TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Si mund të lexohet kjo G7?

BalkanWeb - 17.06.2018

Nga Vasil Kureta Zhvillimet në marrëdhëniet ndërkombëtare janë të vrullshme dhe me ngjarje shumë të rëndësishme, që pasurojnë me shpejtësi përmbajtjen e marrëdhënieve ndërkombëtare, me ndryshimet që ...

Si mund të lexohet kjo G7?

Telegrafi - 17.06.2018

Vasil Kureta Zhvillimet në marrëdhëniet ndërkombëtare janë të vrullshme dhe me ngjarje shumë të rëndësishme, që pasurojnë me shpejtësi përmbajtjen e marrëdhënieve ndërkombëtare, me ndryshimet që ...

Trump akuza të rënda Obamës: Putin nuk e respektoi, ta dini që…

SOT - 16.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë përpara idenë që Moska t’i kthehet ...

Trump: Obama është fajtor pse Rusia ka aneksuar Krimenë

Ina - 16.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë përpara idenë që Moska t’i kthehet ...

Fotoja që bëri xhiron e rrjetit/ Ja çfarë u ka thënë presidenti Trump liderëve botërorë

SOT - 16.06.2018

Në samitin e G7-së që është mbajtur një javë më parë në Quebec të Kanadasë, është shkrepur një foto interesante e realizuar me sa duket gjatë një diskutimi mes liderëve botërorë, ku fotoja është e ...

Trump-Junckerit: Ju jeni vrasës brutal

Ina - 15.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë “vrasës brutal”, siç ka thënë ai të ...

Trump akuzon Obaman, e bën fajtor për aneksimin e Krimesë nga Rusia

Lajmi.net - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë përpara idenë që Moska t’i kthehet ...

Trump, diplomati egoist

Ina - 15.06.2018

Nga Blendi Lami Në pak ditë u bëmë dëshmitarë të dy skenave interesante në diplomaci: samiti G7 në Kanada dhe takimi në Singapor. Protagonisti kryesor në të dyja rastet ishte presidenti Trump.

Trump: Obama është fajtor pse Rusia ka aneksuar Krimenë

Evropaelire - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë përpara idenë që Moska t’i kthehet ...

Donald Trump akuzon ish-Presidentin: Është faji i Obamës nëse Rusia ka aneksuar Krimenë

BalkanWeb - 15.06.2018

SHBA – Presidenti amerikan, Donald Trump, në një takim me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë më 15 qershor, ka fajësuar paraaardhësin e tij në presidencë, Barack Obama, për lejimin e Rusisë që të ...

Trump: Juncker është “vrasës brutal”

Java News - 15.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë “vrasës brutal”, siç ka thënë ai të ...

Trump akuzon Obaman, e bën fajtor për aneksimin e Krimesë nga Rusia

Tetova Sot - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë përpara idenë që Moska t’i kthehet ...

Trump sulmon kreun e Komisionit Europian: Je një “vrasës brutal”

Java News - 15.06.2018

Shefi i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, tha se ai ishte etiketuar si një “vrasës brutal” nga presidenti i SHBA, Donald Trump, gjatë takimit që zhvilloi në samitin e G7, duke sinjalizuar ...

Trump sulmon Obamën: Ai është fajtor pse Rusia ka aneksuar Krimenë

Gazeta Tema - 15.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se “është i mundshëm” takimi i tij me presidentin rus, Vladimir Putin gjatë kësaj vere, derisa ka vazhduar të shtyjë përpara idenë që Moska t’i kthehet ...

Kreu i Komisionit Europian: Donald Trump më quajti “vrasës brutal”

Gazeta Tema - 15.06.2018

Shefi i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, tha se ai ishte etiketuar si një “vrasës brutal” nga presidenti i SHBA, Donald Trump, gjatë takimit që zhvilloi në samitin e G7, duke sinjalizuar ...

Pse G7 është Zero

Gazeta Tema - 15.06.2018

Që nga krijimi i saj në vitet 1970, Grupi i Shtatë vendeve më të industrializuara është bërë gjithnjë e më i parëndësishëm në një botë fuqish në ngritje.

Trumpi e quan Junckerin “vrasës brutal”

Portalb - 14.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë “vrasës brutal”, siç ka thënë ai të ...

Trump-Junckerit: Ju jeni vrasës brutal

Lajmi.net - 14.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë "vrasës brutal", siç ka thënë ai të ...

Trump-Junckerit: Ju jeni vrasës brutal

Evropaelire - 14.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë "vrasës brutal", siç ka thënë ai të ...

Trumpi e quan Junckerin “vrasës brutal”

Koha.net - 14.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë "vrasës brutal", siç ka thënë ai të ...

Trump, Junckerit: Je vrasës brutal

Gazeta Express - 14.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë "vrasës brutal", siç ka thënë ai të ...

Juncker thotë se Trump e quajti atë një “vrasës brutal” gjatë takimit të G-7

Telegrafi - 14.06.2018

Shefi i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, ka thënë se ai ishte etiketuar si një “vrasës” nga presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, gjatë një takimi të trazuar të G7 në Kanada.

Trump, diplomati egoist

Mapo - 14.06.2018

Nga Blendi Lami Në pak ditë u bëmë dëshmitarë të dy skenave interesante në diplomaci: samiti G7 në Kanada dhe takimi në Singapor. Protagonisti kryesor në të dyja rastet ishte presidenti Trump.

Trump trondit Junckerin: Je vrasës brutal

Tetova Sot - 14.06.2018

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, mund të jetë cilësuar në disa mënyra gjatë detyrës së tij në Komisionin Evropian, mirëpo ndoshta asnjëherë “vrasës brutal”, siç ka thënë ai të ...

Donald Trump – Zile zgjimi për Europën

Ina - 12.06.2018

Herr Wadephul, Presidenti amerikan Donald Trump e tërhoqi miratimin për deklaratën e përbashkët të G7-s përmes Twitterit. Çfarë mund të ketë qenë motivi? Johan Wadepuhl: Nuk mund të thuash me ...

Nga arti i Rilindjes në stilin barok: fotoja e Trump në samitin e G7-ës shpërthen fantazinë e rrjeteve sociale

Lajmi.net - 12.06.2018

Fotografia e kancelares Angela Merkel e cila i bën hije presidentit Trump të ulur në karrike, me liderët e tjerë përreth, merr trajtimin “e duhur” në rrjetet sociale.

Gjermania: Europa nuk bashkëpunon dot me Donald Trump, duhet të shohim rrugën tonë

Gazeta Tema - 12.06.2018

Deputeti kristiandemokrat gjerman, Johann Wadephul, duke folur për DW, e sheh paraqitjen e presidentit amerikan Donald Trump në samitin e G7-s në Kanada si sinjal: Europa duhet të mësojë të bëjë ...

May: G7 të bëhet G8? Duhen prova nga Rusia

Antpress - 12.06.2018

Gjithsesi mes shumë zërash kundër, ka qenë edhe kryeministrja britanike, Theresa May, që tha se Rusia duhet të plotësojë disa kritere, para se të thërritet sërish.

Merkel: Mesazhet e Trump në Twitter janë dëshpëruese

SOT - 11.06.2018

Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të tërhequr mbështetjen nga deklarata e përbashkët nga samiti i liderëve të G7 është disi i dëshpëruar, tha sonte kancelarja gjermane Angela Merkel.

Evropa do t'i përgjigjet SHBA-së me të njëjtën monedhë

DW - 11.06.2018

Evropa do të zbatojë kundërmasa ndaj tarifave doganore të SHBA-së për çelikun dhe aluminin. Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu të dielën në darkë keqardhjen për vendimin e papritur të ...

Trump sulmon aleatët pas dështimit të G-7: Nuk lejojmë të na marrin nëpër këmbë

LajmiFundit - 11.06.2018

Presidenti amerikan Donald Trump lëshoi një seri mesazhesh të zemëruara në Twitter duke kritikuar aleatët e afërt të SHBA vetëm pak orë pas largimit nga Samiti i dështuar u G7 në Kanada.

Trump nuk mbështet deklaratën e G7-ës, kritikon aleatët e SHBA-së

Evropaelire - 11.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka nisur të hënën një varg postimesh në Twitter, duke treguar zemërim ndaj aletëve të NATO-s, Bashkimit Evropian dhe kryeministrit kanadez, Justin Trudeau, pas ...

Trump nuk mbështet deklaratën e G7-ës, kritikon aleatët e SHBA-së

Lajmi.net - 11.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka nisur të hënën një varg postimesh në Twitter, duke treguar zemërim ndaj aletëve të NATO-s, Bashkimit Evropian dhe kryeministrit kanadez, Justin Trudeau, pas ...

Merkel: Rusia në G8 duhej trajtuar më parë mes nesh

Alsat - 11.06.2018

Kancelarja gjermane, Angela Merkel nuk beson se Roma do të tërhiqej nga marrëveshjet e marra në fund të G7-ës. ‘’Besoj se Italia do të pranojë marrëveshjet që kemi trajtuar së bashku’’, theksoi ...

Donald Trump - Zile zgjimi për Europën

DW - 11.06.2018

Deputeti kristiandemokrat gjerman, Johann Wadephul e sheh paraqitjen e presidentit amerikan Donald Trump në samitin e G7-s në Kanada si sinjal: Europa duhet të mësojë të bëjë politikë të jashtme me ...

Foto e liderëve botëror e samitit G7 bëhet hit në internet (Foto)

Lajmi.net - 11.06.2018

Një fotografi e kancelares gjermane së bashku me Donald Trump në samitin e G7 jep shumë meme. Presidenti amerikan Donald Trump bëhet hit në internet nga një foto gjatë takimit të liderëve botëror të ...

Trump sulmon sërish në Twitter aleatët e Amerikës

Alsat - 11.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump kritikoi sot aleatët e SHBA-së në disa postime në Twitter duke u përqendruar në mosmarrëveshjet tregtare dhe shpenzimet ushtarake, pas një samiti të G7-s në Kanada.

Merkel i quan dëshpëruese mesazhet e Trump në Twitter

BalkanWeb - 11.06.2018

“Është kohë e vështirë dhe zhgënjyese, por ky nuk është fundi për G7”, deklaroi Merkel në një intervistë për televizionin gjerman ARD. Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të tërhequr ...

Trump nuk ndalet në Twitter, sulmon aleatët e SHBA

Mapo - 11.06.2018

Presidenti amerikan Donald Trump lëshoi një seri mesazhesh të zemëruara në Twitter duke kritikuar aleatët e afërt të SHBA vetëm pak orë pas largimit nga Samiti i dështuar i G7 në Kanada, raporton TCH.

Samiti i G7-së: Imazhi për të cilin të gjithë po flasin – Trump i rrethuar nga liderët e fuqive të mëdha (Foto)

Telegrafi - 11.06.2018

Në samitin e G7-së që është mbajtur në Quebec të Kanadasë, është shkrepur një foto interesante e realizuar me sa duket gjatë një diskutimi mes liderëve botëror – ajo është e realizuar në të njëjtën ...

Merkel: Bashkimi Evropian po përgatitet për kundërmasa ndaj tarifave doganore të SHBA-së

RTSH - 11.06.2018

Evropa do të zbatojë kundërmasa ndaj tarifave doganore të SHBA-së për çelikun dhe aluminin. Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu keqardhjen për vendimin e papritur të Presidentit Donald Trump ...

Trumpi nuk mbështet deklaratën e G7-s, kritikon aleatët e SHBA-së

Koha.net - 11.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka nisur të hënën një varg postimesh në Twitter, duke treguar zemërim ndaj aleatëve të NATO-s, Bashkimit Evropian dhe kryeministrit kanadez, Justin Trudeau, pas ...

Grindja vijon dhe pas G7-s: Gjermania të paguajë më shumë në NATO

ABC News - 11.06.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka sulmuar përsëri Gjermaninë, duke vijuar kështu përplasjet e ashpra edhe pas samitit të G7-s. Kreu i Shtëpisë së Bardhë kërkon që Berlini të paguajë më shumë për ...

Esëll dhe të dëshpëruar. Merkel: Ja si do i përgjigjet Amerikës, Evropa

BalkanWeb - 11.06.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu të dielën në darkë keqardhjen për vendimin e papritur të Presidentit Donald Trump për t’u tërhequr nga deklarata e grupit G7.

Foto e liderëve që bëri bujë, çfarë tregon gjuha e trupit për Trump dhe Merkel

BalkanWeb - 11.06.2018

Foto që qarkulloi dje në rrjet nga samiti G7 i tregon hapur të gjitha tensionet. Dy ditë më parë në takimin ku mori pjesë kancelarja gjermane Angela Merkel, Presidenti amerikan Donald Trump dhe ...

Merkeli e pranon: Mesazhet e Trumpit po na dëshpërojnë

Java News - 11.06.2018

Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të tërhequr mbështetjen nga deklarata e përbashkët nga samiti i liderëve të G7 është disi i dëshpëruar, tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

Europa do t’i përgjigjet SHBA-së me të njëjtën monedhë

Gazeta Tema - 11.06.2018

Europa do të zbatojë kundërmasa ndaj tarifave doganore të SHBA-së për çelikun dhe aluminin. Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu të dielën në darkë keqardhjen për vendimin e papritur të ...

FOTOT: Poza e Trump në samitin e G7-ës, shpërthen fantazia e rrjeteve sociale

Gazeta Tema - 11.06.2018

Fotografia e kancelares Angela Merkel e cila i bën hije presidentit Trump të ulur në karrike, me liderët e tjerë përreth, merr trajtimin “e duhur” në rrjetet sociale.

Esëll dhe të dëshpëruar. Merkel: Ja si do i përgjigjet Amerikës Evropa

Bota.al - 11.06.2018

Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu të dielën në darkë keqardhjen për vendimin e papritur të Presidentit Donald Trump për t’u tërhequr nga deklarata e grupit G7.