshës së tretë të atij qyteti, vitin 1963, kur gjithçka u kthye në gërmadhë.

Kosova në zonën e tërmeteve – ndërtimet e dobëta rrezikojnë Prishtinën

Evropaelire - 13.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup , kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Dridhjet e tokës, qytetarët në qiell të hapur

Lajm - 13.09.2016

Edhe nata e dytë pas tërmetit të fuqishëm prej 5.3 ball të rihterit, qytetarët i gjen nën qiell të hapur. Alsat mbrëmë vizitoi disa parqe të Shkupit ku pas lëkundjeve të reja banorët kishin ngritur ...

Lëkundjet e tokës, pllakat sizmike drejtë qetësimit

Lajm - 13.09.2016

Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin nëse nuk do të kishte epiqendër të cektë, ishte dridhja e vetme që sot është regjistruar në Shkup.

Qytetarët e Shkupit nuk futen në shtëpija pasi kanë frikë nga tërmetet (Foto)

Lajm - 13.09.2016

Në tre ditët e fundit kanë ndodhur 16 tërmete ku më i fuqishmi ishte prej 5.3 shkallë të Rihterit me epiqendër në Hasanbeg të Shkupit. Sot janë parë qytetarë të lagjeve të Shkupit duke montuar tenda ...

Tërmeti i fortë në Korenë Jugore shkaktoi frikë për sigurinë bërthamore të vendit

Idividi - 13.09.2016

Seul, 13 shtator 2016 (MIA) - Dy tërmete, që mbrëmë e goditën Korenë Jugore, prej të cilëve njëri ishte më i fuqishëm në historinë e deritanishme të vendit, shkaktuan frikë për sigurinë e reaktorëve ...

Institucionet (jo)përgjegjëse, hutojnë qytetarët

Lajm - 13.09.2016

Mungesa e informacioneve dhe rekomandimeve zyrtare nga ministritë kompetente ka shkaktuar kaos nëpër shkollat dhe çerdhet e kryeqendrës. Ministria e Arsimit dhe ajo e Punës dhe Politikës Sociale pas ...

Kosova në zonën e tërmeteve – ndërtimet e dobëta rrezikojnë Prishtinën

Lajmi.net - 13.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Turqia perendimore për 11 orë 16 tërmete, Greqia goditet me tërmet 4.2 ballë

Lajm - 13.09.2016

Nuk është vetëm Maqedonia që po dridhet nga tërmetet por edhe vendet e rajonit kanë të njëjtin problem, kurse më e rrezikuar është dhe me dridhje më të shpeshta perëndimi Turqisë për 11 orë ka pasur ...

Kështu ju këshillon hoxha Elvis Naçi për tërmetet (Foto)

Lajm - 13.09.2016

Hoxha i mirënjohur nga Shqipëria me një status në Facebook ju është drejtuar qytetarëve të Shkupit në lidhje me tërmetet duke i këshilluar se si të veprojnë në këto raste.

Ndërtimet e dobëta rrezikojnë Prishtinën nga tërmetet

Lajm - 13.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Qytetarët e Shkupit nuk hyjnë në shtëpi, kanë frikë nga tërmetet

Albeu.com - 13.09.2016

Pas tërmeteve të njëpasnjëshme që kanë goditur Shkupin tre ditët e fundit, kanë shkaktuar frikë dhe panik tek qytetarët maqedonas. Qytetarët kanë montuar tenda për të banuar përkohësisht, pasi frika ...

Mure të çara, banorët në panik, rreth 500 qytetarë kanë paraqitur dëme

Almakos - 13.09.2016

Tërmeti i cili goditi Shkupin dhe rrethinën këto ditë, shkaktoi panik të madhe tek banorët. Përveç kësaj, ka shtëpi të cilët pësuan edhe dëme. Televizioni Shenja vizitoi disa shtëpi në lagjen ...

Kështu ju këshillon hoxha Elvis Naçi për tërmetet (Foto)

Almakos - 13.09.2016

Hoxha i mirënjohur nga Shqipëria me një status në Facebook ju është drejtuar qytetarëve të Shkupit në lidhje me tërmetet duke i këshilluar se si të veprojnë në këto raste.

Ndërtimet me cilësi të dobët rrezikojnë Prishtinën nga tërmetet

Albeu.com - 13.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovë n, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Brenda tre ditësh Shkupi goditet nga 12 tërmete

Evropaelire - 13.09.2016

Një varg tërmetesh kanë vazhduar të godasin Shkupin që prej ditës së diel kur u shënua një tërmet prej 5.3 shkallë të Rihterit. Një tjetër tërmet me intensitet më të ulët u shënua të martën në ...

Tërmetet rrezikojnë mijëra jetë njerëzish në burgjet e Maqedonisë

Albeu.com - 13.09.2016

Në një kohë kur tërmetet nuk kanë të ndalur, të burgosurit e Maqedonisë kanë kërkuar që t’ju hapen dyert me grila dhe të jenë të gatshëm për të ikur nga qelitë nëse ndodh ndonjë tërmet i madh.

Kështu ju këshillon hoxha Elvis Naçi për tërmetet (Foto)

Ina - 13.09.2016

Hoxha i mirënjohur nga Shqipëria me një status në Facebook ju është drejtuar qytetarëve të Shkupit në lidhje me tërmetet duke i këshilluar se si të veprojnë në këto raste.

Lëkundjet e tokës në Shkup, pllakat sizmike drejt qetësimit

Portalb - 13.09.2016

Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin po të mos kishte epiqendër të cekët, ishte dridhja e vetme që sot është regjistruar në Shkup. Këto janë të dhënat e fundit nga Observatoriumi ...

IITSSH ndaloi për shfrytëzim disa mësonjëtore në shkollat e Shkupit

Almakos - 13.09.2016

Instituti për Inxhinieri Tërmetesh dhe Sizmologji Shkup (IITSSH), me propozim të Komitetit Drejtues për menaxhim me kriza sot i ka vizituar disa shkolla dhe çerdhe në Shkup për t’i parë dëmet dhe ...

Lajm i mirë për Maqedoninë/ Pllakat sizmike të Shkupit janë drejt qetësimit

Albeu.com - 13.09.2016

Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin nëse nuk do të kishte epiqendër të cektë, ishte lëkundja vetme që është regjistruar sot në Shkup .

Institucionet (jo)përgjegjëse, hutojnë qytetarët

Almakos - 13.09.2016

Mungesa e informacioneve dhe rekomandimeve zyrtare nga ministritë kompetente ka shkaktuar kaos nëpër shkollat dhe çerdhet e kryeqendrës. Ministria e Arsimit dhe ajo e Punës dhe Politikës Sociale pas ...

Lëkundjet e tokës në Shkup, pllakat sizmike drejt qetësimit

Almakos - 13.09.2016

Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin po të mos kishte epiqendër të cekët, ishte dridhja e vetme që sot është regjistruar në Shkup. Këto janë të dhënat e fundit nga Observatoriumi ...

Tërmet në Gjevgjeli të Maqedonisë

Albeu.com - 13.09.2016

Këto ditë Maqedonia është goditur prej 16 tërmeteve që kanë ndodhur për 3 ditë radhazi në Shkup. Rreth orës 18:00, tërmeti ka lëkundur edhe qytetin jug-lindor të Maqedonisë.

Tërmet në Gjevgjeli të Maqedonisë, s’ka të lënduar

SOT - 13.09.2016

Këto ditë Maqedonia është goditur prej 16 tërmeteve që kanë ndodhur për 3 ditë radhazi në Shkup. Rreth orës 18:00, tërmeti ka lëkundur edhe qytetin jug-lindor të Maqedonisë.

Tërmeti e dridh edhe një qytet tjetër të Maqedonisë (Foto)

Lajmi.net - 13.09.2016

Në ora 17:11 në territorin e Greqisë, në afërsi të pikës së kalimit kufitar Bogorodicë, tërmeti ka goditur përsëri me intesitet 3.1 të shkallës Rihter të regjistruar nga Observatori sizmologjik ...

Brenda tre ditësh Shkupi goditet nga 12 tërmete

Portalb - 13.09.2016

Një varg tërmetesh kanë vazhduar të godasin Shkupin që prej ditës së diel kur u shënua një tërmet prej 5.3 shkallë të Rihterit, REL Një tjetër tërmet me intensitet më të ulët u shënua të martën në ...

Cilat janë qytetet më të rrezikuara nga tërmetet në Kosovë?

Telegrafi - 13.09.2016

Kosovarët nuk duhet të kenë panik, sepse vendi jonë në përgjithësi nuk është i rrezikuar nga tërmetet, thotë Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës.

Tërmetet: Urdhërohen disa çerdhe në Shkup që të ulin kapacitetin pranues të nxënësve

Telegrafi - 13.09.2016

Çerdhet e fëmijëve të shkollave në Butel dhe Qendër që kanë pësuar dëme nga lëkundjet e tokës në Shkup, kanë marrë porosi nga Instituti për inxhinjerik tërmetesh dhe seizmologji që ta ulin ...

Natë pa tërmete në Shkup, megjithatë qindra njerëz mbeten jashtë shtëpive

Gazeta Express - 13.09.2016

Gjatë natës së kaluar dhe mëngjesit të sotëm nuk janë regjistruar tërmete në Maqedoni. Megjithatë, qindra qytetarë kanë vendosur që natën ta kalojnë në qiell të hapur, me tenda, duke i lënë shtëpitë ...

Brenda dy ditësh Shkupi u godit nga 16 tërmete

Telegrafi - 13.09.2016

Sipas të dhënave më të reja të Observatoriumit seizmologjik, nga mëngjesi i ditës së diel e deri në mbrëmjen e djeshme, rajonin e Shkupit e kanë goditur 16 tërmete, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Shkaku i tërmeteve, prindërve u kërkohet të mos i çojnë fëmijët në çerdhe

Zeri - 13.09.2016

Çerdhet e fëmijëve të shkollave në Butel dhe Qendër që kanë pësuar dëme nga lëkundjet e tokës në Shkup, kanë marrë porosi nga Instituti për inxhinjerik tërmetesh dhe seizmologji që ta ulin ...

Cilat janë qytetet më të rrezikuara nga tërmetet ?

Zeri - 13.09.2016

Kosovarët nuk duhet të kenë panik, sepse vendi jonë në përgjithësi nuk është i rrezikuar nga tërmetet, thotë Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës.

Për dy ditë 16 tërmete e kanë dridhur Shkupin

Gazeta Express - 13.09.2016

Instituti për Inxhinieri Sizmologjike i Maqedonisë njofton se për dy ditë Shkupin e kanë dridhur 16 ...

Shkupjanët kalojnë edhe një natë në qiell të hapur (FOTO)

Gazeta Express - 13.09.2016

Edhe natën e kaluar qindra qytetarë të Shkupit e kanë kaluar jashtë, duke fjetur në tendat e ngritura në parqet e qytetit. Gjatë këtyre dy ditëve Shkupi është goditur nga një seri tërmetesh të cilat ...

Brenda dy ditësh Shkupi u godit nga 16 tërmete

Zeri - 13.09.2016

Sipas të dhënave më të reja të Observatoriumit seizmologjik, nga mëngjesi i ditës së diel e deri në mbrëmjen e djeshme, rajonin e Shkupit e kanë goditur 16 tërmete.

Edhe sot në mëngjes u regjistrua një tërmet në Shkup

Telegrafi - 13.09.2016

Të dhënat më të reja flasine dhe për një tërmet tjetër të regjistruar në Shkup mëngjesin e sotëm. Shkalla e tërmetit ka qenë 2.9 Rihter, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Shkupjanët e kaluan edhe një natë në qiell të hapur (FOTO)

Zeri - 13.09.2016

Edhe natën e kaluar qindra qytetarë të Shkupit e kanë kaluar jashtë, duke fjetur në tendat e ngritura në parqet e qytetit. Gjatë këtyre dy ditëve Shkupi është goditur nga një seri tërmetesh të cilat ...

Edhe sot dridhet toka në Shkup, 16 tërmete në 3 ditë

BalkanWeb - 13.09.2016

SHKUP- Dridhjet e tokës në Shkup kanë vijuar edhe ditën e sotme. Një tërmet 2.9 ballë është regjistruar gjatë orëve të mëngjesit, duke ngjallur sërish panik tek banorët.

Tërmetet në Shkup: Instituti Sizmologjik ndalon përdorimin e disa objekteve mësimore

Gazeta Express - 13.09.2016

Pas serisë së tërmeteve gjatë dy ditëve të fundit në Shkup, me propozim të Komitetit Drejtues për Menaxhim me kriza, Instituti për Inxhinieri Tërmetesh dhe Sizmologji Shkup (IITSSH) sot vizitoi disa ...

Qytetarët e Shkupit nuk futen në shtëpija pasi kanë frikë nga tërmetet (Foto)

Telegrafi - 13.09.2016

Në tre ditët e fundit kanë ndodhur 16 tërmete ku më i fuqishmi ishte prej 5.3 shkallë të Rihterit me epiqendër në Hasanbeg të Shkupit, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Kosova në zonën e tërmeteve – ndërtimet e dobëta rrezikojnë Prishtinën

Zeri - 13.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Ndërtimet e dobëta rrezikojnë Prishtinën nga tërmetet

Gazeta Express - 13.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Kështu ju këshillon hoxha Elvis Naçi për tërmetet (Foto)

Telegrafi - 13.09.2016

Hoxha i mirënjohur nga Shqipëria me një status në Facebook ju është drejtuar qytetarëve të Shkupit në lidhje me tërmetet duke i këshilluar se si të veprojnë në këto raste, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ndërtimet e dobëta rrezikojnë Prishtinën nga tërmetet

Telegrafi - 13.09.2016

Kosova shtrihet në një zonë tektonike, ku lëkundjet e tokës mund të jenë të shpeshta dhe të fuqishme. Tërmetet e ditëve të fundit në Shkup, kanë prekur edhe Kosovën, dhe qytetarët e Prishtinës thonë ...

Lëkundjet e tokës në Shkup, pllakat sizmike drejt qetësimit

Gazeta Express - 13.09.2016

Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin po të mos kishte epiqendër të cekët, ishte dridhja e vetme që sot është regjistruar në Shkup. Këto janë të dhënat e fundit nga Observatoriumi ...

Tërmeti dridh edhe në emisionin e moderatores më sexy në Maqedoni (Video)

Telegrafi - 13.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve gjatë dridhjeve, përcjell Telegrafi Maqedoni. Lexo po ashtu: Blerësit ikin nga marketi në panik, pasi fillojë të ...

Tërmetet rrezikojnë edhe mijëra jetë njerëzish në burgjet e Maqedonisë

Telegrafi - 13.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve gjatë dridhjeve. Të burgosurit e Maqedonisë kanë kërkuar që të ju hapen dyert me grila dhe të jenë të gatshëm për ...

Tërmeti dridh edhe në emisionin e moderatores më sexy në Maqedoni (Video)

Zeri - 13.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve gjatë dridhjeve, përcjell Telegrafi Maqedoni. Deri tani kemi parë të jenë dridhur markete, shitore, shtëpi, qendra ...

Pllakat sizmike nën Shkup drejtë qetësimit (Video)

Telegrafi - 13.09.2016

Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin nëse nuk do të kishte epiqendër të cektë, ishte dridhja e vetme që sot është regjistruar në Shkup.

Tërmet në Gjevgjeli të Maqedonisë

Telegrafi - 13.09.2016

Këto ditë Maqedonia nuk ka qenë e qetë prej 16 tërmeteve që kanë ndodhur për 3 ditë në rrethinën e Shkupit, përcjell Telegrafi Maqedoni. Rreth orës 18 tërmeti e ka dridhur edhe qytetin jug-lindor të ...

Tërmet në Gjevgjeli të Maqedonisë

Gazeta Express - 13.09.2016

​Këto ditë Maqedonia nuk ka qenë e qetë prej 16 tërmeteve që kanë ndodhur për 3 ditë në rrethinën e Shkupit, përcjell Telegrafi ...

Pas tërmeteve, në Shkup mbyllen disa shkolla dhe çerdhe (Video)

Telegrafi - 13.09.2016

Dy ditë pas dridhjes më të fuqishme të tokës në Shkup, termetit prej 5,3 ballëve sipas shkallës Rihter të ditës së dielë, Instituti i Seizmologjisë ka inspektuar mbi 50 objekte publike, në mesin e ...

Eksperti Wdowinski: Mund të përsëritet katastrofa e vitit 1963 kur tërmeti e rrafshoj Shkupin

Telegrafi - 13.09.2016

Eksperti për tërmete në nivele botërore Dr. Shimon Wdowinski për portalin enauka ka thënë se tërmetet në Maqedoni mund ta rrafshojnë Shkupin dhe çdo qytet tjetër njejtë si tërmetet e viteve 1962 dhe ...

Shfaqen tjera video të tmerrshme nga dridhjet e tërmeteve në Shkup (Video)

Telegrafi - 13.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve gjatë dridhjeve, përcjell Telegrafi Maqedoni. Në YouTube qytetarët kanë publikuar video të reja ku shihen dridhjet ...

Tërmet në Gjevgjeli të Maqedonisë

Zeri - 13.09.2016

Këto ditë Maqedonia nuk ka qenë e qetë prej 16 tërmeteve që kanë ndodhur për 3 ditë në rrethinën e Shkupit, përcjell Telegrafi Maqedoni. Rreth orës 18 tërmeti e ka dridhur edhe qytetin jug-lindor të ...

Cilat janë qytetet më të rrezikuara nga tërmetet në Kosovë?

Shqiperia Ime - 13.09.2016

Kosovarët nuk duhet të kenë panik, sepse vendi jonë në përgjithësi nuk është i rrezikuar nga tërmetet, thotë Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i Kosovës.

Shkupjanët vazhdojnë të qëndrojnë në parqe nga frika e tërmeteve

Tetova Sot - 13.09.2016

Sot është dita e tretë që prej kur parku afër Ambasadës Amerikane është i mbushur me njerëz të frikësuar nga tërmetet, transmeton TetovaSot. Parku ka nisur që të mbushet qysh në tërmetet e para të ...

Natë e qetë në Shkup, gjatë mbrëmjes nuk janë regjistruar tërmete

Flaka - 13.09.2016

Gjatë natës dhe mëngjesit nuk janë regjistruar tërmete në Maqedoni. Megjithatë, qindra qytetarë kanë vendosur që natën ta kalojnë në qiell të hapur, me tenda, duke i lënë shtëpitë e tyre.

Një tërmet i ri sot në mëngjes e dridhi Shkupin

Tetova Sot - 13.09.2016

Një tërmet i ri sot rreth orës 8 e 10 min e goditi Shkupin. Magnituda sipas Observatoriumit Seizmologjik në suaza të Fakultetit Natyror Matematikor ka qenë 3 shkallë sipas Rihter, transmeton ...

Shkaku i tërmeteve, vëzhgohen institucionet edukativo – arsimore

Flaka - 13.09.2016

Instituti për Inxhinieri Tërmetesh dhe Sizmologji Shkup (IITSSH), me propozim të Komitetit Drejtues për menaxhim me kriza sot i ka vizituar disa shkolla dhe çerdhe në Shkup për t’i parë dëmet dhe ...

Dita e tretë që Shkupi dridhet nga tërmetet

Flaka - 13.09.2016

Sot rreth orës 8 një tërmet tjetër dridhi Shkupin, dhe magnituda sipas Observatoriumit Seizmologjik në suaza të Fakultetit Natyror Matematikor ka qenë 3 shkallë.

Tërmetet, paralajmërim që nga viti 2010: Po ndërtohet në “Rripin e zi sizmik”

Tetova Sot - 13.09.2016

Tërmetet eventuale në Shkup, mund të shkaktojnë dëme shumë më të mëdha të objekteve në qendrën e Shkupit, te Stacioni i Vjetër Hekurudhor dhe Shtëpia e Ndërtimtarëve, por edhe te lagjet Karposh 1 dhe ...

Tërmeti i fortë në Korenë Jugore shkaktoi frikë për sigurinë bërthamore të vendit

Tetova Sot - 13.09.2016

Dy tërmete, që mbrëmë e goditën Korenë Jugore, prej të cilëve njëri ishte më i fuqishëm në historinë e deritanishme të vendit, shkaktuan frikë për sigurinë e reaktorëve bërthamorë, të vendosur në ...

Tërmete të lehtë në Shkup, panik te banorët

Java News - 13.09.2016

Lëkundje e tokës në Shkup kanë vijuar edhe ditën e sotme. Një tërmet 2.9 ballë është regjistruar gjatë orëve të mëngjesit, duke ngjallur sërish panik tek banorët.

Kështu ju këshillon hoxha Elvis Naçi për tërmetet (FOTO)

Tetova Sot - 13.09.2016

Hoxha i mirënjohur nga Shqipëria me një status në Facebook ju është drejtuar qytetarëve të Shkupit në lidhje me tërmetet duke i këshilluar se si të veprojnë në këto raste.

LSDM: Pas tërmeteve të bëhen kontrolle të sigurisë nëpër shkolla (VIDEO)

Tetova Sot - 13.09.2016

LSDM-ja sot në konferencë për shtyp kërkoi nga institucionet kompetente të dalin në terren dhe të bëjnë kontrolle të sigurisë në të gjitha shkollat pas serisë së tërmeteve në Shkup.

Tërmetet, seizmologët inspektojnë shkollat dhe spitalet

Flaka - 13.09.2016

Shkolla e mesme “Dimitar Vllahov” në Shkup ka pësuar dëme gjatë tërmeteve të fundit. Në objektin e saj ka plasaritje nëpër mure, por nga Instituti i Inxhinierisë së Tërmeteve dhe Sizmologjisë se në ...

Shkupi tre ditë radhazi tronditet nga tërmeti, qytetarët kalojnë natën në park dhe oborre

Flaka - 13.09.2016

Qytetarët tashmë po jetojnë me stresin se kur do të ndodh tërmeti i radhës. Banesat janë pothuajse të zbrazura, pasi që shumë qytetarë ende po qëndrojnë në tenda nëpër parqe dhe në ambiente tjera të ...

IITSSh: objektet e ndërtuar pas 63-ës më të sigurta, shkupjanët të mësohen me tërmete

Flaka - 13.09.2016

Objektet e banimit në Shkup të ndërtuara pas tërmetit të vitit 1963 janë më të sigurta dhe mund të përballojnë tërmete deri në shkallën 9 të Rihterit.

Pllakat sizmike te Shkupit drejt qetësimit

Java News - 13.09.2016

Nje tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin aspak nëse nuk do të kishte epiqendër të cektë, ishte dridhja e vetme që është regjistruar në oret e fundit ne Shkup.

A ka kushte për mbajtje të mësimit pas tërmeteve?

Flaka - 13.09.2016

Katër ditë pas tërmetit të fuqishëm në Shkup, Ministria e Arsimit dhe Shkencës akoma nuk ka dërguar asnjë udhëzim deri te institucionet arsimore se si të veprojnë, njofton FLAKA.info Çerdhet dhe ...

Tërmeti në Shkup: Momenti kur qytetarët kërcejnë nga dritaret e lokalit! (VIDEO)

Tetova Sot - 13.09.2016

Tërmeti që goditi Shkupin të dielën pasdite, ka tmerruar shumë qytetarë, madje edhe disa pas frikës së goditjeve të reja të tërmetit qëndrojnë jashtë shtëpive duke kaluar natën në tenda, njofton ...

Momenti kur tërmeti tmerron gazetarët e televizioneve të Maqedonisë (VIDEO)

Tetova Sot - 13.09.2016

Tërmeti që goditi Shkupin të dielën pasdite, ka tmerruar shumë qytetarë, madje këtij tmerri nuk i kanë shpëtuar as geztarët të cilët janë filmuar në momentin e frikës dhe panikut, njofton TetovaSot ...

Tërmetet në rajon janë nga i njëjti burim

Flaka - 13.09.2016

Rreth 10 kilometra në lindje të Shkupit, nën fshatin Creshovë gjendet epiqendra e thuajse të gjitha tërmetëve të cilat gjatë dy ditëve të kaluara i shqetësuan qytetarët, njofton FLAKA.info Në fshat ...

Tërmeti e dridh edhe një qytet tjetër të Maqedonisë (FOTO)

Tetova Sot - 13.09.2016

Në ora 17:11 në territorin e Greqisë, në afërsi të pikës së kalimit kufitar Bogorodicë, tërmeti ka goditur përsëri me intesitet 3.1 të shkallës Rihter të regjistruar nga Observatori sizmologjik ...

Trazira në burgun e Idrizovës për shkak të frikës nga tërmetet

Flaka - 13.09.2016

Pas tërmetit të djeshëm në Shkup të burgosurit nga burgu më i madh në Maqedoni “Idrizovë” janë ngritur në trazira, njofton FLAKA.info Kanë filluar të bërtasin dhe kanë kërkuar ti lirojnë nga ndërtesa ...

LSDM: Pas tërmeteve të bëhet kontrolli i sigurisë në shkolla

Flaka - 13.09.2016

LSDM sot përmes një pres-konference kërkoi që institucionet kompetente të dalin në terren dhe të bëjnë kontrolle të sigurisë në të gjitha shkollat pas serisë së tërmeteve në Shkup, përcjell ...

Tërmet edhe në Gjevgjeli

Flaka - 13.09.2016

Në ora 17 e 11 minuta pasditën e sotme edhe në Gjevgjeli është ndjerë tërmet i cili sipas observatoriumit evropian ka pasur magnitudë prej 2,9 shkallë të shkallës së Rihetrit, njofton FLAKA.info ...

Reagimi i maces derisa ndodhte tërmet | VIDEO & FOTO

Flaka - 13.09.2016

Shikoni reagimin e maces derisa ndodhej tërmeti në Shkup. ...

Tërmetet ndodhin më shpesh natën apo ditën?

Bota.al - 13.09.2016

Edhe pse tërmetet janë perceptuar si fenomene që ndodhin kryesisht natën, gjeologët thonë se një tërmet mund të ndodhë në çdo kohë të ditës apo natës, dhe se shpeshtësia e tërmeteve gjatë natës në ...

Tërmetet: Urdhërohen disa çerdhe në Shkup që të ulin kapacitetin pranues të nxënësve

Antpress - 13.09.2016

Çerdhet e fëmijëve të shkollave në Butel dhe Qendër që kanë pësuar dëme nga lëkundjet e tokës në Shkup, kanë marrë porosi nga Instituti për inxhinjerik tërmetesh dhe seizmologji që ta ulin ...

Ciklet e hënës, shkaktarët e tërmeteve të mëdha?

Bota.al - 13.09.2016

Graviteti. Mund ta njihni si një forcë që shpjegon atë se si të gjitha materiet erdhën në jetë. Mund ta njihni si një gjë që bën që oqeanet e Tokës të lëvizin mbrapa dhe para me radhë dy herë në ditë.

Lëkundjet e tokës, pllakat sizmike drejtë qetësimit

Antpress - 13.09.2016

Tërmet i vogël të cilin qytetarët nuk do ta ndjenin nëse nuk do të kishte epiqendër të cektë, ishte dridhja e vetme që sot është regjistruar në Shkup.

Frika nga tërmetet në Shkup, disa qytetarë do të flejnë në tenda (FOTO/VIDEO)

Almakos - 12.09.2016

Pas katër tërmeteve që ndodhën sot në Shkup ku pati mbi 50 persona të lënduar dhe shumë dëme materiale disa banorë të Shkupit kanë vendosur që natën të kalojnë në shatorë, njofton TetovaSot.

Historiku i tërmeteve në Maqedoni, më i madhi në vitin 1963 (VIDEO)

Albeu.com - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku humbën jetën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti ndodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla ...

Tërmetet: Manjituda, intensiteti dhe…

Ina - 12.09.2016

Pergatiti: Mehmet LATIFI/INA Tërmetet si dukuri natyrore shkaktohen nga presioni i madh i masava shkëmbijve-stenave shkëmbore të korës së Tokës, që në të shumtën e rasteve shkaktohen, inicohen ose ...

Kur Shkupin e dridhi tërmeti në vitin 1963, 1070 persona humbën jetën (VIDEO)

Ina - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku jetën e humbën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti nodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla ...

Ja ku e kaluan natën shkupjanët nga frika e tërmetit (Foto)

Lajmi.net - 12.09.2016

Pas katër tërmeteve që ndodhën dje në Shkup ku pati mbi 50 persona të lënduar dhe shumë dëme materiale disa banorë të Shkupit kanë vendosur që natën të kalojnë në shator, njofton TetovaSot.

Bie tërmet dhe ndodheni në shtëpi? Ja si mund të mbroheni

SOT - 12.09.2016

Lëkundjet e tërmetit janë një dukuri e zakonshme, por rreziku prej tyre mbetet permanentet në çdo rast, në vrasi të fuqisë së goditjes. Dy tërmete kanë rënë dje në Maqedoni duke shkaktuar panik dhe ...

Tërmete të shpeshta në Maqedoni dhe Ballkan, ja arsyeja pse po ndodhin

SOT - 12.09.2016

Në territorin e Maqedonisë, por edhe në Kosovë dhe vendet e rajonit përfshirë Shqipërinë janë ndier së fundi tërmete. Janë analizuar tërmetet të cilët për disa muaj kanë tronditur Maqedoninë dhe janë ...

Pas tërmetit të fuqishëm uji ndërron ngjyrën

SOT - 12.09.2016

Pas tërmetit të fuqishëm që goditi pasdite Shkupin, në fshatin Studeniçan një çezmë publike ka ndryshuar ngjyrën e ujit për shkak të ...

Shkup, në këtë numër paraqitni dëmet nga tërmeti

Portalb - 12.09.2016

Për t’u dalë në ndihmë qytetarëve pas tërmeteve të djeshme me epiqendër në Shkup , Shtabi për menaxhim me kriza në Maqedoni hapi një numër telefoni– 195, ku qytetarët mund të kërkojnë vlerësim, nëse ...

Disa shkupjanë kaluan natën në tenda, nga frika e tërmetit

Portalb - 12.09.2016

Të frikësuar se mund të mbesin nën gërmadha në rast të ndonjë tërmeti të fuqishëm, disa qytetarë të Shkupit kanë kaluar natën në qiell të hapur. Ata kanë improvizuar kampe me tenda ku kanë kaluar ...

Tërmeti i vitit 1963 në Shkup, mbi 1 mijë persona humbën jetën (VIDEO)

Lajmi.net - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku jetën e humbën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti nodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla ...

Frika nga tërmetet, ja si e kaluan natën banorët e Shkupit

LajmiFundit - 12.09.2016

Katër tërmete tronditën dje Shkupin, ku për pasojë mbi 50 persona mbetën të lënduar. Tërmetet lanë pas gjithashtu edhe dëmë të mëdha materiale. Por frika i ka detyruar një pjesë të banorëve që ta ...

Ja si e kaluan natën shkupjanët nga frika e tërmetit (FOTO)

Albeu.com - 12.09.2016

Pas katër tërmeteve që ndodhën dje në Shkup ku pati mbi 50 persona të lënduar dhe shumë dëme materiale, disa banorë të Shkupit kanë vendosur që natën të kalojnë në shator.

Kaluan natën në tenda, nga friga se sërish do ketë tërmet (FOTO)

Lajm - 12.09.2016

Të frikësuar se mund të mbesin nën gërmadha në rast të ndonjë tërmeti të fuqishëm, disa qytetarë kanë vendosur që të kalojnë natën në qiell të hapur. Ata kanë improvizuar kampe me tenda ku kanë ...

Shkup, në këtë numër paraqitni dëmet nga tërmeti

Almakos - 12.09.2016

Për t’u dalë në ndihmë qytetarëve pas tërmeteve të djeshme me epiqendër në Shkup, Shtabi për menaxhim me kriza në Maqedoni hapi një numër telefoni– 195, ku qytetarët mund të kërkojnë vlerësim, nëse ...

Lajm i fundit: Ora 11.50 sërish tërmet në Shkup

Almakos - 12.09.2016

Tërmeti ka qene me intensitet 2.7 balle. Me thellesi 1 km dhe me epiqender 6 km nga Shkupi. Dridhja e fundit e tokës mbrëmë në Shkup është regjistruar në orën 20.57 me manjitudën 2.1 shkallë sipas ...

Tërmet tjetër rreth orës 11:50 dridhi Shkupin dhe rrethinën

Ina - 12.09.2016

Një tërmet tjetër sot u regjistrua rreth orës 11:50 në rajonin e Shkupit. Kjo lëkundje e tokës vjen sërish pas dridhjeve serike që ndodhën dje dhe mbrëmë.

Dy tërmete të fuqishme në Turqi

Lajmi.net - 12.09.2016

Mediat turke raportojnë se gjatë ditës së sotme në zonën e detit Egje kanë janë regjistruar dy tërmete brenda një ore. Dridhjet e para janë shkaktuar në orën 11:26 dhe sipas shifrave zyrtare ka qenë ...

Tërmet në Shkup, intensitet i vogël

Portalb - 12.09.2016

Një tërmet tjetër sot u regjistrua rreth orës 11:50 në rajonin e Shkupit. Kjo lëkundje e tokës vjen sërish pas dridhjeve serike që ndodhën dje dhe mbrëmë.

Në Shkup edhe sot pati tërmet

Lajmi.net - 12.09.2016

Një tërmet i ri, i përcjellë me buçitje, është regjistruar në Shkup edhe sot në orën 11:50. Një tërmet i ri, i përcjellë me buçitje, është regjistruar në Shkup edhe sot në orën 11:50.

Panikë në “City Mall”, qytetarët të evakuuar pas tërmetit të djeshëm (VIDEO)

Portalb - 12.09.2016

Shkupin dje e tronditën disa tërmete, prej të cilëve më i fuqishëm ishte ai në ora 15:07. Ky i fundit shkaktoi panik aq të madhe në mesin e qytetarëve, saqë u larguan nga shtëpitë e tyre, por edhe ...

300 lajmërime për dëme pas serisë së tërmeteve

Portalb - 12.09.2016

Fasada të dëmtuara, çati dhe dritare të thyera janë dëmet më të shpeshta, të raportuara në Qendrën për menaxhim me kriza, pas një seri tërmetesh që kanë ndodhur në Shkup dje.

Tërmet tjetër goditi Shkupin

Portalb - 12.09.2016

Edhe një tërmet i fuqishëm u regjistrua sot, në orën 14:19. Sipas të dhënave të Entit Seizmologjik, ky tërmet kishte fuqi prej 3.7 shkallë dhe thellësi 5km, njofton Portalb.mk Epiqendra e këtij ...

Një tjetër tërmet godet sot Shkupin

Albeu.com - 12.09.2016

Paraditen e sotme, Shkupi është tronditur nga disa tërmet të vogla Tërmeti i fundit është regjistruar rreth orës 10:00 dhe ishte me magnitudë prej 2 deri 2.5 shkallë të Rihterit.

Përse kaq shumë tërmete në Mesdhe?

Lajmi.net - 12.09.2016

Rajoni i Mesdheut është shumë aktiv për shkak të përplasjes së pllakës kontinentale afriko-euroaziatike Të dielën, Shkupin e ka goditur edhe një tërmet i fuqishëm, ndërsa tërmeti është dëgjuar edhe ...

Tërmet tjetër goditi Shkupin

Almakos - 12.09.2016

Edhe një tërmet i fuqishëm u regjistrua sot, në orën 14:19. Sipas të dhënave të Entit Seizmologjik, ky tërmet kishte fuqi prej 3.7 shkallë Reihter dhe thellësi 5km, njofton Portalb.mk Epiqendra e ...

300 lajmërime për dëme pas serisë së tërmeteve

Almakos - 12.09.2016

Fasada të dëmtuara, çati dhe dritare të thyera janë dëmet më të shpeshta, të raportuara në Qendrën për menaxhim me kriza, pas një seri tërmetesh që kanë ndodhur në Shkup dje.

Ja si duket një tërmet me fuqi 9,1 shkallë Reihter (VIDEO)

Portalb - 12.09.2016

Tërmeti në Sendaj (Japoni) në vitin 2011 është tërmet me fuqi prej 8,9 deri në 9,1 shkallë Reihter, transmeton Portalb. Japonia më 11 mars të vitit 2011 u godit nga tërmeti i thellë 24,4 km, i cili ...

Tërmetet në Ballkan dukuri e zakonshme, jemi rajon aktiv sizmik

Almakos - 12.09.2016

Tërmetet në Ballkan janë një dukuri e zakonshme, pasi rajoni i Mesdheut konsiderohet si një rajon shumë aktiv për shkak të përplasjes së pllakës kontinentale afriko-euroaziatike… Pllaka kontinentale ...

Tjetër tërmet i fuqishëm në Shkup, qytetarët të mbërthyer nga paniku

SOT - 12.09.2016

Një dridhje e re ka ndodhur para pak minutash në kryeqytet duke shkaktuar kështu panik tek qytetarët të cilët tashmë janë mësuar se gati çdo orë ndodh nga një dridhje tërmeti.

Sërish dridhet në Shkup

Lajmi.net - 12.09.2016

Tërmete të reja janë regjistruar sot dhe gjatë natës së kaluar në Shkup. I fundit është regjistruar në orën 14:19 të pasdites së stome. Termeti ishte me fuqi prej 3.7 shkallë të rihterit.

Panik në “City Mall” – Ja si e ndien edhe kosovarët tërmetin në Shkup (VIDEO)

Lajmi.net - 12.09.2016

Tërmeti i pasdites së djeshme, i cili ishte më i fuqishmi në serinë që goditi Shkupin, u ndie edhe në Qendrën tregtare "City Mall", e cila si zakonisht të dielave ishte përplot me vizitorë.

Edhe një dridhje në Shkup!

Portalb - 12.09.2016

Edhe një tërmet i fuqishëm dridhi Shkupin, në ora 19.53, njofton Portalb.mk. Sipas Qendrës Seizmike Evropiane , tërmeti ka qenë 4.8 shkallë, në thellësi prej 5 kilometra dhe ka ndodhur rreth 5 km në ...

Edhe një tërmet dridh Shkupin, ishte i fuqisë 4.8 shkallë të Rihterit

Lajmi.net - 12.09.2016

Para pak minutash edhe një tërmet e ka dridhur Shkupin me 4.8 shkallë të Rihterit, njofton Enti-Sizmologjik në Maqedoni. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet tjera të Maqedonisë edhe pse epiqendra ...

Vazhdojnë lëkundje të tjera të tokës në Shkup

Albeu.com - 12.09.2016

Para pak minutash edhe një tërmet tjetër 4.8 ballë i shkallës Rihter ka lëkundur Shkupin njofton Enti-Seizmologjik në Maqedoni. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet tjera të Maqedonisë edhe pse ...

Live video nga tërmeti i djeshëm në disa televizione në Maqedoni! (VIDEO)

Portalb - 12.09.2016

Gjatë kohës së tërmetit u lëkundën monitorët në dhomën e punonjësve teknik të TV “Kanal 5”, transmeton Portalb. Organizatorët dhe punëtorët teknnik të programit informativ televiziv të “Kanal 5” e ...

Vazhdon paniku në Shkup: 100 tërmete brenda dy ditëve

Lajmi.net - 12.09.2016

Seria e tërmeteve në rajonin e Shkupit ende po vazhdon, kurse dridhja e fundit ka ndodhur sonte rreth orë 19 e 55 minuta, me fuqi prej 4.8 shkallë të Rihterit.

Sërish tërmet sonte në Shkup

Shqipmedia - 12.09.2016

Para 1 ore edhe një tërmet e ka dridhur Shkupin me 4.8 shkallë të Rihterit, njofton Enti-Seizmologjik në Maqedoni. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet tjera të Maqedonisë edhe pse epiqendra ishte 5 ...

Megjithatë fuiqia e tërmetit në orën 19:53 Shkup ka qene 4.0 shkallë

Almakos - 12.09.2016

Edhe pse fillimisht u publikua se fuqia e tërmetit që goditi sonte Shkupin në orën 19:53 ishte 4.8 shkallë, megjithatë në faqen e saj Qendra Sizmologjike Evropiane-Mediterane, ka përmirësuar fuqinë ...

Tërmet prej 4.8 shkale përsëri nê Shkup dhe rajon

Ina - 12.09.2016

– Një dridhje e re është regjistruar vetëm pak minuta më parë në kryeqendrën e Maqedonisë, me magnitutë 4.8 shkallë, njofton Zhurnal. Sipas Qendrës Sizmike Evropiane, emsc-csem.org, tërmeti ishte i ...

Qendrës Sizmike Evropiane: Tërmeti i fundit në Shkup 4.0 shkallë të Rihterit, thellësia 10 km

Lajmi.net - 12.09.2016

(I plotësuar) – Sipas Qendrës Sizmike Evropiane, emsc-csem.org, tërmeti ishte i fuqisë 4.0 shkallë të Rihterit, ndërsa raportohet që epiqendra të ketë qenë 3 kilometra në lindje të Shkupit, ...

Sërish dridhet Shkupi nga tërmeti me një fuqi prej 4.8 shkallësh

Lajm - 12.09.2016

(E plotësuar) Sonte në orën 19:53 sërish tërmeti ka dridhur Shkupin me një fuqi prej 4.8 shkallë. Epiqendra e tërmetit është regjistruar katër kilometra në veriperëndim të Shkupit në një thellësi ...

Banorët dalin nga banesat pas tërmetit sonte në Shkup

Almakos - 12.09.2016

Observatorët ndërkombëtar kanë përditësuar të dhënat për tërmetin e orës 19:54 që goditi Shkupin, dhe e kanë caktuar intensitetin në 4 ballë të Ritherit.

Banorët largohen nga banesat pas tërmetit të fundit në Shkup (VIDEO)

Albeu.com - 12.09.2016

Observatorët ndërkombëtarë kanë përditësuar të dhënat për tërmetin e orës 19:54 që goditi Shkupin, dhe e kanë caktuar intensitetin në 4 ballë të shkallës Rither.

VIDEO/ Pas vërshimeve Hasanbegun e dëmton edhe tërmeti

Shqipmedia - 12.09.2016

Dridhjet e njëpasnjëshme po lënë pasoja. Këto janë vetëm disa pamje nga ndërtesat e dëmtuara në Hasanbeg të Shkupit. Si pasojë e dridhjeve të tokës, kanë plasë muret dhe fasada iu dëmtua.

Pamje rrëqethëse: Kështu u dridhen dje dy televizionet në Maqedoni (Video)

Lajmi.net - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Vijon paniku në Maqedoni, tërmeti godet sërish fuqishëm, nuk raportohet për viktima

SOT - 12.09.2016

Një tërmet me magnitugë 4.0 ka goditur kryeqytetin maqedonas Shkupin, gjatë pasdites së sotme. Sipas Qendrës Seizmike Evropiane, tërmeti me thellësi 4 kilometra me epiqendër rreth 5 km larg Shkupit, ...

Banorët e Shkupit nuk do të flenë në shtëpia, ngritin kamp tek ambasada amerikane (Video)

Lajmi.net - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë. Qytetarët e Shkupit nuk ndjehen rehat të flejnë në shtëpitë e tyre pasi ...

Kështu u dridhën dje televizionet RTVM dhe Kanal 5 nga tërmeti i fuqishëm (Video)

Ina - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ja sa tërmete janë shënuar sot në tërë botën

Portalb - 12.09.2016

Afërsisht 100 tërmete e kanë dridhur sot tërë botën, njofton quakes.globalincidentmap.com, e cila ka regjistruar edhe tërmetin e fundit në Maqedoni në ora 20 me intensitet prej 4.0 ballë të shkallës ...

Banorët e Shkupit po e kalojnë natën në qiellë të hapur, vendosen tenda (Video)

Ina - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë, përcjell Telegraf. Qytetarët e Shkupit nuk ndjehen rehat të flejnë në ...

Frika e tërmeteve/ Banorët e Shkupit do ta kalojnë serish natën jashtë

Albeu.com - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet dhe banorët nuk po gjejnë qëtësi sepse lëkundjet vazhdojnë të përsëriten . Qytetarët e Shkupit nuk duan të rrezikojnë që të flenë në shtëpitë e tyre prandaj edhe gjatë ...

Ja sa tërmete janë shënuar sot në tërë botën

Almakos - 12.09.2016

Afërsisht 100 tërmete e kanë dridhur sot tërë botën, njofton quakes.globalincidentmap.com, e cila ka regjistruar edhe tërmetin e fundit në Maqedoni në ora 20 me intensitet prej 4.0 ballë të shkallës ...

Pas tërmetit disa qytetarë të Shkupit sonte natën do ta kalojnë para ambasadës së SHBA-së (Video)

Almakos - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë. Qytetarët e Shkupit nuk ndjehen rehat të flejnë në shtëpitë e tyre pasi ...

Pas tërmetit uji ndron ngjyrën në Shkup (VIDEO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Pas tërmetit të fuqishëm që goditi pasdite Shkupin, në fshatin Studeniçan një çeshme e fshatit ka ndruar ngjyrën e ujit dhe përbërjen. Për më tepër shihni videon/ ...

Shikoni se si shkupjani ka krijuar detektor për tërmete (FOTO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Pak nga panika, dhe pak për humor, një shkupjan ka krijuar një detektor me elemente të shtëpisë për të kuptuar se kur ka ...

Hoxha nga Shkupi beson se tërmetet janë eksperimente nga dora e njeriut në Ballkan (FOTO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Hoxha kontravers nga Shkupi dhe njëherëit drejtuesi i Diasporës Shqiptare për Maqedoninë, Musa Llamallari i njohur me nofkën si Tim Shkupi beson se tërmetet në Shkup kanë ndodhur si pasojë e ...

Ja ku e kaluan natën shkupjanët nga frika e tërmetit (Foto)

Gazeta Express - 12.09.2016

Pas katër tërmeteve që ndodhën sot në Shkup ku pati mbi 50 persona të lënduar dhe shumë dëme materiale disa banorë të Shkupit kanë vendosur që natën të kalojnë në shator, njofton ...

Cila është arsyeja për tërmete të shpeshta në Maqedoni dhe Ballkan?!

Zeri - 12.09.2016

Në territorin e Maqedonisë por edhe në Kosovë dhe vendet e rajonit janë ndier dridhje të lehta të njohura si tërmete. Janë analizuar se tërmetet të cilët për disa muaj kanë dridhur Maqedoninë dhe ...

Kjo është arsyeja pse po ndodhin tërmete të shpeshta në Maqedoni dhe Ballkan

Gazeta Express - 12.09.2016

Në territorin e Maqedonisë por edhe në Kosovë dhe vendet e rajonit janë ndier dridhje të lehta të njohura si ...

Hapet numër telefoni për asistencë ndaj qytetarëve në lidhje me tërmetin në Shkup

Telegrafi - 12.09.2016

Pas tërmeteve të djeshme, me epiqendër në Shkup, ku u regjistrua një fuqi prej 5.3 ballë Rihter, dhjetëra qytetarë kërkuan ndihmë mjekësore, për shkak të lëndimeve të marra gjatë tentimit për të dalë ...

Ja si provokohet një hoxhë sikur ka tërmet në një emision live (Video)

Gazeta Express - 12.09.2016

Në një emision një hoxhë duke biseduar me moderatorin, stafi i një studio ka improvizuar sikur po ndodh tërmet, por Hoxha vazhdon duke kënduar pjesë nga Kurani duke mos u frikësuar ...

Bie tërmet dhe ndodheni në shtëpi? Ja si mund të mbroheni

Gazeta Express - 12.09.2016

Lëkundjet e tërmetit janë një dukuri e zakonshme, por rreziku prej tyre mbetet permanentet në çdo rast, në vrasi të fuqisë së ...

Ja si e shkatërroi Shkupin tërmeti i vitit 1963, mbi 1 mijë persona humbën jetën (VIDEO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku jetën e humbën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të ...

Ja ku e kaluan natën shkupjanët nga frika e tërmetit (Foto)

Zeri - 12.09.2016

Pas katër tërmeteve që ndodhën dje në Shkup ku pati mbi 50 persona të lënduar dhe shumë dëme materiale disa banorë të Shkupit kanë vendosur që natën të kalojnë në shator, njofton TetovaSot.

Shkup - Numër për paraqitjen e dëmeve nga tërmetet e djeshme

Gazeta Express - 12.09.2016

Për t’u dalë në ndihmë qytetarëve pas tërmeteve të djeshme me epiqendër në Shkup, Shtabi për menaxhim me kriza në Maqedoni hapi një numër telefoni– 195, ku qytetarët mund të kërkojnë vlerësim, nëse ...

Tërmeti i vitit 1963 në Shkup, mbi 1 mijë persona humbën jetën (VIDEO)

Zeri - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku jetën e humbën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti nodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla ...

I fundit nga seria e tërmeteve në Shkup mbrëmë në 20:57

Gazeta Express - 12.09.2016

I fundit nga seria e tërmeteve që ndodhën në rajonin e Shkupit u regjistrua mbrëmë në orën 20:57 me magnitudë prej 2,1 gradë sipas Rihterit, njoftoi Observatori sizmologjik i ...

Frika nga tërmeti, shkupjanët kalojnë natën në tenda

Gazeta Express - 12.09.2016

Të frikësuar se mund të mbesin nën gërmadha në rast të ndonjë tërmeti të fuqishëm, disa qytetarë të Shkupit kanë kaluar natën në qiell të hapur. Ata kanë improvizuar kampe me tenda ku kanë kaluar ...

Dy tërmete të fuqishme në Turqi

Gazeta Express - 12.09.2016

Mediat turke raportojnë se gjatë ditës së sotme në zonën e detit Egje kanë janë regjistruar dy tërmete brenda një ore, shkruan Gazeta ...

Regjistrohet një tërmet i ri në Shkup dhe 300 raportime për dëme materiale

Telegrafi - 12.09.2016

Dje Maqedonia u përfshi nga dhjetëra tërmete, ndërkaq katër nga to ishin me fuqi që arriti deri më 5.3 ballë Rihter, tërmete që u ndjenë në tërë Maqedonië dhe në vendet fqine, përcjell Telegrafi ...

Dy tërmete të fuqishme në Turqi

Zeri - 12.09.2016

Mediat turke raportojnë se gjatë ditës së sotme në zonën e detit Egje kanë janë regjistruar dy tërmete brenda një ore, shkruan Gazeta Express. Dridhjet e para janë shkaktuar në orën 11:26 dhe sipas ...

Tërmet i ri sot në Shkup, epiqendra në Haraçinë

Gazeta Express - 12.09.2016

Një tërmet i ri, i përcjellë me buçitje, është regjistruar në Shkup edhe sot në orën ...

Hasanbegu lagjja më e dëmtuar nga tërmetet në Shkup (VIDEO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Dëmet më të mëdha nga seria e tërmeteve që e goditën gjtë ditës së djeshme Shkupin janë regjistruar në banesat e banimit në lagjen ...

Një tjetër tërmet godet sot Shkupin, mbi 300 raportime për dëme materiale

BalkanWeb - 12.09.2016

SHKUP- Një tjeter tërmet me fuqi prej 2-2.5 ballë Rihter është regjistruar edhe sot rreth orës 10. Qytetarët kanë raportuar për dëme materiale dhe lëndime trupore.

MPB: Në tërmetin e djeshëm në Shkup janë dëmtuar shtëpi, automjete dhe objekte shtetërore

Gazeta Express - 12.09.2016

Poliicia e Shkupit sot raporton se nga tërmeti i djeshëm i fuqishëm që goditi kryeqytetin janë raportuar dëme në më shumë lagje si pasojë e dridhjes së ...

MPB e Maqedonisë: Nga tërmetet janë dëmtuar vetura, shtëpi dhe objekte të ndryshme

Telegrafi - 12.09.2016

Ministria e punëve të brendshme (MPB) ka dalë me njoftim zyrtarë se nga tërmetet që goditën dje rajonin e Shkupit, janë raportuar dëme të shkaktuara nga lëkundjet e tokës, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sërish tërmet në Shkup

Gazeta Express - 12.09.2016

​Një dridhje e re ka ndodhur para pak minutash në kryeqytet duke shkaktuar kështu panik tek qytetarët të cilët tashmë janë mësuar se gati çdo orë ndodh nga një dridhje tërmeti, njofton ...

Shkupi vazhdon të dridhet, tërmeti i dytë sot

Gazeta Express - 12.09.2016

Në orën 14:19 një tërmet me fuqi 3,7 ballë sipas Rihterit sërish e dridhi Shkupin, dhe sërish epiqendra ka qenë në afërsi të njofton ...

Pak minuta më parë, tjetër tërmet i fuqishëm në Shkup

Mapo - 12.09.2016

Një dridhje e re ka ndodhur para pak minutash në kryeqytet duke shkaktuar kështu panik tek qytetarët të cilët tashmë janë mësuar se gati çdo orë ndodh nga një dridhje tërmeti.

Shkupi vazhdon të dridhet, tërmeti i dytë sot

Zeri - 12.09.2016

Në orën 14:19 një tërmet me fuqi 3,7 ballë sipas Rihterit sërish e dridhi Shkupin, dhe sërish epiqendra ka qenë në afërsi. Tërmeti ka zgjatur pak sekonda, por vetëm ka shtuar shqetësimet e banorëve ...

Turizmi në Nepal 1 vit pas tërmetit, ende zhvillim i ngadaltë

Ora news - 12.09.2016

Edhe pse ka kaluar 1 vit që prej tërmetit që i mori jetën 900 personave, Nepali e sidomos sektori i industrisë, ende vuan nga pasojat e tij. Numri i turistëve të cilët vizitojnë vendin ka rënë ...

Tërmeti lë shkupjanët jashtë shtëpive, preferojnë parqet (FOTO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Seria e tërmeteve që goditi Shkupin që nga mëngjesi i djeshëm, dhe që vazhdoi me disa dridhje të dheut edhe gjatë ditës së sotme, ka traumatizuar një numër të madh të banorëve të kryeqendrës së ...

Panik në "City Mall" - Ja si e ndien edhe kosovarët tërmetin në Shkup (VIDEO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Tërmeti i pasdites së djeshme, i cili ishte më i fuqishmi në serinë që goditi Shkupin, u ndie edhe në Qendrën tregtare "City Mall", e cila si zakonisht të dielave ishte përplot me ...

Përse kaq shumë tërmete në Mesdhe?

Zeri - 12.09.2016

Rajoni i Mesdheut është shumë aktiv për shkak të përplasjes së pllakës kontinentale afriko-euroaziatike Të dielën, Shkupin e ka goditur edhe një tërmet i fuqishëm, ndërsa tërmeti është dëgjuar edhe ...

Tërmet i rëndë në Korenë e Jugut

Gazeta Express - 12.09.2016

​Një tërmet i fuqishëm i cili u regjistrua të jetë 5.8 shkallë ka goditur rajonin jugperëndimor të Koresë së Jugut, ka thënë agjencia meteorologjike e ...

Panik në 'City Mall' - Ja si e ndien edhe kosovarët tërmetin në Shkup (VIDEO)

Zeri - 12.09.2016

Tërmeti i pasdites së djeshme, i cili ishte më i fuqishmi në serinë që goditi Shkupin, u ndie edhe në Qendrën tregtare "City Mall", e cila si zakonisht të dielave ishte përplot me vizitorë.

Edhe një tërmet e dridhi Shkupin

Telegrafi - 12.09.2016

Para pak minutash edhe një tërmet e ka dridhur Shkupin me 4.8 shkallës, njofton Enti-Seizmologjik në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet tjera të Maqedonisë ...

Tërmet i ri i fuqishëm dridh Shkupin

Gazeta Express - 12.09.2016

Një tërmet i ri mjaft i fuqishëm dridhi sonte, në orën 19:53 rajonin e Shkupit, njofton ...

Tërmet i ri i fuqishëm dridh Shkupin

Zeri - 12.09.2016

Një tërmet i ri mjaft i fuqishëm dridhi sonte, në orën 19:53 rajonin e Shkupit, njofton GazetaExpress. Tërmeti ka qenë me fuqi 4,8 ballë sipas shkallës së Rihterit.

Vazhdon paniku në Shkup: 100 tërmete brenda dy ditëve

Zeri - 12.09.2016

Seria e tërmeteve në rajonin e Shkupit ende po vazhdon, kurse dridhja e fundit ka ndodhur sonte rreth orë 19 e 55 minuta, me fuqi prej 4.8 shkallë të Rihterit.

Kështu u dridhën dje televizionet RTVM dhe Kanal 5 nga tërmeti i fuqishëm (Video)

Telegrafi - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Banorët e Shkupit nuk do të flejnë nëpër shtëpija, janë vendosur tek ambasada e SHBA-ve (Video)

Telegrafi - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Kështu u dridhën dje televizionet në Maqedoni nga tërmeti i fuqishëm (Video)

Zeri - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Banorët e Shkupit nuk do të flejnë nëpër shtëpija, janë vendosur tek ambasada e SHBA-ve (Video)

Zeri - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë. Qytetarët e Shkupit nuk ndjehen rehat të flejnë në shtëpitë e tyre pasi ...

Ciklet e hënës shkaktar të tërmeteve të mëdha?

Gazeta Express - 12.09.2016

Graviteti. Mund ta njihni si një forcë që shpjegon atë se si të gjitha materiet erdhën në jetë. Mund ta njihni si një gjë që bën që oqeanet e Tokës të lëvizin mbrapa dhe para me radhë dy herë në ...

Instituti Sizmologjik: Istogu, Peja e Prizreni, qytetet më të rrezikuara nga tërmetet

Gazeta Express - 12.09.2016

Kosovarët nuk duhet të kenë panik, sepse vendi jonë në përgjithësi nuk është i rrezikuar nga tërmetet, thotë ​Shemsi Mustafa nga Instituti Sizmologjik i ...

Kur Shkupin e dridhi tërmeti në vitin 1963, 1.070 persona humbën jetën (VIDEO)

Tetova Sot - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku jetën e humbën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti nodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla ...

E provokojnë hoxhën sikur ka tërmet, por ai nuk frikësohet (VIDEO)

Tetova Sot - 12.09.2016

Në një emision një hoxhë duke biseduar me moderatorin, stafi i një studio ka improvizuar sikur po ndodh tërmet, por Hoxha vazhdon duke kënduar pjesë nga Kurani duke mos u frikësuar aspak.

Pas tërmeteve në Maqedoni, ja çfarë ndodh me ujin e pijshëm

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Tërmetet sot kanë frikësuar qytetarët e Maqedonisë. Përveç dëmeve materiale, njerëzve të lënduar dhe frikës, në Studeniçan të Shkupit ka ndodhur diçka e frikshme, citojnë mediat maqedonase.

Frika nga tërmeti, disa qytetarë kaluan natën në shatora | FOTO

Flaka - 12.09.2016

Pas katër tërmeteve që ndodhën dje në Shkup ku pati mbi 50 persona të lënduar dhe shumë dëme materiale disa banorë të Shkupit sonte kaluan natën ë shatora, njofton FLAKA.info Afër ambasadës së ...

Pse ka kaq shumë tërmete në Maqedoni e Ballkan

Java News - 12.09.2016

Në territorin e Maqedonisë, por edhe në Kosovë dhe vendet e rajonit përfshirë Shqipërinë janë ndier së fundi tërmete. Janë analizuar tërmetet të cilët për disa muaj kanë tronditur Maqedoninë dhe janë ...

Çfarë të bëni nëse gjendeni “përballë” një tërmeti

Java News - 12.09.2016

Lëkundjet e tërmetit janë një dukuri e zakonshme, por rreziku prej tyre mbetet permanentet në çdo rast, në vrasi të fuqisë së goditjes. Dy tërmete kanë rënë dje në Maqedoni duke shkaktuar panik dhe ...

VIDEO/ Historia: Si e shkatërroi Shkupin tërmeti i vitit 1963, mbi 1 mijë të vdekur

Gazeta Tema - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e tronditi një tërmet i fuqishëm ku humbën jetën 1.070 persona dhe u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti ndodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla kishte ...

1963… kur tërmeti në Shkup i mori jetën mbi 1 mijë personave (VIDEO)

Java News - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e tronditi një tërmet i fuqishëm ku humbën jetën 1.070 persona dhe u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti ndodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla kishte ...

Edhe një tërmet godet Shkupin

Java News - 12.09.2016

Një tjetër tërmet është ndjerë në Shkup, në orët e mbrëmjes. Saktësisht rreth orës 20:55, në lagjen Novo Lisiçe, një tërmet me intensitet të vogël është regjistruar atje, për të rikthyer panikun te ...

Ja si të qëndroni sigurt në rast tërmeti

Java News - 12.09.2016

Këto janë disa nga këshillat që mund të hyjnë në punë dhe të ndihmojnë në rast të tërmeteve. Asnjëherë mos u fshihni nën tavolina apo objekte të ngjashme.

Dy tërmete të fuqishme në Turqi

Java News - 12.09.2016

Mediat turke raportojnë se gjatë ditës së sotme në zonën e detit Egje kanë janë regjistruar dy tërmete brenda një ore, shkruan Gazeta Express. Dridhjet e para janë shkaktuar në orën 11:26 dhe sipas ...

Tërmet më i dobët sërish është ndjerë në Shkup

Flaka - 12.09.2016

Tërmet më i dobët paradite në orën 11 e 50 minuta sërish është ndjerë në Shkup dhe rrethinë. Sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane tërmeti ka qenë me magnitudë prej 2,3 sipas shkallës së ...

Si pasojë e tërmetit të djeshëm ndjehen dhjetëra lëkundje më të dobëta

Flaka - 12.09.2016

Gjatë natës së kaluar dhe këtë mëngjes, opservatori sizmologjik ka regjistruar dhjetëra dridhje më të dobëta, njofton SHENJA. Pas tërmetit të mbrëmshëm të orës 20:57, kishte edhe disa dridhje më të ...

Nga tërmetet janë dëmtuar vetura, shtëpi dhe objekte të ndryshme

Flaka - 12.09.2016

Ministria e punëve të brendshme (MPB) ka dalë me njoftim zyrtarë se nga tërmetet që goditën dje rajonin e Shkupit, janë raportuar dëme të shkaktuara nga lëkundjet e tokës, përcjell Telegrafi.

Vlerësimi, Kim Mehmeti tërmetin e ndërlidh me politikën

Flaka - 12.09.2016

Një vlerësim i veçantë për tërmetet në Shkup ka ardhur nga shkrimtari dhe politikani Kim Mehmeti, i cili thotë se tërmetet po ndodhin për shkak të politikbërjes qeveritare, njofton FLAKA.info “Më ...

Tjetër tërmet në Shkup

Shqiperia Ime - 12.09.2016

​Një dridhje e re ka ndodhur para pak minutash në kryeqytet duke shkaktuar kështu panik tek qytetarët të cilët tashmë janë mësuar se gati çdo orë ndodh nga një dridhje tërmeti, njofton Zhurnal.

Shkup, 300 lajmërime për dëme pas serisë së tërmeteve

Tetova Sot - 12.09.2016

Fasada të dëmtuara, çati dhe dritare të thyera janë dëmet më të shpeshta, të raportuara në Qendrën për menaxhim me kriza, pas një seri tërmetesh që kanë ndodhur në Shkup dje.

Edhe një herë sot tërmeti dridh Shkupin

Tetova Sot - 12.09.2016

Një dridhje e re ka ndodhur në ora 14.20 në Shkup duke shkaktuar kështu panik tek qytetarët të cilët tashmë janë mësuar se gati çdo orë ndodh nga një dridhje tërmeti.

Ja si duket një tërmet me fuqi 9,1 shkallë Reihter (VIDEO)

Tetova Sot - 12.09.2016

Tërmeti në Sendaj (Japoni) në vitin 2011 është tërmet me fuqi prej 8,9 deri në 9,1 shkallë Reihter, transmeton Portalb. Japonia më 11 mars të vitit 2011 u godit nga tërmeti i thellë 24,4 km, i cili ...

Sërish dridhet Shkupi nga tërmeti me një fuqi prej 4.8 shkallësh

Tetova Sot - 12.09.2016

Para pak çastesh në orën 19:54 një tërmet sërish u dëgjua në Shkup. Së shpejti priten edhe informacione në lidhje me epiqendrën e tërmetit dhe fuqinë e goditjes.

Tjetër tërmet i fuqishëm në Shkup

Java News - 12.09.2016

Para pak minutash një tjetër tërmet ka goditur Shkupin. Lëkundjet ishin 4.8 ballë të shkallës rihter, njofton Enti-Seizmologjik në Maqedoni. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet tjera të Maqedonisë ...

Observatorët ndërkombëtar, tërmeti i orës 19.53 në Shkup ishte 4 ballë të Rihterit

Tetova Sot - 12.09.2016

Observatorët ndërkombëtar ( Qendra Sizmiologjike Europiane- Mesdhetare, QSEM) kanë përditësuar të dhënat për tërmetin e orës 19:54 që goditi Shkupin, dhe e kanë caktuar intensitetin në 4 ballë të ...

Garevski qetëson: Sonte do të fle i qetë në shtëpinë time në Shkup

Flaka - 12.09.2016

“Nuk ka hapësirë për panikë, këta nuk janë tërmete identike dhe bëhetë fjalë për tërmete më të vogla. Unë sonte do të fle i qetë në shtëpinë time në Shkup”, kështë është shprehur Mihail Garevski, ...

Afër 100 tërmete janë regjistruar vetëm sot në tërë botën

Flaka - 12.09.2016

Afërsisht 100 tërmete e kanë dridhur sot tërë botën, njofton quakes.globalincidentmap.com, e cila ka regjistruar edhe tërmetin e fundit në Maqedoni në ora 20 me intensitet prej 4.0 ballë të shkallës ...

Pas tërmetit disa qytetarë të Shkupit sonte natën do ta kalojnë para ambasadës së SHBA-së (Video)

Tetova Sot - 12.09.2016

Në Maqedoni nuk ndalen tërmetet por ajo çka bie në sy është edhe paniku i qytetarëve në kohën kur dridhen vendet ku ata janë. Qytetarët e Shkupit nuk ndjehen rehat të flejnë në shtëpitë e tyre pasi ...

Ekspertët tregojnë se si të shpëtojmë nga tërmetet !

Flaka - 12.09.2016

Shpëtimi nga tërmeti është tek konstruksionet kualitative dhe jo nga ikja, thotë Goran Markovski, profesor i ndërtimtarisë në Fakultetin e Shkupit, transmeton FLAKA.info “Jetojmë në banesa kolektive.

Tërmeti i fuqishëm e çoi në këmbë Shkupin

Antpress - 12.09.2016

Dy minuta para orës shtatë të mëngjesit, Shkupin e zgjuan dy tërmete të njëpasnjëshme. I pari me intensitet prej 3.9 ballëve sipas Rihterit që ndodhi në orën 06:58, dhe tjetri një minutë më vonë me ...

Observatori sizmologjik jep detajet e lëkundjeve

Antpress - 12.09.2016

Tërmeti i fundit që ndodhi në orën 15 e 10 minuta zyrtarisht ishte 5.3 ballë i shkallës Rihter. Sipas sizmologjisë bën pjesë në tërmetet e matura jo të fuqishme.

Tërmeti i fuqishëm, frikë në mesin e banorëve

Antpress - 12.09.2016

Banorët e Fushës Topanës, Hekuranës dhe lagjeve tjera të Shkupit rrëfejnë momentet e frikshme që kanë përjetuar në momentin kur tërmeti i fuqishëm me magnitud 5.3 dridhi kryeqendrën.

Seria e fundit e tërmeteve u regjistrua rreth orës 21

Republika - 12.09.2016

Seria e fundit e tërmeteve që ndodhi në rajonin e Shkupit është regjistruar mbrëmë në orën 20 e 57 minuta me magnitudë prej 2,1 ballësh sipas shkallës së Rihterit, njoftoi Obeservatori Sizmologjik ...

Shkupi dridhet sërisht edhe sot

Republika - 12.09.2016

Një dridhje e re është regjistruar rreth orës 11:50 në Shkup. Tërmeti u ndje në qendër të qytetit dhe në periferi. Deri në orën 10 në mëngjes Observatori Sizmologjik ka regjistruar një sërë tërmetesh ...

Lajm i fundit: Ora 11.50 sërish tërmet në Shkup

Antpress - 12.09.2016

Tërmeti ka qene me intensitet 2.7 balle. Me thellesi 1 km dhe me epiqender 6 km nga Shkupi. Tërmeti eshte ndier ne oren 11.50 ...

Pse ndodhin tërmete në ballkan?

Antpress - 12.09.2016

Në territorin e Maqedonisë, por edhe në Kosovë dhe vendet e rajonit përfshirë Shqipërinë janë ndier së fundi tërmete. Janë analizuar tërmetet të cilët për disa muaj kanë tronditur Maqedoninë dhe janë ...

Termete të reja, të intensitetit të ulët, në Shkup

Kosova Live - 12.09.2016

Dy termete të reja, një në orë 09:50 dhe tjetri në orën 11:50, me intensitet 2,3 të shkallës së Rihterit, dridhën sot Shkupin. Epiqendra e tërmetit të parë, sipas mediave maqedonase, ishte në kufirin ...

Një tjetër tërmet goditi Maqedoninë, kësaj radhe 3.7 ballë

Republika - 12.09.2016

Edhe një tërmet ka goditur Shkupin në ora 14:19, i shkallës 3,7 sipas Rihterit. Epiqendra e tërmetit në fjalë ishte rreth 9 kilometra në verilindje të Shkupit.

Tërmet tjetër rreth orës 11:50 dridhi Shkupin dhe rrethinën

Antpress - 12.09.2016

Një tërmet tjetër sot u regjistrua rreth orës 11:50 në rajonin e Shkupit. Kjo lëkundje e tokës vjen sërish pas dridhjeve serike që ndodhën dje dhe mbrëmë.

Tërmeti, shkupjanët natën kaluan nën qiell të hapur

Antpress - 12.09.2016

Një pjesë e banorëve të Shkupit natën e kaluan nën qiell të hapur. Nëpër tenda, me batanije në parqet para ndërtesave, të gjithë fqinjët së bashku nga frika e ndonjë tërmeti tjetër, vendosën të mos ...

Lëkundje të reja në rajonin e Shkupit

Antpress - 12.09.2016

Tërmete të reja janë regjistruar sot dhe gjatë natës së kaluar në Shkup. I fundit është regjistruar në orën 14 e 19 minuta me fuqi prej 3.7 ballë të riterit.

Tërmeti, ekspertët: Mund të përballohen dridhje edhe më të forta

Antpress - 12.09.2016

Tërmeti i djeshëm prej 5,3 ballëve është i konsiderueshëm, por ndërtesat e Shkupit janë të projektuara dhe ndërtuara që të përballojnë dridhje edhe më të forta.

Kur Shkupin e dridhi tërmeti në vitin 1963, 1070 persona humbën jetën (VIDEO)

Antpress - 12.09.2016

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku jetën e humbën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të tjerë. Tërmeti nodhi në orën 5 e 17 minuta, ndërsa dridhje më të vogla ...

Sërish tërmet në Shkup në ora 19:54

Republika - 12.09.2016

Në orën 19:53 një tërmet sërish ka tronditur Shkupin. Epiqendra e tërmetit prej 4.8 ballë sipas Rihter ka qënë 4 km larg nga ...

Lajm i fundit/ Tërmet prej 4.8 shkale përsëri nê Shkup dhe regjion

Antpress - 12.09.2016

– Një dridhje e re është regjistruar vetëm pak minuta më parë në kryeqendrën e Maqedonisë, me magnitutë 4.8 shkallë, njofton Zhurnal. Sipas Qendrës Sizmike Evropiane, emsc-csem.org, tërmeti ishte i ...