TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përmbytjet në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Telegrafi - 23.01.2010

Një grup prej 180 specialistësh, të shtunën do të nisë vlerësimin e dëmeve që u shkaktuan në Qarkun e Shkodrës nga përmbytja më e madhe e shënuar në dekadat e fundit.

Qeveria shqiptare merr masa

Fakti - 22.01.2010

Qeveria shqiptare merr masa Nisi procesi i vlerësimit të dëmeve Në Shqipëri, qeveria nis procesin e vlerësimit të dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet masive në zonën e Shkodrës.

Basha: Nis verifikimi i dëmeve nga përmbytjet

Evropaelire - 22.01.2010

“Komisionet e dëmshpërblimeve do të nisin punën nga nesër, për të vlerësuar dëmet shtëpi më shtëpi”, tha Lulzim Basha, ministër i brendshëm i Shqipërisë. Deklarata u bë pas takimit ndërministror për përmbytjet, të mbajtur në Shkodër.

Basha tha se filloi vlerësimi i dëmeve nga përmbytjet

Botasot - 22.01.2010

"Komisionet e dëmshpërblimeve do të nisin punën nga nesër, për të vlerësuar dëmet shtëpi më shtëpi”, tha Lulzim Basha, ministër i brendshëm i Shqipërisë. Deklarata u bë pas takimit ndërministror për përmbytjet, të mbajtur në Shkodër.

Shkodër: Përmbytjet kanë ndotur burimet e ujit të pijshëm

VOA - 22.01.2010

Ende vazhdojnë të jenë të përmbytura rreth 4000 hektarë tokë bujqësore në zonën e nën-Shkodrës, kryesisht në Komunat e Velipojës, Dajçit, Anës së Malit dhe Bushatit. Po ashtu mbeten te rrethuara nga uji edhe 450 shtëpi.

Berisha premton dëmshpërblim transparent

BBC - 21.01.2010

Qeveria nis proçesin e dëmshpërblimit të banorëve të zonave të përmbytura me ngritjen e grupeve të punës që do bëjnë vlerësimin në terren të dëmit të shkaktuar.

Qeveria filloi të vlerësojë dëmet

Botasot - 21.01.2010

I gjithë procesi do të bazohet në dokumentacionin real, në foto satelitore që faktojnë përmbytjen e banesave, hangarëve, stallave, të mbjellave.

Zvogëlohet vazhdimisht sipërfaqja e tokave të përmbytura

Koha.net - 21.01.2010

Tiranë, 21 janar - Sipas të dhënave nga ministria e Brendshme e Shqipërisë, sipërfaqja e tokës së përmbytur përmirësohet dita ditës, duke u ngushtuar edhe me 1 100 ha të tjerë.

Në Shkodër situata përmirësohet me shpejtësi

VOA - 20.01.2010

Në Shkodër, situata në zonat e përmbytura po përmirësohet me shpejtësi. Uji është larguar nga rreth 6200 hektare tokë. Megjithatë, të përmbytura mbeten 5234 hektare toke bujqësore dhe rreth 600 shtëpi banimi, kryesisht në komunat e ...

Shkodër, 1000 banesa dhe 5234 të përmbytura

Telegrafi - 20.01.2010

Ndonëse situata në Shkodër ka shënuar përmirësim, me shumë se 1000 banesa janë ende nën ujë dhe 5234 hektarë tokë rezultojnë të përmbytur. Sipas të dhënave të sotme të Ministrisë së Brendshme, në disa zona ku uji është larguar banorët janë ...

Formohen grupet për vlerësimin e dëmeve nga përmbytjet

Koha.net - 20.01.2010

Tiranë, 20 janar - Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha gjatë mbledhjes së sotme të qeverisë ka bërë të ditur vendimin për nisjen e punës nga ana e autoriteteve për të përcaktuar dëmet e shkaktuara në zonat e përmbytura.

Nën ujë edhe 5 mijë ha dhe rreth 500 shtëpi

Koha.net - 20.01.2010

Tiranë, 20 janar – Rreth 4964 hektarë tokë dhe 486 shtëpi ndodhen ende nën ujë, më shumë se 17 ditë që kurse nisën përmbytjet në Qarkun e Shkodrës Lajmi është konfirmuar nga Ministria e Brendshme, sipas të cilës situata në zonat e prekura ...

Shqipëri, qeveria nis procesin e vlerësimit të dëmeve

VOA - 20.01.2010

Në Shqipëri, qeveria nis procesin e vlerësimit të dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet masive në zonën e ...

Berisha dhe Rama replikojnë për përmbytjet

BBC - 19.01.2010

Në Shqipëri maxhoranca dhe opozita kanë shtuar më tej replikat midis tyre lidhur me përgjegjësinë për përmbytjet në veri të vendit në fillim të vitit.

Vendimi, fondi për përmbytjet 957 mln lekë

Ina - 19.01.2010

Situata emergjente në zonat e përmbytura tashmë ka kaluar ndërkohë që kryefjala e ditës është dëmshpërblimi i banorëve për humbjet që pësuan nga vërshimi i ujërave për disa ditë me radhë.

Berisha dhe Rama replikojnë për përmbytjet

Ina - 19.01.2010

Në Shqipëri maxhoranca dhe opozita kanë shtuar më tej replikat midis tyre lidhur me përgjegjësinë për përmbytjet në veri të vendit në fillim të vitit.

Kthehet në vend ekipi maqedonas që ndihmoi Shkodrën

Alsat - 19.01.2010

Pas aksionit disa ditorë për ndihmë në rajonet e përmbytura në Shkodër , sot u kthye ekipi maqedonas i Drejtorisë për Menaxhimin e Krizave. Në aksion ishin përfshirë 43 profesionistë të cilët ndihmuan për largimin e ujit nga zonat e ...

Qarku Shkodër, përgjysmohet harta e përmbytjeve

Ina - 19.01.2010

Tkurret ndjeshëm harta e përmbytjeve në qarkun e Shkodrës. Shifrat tregojnë se të martën kjo sipërfaqe është përgjysmuar. Nga 11 mijë ha tokë që pak ditë më parë ishte raportuar nën ujë tash ajo llogaritet në 5234 ha tokë.

Shkodër, disa familje kthehen në shtëpi pas përmbytjeve

VOA - 19.01.2010

Në Shkodër, një numër banorësh të evakuuar nga shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve masive të këtij fillimviti, tashmë po kthehen në banesat dhe pronat e tyre, megjithë paralajmerimin e autoriteteve të emergjencave për rrezikun që ...

Kuvendi i Shqipërisë për përmbytjet

Botasot - 19.01.2010

Kuvendi i Shqipërisë në seancën e jashtëzakonshme për përmbytjet në veri të vendit, ka miratuar një rezolutë për "Përmbytjen në qarkun e Shkodrës.

Kompensim të plotë dhe të shpejtë për të gjitha dëmet e përmbytjes në Shkodër

Botasot - 19.01.2010

Shefi i ekzekutivit, garanton në emër të të gjithë mazhorancës Kryeministri i vendit Sali Berisha garanton edhe njëherë të gjithë shqiptarët për çdëmtim të plotë të të gjitha dëmeve të shkaktuara nga përmbytjet në qarkun e Shkodrës.

Tkurret harta e përmbytjeve në Shqipëri

Koha.net - 19.01.2010

Tiranë, 19 janar - Tkurret ndjeshëm harta e përmbytjeve në qarkun e Shkodrës, bëjnë të ditur mediat e Tiranës. Shifrat tregojnë se sot kjo sipërfaqe është përgjysmuar.

Qarku Shkodër, përgjysmohet harta e përmbytjeve

Telegrafi - 19.01.2010

Tkurret ndjeshëm harta e përmbytjeve në qarkun e Shkodrës. Shifrat tregojnë se të martën kjo sipërfaqe është përgjysmuar. Nga 11 mijë ha tokë që pak ditë më parë ishte raportuar nën ujë tash ajo llogaritet në 5234 ha tokë.

Klina ndan pesë mijë euro për të përmbyturit e Shqipërisë

Botasot - 19.01.2010

Klinë, 19 janar Në takimin e drejtorëve të drejtorive komunale, ku ishin të pranishëm edhe kryetari dhe nënkryetari i kësaj komune, të martën u miratua vendimi për grumbullimin e ndihmave për zonat e përmbytura të Shqipërisë, me prioritet ...

Kthehet në vend ekipi maqedonas që ndihmoi Shkodrën

Koha.net - 19.01.2010

Shkup, 19 janar- Pas aksionit disa ditorë për ndihmë në rajonet e përmbytura në Shkodër, sot u kthye ekipi maqedonas i Drejtorisë për Menaxhimin e Krizave.

Replika qeveri-opozitë për përmbytjet

BBC - 18.01.2010

Ndërsa pritet fillimi i punimeve të parlamentit shqiptar, maxhoranca e djathtë dhe opozita kanë shkëmbyer replika për përgjegjësitë gjatë përmbytjeve në veriperëndim të Shqipërisë.

Situata në Shkodër dhe rrethinë pas përmbytjeve vazhdon të përmirësohet

Idividi - 18.01.2010

Shkodër 17 janar (MIA) - Situata nga përmbytjet në rrethin e Shkodrës në veriperëndim të Shqipërisë ndodhet në përmirësim të ndjeshëm. Prej disa ditësh Shkodra është përfshirë nga një mot i thatë dhe me diell, që favorizon normalizimin e ...

Sot seanca e jashtezakonshme, mungon opozita

Albeu.com - 18.01.2010

Kuvendi i Shqipërisë zhvillon sot seancën e parë për vitin 2010. Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Shqipërisë rreth përmbytjeve në Shkodër dhe Lezhë do të mbahet rreth orës 17:00.

Tiranë: Mbledhje e jashtzakonshme e Kuvendit rreth përmbytjeve

Evropaelire - 18.01.2010

Kuvendi i Shqipërisë sot pasdite mban seancë të jashtëzakonshme rreth përmbytjeve në Shkodër dhe Lezhë. Socialistët vendosën të mos marrin pjesë në seancë.

Kuvendi i Shqipërisë në seancë të jashtëzakonshme për përmbytjet

Idividi - 18.01.2010

Tiranë, 18 janar (MIA) - Kuvendi i Shqipërisë pritet të mblidhet sot pasdite, në një seancë plenare të jashtëzakonshme ku do të diskutojë mbi situatën pas përmbytjeve të shkaktuara për më shumë se dhjetë ditë në qarkun e Shkodrës në ...

Parlamenti, sot seancë për Shkodrën. Rama: Nuk do te hyjmë

Alsat - 18.01.2010

Pasditën e sotme Kuvendi shqiptar nis punimet e tij për sesionin e ri parlamentar, me një seancë të jashtëzakonshme për përmbytjet në Shkodër. Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli njoftoi të shtunën gjatë konferencës së kryetarëve se do ...

Berisha: Opozita po gabon rëndë

Ina - 18.01.2010

"Gabim shumë i rëndë mospjesëmarrja e opozitës në seancën e jashtëzakonshme parlamentare për përmbytjet". Kështu deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në mbledhjen e grupit parlamentar duke komentuar vendimin e një dite më parë ...

Berisha: Mungesa e opozitës në seancën e sotme, gabim i rëndë

Evropaelire - 18.01.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka cilësuar gabim të rëndë vendimin e opozitës për të mos marrë pjesë në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit. Seanca do t’i kushtohet përmbytjeve në qarqet e Shkodrës dhe Lezhës.

Tiranë: Opozita mungon në seancën e jashtëzakonshme

Evropaelire - 18.01.2010

Ka filluar punimet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Shqipërisë, lidhur me përmbytjet në qarqet e Shkodrës e Lezhës. Ashtu siç kishte lajmëruar dje, opozita nuk po merr pjesë në seancë.

Berisha: Përmbytjet, fatkeqësi natyrore

Alsat - 18.01.2010

Në seancën e jashtëzakonshme të mbajtur në Kuvendin e Shqipërisë për përmbytjet, fjalën e mori i pari kryeministri i Sali Berisha, i cili situatën e krijuar nga përmbytjet në Shkodër e cilësoi si një fatkeqësi natyrore.

Opozita shqiptare do të bojkotojë seancën e emergjencës

SETimes - 18.01.2010

18/01/2010 TIRANE, Shqipëri -- Ligjvënësit e Partisë Socialiste (PS) të opozitës planifikojnë të bojkotojnë seancën e jashtëzakonshme të parlamentit të së hënës (18 janar), e kushtuar ndaj pasojave të përmbytjeve shkatërruese në Shqipërinë ...

Berisha sqaron masat post-përmbytje

Telegrafi - 18.01.2010

Pas tërheqjes së ujit prej zonave të përmbytura, kryeministri Sali Berisha në një konferencë për shtyp mbajtur nga Shkodra udhëzoi masat që duhet të merren për të shmangur përhapjen e sëmundjeve dhe për rehabilitimin e gjithë zonës.

Kuvendi i Shqipërisë në seancë të jashtëzakonshme për përmbytjet

Yll Press - 18.01.2010

Thirrja e parlamentit në një seancë të jashtëzakoshme u vendos gjatë mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve të grupeve parlamentare, dy ditë më parë.

Berisha: Bojkoti, gabim i rëndë

Telegrafi - 18.01.2010

"Gabim shumë i rëndë mospjesëmarrja e opozitës në seancën e jashtëzakonshme parlamentare për përmbytjet”, ka deklaruar kryeministri shqiptar Sali Berisha në mbledhjen e grupit parlamentar duke komentuar vendimin e një dite më parë të ...

Parlamenti shqiptar debaton përmbytjet pa opozitën

Koha.net - 18.01.2010

Tiranë, 18 janar- Parlameti shqiptar, ashtu siç kishte paralajmëruar më herët, të hënen pas dite mbajti seancën e jashtëzakonshme kushtuar përmbytjeve në Rrethin e Shkodrës.

Shkodër, disa familje kthehen në shtëpi pas përmbytjeve

Telegrafi - 18.01.2010

Në Shkodër, një numër banorësh të evakuuar nga shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve masive të këtij fillimviti, tashmë po kthehen në banesat dhe pronat e tyre, me gjithë paralajmërimin e autoriteteve të emergjencave për rrezikun që ...

Topalli: Shkodra do bëhet më e bukur se ç’ishte

Telegrafi - 18.01.2010

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka mbajtur fjalën e saj gjatë seancës Parlamentare të jashtëzakonshme për përmbytjet në Shkodër, ku deklaroi se Shkodra nuk u braktis pasi shteti dhe qytetarët nga Tropoja në Sarandë ishin atje.

Të hënën Kuvendi i Shqipërisë mban seancë të jashtëzakonshme

Botasot - 18.01.2010

Kuvendi i Shqipërisë do të mblidhet të hënën në seancë të jashtëzakoshme që lidhet me situatën e emergjencës të krijuar në zonën e nën Shkodrës.

Ambasada e SHBA-ve jep 50 mijë dollarë për përmbytjet

Botasot - 18.01.2010

Në përgjigje të situatës së emergjencës krijuar nga përmbytjet në veri të Shqipërisë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara deklaroi sot se do të dhurojë 50 mijë dollarë si ndihmë emergjence për të mbështetur ata që janë prekur më shumë.

Kryetarja e Kuvendit i përgjigjet interesit dhe pyetjeve të gazetarëve

Botasot - 18.01.2010

Pas mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve, Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli iu përgjigjet pyetjeve të gazetarëve. Pyetje: Zonja Kryetare, çfarë vendosi Konferenca? Kryetarja e Kuvendit: Konferenca e Kryetarëve, pas kërkesës së ...

Përmirësohet situata në Shqipëri, rikthehet normaliteti

Botasot - 18.01.2010

Shkodër 16 janar Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha bën bilancin e përgjithshëm të përmbytjeve në veri-perëndim të vendit Basha vlerëson operacionin në zonat e përmbytura, të cilin ai e udhëhoqi me sukses të plotë, duke realizuar ...

Shkodra lë pas përmbytjet, situata i kthehet normalitetit

Botasot - 18.01.2010

Ndryshe nga sa na ofrojnë disa nga pamjet televizive të vjetëruara, qyteti i Shkodrës dhe zonat që pak ditë më parë gjendeshin nën ujë po shkojnë drejt normalizimit të plotë. Mëngjesi i ditës që shkoi e gjeti Shkodrën të kthjellët.

Topalli: Qeveria ka gati projekte të mëdha për zonat e përmbytura

Botasot - 18.01.2010

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli inspekton zonën e përmbytur në Dajç. Banorët: “Qeveria u ngrit në këmbë për të na ndihmuar” Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka inspektuar të dielën zonën e përmbytur të Dajçit në Shkodër.

Kuvendi, të hënën seancë të jashtëzakonshme për Shkodrën

Botasot - 18.01.2010

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka plotësuar kërkesën e dy deputetëve të Partise Socialiste Ilir Beqja dhe Eglantina Gjermeni, të cilët u shprehën të gatshëm të hyjnë në Kuvend në një seancë të jashtëzakonshme për emergjencën në ...

Berisha: Gabim i rëndë i opozitës, mungesa e saj në seancën për përmbytjet

Botasot - 18.01.2010

Kryeministri Sali Berisha i ka bërë edhe njëherë apel opozitës të zërë vendin e saj në parlament dhe të marrë pjesë në një diskutim që e kërkoi vetë opozita.

Rama: Përmbytjet, tragjedia e tretë e qeverisë

Telegrafi - 18.01.2010

Reagon kryetari i Partisë Socialiste pas deklaratave të kryeministrit Berisha në seancën e jashtëzakonshme. Në një konferencë për shtyp Rama tha se përmbytjet ishin tragjedia e tretë në vend brenda 20 muajve, së bashku me tragjedinë e ...

Berisha premton dëmshpërblim të plotë për zonat e përmbytura

Telegrafi - 18.01.2010

Ka nisur seanca e jashtëzakonshme parlamentare, ku në qendër të diskutimit do të jenë përmbytjet në qarkun e Shkodrës. Ashtu siç kishte paralajmëruar, opozita nuk ishte e pranishme në seancë.

Kuvendi mblidhet në seancë të jashtëzakonshme

Botasot - 18.01.2010

Kuvendi u mblodh ditën e hënë, më 18 janar 2010, ora 17:00, nën drejtimin e Kryetares Jozefina Topalli në një seancë të jashtëzakonshme për situatën e përmbytjeve dhe emergjencës civile në Qarkun e Shkodrës.