TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Bregu: Emërimi i drejtorit të SHISH-it, sipas Kushtetutës

Gazeta Start - 12.08.2012

"Largimi i Bahri Shaqirit nga posti i Drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror dhe emërimi në këtë detyrë i zotit Visho Ajazi u bë në përputhje të plotë me ligjet dhe Kushtetutën e vendit", tha sot zëdhënësja e Qeverisë, Majlinda Bregu, ...

Bregu: "Kreu i ri i SHISH, në përputhej të plotë me Kushtetutën"

Shekulli - 12.08.2012

TIRANE – Zëdhënësja e qeverisë, njëkohësisht ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, ka reaguar sot mbi emërimin e kundërshtuar rë Visho Likës si kreu i ri i SHISH. “U bë në përputhje të plotë me ligjet dhe Kushtetutën e vendit.

PS: “Ministrja e Çintegrimit tregoi përrallën e radhës!"

Shekulli - 12.08.2012

TIRANË - “Ministrja e Çintegrimit, në vend që të kërkojë falje për dështimin e njëpasnjëshëm në detyrën e saj, gjen guximin të justifikojë veprimin e Bujar Nishanit, i cili si një shërbëtor i denjë i Kryeministrit, pa u konsultuar me asnjë ...

Bregu: Rama po bën histerizëm politik, s`pranon sundimin e shumicës

LajmiFundit - 12.08.2012

Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu në një deklaratë nga selia e qeverisë në kryeministri, ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të ditëve të fundit nga opozita, duke i cilësuar këto qëndrime si qëllime të qarta për bllokimin e statusit të ...

Bregu: SHISH, jo pronë partie

Albeu.com - 12.08.2012

Bregu: SHISH, jo pronë partie Pas debateve dhe reagimeve të shumta në radhët e politikës por edhe aleatëve ndërkombëtarë lidhur me dekretimin e shkarkimit të Kreut të SHISH , Bahri Shaqiri dhe emërimin në këtë post të Visho Likës ka ardhur ...

Rama: Presidenti dhe SHISH, shërbëtorë të Berishës

Albeu.com - 12.08.2012

Rama: Presidenti dhe SHISH, shërbëtorë të Berishës Kryesocialisti Edi Rama ka shprehur keqardhje për furinë e sotme anti opozita re te qeverise, sic e quan ai, pasi sipas tij që Kreu i Shtetit e ai i SHISH jane sherbetore te Kryeministrit ...

Rama: Berisha s`pyeti SHBA-në për drejtorin e SHISH, koha e tij në pushtet po mbaron

LajmiFundit - 12.08.2012

Kryetari i PS, Edi Rama, komentoi përsëri sot emërimin e kreut të ri të Shërbimit Informativ. “Keqardhje per furine e sotme antiopozitare te qeverise po qe kreu i shtetit e ai i SHISH jane sherbetore te KM, e thone faktet jo opozita! Edhe ...

PS: Lika, bashkëpunëtor i Gazidedes

Albeu.com - 12.08.2012

PS: Lika, bashkëpunëtor i Gazidedes Reagimit në twitter të Ramës lidhur me deklaratën e ministres Majlinda Bregu për shkarkimin e Kreut të SHISH Bahri Shaqiri, i është bashkangjitur dhe qëndrimi zyrtar i PS-së, ku në një deklaratë për ...

Bregu: PS emëroi Klosin në krye të SHISH, i akuzuar për trafik armësh

LajmiFundit - 12.08.2012

UPDATE – Maxhoranca e cilëson ndryshim kushtetues emërimin e Visho Likës në vend të Bahri Shaqirit në drejtimin e shërbimit informativ shtetëror.

Kreu i SHISH, PS: Ministrja e Çintegrimit e paraqet njeriun e Gazidedes si akademik

LajmiFundit - 12.08.2012

“Mazhoranca duhet të kërkojë falje për lirimin nga detyra të drejtorit të SHISH për ta zëvendësuar me një ushtar të Sali Berishës”, thuhet në një deklaratë të Partisë Socialiste shpërndarë ditën e sotme pas akuzave të bëra nga ministrja e ...

Qeveria: SHISH është i yni

Top Channel - 12.08.2012

Qeveria ka reaguar ashpër ndaj akuzave të opozitës për zëvendësimin e papritur të kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror. Zëdhënësja e qeverisë, Majlinda Bregu, tha se janë socialistët ata që gjatë qeverisjes së tyre kanë vendosur ...

PS: SHISH-in e kontrollon Berisha

Top Channel - 12.08.2012

Socialistët kanë reaguar menjëherë më pas duke i dhënë udhë akuzave të ministres së “çintegrimit”, siç cilësohet zonja Majlinda Bregu në deklaratën për shtyp të shpërndarë nga Selia Rozë.

Shefi i ri i SHISH, Visho Ajazi me shtetësi kanadeze?

LajmiFundit - 12.08.2012

Shefi i ri i SHISH, Visho Ajazi Lika është larguar ne vitin 1997 nga Shqipëria për tu vendosur ne Kanada ku ka jetuar për 12 vjet. Drejtori i ri i SHISH, pas 3 vjetësh qëndrim, është pajisur me pasaporte kanadeze, çka do te thotë se është ...

Moisiu: Shqetësues shkarkimi i kreut të SHISH-it

Gazeta Republika - 12.08.2012

Ish-Presidenti i Shqipërise Alfred Moisiu e shikon shqetësues mënyrën e shkarkimit të Drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri.

Kreu i SHISH, AK, Spahiu: Institucionet janë pushtuar

BalkanWeb - 12.08.2012

SARANDE - Kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu e konsideron dekretimin nga Presidenti Nishani të shkarkimit të kreut të SHISH, Bahri Shaqiri dhe emërimi në këtë post të Visho Ajazi Likës, si një vendosje të Shërbimit Informativ ...

Bregu:SHISH,agjenci e ekzekutivit. Rama,histerik

Panorama - 12.08.2012

TIRANE- Ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu vlerësoi figurën e Visha Ajazit, drejtorit të sapoemëruar në krye të SHISH, ndërsa akuzoi kreun e Partisë Socialiste, Edi Rama se ka shpërthyer në stuhi histerike gjoja duke mbrojtur ...

Shkarkimi i Kreut të SHISH, Bregu: Agjenci e shtetit, jo pronë partie

Botasot - 12.08.2012

Pas debateve dhe reagimeve të shumta në radhët e politikës por edhe aleatëve ndërkombëtarë lidhur me dekretimin e shkarkimit të Kreut të SHISH, Bahri Shaqiri dhe emërimin në këtë post të Visho Ajazit ka ardhur dhe reagimi i parë zyrtar nga ...

Shkarkimi i Kreut të SHISH, Bregu: Agjenci e shtetit, jo pronë partie

Ora news - 12.08.2012

Pas debateve dhe reagimeve të shumta në radhët e politikës por edhe aleatëve ndërkombëtarë lidhur me dekretimin e shkarkimit të Kreut të SHISH, Bahri Shaqiri dhe emërimin në këtë post të Visho Ajazit ka ardhur dhe reagimi i parë zyrtar nga ...

“Presidenti dhe SHISH, shërbëtorë të Berishës”

Panorama - 12.08.2012

TIRANE- Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama shprehi sot keqardhje për deklaratat e maxhorancës. Në një reagim në Tëitter, kryetari i socialistëve, duke iu referuar deklaratave të ministres së Integrimit, Majlinda Bregu u shpreh se ...

Rama: Presidenti dhe SHISH, shërbëtorë të Kryeministrit

Ora news - 12.08.2012

Kryesocialisti Edi Rama ka shprehur keqardhje për furinë e sotme antiopozitare te qeverise, sic e quan ai, pasi sipas tij që Kreu i Shtetit e ai i SHISH jane sherbetore te Kryeministrit , e thone faktet dhe jo opozita.

Kreu i SHISH, Bregu: U zbatua ligji. Rama: Emëruat shërbëtorin e Berishës

BalkanWeb - 12.08.2012

TIRANE - Mazhoranca u kundërpërgjigjet akuzave të opozitës për emërimin e kreut të ri të SHISH. Ministrja e integrimit Majlinda Bregu deklaroi se SHISH është një agjenci e ekzekutivit dhe largimi i Bahri Shaqirit është kryer në përputhje ...

PS: Bregu ministre e dështuar, Lika bashkëpunëtor i Gazidedes

Ora news - 12.08.2012

Reagimit në twitter të Ramës lidhur me deklaratën e ministres Majlinda Bregu për shkarkimin e Kreut të SHISH Bahri Shaqiri, i është bashkangjitur dhe qëndrimi zyrtar i PS-së, ku në një deklaratë për mediat shprehet se mazhoranca duhet të ...

Shqipëri, qeveria mbron ndryshimet në SHISH

VOA - 12.08.2012

Ministrja e Integrimit “opozita shpif. Shaqiri u largua pas 8 vitesh”. Socialistët “drejtori i ri ushtar i kryeministrit. Bashkë[unëtor i Gazidedes” Në Shqipëri qeveria reagoi sot pas polemikave dhe akuzave që nxiti shkarkimi i drejtorit ...

Visho Ajazi, shtetas kanadez?!

Botasot - 12.08.2012

Ndërsa kane kaluar katër dite qe Visho Lika ka marre detyrën e Drejtorit te SHISH, media ka zbuluar gjera interesante ne jetën e tij. Visho Ajazi Lika është larguar ne vitin 1997 nga Shqipëria për tu vendosur ne Kanada ku ka jetuar për 12 ...

Ndryshimi i kreut të SHISH, Topi: Shenja totalitariste

Gazeta Start - 11.08.2012

Tiranë - Shkarkimi dhe zëvendësimi i kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri, u prit me reagime të shumta në Shqipëri. Opozita e akuzon kryeministrin Berisha se po përpiqet të verë nën kontroll institucionet e pavarura.

Zbardhet pasuria e kreut të SHISH, 60 mijë dollarë kanadeze nga pensioni

Shekulli - 11.08.2012

Drejtori i sapodekretuar i Shërbimit Informativ të Shtetit, Visho Ajazi Lika rezulton të ketë vendosur një pasuri të konsiderueshme gjatë emigrimit të tij 12 vjeçar në Kanada.

Ndërhyrja në SHISH, Topi: Berisha po rikthen sistemin totalitar

Lajmeshqip - 11.08.2012

Tiranë – Ish-presidenti I Shqipërisë Bamir Topi, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka hedhur akuza të forta ndaj kryeministrit Sali Berisha, duke thënë se zgjedhja e kreut të ri të SHISH është një hap i rëndësishëm prapa.

S’mund ta ndalim dot Berishën; është vonë tanimë

Top Channel - 11.08.2012

MUSTAFA NANO - Gjesti më i fundit i Berishës, ai i shkarkimit të papritur të Bahri Shaqirit nga posti i kreut të SHISH-it dhe i emërimit në vend të tij të Visho Ajazi Likës, ka tronditur gjithë mjedisin politik, mediatik dhe atë diplomatik.

Pasuria e deklaruar nga kreu i ri i SHIK-ut

Albeu.com - 11.08.2012

Pasuria e deklaruar nga kreu i ri i SHIK-ut Visho Lika Drejtori i ri i Shërbimit Informativ të Shtetit, Visho Ajazi Lika rezulton të ketë vendosur një pasuri të konsiderueshme gjatë emigrimit të tij 12 vjeçar në Kanada.

Klosi: Si e njoha Likën në universitet dhe në SHISH

Top Channel - 11.08.2012

Ish-drejtuesi i Shërbimit Informativ, Fatos Klosi, deklaron se ai ka një njohje të hershme me kreun aktual të SHISH-it, Visho Likën. Në një prononcim për “Shqip”, Klosi thekson se e njeh Likën nga ambientet e përbashkëta universitare, duke ...

Kreu i SHISH, 60 mijë $ nga pensioni kanadez

Albeu.com - 11.08.2012

Kreu i SHISH, 60 mijë $ nga pensioni kanadez Visho Lika Drejtori i sapodekretuar i Shërbimit Informativ të Shtetit, Visho Ajazi Lika rezulton të ketë vendosur një pasuri të konsiderueshme gjatë emigrimit të tij 12 vjeçar në Kanada.

Moisiu: Shkarkimi i Shaqirit, shqetësues

Albeu.com - 11.08.2012

Moisiu: Shkarkimi i Shaqirit, shqetësues Ish-Presidenti i Shqipërise Alfred Moisiu e shikon shqetësues mënyrën e shkarkimit të Drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri.

Moisiu: Shqetësues shkarkimi i Shaqirit

Top Channel - 11.08.2012

Ish-Presidenti i Shqipërise Alfred Moisiu e shikon shqetësues mënyrën e shkarkimit të Drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri.

Topi: E qartë tentativa e Kryeministrit për të kapur çdo institucion

Gazeta Republika - 11.08.2012

Ish-Presidenti Bamir Topi ka komentuar shkarkimin e kreut të SHISH-it, Bahri Shaqirit, zgjedhjen e nënkryetarit të ri të KLD-së, si dhe ka deklaruar se do të rikthehet në politikë në fund të këtij muaji.

Topi: Berisha po rikthen sistemin totalitar në vend

Panorama - 11.08.2012

Ish-presidenti Bamir Topi, në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, e akuzoi Kryeministrin Berisha se po rikthen sistemin totalitar. Duke iu referuar emërimit të kreut të ri të SHISH-it, por dhe nënkryetarit të KLD-së, Topi tha se kreu i ...

ILDKP zbardh pasurinë e kreut të SHISH, Visho Ajazi

Panorama - 11.08.2012

Drejtori i ri i Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi, megjithëse prej katër vjetësh është zv.ministër në Tiranë, lidhjet me Kanadanë vazhdon t’i mbajë.

Zbardhet pasuria e kreut të SHISH, 60 mijë dollarë kanadeze nga pensioni

BalkanWeb - 11.08.2012

TIRANE - Drejtori i sapodekretuar i Shërbimit Informativ të Shtetit, Visho Ajazi Lika rezulton të ketë vendosur një pasuri të konsiderueshme gjatë emigrimit të tij 12 vjeçar në Kanada.

Shkarkimi i Shaqirit, Klosi: Kohë e papërshtatshme, Lika zgjedhje e keqe

Botasot - 11.08.2012

E drejtë legjitime e Kryeministrit për të pasur një njeri të pranueshëm për të në krye të SHISH, por moment i papërshtatshëm për shkarkimin e kryetarit të deritanishëm, Bahri Shaqirit nga drejtimi i këtij institucioni.

Topi: Berisha si komunist

Yll Press - 11.08.2012

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-Presidenti Topi tha se ndryshimet e fundit në institucione, duke nënkuptuar emërimin e kreut të ri të SHISH-it dhe nënkryetarit të KLD-së, janë simptoma të qarta të një politike totalitariste.

Shkarkimi i kreut të SHISH, Arvizu: Pa koment

Shekulli - 10.08.2012

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka deklaruar se ende nuk ka asnjë koment në lidhje me shkarkimin e kreut të SHISH-it.

Felaj: Po rikthehet SHIK-u i Gazidedes

Gazeta Start - 10.08.2012

Tiranë – Partia Socialiste, shprehu sërish shqetësimin për emërimin e kreut të ri të Shërbimit Informativ Shtetëror, duke nënvizuar se emërimi i djeshëm rikthen Shqipërinë në periudhën e vitit 1997.

Felaj: "U kthyem mbrapsht si në '97-ën"

Shekulli - 10.08.2012

Një deklaratë për mediat pas zgjedhjes së kreut të ri të SHISH, ka bërë edhe deputetja e PS-së, Ermonela Felaj. Duke përsëritur qëndrimin e kreu të PS-së, Edi Rama.

Heshtja dhe akuzat për kreun e SHISH-it

Gazeta Start - 10.08.2012

Tiranë – Mesditën e së enjtes, Presidenca njoftoi me anë të një deklarate të shkurtër dhe pa shumë shpjegime, se ishte liruar nga detyra kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri, dhe në vend të tij është emëruar Visho Lika.

Kush është Visho Lika

Portalb - 10.08.2012

Visho Ajazi Lika është diplomuar në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, dega matematikë (1976-1981). Në vitin 1991 ai mbrojti doktoraturën (PhD) në shkenca kompjuterike dhe në periudhën mars-korrik 1993 dhe një ...

Visho Lika shef i ri i Shërbimit informativ shtetëror

Idividi - 10.08.2012

Tiranë, 9 gusht 2012 (MIA) - Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, dekretoi sot lirimin nga detyra të kreut të SHISH-it (Shërbimi Informativ Shtetëror), Bahri Shaqiri.

Shqipëri: Arvizu hesht për shkarkimin e kreut të SHISH

Portalb - 10.08.2012

Një ditë pasi presidenti Bujar Nishani ka firmosur shkarkimin e kreut të SHISH, Bari Shaqiri, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i akredituar në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka deklaruar se ende nuk ka asnjë koment.

PS, Felaj: Nishani ktheu njeriun e Gazidedes, SHISH, vegël në dorë të Berishës

LajmiFundit - 10.08.2012

Deputetja e PS, Ermonela Felaj në një deklaratë për median kritikoi ashpër sot vendimin e presidentit Bujar Nishani për shkarkimin e kreut të SHISH Bahri Shaqiri dhe emërimin në vend të tij të kandidatit të propozuar nga kryeministri Sali ...

Shkarkimi i Bahri Shaqirit nga SHISH, Arvizu: S`kam ende asnjë koment

LajmiFundit - 10.08.2012

Ambasadori amerikan në Tiranë, Aleksandër Arvizu ka thënë se ende nuk ka një koment në lidhje me shkarkimin e Bahri Shaqirit nga kreu i SHISH dhe zëvendësimin e tij me Visho Likën.

Felaj: Nishani na ktheu pas në kohë, SHISH në duart e Berishës

Albeu.com - 10.08.2012

Felaj: Nishani na ktheu pas në kohë, SHISH në duart e Berishës Bujar Nishani vuri njeriun e Gazidedes në krye të SHISH , ai e di mirë pse Saliu do ta ketë në dorë SHISH , kështu është shprehur në një deklaratë për mediat deputetja e PS-së ...

PS: Rikthehet SHIK-u i 1997

Top Channel - 10.08.2012

Partia Socialiste ka mbajtur qëndrim të ashpër kundër presidentit Bujar Nishani, i cili me propozim të kryeministrit Sali Berisha shkarkoi nga detyra shefin e Shërbimit Informativ Bahri Shaqiri dhe emëroi Visho Ajazin, ish-drejtor i ...

EKSKLUZIVE/ Zbardhet pasuria e kreut të ri të Shërbimit Informativ Shqiptar Visho Lika

LajmiFundit - 10.08.2012

EKSKLUZIVE— LAJMIFUNDIT– Kreu i sapo dekretuar i Shërbimit Informativ Shtetëror Visho Ajazi Lika rezulton të ketë ketë krijuar një pasuri të konsiderueshme ndërsa ka emigruar në Kanada për 12 vite.

Topi: Berisha kërkon të fusë një frymë totalitare me kontroll institucionesh

LajmiFundit - 10.08.2012

Ish Presidenti Bamir Topi deklaron se shkarkimi i kryetarit të Shërbimit Informativ Shtetëror sjell shumë pikëpyetje. Topi tha se nuk kam patur asnjë kërkesë për shkarkimin e Shaqirit nga detyra dhe se debate pati vetëm për çështjen e ...

Topi: Berisha po rikthen sistemin totalitar

Top Channel - 10.08.2012

Ish-presidenti i Republikës, Bamir Topi ka komentuar shkarkimin e kreut të SHISH, Bahri Shaqiri, duke vlerësuar se ishte një lëvizje që pritej të bëhej prej kohësh.

Shkarkimi i Shaqirit, Topi: Institucionet në pikëpyetje

Albeu.com - 10.08.2012

Shkarkimi i Shaqirit, Topi: Institucionet në pikëpyetje E ndërsa dhe vetë Ambasada e Amerikës e ka konsideruar dekretimin e Kreut të SHISH , një vendim të papritur duke u shprehur të befasuar, nuk ka ndodhur e njëjta gjë për ...

Klosi: Visho gënjen në CV-në e tij! Nishani takoi Shaqirin tre ditë para shkarkimit

LajmiFundit - 10.08.2012

Ish kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror Fatos Klosi zbulon se Presidenti Bujar Nishani e ka pritur në zyrë tre ditë para shkarkimit Bahri Shaqirin.

Topi: Berisha si komunist

Portalb - 10.08.2012

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi komentoi shkarkimin e Bahri Shaqirit dhe emërimin e kreut të ri të SHISH-it, duke e konsideruar vendimin e pasardhësit të tij, si përpjekje të kryeministrit Berisha për të kapur të gjitha ...

Shkarkimi i kreut të SHISH, SHBA: Koha dhe arsyeja përbëjnë pikëpyetje

Gazeta Republika - 10.08.2012

Ambasada Amerikane komentoi largimin nga detyra të kreut të SHISH. Një burim i nivelit të lartë të Ambasadës ka deklaruar se lirimin nga detyra të Shaqirit e kishin mësuar nga lajmet.

Nishani shkarkon kreun e SHISH-it, SHBA: Befasi. Reagon opozita

Panorama - 10.08.2012

Kreu i shtetit largon Bahri Shaqirin, emëron ish-zv.ministrin e Pollos, Visho Lika. Rama: Turp! Presidenti, shërbëtor i Kryeministrit Presidenti Bujar Nishani ka firmosur dje në mesditë shkarkimin nga detyra të drejtorit të Shërbimit ...

Shkarkimi i Kreut të SHISH, Arvizu: Nuk kam asnjë koment

Ora news - 10.08.2012

Një ditë pasi presidenti Bujar Nishani ka firmosur shkarkimin e kreut të SHISH, Bari Shaqiri, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i akredituar në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka deklaruar se ende nuk ka asnjë koment.

Klosi: Berisha emëroi në SHISH njeriun e tij, priten gjëra të frikshme

BalkanWeb - 10.08.2012

TIRANE -Në një intervistë me Zërin e Amerikës, ish-drejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror Fatos Klosi shpreh shqetësim lidhur me ndryshimin e kreut të SHISH-it.

Shkarkimi i Kreut të SHISH, Arvizu: Nuk kam asnjë koment

Botasot - 10.08.2012

Një ditë pasi presidenti Bujar Nishani ka firmosur shkarkimin e kreut të SHISH, Bari Shaqiri, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës i akredituar në Tiranë, Aleksandër Arvizu, ka deklaruar se ende nuk ka asnjë koment.

Pikëpyetje të frikshme

Panorama - 10.08.2012

MENTOR NAZARKO Koha dhe arsyet e ndërrim it të kreut të SHISH-it krijojnë pikëpyetje”. Është ky reagimi elokuent i Ambasadës Amerikane, megjithëse jo në vetë të parë, në personin e ambasadorit.

PS, Felaj: Nishani na ktheu pas në kohë, SHISH në duart e Berishës

BalkanWeb - 10.08.2012

TIRANË- Deputetja e Partisë Socialiste, Ermonela Felaj në një deklaratë për mediat u shpreh se me dekretimin e Visho Likës, presidenti Nishani e ka vendosur Shërbimin Informativ Shtetëror në duart e kryeministrit Berisha.

Felaj: Nishani plotësoi ëndrrën e Berishës, ozurpoi SHISH

Ora news - 10.08.2012

Plotësim të ëndrrës së vjetër të Berishës për të vënë në nën kontroll SHISH. Kështu e ka cilësuar firmosjen e shkarkimit nga Kreu i Shtetit të kreut të SHISH, Bahri Shaqiri, Partia Socialiste në një reagim të saj përmes deputetes së ...

PS reagon për shkarkimin e kreut të SHISH

Gazeta Republika - 10.08.2012

Partia Socialiste ka reaguar sërish sot për shkarkimin e kreut të SHISH, Bahri Shaqirit. Në një konferencë për shtyp, deputetja socialiste Ermonela Felaj u shpreh se i emëruari i kryeministrit Berisha plotësoi ëndrrën e tij të vjetër për ...

Felaj: Nishani e vuri SHISH në duart e Berishës

Panorama - 10.08.2012

TIRANE- Partia Socialiste ka reaguar serish sot per shkarimin e ish kreut te SHISH, Bahri Shaqirit, duke e cilesuar emerimin e Visho Likes, kthim pas ne kohe.

Kreu i SHISH, Topi: Berisha përpjekje për të kapur çdo institucion

BalkanWeb - 10.08.2012

TIRANE - Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi reagoi në lidhje me shkarkimin e Bahri Shaqirit dhe emërimin e kreut të ri të SHISH-it, duke e konsideruar vendimin e pasardhësit të tij, si përpjekje të kryeministrit Berisha për të kapur ...

Shkarkimi i Shaqirit,Topi: Pritej, insitucionet në pikëpyetje

Ora news - 10.08.2012

E ndërsa dhe vetë Ambasada e Amerikës e ka konsideruar dekretimin e Kreut të SHISH, një vendim të papritur duke u shprehur të befasuar, nuk ka ndodhur e njëjta gjë për ish-Presidentin e vendit Bamir Topi, i cili ka deklaruar se pritej kjo ...

Topi: Shkarkimi i drejtorit të SHISH-it sjell shumë pikëpyetje

VOA - 10.08.2012

Në fund të gushtit dhe fillim të shtatorit, ish presidenti pritet të rifillojë karrierën politike me partinë Fryma e Re Demokratike Shkarkimi dhe zëvendësimi i kreut të Shërbimit Informativ Shtetëtor, Bahri Shaqiri, u prit me reagime të ...

Topi: Berisha si komunist

Botasot - 10.08.2012

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi komentoi shkarkimin e Bahri Shaqirit dhe emërimin e kreut të ri të SHISH-it, duke e konsideruar vendimin e pasardhësit të tij, si përpjekje të kryeministrit Berisha për të kapur të gjitha ...

Shkarkohet kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror

Gazeta Start - 09.08.2012

Tiranë – Kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri, u shkarkua sot nga detyra që e mbante prej vitesh. Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, vendosi sot të lironte nga detyra Shaqirin.

Kryeministri Berisha dhe Presidenti Nishani shkarkojnë kreun e SHISH-it, Bahri Shaqiri. Kreu i ri, Visho Lika

Shekulli - 09.08.2012

Ishte emëruar në vitin 2005 nga Presidenti i asaj kohe, Alfred Moisiu. Bahri Shaqiri ka qenë akuzuar prej kryeministrit për ngjarjet e 21 janarit. Kreu i ri, Visho Lika, ish-"njeriu" i Gazidedes. SHBA-të shohin me dyshim "kohën dhe arsyen".

Rama: Vendimi për kreun e SHISH, me pasoja

Gazeta Start - 09.08.2012

Tiranë – Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, theksoi se Presidenti Bujar Nishani tregoi varësi ndaj kryeministrit Berisha, pas vendimit të sotëm për shkarkimin e kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror.

Reagimet për shkarkimin e kreut të SHISH

Gazeta Start - 09.08.2012

Tiranë – Partia Fryma e Re Demokratike e konsideroi si uzurpim të institucioneve nga ana e kryeministrit Sali Berisha, pas vendimit të sotëm të Presidentit Nishani për shkarkimin nga detyra të kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror.

Nishani dekreton lirimin nga detyra të kreut të SHISH

Albeu.com - 09.08.2012

Nishani dekreton lirimin nga detyra të kreut të SHISH Bujar Nishani Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar sot lirimin nga detyra të kreut të SHISH , Bahri Shaqiri.

SHIK-u ndryshon kreun, Nishani shkarkon Bahri Shaqirin

24 orë - 09.08.2012

Vasho Lika Presidenti i Republikës Bujar Nishani liron nga detyra kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror Bahri Shaqirin. Lajmi është publikuar para pak minutash në faqen e presidencës.

Fotoja, kush është Visho Lika, drejtori i ri i shërbimit sekret shqiptar

LajmiFundit - 09.08.2012

Kjo është fotoja e Visho Ajazi Lika, drejtorit të ri të shërbimit sekret shqiptar. Kreu i ri i SHISH, Visho Lika, i dekretuar në detyrë ditën e sotme nga presidenti Bujar Nishani, ka përfunduar studimet e larta në Shqipëri për Shkenca të ...

SHISH, SHBA e shqetësuar

24 orë - 09.08.2012

Ambasada e SHBA shpreh shqetësimin në lidhje me shkarkimin e Bahri Shaqirit nga posti të kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror. Ambasada e SHBA përcjell shqetësimin e Washingtonit, duke cituar një burim të nivelit të lartë nga Shtëpia e ...

“Ikën” kreu i SHISH-it, Nishani miraton kërkesën e Berishës

Lajmeshqip - 09.08.2012

Tiranë -Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar sot me propozim nga kryeministri Sali Berisha lirimin nga detyra të Drejtorit të SHISH, Bahri Shaqiri. Me propozim të kryeministrit në këtë post u emërua Visho Lika.

Ndryshimet në SHISH, AK: Berisha pushtoi institucionet

Albeu.com - 09.08.2012

Ndryshimet në SHISH, AK: Berisha pushtoi institucionet Aleanca Kuq e Zi ka reaguar pas shkarkimit të kreut të SHISH , Bahri Shaqiri, me kërkesë të Kryeministrit Berisha .

Shkarkimi i kreut të SHISH, AK dhe FRD: Berisha po uzurpon të gjitha institucionet

LajmiFundit - 09.08.2012

Aleanca Kuq e Zi dhe Fryma e Re Demokratike kanë artikuluar reagimet e para në lidhje me shkarkimin e Bahri Shaqirit nga drejtimi i Shëbimit Informaqtiv shtetëror dhe emërimin e Visho Likës në këtë pozicion.

Shkarkimi i kreut të SHISH, FRD: Berisha po uzurpon institucionet

Albeu.com - 09.08.2012

Shkarkimi i kreut të SHISH, FRD: Berisha po uzurpon institucionet Fryma e Re Demokratike e ka cilësuar dekretimin e kreut të ri të SHISH-it nga Presidenti i Republikës Bujar Nishani si një lëvizje e kryeministrit Berisha për të vënë nën ...

Shkarkimi i kreut të SHISH, reagon SHBA: Kemi pikëpyetje për kohën dhe arsyen

LajmiFundit - 09.08.2012

Tirane – Lajmifundit.com – Vjen reagimi i parë amerikan në lidhje me shkarkimin e kreut të Shërbimit Sekret shqiptar Bahri Shaqiri dhe emërimin në vend të tij të Visho Likës.

Shkarkohet kreu i SHISH, Bahri Shaqiri

Albeu.com - 09.08.2012

Shkarkohet kreu i SHISH, Bahri Shaqiri Drejtori i SHISH, Bahri Shaqiri UPDATE - Pas shkarkimit të kreut të Shërbimit Informativ Kombëtar, Bahri Shaqiri , nga ana e Presidentit Bujar Nishani, me kërkesë të Kryeministrit Berisha , kanë ...

Shkarkimi i Shaqirit, Rama: Turp! Kreu i ri një shërbëtor i Saliut!

LajmiFundit - 09.08.2012

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama reagon pas vendimit të Bujar Nishanit për të shkarkuar kreun e SHISH-it Bahri Shaqiri. Në një koment në Tëitter Rama shkruan se “për llogari të kryeministrit, Presidenti zëvendësoi Drejtorin e ...

Kush është Visho Lika

Albeu.com - 09.08.2012

Kush është Visho Lika Visho Lika Visho Ajazi Lika është diplomuar në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Shkencave të Natyrës, dega matematikë (1976-1981).

Qeveria në "kërkim" të euros

Albeu.com - 09.08.2012

Qeveria në "kërkim" të euros Portali Albeu Nevoja për valutë e qeverisë ka bërë që Ministria e Financave te organizoje brenda 1 muaji ankandin e dyte te bonove thesari ne euro , me nje maturim 1-vjeçar.

Shkarkohet kreu i SHISH

Top Channel - 09.08.2012

Kur ka kaluar më pak se një muaj nga marrja e detyrës, Presidenti Bujar Nishani ka marrë vendimin e parë të tij duke shkarkuar Drejtorin e Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri.

Visho Lika drejtor i ri i SHISH në Shqipëri

Ina - 09.08.2012

Visho Lika është emëruar drejtor i Shërbimit Informativ Shtetëror (SHISH) në Shqipëri. Në këtë detyrë ai vjen pas shkarkimit të drejtorit të deritanishëm Bahri Shaqiri, nga ana e presidentit të ri shqiptar Bujar Nishani.

Shkarkimi i Shaqirit, Rama: Vendimi rrënon pavarësinë e SHISH

Albeu.com - 09.08.2012

Shkarkimi i Shaqirit, Rama: Vendimi rrënon pavarësinë e SHISH Lirimi nga detyra e kreut të SHISH , Bahri Shaqiri me dekret të Presidentit Bujar Nishani është komentuar nga kreu i partisë Socialiste Edi Rama , si një vendim që dëshmoi ...

Rama paralajmëron krizë të re politike në Shqipëri

Ina - 09.08.2012

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, paralajmëroi para pak minutash një krizë të re politike për shkak të shkarkimit të kryetarit të SHISH (Shërbimi Informativ Shtetëror), Bahri Shaqiri dhe emërimin në vend të tij të Visho Lika, me ...

Fatos Klosi: Berisha mori SHISH-in, me kryetarin e ri mund të bëjë gjëra të frikshme

LajmiFundit - 09.08.2012

TIRANE– Ish kryetari i SHISH-it Fatos Klosi reagoi publikisht pas shkarkimit të Bahri Shaqirit. Në vlerësimin e tij formalisht është gjithçka në rregull që është propozuar nga kryeministri dhe firmosur nga Presidenti.

Durrës, vijon fluksi i ardhjes së emigrantëve

Albeu.com - 09.08.2012

Durrës, vijon fluksi i ardhjes së emigrantëve Muaji gusht shënon numrin më të madh të hyrje-daljeve në pikat kufitare ndërsa fluksi emigrantëve të cilët hyjnë nëpërmjet portit të Durrësit vazhdon të jetë i madh.

Klosi: Shkarkimi i Shaqirit, shqetësues

Top Channel - 09.08.2012

Ish-shefi i Shërbimit Informativ Kombëtar, Fatos Klosi ka deklaruar se shkarkimi i kreut të SHISH, Bahri Shaqiri, nga presidenti i Republikës është shumë shqetësues.

SHISH-i një “mollë e ndaluar”, beteja 7 vjeçare e Sali Berishës me Bahri Shaqirin

LajmiFundit - 09.08.2012

SPECIALE– LAJMIFUNDIT– Pesë muaj para zgjedhjeve parlamentare të 3 korrikut 2005, Kryeministri i asokohe Fatos Nano do të shfrytëzonte një prej të drejtave të tija Kushtetuese, atë të propozimit të Bahri Shaqirit si kreu i ri i Shërbimit ...

Shkarkimi i Bahri Shaqirit, PS, Baraj: Nishani tregoi se është noter i Berishës

LajmiFundit - 09.08.2012

Partia Socialiste reagoi pak minuta më parë në lidhje me dekretin e presidentit të Republikës Bujar Nishani për shkarkimin e ish-drejtorit të SHISH, Bahri Shaqiri dhe emërimin në vend të tij të Visho Likës.

Berisha-Shaqiri, 7 vjet përplasje

Top Channel - 09.08.2012

Megjithëse kryeministri Sali Berisha nuk e çoi për shkarkim emrin e Bahri Shaqirit as tek presidenti Moisiu dhe as tek presidenti Topi, mes tyre nuk ka patur kurrë një marrëdhënie normale.

Klosi: Berisha me këtë drejtor SHISH-i do bëjë gjëra të frikshme

24 orë - 09.08.2012

Në një intervistë me Zërin e Amerikës, ish drejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, shpreh shqetësim lidhur me ndryshimin e kreut të SHISH-it.

Braçe: Nishani këmbësor i Berishës, duhet ndalur! Kreu i ri i SHISH-it, “qen sulmi”

LajmiFundit - 09.08.2012

Deputeti i Partisë Socialiste Erjon Braçe ka reaguar ashpër ndaj dekretimit të sotëm nga Presidenti Bujar Nishani të kreut të ri të Shërbimit Informativ Shqiptar.

Shqetësimi i SHBA për SHISH

Top Channel - 09.08.2012

Pas takimit me Presidentin e Shqipërisë Bamir Topi më 27 Janar të vitit 2010, ambasadori amerikan Xhon Withers do të niste me 29 Janar, pra dy ditë më vonë, drejt Uashingtonit një dokument konfidencial ku do të nënvizonte mes të tjerash ...

Ikën kreu i SHISH, Presidenti dekreton shkarkimin e Shaqirit

Ora news - 09.08.2012

Presidenti Nishani ka dekretuar lirimin nga detyra të Drejtorit të SHISH-it, Bahri Shaqiri dhe emërimin në këtë detyrë të Visho Likës. Presidenti i Repubikës, Bujar Nishani, në mbështetje të nenit 92, germa "f", dhe nenit 93 të Kushtetutës ...

Presidenti Nishani dekreton lirimin nga detyra të drejtorit të SHISH

Gazeta Republika - 09.08.2012

Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar sot lirimin nga detyra të Drejtorit të SHISH-it, Bahri Shaqiri dhe emërimin në këtë detyrë të Visho Likës. Firmosja e këtij shkarkimi ka ardhur pas propozimit të kryeministrit sot në mëngjes.

Lirohet Shaqiri, Nishani: Visho Lika, kreu i SHISH

Panorama - 09.08.2012

TIRANË- Presidenti i vendit, Bujar Nishani ka dekretuar lirimin nga detyra të kreut të SHISH, Bahri Shaqiri. Lirimi nga detyra i drejtorit të Shërbimit Informativ Shtetëror është bërë me propozim të kryeministrit të vendit, Sali Berisha.

Nishani dekreton: Lirohet Shaqiri, Visho Lika, kreu i ri i SHISH

BalkanWeb - 09.08.2012

TIRANË -Presidenti Bujar Nishani ka dekretuar sot me propozim nga kryeministri Sali Berisha lirimin nga detyra të Drejtorit të SHISH, Bahri Shaqiri. Me propozim të kryeministrit në këtë post u emërua Visho Lika.

Shkarkimi i kreut të SHISH, AK: Berisha pushtoi institucionet

Ora news - 09.08.2012

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar pas shkarkimit të kreut të SHISH, Bahri Shaqiri, me kërkesë të Kryeministrit Berisha. Në një deklaratë për mediat AK u shpreh se me emërimin e Visho Likës në krye të SHISH, Berisha përfundimisht pushtoi çdo ...

Shkarkohet Drejtori i Shërbimeve Sekrete Bahri Shaqiri

VOA - 09.08.2012

Një burim i ambasadës amerikane reagon: Koha dhe arsyeja përbëjnë pikëpyetje Në Shqipëri presidenti Bujar Nishani firmosi sot dekretin për shkarkimin e drejtorit të Shërbimeve sekrete, Bahri Shaqiri, pas propozimit të kryeministrit Sali ...

Shkarkimi i kreut të SHISH, AK: Berisha pushtoi institucionet

Botasot - 09.08.2012

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar pas shkarkimit të kreut të SHISH, Bahri Shaqiri, me kërkesë të Kryeministrit Berisha. Në një deklaratë për mediat AK u shpreh se me emërimin e Visho Likës në krye të SHISH, Berisha përfundimisht pushtoi çdo ...

Shkarkohet kreu i SHISH, dekreti nga Presidenti Nishani

Botasot - 09.08.2012

Presidenti Nishani ka dekretuar lirimin nga detyra të Drejtorit të SHISH-it, Bahri Shaqiri dhe emërimin në këtë detyrë të Visho Likës.Presidenti i Repubikës, Bujar Nishani, në mbështetje të nenit 92, germa "f", dhe nenit 93 të Kushtetutës ...

‘SHISH’, Rama: Nishani vuri shërbëtorin e Saliut

Panorama - 09.08.2012

TIRANE- Kreu i PS-se, Edi Rama ka reaguar per shkarkimin e kreut te SHISH, Bahri Shaqirit nga ana e presidentit te vendit, pas propozimit te kryeministrit, duke quajtur kete nje hap pas per vendin.

Shkarkohet kreu i SHISH, presidenti Nishani firmos dekretin. Visho Alika në vend të Bahri Shaqirit

Yll Press - 09.08.2012

Në 2010 u tentua kufizimi i mandatit të palimituar të kryetarit të SHISH në 5 vjet, saç u bë ai i Prokurorit të Përgjithshëm, por nisma nuk u konkretizua kurrë. Bahri Shaqiri nuk është më në krye të Shërbimit Informative Shtetëror.

Shkarkohet Bahri Shaqiri, në krye të SHISH-it emërohet Visho Lika

Koha.net - 09.08.2012

Tiranë, 9 gusht - Kur ka kaluar më pak se një muaj nga marrja e detyrës, presidenti shqiptar, Bujar Nishani ka marrë vendimin e parë të tij duke shkarkuar drejtorin e Shërbimit Informativ Shtetëror, Bahri Shaqiri.

Shkarkimi i kreut të SHISH, Rama: Berisha rrënoi pavarësinë, pasoja në jetën politike

BalkanWeb - 09.08.2012

TIRANË -Lirimi nga detyra e kreut të SHISH, Bahri Shaqiri me dekret të Presidentit Bujar Nishani, propozim nga kryeministri Berisha, ka sjellë sot një reagim të ashpër të kreut të PS, Rama.

Shkarkimi i kreut të SHISH, Rama: Berisha rrënoi pavarësinë, pasoja në jetën politike

Botasot - 09.08.2012

Lirimi nga detyra e kreut të SHISH, Bahri Shaqiri me dekret të Presidentit Bujar Nishani, propozim nga kryeministri Berisha, ka sjellë sot një reagim të ashpër të kreut të PS, Rama.

Rama paralajmëron krizë politike!

Koha.net - 09.08.2012

Tiranë, 9 gusht - Kryetari i Partisë Socialiste të Shqipërisë, Edi Rama paralajmëroi para pak minutash një krizë të re politike për shkak të shkarkimit të kryetarit të SHISH-it (Shërbimi Informativ Shtetëror), Bahri Shaqiri dhe emërimin në ...

Shkarkimi i Kreut të SHISH, SHBA: Vendim i shpejtë dhe i papritur

Ora news - 09.08.2012

Lajmi i zëvendësimit të kreut të SHISH duket se nuk është pritur mirë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Burime nga ambasada amerikane në Tiranë bëjnë të ditur për Ora News se SHBA është e befasuar nga ky dekretim kaq i shpejtë dhe i ...

Dekreti i Nishanit për Shaqirin, Rama: Turp, rrënoi pavarësinë e SHISH

Ora news - 09.08.2012

Kreu i PS, Edi Rama ka reaguar pas dekretimit nga ana e Presidentit të Republikës, të shkarkimit të Bahri Shaqirit dhe emërimin në postin e kreut të SHISH të Visho Likës.

Ish drejtori i SHISH, për vendimin e presidentit

VOA - 09.08.2012

Në një intervistë me Zërin e Amerikës, ish drejtori i Shërbimit Informativ Shtetëror Fatos Klosi shpresh shqetësim lidhur me ndryshimin e kreut të SHISH-it.

Shkarkimi i Kreut të SHISH, SHBA: Vendim i shpejtë dhe i papritur

Botasot - 09.08.2012

Lajmi i zëvendësimit të kreut të SHISH duket se nuk është pritur mirë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Burime nga ambasada amerikane në Tiranë bëjnë të ditur për Ora News se SHBA është e befasuar nga ky dekretim kaq i shpejtë dhe i ...