TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Bie numri i fëmijëve që punojnë

Gazeta Start - 12.06.2011

Tiranë - Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Punës së Fëmijëve, që përkujtohet në mbarë botën më 12 Qershor, ka mbledhur në një Konferencë të përbashkët Ministrinë e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Ministrinë e Arsimit, ...

Institucionet pengesë për shkëmbimet Shqipëri-Kosovë

Gazeta Start - 12.06.2011

Tiranë – Edhe pse mundësitë për shkëmbimet tregtare mes Kosovës dhe Shqipërisë janë tejet të mëdha, pengesë bëhen jo vetëm barrierat shtetërore midis dy vendeve, por edhe vetë pikat doganore.

Durrës, identifikohet viktima e gjetur në kanal

Gazeta Start - 12.06.2011

Durrs sht identifikuar gruaja e gjetur e vdekur n nj kanal n qytetin e Durrsit. Viktima sht shtetasi Rolanda Reship Kaja, 29-vje. Ajo kishte qen e divorcuar dhe nn e dy fmijve. Gruaja kishte humbur m 5 qershor t ktij viti.

Italia në votime për referendum

Gazeta Start - 12.06.2011

Romë - Sot në Itali votohet nga ora 8.00 deri në orën 22.00 dhe nesër nga ora 07.00 deri në 15.00. Referendumi italian përmban katër çështje që përkojnë edhe me katër fletëvotimet në ngjyrë jeshile, të verdhë, rozë dhe gri.

Kinë, 100 të vdekur nga vërshimet

Gazeta Start - 12.06.2011

Hunan - Rreth 100 persona raportohet se kanë vdekur nga vërshimet e mëdha në pjesën qendrore dhe jugore të Kinës. Mediat lokale raportojnë se më shumë se 200 milimetra shi kanë rënë vetëm në krahinën Hunan, në pjesën jugore, duke shkaktuar ...

Kandidatura surprizë e Izraelit për në krye të FMN-së

Gazeta Start - 12.06.2011

Tel Aviv – Guvernatori i Bankës së Izraelit, Stanley Fisher, sapo ka shpallur kandidaturën e tij për postin e drejtorit të përgjithshëm të Fondit Monetar Ndërkombëtar(FMN). Ai zotëron njëherazi edhe shtetësinë amerikane.

Pakistan, 39 të vdekur e 80 të plagosur nga dy shpërthime

Gazeta Start - 12.06.2011

Peshauar - Të paktën 39 persona u vranë dhe më shumë se 80 të tjerë u plagosën si pasojë e shpërthimit të dy bombave në një treg të Peshauarit, në veriperëndim të Pakistanit. Lajmi u konfirmua të shtunën nw mbrëmje nga policia lokale.

Shnejder bën prapa kthehu: Nuk e di nëse qëndroj

Gazeta Start - 12.06.2011

Të nesërmes s’i dihet kurrë. Uezli Shnejder nuk u premton asgjë tifozëve të Interit, “të cilët ama dua t’i falënderoj” dhe pranon që “vetëm Zoti e di nëse do të qëndroj”.

Ronaldo-Sitit: Më doni? Atëherë më jepni 23.5 milionë në vit

Gazeta Start - 12.06.2011

Një propozim shokues nga Kristiano Ronaldo për sheikun e Mançester Sitit, Mansur. Ylli portugez ka kërkuar as më shumë e as më pak por 23.5 milionë euro në vit, për t’u rikthyer në Premier Ligë me fanellën e Sitit.

Ballsh, vritet për hasmëri një 45-vjeçar

Gazeta Start - 12.06.2011

Një 45-vjeçar nga fshati Drizar i Mallakastrës është vrarë me armë gjahu sot rreth orës 14:00 nga një 43-vjeçar nga fshati Poçem. Burimet zyrtare të policisë thanë se Lefter Malaj ka qëlluar me armë gjahu mbi 45-vjeçarin Asqeri Myrtaj, ...

20 vjet PS, Rama: Jemi në anën e duhur të historisë

Gazeta Start - 12.06.2011

Partia Socialiste e Shqipërisë festoi sot 20 vjetorin e themelimit të saj. Mes qindra të ftuarve në ceremoninë e organizuar në hotel “Sheraton”, përveç deputetëve, drejtuesve të lartë dhe simpatizantëve të kësaj force politike, morën pjesë ...

Cërrik, dy të arrestuar me lëndë narkotike

Gazeta Start - 11.06.2011

Elbasan – Policia e Elbasanit arrestoi dje në lagjen “Fermë” të Cërrikut dy shtetas, të cilëve iu gjet një sasi lënde narkotike. Të arrestuarit janë Fatjon Jonuzi (1990), banues në lagjen “Skënderbej” të Elbasanit, dhe Emiljano Sejdo ...

Pedagogu i minierave, 3 mijë euro për një provim

Gazeta Start - 11.06.2011

Tiranë – Një pedagog i Fakultetit të Inxhinierisë së Minierave në Universitetin Politeknik të Tiranës akuzohet për mitmarrje në shkëmbim të notës. Prokuroria e Tiranës ka çuar çështjen e pedagogut Sotir T.

Siri, SHBA dënon dhunën dhe brutalitetin

Gazeta Start - 11.06.2011

Uashington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dënuar ashpër përdorimin e egër të dhunës kundër protestuesve anti-qeveritarë. Shtëpia e Bardhë theksoi se qeveria po e çonte Sirinë në një rrugë të rrezikshme dhe bëri thirrje që ti jepet ...

Pavarësia, projekt i popullit dhe ndihmës ndërkombëtare

Gazeta Start - 11.06.2011

Prishtinë - Republika e Kosovës, si shtet sovran dhe i pavarur, është një projekt i përbashkët i popullit të Kosovës dhe i ndihmës së pakursyer të bashkësisë ndërkombëtare, të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Bashkimit Evropian.

Kombëtarja, kundër Argjentinës pa 5 titullarë

Gazeta Start - 11.06.2011

Përfaqësuesja e Shqipërisë nuk do të ketë në përbërje kundër skuadrës së Lionel Mesit 5 lojtarë titullarë, që kanë mbajtur peshën kryesore në eliminatoret e zhvilluara deri tani, por edhe më parë.

Thaçi i nervozuar me qëndrimin e disa deputetëve

Gazeta Start - 11.06.2011

Prishtinë - Votimi i disa deputetëve të PDK-së kundër shtrirjes së autoritetit në veri të Kosovës, nuk ka kaluar pa tendosur nervat e kryeministrit Hashim Thaçi.

Tiranë, një i ri hidhet nga kati i nëntë i pallatit

Gazeta Start - 11.06.2011

Tiranë - Një 26-vjeçar nga Tirana i ka dhënë fund jetës sot, duke u hedhur nga kati i nëntë i një pallati pranë “Zogut të Zi". Burimet zyrtare nga Policia e Tiranës bëjnë të ditur se ngjarja ka ndodhur mesditën e së sotme, kur 26-vjeçari ...

Në Angli këmbëngulin: Junajtid jep Nanin për Shnejderin

Gazeta Start - 11.06.2011

Mediat britanike janë të sigurta: trajneri i Mançester Junajtid, Sër Aleks Ferguson, e ka seriozisht për Uezli Shnejderin dhe për ta sjellë holandezin në “Old Traford”, është gati t’i ofrojë Interit portugezin Nani.

Mijëra sirianë ikin në Turqi

Gazeta Start - 11.06.2011

Të paktën 4 300 refugjatë sirianë kanë i kanë ikur dhunës në Siri duke hyrë në territorin e Turqisë, ku janë akomoduar në çadra. Por, korrespondenti i BBC-së në rajon thekson se numri i vërtetë i refugjatëve mund të jetë shumë më i lartë.

Fushë-Krujë, arrestohen autorët e shpërthimeve

Gazeta Start - 11.06.2011

Krujë – Prokuroria e Krujës ka urdhëruar ndalimin e pesë personave, të dyshuar si autorë të shtatë prej shpërthimeve me lëndë eksplozive në shtyllat e tensionit të lartë dhe në disa objekte të tjera që kanë lidhje me aktivitetin e fabrikës ...

Libi, dhjetëra të vrarë nga luftimet në Misrata

Gazeta Start - 11.06.2011

T paktn 31 persona kan humbur jetn pas luftimeve n qytetin e kontrolluar nga kryengritsit t Misrats, teksa luftimet kan shprthyer edhe n Gadamis e Zlitan. Lajmi pr viktimat n Misrata jepet nga nj mjek i Spitalit Hikma, raporton Al-Xhazira.

Berisha: Shqipëria do të jetë vend i zhvilluar pas 6 vitesh

Gazeta Start - 11.06.2011

Lezhë – Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se Shqipëria do të shndërrohet në një vend të zhvilluar deri në vitin 2017. Premtimi i kryeministrit shqiptar erdhi gjatë inaugurimit të një rruge në Komunën e Shënkollit në Lezhë, duke shtuar ...

Nano: Prej Ramës pres “ndjesë”, jo “ftesë”

Gazeta Start - 11.06.2011

Tiranë – Ish-kryeministri Fatos Nano reagon ndaj ftesës së kryetarit të Partisë Socialiste, Edi Rama, për të marrë pjesë në festën e 20-vjetorit të themelimit të kësaj force politike.

Sançez tek Barcelona, në Kili bëjnë gati fanellën

Gazeta Start - 11.06.2011

Ende nuk është hedhur firma mbi kontratë, madje nuk është as e sigurt që Aleksis Sançez do të luajë me Barcelonën. E megjithatë në Kili kanë dalë në shitje fanellat blaugrana me numrin 7 dhe emrin e yllit të Udinezes.

OKB: Në maj u vranë 368 civilë afganë

Gazeta Start - 11.06.2011

Organizata e Kombeve të Bashkuara thekson se muaji maj ishte muaji më vdekjeprurës për civilët afganë që prej vitit 2007, kur filloi regjistrimet për herë të parë.

Guardiola bën modestin: Sukseset, meritë e lojtarëve

Gazeta Start - 11.06.2011

Trajneri Pep Guardiola ka minimizuar meritat personale për triumfet e Barcelonës, duke deklaruar se arritjet e skuadrës katalanase kanë ardhur falë futbollistëve.

Belsh, i vihet zjarri automjetit të ish-drejtorit të Bashkisë

Gazeta Start - 10.06.2011

Belsh – Persona të paidentifikuar i kanë vënë zjarrin automjetit të ish-shefit të Financës në Bashkinë e Belshit në qarkun e Elbasanit. Policia lokale njoftoi se ngjarja ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, ku i është vënë ...

Kushtetuesja kundër Bashkisë së Tiranës për Piramidën

Gazeta Start - 10.06.2011

Tiranë – Kërkesa e Bashkisë së Tiranës kundër ngritjes së Parlamentit të ri në vendin ku ndodhet Piramida, është rrëzuar sot nga Gjykata Kushtetuese. Bashkia e kryeqytetit kundërshtonte planin e qeverisë për shembjen e piramidës.

Pranga 6 aktivistëve të “Vetëvendosjes”, zëvendësonin flamujt

Gazeta Start - 10.06.2011

Prishtinë – Gjashtë aktivistë të Lëvizjes “Vetëvendosje” janë arrestuar në orët e para të ditës së sotme në Prizren, gjatë “dekorimit të qytetit për të 133-vjetorit të Lidhjes së Prizrenit.

Arrestohet parlamentari britanik, dyshohet për dhunë seksuale

Gazeta Start - 10.06.2011

Andrew Bridgen, deputet i Partisë Konservatore Britanike për North West Leicestershire, është arrestuar për shkak se dyshohet se ka ushtruar dhunë seksuale ndaj një 29-vjeçareje.

Google: Nuk ia dolëm të bashkëpunonim me Facebook

Gazeta Start - 10.06.2011

Nëse Google do ta kishte realizuar këtë plan vite më parë, tani çdo gjë do të ishte krejt ndryshe. Ish-drejtuesi i kompanisë Google, Erik Schmidt, pohoi se Google është përpjekur të fillojë ortakërinë me Facebook por nuk pati sukses.

Berisha: Opozita të bashkëpunojë për 12 kriteret

Gazeta Start - 10.06.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha në mbledhjen e Komitetit të Integrimit, ftoi opozitën që të bëhet pjesë e bashkëpunimit për të përmbushur 12 kriteret e Bashkimit Evropian në kuadër të marrjes së statusit të vendit kandidat.

Akuzat e Martit nuk ndikojnë në integrimin e Kosovës

Gazeta Start - 10.06.2011

Prishtinë – Themelimi nga Bashkimi Evropian i task-forcës për hetimin e akuzave të Dik Martit nuk do të ndikojë në procesin e integrimit evropian të Republikës së Kosovës.

“Emërimet e gjyqtarëve, Topi të bashkëpunojë me Kuvendin”

Gazeta Start - 10.06.2011

Tiranë – Gjykata Kushtetuese ka shqyrtuar sot edhe padinë e një grupi deputetësh të Partisë Demokratike për emërimet në gjykata. Kjo parti kërkoi interpretimin e disa neneve të Kushtetutës nga Gjykata Kushtetuese në lidhje me kompetencat e ...

Durrës, pranga 20 vjeçarit me 500 kg drogë

Gazeta Start - 10.06.2011

Durrs Nj 20-vjear nga Durrsit prfundoi n prangat e policis s Durrsit, i akuzuar pr kultivim t lndve narkotike. N pranga ra Florenc Dhmbi, pasi gjat nj aksioni t policis iu gjetn dhe sekuestruan nj sasi prej 563 kilogramsh lnd narkotike ...

22 të vdekur nga përleshjet në Siri

Gazeta Start - 10.06.2011

Të paktën 22 persona janë vrarë sot në përleshjet me forcat e sigurisë gjatë protestave anti-qeveritare në Siri. Aktivistët theksojnë se tanket e ushtrisë kanë hapur zjarr në qytetin verior të Maarat al-Numan, duke vrarë shumë protestues ...

SHBA: Iraku do të na kërkojë të qëndrojmë

Gazeta Start - 10.06.2011

Iraku do t’i kërkojë SHBA-së të mbajë trupat e saj në vend edhe pas afatit përfundimtar të tërheqjes që ka vendosur Presidenti amerikan, Barak Obama, theksoi kreu i ardhshëm i Pentagonit, Leon Paneta.

Tiranë, mbytet në liqen 35-vjeçari

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiranë – Një burrë gjeti vdekjen në një liqen në Tiranë. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e shkuar në ujërat e Liqenit të Tujanit në periferi të kryeqytetit ku ka humbur jetën shtetasi Shkëlqim Canga, 35-vjeç.

Haxhinasto: Nuk kemi agjendë të Shqipërisë së madhe

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiranë - Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto në intervistë për Deutsche Welle-n shpreh qëndrimet lidhur me tezën e Presidentit serb Boris Tadiç, mbi "projektet e shqiptarëve për krijimin e Shqipërisë së madhe”.

Korçë, arrestohet 29-vjeçari në kërkim

Gazeta Start - 09.06.2011

Korçë – Një shtetas përfundoi në prangat e policisë së Korçës, pasi ishte shpallur në kërkim për veprën penale të plagosjes me armë zjarri. Në pranga ra shtetasi Alfons Collaku 29-vjeç banues në lagjen nr 16 Korçë.

Arrestohet një adoleshent për armëmbajtje dhe drogë

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiranë – Policia e Vlorës arrestoi një adoleshent të akuzuar për armëmbajtje pa leje dhe shitje të lëndëve narkotike. Në pranga përfundoi I. B., 15-vjeç, lindur dhe banues në fshatin Llakatund të Rrethit Vlorë.

Vetëhelmohet nëna e dy fëmijëve pasi i kishte vdekur burri

Gazeta Start - 09.06.2011

Elbasan – Një grua, nënë e dy fëmijëve, i dha fund jetës mbrëmjen e shkuar duke u vetëhelmuar. Policia e Elbasanit bëri të ditur se viktima është shtetasja Tatjana Halili , 19-vjeç, e martuar dhe banuese në fshatin Shushicë.

Pakistan, sulm vrasës ndaj pikës së kontrollit

Gazeta Start - 09.06.2011

M shum se 100 militant kan sulmuar nj pik kontrolli sigurie n veri-perndim t Pakistanit, duke vrar t paktn tet ushtar. Lajmi bhet i ditur nga zyrtart pakistanez t cilt saktsojn gjithashtu se gjat luftimeve q zgjatn disa or humbn jetn edhe ...

Sirianët “pushtojnë” Turqinë

Gazeta Start - 09.06.2011

Më shumë se 1000 sirianë kanë kaluar kufirin Siri-Turqi 24-orët e fundit, për t’iu larguar dhunës në vend. Lajmi bëhet i ditur nga një zëdhënës i UNHCR-së, i cili sqaroi se refugjatët janë vendosur në një kamp me çadra.

Prokuroria akuzon kryedoganierin e Kosovës për shpërdorim detyre

Gazeta Start - 09.06.2011

Prishtinë – Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur dje dy aktakuza, një ndaj drejtorit të Doganave, Naim Huruglica dhe shefit të Zyrës Ligjore të këtij institucioni, Lulzim Rafuna.

Vetëvritet një punonjës policie

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiran Nj punonjs policie i dha fund jets duke u vetvrar me armn e tij t puns. Ngjarja ndodhi n afrsi t rrugs Don Bosko n kryeqytet, ku shtetasi Beqir Dauti, inspektor policie n Komisariatin nr 3, ka shkrepur armn n drejtim t vetes.

“FOL”: Mospërputhje në deklarimin e pasurisë së zyrtarëve

Gazeta Start - 09.06.2011

Prishtinë - Lëvizja “FOL” publikoi sot raportin e parë krahasues mbi vlerësimin e deklarimeve të dhëna nga deputetët e Kosovës në Agjencinë Kundër Korrupsionit dhe Komisionin Qendror Zgjedhor.

Berisha: Rezultati në Tiranë, test për institucionet

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha ka theksuar sot se zgjedhjet e 8 majit ishin më të mirat dhe me transparencë të plotë, duke ka kujtuar se çdo votë nuk do të lihet jashtë rezultatit.

Tiranë, prindërit e nxënësve në protestë për shkollën

Gazeta Start - 09.06.2011

Tiranë – Prej ditësh në Tiranë ka shpërthyer debati për mbylljen e disa shkollave fillore dhe hapjen e disa shkollave të mesme. Drejtoria Arsimore e Tiranës ka vendosur transferimin e nxënësve të këtyre shkollave në shkolla të tjera.

Aksidentohet mbrojtësi i Napolit, jashtë rrezikut për jetën

Gazeta Start - 09.06.2011

Hugo Kampanjaro, mbrojtësi argjentinas i Napolit, u përfshi në një aksident të rëndë automobilistik nga ku humbën jetën tre persona. Sipas raportimeve nga media argjentinase, ngjarja ndodhi mëngjesin e së enjtes në rajonin e Kornel ...

Shnejder: Jam i lumtur tek Interi, s’kam arsye të largohem

Gazeta Start - 09.06.2011

Uezli Shnejder dëshiron të mbetet tek Interi. Fantazisti holandez i mbyll në këtë mënyrë derën interesimit të vazhdueshëm të Mançester Junajtid dhe Çelsit.

Bregu i Fildishtë, OKB akuzon forcat e Presidentit të ri

Gazeta Start - 09.06.2011

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka akuzuar forcat mbështetëse të Presidentit të ri të Bregut të Fildishtë, Alasane Ouatara, për dhunë ndaj mbështetësve të ish-Presidentit Laurent Gbagbo.

Pike “shpullë” Realit: Ta qepin e të shohin punën e tyre!

Gazeta Start - 09.06.2011

Futbollistët e kampionatit spanjoll tashmë kanë marrë pushimet e verës, por rivaliteti mes Barcelonës dhe Realit të Madridit vazhdon edhe jashtë fushës së lojës.

Sirianët "pushtojnë" Turqinë, kalojnë kufirin pas trazirave

Ora news - 09.06.2011

Më shumë se 1000 sirianë kanë kaluar kufirin Siri-Turqi 24 orët e fundit për t`iu larguar dhunës në vend.Lajmi bëhet i ditur nga një zëdhënës i UNHCR-së i cili theksoi se refugjatët janë vendosur në një kamp me çadra.

Lezhë, pranga një të kërkuari për tentativë vrasjeje

Gazeta Start - 08.06.2011

Lezhë – Një shtetas i shpallur në kërkim u arrestua nga Policia e Lezhës pasditen e shkuar. Në pranga përfundoi Aleksandër Nikoll Perdoda, 31 vjeç, banues ne fshatin Lalmlukaj, komuna Kolsh-Lezhe, i dënuar më parë për veprën penale të ...

Britani-Francë: OKB të reagojë ndaj dhunës në Siri

Gazeta Start - 08.06.2011

Britania dhe Franca po rrisin presionin për një votim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, i cili do të dënojë shtypjen me dhunë nga ana e qeverisë siriane të protestave në vend.

Kinë, përmbytjet vrasin 21 persona

Gazeta Start - 08.06.2011

Përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rëndë dhe të rrëmbyeshëm kanë vrarë të paktën 21 persona dhe kanë zhdukur 31 të tjerë në jug-perëndim të Kinës.

Shpërthen Bogdani: Nuk e kuptoj zëvendësimin, isha në formë

Gazeta Start - 08.06.2011

Sulmuesi i kombëtares shqiptare, Erjon Bogdani, nuk e përtyp lehtë zëvendësimin nga tekniku Josip Kuzhe, menjëherë sapo përfundoi pjesa e parë e ndeshjes kundër Bosnjës.

Çështja Haradinaj, një dështim për Gjykatën e Hagës

Gazeta Start - 08.06.2011

Prishtinë – Procesi i gjykimit të Ramush Haradinajt vlerësohet si një dështim për Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës. Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, deklaroi mbrëmë në emisionin “Rubikon” se akuzat ndaj Haradinajt janë ngritur që para ...

ERE, rregulla të reja për kontratat e energjisë

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë – Enti Rregullator i Energjisë kërkon nga grupet e interesuara që të shprehin opinionet mbi rregullat e reja për lidhjet e kontratave me kompaninë CEZ Shpërndarja. Sipas ERE-s, ky afat është deri më 15 qershor.

Plagosen dy vëllezër me thikë, pranga autorit

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë – Policia e Tiranës arrestoi në flagrancë një 18-vjeçar, pasi akuzohet për plagosje. Në pranga ra shtetasi Amarildo Mehmeti, 18-vjeç, banues në Tiranë.

Kriza institucionale ndërpreu njohjet për Kosovën

Gazeta Start - 08.06.2011

Prishtinë – Kriza institucionale në Kosovë ka ndikuar drejtpërdrejtë në procesin e njohjeve për vendin, thekson zv/ministri i Punëve të jashtme, Ibrahim Gashi.

16 persona nën hetim për krim kompjuterik

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë – Policia e Tiranës ka nisur hetimet ndaj 16 personave, të cilët po hetohen për vjedhjen e sinjaleve televizive të disa kompanive Dixhitale në Shqipëri, dhe transmetimit të paligjshëm të këtyre sinjaleve përmes klonimit të aparateve ...

Tafaj: Turqia rol të rëndësishëm për arsimin

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë – Ministria e Arsimit dhe Shkencës do të ketë një sallë tërësisht moderne falë një investimi prej 140 mijë eurosh. Për këtë rast, u organizua një ceremoni, ku mori pjesë edhe kreu i Arsimit, Myqerem Tafaj, i cili nënvizoi se ...

Polonia mbështetje të fuqishme Shqipërisë

Gazeta Start - 08.06.2011

Varshavë – Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli ndodhet për një vizitë në Varshavë të Policisë, vend i cili pritet të marrë presidencën e radhës së Bashkimit Evropian.

Amerikanët vrasin 15 pakistanezë

Gazeta Start - 08.06.2011

Islamabad – Të paktën 15 persona janë vrarë gjatë një sulmi ajror të SHBA-ve mbi rajonin tribal të Veziristanit Verior, theksuan zyrtarët. Lajmi bëhet i ditur nga zyrtarët pakistanezë të cilët theksuan për “Associated Press” se sulmi u ...

“Greqia ka nevojë për më shumë ndihma”

Gazeta Start - 08.06.2011

Berlin - Ministri gjerman i Financave, Volfgang Schaeuble, theksoi se paketat aktuale të ndihmës ndaj Greqisë janë “të pamjaftueshme”, duke shtuar se ka “rrezik real” për mos shlyerje borxhesh nëse nuk ka shtim fondesh.

Ministri britanik për Evropën të enjten në Tiranë

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë - Ministri Britanik i Shtetit për Evropën, David Lidington, viziton të enjten Tiranën, vizitë e cila vjen pas ftesës së bërë nga shefi i diplomacisë shqiptare, Edmond Haxhinasto.

Kryeministri grek mund të përballet me revoltë parlamentare

Gazeta Start - 08.06.2011

Athinë - Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, do të orvatet nesër të vërë nën kontroll trazirat që kanë plasur brenda radhëve të PASOK-ut, për shkak të kostove sociale të një pakete të re të shpëtimit financiar, e cila nxori në pah ...

Shqipëria e Mali i Zi plan masash për Bunën

Gazeta Start - 08.06.2011

Tiranë - Komisionet Ndërshtetërore të Shqipërisë dhe Malit të Zi diskutuan sot në Tiranë për masat që duhet të merren për rregullimin e Liqenit të Shkodrës dhe lumit të Bunës, për të shmangur përmbytjet.

Ndreca: Dhamë vendim profesional për Tiranën

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Relatori i trupës gjyqësore që hodhi poshtë ankimimin e Partisë Socialiste, Gjyqtari Tom Ndreca shprehet se Kolegji Zgjedhor dha një vendim të bazuar mbi legjislacionin shqiptar.

Shqipëria gati të përballet me Bosnjën

Gazeta Start - 07.06.2011

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit përballet sonte në Zenica me vendasit e Bosnje-Hercegovinës, në kuadër të eliminatoreve të “Euro 2012”. Kjo sfidë është e një rëndësie të madhe për kombëtaren tonë, pasi do të ndikojë ndjeshëm në ecurinë ...

Sarandë, arrestohet një i dënuar me burgim

Gazeta Start - 07.06.2011

Sarandë – Një shtetas i shpallur në kërkim dhe i dënuar nga gjykata me dy vite burg u arrestua nga policia e Sarandës. Në pranga ra shtetasi Dashnor Agalliu, 38-vjeç, banues në Gjashtë Sarandë.

Berisha: Investime në sektorin privat kundër varfërisë

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha ka premtuar rritjen e kreditimit për sektorin privat për të fuqizuar këtë sektor, që sipas tij, do të rrisë zhvillimin ekonomik të vendit dhe shkëputjen e varfërisë.

Prishtinë, shpërthim në një veturë të EULEX-it

Gazeta Start - 07.06.2011

Prishtin Nj brenda nj veture zyrtare t EULEX-it sht regjistruar mngjesin e sotm n lagjen Bregu i Diellit n Prishtin. Mediat vendase raportojn se n vendngjarje kan mbrritur forca t shumta policie, vendase dhe ndrkombtare, t cilat kan nisur ...

Tiranë, sekuestrohen armë dhe mbi 40 kg drogë, tre në pranga

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Nga dy operacione të ndryshme, policia e Tiranës ka sekuestruar drogë dhe armë. Fillimisht u organizua operacioni i koduar “Bujku”, ku u bë i mundur sekuestrimi i një sasie prej kg lëndë narkotike e dyshuar kanabis satica e ...

SHBA: Rihapja e çështjes së Kosovës, e rrezikshme për rajonin

Gazeta Start - 07.06.2011

Uashington - Zv/ndihmëssekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen deklaron se integrimi i plotë i rajonit të Ballkanit në Bashkimin Evropian dhe në NATO mbetet një nga angazhimet kryesore të SHBA-ve.

Thaçi: Partitë e vogla përçanë elektoratin shqiptar

Gazeta Start - 07.06.2011

Shkup – Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi, fajëson partitë e vogla për përçarjen e votës tek elektorati shqiptar në Maqedoni.

Rrëfimet e grave të Kosovës për krimet në TK

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Vuajtjet e luftës së Kosovës në vitin 1998 – 1999 dhe jo vetëm, do të vijnë në Teatrin Kombëtar në Tiranë me premierën “Lugina e vuajtjeve të saj”, një histori e bazuar mbi rrëfimet e paraqitura në librat “Ana femërore e Luftës” ...

Sekuestrohen cigare kontrabandë, një në pranga një në kërkim

Gazeta Start - 07.06.2011

Shkodër – Një shtetas përfundoi në pranga dhe një tjetër është shpallur në kërkim, pasi janë kapur me cigare kontrabandë. Policia e Shkodrës, nga një operacion sot në orët e para të mëngjesit, çoi në pranga shtetasin Tonin Kacerri, ...

Edhe një padi për Tiranën

Gazeta Start - 07.06.2011

Tiranë – Partia Socialiste ka depozituar një tjetër padi në lidhje me rezultatin e Tiranës, duke u përpjekur kështu t’i shkojë deri në fund betejës ligjore.

SHBA-të të shqetësuara për situatën pas zgjedhore në Shqipëri

Gazeta Start - 07.06.2011

Uashington - Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Euroazinë, Tomas Kantrimen tha në një takim me gazetarë në se Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për situatën pas zgjedhore në Shqipëri.

Skandali seksual, socialistët franceze dëbojnë kryetarin e bashkisë?

Gazeta Start - 07.06.2011

Paris - Partia Socialiste franceze mund të përjashtojë nga radhët e saj, Jacques Mahéas, senatorin dhe kryetarin aktual të bashkisë së Neuilly-sur-Marne, në lindje të Parisit.

Shqipëria “rrëshqet” në Bosnje

Gazeta Start - 07.06.2011

Përfaqësuesja shqiptare e futbollit është mposhtur në transfertën e Bosnje-Hercegovinës me rezultatin 2-0. Kjo humbje i ndërlikon pozitat e Shqipërisë në Grupin D, duke e bërë një mision thuajse të pamundur kualifikimin për në “Euro 2012”.

Ahmeti: BDI është e hapur për koalicionin paszgjedhor

Gazeta Start - 06.06.2011

Shkup – Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, deklaron se parimisht mbetet i hapur për të krijuar koalicion paszgjedhor me cilëndo parti politike në Maqedoni, pa qenë përjashtues me asnjë.

Trajleri përplaset me murin anësor në Tiranë-Durrës

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë – Një aksident automobilistik ndodhi orët e para të mëngjesit të sotëm në superstradën Tiranë-Durrës. Një automjet tip trajler u përplas fort me murin ndarës së autostradës në afërsi të fshatit Gërdec.

DR dështon në zgjedhjet e Maqedonisë

Gazeta Start - 06.06.2011

Shkup – Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të zhvilluara dje në Maqedoni ishin një disfatë e plotë për partinë e Imer Selmanit, Demokracia e Re (DR).

Ronaldo: Më pak gola, më shumë trofe

Gazeta Start - 06.06.2011

Asi i Realit të Madridit, Kristiano Ronaldo, është gati të shënojë më pak gola nëse kjo ndihmon ekipin madrilen të fitojë më shumë tituj sezonin tjetër.

Marrëdhënie reciprociteti për tregtinë me Serbinë dhe Bosnjën

Gazeta Start - 06.06.2011

Prishtinë – Ministria e Tregtisë dhe Industrisë së Kosovës pritet të ndërmarrë hapa konkretë për ndryshimin e situatës në marrëdhëniet tregtare me Serbinë dhe Bosnje-Hercegovinën.

Ambasadori shqiptar në Shkup: Zgjedhjet, fitore e të gjithëve

Gazeta Start - 06.06.2011

Shkup – Ambasadori i Shqipërisë në Shkup, Arben Çejku, vlerëson se zgjedhjet e parakohshme parlamentare të zhvilluara dje në Maqedoni ishin një fitore e madhe për të gjithë shqiptarët në këtë vend.

A. Ndërkombëtare Bërthamore fokusohet mbi Sirinë

Gazeta Start - 06.06.2011

Bordi i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA) po takohet pas presioneve nga SHBA-ja dhe shtete të tjera për qortimin e Sirisë lidhur me programin e saj të dyshuar bërthamor.

MPJ: Të zbatohet Marrëveshja e Ohrit

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë - Ministria e Jashtme e Shqipërisë përshëndeti mbajtjen e zgjedhjeve të së dielës në Maqedoni, duke nënvizuar se ato u mbajtën në një atmosferë të qetë dhe normale.

“Bosët” e pakontestueshëm të politikës në Kosovë

Gazeta Start - 06.06.2011

Prishtinë - As aplikimi i sistemit zgjedhor me lista të hapura, ku kandidatët kanë mundësinë të marrin votat drejtpërdrejtë nga qytetarët, nuk e ka zbehur fuqinë e madhe që kanë liderët brenda partive politike në Kosovë, shkruan e ...

Korça, foshnja e pa jetë e lindur jashtë spitalit

Gazeta Start - 06.06.2011

Korçë – Policia e Korçës sqaroi rastin e gjetjes së një foshnje të dielën në kazanët e plehrave në Korçë. Burime zyrtare të policisë bënë të ditur se foshnja ishte lindur jo në kushte spitalore.

Haxhinasto: Idetë për ndarje të Kosovës, arkaike

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë – Shefi i diplomacisë shqiptare, Edmond Haxhinasto thekson se tezat për ndarjen e Kosovës janë arkaike dhe të papranueshme. Deklaratat e tij u bënë gjatë një takimi me ministrin e Jashtëm dhe Integrimit Evropian të Malit të Zi, ...

Mos përdorni shampo me balsam për flokë te yndyrshëm

Gazeta Start - 06.06.2011

Specialistët pohojnë se flokët që nuk bëhen të yndyrshëm brenda 24 orëve, pas larjes hyjnë në grupin e flokëve normal. Shampot për flokë të yndyrshëm janë të përshtatshme për ato persona që kanë një nivel të lartë sebumi në lëkurën e kokës.

“Gërdeci” shënon dështimin, të prekurit acarohen

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë – Seanca për Gërdecin shënoi shtyrjen e radhës dhe kjo ka shkaktuar protestën e banorëve të prekur nga tragjedia e15 marsit 2008 në fshatin Gërdec.

Nëpunës të MPPT-së dhurojnë gjak për talasemikët

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë – Në kuadër të fushatës sensibilizuese të Kryqit të Kuq Shqiptar për të dhuruar gjak në ndihmë të fëmijëve talasemik, shumë nga nëpunësit e Ministrisë së Punëve Publike dhe Transportit iu bashkuan kësaj fushate, ndër to dhe vetë ...

Mediu “fiton” sërish në Gjykatën e Lartë

Gazeta Start - 06.06.2011

Tiranë – Gjykata e Lartë ka pushuar sot çështjen ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu, pasi njëri prej të dëmtuarve në fshatin Gërdec që kishte bërë padinë është tërhequr nga kërkesa.

Analistët vlerësojnë negativisht opozitën në Kosovë

Gazeta Start - 06.06.2011

Prishtinë – Analistët politikë e vlerësojnë me nota negative punën 100 ditore të partive opozitare në Kosovë. Analisti Behxhet Shala vlerëson se opozita ka qenë e shpërndarë dhe se asnjëherë nuk ka pasur një qëndrim të përbashkët, shkruan ...

Arrestohet 36-vjeçari për plagosje me armë

Gazeta Start - 06.06.2011

Vlorë – Një shtetas u arrestua orët e mesditës së të hënës në Vlorë pasi akuzohet për plagosje të rëndë. Në pranga përfundoi Aleksandër Zeqir Dulaj, 36-vjeç, lindur dhe banues në Vlorë.

Komunat e Kosovës të mbingarkuara me punonjës

Gazeta Start - 06.06.2011

Prishtinë - Komunat në Republikën e Kosovës mbajnë rekordin e punësimeve në vend, madje duke kaluar edhe kufijtë e parashikuar nga ligjet në fuqi. Numri aktual i të punësuarve, krahas asaj që lejohet me ligjin N.

Siri, kryengritësit vrasin 80 policë

Gazeta Start - 06.06.2011

Damask - 80 pjesëtarë të forcave siriane të sigurisë janë vrarë gjatë përleshjeve në qytetin veri-perëndimor të Jisr al-Shughour-it, raportoi televizioni shtetëror.

Portugali, Presidenti kërkon krijimin e qeverisë së re

Gazeta Start - 06.06.2011

Lisbonë - Presidenti portugez, Anibal Kavako Silva i kërkoi sot socialdemokratit Pedro Passos Koelho, fitues i zgjedhjeve të djeshme legjislative, që të ideonte menjëherë qeverinë e re.

Opozitës i japin notë të dobët

Telegrafi - 06.06.2011

Puna e opozitës gjatë periudhës 100 ditore përballë qeverisjes së Hashim Thaçit ka marrë notë të dobët nga analistët politikë. Analisti Behxhet Shala e ka vlerësuar negativisht rolin e partive opozitare për këtë periudhë.