TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Pipero konfirmon 5 raste të reja me AH1N1

Shekulli - 16.01.2011

Sipas drejtorit të politikave në MSH, stadi i përhapjes së virusit AH1N1 është epidemik Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar dje edhe pesë raste të reja, me gripin AH1NI.

5 raste të reja me A H1N1

Ina - 16.01.2011

32 ka arritur numri i pacienteve të infektuar me virusin A H1N1. Lajmin per “Ora News” permes lidhjes telefonike e ka konfirmuar drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Enver Rroshi.

Shqipëri: 32 persona të infektuar nga gripi A (H1N1)

Zhurnal - 16.01.2011

Tiranë,16 janar 2011 - Konfirmohen 5 raste të reja me A(H1N1) në Shqipëri. Shifrat janë bërë publike nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili tregon se numri total i të prekurve me A(H1N1) shkon në 32.

Në Shqipëri 32 persona të infektuar nga gripi A (H1N1)

Alsat - 16.01.2011

Konfirmohen 5 raste të reja me A(H1N1) në Shqipëri. Shifrat janë bërë publike nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili tregon se numri total i të prekurve me A(H1N1) shkon në 32.

Në Shqipëri 32 persona të infektuar nga gripi A (H1N1)

Shqipmedia - 16.01.2011

Konfirmohen 5 raste të reja me A(H1N1) në Shqipëri. Shifrat janë bërë publike nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili tregon se numri total i të prekurve me A(H1N1) shkon në 32.

Gripi i derrave ofron imunitet të jashtëzakonshëm natyral

Koha.net - 16.01.2011

Londër, 16 janar - Njerëzit të cilët shërohen nga gripi i derrave mund të kenë aftësi të jashtëzakonshme që të luftojnë edhe kundër viruseve të tjera të gripit, kanë treguar rezultatet.

Rriten numri i të prekurve me A/H1N1

Gazeta Start - 15.01.2011

Tiranë – Të tjerë të prekur me gripin e derrit janë shënuar në vendin tonë, ndërkohë që situata është nën kontroll. Tetë raste të reja janë shtuar së fundi të prekur nga virusi A/H1N1, duke e çuar në 27 rastin e të prekurve.

Shqipëri: Rritet numri i të infektuarve me A-H1N1

Evropaelire - 15.01.2011

Ka arritur në 32 numri i të prekurve me virusin A-H1N1 në Shqipëri. Pesë rastet e reja janë konfirmuar vetëm gjatë së shtunes. Mediat shqiptare bëjnë të ditur se pacientët e infektuar janë të grupmoshës 15 - 45 vjeç dhe janë jashtë ...

Gripi i derrit, MSH: Shkon në 27, numri i personave të prekur nga virusi

Botasot - 15.01.2011

Rritet numri i personave të infektuar nga virusi i gripit të derrit, A/H1N1. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria e Shëndetësisë e cila ka konfirmuar se ditën e sotme, numri i personave të prekur nga gripi i derrit është 27.

Shqipëri: Rritet numri i të prekurve me A/H1N1

Koha.net - 15.01.2011

Tiranë, 15 janar – Persona të tjerë janë prekur gripi i derrit janë shënuar në Shqipëri, ndërkohë që situata është nën kontroll. Tetë raste të reja janë shtuar së fundi të prekur nga virusi A/H1N1, duke e çuar në 27 rastin e të prekurve.

Konfirmohen 5 raste të reja me A/H1N1 në Shqipëri

BalkanWeb - 15.01.2011

TIRANË- Konfirmohen 5 raste të reja me A/H1N1 në Shqipëri. Shifrat janë bërë publike nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili tregon se numri total i të prekurve me A/H1N1 shkon në 32.

Pesë raste të reja me A/H1N1 në Shqipëri

Telegrafi - 15.01.2011

Konfirmohen pesë raste të reja me A/H1N1 në Shqipëri. Shifrat janë bërë publike nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, i cili tregon se numri total i të prekurve me A/H1N1 shkon në 32.

Në Shqipëri 32 pacientë me A-H1N1

Koha.net - 15.01.2011

Në Shqipëri 32 pacientë me A-H1N1 Tiranë, 15 janar - Ka arritur në 32 numri i të prekurve me virusin A-H1N1 në Shqipëri. Pesë rastet e reja janë konfirmuar vetëm gjatë së shtunes.

Shqipëri: Rritet numri i të infektuarve me A-H1N1

Botasot - 15.01.2011

Ka arritur në 32 numri i të prekurve me virusin A-H1N1 në Shqipëri. Pesë rastet e reja janë konfirmuar vetëm gjatë së shtunes. Mediat shqiptare bëjnë të ditur se pacientët e infektuar janë të grupmoshës 15 - 45 vjeç dhe janë jashtë ...

Sllovaki: Një i vdekur nga gripi i derrit

Evropaelire - 14.01.2011

Zyrtarët shëndetësorë në Sllovaki kanë konfirmuar vdekjen e parë nga gripi i derrit për këtë sezon. Viktima është një burrë 40-vjeçar nga qyteti Humene, ndërsa numri i të prekurve nga virusi A-H1N1 ka arritur në ...

Njerëzit me mbipeshë më të rrezikuarit nga gripi i derrave

Yll Press - 14.01.2011

Pas këtij hulumtimi mjekët paralajmërojnë që njerëzit e trashë duhet një herë në vit të marrin vaksinën kundër gripit dhe me rastin e paraqitjes së simptomave të para të gripit të paraqiten te mjeku për kurim.

Sllovaki: Një i vdekur nga gripi i derrit

Botasot - 14.01.2011

Zyrtarët shëndetësorë në Sllovaki kanë konfirmuar vdekjen e parë nga gripi i derrit për këtë sezon. Viktima është një burrë 40-vjeçar nga qyteti Humene, ndërsa numri i të prekurve nga virusi A-H1N1 ka arritur në shtatë.

S’ka alarm nga A/H1N1

Evropaelire - 13.01.2011

Pavarësisht se numri i pacientëve të infektuar me virusin A/H1N1, ose me të ashtuquajturin "gripi i derrit", sivjet ka arritur shifrën 14, zyrtarët shëndetësorë në Kosovë vlerësojnë se situata nuk është alarmante dhe se nuk ka vend për ...

Kosovë: S’ka vend për panik nga A H1N1

Zhurnal - 13.01.2011

Kosove, 13 Janar - Zyrtarët e shëndetësisë në Kosovë, përkundër shifrave të të infektuarve me virusin A H1 N1, vlerësojnë se situata nuk është alarmante dhe se nuk ka vend për panikë.

Dymbëdhjetë persona e humbën jetë nga gripi në Francë

Idividi - 13.01.2011

Paris, 13 janar 2011 (MIA) - Sipas të dhënave të fundit statistikore nga Instituti për ndjekje shëndetësore, epidemia e gripit shkaktoi vdekjen e 12 personave në Francë, përderisa 175 të tjerë janë hospitalizuar në njësitë e kujdesit ...

Njëzet raste të gripit të ri A(H1N1) në Shqipëri

Idividi - 13.01.2011

Tiranë, 12 janar 2011 (MIA) - Virusi i gripit të ri A(H1N1) përsëri u paraqit në Shqipëri, bënë të ditur shërbimet shëndetësore të vendit. Përfaqësuesi i Ministrisë Shëndetësore tregoi se deri më tani janë konfirmuar 20 raste të infektuar ...

Në Mal të Zi është regjistruar rasti i parë i vdekjes nga virusi i tipit A (H1N1)

Idividi - 13.01.2011

Podgoricë, 12 janar 2011 (MIA) - Në Mal të Zi sot është regjistruar rasti i parë i vdekjes nga gripi i tipi A (H1N1). Si pasojë e sëmundjes nga ky grip vdiq një grua e lindur në vitin 1946, e cila ka vuajtur edhe nga sëmundjet kronike ...

Të paktën 17 persona të infektuar nga virusi A(H1N1) në Shqipëri

Idividi - 13.01.2011

Tiranë, 13 janar 2011 (MIA) - Të paktën 17 persona janë infektuar nga virusi A(H1N1) në Shqipëri, publikojnë gazetat shqiptare. Shumica e të sëmurëve janë nga Tirana dhe janë në moshë prej 14 deri 65 vjeç.

Kosovë: S’ka alarm nga A H1N1

Botasot - 13.01.2011

Pavarësisht se numri i pacientëve të infektuar me virusin A H1 N1 ose me të ashtuquajturin "gripi i derrit", sivjet ka arritur shifrën 14, zyrtarët shëndetësorë në Kosovë, vlerësojnë se situata nuk është alarmante dhe se nuk ka vend për ...

Mjekët: S'ka alarm nga A/H1N1

BalkanWeb - 13.01.2011

PRISHTINE -Pavarësisht se numri i pacientëve të infektuar me virusin A/H1N1, ose me të ashtuquajturin "gripi i derrit", sivjet ka arritur shifrën 14, zyrtarët shëndetësorë në Kosovë vlerësojnë se situata nuk është alarmante dhe se nuk ka ...

Kroaci, viktima e katërt nga virusi A/H1N1

BalkanWeb - 13.01.2011

ZAGREB- U regjistrua sot në Kroaci viktima e katërt nga virusi i gripit A(H1N1), njoftoi ministri kroat i Shëndetësisë, Darko Milinoviç. Ai theksoi se edhe viktima e katërt, po ashtu si edhe e treta, kishte qenë i vaksinuar, por sqaroi se ...

Gripi i derrave, konfirmohen 17 raste

Shekulli - 12.01.2011

Drejtori i Politikave Shëndetësore në MSH, Pipero, thekson se po merren të gjitha masat për të mbajtur nën kontroll situatën Numri i të prekurve nga gripi AH1N1 në vendin tonë arrin në 15 persona, ndërkohë që të tjera mostra pritet t'i ...

Regjistrohen 20 persona nga A/H1N1, autoritetet qetësojnë

Zhurnal - 12.01.2011

Tiranë, 12 janar - Numri i të prekurve nga gripi A/H1N1 në Shqipëri ka shkuar në 20 persona, njoftojnë mediat shqiptare. Kjo është bërë e ditur nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero, sipas të cilit, stadi i ...

Tre persona të sëmurë nga gripi A në Serbi

Idividi - 12.01.2011

Beograd, 11 janar 2011 (MIA) - Laboratoria serbe e Institutit për virusologji, vaksina dhe serume "Torlak" konfirmoi prezencë të virusit H1N1 edhe tek tre pacientë, të cilët kanë mbërritur nga Klinika infektive në Nish.

Edhe dy persona kanë vdekur nga gripi A në Ballkan

Idividi - 12.01.2011

Zagreb, 11 janar 2011 (MIA) - Edhe dy persona, të cilët ishin infektuar me virusin H1N1 kanë vdekur në Ballkan. Njëri ka vdekur në Zagreb, ndërsa tjetri në Bosnjë e Hervegovinë.

Në Shqipëri konfirmohen 17 raste të gripit A (H1N1)

Idividi - 12.01.2011

Tiranë, 11 janar 2011 (MIA) - Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Shqipërisë konfirmoi sot 20 rastet e para për këtë sezon të prekura me virusin e gripit A H1N1.

Deri tani janë regjistruar 1.784 të sëmurë nga gripi, dy të vdekur, nuk ka raste të A (H1N1)

Idividi - 12.01.2011

Shkup, 11 janar 2011 (MIA) - Në Institutin për shëndet publik sipas të dhënave më të reja deri sot deri në orën 13 janë regjistruar 1.748 paraqitje të të sëmurlve nga gripi.

Viktima e parë nga gripi

Koha e Re - 12.01.2011

Dy rastet e vdekjeve të fundit që ndodhën në Klinikën infektive të Shkupit u dyshuan se janë si pasojë e gripit. Një prej këtyre rasteve është vërtetuar se shkaktar i vdekjes është komplikimi si pasojë e gripit, ndërsa rasti i dytë nuk ...

Vaksine univerzale kunder cdo lloj gripi?

Spiun - 12.01.2011

Një grup shkencëtarësh amerikan shpalli rezultatet e sondazhit, ku tregojne se ata mund të prodhojë vetëm një vaksinë që do të krijojnë imunitet kundër të gjitha llojeve të viruseve të gripit.

Dy të vdekur nga gripi sezonal në Maqedoni

Shqipmedia - 12.01.2011

Në Institutin për shëndet publik sipas të dhënave më të reja deri sot deri në orën 13 janë regjistruar 1.748 paraqitje të të sëmurlve nga gripi. Dy persona të paraqitur si raste me influencë kanë përfunduar me përfundim fatal.

Gripi i derrit, regjistrohet në Durrës rasti i 21-të

LajmiFundit - 12.01.2011

DURRES – Lajmifundit – Regjistrohet në qytetin e Durrësit personi i 21-të i infektuar në vend nga virusi i grupit të derrit, A/H1N1. Sipas mjekëve, një vajzë 14-vjeçare e operuar nga apendiciti, është izoluar, pasi paraqet te gjitha ...

Podgoricë: Një e vdekur nga H1N1

Evropaelire - 12.01.2011

Pacientja nga Kolashini, e lindur më 1946, tek e cila u gjet virusi A (H1N1), ka vdekur në mëngjes, ka njoftuar Qendra Klinike e Malit të Zi. Në qendrën klinike po shërohen gjashtë pacientë të infektuar me të ashtuquajturin virusin e ...

Podgoricë: Një e vdekur nga H1N1

Ina - 12.01.2011

Pacientja nga Kolashini, e lindur më 1946, tek e cila u gjet virusi A (H1N1), ka vdekur në mëngjes, ka njoftuar Qendra Klinike e Malit të Zi. Në qendrën klinike po shërohen gjashtë pacientë të infektuar me të ashtuquajturin virusin e ...

3-vjeçarja vdes nga gripi i derrit, infermierja publikon foton

LajmiFundit - 12.01.2011

Një infermiere i cila tregon se një foshnjë vdiq nga gripi i derrit, ka publikuar një foto të vdekjes së fëmijës në spital, si dhe i kërkon të gjithë fëmijëve të marrin të gjitha masat për të goditur virusin.

Maqedoni, dy fëmijë vdesin nga gripi sezonal

BalkanWeb - 12.01.2011

SHKUP- Në Maqedoni dy fëmijë kanë vdekur nga gripi sezonal i ashtuquajtur i tipit “B”, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik në Shkup. ISHP ne Maqedoni nuk ka publikuar moshën e fëmijëve, por gjithashtu është njoftuar se edhe dy pacientë të ...

Maqedonia : Dy persona vdesin nga gripi sezonal

Lajmetsot - 12.01.2011

Postuar me: 12 January, 2011 02:28:00 Maqedonia : Dy persona vdesin nga gripi sezonal Në Maqedoni dy fëmijë kanë vdekur nga gripi sezonal i ashtuquajtur i tipit “B”, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik në Shkup.

Gripi i derrit, regjistrohet në Durrës rasti i 21-të

Botasot - 12.01.2011

Regjistrohet në qytetin e Durrësit personi i 21-të i infektuar në vend nga virusi i grupit të derrit, A/H1N1. Sipas mjekëve, një vajzë 14-vjeçare e operuar nga apendiciti, është izoluar, pasi paraqet te gjitha simptomat e sëmundjes.

Podgoricë: Një e vdekur nga H1N1

Botasot - 12.01.2011

Pacientja nga Kolashini, e lindur më 1946, tek e cila u gjet virusi A (H1N1), ka vdekur në mëngjes, ka njoftuar Qendra Klinike e Malit të Zi. Në qendrën klinike po shërohen gjashtë pacientë të infektuar me të ashtuquajturin virusin e ...

Mali i Zi, virusi A/H1N1 shkakton viktimën e parë

BalkanWeb - 12.01.2011

PODGORICË- Në Malin e Zi u regjistrua sot rasti i parë i vdekjes nga gripi i tipi A (H1N1). Si pasojë e sëmundjes nga ky grip vdiq një grua 65-vjeçare, e cila kishte vuajtur edhe nga sëmundjet kronike hematologjike, njoftoi Qendra Klinike ...

Mali i Zi, një e vdekur nga H1N1

Telegrafi - 12.01.2011

Pacientja nga Kolashini, e lindur më 1946, tek e cila u gjet virusi A (H1N1), ka vdekur në mëngjes, ka njoftuar Qendra Klinike e Malit të Zi. Në qendrën klinike po shërohen gjashtë pacientë të infektuar me të ashtuquajturin virusin e ...

Podgoricë: Një e vdekur nga H1N1

Koha.net - 12.01.2011

Podgoricë: Një e vdekur nga H1N1 Podgoricë, 12 janar - Pacientja nga Kolashini, e lindur më 1946, tek e cila u gjet virusi A (H1N1), ka vdekur në mëngjes, ka njoftuar Qendra Klinike e Malit të Zi, raporton REL.

Rikthehet gripi A/H1N1, 20 të prekur në vend

Gazeta Start - 11.01.2011

Tiranë – Gripi i derrit i njohur ndryshe si A/H1N1 është rikthyer në vendin tonë. Deri më tani janë regjistruar 20 persona të prekur, teksa analizat për të prekur të tjerë po vazhdojnë.

Petrit Vasili rekomandoi respektim të rreptë të strategjisë së vitit të kaluar kundër gripit të ri

Idividi - 11.01.2011

Tiranë, 10 janar 2011 (MIA) - Direktivat e OBSH se në fund të muajit janar dhe në fillim të muajit shkurt do të ketë fluks të prekurish nga gripi sezonal, si dhe virusi A (H1N1), ka vënë në lëvizje Ministrinë shqiptare e Shëndetësisë për ...

Mbi një mijë të sëmurë nga gripi, 19 me virus të influencës tipi B, nuk është izoluar gripi i tipit A (H1N1)

Idividi - 11.01.2011

Shkup, 10 janar 2011 (MIA) - Në institutin për shëndetësi publike deri tani kanë arritur 1.072 paraqitje për të sëmurë nga gripi. Nga numri i përgjithshëm i analizave të kryera laboratorike, te 19-të persona është izoluar virusi influenca ...

Në Maqedoni nuk ka AH1N1

Lajm - 11.01.2011

Në Maqedoni deri tani nuk ka asnjë rast të paraqitjes së virusit A H1N1, ndërkohë që numri i të prekurve nga gripi është rritur në 1.072 persona, ka informuar të hënën Ministria e Shëndetësisë (MSH).

Mbi 1 mijë të sëmurë nga gripi, asnjë rast H1N1

Ina - 11.01.2011

Në Maqedoni deri tani nuk është konfirmuar asnjë i sëmurë me gripin e tipit A (H1N1) apo i ashtuquajturi gripi i derrit, bëjnë të ditur nga ISHP.

Viktima të reja nga gripi i derrit

Evropaelire - 11.01.2011

Pesë persona kanë humbur jetën nga gripi i derrit që ka shpërthyer këtë sezon në Kroaci dhe Bosnjë. Instituti i Shëndetit Publik tha se një 46-vjeçar i infektuar me virusin A-H1N1 ka vdekur në spital të Zagrebit, ndërsa vuante dhe nga ...

Virusi i Gripit të derrit, vret edhe pesë persona

Zhurnal - 11.01.2011

sarajevë 11 janar- Pesë persona kanë humbur jetën nga gripi i derrit që ka shpërthyer këtë sezon në Kroaci dhe Bosnjë. Instituti i Shëndetit Publik tha se një 46-vjeçar i infektuar me virusin A-H1N1 ka vdekur në spital të Zagrebit, ndërsa ...

Virusi A/ H1N1, 17 raste në Shqipëri

Ina - 11.01.2011

17 raste janë të konfirmuara me A/ H1N1 nga Ministria e Shëndetësisë. Drejtori i politikave shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë, Pëllumb Pipero theksoi se, janë marrë të gjitha masat për parandalimin e një epidemie.

Në Maqedoni nuk ka raste të AH1N1

Ina - 11.01.2011

Drejtori i Klinikës për sëmundje infektive - Shkup Zvonko Milenkoviq theksoi se sipas analizave mikrobiologjike, në Maqedoni nuk ka raste të gripit të tipit A (H1N1), por ka prezencën e virusit të influencës B.

Dy fëmijë vdesin nga gripi sezonal i tipit “B”

Ina - 11.01.2011

Në Maqedoni dy fëmijë kanë vdekur sot nga gripi sezonal i ashtuquajtur i tipit “B”, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik në Shkup. ISHP nuk ka publikuar moshën e fëmijëve, por gjithashtu është njoftuar edhe dy pacientë të tjerë janë në ...

Maqedoni, dy fëmijë vdesin nga gripi sezonal i tipit “B”

LajmiFundit - 11.01.2011

Në Maqedoni dy fëmijë kanë vdekur sot nga gripi sezonal i ashtuquajtur i tipit “B”, njoftoi Instituti i Shëndetit Publik në Shkup. ISHP nuk ka publikuar moshën e fëmijëve, por gjithashtu është njoftuar edhe per dy pacientë të tjerë, te ...

Një i infektuar me H1N1 në Mal të Zi

Koha.net - 11.01.2011

Podgoricë, 11 janar - Instituti për shëndetin publik ka konfirmuar ditën e martë, se te një pacient 44 vjeçar ka regjistruar rastin e parë sivjet të infektimit me virusin H1N1, bën të ditur KosovaLive.

Viktima e tretë nga gripi i ri në Kroaci

Telegrafi - 11.01.2011

Në Kroaci deri më tani kanë vdekur tre veta nga virusi i ri i gripit H1N1, ka kumtuar të martën Qendra Kombëtare Kroate për Influencë. Televizioni publik kroat lajmëroi se bëhet fjalë për një mashkull 46-vjeçar që ishte i shtrirë në ...

Viktima të reja nga gripi i derrit

Botasot - 11.01.2011

Pesë persona kanë humbur jetën nga gripi i derrit që ka shpërthyer këtë sezon në Kroaci dhe Bosnjë. Instituti i Shëndetit Publik tha se një 46-vjeçar i infektuar me virusin A-H1N1 ka vdekur në spital të Zagrebit, ndërsa vuante dhe nga ...

Ministria e Shëndetësisë, Shqipëri: 20 persona të infektuar nga gripi A/H1N1

Botasot - 11.01.2011

Ministria e Shëndetësisë konfirmon praninë e 20 personave të infektuar me gripin e derrit A/H1N1 në Shqipëri. Lajmi është bërë i ditur nga drejtori i politikave në Ministrinë e Shëndetësisë Pëllumb Pipero.

Rritet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

Yll Press - 11.01.2011

Gordana Kuzmanovska, epidemiolog nga Instituti, në takimin e sotëm me gazetarët tha se bëhet fjalë për pacientë të cilët klinikisht janë konfirmuar, ndërsa një pjesë edhe në laboratorë dhe se pritet rritje e numrit të të paraqiturve për të ...

Rikthehet A/H1N1 Konfirmohen 20 raste në vend

BalkanWeb - 11.01.2011

TIRANE- Numri i të prekurve nga gripi A/H1N1 në vendin tonë arrin në 20 persona, ndërkohë që të tjera mostra pritet ti nënshtrohen analizave të laboratorit të Shëndetit Publik në Tiranë.

Vasili, kërkoi marrjen e masave ndaj virusit AH1N1

Botasot - 11.01.2011

Ministri i Shëndetësisë së Shqipërisë, Petrit Vasili, kërkoi marrjen e masave ndaj virusit A H1N1 që qarkullon në vend, krahas virozave stinore.

Shqipëri, 17 raste të konfirmuara me AH1N1

Telegrafi - 11.01.2011

Në Shqipëri janë konfirmuar tashmë një grup rastesh të pacientëve të sëmurë me gripin AH1N1. Pëllumb Pipero, zyrtar i ministrisë së Shëndetësisë, drejtor i politikave në këtë ministri, konfirmoi për mediat në Tiranë se tashmë janë 17 raste ...

Dy të vdekur nga gripi A (H1N1) në Kroaci dhe Bosnje

BalkanWeb - 11.01.2011

ZAGREB- Dy persona të infektuar me virusin A (H1N1) humbën jetën në Zagreb dhe Bosnje-Hervegovinë. Me rastet e fundit, numri i të vdekurve nga gripi i tipit A (H1N1) në të dy vendet arriti në pesë.

Rikthehet A/H1N1 në Shqipëri, konfirmohen 20 raste

Koha.net - 11.01.2011

Rikthehet A/H1N1 në Shqipëri, konfirmohen 20 raste Tiranë, 11 janar - Numri i të prekurve nga gripi A/H1N1 në Shqipëri arrin në 20 persona, ndërkohë që të tjera mostra pritet ti nënshtrohen analizave të laboratorit të Shëndetit Publik në ...

Vasili: Në vend është rishfaqur gripi i derrit

Gazeta Start - 10.01.2011

Tiranë – Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili bëri të ditur sot se në vendin tonë është rishfaqur gripi AH1N1. Sipas tij, duhet të kihet kujdes nga simptomat dhe të shkohet menjëherë tek mjeku.

Vasili, është rishfaqur AH1N1

Zhurnal - 10.01.2011

Tirane, 10 Janar - Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili ka deklaruar se në Shqipëri është rishfaqur virusi i gripit AH1N1. Ministri ka theksuar se në qëndrat shëndetësore janë marrë masa dhe do të ofrohet e gjithë ndihma e nevojshme, për ...

Shqipëri, rikthehet frika nga virusi A/H1N1

Ina - 10.01.2011

Rikthehet frika nga virusi A/H1N1 në Shqipëri. Deklarata vjen nga ministri i Shëndetësisë Petrit Vasili i cili ka theksuar se në vendin tonë janë rishfaqur simptomat e virusit A/H1N1.

Gripi vazhdon të sulmojë

Koha e Re - 10.01.2011

Qytetarët e Maqedonisë pa sistemim moshe apo vendbanimi janë nën rrezikun e prekjes nga gripi sezonal. Numri në rritje i pacientëve që çdo ditë po paraqitet te mjekët amë po e vërteton idenë se jemi në kulmin e shtrirjes së gripit sezonal.

Viktimat e para nga gripi në Poloni

Evropaelire - 10.01.2011

Dy persona të sëmurë nga gripi A H1N1 kanë ndërruar jetë të dielën në Poloni, njoftuan mediat lokale. Bëhet e ditur se viktimat janë një vajzë dy vjeç e gjysmë dhe një burrë 50 vjeçar.

Poloni, regjistrohen viktimat e para nga gripi A H1N1

Zhurnal - 10.01.2011

Poloni, 10 Janar - Mediat lokale ne Poloni kanë raportuar se dy persona, një vajzë dy vjeç e gjysmë dhe një burrë 50 vjeçar, të sëmurë nga gripi A H1N1 kanë ndërruar jetë të dielën në Poloni.

Viktima e parë e gripit A në Poloni

Idividi - 10.01.2011

Varshavë, 10 janar 2011 (MIA) - Në Poloni është regjistruar rasti i parë i personit i cili vdiq si pasojë e komplikimeve të shkaktuara nga infektimi me virusin H1N1 të gripit të tipit A këtë vit, njoftoi sot Inspektorati sanitar polak.

Frikë nga epidemitë e gripit

Top Channel - 10.01.2011

Direktivat e OBSH se në fund të muajit janar dhe në fillim të muajit shkurt do të ketë fluks të prekurish nga gripi sezonal, si dhe virusi A/H1N1, ka vënë në lëvizje Ministrinë e Shëndetësisë për të marrë masat përkatëse.

Në Maqedoni nuk ka virus A H1N1

Zhurnal - 10.01.2011

Shkup, 10 janar – Në Maqedoni nuk ka asnjë rast të paraqitjes së virusit A H1N1, ndërkohë që numri i të prekurve nga gripi është rritur në 1.072 persona, ka informuar sot Ministria e Shëndetësisë (MSH).

Rishfaqet AH1N1 në Shqipëri

Botasot - 10.01.2011

Ministri i Shëndetësisë së Shqipërisë, Petrit Vasili ka deklaruar se në vendin tonë është rishfaqur virusi i gripit AH1N1. Ai theksoi se në qendrat shëndetësore do të ofrohet e gjithë ndihma e nevojshme.

Vasili: Virusi AH1N1 është rishfaqur merrni masa

BalkanWeb - 10.01.2011

TIRANE- Ministri i Shëndetësisë Petri Vasili deklaron se virusi i gripit AH1N1 është rishfaqur dhe se “ka tendencë në rritje”. Deklarata është bërë sot paradite në një takim që kreu I këtij dikasteri ka zhvilluar me mjekët pediatër.

Rishfaqet në Shqipëri virusi AH1N1

Koha.net - 10.01.2011

Tiranë, 10 janar - Ministri i Shëndetësisë së Shqipërisë, Petrit Vasili deklaroi se virusi i gripit AH1N1 është rishfaqur dhe se “ka tendencë në rritje”.

Rishfaqet AH1N1 në Shqipëri

Yll Press - 10.01.2011

“Është shtuar numri i personave të prekur nga gripi, ndërkohë që është rishfaqur virusi i gripit AH1N1. Në qendrat shëndetësore do të ofrohen serume për të prekurit nga gripi”, tha Vasili.

Viktimat e para nga gripi në Poloni

Botasot - 10.01.2011

Dy persona të sëmurë nga gripi A H1N1 kanë ndërruar jetë të dielën në Poloni, njoftuan mediat lokale. Bëhet e ditur se viktimat janë një vajzë dy vjeç e gjysmë dhe një burrë 50 vjeçar.

Maqedoni, mbi 1000 të sëmurë nga gripi

Yll Press - 10.01.2011

Këto janë një pjesë konkluzioneve nga takimi punues i përfaqësuesve nga Komisioni për grip pandemik, Komisioni për sëmundje infektive dhe përfaqësuese nga instituti për shëndet publik, ku është shqyrtuar gjendja aktuale e gripit në shtet.