TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Furnizimi i konvojit, KFOR heq barrikadat

Gazeta Start - 16.10.2011

Mitrovicë – KFOR-i e ka bërë të qartë se që prej të hënës, do ti shfrytëzoj rrugët tokësore për ti furnizuar trupat e saj ushtarake në pikat kufitare në veri të vendi.

Kosovë, KFOR: Nesër heqim barrikadat

Shekulli - 16.10.2011

Misioni i NATO-s në Kosovë paralajmëroi se do të heqë të hënën barrikadat rrugore të venoosura nga serbët lokal në veri të vendit, po që se një gjë e tillë nuk ndodh brenda kësaj fundjave.

KFOR-i nesër do të heqë barrikada

Gazeta Start - 16.10.2011

Prishtinë - Misioni i NATO-s në Kosovë paralajmëroi se do të heqë të hënën barrikadat rrugore të vendosura nga serbët lokalë në veri të vendit, po që se një gjë e tillë nuk ndodh brenda kësaj fundjave.

Komandanti i KFOR: Të largohen pa kusht barrikadat në veri

LajmiFundit - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it në Kosovë është takuar sot me përfaqsues të serbëve në veri , ku ka bërë thirje për “largimin e pakusht” të barrikadave afër vendkalimeve kufitare, njoftohet në një deklaratë të lëshuar nga KFOR-i.

KFOR-i: Do të shfrytëzojmë rrugët tokësore

Top Channel - 16.10.2011

KFOR-i synon t’i shfrytëzojë rrugët tokësore prej ditës së hënë për t’i furnizuar trupat e saj ushtarake në Portën 1 dhe 31, si dhe në Kampin “Nothing Hill”.

KFOR-i paralajmëron heqjen e barrikadave

Evropaelire - 16.10.2011

Misioni i NATO-s në Kosovë paralajmëroi se do të heqë të hënën barrikadat rrugore të venoosura nga serbët lokal në veri të vendit, po që se një gjë e tillë nuk ndodh brenda kësaj fundjave.

KFOR-i nesër do të heqë barrikadat

Shqipmedia - 16.10.2011

Misioni i NATO-s në Kosovë- KFOR, paralajmëroi se do të heqë të hënën barrikadat rrugore të vendosura nga serbët lokal në veri të vendit, po që se një gjë të tillë nuk e bëjnë ata vet gjatë kësaj fundjave.

Novicki (KFOR): Të hënën, pa barrikada

Lajmeshqip - 16.10.2011

Prishtinë – Misioni i NATO-s në Kosovë paralajmëroi se do t’i heqë të hënën barrikadat rrugore të vendosura nga serbët lokalë në veri të vendit, po që se një gjë e tillë nuk ndodh brenda kësaj fundjave.

NATO, nesër largon barrikadat

Alsat - 16.10.2011

Misioni i NATO-s në Kosovë paralajmëroi se do të heqë të hënën barrikadat rrugore të vendosura nga serbët lokalë në veri të vendit, po që se një gjë e tillë nuk ndodhë brenda kësaj fundjave.

Nuk konfirmohet vetvrasja e ushtarit francez

Evropaelire - 16.10.2011

Mediat lokale në Kosovë raportojnë së një ushtar francez i forcave paqeruajtëse të KFOR-it ka bërë vetëvrasje në vendkalimin kufitar në Bërnjak.

Vetëvritet ushtari i KFOR-it në Bërnjak

LajmiFundit - 16.10.2011

Një ushtar francez i KFOR-it është vetëvrarë mëngjesin e sotëm në pikën kufitare në Bërnjak në veri të Kosovës. Lajmi bëhet i ditur nga mediat kosovare ndërsa zyrtarisht misioni i NATO-s në Kosovë nuk ka dashur të komentojë rastin dhe ende ...

Vetëvritet ushtari i KFOR-it

Top Channel - 16.10.2011

Një ushtar i KFOR-it është vetëvrarë mengjesin e së dielës në veri të Kosovës. Sipas mediave kosovare, ushtari ishte pjesë e kontigjentit francez dhe prej disa ditësh ishte me detyrë në pikën kufitare në Bërnjak.

Një ushtar i KFOR-it bën vetëvrasje

Alsat - 16.10.2011

Një pjesëtar i KFOR-it francez ka kryer vetëvrasje në pikën kufitare në Bërnjak, kanë konfirmuar për Kosovapress zyrtarë të KFOR-it. Njëri ndër zëdhënësit për media të këtij misioni, Frank Martin, ka thënë për Kosovapress se ushtari ...

KFOR-i u jep serbëve më shumë kohë

Evropaelire - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it, Gjenerali Erhard Drevs, ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave të KFOR-it në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë kohë qytetarëve të veriut të Kosovës në largimin e barrikadave ...

KFOR-i shtyn afatin për heqjen e barrikadave deri të martën

Alsat - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Drevs, ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave të KFOR-it në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë kohë qytetarëve të veriut të Kosovës në largimin e barrikadave ...

Barrikadat, KFOR u jep kohë serbëve për ti hequr

LajmiFundit - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it, Gjenerali Erhard Drevs, ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave të KFOR-it në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë kohë qytetarëve të veriut të Kosovës në largimin e barrikadave ...

KFOR-i shtyn për një ditë largimin e barrikadave

Albeu.com - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Drevs, ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave të KFOR-it në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë kohë qytetarëve të veriut të Kosovës në largimin e barrikadave ...

KFOR'i shtyn për të martën heqjen e barrikadave

Lajm - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it, Gjenerali Erhard Drews ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave të KFOR-it në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë kohë qytetarëve të veriut të Kosovës në largimin e barrikadave ...

KFOR nesër do të heq barrikadat në veri të Kosovës

Ora news - 16.10.2011

Barrikadat e vendosura në veri të Kosovës, mund të hiqen në fillim të javës. KFOR-i ka bërë të qartë se që prej të hënës, do të shfrytëzojë rrugët tokësore për të furnizuar trupat e saj ushtarake në pikat kufitare në veri të vendit.

Barrikadat, KFOR-i u jep serbëve më shumë kohë

Panorama - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it, Gjenerali Erhard Drevs, ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave të KFOR-it në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë kohë qytetarëve të veriut të Kosovës në largimin e barrikadave ...

KFOR: Nesër do heqim barrikadat e vendosura në Veri të Kosovës

ABC News - 16.10.2011

Barrikadat e vendosura në Veri të Kosovës, mund të hiqen në fillim të javës. KFOR-i ka bërë të qartë se që prej të hënës, do të shfrytëzojë rrugët tokësore për të furnizuar trupat e saj ushtarake në pikat kufitare në veri të vendit.

KFOR: Nesër i heqim barrikadat

Telegrafi - 16.10.2011

Misioni i NATO-s në Kosovë paralajmëroi se do të heqë të hënën barrikadat rrugore të vendosura nga serbët lokalë në veri të vendit, po që se një gjë e tillë nuk ndodhë brenda kësaj fundjave.

Një ushtar francez vetëvritet?!

Botasot - 16.10.2011

Nga pika kufitare 31 në Brnjak raportohet për një ushtar francez të KFOR-it të vdekur. Mediat serbe raportojnë me burime nga KFOR-i se ai ka bërë vetëvrasje sot në mëngjes.

Kosovë, vetëvritet një ushtar francez në veri

Ora news - 16.10.2011

Një ushtar francez i KFOR-it është vetëvrarë mëngjesin e sotëm në pikën kufitare në Bërnjak në veri të Kosovës. Lajmi bëhet i ditur nga mediat kosovare ndërsa zyrtarisht misioni i NATO-s në Kosovë nuk ka dashur të komentojë rastin dhe ende ...

Jovanovic: Serbë, hiqni barrikadat

Telegrafi - 16.10.2011

Politika dhe të gjitha institucionet e tjera relevante në Serbi duhet që sot, pa justifikim, vonesa dhe zhvendosje të përgjegjësisë, që të ftojnë serbët në veriun e Kosovës që të tërhiqen nga barrikadat, në mënyrë që të mënjanohet ...

Vdes një ushtar i KFOR-it në Bërnjak

Telegrafi - 16.10.2011

Një pjesëtar i kontingjentit francez të KFOR-it ka vdekur në bazën e KFOR-it në Bërnjak, raportojnë mediet serbe. Nuk saktësohen shkaqet e vdekjes së ushtarit, ndërkohë që gazeta serbe Blic raporton se “sipas të gjitha gjasave bëhet fjalë ...

Ende s’u konfirmua vetëvrasja e ushtarit francez

Botasot - 16.10.2011

Mediet në Kosovë raportojnë së një ushtar francez i forcave paqeruajtëse të KFOR-it ka bërë vetëvrasje në vendkalimin kufitar në Bërnjak në veri të Kosovës.

Jovanoviç: Serbët të heqin barrikadat

Ora news - 16.10.2011

Politika dhe të gjitha institucionet e tjera relevante në Serbi duhet që sot, pa justifikim, vonesa dhe zhvendosje të përgjegjësisë, që të ftojnë serbët në veriun e Kosovës që të tërhiqen nga barrikadat, në mënyrë që të mënjanohet ...

Një ditë shtesë për largimin e barrikadave

Telegrafi - 16.10.2011

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Drews, ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë kohë qytetarëve të veriut të Kosovës në largimin e barrikadave rrugore- ...

KFOR-i :Heqja e barrikadave – deri të martën

Botasot - 16.10.2011

(I plotësuar) KFOR-i përmes një kumtese ka bërë të ditur se “Komandanti i KFOR-it, Gjenerali Erhard Dreës ka shtyrë kohën e konvojeve të KFOR-it për furnizimin e trupave të KFOR-it në pikat kufitare deri të martën, duke u dhënë më shumë ...

Bogdanoviç: Barrikadat kryesore nuk do të hiqen

Shekulli - 15.10.2011

I ashtuquajturi ministër për Kosovën Goran Bogdanoviç ka deklaruar për gazetën “Politika” se është rrezik që me dhunë të hiqen barrikadat duke shtuar pastaj se “nuk kemi as ushtri, as polici e as armë për t’u mbrojtur nga metodat e ...

Drews, ultimatum për heqjen e barrigadave

Gazeta Start - 15.10.2011

Mitrovicë - Pavarësisht kërkesës së EULEX-it dhe KFOR-it që serbët lokalë t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit, ato ende vazhdojnë të jenë të pranishme.

Barrikadat kryesore nuk do të hiqen

Gazeta Start - 15.10.2011

Beograd - I ashtuquajturi ministër për Kosovën Goran Bogdanoviç ka deklaruar për gazetën “Politika” se është rrezik që me dhunë të hiqen barrikadat duke shtuar pastaj se “nuk kemi as ushtri, as polici e as armë për t’u mbrojtur nga metodat ...

Irinej, kreu i kishës serbe mbështet barrikadat në veri të Kosovës

LajmiFundit - 15.10.2011

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, u bëri thirrje serbëve të veriut të Kosovës të mos i heqin barrikadat rrugore të vendosura në veri të Mitrovicës, njoftoi agjencia e lajmeve Beta.

Serbët nuk i heqin barrikadat

Top Channel - 15.10.2011

Pavarësisht kërkesës së EULEX-it dhe KFOR-it, që serbët lokalë t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë të pranishme.

Irinej kërkon mbajtjen e barrikadave në veri

Alsat - 15.10.2011

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, u bëri thirrje serbëve të veriut të Kosovës të mos i heqin barrikadat rrugore të vendosura në veri të Mitrovicës, njoftoi agjencia e lajmeve Beta.

Nuk janë larguar barrikadat në veri

Evropaelire - 15.10.2011

Pavarësisht kërkesës së EULEX-it dhe KFOR-it, që serbët lokalë t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë të pranishme.

Hoti: Nuk janë larguar barrikadat në veri

Alsat - 15.10.2011

Pavarësisht kërkesës së EULEX-it dhe KFOR-it që serbët lokal t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë prezente.Autoritetet e rendit në Mitrovicë, thonë së deri më tash nuk kanë vërejtur ndonjë ...

Bogdanoviq: Barrikadat kryesore nuk do të hiqen

Shqipmedia - 15.10.2011

I ashtuquajturi ministër për Kosovën Goran Bogdanoviq ka deklaruar për gazetën “Politika” se është rrezik që me dhunë të hiqen barrikadat duke shtuar pastaj se “nuk kemi as ushtri, as polici e as armë për t’u mbrojtur nga metodat e ...

Hoti: Nuk janë larguar ende barrikadat

Albeu.com - 15.10.2011

Pavarësisht kërkese së EULEX-it dhe KFOR-it që serbët lokal ti largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë prezente.

KFOR-i ultimatum serbëve për barrikadat

Albeu.com - 15.10.2011

KFOR-i nuk ka thënë se u ka dhënë ultimatum serbëve për ti hequr barrikadat, por u ka dhënë një paralajmërim tjetër. Nuk kemi ndonjë plan operativ për ti hequr barrikadat me forcë, por kjo nuk nënkupton se KFOR-i do të përdorë forcën, ka ...

KFOR me krerët e komunave të veriut: Do të hiqen barrikadat

LajmiFundit - 15.10.2011

Komandanti i KFOR-it, Erhard Dreës, është takuar ne kampin e Nothing Hill ne Leposavic me përfaqësuesit e katër komunave serbe ne veri, te cilëve u ka kërkuar veprime konkrete per heqjen e barrikadave brenda kesaj fundjave.

Drevs: Kërkohet largim i pakusht i barrikadave

Evropaelire - 15.10.2011

Komandanti i KFOR-it në Kosovë është takuar sot me përfaqsues të serbëve në veri , ku ka bërë thirje për “largimin e pakusht” të barrikadave afër vendkalimeve kufitare, njoftohet në një deklaratë të lëshuar nga KFOR-i.

Hoti: Nuk janë larguar barrikadat në veri

Botasot - 15.10.2011

Pavarësisht kërkese së EULEX-it dhe KFOR-it që serbët lokal t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë prezente.

Bogdanoviq: Barrikadat kryesore nuk do të hiqen

Botasot - 15.10.2011

I ashtuquajturi ministër për Kosovën Goran Bogdanoviq ka deklaruar për gazetën “Politika” se është rrezik që me dhunë të hiqen barrikadat duke shtuar pastaj se “nuk kemi as ushtri, as polici e as armë për t’u mbrojtur nga metodat e ...

Veri, Hoti: Nuk janë larguar ende barrikadat

Panorama - 15.10.2011

Pavarësisht kërkese së EULEX-it dhe KFOR-it që serbët lokal t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë prezente.

Hoti: Barrikadat ende në veri

Ora news - 15.10.2011

Pavarësisht kërkese së EULEX-it dhe KFOR-it që serbët lokal t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë prezente.

IT: Barrikadat e shkruajnë fatin e Tadicit

Telegrafi - 15.10.2011

Trupat paqeruajtëse të NATO-s u kanë dhënë ultimatum serbëve që deri nesër të largojnë bllokadat në rrugët kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, teksa tensionet e përmbajtura kërcënojnë të ndezin dhunën në rajon dhe të dëmtojë ofertën e ...

Barrikadat e serbëve janë ende në Veri të Kosovës

ABC News - 15.10.2011

Pavarësisht kërkeses së EULEX-it dhe KFOR-it që serbët lokal t’i largojnë barrikadat e vendosura në veri të vendit ato ende vazhdojnë të jenë prezente.

Drews: Hiqni barrikadat

Telegrafi - 15.10.2011

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Erhard Drews, është duke u takuar me përfaqësuesit e serbëve nga Mitrovica e veriut, Zveçani, Zubin-Potokut dhe Leposaviqi.

Komandanti i KFOR-it në takim në veri

Ora news - 15.10.2011

Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Erhard Drews, është duke u takuar me përfaqësuesit e serbëve nga Mitrovica e veriut, Zveçani, Zubin-Potokut dhe Leposaviçi.

KFOR-i kërkon zhbllokimin e rrugëve në veriun e Kosovës

VOA - 15.10.2011

Në Kosovë, komandanti i KFOR-it, gjenerali gjerman, Erhard Drews, është takuar me përfaqësuesit e serbëve në veriun e Kosovës për të kërkuar prej tyre largimin e pakusht të bllokadave të rrugëve në atë zonë.

Nuk arrihen rezultate për largimin e barrikadave

Telegrafi - 15.10.2011

Komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Drews, të shtunën është takuar me përfaqësuesit e veriut të Mitrovicës, Zveqanit, Zubin Potokut dhe Leposaviqit për të shkëmbyer pikëpamjet mbi gjendjen e tanishme në veri të Kosovës dhe për të gjetur ...

Komandanti i KFOR: Nga e hëna të hiqen barrikadat në veri

ABC News - 15.10.2011

Nga dita e hënë pritet të hiqen barrikadat në veri të Mitrovicës, të vendosura prej muajsh nga serbët lokalë. Kjo është deklaruar nga komandanti i KFOR-it Erhard Drevs, pasi i kërkoi pasditen e së shtunës strukturave paralele të largojnë ...

Ivanovic: Paralajmërimi i KFOR-it shton tensionet

Telegrafi - 15.10.2011

Oliver Ivanovic, i ashtuquajturi sekretar në Ministrinë për Kosovën në qeverinë serbe, ka thënë se deklaratat e KFOR-it se do t’i largojnë barrikadat të hënën janë të papritura dhe nuk do të sjellin asnjë rezultat.

Barrikadat kryesore do të qëndrojnë

Gazeta Start - 14.10.2011

Mitrovicë – Përfaqësuesit e strukturave serbe në veri të Kosovës kanë deklaruar se barrikadat do të qëndrojnë ashtu siç janë, derisa të gjendet “një zgjidhje” për vendkalimet kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Barrikada të reja, ndërsa KFOR heq të vjetrat

Gazeta Start - 14.10.2011

Mitrovicë – Ndërkohë që trupat paqeruajtëse të KFOR-it janë organizuar në heqjen e barrikadave në veriun e Kosovës, ato vazhdojnë të shfaqen të reja.

Serbët s`heqin barrikadat, KFOR jep ultimatum

Shekulli - 14.10.2011

Përfaqësuesit e strukturave paralele në veri të Kosovës kanë deklaruar se barrikadat kryesore nuk do të largohen nga rrugët derisa të mos gjendet “një zgjidhje” për vendkalimet kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Mitrovicë, serbët vendosin një barrikadë të re

Alsat.tv - 14.10.2011

Strukturat paralele serbe në veri vazhdojnë të sfidojnë mekanizmat vendorë dhe ndërkombëtarë të sigurisë. Pikërisht në kohën kur KFOR-i po zhvillon negociata me serbët e veriut për largimin e të gjitha barrikadave, serbët kanë vendosur një ...

Serbët, të tjera barrikada në veri

Top Channel - 14.10.2011

Serbët kanë shtuar barrikadat edhe pas ultimatumit të dhënë nga KFOR-i, se ato duhet të hiqen gjatë fundjavës. Disa konteinerë janë vendosur paraditen e së premtes në rrugën në drejtim të lagjes “Kodra e Minatorëve”, ku banojnë kryesisht ...

Strukturat paralele: Nuk hiqen barrikadat në Jarinjë e Bërnjak

LajmiFundit - 14.10.2011

Mbrëmë vonë përfaqësuesit e strukturave paralele në veri të Kosovës kanë deklaruar se barrikadat kryesore nuk do të largohen nga rrugët derisa të mos gjindet “një zgjidhje” për vendkalimet kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

S'ka ultimatum

Evropaelire - 14.10.2011

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it nuk u kanë dhënë serbëve të veriut të Kosovës asnjë ultimatum apo afat për heqjen e barrikadave, me të cilat kanë bllokuar rrugët.

Irinej kërkon mbajtjen e barrikadave në veri

Evropaelire - 14.10.2011

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, u bëri thirrje serbëve të veriut të Kosovës të mos i heqin barrikadat rrugore të vendosura në veri të Mitrovicës, njoftoi agjencia e lajmeve Beta.

Kisha nxit serbët të dalin në barrikada

Albeu.com - 14.10.2011

Përkundër përpjekjeve të NATO-s, EULEX-it dhe Policisë së Kosovës, për të liruar rrugët nga barrikadat që kanë krijuar serbët në veri, është Kisha serbe, e ledhatuara e faktorit ndërkombëtar që po inkurajon serbët që të mos ndalen nga ...

KFOR-i s'ka dhënë ultimatum për barrikadat

Albeu.com - 14.10.2011

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it nuk u kanë dhënë serbëve të veriut të Kosovës asnjë ultimatum apo afat për heqjen e barrikadave, me të cilat kanë bllokuar rrugët.

Prishtina mirëpritet ultimatumin e KFOR

Top Channel - 14.10.2011

Qeveria e Kosovës mirëpret ultimatumin e KFOR-it dhënë serbëve të veriut që deri këtë të dielë të largojnë vullnetarisht barrikadat e vendosura në rrugët e asaj pjese.

NATO:Serbët të heqin barrikadat

Ora news - 14.10.2011

Në Kosovë, forcat paqeruajtëse të NATO-s kanë bërë të ditur se protestuesve serbë në veriun e Kosovës u është dhënë mundësia që gjatë fundjavës të zhbllokojnë rrugët në atë zonë me qëllim të vendosjes së lëvizjes së lirë.

KFOR-i në punkte, serbët në barrikada

Telegrafi - 14.10.2011

Forcat ndërkombëtare kanë vazhduar kontrollet në hapësirën rreth pikëkalimit në Jarinjë. Serbët akoma mbesin në barrikada. Ushtarët e KFOR-it janë kthyer në mëngjes në punktin e tyre në fshatin Çirkoviq, të cilin dje e kanë instaluar dhe i ...

Sërish barrikada në Kroin e Vitakut

Botasot - 14.10.2011

Ekstremistë serbë kanë vendosur sërish barrikada të premten në thellësi të lagjës Kroi i Vitakut në veri të Mitrovicës. Ata kanë shkarkuar zhavor nëpër disa pika të kësaj lagje në formën zik-zake, me qëllim të kontrollimit të lëvizjes së ...

Edhe një barrikadë e re e serbëve

Telegrafi - 14.10.2011

Grupet serbe kanë vendosur një barrikadë të re në aksin rrugor që lidh Mitrovicën dhe Zveçanin. Barrikada është vendosur në rrugën që lidh Kodrën e Minatorëve, Zveçanin e vogël dhe Zveçanin, njoftojnë burime të gazetës Koha Ditore.

Rexhepi: Nuk i ikim përgjegjësisë

Telegrafi - 14.10.2011

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, duke komentuar ultimatumin e dhënë nga KFOR-i për heqjen e barrikadave në veri të vendit deri të dielën, ka thënë se institucionet e Kosovës janë të gatshme t’i koordinojnë punët bashkërisht, ...

S’ka ultimatum e afate për barrikada

Botasot - 14.10.2011

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it nuk u kanë dhënë serbëve të veriut të Kosovës asnjë ultimatum apo afat për heqjen e barrikadave, me të cilat kanë bllokuar rrugët.

S'ka ultimatum për heqjen e barikadave

Lajmetsot - 14.10.2011

Postuar me: 14 October, 2011 05:07:00 S'ka ultimatum për heqjen e barikadave Forcat paqeruajtëse të KFOR-it nuk u kanë dhënë serbëve të veriut të Kosovës asnjë ultimatum apo afat për heqjen e barrikadave, me të cilat kanë bllokuar rrugët.

KFOR: Heqja e barrikadave varet nga vendimi i EULEX-it

Telegrafi - 14.10.2011

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it nuk u kanë dhënë serbëve të veriut të Kosovës asnjë ultimatum apo afat për heqjen e barrikadave, me të cilat kanë bllokuar rrugët.

KFOR-i, pa afat përfundimtar për largimin nga Veriu

ABC News - 14.10.2011

Ende nuk ka një afat përfundimtar se kur KFOR-i dhe EULEX-i do të veprojnë për të larguar përgjithmonë barrikadat në Veri. Liderët e zonave me shumicë serbe në veri thonë se barrikadat do të hiqen nëse doganierët e Kosovës do të largohen ...

Irinej kërkon mbajtjen e barrikadave në veri

Telegrafi - 14.10.2011

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, u bëri thirrje serbëve të veriut të Kosovës të mos i heqin barrikadat rrugore të vendosura në veri të Mitrovicës.

Irinej kërkon mbajtjen e barrikadave në veri

Botasot - 14.10.2011

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, u bëri thirrje serbëve të veriut të Kosovës të mos i heqin barrikadat rrugore të vendosura në veri të Mitrovicës, njoftoi agjencia e lajmeve Beta.

Irinej kërkon mbajtjen e barrikadave në veri

Ora news - 14.10.2011

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej, u bëri thirrje serbëve të veriut të Kosovës të mos i heqin barrikadat rrugore të vendosura në veri të Mitrovicës, njoftoi agjencia e lajmeve Beta.

NATO: Protestuesve serbë u është dhënë mundësia të zhbllokojnë rrugët

VOA - 14.10.2011

Në Kosovë, forcat paqeruajtëse të NATO-s kanë bërë të ditur se protestuesve serbë në veriun e Kosovës u është dhënë mundësia që gjatë fundjavës të zhbllokojnë rrugët në atë zonë me qëllim të vendosjes së lëvizjes së lirë.

KFOR-i me video-klip kundër barrikadave!

Telegrafi - 14.10.2011

KFOR-i ka ndryshuar strategjinë për t’i nxitur serbët e veriut të Kosovës që vullnetarisht të heqin barrikadat e vendosura nëpër rrugët që çojnë në pikat kufitare me Serbinë.

KFOR dhe EULEX nisin operacionet e kontrollit

Alsat.tv - 13.10.2011

Sot në mëngjes KFOR-i dhe EULEX-i filluan operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje, njoftoi zyra për informim e KFOR-it.

Drews: KFOR ka të drejtë të heqë barrikadat

Gazeta Start - 13.10.2011

Mitrovicë – KFOR filloi operacionin me kërkesë të EULEX-it për të ndihmuar në parandalimin e përdorimit ilegal të rrugës anësore rreth portës zyrtare dhe të ndalojë kontrabandën.

KFOR-i dhe EULEX-i operacion të përbashkët në veri

Shekulli - 13.10.2011

KFOR-i dhe EULEX-i, sipas medieve kosovare nisën sot një operacion të përbashkët për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje. KFOR-i thekson se operacioni nisi me kërkesë të EULEX-it “për të ndihmuar në parandalimin e ...

Gati plani për heqjen e barrikadave

Albeu.com - 13.10.2011

KFOR-i dhe EULEX-i janë takuar të hënën mbrëma për të diskutuar një plan për heqjen e barrikadave në veri, raporton sot Blic. Disponimi në EULEX është që barrikadat duhet të hiqen gjithsesi, ndërkohë që KFOR me komandantin e ri, Erhard ...

Veprojnë bashkë në veri

Evropaelire - 13.10.2011

Sot në mëngjes KFOR-i dhe EULEX-i filluan operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje, njoftoi zyra për informim e KFOR-it.

Drews: 'Qytetarët duhet të rrinë larg bllokadave'

Alsat - 13.10.2011

Forcat e KFOR-it dhe EULEX-it kanë filluar sot në mëngjes operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinjë.

Sparks: Bllokadat rrugore janë të kundërligjshme

Evropaelire - 13.10.2011

Edhe Misioni Evropian për sundimin e ligjit, EULEX, ka njoftuar se me mbështetjen e trupave të KFOR-it, ka ndërmarrë veprime në mbështetje të sundimit të ligjit dhe të rifunksionalizimit të rrugëve të autorizuara afër Jarinës në pjesën ...

KFOR dhe EULEX aksion për vendosjen e kontrollit në Jarinjë

LajmiFundit - 13.10.2011

KFOR-i dhe EULEX-i filluan operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje sot në mëngjes. Përmes një komunkate për medie, KFOR-i njofton se filloi operacionin me kërkesë të EULEX-it për të ndihmuar në ...

KFOR-i vendosi kontroll në rrugën alternative drejt Jarinjes

Idividi - 13.10.2011

Prishtinë, 13 tetor 2011 (MIA) - KFOR-i dhe EULEX-i filluan sot në mëngjes operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje, njofton KFOR-i përmes një komunikate.

Sparkes: Bllokadat e rrugëve janë të kundërligjshme

Alsat - 13.10.2011

Edhe Misioni EULEX ka konfirmuar se sot në mëngjes i përkrahur nga trupat e KFOR-it, ka ndërmarrë veprime në mbështetje të sundimit të ligjit dhe për ri-funksionalizimin e rrugëve të autorizuara afër pikëkalimit 1 - Jarinje, në pjesën ...

KFOR e EULEX, operacion në Jarinjë

Top Channel - 13.10.2011

KFOR-i dhe EULEX-I nisën këtë mëngjes operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje. Forca e NATO-s ne Kosove e nise kete operacion me kerkese te misionit europian për të ndihmuar në parandalimin e ...

Sparkes: Barrikadat, të kundërligjshme

Albeu.com - 13.10.2011

Edhe Misioni Evropian për sundimin e ligjit, EULEX, ka njoftuar se me mbështetjen e trupave të KFOR-it, ka ndërmarrë veprime në mbështetje të sundimit të ligjit dhe të rifunksionalizimit të rrugëve të autorizuara afër Jarinës në pjesën ...

Mitrovicë, hiqet barrikada tek Kroi i Vitakut

LajmiFundit - 13.10.2011

Bëhet e ditur se është hequr barrikada në Lagjen ”Kroi i Vitakut”, në pjesën veriore të Mitrovicës e vënë ditë më parë nga serbët. Zyrtarë të komunës së Mitrovicës ndërkaq bëjnë me dije se, ka filluar edhe rregullimi i infrastrukturës, ...

KFOR, ultimatum për barrikadat

Top Channel - 13.10.2011

KFOR-i u jep ultimatum barrikadave të serbëve të veriut të Kosovës që deri të dielën vullnetarisht të largojnë të gjitha barrikadat e vendosura nëpër rrugët magjistrale të veriut.

Serbët nuk i heqin barrikadat

Alsat - 13.10.2011

Përfaqësuesit e strukturave paralele në veri të Kosovës kanë deklaruar se barrikadat kryesore nuk do të largohen nga rrugët derisa të mos gjendet “një zgjidhje” për vendkalimet kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Kfor-Eulex veprojnë bashkë në veri

Botasot - 13.10.2011

Sot në mëngjes KFOR-i dhe EULEX-i filluan operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje, njoftoi zyra për informim e KFOR-it.

KFOR dhe EULEX, veprojnë bashkë në veri

Yll Press - 13.10.2011

KFOR-i thuhet se filloi operacionin me kërkesë të EULEX-it “për të ndihmuar në parandalimin e përdorimit illegal të rrugës anësore rreth portës zyrtare dhe të ndalojë kontrabandën”.

Drews: Qytetarët duhet të rrinë larg bllokadave

Lajmetsot - 13.10.2011

Postuar me: 13 October, 2011 10:26:00 Drews: Qytetarët duhet të rrinë larg bllokadave Forcat e KFOR-it dhe EULEX-it kanë filluar sot në mëngjes operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje.

Drews: Qytetarët duhet të rrinë larg bllokadave

Botasot - 13.10.2011

Forcat e KFOR-it dhe EULEX-it kanë filluar sot në mëngjes operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje.

KFOR-i dhe EULEX-i operacion të përbashkët në veri

Ora news - 13.10.2011

KFOR-i dhe EULEX-i kanë nisur sot një operacion të përbashkët për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinje, njoftoi zyra për informim e KFOR-it.

KFOR-EULEX, operacion në Jarinjë

ABC News - 13.10.2011

Sot në mëngjes, KFOR-i dhe EULEX-i filluan operacionet e përbashkëta për vendosjen e kontrollit në rrethinën e portës në Jarinjë, njoftoi zyra për informim e KFOR-it.

Rindërtimi i shtëpive kufizohet nga barrikada

Botasot - 13.10.2011

Kanë vazhduar punimet në rindërtimin e shtëpive të djegura gjatë luftës në lagjen Kroi i Vitakut në veri të Mitrovicës. Aktualisht punimet janë kufizuar vetëm në disa shtëpi, për shkak të vendosjes së barrikadës ditë më parë nga ...

Sparkes: Bllokadat rrugore janë të kundërligjshme

Botasot - 13.10.2011

Edhe Misioni Evropian për sundimin e ligjit, EULEX, ka njoftuar se me mbështetjen e trupave të KFOR-it, ka ndërmarrë veprime në mbështetje të sundimit të ligjit dhe të rifunksionalizimit të rrugëve të autorizuara afër Jarinës në pjesën ...

Sparkes: Bllokadat janë të kundërligjshme

Telegrafi - 13.10.2011

Misioni Evropian për sundimin e ligjit, EULEX, ka bërë me dije se me mbështetjen e trupave të KFOR-it, ka ndërmarrë veprime në mbështetje të sundimit të ligjit dhe të rifunksionalizimit të rrugëve të autorizuara afër Jarinës në pjesën ...

Sparkes: Bllokadat rrugore janë të kundërligjshme

Ora news - 13.10.2011

Edhe Misioni Evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX, ka njoftuar se me mbështetjen e trupave të KFOR-it, ka ndërmarrë veprime në mbështetje të sundimit të ligjit dhe të rifunksionalizimit të rrugëve të autorizuara afër Jarinës në ...

Sparkes: Barrikadat, të kundërligjshme

Lajmetsot - 13.10.2011

Postuar me: 13 October, 2011 01:30:00 Sparkes: Barrikadat, të kundërligjshme Edhe Misioni Evropian për sundimin e ligjit, EULEX, ka njoftuar se me mbështetjen e trupave të KFOR-it, ka ndërmarrë veprime në mbështetje të sundimit të ligjit ...

Largohet barrikada në “Kroin e Vitakut”

Botasot - 13.10.2011

Është hequr më në fund të enjten rreth mesditës barrikada e serbëve në “Kroin e Vitakut”, lagje kjo me popullatë të përzier në veri të Mitrovicës, ndërkohë që ka filluar rregullimi i infrastrukturës dhe pritet që ditët e ardhshme të ...

Hysa te Kroi i Vitakut

Lajmetsot - 13.10.2011

Postuar me: 13 October, 2011 01:46:00 Hysa te Kroi i Vitakut Pas largimit të barrikadës në këtë Korin e Vitakut, në Mitrovicë, kanë filluar punimet në rindërtimin e shtëpive dhe në rregullimin e infrastrukturës së lagjes.

KFOR-i dhe EULEX-i mbyllin rrugët dytësore në kufirin verior me Serbinë

VOA - 13.10.2011

Forcat paqeruajtëse të NATO-s dhe ato të Misionit të Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit, mbyllën sot një nga rrugët dytësore në kufirin ndemjet Kosovës dhe Serbisë në veri.

KFOR-i kërkon largimin e barrikadave deri të dielën

Telegrafi - 13.10.2011

KFOR-i u ka dhënë “ultimatum” serbëve të veriut të Kosovës që më së largu deri të dielën vullnetarisht të largojnë të gjitha barrikadat e vendosura nëpër rrugët magjistrale të kësaj ane.

KFOR u jep ultimatum serbëve për barrikadat

Panorama - 13.10.2011

KFOR u ka dhënë “ultimatum” serbëve të veriut të Kosovës që deri të dielën të largojnë vullnetarisht të gjitha barrikadat e vendosura nëpër rrugët magjistrale të kësaj ane, njofton Expres.

Barrikadat, KFOR-i jep ultimatumin serbëve

Ora news - 13.10.2011

KFOR u ka dhënë “ultimatum” serbëve të veriut të Kosovës që deri të dielën të largojnë vullnetarisht të gjitha barrikadat e vendosura nëpër rrugët magjistrale të kësaj ane, njofton Expres.Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajori Erhard Drews, ...

Serbët nuk i heqin barrikadat

Botasot - 13.10.2011

Përfaqësuesit e strukturave paralele në veri të Kosovës kanë deklaruar se barrikadat kryesore nuk do të largohen nga rrugët derisa të mos gjendet “një zgjidhje” për vendkalimet kufitare Jarinje dhe Bërnjak.

Stefanoviq mbron barrikadat

Botasot - 12.10.2011

Braktisja e veriut të Kosovës nuk është kusht për integrime evropiane të Serbisë, deklaroi mbrëmë në Leposaviq pas takimit me përfaqësuesit e serbëve lokalë shefi i ekipit negociues serb Borisllav Stefanoviq.

Kosovë, situatë e qetë në veri

Top Channel - 11.10.2011

Situata në veri të Kosovës është e qetë dhe deri tani nuk është regjistruar ndonjë incident që do të cënonte rendin dhe sigurinë. Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti.

KFOR: "Përparimi është i mundshëm"

SETimes - 11.10.2011

11/10/2011 Komandati i KFOR-it, gjenerali Erhard Drjus i thotë SETimes se ndërsa nuk varet prej personelit të tij për të hetuar përgjegjësit për dhunën, KFOR nuk do të "tolerojë një kthim në përleshjet e kaluara.

Në veri gjendje e qetë

Botasot - 11.10.2011

Gjendja e përgjithshme e sigurisë në veri të vendit është e qetë dhe pa incidente. Kështu u shpreh zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti.

Veriu 'ngrin' edhe KFOR-in

Telegrafi - 11.10.2011

Ushtarët KFOR-it të cilët kanë qenë të vendosur në Rudine, në afërsi të fshatit Banjskë të Zveçanit, janë duke u tërhequr për në jug të Mitrovicës.

Serbët në veri të Kosovës vendosin barrikada në Kroin e Vitakut

Idividi - 10.10.2011

Prishtinë, 7 tetor 2011 (MIA) - Gjendja në veri të Kosovës vazhdon të mbetet e brishtë. Pakica serbe ka vendosur beton dhe një kontejner të mbeturainave mbi Kroin e Vitakut, zonë e përgjegjësisë së veçantë, njoftojnë mediat kosovare.

Kastrati: Të largohen barrikadat në veri

Evropaelire - 10.10.2011

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, thotë se banorët shqiptarë në veri janë duke e ruajtur besimin tek institucionet, përkundër situatës së tensionuar dhe problemeve për qarkullim si pasojë e barrikadave të vendosura nga ...

Kryekomunari i Mitrovicës: Të largohen barrikadat nga veriu

LajmiFundit - 10.10.2011

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, thotë se banorët shqiptarë në veri janë duke e ruajtur besimin tek institucionet, përkundër situatës së tensionuar dhe problemeve për qarkullim si pasojë e barrikadave të vendosura nga ...

Kosovë, serbët vendosin barrikada edhe tek “Tre Rrokaqiejt”

Alsat - 10.10.2011

Ekstremistë serbë kanë vënë edhe një barrikadë tek zona “Tre Rrokaqiejt” në veri të Mitrovicës, zonë kjo e banuar me popullatë të përzier. Serbët e kanë bllokuar rrugën me katër kontejnerë të mbeturinave, ndërsa nuk kanë lejuar të kaloj ...

Veri, barrikada tek “Tre Rrokaqiejtë”

Top Channel - 10.10.2011

Ekstermistë serbë në veri të Kosovës kanë vendosur të hënën barrikada edhe tek zona e “Tre Rrokaqiejve”, e banuar me popullsi të përzierë. konteinerë mbeturinash dhe nuk kanë lejuar automjetet e misionit EULEX të kalojnë.

Serbët ngrenë barrikadë te "Tre Rrokaqiejt"

Albeu.com - 10.10.2011

Ekstremistë serbë në veri të Kosovës kanë vendosur të hënën barrikada edhe tek zona e Tre Rrokaqiejve, e banuar me popullsi të përzierë. Ata kanë vendosur kontejnerë mbeturinash dhe nuk kanë lejuar automjetet e misionit EULEX të kalojnë.

Ekstremistët serbë vendosin barrikadë tek Tre Rrokaqiejt

LajmiFundit - 10.10.2011

Ekstremistë serbë vendosen edhe një barrikadë tek zona “Tre Rrokaqiejt” në veri të Mitrovicës, zonë kjo e banuar me popullatë të përzier. Serbët e bllokuan rrugën me katër konteinerë të mbeturinave, dhe nuk lejuan të kaloj andej as ...

EULEX: Barrikadat duhet të largohen

Albeu.com - 10.10.2011

EULEX-i është i pa luhatur në qëndrimin se sundimi i ligjit duhet të vendoset në gjithë territorin e Kosovës, domethënë edhe në veri. Barrikadat duhet të mënjanohen dhe të sigurohet liria e lëvizjes, i ka thënë KiM radios Irina Gudeleviq, ...

KFOR: barrikadat duhet të hiqen nga procesi politik, jo me forcë

SETimes - 10.10.2011

10/10/2011 Barrikadat dëmtojnë kryesisht popullsinë vendase duke bllokuar çdo veprimtari normale ekonomike e shoqërore, thotë për SETimes Komandanti i KFOR-it Gjeneral Erhard Drus.

Serbia: Rrini në barrikada! Fuqitë mblidhen për Veriun

Panorama - 10.10.2011

Situata e tensionuar në Veri të Kosovës ka tërhequr vëmendjen e fuqive ndërkombëtare, të cilat kanë vendosur të organizojnë një takim për t’i dhënë drejtim këtij problemi, që po lë pezull çdo lloj ecje përpara në zgjidhjen e konfliktit ...

Kastrati: Të largohen barrikadat në veri

Botasot - 10.10.2011

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, thotë se banorët shqiptarë në veri janë duke e ruajtur besimin tek institucionet, përkundër situatës së tensionuar dhe problemeve për qarkullim si pasojë e barrikadave të vendosura nga ...

Kastrati: Të largohen barrikadat

Telegrafi - 10.10.2011

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, thotë se banorët shqiptarë në veri janë duke e ruajtur besimin tek institucionet, përkundër situatës së tensionuar dhe problemeve për qarkullim, si pasojë e barrikadave të vendosura nga ...

Serbët vendosin barrikada edhe tek “Tre Rrokaqiejt”

Botasot - 10.10.2011

Ekstremistë serbë kanë vënë edhe një barrikadë tek zona “Tre Rrokaqiejt” në veri të Mitrovicës, zonë kjo e banuar me popullatë të përzier. Serbët e kanë bllokuar rrugën me katër kontenierë të mbeturinave, ndërsa nuk kanë lejuar të kaloj ...

EULEX: Barrikadat duhet të hiqen

Lajmetsot - 10.10.2011

Postuar me: 10 October, 2011 02:04:00 EULEX: Barrikadat duhet të hiqen Graçanicë, 10 tetor – EULEX-i është i paluhatur në qëndrimin se sundimi i ligjit duhet të vendoset në gjithë territorin e Kosovës, domethënë edhe në veri.

Kastrati: Të largohen barrikadat në veri

Lajmetsot - 10.10.2011

Postuar me: 10 October, 2011 02:08:00 Kastrati: Të largohen barrikadat në veri Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, thotë se banorët shqiptarë në veri janë duke e ruajtur besimin tek institucionet, përkundër situatës së ...

EULEX: Barrikadat duhet mënjanohen

Botasot - 10.10.2011

EULEX-i është i pa luhatur në qëndrimin se sundimi i ligjit duhet të vendoset në gjithë territorin e Kosovës, domethënë edhe në veri. Barrikadat duhet të mënjanohen dhe të sigurohet liria e lëvizjes, ka thënë për mediet, Irina Gudeleviq, ...

Sulmohet shqiptarja nga serbët e barrikadave

Telegrafi - 10.10.2011

Bukurije (Esat) Krasniqi (44), banore e Lagjes së Boshnjakëve në veri të Mitrovicës, është sulmuar të hënën në mëngjes nga disa serbë, të cilët po bëjnë roje në çadrën tek barrikada mbi urë, derisa ajo ishte duke shkuar në punë në jugë të ...

EULEX: Barrikadat në veri duhet të hiqen

Ora news - 10.10.2011

EULEX-i është i palëkundur në qëndrimin e tij se sundimi i ligjit duhet të vendoset në gjithë territorin e Kosovës, dhe se barrikadat duhet të hiqen dhe të sigurohet liria e lëvizjes.

EULEX: Barrikadat në veri duhet të hiqen

Yll Press - 10.10.2011

Zëdhënësja e misionit të BE-së vlerëson se barrikadat dëmtojnë ata që jetojnë atje dhe se ato duhet të hiqen dhe të sigurohet lëvizja e lirë e qytetarëve.

Serbët vendosin edhe një barrikadë

Telegrafi - 10.10.2011

Ekstremistë serbë në veri të Kosovës kanë vendosur të hënën barrikada edhe tek zona e “Tre Rrokaqiejve”, e banuar me popullsi të përzierë. Ata kanë vendosur kontejnerë mbeturinash dhe nuk kanë lejuar automjetet e misionit EULEX të kalojnë.