TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit viziton Turqinë

Alsat - 17.01.2010

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit viziton Turqinë sot mbërriti për vizitë në Turqi, ku bisedoi me ministrin e Jashtëm Ahmet Davutogllu. Barak gjithashtu do të takohet me homologun turk Vexhdi Gonyl.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit viziton Turqinë

Evropaelire - 17.01.2010

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit Ehud Barak sot mbërriti për vizitë në Turqi, ku bisedoi me ministrin e Jashtëm Ahmet Davutogllu. Barak gjithashtu do të takohet me homologun turk Vexhdi Gonyl.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit viziton Turqinë

Yll Press - 17.01.2010

Kjo është vizita e parë e një zyrtari izraelit që nga mosmarrëveshja diplomatike, e cila edhe më tepër i shtrëngoi raportet midis dy vendeve. Ministri i Mbrojtjes i Izraelit viziton Turqinë sot mbërriti për vizitë në Turqi, ku bisedoi me ...

Ehud Barak viziton Turqinë

Koha.net - 17.01.2010

Ankara, 17 janar – Ministri izraelit i mbrojtjes, Ehud Barak, ka shkuar në Turqi për bisedime, në vazhdën e një mosmarrëveshje diplomatike që ka përkeqësuar marrëdhëniet mes dy vendeve.

Izraeli kërcënon me dëbimin e ambasadorit turk

Alsat - 16.01.2010

Zëvendës ministri i Punëve të Jashtme i Izraelit Deni Ajalon ka thënë se ambasadori i Turqisë do të mund të dëbohej nga vendi nëse televizioni turk vazhdon që forcat e sigurimit izraelit t’i prezantojë si brutal.

Tensione në mes të Turqisë dhe Izraelit

Fakti - 14.01.2010

Tensione në mes të Turqisë dhe Izraelit Në prag të ngrirjes së marrëdhënieve diplomatike Pas sjelljes së vrazhdë të zëvendësministrit të jashtëm izraelit, Danny Ajalon, me ambasadorin turk, Izraeli po përpiqet të zbusë dëmet e shkaktuara.

Turqia mirëpret kërkim faljen nga Izraeli

Evropaelire - 14.01.2010

Kryeministri i Turqisë Rexhep Taip Erdogan tha se Ankaraja e ka marrë faljen, të cilën “e ka dëshiruar dhe e ka pritur” nga Izraeli. Mbrëmë, Izraeli formalisht i kërkoi falje zyrtare Turqisë për shkak të trajtimit të të dërguarit turk në ...

Turqia mirëpret kërkim faljen nga Izraeli

Alsat - 14.01.2010

Kryeministri i Turqisë Rexhep Taip Erdogan tha se Ankaraja e ka marrë faljen, të cilën “e ka dëshiruar dhe e ka pritur” nga Izraeli. Mbrëmë, Izraeli formalisht i kërkoi falje zyrtare Turqisë për shkak të trajtimit të të dërguarit turk në ...

Kërkimi i faljes së MPJ-së izraelite ndaj Turqisë është përgjigje të cilën e prisnim, deklaroi kryeministri turk

Idividi - 14.01.2010

Ankara, 14 janar (MIA) - Kërkimi i faljes nga Ministria e Punëve të Jashtme izraelite ndaj Turqisë është ajo përgjigje të cilën e prisnim, deklaroi kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan në aeroportin e Ankarasë pas kthimit nga Moska.

Erdogan: Prisnim falje nga Izraeli

Ina - 14.01.2010

Kërkimi i faljes nga Ministria e Punëve të Jashtme izraelite ndaj Turqisë është ajo përgjigje të cilën e prisnim, deklaroi kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan në aeroportin e Ankarasë pas kthimit nga Moska.

Izraeli i kërkoi falje zyrtare Turqisë

Telegrafi - 14.01.2010

Izraeli të mërkurën formalisht i kërkoi falje zyrtare Turqisë për shkak të trajtimit të të dërguarit turk në Izrael, duke shprehur shpresën se kjo do t’i jepte fund mosmarrëveshjes më të fundit ndërmjet dy aleatëve, e transmeton AFP lajmin ...

Izraeli i kërkon falje Turqisë për incidentin

Koha.net - 14.01.2010

Tel Aviv, 14 janar - Televizioni izraelit “Kanal 10” bën të ditur se Ministria e Jashtme e Izraelit i ka nisur një letër Turqisë, në të cilën i kërkon falje për incidentin e fundit diplomatik me të dërguarin e Ankarasë në Tel Aviv.

Tensione të reja në marrëdhëniet turko-izraelite para vizitës së Ehud Barakut në Ankara

Idividi - 13.01.2010

Ankara, 12 janar (MIA) - Në marrëdhëniet midis Izraelit dhe Turqisë është shënuar rritje e tensioneve në prag të vizitës së ministrit izraelit të Mbrojtjes, Ehud Barak në Ankara, e cila ka për qëllim të kontribuojë për ripërtërirje të ...

Turqi: Izraeli të kërkoj falje për trajtimin e ambasadorit

Alsat - 13.01.2010

Turqia thotë se Izraeli duhe të kërkoj falje pasi ambasadori i saj në Izrael, ishte trajtuar në mënyrë jopërkatëse gjatë një takimi diplomatik, lidhur me filmin turk Lugina e ujqve .

Turqi: Izraeli të kërkoj falje për trajtimin e ambasadorit

Evropaelire - 13.01.2010

Turqia thotë se Izraeli duhe të kërkoj falje pasi ambasadori i saj në Izrael, ishte trajtuar në mënyrë jopërkatëse gjatë një takimi diplomatik, lidhur me një shou kundërthënës televiziv turk.

Gjyl: Turqia mund ta tërheq ambasadorin nga Izraeli

Idividi - 13.01.2010

Ankara, 13 janar (MIA) - Turqia do ta tërheq ambasadorin nga Izraeli nëse nuk zgjidhet kriza diplomatike mes dy vendeve deri të mërkurën në mbrëmje, shkruan sot presidenti turk, Abdullah Gyl.

Rexhep Taip Erdogan: Nuk do të takohem me Ehud Barakun

Idividi - 13.01.2010

Ankara, 13 janar (MIA) - Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan paralajmëroi se nuk do të takohet me zëvendëskryeministrin izraelit dhe ministër i Mbrojtjes, Ehud Barak, gjatë vizitës së tij të ardhshme në Turqi, për shkak të incidentin në ...

Turqia kerkon nga Izraeli te kerkoj falje per trajtimin e ambasadorit

Albeu.com - 13.01.2010

Turqia thotë se Izraeli duhe të kërkoj falje pasi ambasadori i saj në Izrael, ishte trajtuar në mënyrë jopërkatëse gjatë një takimi diplomatik, lidhur me filmin turk Lugina e ujqve.

Episod i ri në marrëdhëniet Turqi-Izrael për shkak të “Luginës së ujqve”

Alsat - 13.01.2010

Presidenti turk Abdullah Gjyl, kërcënoi se Ankaraja do ta tërheqë ambasadorin në Tel Aviv, Oguz Çelikoll, nëse autoritetet izraelite deri në mbrëmje nuk kërkojnë falje për skandalin me ambasadorin.

Liberman: Turqia të shfaqë respekt ndaj Izraelit

Evropaelire - 13.01.2010

Ministri i Jashtëm i Izraelit Avigdor Liberman, i cili ndodhet për vizitë në Qipro, sot i bëri thirrje Turqisë që me "respekt dhe dinjitet" të sillet ndaj Izraelit, duke shtuar se vendi i tij nuk dëshiron të ketë konflikt me Ankaranë.

Izraeli i kërkoi falje zyrtare Turqisë

Evropaelire - 13.01.2010

Israeli sot formalisht i kërkoi falje zyrtare Turqisë për shkak të trajtimit të të dërguarit turk në Izrael, duke shprehur shpresën se kjo do t’i jepte fund mosmarrëveshjes më të fundit ndërmjet dy aleatëve, e transmeton AFP lajmin nga ...

Israeli i kërkon ndjesë ambasadorit turk

SETimes - 13.01.2010

13/01/2010 ANKARA, Turqi -- Israeli kërkoi ndjesë të mërkurën (13 janar) për atë që media e përshkroi si një shfaqje të qëndrimit "poshtërues" ndaj ambasadorit turk në Jerusalem.

Izraeli kerkoi falje nga Turqia, shmanget kriza diplomatike

Albeu.com - 13.01.2010

Zyrtarë të Ministrisë së Jashtme izraelite, kanë deklaruar pak më parë se Zv.ministri i jashtëm izraelit Danny Ayalon, shkroi një letër për herë të dytë brenda ditës së sotme, në të cilën kërkoi falje nga Turqia.

Izraeli i kërkoi falje zyrtare Turqisë

Alsat - 13.01.2010

Izraeli sot formalisht i kërkoi falje zyrtare Turqisë për shkak të trajtimit të të dërguarit turk në Izrael, duke shprehur shpresën se kjo do t’i jepte fund mosmarrëveshjes më të fundit ndërmjet dy aleatëve, e transmeton AFP lajmin nga ...

Turqia e fton Izraelin t'i kërkoj falje për mosrespektimin e ambasadorit turk

Botasot - 13.01.2010

Turqia thotë se Izraeli duhe të kërkoj falje pasi ambasadori i saj në Izrael, ishte trajtuar në mënyrë jopërkatëse gjatë një takimi diplomatik, lidhur me një shou kundërthënës televiziv turk.

Izraeli përpiqet të shtensionojë gjendjen me Turqinë

Telegrafi - 13.01.2010

Pas sjelljes së vrazhdë të zëvendësministrit të Jashtëm izraelit, Danny Ayalon, me ambasadorin turk Izraeli po përpiqet të zbusë dëmet e shkaktuara. Ajalon sqaroi se nuk është stili i tij që të shkelë nderin e ambasadorëve.

Gyl ultimatum Izraelit: Kërkoni falje deri në mbrëmje!

Koha.net - 13.01.2010

Ankara, 13 janar - Presidenti i Republikës së Turqisë, Abdullah Gyl i ka sugjeruar Izraelit të kërkojë urgjentisht ndjesë lidhur me incidentin me të dërguarin e Ankarasë në Tel Aviv.

Izraeli i kërkon falje zyrtarisht Turqisë

Botasot - 13.01.2010

Israeli sot formalisht i kërkoi falje zyrtare Turqisë për shkak të trajtimit të të dërguarit turk në Izrael, duke shprehur shpresën se kjo do t’i jepte fund mosmarrëveshjes më të fundit ndërmjet dy aleatëve, e transmeton AFP lajmin nga ...

‘Kurtlar Vadisi’ provokon marrëdhëniet turko-izraelite

Alsat - 12.01.2010

Seriali filmik ‘Kurtlar Vadisi’ shqetëson Izraelin. Një skenë e pjesës së 75-të të këtij seriali që emetohet në Turqi dhe në Alsat, ka hidhëruar autoritetet izraelite për shkak se grupi i Pollatit, ka ndërhyrë në konsullin izraelit në ...

Izraeli “poshtëron” ambasadorin turk

Koha.net - 12.01.2010

Jerusalem, 12 janar – Izraeli ia ka shprehur ambasadorit turk një qortim pasi një televizion turk në një seri televizive i ka përshkruar agjentët izraelitë si rrëmbyes të foshnjave.

Tensione të reja ndërmjet Izraelit dhe Turqisë

Telegrafi - 12.01.2010

Ndërmjet Izraelit dhe Turqisë ka tensione të reja për shkak të një seriali televiziv të konsideruar si antisemit. Radioja izraelite njoftoi, se ambasadori izraelit në Ankara, Gabi Levi, është thirrur për një bisedë sqaruese në Ministrinë e ...

Izraeli ndërton mur përgjatë kufirit më Egjiptin

BBC - 11.01.2010

Qeveria izraelite ka miratuar planet për ndërtimin e një muri përgjatë kufirit me Egjiptin në mënyrë që të ndalojë atë që e quan vërshim të emigrantëve ilegalë dhe personave të dyshuar si militantë.

Izrael: Ndërtohen barriera përgjatë kufirit me Egjiptin

Evropaelire - 11.01.2010

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, i ka miratuar planet për ndërtimin e barrierës përgjatë një pjese të kufirit me Egjiptin dhe instalimin e pajisjeve të avancuara vëzhguese për t’i kontrolluar imigrantët ilegalë dhe militantët.

Izraeli ndërton barriera përgjatë kufirit me Egjiptin

Alsat - 11.01.2010

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, i ka miratuar planet për ndërtimin e barrierës përgjatë një pjese të kufirit me Egjiptin dhe instalimin e pajisjeve të avancuara vëzhguese për t’i kontrolluar imigrantët ilegalë dhe militantët.

Izraeli ndërton barriera përgjatë kufirit me Egjiptin

Botasot - 11.01.2010

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, i ka miratuar planet për ndërtimin e barrierës përgjatë një pjese të kufirit me Egjiptin dhe instalimin e pajisjeve të avancuara vëzhguese për t’i kontrolluar imigrantët ilegalë dhe militantët.

Izrael: Ndërtohen barriera përgjatë kufirit me Egjiptin

Telegrafi - 11.01.2010

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, i ka miratuar planet për ndërtimin e barrierës përgjatë një pjese të kufirit me Egjiptin dhe instalimin e pajisjeve të avancuara vëzhguese për t’i kontrolluar imigrantët ilegalë dhe militantët.

Izraeli ndërton mur kufitar me Egjiptin

Koha.net - 11.01.2010

Kajro, 11 janar – Kryeministri izraelit, Benyamin Netanyahu, ka miratuar planet për ndërtimin e një muri përgjatë një pjese të kufirit me Egjiptin.

Sanksionet e mundshme për Izraelin nxisin reagime

Koha.net - 11.01.2010

Sugjerimet e të dërguarit të SHBA-së për Lindjen e Mesme se Washingtoni mund të imponojë sanksione ndaj Izraelit, për ta detyruar atë të bëjë lëshime për palestinezët, ka nxitur një përgjigje të ashpër të kryeministrit izraelit, Benjamin ...

Kontrolli në aeroportet izraelite dhe siguria ajrore

VOA - 11.01.2010

Izraeli ka një ndër sistemet më efektive të kontrollit për pasagjerët e linjave ajrore. Megjithë kërcënimin e vazhdueshëm që paraqesin grupet ekstremiste palestineze, asnjë avion i nisur nga aeroporti Ben Gurion i Tel Avivit nuk është ...