TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Nxënësit e dobët me rezultate më të mira se ata të suksesshmit në Test të Maturës

Gazeta Express - 17.06.2018

Testi i arritshmërisë, për 3 për qind ka dalë më i suksesshëm se sa në vitin e kaluar, çka ka bërë që Ministria e Arsimit të krenohet me këtë ...

Drejtuesit e shkollave të shqetësuar, nxënësit e dobët po dalin më mirë në Test të Maturës

Koha.net - 17.06.2018

Testi i arritshmërisë, për 3 për qind ka dalë më i suksesshëm se sa në vitin e kaluar, çka ka bërë që Ministria e Arsimit të krenohet me këtë rezultat.

Matura, çfarë duhet të mësoni për provimet me zgjedhje

Gazeta Express - 16.06.2018

Provimet me zgjedhje janë prova e fundit që duhet të kalojnë maturantët për të vijuar më pas me garën për studimet e larta në një nga institucionet e arsimit të lartë në ...

U kapën me kopje në testim, ndëshkohen me përjashtim 11 maturantë

LajmiFundit - 14.06.2018

Ndëshkohen 11 gjimanzistë që u konstatuan me telefona celualarë, ndërsa po zhvillonin provimin e Matematikës, pjesë e maturës shtetërore. Të gjithë nxënësve të kapur me kopje, nuk do t’u njihet ...

Dalja e testit të Matematikës, MASR thirrje prokurorisë të nisë hetimet, Boçi akuza Nikollës se ka degraduar maturën

SOT - 14.06.2018

Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë ka reaguar dje pas pretendimeve të deputetit të PD, Luçiano Boçi se testi i Matematikës për maturantët ka dalë para se të publikohej nga ky institucion.

Përdorimi i telefonit në provimet e Maturës, MASR penalizon 11 maturantë, masa ndëshkimore edhe për 5 administratorë

SOT - 14.06.2018

Ministria e Arsimit dhe Sporteve ka penalizuar dje 11 maturantë që kanë përdorur celularin gjatë provimit të Matematikës. Pas lajmit që qarkulloi dy ditë më parë në media si dhe akuzave të deputetit ...

Më 21 qershor dihen rezultatet e Testit të Maturës

Lajmi.net - 14.06.2018

Për shkak të disa problemeve teknike dhe Festës së Bajramit të Madh, publikimi i rezultateve të testit të Maturës Shtetërore do të bëhet më 21 qershor.

MA penalizon 11 maturantë, kapen me celular gjatë provimit

LajmiFundit - 14.06.2018

11 maturantë janë penalizuar nga Ministria e Arsimit pasi janë kapur me celular gjatë zhvillimit të provemve të maturës. Maturantët u identifikuan nga monitoruesit e MASR, dhe përkatësisht në: ...

Kapen me celularë, 11 gjimnazistëve s’u njihet testi i Matematikës

ABC News - 14.06.2018

11 gjimanzistëve që u konstatuan me telefona celualarë, ndërsa po zhvillonin provimin e Matematikës një ditë më parë, nuk do t’i njihet rezultati. Vendimi është marrë nga Komiteti i Maturës ...

Dalja e tezës së provimit të Matematikës, MASR merr masa për nxënësit dhe administratorët

Mapo - 14.06.2018

Komiteti i Maturës Shtetërore 2018, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Urdhrin e Ministirsë, “Për ngritjen e Komitetit të Maturës Shtetërore 2018”, me qëllim vlerësimin e zbatueshmërisë së ...

Rezultatet e testit të Maturës shpallen më 21 qershor

Koha.net - 14.06.2018

Rezultatet e testit të Maturës Shtetërore 2018 do të shpallen me 21 qershor. “Për shkak të disa problemeve teknike dhe festës së Fitër Bajramit, publikimi i rezultateve të testit të Maturës ...

Denoncimi/ Berisha: Maturantët në Lushnjë me celularë në provim, administratorët ndihmonin kë kishin mik

Mapo - 14.06.2018

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka publikuar mesazhin e një qytetari dixhital që tregon se jo vetëm në kryeqytet por edhe në rrethe të tjera të vendit ka pasur parregullsi në provimin e maturës.

Shtyhet publikimi i rezultateve të Maturës Shetërore

Koha.net - 14.06.2018

Për shkak të disa problemeve teknike dhe Festës së Bajramit të Madh, publikimi i rezultateve të testit të Maturës Shtetërore 2018 do të bëhet më datë 21 qershor 2018.

Rezultatet e Testit të Maturës do të shpallen më 21 qershor

Telegrafi - 14.06.2018

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, njofton se për shkak të disa problemeve teknike dhe festës së Kurban Bajramit, publikimi i rezultateve të testit të Maturës Shtetërore 2018 do të bëhet ...

Denoncimi/ “Maturantët në Lushnjë me celularë në provim, administratorët ndihmonin kë kishin mik”

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari dixhital që tregon se jo vetëm në kryeqytet por edhe në rrethe të tjera të vendit ka pasur parregullsi në provimin e maturës.

Penalizohen 11 maturantë pas provimit të Matematikës. Masë për largim nga puna për 5 administratorë

BalkanWeb - 14.06.2018

TIRANE- Ministria e Arsimit dhe Sporteve ka penalizuar 11 maturantë që kanë përdorur celularin gjatë provimit të Matematikës. Nga kontrollet e MASR rezultoi se 5 administratorë nuk identifikuan ...

A kopjuan maturantët? Si dolën tezat e sakta para provimit

Mapo - 14.06.2018

Kanë kopjuar apo nuk kanë kopjuar maturantët e këtij viti? Kjo është çështja! Në provimin e parë të detyruar, të gjuhës së huaj, një nga maturantët e shkollës Andon Zako Çajupi tha për Top Channel se ...

Shkuan me celularë në provimin e Matematikës, u digjet testi 11 maturantëve

Durres Lajm - 14.06.2018

Komiteti i Maturës Shtetërore 2018, vlerëson se gjatë provimit të Maturës të zhvilluar një ditë më parë, ka rezultuar se 11 maturantë kanë qenë të pajisur me aparate telefoni celular.

Përjashtohen 11 maturantë, Komiteti i Maturës Shtetërore: U kapën me celularë

Gazeta Tema - 14.06.2018

Konkretisht, nga procesi i monitorimit gjatë zhvillimit të testimit, ka rezultuar se 11 nxënës maturantë, kanë qenë të pajisur me aparate telefoni celular, përkatësisht në: DAR Gjirokastër: 1 nxënës.

Me telefona në provim, skualifikohen 11 maturantë, ndëshkime për 5 administratorë

Java News - 14.06.2018

Ministria e Arsimit dhe Sportit ka penalizuar disa maturantë por edhe amdinistratorë që kanë shkelur rregullat e provimeve të Maturës. Të paktën 11 maturantë janë penalizuar pasi janë kapur duke ...

Skandali i provimit të matematikës, reagon LIndita Nikolla: Ka ikur koha e kopjeve!

SOT - 13.06.2018

Pas akuzave të opozitës për daljen e kopjeve, ka reaguar edhe ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla. Ministrja nuk e ka pranuar asnjëherë daljen e testeve sekrete të Maturës Shtetërore.

Dalja e tezave, Boçi paralajmëron Nikollën: Dita e gjykimit po afron!

SOT - 13.06.2018

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi përmes një statusi në rrjetet sociale, sulmon ministren e Arsimit Lindita Nikola pasi thirrjes që i bëri prokurorisë për të hetuar daljen e testit të ...

Matura Shtetërore, publikohen përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës

SOT - 13.06.2018

Publikohen përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës për Maturën Shtetërore 2018. Testimi u zhvillua ditën e sotme, ndërsa Ministria e Arsimit ka publikuar tezat sesi duhet të ishin dhënë ...

Matura Shtetërore, publikohen përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës

LajmiFundit - 13.06.2018

Publikohen përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës për Maturën Shtetërore 2018. Testimi u zhvillua ditën e sotme, ndërsa Ministria e Arsimit ka publikuar tezat sesi duhet të ishin dhënë ...

Publikohet testi i Matematikës/ MAS kërkon hetim për Luçiano Boçin

SOT - 13.06.2018

Ministria e Arsimit e ka pranuar skandalin e publikimit të testit të provimit të Matematikës para se të përfundonte. Me një njoftim për mediat Ministria e Arsimit thotë se, ka marrë çdo masë për të ...

(Foto) Skandali vazhdon/ Maturantët në gjithë vendin në provim, del testi i Matematikës

SOT - 13.06.2018

Premtohen masa te rrepta per siguri, por edhe ne kete provim te radhes te Matures Shteterore, perseritet situata. Del teza e plote e testit te Matematikes.

Skandali/ Publikimi i testit të matematikës, MAS kërkon hetim për Luçiano Boçin

LajmiFundit - 13.06.2018

Ministria e Arsimit e ka pranuar skandalin e publikimit të testit të provimit të Matematikës para se të përfundonte. Me një njoftim për mediat Ministria e Arsimit thotë se, ka marrë çdo masë për të ...

Dalja e testit të matematikës, Boçi sulmon Nikollën: Dita e gjykimit po vjen!

LajmiFundit - 13.06.2018

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi përmes një statusi në rrjetet sociale, sulmon ministren e Arsimit Lindita Nikola pasi thirrjes që i bëri prokurorisë për të hetuar daljen e testit të ...

Dalja e testit të Matematikës, ministrja Nikolla: Rastin ta hetojë Prokuroria. Reagon Luçiano Boçi

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Ministria e Arsimit Sportit dhe Rinisë ka reaguar pas pretendimeve se testi i Matematikës për maturantët ka dalë para se të publikohej nga ky institucion.

Teza e provimit të Matematikës del sheshit ne rrjetet sociale, Nikolla e pranon: Ftoj prokurorinë të nisi hetimet

Mapo - 13.06.2018

Ditën e sotme në rrjetet sociale u publikuan disa foto nga Testi i Matematikes që u zhvillua në të gjithë vendin, dy orë para se të mbaronte provimi. Ministria e Arsimit ka reaguar në lidhje këtë ...

Matura Shtetërore, publikohen përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës

Mapo - 13.06.2018

Janë publikuar përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës për Maturën Shtetërore 2018. Testimi u zhvillua ditën e sotme, ndërsa Ministria e Arsimit ka publikuar tezat sesi duhet të ishin dhënë ...

Skandal, teza e provimit të Matematikës u zbulua para orarit zyrtar

Gazeta Express - 13.06.2018

Teksa sot pritje të mbahej testi i matematikës për maturantët, teza e provimit ka dalë në ...

Publikimi i testit të Matematikës, ministria e Arsimit: Prokuroria të zbulojë autorët

Gazeta Express - 13.06.2018

Pas deputeti i PD-së, Luçiano Boçi publikoi në rrjetet sociale testin e provimit të matematikës që u mbajt sot në maturë, reagon edhe ministria e ...

Deputeti i PD publikon tezën e Matematikës, thumbon Nikollën: Më mirë të heshtë!

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE- Deputeti i Partisë Demokratike Lucjano Boçi ka publikuar në profilin e tij në Facebook tezën e provimit të Matematikës së Maturës Shtetërore dhe pretendon se ashtu si në rastin e provimit të ...

Provimi i Maturës: Teza e Matematikës del dy orë para mbarimit të testit

Mapo - 13.06.2018

Rreth 37 mijë maturantë në të gjithë vendin kanë zhvilluar sot provimin e tretë të Maturës Shtetërore atë të Matematikës. Por teza e Maturës më herët është shpërndarë në rrjetet sociale sesa ka ...

Provimi i matematikës, maturantët kaluan testin më të vështirë

Mapo - 13.06.2018

Rregullorja e Maturës Shtetërore parashikon paraqitjen e nxënësve në ambientet ku mbahet provimi, 1 orë e gjysmë përpara, por për testimin e matematikës, nxënësit ishin në shkollë shumë më herët.

Matura Shtetërore, publikohen përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës

BalkanWeb - 13.06.2018

TIRANE – Publikohen përgjigjet e sakta të provimit të Matematikës për Maturën Shtetërore 2018. Testimi u zhvillua ditën e sotme, ndërsa Ministria e Arsimit ka publikuar tezat sesi duhet të ishin ...

37 mijë maturantë kalojnë sfidën e matematikes: Vështirësia ishte mesatare

BalkanWeb - 13.06.2018

Nga: Rashela Shehu TIRANE – 37 mijë maturantë kaluan edhe sfidën e matematikës, duke e cilësuar një provim të nivelit mesatar. Po ashtu siç ndodhi me provimin e gjuhës dhe të letërsisë, maturantet ...

MATURA/ Skandal, deputeti i PD publikon tezën e provimit të Matematikës

Java News - 13.06.2018

Deputeti i Partisë Demokratike Lucjano Boçi ka publikuar në profilin e tij në Facebook tezën e provimit të Matematikës së Maturës Shtetërore dhe pretendon se ashtu si në rastin e provimit të ...

Publikoi tezën e matematikës, MAS kërkon hetim për deputetin e PD

Java News - 13.06.2018

Ministria e Arsimit i kërkon prokurorisë të nisë hetimet lidhur me publikimin në rrjetet sociale të testit të matematikës. MAS deklaron se testi u publikua në facebook nga një deputet dhe një qytetar ...

Matura/ 37 mijë nxënës testohen sot në Matematikë

Java News - 13.06.2018

Maturantët në të gjithë vendin do të zhvillojnë sot provimin e tretë. Rreth 37 mijë nxënës do të testojnë ditën e sotme njohuritë e tyre në lëndën e Matematikës.

Provimi i matematikës, maturantët kaluan testin më të vështirë

Antpress - 13.06.2018

Kjo, pasi shumë prej tyre, jashtë kamerës thonë se matematika është shkencë ekzakte ku jo të gjithë ndihen të sigurt. Megjithëse, ata më sistematikët mendojnë ndryshe.

Bytyqi: Testi i maturës sivjet më i mirë, janë marrë masa ndaj nxënësve e administratorëve për kopjim

Lajmi.net - 12.06.2018

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) Shyqyri Bytyqi, tha se niveli i testit të Maturës Shtetërore sivjet ka qenë më i mirë se i viteve të kaluara.

Bytyqi: Organizimi i Testit të Maturës në katër regjione ka evituar shumë parregullsi

Telegrafi - 12.06.2018

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, raportoi sot para Komisionit Parlamentar për Arsim për mbarëvajtjen e Maturës Shtetërore 2018 dhe për tema tjera.

U publikuan fotot se maturantët kopjuan, reagon Nikolla: Ka ikur koha kur kopja dilte nga zyrat e ministrisë

SOT - 11.06.2018

Lidhur me akuzat se në provimet e maturës nxënësit kanë kopjuar sa janë shqepur, ka reaguar dhe ministrja Lindita Nikolla. Ajo thotë se këto zëra dalin nga dëshira vrastare për të fituar politikisht.

Publikimi i testit të maturës para provimit, reagon sërish ministrja Nikolla

LajmiFundit - 11.06.2018

Në lidhje me akuzat e PD-së se testi i parë i maturës u publikua para nisjes së provimit, reagoi sërish sot nga Tropoja, ministrja Lindita Nikolla. Ajo e quan gjithë këtë një situatë të stisur ...

Matura Shtetërore nën mbikëqyrje të dy mijë arsimtarëve

Zhurnal - 11.06.2018

Nga Qendra Shtetërore e Provimeve bëjnë të ditur se mbi 2000 arsimtarë, anëtarë të komisioneve shkollore e ndjekin ecurinë e provimeve. Krahas tyre janë edhe 180 mbikëqyrës të autorizuar, të cilët ...

Akuzat për testin e maturës, Nikolla: Historia e ‘babalizimit’ të opozitës është kthyer në modë

BalkanWeb - 11.06.2018

TROPOJE- Pas lajmeve që qarkulluan në media dhe akuzave të PD se para provimit qarkulluan kopje nga testi i Maturës Shtetërore, vjen reagimi i ministres së Arsimit. Lindita Nikolla.

Matura Shtetërore nën mbikëqyrje të dy mijë arsimtarëve

Tetova Sot - 11.06.2018

Nga Qendra Shtetërore e Provimeve bëjnë të ditur se mbi 2000 arsimtarë, anëtarë të komisioneve shkollore e ndjekin ecurinë e provimeve. Krahas tyre janë edhe 180 mbikëqyrës të autorizuar, të cilët ...

Matura Shtetërore nën mbikëqyrje të dy mijë arsimtarëve

Flaka - 11.06.2018

Rreth 15 mijë maturantë iu nënshtruar të shtunën provimeve të gjuhës amtare, respektivisht lëndëve nga gjuha dhe letërsia maqedonase, gjuha dhe letërsia shqipe dhe gjuha dhe letërsia turke varësisht ...