TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tërmet në Japoni, nuk ka viktima

Alsat - 14.03.2010

Një tërmet me forcë 6.6 shkallë të Rihterit ka goditur ishullin japonez Honshu, kanë bërë të ditur agjencitë e lajmeve.

Tërmet në Japoni, nuk ka viktima

Evropaelire - 14.03.2010

Një tërmet me forcë 6.6 shkallë të Rihterit ka goditur ishullin japonez Honshu, kanë bërë të ditur agjencitë e lajmeve.

Termet 7 balle ne Indonezi, dhe 6.6 balle ne Japoni

Albeu.com - 14.03.2010

Një tërmet i fortë me fuqi 7 ballë goditi Indonezinë në lindje, në afërsi të arkipelagut Moluke,por nuk u dha asnjë alarm për cunami.

Tërmet në Indonezi dhe Japoni

Alsat - 14.03.2010

Një tërmet i fuqishëm me intenzitet prej 7 ballësh sipas shkallës së Rihterit e ka goditur pjesët lindore të Indonezisë, komtoi agjencia indoneziane për ...

Japoni:Tërmeti godet ishullin Honshu,nuk ka viktima

Botasot - 14.03.2010

Një tërmet me forcë 6.6 shkallë të Rihterit ka goditur ishullin japonez Honshu, kanë bërë të ditur agjencitë e lajmeve.Raporte për dëmet ose viktimat eventuale ...

Tërmete të fuqishme në Indonezi dhe Japoni

Koha.net - 14.03.2010

Xhakartë/Tokio, 14 mars – Një tërmet me fuqi 6.4 shkallë të Rihterit është regjistruar sot në mëngjes në ujërat indoneziane, njoftoi Instituti amerikan për ...

Tërmete në Indonezi e Japoni

Telegrafi - 14.03.2010

Një tërmet i fortë me fuqi 7 ballë goditi Indonezinë në lindje, në afërsi të arkipelagut Moluke, por nuk u dha asnjë alarm për cunami.

Tërmet i fuqishm në Japoni dhe në Indonezi

Yll Press - 14.03.2010

Goditja është ndier në 22 nga 47 prefekturat japoneze, duke përfshirë edhe Tokion, pas çka disa minuta ishte ndërprerë komunikacioni hekurudhor në disa pjesë ...

Dy tërmete të fuqishme sërish e goditën Kilin

Idividi - 12.03.2010

Santiago, 11 mars (MIA) - Dy tërmete të fuqishme e goditën sot Kilin në periudhën prej disa minutave, pak para mbajtjes së ceremonisë së inagurimi të ...

Tërmetet e reja në Kili shkaktuan dëme të mëdha në qytetin Rankagua

Idividi - 12.03.2010

Santiago, 11 mars (MIA) - Dy tërmetet e tjera të cilat e tronditën sot Kilin shkaktuan dëme të mëdha materiale në qytetin Rankagua, i cili ndodhet 100 ...

Ballkani vazhdon te lekundet, sot termet ne Greqi

Albeu.com - 12.03.2010

Ballkani duket se është tronditur sërish nga tronditjet sizmike. Pas asaj që goditi Kosovën dy ditë më parë, një tronditje e re dhe është shënuar në Peloponez ...

Tirana mes 9 metropoleve ne rrezik nga termetet

Albeu.com - 12.03.2010

Përfundimet e një studimi të Universitetit të Kalifornias në SHBA, janë ndoshta të mjaftueshme për të ngjallur frikë edhe tek ne në Shqipëri.

Tërmeti tronditi sot Peloponezin

Koha.net - 12.03.2010

Peloponez, 12 mars– Ballkani duket se është tronditur sërish nga tronditjet sizmike. Pas asaj që goditi Kosovën dy ditë më parë, një tronditje e re dhe është ...

Arkitektura sizmike dhe urbanizimi i vendbanimeve tona

Botasot - 12.03.2010

Pardje (10 mars 2010) kishim një lëvizje të vogël të tokës,termet,i cili për fat të mirë nuk kishte pasoja në njerëz dhe të mira materiale.

Tiranasit i besuan lajmit të rremë për tërmet

Koha.net - 12.03.2010

Tiranë, 12 mars - Banorët e kryeqytetit të Shqipërisë janë mbërthyer për disa orë nga paniku për një tërmet të mundshëm.

Tërmet 5.2 shkallë në Kosovë

Fakti - 11.03.2010

Tërmet 5.2 shkallë në Kosovë Nuk ka pasoja në njerëz Në dy ndërtesat kryesore të Qeverisë së Kosovës, ish-Bankos-i dhe ish-ndërtesa e mediave janë parë ...

Tërmet në Kosovë

Idividi - 11.03.2010

Prishtinë, 10 mars (MIA) - Tërmet i fuqishëm është ndjerë rreth orës 14:40 në komunën e Mitrovicës, në veri të Kosovës.

Është ndier tërmet në Maqedoninë veriore

Idividi - 11.03.2010

Shkup, 10 mars (MIA) - Tërmet me intensitet prej katër deri pesë shkallë sipas Shkallës makroseizmike evropiane - 1998, është ndier sot pasdite në orën 14 e 38 ...

Nuk do të ketë tërmet me pasoja katastrofike

Alsat - 11.03.2010

Në Kosovë nuk do të ketë termet me pasoja katastrofike i ka thënë Radio Dukagjinit, Slavica Radovanovic, drejtoreshë e Institutit Sizmologjik të Republikës së ...

Serish termet ne Kosove, fuqia 3.3 balle

Albeu.com - 11.03.2010

Një dridhje e re e tokës, me fuqi më të vogël se ajo e djeshmja, ka ndodhur sot paradite, ka konfirmuar Zyra për Sizmologji.

Santiago: Dy tërmete të forta e goditën Kilin

Evropaelire - 11.03.2010

Dy tërmete të fuqishme e goditën sot pjesën qendrore të Kilit. Instituti gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se tërmeti i parë ishte me intensitet ...

Serish termet i fuqishem ne Kili

Albeu.com - 11.03.2010

Tri dridhje të fuqishme, nga të cilat më e fuqishmja ishte 7,2 ballë të shkallës Rihter, kanë goditur sot pjesën qendrore të Kilit.

Turqia ul numrin e të vdekurve nga tërmeti

SETimes - 11.03.2010

11/03/2010 ANKARA, Turqi -- Autoritetet ulën të mërkurën (10 mars) numrin e të vdekurve nga tërmeti i fortë që tronditi Turqinë javën e kaluar, nga 51 në 41.

Një lëkundje toke sërish sot goditi Kosovën

Botasot - 11.03.2010

Një tërmet i shkallës së ultë ka goditur sot sërish Kosovën.Epiqendra e tërmetit ishte 6 kilometra në Juglindje të Istogut.Tërmeti është dëgjuar në disa ...

Kosovën e dridhi sot edhe një termet 3.3 ballësh

Koha.net - 11.03.2010

Prishtinë, 11 mars - Një dridhje e re e tokës, me fuqi më të vogël se ajo e djeshmja, ka ndodhur sot paradite, ka konfirmuar Zyra për Sizmologji.

Nga tërmeti, në Skenderaj janë dëmtuar disa shtëpi dhe shkolla

Botasot - 11.03.2010

Skenderaj 11 mars “Edhe pse ishte mot i ftohtë e me borë, mbrëmë me të gjithë fëmijët kena ndejt gjithë natën jashtë sepse këna pas frikë se mos po na rrëzohet ...

Termet i ri në Kosovë

Yll Press - 11.03.2010

Tërmeti ishte i fuqisë 3.3 ballësh të shkallës së Rihterit, thotë shef i Zyrës për Informim në Ministrinë e Energjisë dhe të Minierave Një terëmet i ri në ...

Santiago:Dy tërmete të forta e goditën Kilin

Botasot - 11.03.2010

Dy tërmete të fuqishme e goditën sot pjesën qendrore të Kilit.Instituti gjeologjik i Shteteve të Bashkuara njoftoi se tërmeti i parë ishte me intensitet ...

Sërish tërmet i fuqishëm në Kili

Koha.net - 11.03.2010

Santiago, 11 mars – Tri dridhje të fuqishme, nga të cilat më e fuqishmja ishte 7,2 ballë të shkallës Rihter, kanë goditur sot pjesën qendrore të Kilit.

Tërmet në Kosovë, ndjehet edhe në Shkup

Alsat - 10.03.2010

Një tërmet më magnitudë 5 ballë sipas shkallës Rihter, goditi Kosovën rreth orës 14:38 minuta. Lëkundjet, që e kishin epiqendrën 43 kilometra në perëndim të ...

Tërmet në Kosovë

Ina - 20.03.2018

Në orët e hershme të mëngjesit të sotëm është dëgjuar një dridhje toke e cila më shumë është ndjerë në rajonin e Dukagjinit. Tërmeti ka ndodhur rreth orës 1:55 minuta, raporton lajmi.net.

Dridhje toke në Prishtinë

Evropaelire - 10.03.2010

Një dridhje toke rreth orës 14:40 ka shqetësuar sot banorët e Prishtinës. Ende nuk ka asnjë njoftim zyrtar për fuqinë apo epiqendrën e tërmetit.

Tërmet në Kosovë - epiqendra e tërmetit afër Istogut

Lajm - 10.03.2010

Sizmografët e Rrjetit Sizmologjik të Kosovës kanë detektuar sot në ora 14:38 minuta, një tërmet me epiqendër gjashtë kilometra në juglindje të Istogut.

Termeti ne Kosove, nuk ka viktima (UPDATE)

Albeu.com - 10.03.2010

Sot në orën 14:38 minuta, një tërmet i fuqishëm goditi Kosovën. Qendra Amerikane e Gjeologjisë (USGS) konfirmoi tërmetin e ndodhur në Kosovë duke saktësuar se ...

Tërmet në Kosovë - epiqendra e tërmetit afër Istogut

Telegrafi - 10.03.2010

Sizmografët e Rrjetit Sizmologjik të Kosovës kanë detektuar sot në ora 14:38 minuta, një tërmet me epiqendër gjashtë kilometra në juglindje të Istogut.

Dridhje të tokës goditën Kosovën

Botasot - 10.03.2010

Sot më 10.03.2010. në ora 14:38 minuta, sipas kohës lokale, sizmografët e Rrjetit Sizmologjik të Kosovës detektuan tërmet me epiqendër 6km në juglindje të ...

Tërmet në Kosovë, epiqendra në Istog - dridhjet ndjehen edhe në Shkup

Yll Press - 10.03.2010

Tërmeti është ndjerë edhe në Shkup. Informacioni për tërmetin dhe epiqendrën e tij, është dhënë edhe nga Qendra Sizmiologjike Europiano-Mesdhetare në shërbimin ...

Nuk do të ketë tërmet me pasoja katastrofike

Telegrafi - 10.03.2010

Në Kosovë nuk do të ketë termet me pasoja katastrofike i ka thënë Radio Dukagjinit, Slavica Radovanovic, drejtoreshë e Institutit Sizmologjik të Republikës së ...

Nuk do të ketë tërmet me pasoja katastrofike

Koha.net - 10.03.2010

Prishtinë, 10 mars - Në Kosovë nuk do të ketë tërmet me pasoja katastrofike, i ka thënë sot Radio Dukagjinit Slavica Radovanoviq, drejtoreshë e Institutit ...

Turqi: Të mbijetuarit e tërmetit kalojnë natën në tenda

Evropaelire - 09.03.2010

Qindra të mbijetuar nga tërmeti në Turqi e kanë kaluar natën në tenda emergjence dhe përreth zjarreve.

Tërmeti në Kili e zhvendosi qytetin Konsepsion për më shumë se tre metra në perëndim

Idividi - 09.03.2010

Çikago, 9 mars (MIA) - Tërmet me magnitudë prej 8,8 ballë sipas shkallës së Rihterit, që më 27 shkurt e goditi Kilin, e zhvendosi qytetin Konsepsion për më ...

Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi u rrit në 57 (DPL)

Idividi - 09.03.2010

Stamboll, 8 mars (MIA) - Të paktën 57 persona humbën jetën në tërmetin që natën e kaluar e goditi rajonin e Elazigut, në Turqinë Lindore, njoftuan mediat ...

Te mbijetuarit nga termeti ne Turqi kaluan naten ne tenda

Albeu.com - 09.03.2010

Qindra të mbijetuar nga tërmeti në Turqi e kanë kaluar natën në tenda emergjence dhe përreth zjarreve.

Priten termete dhe cunami ne Ballkan?

Albeu.com - 09.03.2010

Në Ballkan pritet një rritje e aktivitetit sizmik, sepse rajoni po hyn në periudhën brenda së cilës mund të ndodh ndonjë tërmet më i fuqishëm, pajtohen ...

Termeti zhvendosi qytetin kilian 3 metra drejt perendimit

Albeu.com - 09.03.2010

Tërmeti i fuqishëm prej 8.8 ballësh, që ditë më parë goditi Kilin, ka shkaktuar zhvendosjen e qytetit Konsepsion me tre metër drejt perëndimit, njoftojnë ...

Tërmete të vegjël trondisin Greqinë

SETimes - 09.03.2010

09/03/2010 ATHINE, Greqi -- Dy tërmete me magnitudë 4.0 dhe 4.3 ballë të shkallës Rihter tronditën Greqinë qëndrore të martën herët (9 mars).

Turqi:Të mbijetuarit e tërmetit kalojnë natën në tenda

Botasot - 09.03.2010

Qindra të mbijetuar nga tërmeti në Turqi e kanë kaluar natën në tenda emergjence dhe përreth zjarreve.

Tërmeti zhvendosi qytetin kilian 3 metra drejt perëndimit

Koha.net - 09.03.2010

Konsepsion, 9 mars - Tërmeti i fuqishëm prej 8.8 ballësh, që ditë më parë goditi Kilin, ka shkaktuar zhvendosjen e qytetit Konsepsion me tre metër drejt ...

Turqi: Të mbijetuarit e tërmetit kalojnë natën në tenda

Telegrafi - 09.03.2010

Qindra të mbijetuar nga tërmeti në Turqi e kanë kaluar natën në tenda emergjence dhe përreth zjarreve.

Tërmeti në Kili e zhvendosi qytetin Konsepsion për më shumë se tre metra në perëndim

Yll Press - 09.03.2010

Konsepsioni, qytetari i dytë sipas madhësisë në Kili, tani ndodhet 3,04 metra më në perëndim, se sa para tërmetit.

Tërmeti godet Turqinë Lindore

BBC - 08.03.2010

Të paktën 38 vetë kanë humbur jetën dhe dhjetra të tjerë janë plagosur si rezultat i një tërmeti në Turqinë Lindore.

Turqi: Nga tërmeti humbën jetën 38 vetë

Evropaelire - 08.03.2010

Raportohet se së paku 38 vetë kanë humbur jetën nga tërmeti me intensitet 5.9 shkallë, që e goditi pjesën lindore të Turqisë, në mëngjesin e sotëm.

Turqi: Nga tërmeti humbën jetën 57 vetë

Alsat - 08.03.2010

Raportohet se së paku 57 vetë kanë humbur jetën nga tërmeti me intensitet 5.9 shkallë, që e goditi pjesën lindore të Turqisë, në mëngjesin e sotëm.

Termet ne Turqi, se paku 41 viktima

Albeu.com - 08.03.2010

Së paku 38 persona kanë humbur jetën nga tërmeti me intensitet 5.9 shkallë, që goditi pjesën lindore të Turqisë, në mëngjesin e sotëm.

Të paktën 38 viktima nga tëmeti në Turqi (DPL)

Idividi - 08.03.2010

Stamboll, 8 mars (MIA) - Të paktën 38 persona humbën jetën në tërmetin e fuqishëm me intensitet prej gjashtë ballësh sipas shkallës së Rihterit i cili gjatë ...

Kili publikoi tre ditë zi për viktimat nga tërmeti, numri i viktimave zyrtarisht është zvogluar nga 802 në 279 persona

Idividi - 08.03.2010

Santiago, 5 mars (MIA) - Kili publikoi zi treditore, duke filluar nga e diela në kujtim të viktimave në tërmetin dhe valët e cunamit që e përfshinë vendin më ...

Tërmet i ri në Kili

Idividi - 08.03.2010

Uashington, 5 mars (MIA) - Tërmet i fuqishëm, me intensitet prej 6,6 ballë sipas shkallës së Rihterit, sot sërish e goditi rajonin e qytetit Konsepsion, në ...

Një tërmet e ka goditur Sumatrën perëndimore

Idividi - 08.03.2010

Xhakartë, 5 mars (MIA) - Një tërmet i fuqishëm me intensitet prej 6,5 ballë sipas shkallës Rihter sot e ka goditur provincën indoneziane Sumatra perëndimore, ...

Tërmeti godet Turqinë Lindore

Lajm - 08.03.2010

Të paktën 38 vetë kanë humbur jetën dhe dhjetra të tjerë janë plagosur si rezultat i një tërmeti në Turqinë Lindore.

Turqi: Tërmeti shkakton viktima

Evropaelire - 08.03.2010

Zyrtarët thonë se nga tërmeti i fuqishëm, që ka goditur pjesën lindore të Turqisë, kanë humbur jetën së paku 57 vetë dhe janë plagosur më se 100 të tjerë.

Rritet i bilanci i te vdekurve nga termeti ne Turqi, 57 te vdekur

Albeu.com - 08.03.2010

Rritet numri i viktimave nga tërmeti i mëngjesit të sotëm në Turqi. Zyrtarët thonë se nga tërmeti i fuqishëm, që e ka goditur pjesën lindore të Turqisë, kanë ...

Të paktën tetë viktima nga tëmeti në Turqi

Idividi - 08.03.2010

Stamboll, 8 mars (MIA) - Të paktën tetë persona prej të cilëve katër fëmijë e humbën jetën në tërmetin e fuqishëm me intensitet prej gjashtë ballësh sipas ...

Tërmet në Turqinë Lindore, 57 të vdekur /video/

Alsat - 08.03.2010

Të paktën 57 vetë kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur si rezultat i tërmetit në Turqinë Lindore.

Turqi: 51 të vdekur e 100 të lënduar

Evropaelire - 08.03.2010

Së paku 51 persona kanë vdekur si pasojë e tërmetit të fuqishëm që goditi Turqinë. Lajmi bëhet i ditur nga burimet zyrtare që konfirmojnë se epiqendra e ...

57 vetë vriten nga tërmeti në Turqi

DW - 08.03.2010

Nga një termet i rëndë në lindje të Turqisë sipas autoriteteve kanë humbur jetën 57 vetë dhe janë plagosur 100.

Më shumë se 50 të vdekur ndërsa tërmeti trondit Turqinë lindore

SETimes - 08.03.2010

08/03/2010 Një tërmet i fortë godet Turqinë lindore duke vrarë dhjetra njerëz në provincën Elazig. Fshati Okçular thuhet se është "rrafshuar".

38 persona humbën jetën nga një tërmet që e goditi sot Turqinë

Botasot - 08.03.2010

Raportohet se së paku 38 vetë kanë humbur jetën nga tërmeti me intensitet 5.9 shkallë, që e goditi pjesën lindore të Turqisë, në mëngjesin e sotëm.Zyrtari ...

Tërmeti godet Turqinë Lindore

Botasot - 08.03.2010

Tërmeti goditi pak pas orës 4 e gjysmë të mëngjesit dhe kishte një fuqi mbi 6 ballë. Autoritetet lokale në provincën Elazig thanë se një fshat ishte rrafshuar ...

Tërmet në Turqi, të paktën 57 të vdekur

Koha.net - 08.03.2010

Ankara, 8 mars – Të paktën 57 persona, prej të cilëve 4 fëmijë, kanë vdekur nga një tërmet i fuqishëm me fuqi 6 shkallë të Rihterit, i cili ndodhi sot në ...

Numri i viktimave nga tërmeti në Turqi u rrit në 57

Yll Press - 08.03.2010

Viktimat janë banorë të pesë fshatrave në rajonin e Elazigut. Përafërsisht 100 persona janë plagosur dhe menjëherë janë sistemuar në spital, ndërsa disa prej ...

Turqi: Nga tërmeti – së paku 57 vetë humbën jetën

Telegrafi - 08.03.2010

Zyrtarët thonë se nga tërmeti i fuqishëm, që e ka goditur pjesën lindore të Turqisë, kanë humbur jetën së paku 57 vetë dhe janë plagosur më se 100 të tjerë.

57 vetë humbën jetën në Turqi nga tërmet

Botasot - 08.03.2010

Zyrtarët thonë se nga tërmeti i fuqishëm, që e ka goditur pjesën lindore të Turqisë, kanë humbur jetën së paku 57 vetë dhe janë plagosur më se 100 të tjerë.