TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mogherini mbyll turin ballkanik: Shqipëria e Maqedonia kanë rast të mirë për integrim

LajmiFundit - 20.04.2018

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka qëndruar në pesë vjetorin e nënshkrimit të marrëveshjes së Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë në kryeqytetin serb.

Vuçiç dhe Mogherini përplasen për Kosovën

Gazeta Tema - 20.04.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka pritur dje në Beograd përfaqësuesen e lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini.

Meta:Rekomandimi pozitiv i KE-së, hap i rëndësishëm përpara

Idividi - 19.04.2018

Tiranë, 18 prill 2018 (MIA) - Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta priti sot Përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të Komisionit Evropian, Federika Mogerinin.

Mediat greke komentojnë vizitën e Mogerinit dhe Han në Maqedoni

Zhurnal - 19.04.2018

Mediat greke komentojnë vizitën e Mogerinit dhe Han në Maqedoni Shkup, 19 prill - Vizita e funksionarëve të lartë të BE-së në Maqedoni ka qenë në fokus të mediave greke.

Mediat greke komentojnë vizitën e Mogerinit dhe Han në Maqedoni

Portalb - 19.04.2018

Vizita e funksionarëve të lartë të BE-së në Maqedoni ka qenë në fokus të mediave greke. Pas takimit të mbrëmshëm në mes kryeministrit Zaev dhe përfaqësueses së lartë për Politkë të Jashtme të BE-së ...

Mediat greke komentojnë vizitën e Mogerinit dhe Han në Maqedoni

Almakos - 19.04.2018

19 April 2018 / 12:08 Vizita e funksionarëve të lartë të BE-së në Maqedoni ka qenë në fokus të mediave greke. Pas takimit të mbrëmshëm në mes kryeministrit Zaev dhe përfaqësueses së lartë për Politkë ...

Mogherini flet në Parlamentin e Maqedonisë: U kthyet në rrugën e duhur

SOT - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian dhe zëvendës-presidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini në ditën e dytë të qëndrimit të saj në Shkup, mbajti një fjalim para deputetëve të ...

Çështja e Kosovës përplas Mogherinin e Vuçiqin

Portalb - 19.04.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bisedoi sonte në Beograd me përfaqësuesen e lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini.

Federica Mogherini nga foltorja e Kuvendit të Maqedonisë: Jeni në rrugën e duhur

SOT - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë për Punë të Jashtë dhe Politikat e Sigurisë të BE-së, si dhe zëvendësanëtare e Komisionit Evropian, Federika Mogherini, u është drejtuar sot deputetëve të Maqedonisë nga ...

Mediat greke komentojnë vizitën e Mogerinit dhe Han në Maqedoni

Alsat - 19.04.2018

Vizita e funksionarëve të lartë të BE-së në Maqedoni ka qenë në fokus të mediave greke. Pas takimit të mbrëmshëm në mes kryeministrit Zaev dhe përfaqësueses së lartë për Politkë të Jashtme të BE-së ...

Beograd, takohen Vuçiç dhe Mogherini

Alsat - 19.04.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bisedoi sonte në Beograd me përfaqësuesin e lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Federica Mogherini.

Optimizmi i Mogherinit dhe Zaevit në fokus të mediave greke

Zhurnal - 19.04.2018

Optimizmi i Mogherinit dhe Zaevit në fokus të mediave greke Shkup, 19 prill - Optimizmi i shprehur nga Mogherini dhe Zaev se mund të gjindet zgjidhje për emrin, u gjend në fokusin e mediumeve greke ...

Çështja e Kosovës përplas Mogherinin e Vuçiqin

Shqipmedia - 19.04.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bisedoi sonte në Beograd me përfaqësuesen e lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini.

Mogherini: Opozita të bashkëpunojë me qeverinë për reformat, çdokush duhet të kontribuojë për integrimin e Shqipërisë

SOT - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Politikës së Jashtme dhe Sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini ka vijuar dje ditën e dytë të vizitës së saj në Tiranë, ku ka zhvilluar një sërë takimesh me ...

Mogherini dhe Bërnabiq: Paqja dhe stabiliteti janë të një rëndësie të veçantë

Lajmi.net - 19.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Federica Mogherini, ka qëndruar në Serbi, ku është pritur përveç presidentit, Aleksandër Vuçiq edhe nga kryeministrja Ana Bërnabiq.

Mogherini i thurë lëvdata Maqedonisë

Evropaelire - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, të enjten gjatë qëndrimit dy ditor në Maqedoni para deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë ka theksuar se është për t'u përgëzuar ...

"Sasha" fillon lobingun kundër pranimit në BE!

SOT - 19.04.2018

Nuk ka fije dyshimi që BE e Mogherinit dhe e Hahn, por sidomos njerëzit e lobingut të madh pro shqiptar si Kukan dhe akoma më shumë Flekenshtejn, kanë bërë punën e tyre! Kjo është një mënyrë e ...

Takimi Mogherin-Vuçiq: Do t’i pranojmë rekomandimet e KE-së, jemi të shqetësuar për Kosovën!

Lajmi.net - 19.04.2018

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, u takua sot me shefen e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini. Ai theksoi se në takim, përveç Raportit të Progresit të KE mbi Serbinë, ata gjithashtu diskutuan ...

Maqedoni, Mogherini: Jeni në rrugë të drejtë

ABC News - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për sigurinë dhe politikat e jashtëme, Federica Mogherini, ka mbajtur një fjalim në Kuvendin e Maqedonisë. “Jeni në rrugë të drejtë.

Vuçiqi në takim me Mogherinin

Koha.net - 19.04.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka nisur takimin pak pas orës 18:00, me shefen e diplomacisë së Bashkimit Evropian Federica Mogherini. Takimi mbahet pas publikimit të Raportit të KE-së për ...

Federica Mogherini nga foltorja e Kuvendit të Maqedonisë: Jeni në rrugën e duhur

BalkanWeb - 19.04.2018

SHKUP- Përfaqësuesja e lartë për Punë të Jashtë dhe Politikat e Sigurisë të BE-së, si dhe zëvendësanëtare e Komisionit Evropian, Federika Mogherini, u është drejtuar sot deputetëve të Maqedonisë nga ...

Mediat greke për vizitën e Hahn dhe Mogherini në Maqedoni: “Optimizëm në Bruksel për zgjidhjen e çështjes së Shkupit”

Telegrafi - 19.04.2018

Optimizmi është rritur nga Mogherini dhe Zaev se do mundet të gjendet zgjidhje e problemit të emrit, ka qenë në fokusin e mediave greke në raportimin për takimin e mbrëmshëm në mes kryeministrit Zaev ...

Mogherini: Maqedonia arriti rezultate mjaft pozitive, prandaj e meritoi udhëzimin e KE-së

Telegrafi - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian (BE) Federica Mogherini është duke mbajtur fjalimin e saj në Kuvendin e Maqedonisë. Ajo e vlerëson lartë punën e Kuvendit, bashkëpunimin me opozitën, por ...

Drita jeshile u hap për integrimin… por ku nuk bie dakord Rama me Mogherinin

Mapo - 19.04.2018

Kryeministri Edi Rama dhe Shefja për Politikën e Jashtme në BE, Federica Mogherini njihen për gjuhën e njëjtë që ata flasin sa i përket integrimit. Por ajo çka i dallon qartazi është mënyra se si e ...

Mogherini flet në Parlamentin e Maqedonisë

VOA - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian dhe zëvendës-presidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini në ditën e dytë të qëndrimit të saj në Shkup, mbajti një fjalim para deputetëve të ...

Mogherini, ndalesa e fundit në Beograd: Të zbatohen marrëveshjet me Kosovën

ABC News - 19.04.2018

Gjatë qëndrimit në Beograd, ndalesa e fundit e misionit në Ballkan, shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini ka hasur kundërshtimin e presidentit Vuçiç sa i takon zbatimit të ...

Mediat greke komentojnë vizitën e Mogerinit dhe Han në Maqedoni

Tetova Sot - 19.04.2018

Vizita e funksionarëve të lartë të BE-së në Maqedoni ka qenë në fokus të mediave greke. Pas takimit të mbrëmshëm në mes kryeministrit Zaev dhe përfaqësueses së lartë për Politkë të Jashtme të BE-së ...

Mediat greke: Optimizëm në Bruksel për zgjidhjen e çështjes së emrit

Tetova Sot - 19.04.2018

Në fokusin e mediave greke në raportimin për takimin e mbrëmshëm ndërmjet kryeministri Zaev dhe përfaqësueses së lartë për Poliktë të Jashtme të BE-së, Frederika Mogerini dhe komisionerit për zgjerim ...

Media greke: Komisari për zgjerim e ka hapur derën e Bashkimit Evropian për IRJM

Flaka - 19.04.2018

Në fokusin e mediave greke në raportimin për takimin e mbrëmshëm ndërmjet kryeministri Zaev dhe përfaqësueses së lartë për Poliktë të Jashtme të BE-së, Frederika Mogerini dhe komisionerit për zgjerim ...

Vuçiq, Mogherinit: Kur të vijmë te Kosova ne në Serbi dallojmë nga BE

Flaka - 19.04.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, bisedoi sonte në Beograd me përfaqësuesin e lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Federica Mogherini.

Negociatat, Mogherini flet në Parlamentin e Maqedonisë: Festoni një gjysëm dite, pastaj përvishjuni punës

Gazeta Tema - 19.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian dhe zëvendës-presidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini në ditën e dytë të qëndrimit të saj në Shkup, mbajti një fjalim para deputetëve të ...

Pushteti edhe opozita thonë se do të zbatojnë rekomandimet e Mogherinit

Flaka - 19.04.2018

LSDM beson se mesazhet nga Mogherini dhe Hahn duhet të realizohen dhe të zbatohen ligjet. Në takimin me Hahn, deputetëve iu dha vërejtje për miratimin e ligjeve me procedurë të shkurtuar, gjë që e ...

Meta pas takimit me Mogherinin: Rekomandimi të shërbejë si katalizator i unitetit

Portalb - 18.04.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot paradite në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica ...

Meta: Rekomandimet e BE-së me rëndësi strategjike për Shqipërinë

Almakos - 18.04.2018

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta priti në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe Zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica ...

Shqipëria me listë të detyrave të reja

Shqipmedia - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka vizituar Shqipërinë, në kuadër të turneut të saj ballkanik, pas publikimit të Raportit të Progresit të Komisionit Evropian, në të ...

Mogherini në Tiranë, darkë me kryeministrin Rama

Ina - 18.04.2018

Ashtu si ishte llogaritur shefja e jashtme e BE-se ka mberritur ne Tirane. Keshtu, pasi ka shpallur lajmin e mirë për Shqipërinë, ku Komisionin Europian vendosi rekomandim pozitiv për hapjen e ...

Mogherini në shqip: Urime!

Ina - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme, Federica Mogherini e ka nisur fjalimin e saj në konferencën e përbashkët për shtyp në gjuhën shqipe.

Zbardhet takimi Meta-Mogherini, porosia për Kosovën: “Të gjithë të marrin përgjegjësitë”

SOT - 18.04.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe Zëvendës presidente e Komisionit Evropian, znj. Federica Mogherini.

Shqipëria me listë të detyrave të reja

Zhurnal - 18.04.2018

Shqipëria me listë të detyrave të reja Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka vizituar Shqipërinë, në kuadër të turneut të saj ballkanik, pas publikimit të Raportit të ...

Mogherini në Tiranë, takohet me Ramën, Metën, Bashën dhe Kryemadhin

Almakos - 18.04.2018

Shefja për politikë të Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini ka mbërritur në Tiranë. Ashtu siç ishte paralajmëruar diplomatja darkoi me kryeministrin Rama.

Rekomandimi për hapjen e negociatave, Mogherini uron në gjuhën shqipe

Lajmi.net - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme, Federica Mogherini e ka nisur fjalimin e saj në konferencën e përbashkët për shtyp në gjuhën shqipe.

Mogherini: Inkurajim të fortë për reforma të mëtejshme për Shqipërinë

Almakos - 18.04.2018

Presidenti Ilir Meta është zyrtari i parë shqiptar që është takuar me përfaqësuesen e lartë Federica Mogherini. Sipas agjendës së Mogherinit, takimi pasardhës është me kryeministrin Edi Rama, në ...

Shqipëria me listë të detyrave të reja

Almakos - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka vizituar Shqipërinë, në kuadër të turneut të saj ballkanik, pas publikimit të Raportit të Progresit të Komisionit Evropian, në të ...

Mogherini: Urime!

Almakos - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme, Federica Mogherini e ka nisur fjalimin e saj në konferencën e përbashkët për shtyp në gjuhën shqipe.

Kryemadhi: Mogherinit i kërkuam të ndërhyjë tek Rama për të liruar 11 kuksianët e protestës

SOT - 18.04.2018

Pas takimit me shefen për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një deklaratë për mediat theksoi rolin e opozitën në këtë proces.

Mogherini në Presidencë, takim me Metën

SOT - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së Federica Mogherini ka mbërritur në Presidencë ku do të takohet me Presidentin e Republikës Ilir Meta. Një ditë pasi Shqipëria mori rekomandimin pozitiv për hapjen e ...

Shqipëria me listë të detyrave të reja

Portalb - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka vizituar Shqipërinë, në kuadër të turneut të saj ballkanik, pas publikimit të Raportit të Progresit të Komisionit Evropian, në të ...

Reagon Meta pas takimit me Mogherinin: Një hap i rëndësishëm përpara

SOT - 18.04.2018

Presidenti i Republikës ka reaguar pas takimit që zhvilloi me shefen për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini në ambientet e Presidencës, pas rekomandimit pozitiv që dha KE për hapjen e ...

Mogherini flet në gjuhën që shqiptarët kuptojnë më mirë: Urime!

Zhurnal - 18.04.2018

Mogherini flet në gjuhën që shqiptarët kuptojnë më mirë: Urime! Shkup, 18 prill - Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme, Federica Mogherini e ka nisur fjalimin e saj në konferencën e ...

Mogherini: Pesë prioritetet mbeten ende baza

Almakos - 18.04.2018

“Së bashku” ka qenë kryefjala e fjalimit të përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama.

Mogherini ikën, Basha vjen – Dy zyrtarët takohen në Rinas

Lajmi.net - 18.04.2018

Kreu i Partisë Demokratike të SHqipërisë, Lulzim Basha ka mbërritur nga Berlini rreth orës 13.30, teksa në të njëjtën orë në aeroport ishte dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të Jashtme, ...

Video/ Basha takohet me Mogherinin në Rinas

Almakos - 18.04.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk mori pjesë në takimin e përfaqësues së lartë të diplomacisë europiane Federica Mogherini me opozitën sot në mesditë.

Hahn dhe Mogherini në Shkup, takime me kreun shtetëror dhe Ali Ahmetin

Zhurnal - 18.04.2018

Hahn dhe Mogherini në Shkup, takime me kreun shtetëror dhe Ali Ahmetin Shkup, 18 prill - Eurokomisioneri Johannes Hahn dhe përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian (BE) për politikë të jashtme, ...

Rama e nis ditën me Mogherinin: “Me një mike të madhe të shqiptarëve”

SOT - 18.04.2018

Një moment i shtrëngimit të duarve me të, është shkëputur nga kryeministri Edi Rama për të uruar ‘mirëmëngjes’ ditën e sotme. Rama e vlerëson Mogherinin si një mike të madhe të shqiptarëve.

Mogherini në Tiranë, takon Presidentin Meta

Almakos - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, njëkohësisht Zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, ka mbërritur mbrëmë në Shqipëri si pjesë e ...

Fillon takimi i Mogherinin me opozitën

SOT - 18.04.2018

Një ditë pasi KE rekomandoi hapjen e negociatave për anëtarësimi, shefja për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini ka nisur takimin në zyrat e delegacionit të BE, takimin me përfaqësuesit e ...

Rekomandimi për negociatat, Rama: Shqipëria ka marrë atë që meriton

SOT - 18.04.2018

Pas takimit në Presidencë, Frederica Mogherini ka vijuar me takimin e saj me kryeministrin Rama. Të dy ata kanë dalë në një konferencë për shtyp, për rekomandimin pozitiv të marrë nga Shqipëria për ...

Nis takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me Mogherinin

Almakos - 18.04.2018

Tashmë ka filluar takimi i Përfaqësues së Lartë të BE’së për Politikë të Jashtme, Frederia Mogherini me gjashtë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Avni Arifi, shef i delegacionit të Kosovës për ...

Pas takimit për progres-raportin, Rama përkrah Mogherinit në Shkup

SOT - 18.04.2018

Pasi përmbylli takimin me Përfaqësuesen e Lartë të BE, Frederica Mogherini, e cila përcolli sot nga afër raportin e KE për çeljen e negociatave të Shqipërisë në BE, kryeministri Edi Rama ka udhëtuar ...

FOTO/ Mogherini niset në këmbë drejt Kryeministrisë pas takimit me Metën

LajmiFundit - 18.04.2018

Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë e BE për Punët e Jashtme, ka përfunduar takimin me Presidentin Ilir Meta. Takimi midis tyre zgjati 30 minuta.

Rama: KE, e pamëshirshme. Reagon Mogherini: Nuk e kisha dëgjuar ndonjëherë…

LajmiFundit - 18.04.2018

Batuta mes Kryeministrit Edi Rama dhe shefes së diplomacisë europiane, Federica Mogherini, në konferencën e përbashkët për shtyp, pas dhënies nga KE të rekomandimit për nisjen e negociatave për ...

Hapja e negociatave, Rama me Mogherinin: Sforcot tona u vlerësuan pozitivisht

Portalb - 18.04.2018

Edi Rama dhe Federica Mogherini kanë dalë në një konferencë për shtyp pas takimit me dyer të mbyllura, kur Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme në BE i ka dorëzuar Kryeministrit shqiptar progres ...

A do të vazhdojnë protestat? Opozita: Mogherinit i kërkuam lirimin e kuksianëve

Lajmi.net - 18.04.2018

Pas takimit me Federica Mogherinin, Monika Kryemadhi dhe Edi Paloka thanë për mediat se i kërkuan zyrtares së BE-së të ndërhyjë për lirimin e 11 kuksianëve.

Mogherini: Inkurajim për të vazhduar në rrugën e reformave

Zhurnal - 18.04.2018

Mogherini: Inkurajim për të vazhduar në rrugën e reformave Shkup, 19 prill - Tani topi është në fushën e Këshillit Europian. "Komisioni rekomandoi sot që Këshilli Europian të vendosë hapjen e ...

Shqipëria me listë të detyrave të reja

Lajmi.net - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka vizituar Shqipërinë, në kuadër të turneut të saj ballkanik, pas publikimit të Raportit të Progresit të Komisionit Evropian, në të ...

Mogherini takoi Metën: Inkurajim të fortë për reforma të mëtejshme

Lajmi.net - 18.04.2018

Presidenti Ilir Meta është zyrtari i parë shqiptar që është takuar me përfaqësuesen e lartë Federica Mogherini. Sipas agjendës së Mogherinit, takimi pasardhës është me kryeministrin Edi Rama, në ...

Basha nuk do të takohet sot me Mogherinin, në PD e pret Paloka

Lajmi.net - 18.04.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk do të jetë sot në seli ndërkohë që pritet takimi me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Mogherini për të dorëzuar progres raportin dhe rekomandimin e KE ...

Takimi i Mogherinit me opozitën, zbulohet pse Basha nuk do të jetë prezent

SOT - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Frederika Mogherini do të takojë sot përfaqësuesit e opozitës shqiptare, për të dorëzuar progres raportin dhe rekomandimin e KE për hapjen e negociatave.

Pas takimit me Metën, Mogherini në këmbë drejt kryeministrisë

SOT - 18.04.2018

Pas takimit me Metën, Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë e BE për Punët e Jashtme, sipas axhendës, do të zhvillojë takimin me kreun e Qeverisë, Edi Ramën.

Basha takohet me Mogherinin në Rinas

SOT - 18.04.2018

Kreu i PD-së, Lulzim Basha u takua me përfaqësuesen e lartë të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Takimi u mbajt në sallën e aeroportit Nënë Tereza, ku kryetari Basha u ...

Hapja e negociatave, Mogherini uron shqip: Ju nisët vettingun, ne mbajtëm premtimet

SOT - 18.04.2018

Shefja e Politikës së Jashtme, Federicia Mogherini në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama ka uruar shqiptarët në gjuhën shqipe. Më pas ajo është shprehur se rekomandimi është ...

Edi Rama nis ditën me Mogherinin

Lajmi.net - 18.04.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edin Rama në mëngjesin e sotëm ka pritur në takim Federica Mogherinin, përfaqësuesen e lartë për Punë të Jashtme në Bashkimin Evropain.

Basha takim me Mogherinin në Rinas

SOT - 18.04.2018

Mungesa e kreut të PD-së në takimin me përfaqësuesen e lartë të diplomacisë europianë Federica Mogherini, bëri xhiron e mediave gjatë ditës së sotme. Edhe pse u lajmërua më herët që Mogherini do të ...

Basha takon Mogherinin në aeroportin e Rinasit, publikohet videoja

LajmiFundit - 18.04.2018

Kryetari i PD, Lulzim Basha, u takua me shefen e politikes se Jashtme Federica Mogherini. Takimi sic duket ne nje video te publikuar ne rrjetet sociale nga PD, ka ndodhur ne aeroportin e Rinasit.

Vuçiq nesër takohet me Mogherinin

Lajmi.net - 18.04.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të takohet të enjten me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini. Takimi do të fillojë në orën 18:00 ku më pas do të ...

KE rekomandon hapjen e negociatave për Shqipërinë, Hahn dhe Mogherini: Reformat po japin rezultat, ashpërsoni luftën ...

SOT - 18.04.2018

Rekomandimi pozitiv për hapjen e negociatave për Shqipërinë tashmë është diçka zyrtare. Ditën e djeshme Komisioni i Evropës u shpreh i kënaqur me punën e kryer nga vendi ynë dhe për këtë arsye kërkoi ...

Nis takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me Mogherinin

Lajmi.net - 18.04.2018

Gjashtë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor kanë nisur takimin me përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini. Takimi po mbahet në kuadër të Samitit Digjital të ...

Monika Kryemadhi zbulon cfarë i kërkoi opozita Mogherinit

LajmiFundit - 18.04.2018

Vetem pak caste pas takimit me Federica Mogherinin, Monika Kryemadhi dhe Edi Paloka thanë për mediat se i kërkuan zyrtares së BE-së të ndërhyjë për lirimin e 11 kuksianëve.

Meta në Twitter si gjithë zyrtarët, postimi i parë me Mogherinin

Zhurnal - 18.04.2018

Meta në Twitter si gjithë zyrtarët, postimi i parë me Mogherinin Tiranë, 18 prill - Twitter, është një rrjet social që përdoret mjaft nga zyrtarë të lartë të shteteve në të gjithë botën, përfshi dhe ...

Për sot dita e kryeministrit Rama, u nis dhe u mbyll me Mogherinin

Albeu.com - 18.04.2018

Postimin e parë në rrjetin social për ditën e sotme, kryeministri Edi Rama e bëri me anë të një fotografie ku ai shfaqej së bashku me përfaqësuesen e lartë të BE-së për politikë të Jashtme, Federica ...

Ivanov në takim me Mogherinin, kërkon datë konkrete për nisjen e bisedimeve me BE-në

Almakos - 18.04.2018

Presidenti Gjorge Ivanov sot ka realizuar takim me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federica Mogherini, nga e cila mori raportin e fundit për përparimin e shtetit që ...

Mogherini: Inkurajim për të vazhduar në rrugën e reformave

DW - 18.04.2018

KE i jep mesazh pozitiv 28 vendeve anëtare për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Komisioni Europian i rekomandoi Këshillit Europian të vendosë hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe ...

Mogherini: Festoni pak dhe ti ktheheni punës!/VIDEO

Ina - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini tha se Maqedonia i është kthyer shtegut të duhur dhe se meritoi rekomandimin e pastër nga KE për hapjen e ...

Presidenti Meta priti Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë dhe Zv/Presidente e ...

Zhurnal - 18.04.2018

Presidenti Meta priti Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë dhe Zv/Presidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini Tiranë, 18 prill - Presidenti i Republikës, ...

Shqipëria me listë të detyrave të reja

Evropaelire - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka vizituar Shqipërinë, në kuadër të turneut të saj ballkanik, pas publikimit të Raportit të Progresit të Komisionit Evropian, në të ...

Mogherini flet shqip: Urime! Festoni por keni punë për bërë (VIDEO)

Almakos - 18.04.2018

Pas takimit kokë më kokë, shefja e diplomacisë së BE, Federica Mogherini bashkë me kryeministrin Edi Rama dolën një konferencë të përbashkët për shtyp.

Mogherini: Shqipëria e ka semaforin në dritë të gjelbër, fillon gara

DW - 18.04.2018

Federica Mogherini: Shqipëria vendi në Europë që gjatë 10 viteve të fundit e ka transformuar veten më shumë Shqipëria mori atë që meriton. As më pak dhe as më shumë.

Meta: Rekomandimet e BE-së me rëndësi strategjike për Shqipërinë

Telegrafi - 18.04.2018

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta priti në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe Zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica ...

Mogherini në Tiranë, takohet me Ramën, Metën, Bashën dhe Kryemadhin

Telegrafi - 18.04.2018

Shefja për politikë të Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini ka mbërritur në Tiranë. Ashtu siç ishte paralajmëruar diplomatja darkoi me kryeministrin Rama.

Meta pas takimit me Mogherinin: Rekomandimi të shërbejë si katalizator i unitetit

Mapo - 18.04.2018

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta priti sot paradite në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe Zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, znj.

Mogherini: Inkurajim të fortë për reforma të mëtejshme për Shqipërinë

Telegrafi - 18.04.2018

Presidenti Ilir Meta është zyrtari i parë shqiptar që është takuar me përfaqësuesen e lartë Federica Mogherini. Sipas agjendës së Mogherinit, takimi pasardhës është me kryeministrin Edi Rama, në ...

U tha se u mor me meritë, por ja çfarë thotë raporti: “Njëfarë”… progresi

Mapo - 18.04.2018

Mapo.al Kryeministri Edi Rama tha sot se marrja e rekomandimit ishte me meritë, ajo nuk ishte dhuratë. Ai përdori deri terma si “të pamëshirshëm” në vlerësimin e reformave, aq sa u çudit edhe Shefja ...

Rama e nis me këtë foto: Mogherini, mike e madhe e shqiptarëve

Mapo - 18.04.2018

Mëngjesin e sotëm, kryeministri i vendit, Edi Rama i ka përshëndetur ndjekësit e tij me një foto të Federika Mogherini gjatë takimit të ditës së djeshme.

Mogherini në Tiranë, takon Presidentin Meta

Telegrafi - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, njëkohësisht Zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, ka mbërritur mbrëmë në Shqipëri si pjesë e ...

Mogherini dhe Rama bëjnë bashkë Haradinajn dhe Kryeministren e Serbisë në Shkup

Mapo - 18.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, janë takuar në Shkup. Takimi mes tyre dhe gjashtë kryeministrave të Ballkanit Perëndimor është bërë me ftesë të i ...

Ivanov në takim me Mogherinin, kërkon datë konkrete për nisjen e bisedimeve me BE-në

Telegrafi - 18.04.2018

Presidenti Gjorge Ivanov sot ka realizuar takim me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federica Mogherini, nga e cila mori raportin e fundit për përparimin e shtetit që ...

Mogherini në Shkup pas rekomandimit pozitiv: Festoni pak, dhe kthejuni punës

BalkanWeb - 18.04.2018

SHKUP- Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini tha se Maqedonia i është kthyer shtegut të duhur, dhe se E meritoi rekomandimin e pastër nga KE për hapjen ...

Shqipëria me listë të detyrave të reja

Telegrafi - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka vizituar Shqipërinë, në kuadër të turneut të saj ballkanik, pas publikimit të Raportit të Progresit të Komisionit Evropian, në të ...

Rekomandimi/ Meta reagon pas takimit me Mogherinin: Një hap i rëndësishëm përpara

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANE – Presidenti i Republikës ka reaguar pas takimit që zhvilloi me shefen për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini në ambientet e Presidencës, pas rekomandimit pozitiv që dha KE për hapjen e ...

Mogherini: Pesë prioritetet mbeten ende baza

Telegrafi - 18.04.2018

“Së bashku” ka qenë kryefjala e fjalimit të përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama.

Mogherini flet shqip në Tiranë: Urime! Ju nisët vettingun, ne mbajtëm premtimet

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANË- Shefja e Politikës së Jashtme, Federicia Mogherini në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama ka zgjedhur të flasë shqip për të uruar shqiptarët.

“Të gjithë të marrin përgjegjësitë”, zbardhet takimi Meta-Mogherini, porosia për Kosovën

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANË- Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe Zëvendës presidente e Komisionit Evropian, znj.

“Shtrëngim duarsh me miken e madhe të Shqipërisë”, Mogherini takon krerët e shtetit

Gazeta Express - 18.04.2018

Paraditen e sotme përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë /Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini do të takohet me Presidentin Ilir ...

Zbardhet arsyeja pse Basha mungon në takim me Mogherinin, kush do e zëvendësojë nga opozita

Gazeta Express - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini në orën 12:00 do të zhvillojë një takim me përfaqësuesit e ...

Mogherini në Tiranë, takon Metën

Gazeta Express - 18.04.2018

Shefja e diplomacisë së BE, Federica Mogherini ka takuar ditën e sotme kreun e Shtetit, Ilir ...

Basha kthehet pasdite nga Berlini, Mogherini takohet me Palokën dhe Shehun

Mapo - 18.04.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha kthehet pasditen e të mërkurës nga Berlini, teksa në mesditë përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini do të pritet nga Edi Paloka dhe Tritan ...

Mogherini shkon në këmbë në Kryeministri, kuksianët i bëjnë surprizën e hidhur (FOTO)

Gazeta Express - 18.04.2018

Teksa shefja e diplomacisë së BE, Federica Mogherini preferoi të bënte në këmbë rrugën nga Presidenca drejt Kryeministrisë, ajo është përballuar me disa të rinj që mbanin pankarta në ...

Pas takimit me Mogherinin reagon Presidenti Meta: Të thellojmë reformat kyçe

Gazeta Express - 18.04.2018

Kreu i Shtetit, Ilir Meta reagoi në rrjetet sociale pas takimit me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini, një ditë mbas rekomandimit të çeljes së negociatave me ...

Mogherini sot në Tiranë

Koha.net - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE dhe zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, sot në Tiranë do të takohet me Presidentin Ilir Meta, ...

Mogherini takoi Metën dhe shkon në këmbë te Rama: Inkurajim të fortë për reforma

Mapo - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE, Federica Mogherini, e cila ndodhet prej mbrëmjes së të martës në Tiranë, nisi paraditen e sotme takimet me krerët e shtetit ...

Hahn dhe Mogherini vizitojnë Shkupin, një ditë pas publikimit të Raportit të Përparimit

Telegrafi - 18.04.2018

Eurokomisioneri Johannes Hahn dhe përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian (BE) për politikë të jashtme, Federica Mogherini, zbarkojnë sot në Shkup, një ditë pas Raportit të përparimit, që propozon ...

Mogherini takon opozitën, nga PD, Paloka dhe Shehu, Kryemadhi shoqërohet nga Gjosha

Gazeta Express - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë / Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, pas takimit me Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama u ...

Kryemadhi: I kërkuam Mogherinit të ndërhyjë për lirimin e kuksianëve

Gazeta Express - 18.04.2018

Pas takimit me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi në një reagim për mediat u shpreh se falenderon KE-në për një dritë “jeshile” që i jepet ...

Basha me Mogherinin takohen...në aeroport!

Gazeta Express - 18.04.2018

Pasi ka takuar Presidentin Ilir Metën, kryeministrin Edi Ramën, si dhe përfaqësuesit e opozitës, Edi Palokën dhe kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhin, shefja e diplomacisë së BE-së Federica Mogherin ...

Basha: Nga bllokimi i negociatave s'ndëshkohet arroganca e pushtetit, por shqiptarët

Gazeta Express - 18.04.2018

Pas takimit të shkurtër në Rinas me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federica Mogherini, kreu i opozitës Lulzim Basha pati një bashkëbisedim me ...

“Me një mike të madhe të shqiptarëve”, Rama e nis ditën me Mogherinin, momenti që shkëput

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANË- Shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini ka mbërritur mbrëmë në Tiranë, pas dhënies së rekomandimit nga KE për çeljen e negociatave për anëtarësim për ...

Mogherini në Tiranë, takon Presidentin Meta

ABC News - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, njëkohësisht Zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, ka mbërritur mbrëmë në Shqipëri si pjesë e ...

Meta në Twitter si gjithë zyrtarët, postimi i parë me Mogherini-n

Mapo - 18.04.2018

Twitter, është një rrjet social që përdoret mjaft nga zyrtarë të lartë të shteteve në të gjithë botën, përfshi dhe Bashkimin Europian. Tashmë edhe Presidenti Ilir Meta do të jetë më aktiv në këtë ...

Mogherini në Tiranë pritet nga krerët e shtetit

RTSH - 18.04.2018

Vetëm pak orë pasi Progres-Raporti i Komisionit Europian, kualifikoi Shqipërinë për çeljen e negociatave të antarësimit me BE, që prej të martës në mbrëmje në Tiranë po qëndron Përfaqësuesja e Lartë ...

Basha kthehet nga ‘Mercedes-i’, por mund të takojë ‘Ferrari-n’ në Rinas

Mapo - 18.04.2018

Kryetari demokrat, Lulzim Basha, mund të takohet me kryediplomaten e BE, Federica Mogherini. Ai do kthehet nga Gjermania, ku ka pasur takime me zyrtarë të CDU.

Mogherini takohet me opozitën, Shehu: Do bëjmë gjithçka të bindim skeptikët

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANE – Shefja për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini sapo ka nisur (ora 12:30) në zyrat e delegocionit të BE, takimin me përfaqësuesit e opozitës, një ditë pasi KE rekomandoi hapjen e ...

Mogherini i thotë ‘jo’ shoferit, por pse nuk po e takon Bashën?

Mapo - 18.04.2018

Shefja e diplomacisë në BE, Federeica Mogherini, e njohur për marrëdhëniet e mira me kreun e qeverisë shqiptare, u nis drejt tij në këmbë, duke refuzuar shoferin.

Çelja e negociatave, Mogherini: Arritje e shqiptarëve jo e partive

ABC News - 18.04.2018

Për Federica Mogehrinin hapja e negociatave të anëtarësimit është një arritje kombëtare që nuk u përket partive, por qytetarëve shqiptarë. “Ky nuk është rezultat i njërës parti apo tjetër.

Mogherini: Semafori juaj është me dritën e gjelbër!

RTSH - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE, Federica Mogherini, ka shprehur në Tiranë urimet e saj për Shqipërinë dhe popullin shqiptar për çeljen e negociatave me BE.

Basha takohet me Mogherini-n në Rinas

ABC News - 18.04.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është takuar në Rinas me përfaqësuesen e lartë për Politikë të Jashtme në BE, Federica Mogherini. Mogherini zhvilloi këtë të mërkurë disa takime me ...

Mogherini ia dorëzon Ramës Raportin e progresit

Koha.net - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së , Federica Mogherini po qëndron në Tiranë në kuadër të turnit Ballkanit ku i ka dorëzuar kryeministrit, Edi Rama, Raportin e progresit i cili përmban rekomandimin për ...

Mogherini apel kryeministrit Rama: Mbyllni çështjet e mbetura pezull me Greqinë

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANE- Gjatë konferencës për mediat me kryeministrin Edi Rama, shefja e Politikës së Jashtme, Federicia Mogherini apeloi për zgjidhjen e çështjeve të mbetura pezull.

Flasin për integrimin, por opozita nuk lëshon protestat: Ato po i bëjnë shqiptarët

Mapo - 18.04.2018

Prej dy ditësh, opozita po flet me të njëjtën gjuhë me mazhorancën sa i përket domosdoshmërisë për integrimin e vendit. Megjithatë opozita nuk heq dore nga qëndrimi i saj për vijimin e protestave në ...

Takimi në Rinas, pse Mogherini kërkoi ndjesë dhe dy çështjet që Basha ndau me të

Mapo - 18.04.2018

Edhe pse i vendosur momentet e fundit, takimi mes Shefes se Politikës së Jashtme, Federica Mogherini në sallën Vip në Rinas me kryetarin e opozitës, Lulzim Basha duke i ngrohtë.

Mogherini i bën bashkë Haradinajn dhe Kryeministren e Serbisë në Shkup

Gazeta Express - 18.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, janë takuar në Shkup. Takimi mes tyre dhe gjashtë kryeministrave të Ballkanit Perëndimor është bërë me ftesë të ...

E falenderuan për mbështetjen, por Paloka i kërkoi Mogherinit të mos fshihte të vërtetën

Mapo - 18.04.2018

Partia Demokratike falenderoi shefen e Politikës së Jashtme, Federica Mogherini për mbështetjen që ajo personalisht dhe Komisioni Europiani dha për Shqipërinë lidhur me marrjen e rekomandimit për ...

Basha e pret krahëhapur në Rinas, Mogherini i kërkon ndjesë për vonesën (Video)

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk ishte në takimin e përfaqësueses së lartë të diplomacisë europiane Federica Mogherini me opozitën sot në mesditë por e ka pritur krahëhapur në ...

Nuk kishte takim mes tyre, por çfarë e nxiti Bashen dhe Mogherinin të takohen momentet e fundit

Mapo - 18.04.2018

Axhenda e shefes së politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, në Tiranë kishte më shumë se një javë që ishte përgatitur. Deri 24 orë më parë në axhendën e saj ishte parashikuar thjesht një ...

Opozita i kërkon Mogherinit lirimin e të arrestuarve në protestën e “Rrugës së Kombit”

RTSH - 18.04.2018

Opozita shqiptare i ka kërkuar përfaqësueses së Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE, Federica Mogherini, të ndërhyjë pranë kryeministrit socialist Edi Rama për të liruar 11 ...

Kryemadhi: Mogherinit i kërkuam të ndërhyjë tek Rama për të liruar 11 kuksianët e protestës

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANE – Pas takimit me shefen për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një deklaratë për mediat theksoi rolin e opozitën në këtë ...

Negociatat/Basha: Shtrëngim laku për qeverinë

ABC News - 18.04.2018

Pasi mbylli vizitën e punës në Parlamentin Gjerman, kreu Basha u kthye mesditën e sotme në Tiranë, duke pasur si pikëtakimi me shefen e diplomacisë europiane Mogherini në aeroportin e Rinasit.

Rekomandimi për negociatat/ Rama: Shqipëria ka marrë atë që meriton (Një fjalë për skeptikët)

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANË- Kryeministri Edi Rama e ka falënderuar disa herë përfaqësuesen e lartë të diplomacisë europiane Federica Mogherini për rekomandimin pozitiv të marrë nga Shqipëria për çeljen e negociatave për ...

Nis takimi i kryeministrave të Ballkanit Perëndimor me Mogherinin

Telegrafi - 18.04.2018

Tashmë ka filluar takimi i Përfaqësues së Lartë të BE’së për Politikë të Jashtme, Frederia Mogherini me gjashtë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor. Avni Arifi, shef i delegacionit të Kosovës për ...

Pas takimit për progres-raportin, Rama shfaqet përkrah Mogherinit në Shkup (FOTO)

BalkanWeb - 18.04.2018

SHKUP – Pasi përmbylli takimin me Përfaqësuesen e Lartë të BE, Frederica Mogherini, e cila përcolli sot nga afër raportin e KE për çeljen e negociatave të Shqipërisë në BE, kryeministri Edi Rama ka ...

Mogherini kërkon bashkim: Urime! Drita jeshile është hapur, tani fillon gara

Mapo - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme në BE, Federica Mogherini e nisi fjalën duke thënë në shqip: Urime! “Puna që është bërë së bashku në këtë vend mbaj mend dhe ndasitë dhe përpjekjet, ky është ...

Pas takimit me përfaqësues të opozitës, Mogherini takon Bashën në Rinas

ABC News - 18.04.2018

Në përfundim të konferencës me kryeministrin Edi Rama, shefja e diplomacisë europiane Federica Mogherini, vijoi axhendën e paralajmëruar të takimeve me pritjen e përfaqësuesve të opozitës në zyrat e ...

Rama i rrit vlerën rekomandimit, por mos e humbisni reagimin e Mogherinit

Mapo - 18.04.2018

Kryeministri Edi Rama u përpoq gjatë gjithë konferencës së sotme me kryediplomaten e BE, Federica Mogherini të tregojë se arritja më e madhe është marrja e rekomandimit, më shumë sesa votimi nga ...

Mogherini: Shqipëria e arriti rezultatin me bashkëpunim qeveri - opozitë

VOA - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për politikën e jashtme, Federica Mogherini, tha në Tiranë se rekomandimi pozitiv i Komisionit Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë ishte ...

Mogherini: Maqedonia tani ka detyra të reja që duhet t’i përmbush (Video)

Telegrafi - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, gjatë vizitës së përbashkët me eurokomisionerin Johannes Hahn, në konferencë për shtyp tha se ...

Rama: Morëm një provim të vështirë, ftoj Bashën të bëjmë një skuadër kuqezi

Mapo - 18.04.2018

Edi Rama dhe Federica Mogherini dolën në një konferencë për shtyp pas takimit me dyer të mbyllura, kur Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme në BE i ka dorëzuar kryeministrit shqiptar progres ...

Jo më protesta deri në qershor? PD i hedh topin Ramës: Ja hapi i parë që duhet të bësh

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANË- Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka informuar sot për bisedën që përfaqësues të opozitës patën me zonjën Federica Mogherini, përfaqësuese e diplomacisë europiane.

Rekomandimi/ Përfundon takimi i Mogherinit me Metën, 135 minutat me liderët e Shqipërisë (Axhenda)

BalkanWeb - 18.04.2018

TIRANE- Ka përfunduar takimi i parë i përfaqësueses së e Lartë të BE-së Federica Mogherini me presidentin Ilir Meta në ambientet e presidencës. Takimi ka zgjatur rreth 30 minuta dhe pas përfundimit, ...

Takimi Rama – Mogherini rreth çeljes së negociatave për në BE

RTSH - 18.04.2018

Pak orë pasi Shqipërisë iu dorezua zyrtarisht raporti i progresit që rekomandon çeljen pa kushte të negociatave, përfaqësuesja e lartë për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, nisi me Shqipërinë ...

Meta pas takimit me Mogherinin: Rekomandimi të shërbejë si katalizator i unitetit

Tetova Sot - 18.04.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot paradite në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica ...

Mogherini në Tiranë, darkë me kryeministrin Rama

Tetova Sot - 18.04.2018

Ashtu si ishte llogaritur shefja e jashtme e BE-se ka mberritur ne Tirane. Keshtu, pasi ka shpallur lajmin e mirë për Shqipërinë, ku Komisionin Europian vendosi rekomandim pozitiv për hapjen e ...

KE rekomandim pozitiv, opozita në sulm: Janë fshehur problemet që ka Shqipëria

Java News - 18.04.2018

Perfaqesues të opozitës janë takuar sot me zyrtaren e lartë të Komisionit Europian, Federica Mogherini ne zyrat e BE-se ne Tirane. Ne perfundim te takimit, i cili zgjati me shume se 30 minuta, ...

Rama publikon momentin me miken e madhe të shqiptarëve

Durres Lajm - 18.04.2018

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur një moment shumë të rëndësishëm për vendin, fiksuar në një foto, si një përshëndetje për ditë të mbarë për të gjithë ndjekësit e tij në “Facebook”.

Mogherini i bën bashkë Haradinajn dhe Kryeministren e Serbisë në Shkup (VIDEO)

Tetova Sot - 18.04.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, janë takuar në Shkup. Takimi mes tyre dhe gjashtë kryeministrave të Ballkanit Perëndimor është bërë me ftesë të ...

Ivanov në takim me Mogherinin, kërkon datë konkrete për nisjen e bisedimeve me BE-në

Tetova Sot - 18.04.2018

Presidenti Gjorge Ivanov sot ka realizuar takim me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federica Mogherini, nga e cila mori raportin e fundit për përparimin e shtetit që ...

Zbardhet takimi Meta-Mogherini: Rekomandimi për negociatat si katalizator uniteti

Java News - 18.04.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe Zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini.

Hahn dhe Mogherini në Shkup, takime me kreun shtetëror dhe Ali Ahmetin

Tetova Sot - 18.04.2018

urokomisioneri Johannes Hahn dhe përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian (BE) për politikë të jashtme, Federica Mogherini, zbarkojnë sot në Shkup, një ditë pas Raportit të përparimit, që propozon ...

PD vijon deklaratat banale ndaj Brukselit, deputeti i saj fyen Mogherinin

Flaka - 18.04.2018

Teksa Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini uroi sot Shqipërinë për raportin dhe sinjalizoi çeljen e negociatave, opozita e vendit ka nisur sulmin frontal ndaj ...

Mogherini takoi Metën: Inkurajim të fortë për reforma të mëtejshme

Durres Lajm - 18.04.2018

Presidenti Ilir Meta është zyrtari i parë shqiptar që është takuar me përfaqësuesen e lartë Federica Mogherini. Sipas agjendës së Mogherinit, takimi pasardhës është me kryeministrin Edi Rama, në ...

Takimi me Mogherinin, Kryemadhi: Opozita ka sakrifikuar më shumë për negociatat

Java News - 18.04.2018

Pas takimit me shefen për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi në një deklaratë për mediat theksoi rolin e opozitën në këtë proces.

Rama përkrah Mogherinit në Shkup

Gazeta Tema - 18.04.2018

Pasi përmbylli takimin me Përfaqësuesen e Lartë të BE, Frederica Mogherini, e cila përcolli sot nga afër raportin e KE për çeljen e negociatave të Shqipërisë në BE, kryeministri Edi Rama ka udhëtuar ...

Mogherini sot në Tiranë pas rekomandimit për negociatat, axhenda e takimeve

Java News - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë / Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, pritet të zhvillojë paraditen e sotme disa takime me disa nga ...

Rekomandimi për hapjen e negociatave, zbardhet takimi Meta-Mogherini

Gazeta Tema - 18.04.2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në takim Përfaqësuesen e Lartë për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikat e Sigurisë, dhe Zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini.

FOTO/ “Me miken e madhe të shqiptarëve e cila…”

Java News - 18.04.2018

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur nje moment shume te rendesishem per vendin, fiksuar ne nje foto, si nje urim miremengjesi per gjithe ndjekesit e tij ne Facebook.

Mogherini flet në gjuhën që shqiptarët kuptojnë më mirë: Urime!

Tetova Sot - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme, Federica Mogherini e ka nisur fjalimin e saj në konferencën e përbashkët për shtyp në gjuhën shqipe.

PD vijon deklaratat banale ndaj Brukselit, deputeti i saj fyen Mogherinin

Java News - 18.04.2018

Teksa Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini uroi sot Shqipërinë për raportin dhe sinjalizoi çeljen e negociatave, opozita e vendit ka nisur sulmin frontal ndaj ...

Mogherini në Tiranë, i nis takimet me Metën

Tetova Sot - 18.04.2018

Presidenti Ilir Meta është zyrtari i parë shqiptar që është takuar me përfaqësuesen e lartë Federica Mogherini. Sipas axhendës së Mogherinit, takimi pasardhës është me kryeministrin Edi Rama, në ...

Monika Kryemadhi: Ne kemi më shumë merita se Rama për hapjen e negociatave, kemi sakrifikuar nga vetja, gati protestat

Gazeta Tema - 18.04.2018

Monika Kryemadhi shprehet se opozita e vendit ka më shumë merita për çeljen e negociatave duke nënvizuar se ka sakrifikuar tepër. Kryetarja e LSI-së, pas takimit me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit ...

Opozita sulmon Mogherinin: Komisioni Evropian të jetë më vëzhgues e më transparent, raporti duhej bërë….

Gazeta Tema - 18.04.2018

Opozita shqiptar nuk rresht se çudituri teksa kritikon Komisionin Evropian dhe zyrtaren e larte Mogherini. Perfaqesues te opozites jane takuar sot me zyrtaren e larte te Komisionit Europian, Federica ...

Hapja e negociatave, Mogherini sot në Tiranë, zbardhet axhenda e takimeve

Gazeta Tema - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë / Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, pritet të zhvillojë paraditen e sotme disa takime me disa nga ...

Ivanov në takim me Mogherinin, kërkon datë konkrete për nisjen e bisedimeve me BE-në

Flaka - 18.04.2018

Presidenti Gjorge Ivanov sot ka realizuar takim me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të BE-së, Federica Mogherini, nga e cila mori raportin e fundit për përparimin e shtetit që ...

Mogherini: Festoni pak dhe ti ktheheni punës!

Tetova Sot - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini tha se Maqedonia i është kthyer shtegut të duhur dhe se meritoi rekomandimin e pastër nga KE për hapjen e ...

Mogherini niset në këmbë drejt kryeministrisë pas takimit me Metën

Java News - 18.04.2018

Përfaqësuesja për Politikë të Jashtme në BE Federica Mogherini ka vijuar axhendën pas takimit me presidentin Ilir Meta. Ajo iu drejtua në këmbë përgjatë bulevardit kryeministrisë për takimin me ...

Rekomandimi për negociatat, Mogherini nis takimin me Metën në presidencë

Java News - 18.04.2018

Pak orë pas publikimit të raport-progresit ng Komisioni Evropian ku rekomandohej çelja e negociatave me Shqipërinë, në Tiranë mbërrit shefja për Politikë të Jashtme në BE Federica Mogherini.

Urimi i veçantë i Ramës, poston foton me Federika Mogherinin miken e madhe të shqiptarëve

Gazeta Tema - 18.04.2018

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur nje moment shume te rendesishem per vendin, fiksuar ne nje foto, si nje urim miremengjesi per gjithe ndjekesit e tij ne Facebook.

Negociatat, Rama në konferencë me Mogherinin: Sot nis kapitull i ri historik, ja mesazhi për penguesit e integrimit ...

Gazeta Tema - 18.04.2018

Kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian Frederica Mogherini. Shefja e Politikës së Jashtme të BE-së dhe Rama kanë ...

Zëdhënësja e KE: Rekomandimi për Shqipërinë, inkurajim i fortë për reformat

Java News - 18.04.2018

Maja Kocijancic, zëdhënëse e Komisionit Europian ka reaguar në Twitter pas nisjes së takimeve të Shefes së Politikës së Jashtme të BE, Mogherini në Tiranë.

Mesazhi i Metës pas takimit me Mogherinin: Të bashkohemi për reformat!

Java News - 18.04.2018

Presidenti Ilir Meta ka zgjedhur rjetin social Twitter per te shprehur gatishmerine e Shqiperise per vazhdimin e reformave qe kerkohen nga vendi yne pas rekomandimit pozitiv per hapjen e negociatave.

Konferenca Rama-Mogherini: Rekomandimi, hap historik (LIVE)

Tetova Sot - 18.04.2018

Pas dhënies së rekomandimit për çeljen e negociatave për anëtarësim me Bashkimin Europian, në komunikim me mediat Kryeministri Edi Rama dhe Shefja e Politikës së Jashtme të BE-së Federica Mogherini.

Hapja e negociatave, Mogherini: Ne mbajtëm fjalën pasi ju realizuat Reformën në Drejtësi

Gazeta Tema - 18.04.2018

Shefen për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini tha se rekomandimi pozitim për hapjen e negociatave ishte rezultat falë një pune kolektive si edhe rezultat i të gjitha ...

Mobindja civile, Mogherini mesazh opozitës: Merrni përgjegjësitë, bashkoni forcat për të ecur me integrimin

Gazeta Tema - 18.04.2018

Shefen për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini ka përcjellë një mesazh për opozitën e vendit. E pyetur lidhur me mosbindjen civile, diplomatja e lartë e BE-së shprehet se ...

Basha i zemëruar me zyrtaren e lartë të BE që sjell rekomandimin për negociatat, bojkoton takimin me Mogherinin

Gazeta Tema - 18.04.2018

Kryetari i Partisaë Demokratike Lulzim Basha ka bërë me dije se nuk do të jetë në takimin me zyrtaren e lartë të Bashkimit Evropian, Federika Mogherini.

Meta: Rekomandimi pozitiv i KE-së, një hap i rëndësishëm përpara! Faleminderit Mogherinit dhe Hahn

Gazeta Tema - 18.04.2018

Presidenti i vendit Ilir Meta ka reaguar pas takimit që mbajti në zyrën e tij me shefen për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini, pas dhënies të regomandimit pozitiv për ...

Takimi me Mogerinin/ Kryemadhi “zëvendëson” Bashën, mungon kreu i PD

Java News - 18.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini do zhvillojë paraditen e sotme disa takime me liderët kryesore politikë shqiptarë, një ditë pasi KE rekomandoi hapjen e negociatave për anëtarësimin.

Negociatat, Mogherini takohet sot me krerët e shtetit dhe politikës

Durres Lajm - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë në BE, Federica Mogherini, e cila ndodhet prej mbrëmjes së të martës në Tiranë, do të nisë paraditen e sotme takimet me krerët e ...

Basha “kryqëzon” rrugën me Mogherinin, takohen në kafen e aeroportit

Gazeta Tema - 18.04.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mundur të takohet me përfaqësuesen e lartë të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Basha nuk takohet sot me Mogherinin, zbulohet arsyeja

Durres Lajm - 18.04.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nuk do të takohet më përfaqësuesen e lartë të Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, pasi ai ndodhet në Gjermani dhe vijon ...

Basha kthehet në Shqipëri, takohet me Mogherinin në Rinas

Java News - 18.04.2018

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka mbërritur nga Berlini rreth orës 13.30, teksa në të njëjtën orë në aeroport ishte dhe përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të Jashtme, Federica ...

Rekomandimi pozitiv, Mogherini flet shqip: Urime!

Java News - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE për politikë të jashtme, Federica Mogherini e ka nisur fjalimin e saj në konferencën e përbashkët për shtyp në gjuhën shqipe.

Nuk do jetë në takimin me opozitën, zbulohet ku do takohet Basha me Mogherinin

Durres Lajm - 18.04.2018

Basha nuk takohet sot me Mogherinin, zbulohet arsyeja Zyra e shtypit e Partisë Demokratike lajmëroi më herët se kreu Lulzim Basha nuk do të marrë pjesë në takimin e përfaqësues së lartë të ...

PD: Basha do takohet me Mogherinin në Rinas

Java News - 18.04.2018

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha nuk do të marrë pjesë në takimin e përfaqësues së lartë të diplomacisë europiane Federica Mogherini me opozitën sot në mesditë.

Gazetarja e Financial Times gozhdon Mogherinin: Si do të bindni Francën e Gjermaninë për negociatat me Shqipërinë?

Tetova Sot - 18.04.2018

Tashmë është zyrtare, Komisioni Europian i propozon BE-së të hapë negociatat me Shqipërinë. Rekomandimi pozitiv u lexua nga Federica Mogherini në një konference për mediat nga selia e komisionit.

‘Integrimi si F1’, Mogherini: Semafori drejt BE është i gjelbër, tani nis gara!

Java News - 18.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini, në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin Rama, bëri një krahasim me nisjen e garës në Formula 1, sa i përket situatës aktuale të ...

Mogherini i thotë JO shoferit, parakalon në bulevard drejt Edi Ramës (FOTO)

Tetova Sot - 18.04.2018

Hapa triumfalë hodhi këtë paradite shefja e diplomacisë së BE-së, Federika Mogherini, kur e përshkoi në këmbë rrugën nga presidenca drejt kryeministrisë.

Basha vjen sot për vizitë në Tiranë, pritet të takohet me Mogherinin në Rinas…

Gazeta Tema - 18.04.2018

Lulzim Basha me shume eshte vizitor ne Shqiperi se sa ka nje qendrim stabel, per shkak se gjysmen e javes qendron ne shtepine e tij ne Holande. Nderkohe qe ben dhe ndonje rruge Gjermanie, siç ishte ...

Mosbindja civile, Mogherini: Opozita të marrë përgjegjësi, bashkëpunoni për integrimin!

Java News - 18.04.2018

Shefen për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini ka përcjellë një mesazh për opozitën e vendit. E pyetur lidhur me mosbindjen civile, diplomatja e lartë e BE-së shprehet se ...

Integrimi, Mogherini: 5 prioritetet do të mbeten elemente kyçe

Durres Lajm - 18.04.2018

Në konferencën e përbashkët për shtyp me Kryeministrin Edi Rama, Përfaqësuesja e Lartë e Punëve të Jashtme dhe Politikën e Sigurinë, Federica Mogherini theksoi se rekomandimi për hapjen e negociatave ...

Mogherini: Ju realizuat reformën në drejtësi, ne mbajtëm premtimin!

Java News - 18.04.2018

“Së bashku” ka qenë kryefjala e fjalimit të përfaqësueses së lartë të BE-së Federica Mogherini në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Edi Rama.

Rekomandimi, Mogherini: Bashkohuni! Rama-Bashës: Të bëhemi një skuadër kombëtare për integrimin

Java News - 18.04.2018

Pas takimit të zhvilluar mes tyre, Kryeministri Edi Rama dhe shefja e Politikës së Jashtme në BE Federica Mogherini dolën në një konferencë të përbashkët për shtyp.

Basha i vërsul Murrizin BE-së, fyen Mogherinin: O pika që nuk u bie, tufë komunistësh dhe sorrosianë

Gazeta Tema - 18.04.2018

Teksa Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini uroi sot Shqipërinë për raportin dhe sinjalizoi çeljen e negociatave, opozita e vendit ka nisur sulmin frontal ndaj ...

Çelja e negociatave, Kaç Islami sulmon raportin pozitiv të KE: Vlahutin s’ka raportuar me realizëm gjendjen, fajin e ka ...

Gazeta Tema - 18.04.2018

Kaç Islami ka bërë një shkrim ku analizon raportin pozitiv të Komisionit Evropian për Shqipërinë. Ish ministër i Jashtëm ndryshe nga diplomatët e lartë të BE-së, e sheh me skepticizëm rekomandimin ...

Mogherini dhe Zaev optimistë për kontestin e emrit

Flaka - 18.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian në konferencën e sotme për shtyp me kryeministrin Zoran Zaev tha se mund të festohet për gjysmë dite dhe pastaj të kthehen në punë.

Mogherini mbërrin në Tiranë, zbardhet axhenda

SOT - 17.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini, pasi ka dhënë lajmin e mirë për Shqipërinë, ku Komisionin Europian vendosi rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave me BE-në, ka mbërritur në ...

Mogherini arrin në Tiranë

Almakos - 17.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini, ka arritur në Tiranë. Ashtu siç ishte paralajmëruar, diplomatja do të darkojë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

Negociatat me BE, Mogherini mbërrin në Tiranë

LajmiFundit - 17.04.2018

Në orën 11:00 shefja për politikën e Jashtme në BE do të takohet me Ramën, ndërsa pas takimit do të ketë një konferencë të përbashkët për mediat. Mogherini do të takohet edhe me Presidentin, Ilir ...

Raporti i BE-së: Mogherini pak fjalë për Kosovën, fqinjët më afër Bashkimit Evropian

Almakos - 17.04.2018

Komisioni Evropian ka publikuar Raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Me këtë rast përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë se çdo shtet ...

Federica Mogherini arrin në Tiranë

Lajmi.net - 17.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini ka arritur në Tiranë. Ashtu siç ishte paralajmëruar diplomatja do të darkojë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

VV kërkon seancë të jashtëzakonshme lidhur me Raportin e BE-së për Kosovën (Dokument)

Almakos - 17.04.2018

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka kërkuar që të ketë debat parlamentar lidhur me Raportin e BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor, të publikuar sot nga Bashkimi Evropian.

Rekomandimi për negociatat, Hahn dhe Mogherini zbarkojnë sot në Tiranë

SOT - 17.04.2018

Ditën e sotme përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë dhe Zv.Presidente e Komisionit Europian, Federica Mogherini dhe Komisioneri Europian për Zgjerim, ...

Çelja e negociatave me BE, Mogherini sjell pasdite në Tiranë raportin e KE-së

SOT - 17.04.2018

Pasditen e sotme do të mbërrijë në Tiranë delegacioni i Komisionit Europian me në krye shefen e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini. Mësohet se Mogherini do t’i paraqesë kryeministrit ...

Mogherini: Shqipëria e Maqedonia hapin negociatat për përafrim në BE, Kosova duhet të presë

Lajmi.net - 17.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka rekomanduar që Këshilli i Evropës të hapë negociatat për përafrim me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Lajm i mirë për Shqipërinë, Mogherini: BE vendos të hapë negociatat me Shqipërinë

LajmiFundit - 17.04.2018

Shefja e politikës në BE, Federika Mogherini në një konferencë të mbajtur së bashku me komisionerin Hanh, ka dhënë lajmin e mirë për Shqipërinë. Gjatë fjalës së saj italiania Mogherini ka njoftuar se ...

Shqipërisë i rekomandohet hapja e negociatave për anëtarësim në BE

Almakos - 17.04.2018

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se Bashkimi Evropian rekomandon hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

Mogherini: Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë marrëveshje legalisht të detyrueshme

Lajmi.net - 17.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në publikimin e Raportit të Progresit, ka thënë se është optimiste në vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi.

Raporti i Progresit për Kosovën, ja porositë e Mogerinit dhe Hanit

Ina - 17.04.2018

Shefja për politikë të jashtme të BE-së, Federica Mogherini, prezantoi zyrtarisht para Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Evropian në Strasburg progres-raportin për vendet që duan të bëhen pjesë e ...

Shqipëria hap negociatat për anëtarësim në BE

Evropaelire - 17.04.2018

Shqipëria ka marr rekomandim pozitiv për nisjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka prezantuar zyrtarisht ...

« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » Mogherini: KE rekomandon hapjen e negociatave me Maqedoninë

Zhurnal - 17.04.2018

« Konfirmohet lajmi Zhurnalit » Mogherini: KE rekomandon hapjen e negociatave me Maqedoninë Shkup, 17 prill - Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, prezanton ...

Mogherini: Rekomandohet hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Portalb - 17.04.2018

Komisioni Evropian (KE) ka vendosur të rekomandojë hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Evropian (BE), për Shqipërinë dhe Maqedoninë, raporton Anadolu Agency (AA).

Mogherini e Hahni ua rikujtojnë vendeve të Ballkanit se nuk ka rrugë të shkurtër drejt BE-së

Evropaelire - 17.04.2018

Komisioni Evropian ka publikuar Raportin më të ri të Progresit si pjesë e paketës vjetore të zgjerimit, ku prezantohen përparimet dhe ngecjet e vende të Ballkanit Perëndimor dhe Turqisë në rrugën e ...

Mogherini arrin në Tiranë

Telegrafi - 17.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini, ka arritur në Tiranë. Ashtu siç ishte paralajmëruar, diplomatja do të darkojë me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

Raporti i BE-së/ Federica Mogherini ndalet edhe tek Kosova, ja çfarë thotë

Mapo - 17.04.2018

Komisioni Evropian publikoi sot Raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë fjalës së saj përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini teksa dha lajme të ...

Mogherini jep lajmin e mirë për Maqedoninë: KE rekomandon hapjen e negociatave

BalkanWeb - 17.04.2018

TIRANE- Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, prezanton zyrtarisht para Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian në Strasburg progres-raportin për vendet që ...

Raporti i BE-së/ Federica Mogherini ndalet edhe tek Kosova, ja çfarë thotë

BalkanWeb - 17.04.2018

Komisioni Evropian publikoi sot Raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë fjalës së saj përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini teksa dha lajme të ...

Mogherini flet për krijimin e Asociacionit: Kosova duhet të presë për negociatat

BalkanWeb - 17.04.2018

BRUKSEL- Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, ka deklaruar se fillimi i draftit të asociacionit të komunave me shumicë serbe ka nisur punën në Prishtinë është lajm i mirë.

Gazetarja e “FT” gozhdon Mogherinin: Si do ta bindni Francën dhe Gjermaninë për Shqipërinë

Mapo - 17.04.2018

TIRANE- Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, KA prezantuar zyrtarisht para Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian në Strasburg progres-raportin për vendet ...

Shqipërisë i rekomandohet hapja e negociatave për anëtarësim në BE

Telegrafi - 17.04.2018

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme e BE-së, Federica Mogherini, ka thënë se Bashkimi Evropian rekomandon hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

Mogherini: KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë

Mapo - 17.04.2018

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, prezanton zyrtarisht para Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian në Strasburg progres-raportin për vendet që duan të ...

Zbardhet axhenda e Federica Mogherinit në Tiranë

Gazeta Express - 17.04.2018

Sot do jetë një ditë e madhe për Shqipërinë, pasi Komisioni Evropian do të bëjë publike edhe progresraportin për vendin tonë, që me shumë gjasa do të hapë dritën "jeshile" për nisjen e ...

Mogherini në publikimin e Raportit të Progresit: Përafrim me Shqipërinë dhe Maqedoninë, Kosova ta vazhdojë dialogun

Gazeta Express - 17.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka rekomanduar që Këshilli i Evropës të hapë negociatat për përafrim me Shqipërinë dhe Maqedoninë.

Mogherini sot në Tiranë, sjell raportin për hapjen e negociatave

Koha.net - 17.04.2018

Shefja e Politikës së Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini, do të vijë sot në Shqipëri për të dorëzuar progres raportin. Komisioni Europian arrin në konvulsionin se hapja e negociatave ...

KE jep rekomandimin për hapjen e negociatave me Shqipërinë

ABC News - 17.04.2018

Komisioni Europian ka dhënë këtë të martë rekomandimin pozitiv për hapjen e negociatave për anëtarësim për Shqipërinë. Ishte përfaqësuesja e BE-së për politikë të Jashtme, Federica Mogherini, që dha ...

Mogherini mirëpret nisjen e punës për krijimin e Asociacionit

Telegrafi - 17.04.2018

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, ka deklaruar se fillimi i draftit të asociacionit të komunave me shumicë serbe ka nisur punën në Prishtinë është lajm i mirë.

Raporti i BE-së: Mogherini pak fjalë për Kosovën, fqinjët më afër Bashkimit Evropian

Telegrafi - 17.04.2018

Komisioni Evropian ka publikuar Raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Me këtë rast përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka thënë se çdo shtet ...

Mogherini mirëpret nisjen e punës për krijimin e Asociacionit

Koha.net - 17.04.2018

Shefja e diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini, ka deklaruar se fillimi i draftit të asociacionit të komunave me shumicë serbe ka nisur punën në Prishtinë është lajm i mirë.

VV kërkon seancë të jashtëzakonshme lidhur me Raportin e BE-së për Kosovën (Dokument)

Telegrafi - 17.04.2018

Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka kërkuar që të ketë debat parlamentar lidhur me Raportin e BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor, të publikuar sot nga Bashkimi Evropian.

Mogherini vjen në Tiranë, darkë me Ramën

Mapo - 17.04.2018

Federica Mogherini, shefja për politikë të Jashtme në Bashkimin Europian, ka mbërritur në Tiranë pasditen e kësaj të marte. Kryediplomatja europiane do darkojë me kryeministrin Edi Rama, ndërsa ...

Gazetarja e “FT” gozhdon Mogherinin: Si do ta bindni Francën dhe Gjermaninë për Shqipërinë

BalkanWeb - 17.04.2018

TIRANE- Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, KA prezantuar zyrtarisht para Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian në Strasburg progres-raportin për vendet ...

Mbërrin në Shqipëri Mogherini/ Takim me Metën, Ramën e opozitën

ABC News - 17.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë / Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, ka mbërritur sonte në Shqipëri si pjesë e turneut të saj në ...

Pas rekomandimit pozitiv, Mogherini mbërrin në Tiranë dhe darkon me Ramën (Axhenda)

BalkanWeb - 17.04.2018

TIRANE – Pasi ka dhënë lajmin e mirë për Shqipërinë, ku Komisionin Europian vendosi rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave me BE-në, shefja për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini, ka ...

Hapja e negociatave, Maqedonia merr dritën jeshile

ABC News - 17.04.2018

Pavarësisht progresit të moderuar në përmbushjen e kritereve, Brukseli i ka dhënë rekomandim pozitiv Maqedonisë për hapjen e negociatave të anëtarësimit.

Progres raporti, Mogherini: Kosova të vazhdojë dialogun, Ballkani është BE

Java News - 17.04.2018

Workers hoist EU flags up in front of EU headquarters in Brussels on Friday May 27, 2005. The EU will be watching closely on Sunday a referendum in France on the EU Constitution.

Rekomandimi pozitiv/ Shefja e Politikës së Jashtme Mogherini në Tiranë, darkon me Kryeministrin

Java News - 17.04.2018

TIRANE– Ashtu si ishte llogaritur shefja e jashtme e BE-se ka mberritur ne Tirane. Keshtu, pasi ka shpallur lajmin e mirë për Shqipërinë, ku Komisionin Europian vendosi rekomandim pozitiv për hapjen ...

Ja momenti i hapjes së negociatave nga Komisioni Evropian për Maqedoninë dhe Shqipërinë (VIDEO)

Tetova Sot - 17.04.2018

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federica Mogherini, prezanton zyrtarisht para Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian në Strasburg progres-raportin për vendet që duan të ...

Pas rekomandimit pozitiv, Mogherini mbërrin në Tiranë

Durres Lajm - 17.04.2018

Pasi ka dhënë lajmin e mirë për Shqipërinë, ku Komisionin Europian vendosi rekomandim pozitiv për hapjen e negociatave me BE-në, shefja për Politikë të Jashtme, Federika Mogherini, ka mbërritur në ...

Mogherini sot në Tiranë, sjell raportin për hapjen e negociatave

Tetova Sot - 17.04.2018

Shefja e Politikës së Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini, do të vijë sot në Shqipëri për të dorëzuar progres raportin. Komisioni Europian arrin në konvulsionin se hapja e negociatave ...

Mogherini mbërrin në Tiranë, do darkojë me Ramën, ja axhenda e ngjeshur

Java News - 17.04.2018

Federica Mogherini, shefja për politikë të Jashtme në Bashkimin Europian, ka mbërritur në Tiranë pasditen e kësaj të marte. Kryediplomatja europiane do darkojë me kryeministrin Edi Rama, ndërsa ...

Mbërrin në Shqipëri Mogherini, takon Metën, Ramën dhe opozitën

Tetova Sot - 17.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë /Zëvendës Presidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, ka mbërritur sonte në Shqipëri si pjesë e turneut të saj në ...

Mogherini uron shqiptarët: Fati i Shqipërisë në dorën e 28 shteteve

Tetova Sot - 17.04.2018

Ditën e sotme KE ka rekomanduar sot hapjen e negociatave për anëtarësim me Shqipërinë. “Sot komisioni rekomandon celjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë”-tha Federica Mogherini .

Mogherini në publikimin e raportit të Progresit: Përafrim me Shqipërinë dhe Maqedoninë, Kosova të vazhdojë dialogun

Tetova Sot - 17.04.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka rekomanduar që Këshilli i Evropës të hapë negociatat për përafrim me Shqipërinë dhe Maqeninë.

Biletë rekomandimi nga BE, por duhet bindur Këshilli

Respublica - 17.04.2018

Shqipëria mori më në fund rekomandimin pa kushte të Komisionit për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian, një vendim që me rëndësi simbolike për momentin pasi procesi do të duhet ...

Mogherini në Tiranë, zbardhet axhenda e takimeve

Tetova Sot - 17.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme në Bashkimin Europian, Federika Mogherini, ka mbërritur në Tiranë, ndërsa do të darkojë me kryeministrin Edi Rama. Takimet e saj zyrtare do të zhvillohen gjatë ditës së ...

”Corriere della Sera”: Shqipëria drejt BE, reformat bindin Brukselin

Java News - 17.04.2018

Workers hoist EU flags up in front of EU headquarters in Brussels on Friday May 27, 2005. The EU will be watching closely on Sunday a referendum in France on the EU Constitution.

Mogherini e Hahn nesër në Tiranë

Alsat - 16.04.2018

Shefja e politikes së jashtme te Bashkimit Europian Federica Mogherini e komisioneri për zgjerimin Johanes Hahn, mbërrijnë në Tiranë mbrëmjen e të martës.

Mogherini: Në interes të BE është që të forcojë bashkëpunimin me Ballkanin Perendimorë

Zhurnal - 16.04.2018

Mogherini: Në interes të BE është që të forcojë bashkëpunimin me Ballkanin Perendimorë Bruksel, 16 prill - Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Federika Mogherini ka ...

Mogerini: Është në interesin e BE-së të forcojë bashkëpunimin me Ballkanin Perëndimor

Almakos - 16.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Federica Mogherini, sot në Luksemburg ka deklaruar, se është në interes të BE-së të bashkëpunojë me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Rekomandimi për hapjen e negociatave, Mogherini i jep nesër Ramës lajmin e mirë

Mapo - 16.04.2018

Shefja për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini pritet t’i dorëzojë nesër qeverisë raportin e Komisionit Evropian bashkë me rekomandimin për hapjen e negociatave për Shqipërinë.

Mogherini viziton të martën Tiranën

RTSH - 16.04.2018

17 Prilli do të shënojë marrjen e rekomandimit nga Komisioni Europian për çeljen e negociatave për Shqipërinë. Do të jetë komisionerja europiane për politikën e jashtme Federica Mogherini ajo që do ...

Haradinaj e Mogherini në të njëjtën ditë vizitojnë Shkupin

Koha.net - 16.04.2018

Më 18 prill (e mërkurë), kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj do të realizojë vizitën e parë të tij në Maqedoni, ndërsa i njëjti do të pritet nga kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe ...

Mogherini: Në interes të BE është që të forcojë bashkëpunimin me Ballkanin Perendimorë

Tetova Sot - 16.04.2018

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme dhe siguri Federika Mogherini ka vlerësuar sot se në interes të Unionit dhe vendeve anëtare është bashkëpunimi me Ballkanin Perendimorë.