TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lutje për Nelson Mandelën

Gazeta Start - 08.12.2013

E diela është një ditë lutjesh në Afrikën e Jugut, ndërsa vendi ka hyrë në javën e zisë, para ceremonisë së varrimit të ish-Presidentit të ndjerë, Nelson Mandela.

SHBA: Obama dhe tre ish-presidentë në përkujtimet për Mandelën

Evropaelire - 08.12.2013

10:47 SHBA: Obama dhe tre ish-presidentë në përkujtimet për Mandelën 10:34 Kabul: Karzai në Iran, derisa Hagel po qëndron në Afganistan 10:21 Beograd: U zbulua bomba nga Lufta e Dytë Botërore 10:08 ...

Më 15 dhjetori, funerali i Mandelës

Zhurnal - 08.12.2013

E gjithë bota përgatitet për t’i dhënë lamtumirën Nelson Mandelës. Në Afrikën e Jugut do të udhëtojnë thuajse të gjithë liderët e botës: duke nisur nga presidenti amerikan, Barack Obama, te ...

Obama dhe tre ish-presidentë në përkujtimet për Mandelën

LajmiFundit - 08.12.2013

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, pasnesër do të marrin pjesë në një ceremoni përkujtuese në Afrikën Jugore, në nderim të ish-presidentit, Nelson ...

Skandali me kryeministrin Çek - Vide

Albtime - 08.12.2013

O njeri tani edhe Mandela ka vdekur. Shpresoj se presidenti do të shkojë. O njeri vetëm unë të mos shkojë. Kështu kryeministri në dorëheqje Jirzi Rusnok me ministrin e mbrojtjes Vlastimil Picek ka ...

15 dhjetor funerali shtetëror për Mandelën

Albeu.com - 08.12.2013

E gjithë bota përgatitet për t’i dhënë lamtumirën Nelson Mandelës. Ceremonia më e madhe që ka parë Afrika e e Jugut do të zhvillohet me 15 dhjetor , ditë ku do të zhvillohet ceremonia shtetërore e ...

Çifti Obama, javën tjetër në Afrikën e Jugut

Kombetare - 08.12.2013

Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë, Michelle Obama, do të shkojnë javën e ardhshme në Afrikën e Jugut për të nderuar ikonën e apartejdit, Nelson Mandela.

SHBA: Obama dhe tre ish-presidentë në përkujtimet për Mandelën

24 orë - 08.12.2013

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, pasnesër do të marrin pjesë në një ceremoni përkujtuese në Afrikën Jugore, në nderim të ish-presidentit, Nelson ...

"Olimpico" kujton Nelson Mandelan (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.12.2013

Stadiumi " Olimpico " kujton Nelson Mandelan . Para startit të ndeshjes mes Romës dhe Fiorentinës, një foto e ish presidentit të Afrikës së Jugut, Nobel për paqen në vitin 1993, u shfaq në ekranin e ...

Fotoja e fundit e Mandelës

Almakos - 08.12.2013

Me stërnipin e tij 3-vjeçar në prehër. Kjo është fotoja e fundit e Nelson Mandelës para se të ndahej nga jeta para dy ditësh. Fotoja e botuar sot në Dailymail tregon ish-presidentin e parë me ngjyrë ...

Scherzinger të këndojë në funeralin e Mandelas

Zhurnal - 08.12.2013

Këngëtarja Nicole Scherzinger mund të këndojë në funeralin e Nelson Mandelas. Ish-anëtarja e grupit “Pussycat Dolls” është raportuar se ka vizituar fshehtas vajzat e revolucionarit afrikan në hotelin ...

Ditë lutjesh për Mandelën

Top Channel - 08.12.2013

Ditë lutjesh për Mandelën 08/12/2013 18:50 E diela ishte një ditë lutjesh dhe reflektimi për Nelson Mandelën, ish-udhëheqësin e Afrikës së Jugut, i cili ndërroi jetë të enjten, në moshën 95-vjeçare.

Diktatura e sundimit të minorancës së bardhë

Shqipmedia - 08.12.2013

Fillimisht njerëzve me ngjyrë iu ndalua liria e lëvizjes. Pastaj iu mohua përfaqësimi politik dhe vota. Në fund, një konflikt shekullor u zgjidh në mënyrë paqësore Aparteid Afrika e Jugut, një pjesë ...

Jugafrikanët kujtojnë takimet me Mandelën

VOA - 08.12.2013

Pas njoftimit për vdekjen e Mandelës, stacionet e radios në Afrikën e Jugut kanë hapur linjat e komunikimit që dëgjuesit të telefonojnë për të shprehur mendime e kujtime nga Mandela.

Raportet e SHBA me Mandelën

Yll Press - 08.12.2013

Ne fakt, ne momentin e vdekjes, Mandela ishte i respektuar në Shtetet e Bashkuara dhe kudo tjetër. Por ai nuk ka qenë gjithmonë një ikonë. Pikëpamjet amerikane për Mandelën, thote Zeri i Amerikes, ...

Afrikano-jugorët kujtojnë takimet me Mandelën

Ora news - 08.12.2013

Pas njoftimit për vdekjen e Mandelës, radiot në Afrikën e Jugut kanë hapur linjat e komunikimit që dëgjuesit të telefonojnë për të shprehur mendime e kujtime nga Mandela.

Jugafrikanët kujtojnë takimet me Mandelën

Botasot - 08.12.2013

Pas njoftimit për vdekjen e Mandelës, stacionet e radios në Afrikën e Jugut kanë hapur linjat e komunikimit që dëgjuesit të telefonojnë për të shprehur mendime e kujtime nga Mandela.

SHBA: Obama dhe tre ish-presidentë në përkujtimet për Mandelën

Botasot - 08.12.2013

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, pasnesër do të marrin pjesë në një ceremoni përkujtuese në Afrikën Jugore, në nderim të ish-presidentit, Nelson ...

SHBA: Obama dhe tre ish-presidentë në përkujtimet për Mandelën

Koha.net - 08.12.2013

Washington, 8 dhjetor - Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, pasnesër do të marrin pjesë në një ceremoni përkujtuese në Afrikën Jugore, në nderim të ...

Obama me tre ish-presidentë amerikanë në përkujtimet për Mandelën

Telegrafi - 08.12.2013

Shtëpia e Bardhë thotë se presidenti, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, do të marrin pjesë në një ceremoni përkujtuese në Afrikën Jugore, në nderim të ish-presidentit, Nelson Mandela, ...

Fotoja e fundit e Mandelës

Mapo - 08.12.2013

Me stërnipin e tij 3-vjeçar në prehër. Kjo është fotoja e fundit e Nelson Mandelës para se të ndahej nga jeta para dy ditësh. Fotoja e botuar sot në Dailymail tregon ish-presidentin e parë me ngjyrë ...

Fotoja e fundit e Mandelës

Botasot - 08.12.2013

Me stërnipin e tij 3-vjeçar në prehër. Kjo është fotoja e fundit e Nelson Mandelës para se të ndahej nga jeta para dy ditësh. Fotoja e botuar sot në Dailymail tregon ish-presidentin e parë me ngjyrë ...

Scherzinger të këndojë në funeralin e Mandelas

Koha.net - 08.12.2013

Këngëtarja Nicole Scherzinger mund të këndojë në funeralin e Nelson Mandelas. Ish-anëtarja e grupit “Pussycat Dolls” është raportuar se ka vizituar fshehtas vajzat e revolucionarit afrikan në hotelin ...

Çifti Obama, javën tjetër në Afrikën e Jugut

AMA-News - 08.12.2013

Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë, Michelle Obama, do të shkojnë javën e ardhshme në Afrikën e Jugut për të nderuar ikonën e apartejdit, Nelson Mandela.

Lutje për Mandelën, shërbesa në kishat e Afrikës së jugut

AlbanianScreen - 08.12.2013

Afrikë - Afrikanojugorët marrin pjesë në një ditë lutjesh dhe reflektimi, si pjesë e ceremonive të nderimit për ish-presidentin e ndjerë Nelson Mandela.

Manifestime në nder të Mandelës, në 15 dhjetor funerali madhështor

Gazeta Start - 07.12.2013

Manifestimet vazhdojnë përreth Afrikës së Jugut, pas ndarjes nga jeta të presidentit të tyre të parë me ngjyrë Nelson Mandela. Njerëzit janë mbledhur pranë shtëpisë së Mandelës, për ta nderuar me ...

Mandela, më 15 dhjetor funerali shtetëror

Top Channel - 07.12.2013

Mandela, më 15 dhjetor funerali shtetëror 07/12/2013 E gjithë bota përgatitet për t’i dhënë lamtumirën Nelson Mandelës. Në Afrikën e Jugut do të udhëtojnë thuajse të gjithë liderët e botës: duke ...

Transformimi i qëndrimit amerikan ndaj Nelson Mandelës

24 orë - 07.12.2013

Në momentin e vdekjes, Nelson Mandela ishte i nderuar dhe i respektuar në Shtetet e Bashkuara dhe kudo tjetër. Por ai nuk ka qenë gjithmonë një ikonë.

Jeta e Mandelës në 38 fotografi (FOTO)

24 orë - 07.12.2013

Nelson Mandela ishte lindur më 18 korrik, 1918, në familjen mbretërore të fisit Thembu në fshatin Mvezo të Afrikës Jugore. Derisa studionte për drejtësi, ai është përfshirë në lëvizjen kundër ...

Merkel: Trashëgimia e Mandelës do të mbetet frymëzim

DW - 07.12.2013

Emri i Mandelës do të jetë i lidhur përgjithmonë me luftën kundër shtypjes dhe tejkalimin e regjimit të Aparteidit. Hero, burrë shteti, idhull. Mesazhe ngushëllimi nga e gjithë bota dëshmojnë për ...

Homazhet për Mandelën, cifti Obama niset javën e ardhshme drejt Afrikës së Jufut

LajmiFundit - 07.12.2013

Presidenti amerikan, Barack Obama dhe bashkëshortja e tij, Michelle do të nisen javën e ardhshme drejt Afrikës së Jugut për të bërë homazhe për Nelson Mandelën, i cili ndërroi jetë mbrëmjen e kaluar.

Vdekja e Mandelës, ceremonia mortore do të behët në 15 dhjetor

24 orë - 07.12.2013

Qindra njerëz vazhdojnë të qëndrojnë jashtë shtëpisë së Nelson Mandela-s, në Houghton të Johannesburg-ut. Shumë prej tyre celebrojnë jetën e tij duke kërcyer e kënduar.

Johanesburg, kufoma e Mandelës transportohet me procesion në Pretoria

LajmiFundit - 07.12.2013

Kufoma e heroit të luftës kundër aparteidit, Nelson Mandela do të dërgohet në kortezh në kryeqytetin Pretoria të mërkurën, të enjten dhe të premten, njoftuan burime zyrtare.

Raportet e SHBA me Mandelën

Top Channel - 07.12.2013

Raportet e SHBA me Mandelën 07/12/2013 Presidenti amerikan Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle, javen e ardhshme udhetojne drejt Afrikes se Jugut për të nderuar ikonën e Apartejdit, Nelson Mandela.

Mandela varroset më 15 dhjetor

Kombetare - 07.12.2013

E gjithë bota përgatitet për t’i dhënë lamtumirën Nelson Mandelës. Në Afrikën e Jugut do të udhëtojnë thuajse të gjithë liderët e botës: duke nisur nga presidenti amerikan, Barack Obama, te ...

Merkel: Trashëgimia e Mandelës do të mbetet frymëzim

SOT - 07.12.2013

Emri i Mandelës do të jetë i lidhur përgjithmonë me luftën kundër shtypjes dhe tejkalimin e regjimit të Aparteidit. Hero, burrë shteti, idhull. Mesazhe ngushëllimi nga e gjithë bota dëshmojnë për ...

15 dhjetor mbahet funerali shtetëror për Nelson Mandelësn

SOT - 07.12.2013

Në Afrikën e Jugut do të udhëtojnë thuajse të gjithë liderët e botës: duke nisur nga presidenti amerikan, Barack Obama, te Mbretëresha Elizabeth, më pas me Dalai Lama, lideri i U2, Bono Vox, Naomi ...

William dhe Kate, në premierën e filmit të Mandelës kur morën lajmin e vdekjes

SOT - 07.12.2013

Persona nga familja mbretërore, njerëz të famshëm të ekranit dhe persona nga familja e tij kanë qenë të pranishëm në premierën e filmit "Mandela, Logn Walk to Frredom", në Londër.

Ahmeti: Vepra e Mandelës ka frymëzuar shumë luftëtarë për liri dhe drejtësi mbarë botën

Yll Press - 07.12.2013

Familja e tij dhe populli i Afrikës së Jugut duhet të janë krenar që patën në gjirin e tyre një figurë të tillë, por në të vërtetë, Mandela i takon gjithë njerëzimit dhe shëmbëlltyra e tij sot ...

Mandela, jeta dhe vepra e tij

Yll Press - 07.12.2013

Për shumëkënd, Nelson Mandela ishte një hero - simbol i guximit, i bindjes dhe i vizionit. Ai cilësohej shpesh si njeriu i thjeshtë, karizmatik dhe besnik, si njeriu që kujdesej për të tjerët.

Trishtim në Soveto pas vdekjes së Mandelës

Ora news - 07.12.2013

Banorë të Sovetos, lagjes së varfër pranë Johanesburgut ku jetonte Nelson Mandela, janë pushtuar nga trishtimi dhe tronditja pas vdekjes së ish-udhëheqësit anti-apartejdit.

Transformimi i qëndrimit amerikan ndaj Nelson Mandelës

Ora news - 07.12.2013

Në momentin e vdekjes, Nelson Mandela ishte i nderuar dhe i respektuar në Shtetet e Bashkuara dhe kudo tjetër. Por ai nuk ka qenë gjithmonë një ikonë.

Merkel: Trashëgimia e Mandelës do të mbetet frymëzim

Botasot - 07.12.2013

Emri i Mandelës do të jetë i lidhur përgjithmonë me luftën kundër shtypjes dhe tejkalimin e regjimit të Aparteidit. Hero, burrë shteti, idhull. Mesazhe ngushëllimi nga e gjithë bota dëshmojnë për ...

Muhamed Ali shpreh respekt të thellë për Nelson Mandelën

Botasot - 07.12.2013

Muhammad Ali nga pamundësia për të shkuar në Johansburg për të dhënë lamtumirën e fundit Nelson Mandelës si një simbol i faljes së lirë, lëshoi nga Lousville - Kentucky këtë dekleratë "Respekt, për ...

Afrikë e Jugut, më 15 dhjetor funerali shtetëror i Mandelës

Ora news - 08.12.2013

E gjithë bota përgatitet për t’i dhënë lamtumirën Nelson Mandelës. Në Afrikën e Jugut do të udhëtojnë thuajse të gjithë liderët e botës: duke nisur nga presidenti amerikan, Barack Obama, te ...

Merkel: Trashëgimia e Mandelës do të mbetet frymëzim

Yll Press - 07.12.2013

Emri i Mandelës do të jetë i lidhur përgjithmonë me luftën kundër shtypjes dhe tejkalimin e regjimit të Aparteidit. Hero, burrë shteti, idhull. Mesazhe ngushëllimi nga e gjithë bota dëshmojnë për ...

“Empire State Building” nderon Nelson Mandelën!

Panorama - 07.12.2013

Ndërtesa ikonë e Nju Jorkut “ Empire State Building ” është ndriçuar me ngjyrat e flamurit të Afrikës së Jugut, për të nderuar trashëgiminë e udhëheqësit revolucionar, Nelson Mandela.

15 dhjetor mbahet funerali shtetëror për Nelson Mandelësn

Yll Press - 08.12.2013

Më 15 dhjetor, varrimi do të bëhet në Qunu, fshatin e dashur të lindjes dhe ku gjithmonë e kishte thënë se do të donte të prehej Në Afrikën e Jugut do të udhëtojnë thuajse të gjithë liderët e botës: ...

Një homazh për Nelson Mandelën

Mapo - 07.12.2013

ILIR HASHORVA Pas Gandit dhe Martin Luter Kingut, vjen përnjëherë Mandela, si një nga personat më të rëndësishëm e më të mëdhenj të shekullit të njëzetë, si një prej atyre që, pasi emancipuan popujt ...

Afrika e Jugut, dhjetë ditë zi për Nelson Mandelën

Panorama - 07.12.2013

Shuhet ikona anti-aparteid, e nderojnë presidentë e mbretër . Përcjellja më e gjatë mortore në historinë e Afrikës së Jugut Mijëra njerëz kanë qëndruar gjatë gjithë natës përpara shtëpisë së Nelson ...

Kush e vizitoi qelinë e Mandelas?

Botasot - 07.12.2013

Shumë personalitete të njohura të botës, kanë gjetur mundësinë dhe e kanë vizituar qelinë ku ish-Presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ka kaluar 27 vite burg.

Homazhe në Afrikën e Jugut për Nelson Mandelen. Mijëra vetë i japin lamtumirën

ABC News - 07.12.2013

Në pritje të lamtumirës së fundit është ndezur beteja për trashëgiminë e Nelson Mandelës një pasuri prej 10 milion eurosh nga fondet për fëmijët e afrikës së Jugut dhe markat e veshjeve.

Afrika e Jugut përgatitet për funeralin e Mandelës

VOA - 07.12.2013

Afrika e Jugut po përgatitet për funeralin e Nelson Mandelës, ikona e luftës kundër aparteidit, i cili vdiq të enjten në moshën 95 vjeç. Presidenti Jacob Zuma tha se Afrika e Jugut ka humbur "birin e ...

Skandal në Çeki: Diskutojnë si të shmangin varrimin e Mandelës (Video)

Telegrafi - 07.12.2013

Çekia të shtunën qeshej me kryeministrin dhe dy ministra të tij, të cilët duke mos ditur se mikrofoni është i ndezur, kanë biseduar se si të shmangin shkuarjen në varrimin e Nelson Mandelës.

VoA: Transformimi i SHBA-ve ndaj Mandelës

InfoGlobi - 07.12.2013

Në momentin e vdekjes, Nelson Mandela ishte i nderuar dhe i respektuar në Shtetet e Bashkuara dhe kudo tjetër. Por ai nuk ka qenë gjithmonë një ikonë.

DW: Politikanët gjermanë dhe Mandela

InfoGlobi - 07.12.2013

Shkruan: Conrad Naomi / Pandeli Pani/DW Hero, burrë shteti, idhull. Mesazhe ngushëllimi nga e gjithë bota dëshmojnë për pikëllimin për vdekjen e presidentit të parë të zi të Afrikës së Jugut – por ...

Nderohet Mandela, funeral shtetëror më 15 dhjetor për heroin (FOTO)

Gazeta Idea - 07.12.2013

Afrikë e Jugut- Turma të mëdha të afrikanëve të jugut kanë kaluar një natë të dytë në rrugë për të nderuar ish-kreun Nelson Mandela, i cili vdiq të enjten në moshën 95-vjeçare.

Bota vajton Mandelën, rinis beteja për trashëgiminë e tij

Gazeta Dita - 07.12.2013

Afrika e Jugut, përgatitet për t’i dhënë lamtumirën ikonës së nëntëqindës për luftën e tij kundër aparteidit. Përkujtimi solemn i tij do të zhvillohet më 10 dhjetor në stadiumin e futbollit në ...

Kush e vizitoi qelinë e Mandelas?

InfoGlobi - 07.12.2013

Shumë personalitete të njohura të botës, kanë gjetur mundësinë dhe e kanë vizituar qelinë ku ish-Presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ka kaluar 27 vite burg.

Vijojnë nderimet për Nelson Mandelën

Vision Plus - 07.12.2013

Nderimet për liderin Nelson Mandala vijojnë ne Afriken Jugore. Mijëra persona janë mbledhur përpara shtëpisë së tij në Soveto. Ata kanë vendosur lule, qirinj dhe kanë kërcyer për të nderuar figurën e ...

Vdekja e Mandelës, ceremonia mortore do të behët në 15 dhjetor

Shqiptarja - 07.12.2013

Afrika e Jugut - Qindra njerëz vazhdojnë të qëndrojnë jashtë shtëpisë së Nelson Mandela-s, në Houghton të Johannesburg-ut. Shumë prej tyre celebrojnë jetën e tij duke kërcyer e kënduar.

Nderime për Mandelan

InfoGlobi - 07.12.2013

Vdekja e Nelson Mandelas ka mërzitur shumë njerëz në botë. Në këtë foto, shihet një vajzë e vogël që vendos lule në një pikë përkujtimi për Mandelan, që ndërroi jetë.

Mandela që (nuk) meritojmë

Shqiptarja - 07.12.2013

Nelson Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare. Një jetë sa një shekull, por jeta nuk është vetëm numra. Ai kaloi 27 vitet e jetës së tij në burg politik dhe ishte 5 vjet Presidenti i parë me ...

Dhe çudirat nuk kanë të sosur!

Gazeta Dita - 07.12.2013

SMS në DITA Në 0689073730 Në Njuz 24 ishte lajmi për një telegram ngushëllimi ku L.Basha, në emër të PD-së të Shqipërisë, i dërgon Afrikës Jugore për humbjen e Mandelës.

Mandela varroset më 15 dhjetor

AMA-News - 07.12.2013

E gjithë bota përgatitet për t’i dhënë lamtumirën Nelson Mandelës. Në Afrikën e Jugut do të udhëtojnë thuajse të gjithë liderët e botës: duke nisur nga presidenti amerikan, Barack Obama, te ...

Afrika e Jugut deri më 15 dhjetor, (me) dhe pa Mandelën, ikonën botërore të luftës kundër aparteidit

Respublica - 07.12.2013

Afrika e Jugut po përgatitet për funeralin e Nelson Mandelës, ikona e luftës kundër aparteidit, i cili vdiq të enjten në moshën 95 vjeç. Presidenti Jacob Zuma tha se Afrika e Jugut ka humbur "birin e ...

Mandela që (nuk) meritojmë

Gazeta Tema - 07.12.2013

Nga Afrim Krasniqi Nelson Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare. Një jetë sa një shekull, por jeta nuk është vetëm numra. Ai kaloi 27 vitet e jetës së tij në burg politik dhe ishte 5 vjet ...

Obama në Afrikën Jugore për të nderuar Mandelën

AlbanianScreen - 07.12.2013

Afrika Jugore - Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, do të udhëtojnë për në Afrikën Jugore, javën e ardhshme, për të treguar respekt për liderin në luftën kundër ...

Afrika e jugut në zi, aktivitete në nder të udhëheqësit

AlbanianScreen - 07.12.2013

Afrika e Jugut - Mbarë Afrika e Jugut ka hyrë në një javë zie teksa mijëra njerëz kanë filluar të mbajnë aktvitete në nder të ish udhëheqësit të vdekur Nelson Mandela.

Çifti presidencial amerikan do të marrë pjesë në funeralin e Mandela-s

Kosova Live - 07.12.2013

Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama do të shkojnë javën e ardhshme në Afrikën e Jugut për të nderuar ikonën e apartheidit, Nelson Mandela.

Bota nderon sot Mandelën

Shekulli - 06.12.2013

Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin, nderojnë sot kujtimin e Nelson Mandelës, luftëtari antiaparteid dhe ikonën prodemokratike, i cili vdiq në moshën 95 vjeçare.

Nishani: Mandela një udhëheqës i madh moral dhe i drejtësisë

Gazeta Start - 06.12.2013

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, shpërndau një telegram ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut.

Mesazhet e liderëve të botës pas vdekjes së Mandelës

Gazeta Start - 06.12.2013

Pas ndarjes nga jeta të presidentit të parë me ngjyrë të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, reaguan edhe liderët më të rëndësishëm të botës. Presidenti amerikan, Barak Obama tha “unë jam një ndër ...

Nelson Mandela ndahet nga jeta

24 orë - 06.12.2013

Nelson Mandela, udhëheqësi i luftës kundër apartejdit dhe presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut vdiq dje në moshën 95 vjeçare. Zoti Mandela kaloi 27 vjet në burg duke vuajtur dënimin për ...

Mandela, jeta dhe vepra e tij

24 orë - 06.12.2013

Ish-presidenti i Afrikës së Jugut Nelson Mandela vdiq në moshën 94-vjeçare, pas një infeksioni të mushkërive. Njerëzit po mbajnë zi për humbjen e presidentit të parë zezak të vendit.

Jahjaga: Mandela ishte inspirim për kosovarët

Evropaelire - 06.12.2013

07:01 Jahjaga: Mandela ishte inspirim për kosovarët 06:55 Bota nderon Nelson Mandelan 06:45 Brazil 2014: Sot hidhet shorti për botërorin 06:29 Protestuesit vazhdojnë me protestat anti-qeveritare në ...

Bota nderon Nelson Mandelan

Evropaelire - 06.12.2013

06:55 Bota nderon Nelson Mandelan 06:45 Brazil 2014: Sot hidhet shorti për botërorin 06:29 Protestuesit vazhdojnë me protestat anti-qeveritare në ...

Thaçi: Mandela ishte vlerë mbarëplanetare

Evropaelire - 06.12.2013

09:47 Thaçi: Mandela ishte vlerë mbarëplanetare 09:37 Biden: ShBA nuk e njeh zonën e ndalimit të fluturimit të Kinës 08:21 Vriten pesë militant e një ushtar në Pakistan 07:25 Moska akuzon prokurorët ...

Imami i kidnapuar nga CIA dënohet për terrorizëm

Evropaelire - 06.12.2013

12:28 Imami i kidnapuar nga CIA dënohet për terrorizëm 11:27 Shtyhet sërish gjykimi i Tymoshenkos 10:59 Evropa veriore rimerr veten pas stuhisë 10:39 Moskë: Elton John flet për të drejtat e LGBT në ...

SHBA: Obama në Afrikën Jugore për ta nderuar Mandelën

Evropaelire - 06.12.2013

19:43 SHBA: Obama në Afrikën Jugore për ta nderuar Mandelën 19:36 Moskë: Rusisë i duhen 300 mijë imigrantë në vit 19:06 Beograd: Ministri slloven i përshëndeti zgjedhjet lokale në Kosovë 18:33 ...

Bota në zi për Nelson Mandelën

DW - 06.12.2013

Nelson Mandela, presidenti i parë i zi i Afrikës së Jugut ka ndërruar jetë në moshë 95 vjeçare. Ai do të kujtohet si njeriu që luftoi për lirinë dhe demokracinë.

Ndahet nga jeta Nelson Mandela, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut

Portalb - 06.12.2013

Ndërron jetë në moshën 95-vjeçare Nelson Mandela, udhëheqësi i luftës kundër apartejdit dhe presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut. Mandela kaloi 27 vjet në burg duke vuajtur dënimin për ...

Ndërron jetë Nelson Mandela

Ina - 06.12.2013

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare ish-presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut dhe ikona e anti-Aparteidit, Nelson Mandela. Lajmi është konfirmuar nga presidenti aktual i vendit, Jacob ...

Vdekja e Mandelës, Jahjaga mesazh ngushëllim qytetarëve afrikano-jugorë

LajmiFundit - 06.12.2013

PRISHTINE-Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ngushëlloi qytetarët e Afrikës Jugore për humbjen e ish-Presidentit Nelson Mandela. Në telegramin e ngushëllimit thuhet se, me dhembje ...

Mbretëresha Elizabeta II: Trashëgimia e Mandelës, Afrika e Jugut në paqe

LajmiFundit - 06.12.2013

Dje në mbrëmje, mbretëresha Elizabeta II deklaroi se ishte thellësisht e trishtuar nga vdekja e Nelson Manndelës duke përshëndetur veprën e tij që lufoi pa pushim për një Afrikë të Jugut të lirë.

Bota nderon Nelson Mandelan

Alsat - 06.12.2013

Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin po nderojnë kujtimin për trashëgimin e Nelson Mandelas, luftëtarin anti-aparteid dhe ikonën prodemokratike që vdiq në moshën 95 vjeçe.

Liderët botërorë reagojnë për vdekjen e Mandelës

Albeu.com - 06.12.2013

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare ish- presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut Nelson Mandela . Lajmi është konfirmuar nga presidenti aktual i vendit Jacob Zuma, vetëm pak momente pasi ...

Vdekja e Mandelës, flamujt amerikanë në gjysmështizë

LajmiFundit - 06.12.2013

Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin po nderojnë kujtimin për trashëgimin e Nelson Mandelas, luftëtarin anti-aparteid dhe ikonën prodemokratike që vdiq në moshën 95 vjeçe.

Udhëheqësit botror nderojnë Mandelën: Pishtar i lirisë

SOT - 06.12.2013

Udhëheqës botërorë po nderojnë jetën dhe veprën e Nelson Mandelës. Në Shtëpinë e Bardhë Presidenti Barak Obama foli me tone solemne duke e cilësuar Mandelan një udhëheqës me influencë, kurajo dhe një ...

Vdekja e Mandelës, Berisha: Njerëzimi humbi ikonën e qëndresës njerëzore

SOT - 06.12.2013

Ish kryeministri Sali Berisha me anë të një postimi në rrjetin e tij social Facebook ka shprehur keqardhjen e tij për vdekjen e Mandelës, duke e cilësuar si ikonën e qëndresës njerëzore.

Deklaratë e Presidentit të Republikës së Shqipërisë me rastin e ndarjes nga jeta të Nelson Mandelës

24 orë - 06.12.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në një deklaratë për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut, thekson se "m e këtë humbje, njerëzimi i jep ...

Nishani: Mandela la trashëgimi modelin e transformimit të epokës dhe jetës me mirësi

SOT - 06.12.2013

Presidenti Bujar Nishani ka ngushëlluar me anë të një mesazhi ngushëllimi familjen e Mandelës, për ndarjen nga jeta të ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut, duke theksuar se Ai dhe ...

Nelson Mandela vdes ne moshen 95 vjecare!

Urban - 06.12.2013

Nelson Mandela i cili ka drejtuar per shume vjet Afriken e Jugut duke u bere presidenti i pare me ngjyre ,vdes ne moshen 95 vjecare.Ai nderroi jete prane familjes se tij ne oren 20:50 daten 5 dhjetor ...

Bota në zi për Nelson Mandelën

24 orë - 06.12.2013

Nelson Mandela, presidenti i parë i zi i Afrikës së Jugut ka ndërruar jetë në moshë 95 vjeçare. Ai do të kujtohet si njeriu që luftoi për lirinë dhe demokracinë.

Vdekja e Mandelës, Nishani: Bota humbi ikonën e luftës për drejtësi

Albeu.com - 06.12.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut.

Haradinaj telegram ngushëllimi për vdekjen e Mandelës

Albeu.com - 06.12.2013

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj , shprehë ngushëllimet më të thella qeverisë dhe popullit jugafrikan, me rastin e ndarjes nga jeta të liderit emblematik të këtij vendi, ...

Hidhërim dhe tronditje pas vdekjes së Mandelës

24 orë - 06.12.2013

Hidhërimi dhe tronditja ishin të prekshme sot në mëngjes në Soweto, lagjja periferike indigjene e banuar nga njerëzit me ngjyrë, bastion i luftës antiaparteid, disa orë pas njoftimit të vdekjes së ...

Mandela - ikonë, idol dhe mit

DW - 06.12.2013

Nelson Mandela ishte një njeri, i cili ka mundur të ndryshojë dhe t'i shndërrojë dobësitë e tij në forcë. Ai nuk ishte dakord me kultin e krijuar për të.

WP: Nelson Mandela ia mësoi botës pajtimin

Evropaelire - 06.12.2013

Roosevelt, Stalin, Churchill, Hitler — janë këta disa emra që për pjesën më të madhe të botës kanë definuar gjysmën e parë të shekullit të 20-të, epokën më shkatërruese në histori, nis shkrimin e ...

Nishani vlerëson figurën e Mandelës, mesazh ngushëllimi popullit afrikano-jugor

LajmiFundit - 06.12.2013

TIRANE-Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut.

Jahjaga: Mandela mbetet inspirim në kërkim të paqes

Albeu.com - 06.12.2013

Jahjaga : Mandela mbetet inspirim në kërkim të paqes Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ngushëlloi qytetarët e Afrikës Jugore dhe liderët botërorë për humbjen e ish-Presidentit ...

Kosovë, kryeministri Thaçi: Mandela, simbol universal i kuptimit të lirisë

LajmiFundit - 06.12.2013

PRISHTINE-Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ngushëllon popullin jugafrikan, me rastin e vdekjes së ish-presidentit Nelson Mandela. Në telegramin e ngushëllimit thuhet se “me ...

Basha: Mandela na frymëzoi të gjithëve për një botë më të mirë

SOT - 06.12.2013

Kryetari i Partisë Demokratike ka ngushwlluar poppullin afrikano-jugor për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, duke u shprehur se Mandela besoi, jetoi dhe luftoi për një ideal të lartë, idealin e ...

Vdekja e Mandelës, Basha: Figura e tij, frymëzim për një botë më të mirë

LajmiFundit - 06.12.2013

TIRANE-”Nelson Mandela ndryshoi kursin e historisë në vendin e tij dhe frymëzoi miliona njerëz dhe liderë të përpiqen për një botë më të mirë dhe më të drejtë”, thekson Kryetari i Partisë ...

Nelson Mandela, shembull për të gjithë ne

Portalb - 06.12.2013

Një lideri i mirëfilltë që do të mbahet mend përgjithmonë për kthesën e madhe afrikane dhe shembullin e dhënë për mbarë njerëzimin. Veprimtaria e simbolit të lëvizjes kundër aparteidit, Nelson ...

Ali Ahmeti përkujton Nelson Mandelën‏

Shqipmedia - 06.12.2013

Me pikëllim të thellë e pranova lajmin për largimin nga kjo jetë të simbolit të rezistencës, luftëtarit të lirisë, të burgosurit politik dhe të burrështetasit që la gjurmë të pashlyeshme në historinë ...

Ahmeti shpreh ngushëllimin për vdekjen e Mandelës

Portalb - 06.12.2013

“Me pikëllim të thellë e pranova lajmin për largimin nga kjo jetë të simbolit të rezistencës, luftëtarit të lirisë, të burgosurit politik dhe të burrështetasit që la gjurmë të pashlyeshme në ...

William & Kate në premirën e filmit të Mandelës kur morën vesh vdekjen

24 orë - 06.12.2013

Persona nga familja mbretërore, njerëz të famshëm të ekranit dhe persona nga familja e tij kanë qenë të pranishëm në premierën e filmit “Madela, Logn Walk to Frredom” në Londër.

Makraduli: Nëse keni ndjenja demokratike thoni ndonjë fjale për Mandelan

Portalb - 06.12.2013

"Nuk e di pse në Maqedoni sot, për dallim nga e gjithë bota, ende udhëheqësit e shtetit nuk kanë thënë asnjë fjalë për vdekjen e Nelson Mandelas, të kujtoj se përveç disa kolegëve në Kuvend, ndoshta ...

Ahmeti shkruan telegram për Mandelën

Ina - 06.12.2013

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti përmes një telegram ka shprehur ngushëllime për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës. “Me pikëllim të thellë e pranova lajmin për largimin nga kjo jetë të simbolit të ...

Basha: Nelson Mandela ndryshoi kursin e historisë

Albeu.com - 06.12.2013

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha shprehu sot ngushëllimet e tij për ndarja nga jeta të ish-presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela . Në mesazhin e tij, Basha është shprehur se Mandela ...

Nicole Scherzinger nderon Nelson Mandelan

Zhurnal - 06.12.2013

Nicole Scherzinger ka nderuar Nelson Mandelan duke i kënduar këngën “ This Little Light Of Mine”.Ajo tha se ia ka kënduar këtë këngë një herë kur ajo kishte kënduar një herë për të dhe ai kishte ...

Artistët shqiptarë në nderim të nelson Mandela

Zhurnal - 06.12.2013

Menjëherë pas publikimit të lajmit për vdekjen e heroit kombëtar të Afrikës së Jugut, kanë qenë të shumta reagimet edhe nga artistët e botës së artit.

Zuma: Populli ynë e humbi babanë

Evropaelire - 06.12.2013

Liderët botërorë, personalitetet dhe njerëzit e rëndomtë në gjithë botën, e kanë nderuar trashëgiminë e ish-presidentit të Afrikës Jugore, Nelson Mandela , që ishte edhe ikonë kundër-aparteidit në ...

Nikol Sherzinger nderon Nelson Mandela

Idividi - 06.12.2013

Nikol Sherzinger ka nderuar Nelson Mandelan duke i kënduar këngën "This Little Light Of Mine”. Ajo tha se ia ka kënduar këtë këngë një herë kur ajo kishte kënduar një herë për të dhe ai kishte ...

William dhe Kate nderojnë Nelson Mandelën

Idividi - 06.12.2013

Mbretër, të famshëm dhe anëtarët e familjes së Nelson Mandelës morën pjesë në premierën e filmit në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm disa orë pas vdekjes së tij.

Ahmeti shpreh ngushëllimin për vdekjen e Mandelës

Albtime - 06.12.2013

“Me pikëllim të thellë e pranova lajmin për largimin nga kjo jetë të simbolit të rezistencës, luftëtarit të lirisë, të burgosurit politik dhe të burrështetasit që la gjurmë të pashlyeshme në ...

Vdiq Nelson Mandela

Idividi - 06.12.2013

Kejp-Taun, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Në moshën 95 vjeçare ka vdekur Nelson Mandela, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut dhe ikonë e luftës kundër aparteidit.

Trupi i Nelson Mandelës është transferuar në Pretori

Idividi - 06.12.2013

Pretori, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Trupi i luftëtarit të vdekur kundër аparteidit në Afrikën Jugore, Nelson Mandela sot është transferuar nga shtëpia e tij në rajonin e Houtonit në Johanesburg, deri te ...

Reagimet e liderëve botërorë për vdekjen e Nelson Mandelas

Idividi - 06.12.2013

Shkup, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Liderët botërorë prej sot shprehin keqardhje për shkak të vdekjes së presidentit të parë me ngjyrë afrikanojugor dhe ikonë e luftës kundër aparteidit, Nelson Mandela, i ...

Bushati: Dera për Shqipërinë në BE është e hapur, duhet vazhduar angazhimi ynë

Idividi - 06.12.2013

Tiranë, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati në ministerialin dyditor të ministrave të Jashtëm të vendeve të NATO-s ka realizuar takime dypalëshe me homologë të tij të ...

Presidentja dhe kryeminstri i Kosovës ngushëllojnë popullin jugoafrikan

Idividi - 06.12.2013

Prishtinë, 6 dhejtor 2013 (MIA) - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ngushëlloi qytetarët e Afrikës Jugore dhe liderët botërorë për humbjen e ish-presidentit Nelson Mandela.

Vdes Nelson Mandela

Albtime - 06.12.2013

Vdes në moshën 95 vjecare, Nelson Mandela, ikona botërore e luftës kundër diskriminimit. Lajmi konfirmohet nga Presidenti i Afrikes se Jugut, Jacob Zuma.

Ahmeti: Vepra e Mandelës ka frymëzuar shumë luftëtarë për liri dhe drejtësi mbarë botën

Idividi - 06.12.2013

Shkup, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Kryetari i Bashkimit Dermokratik për Integrim Ali Ahmeti ka shprehur keqardhje të thellë me rastin e vdekjes së ish-presidentit jugoafrikan, Nelson Mandela.

Basha thotë se e frymëzon Mandela

Kombetare - 06.12.2013

The post Basha thotë se e frymëzon Mandela appeared first on Agjencia Kombëtare e Lajmeve AMA ...

Reagimet e liderëve botëror për vdekjen e Nelson Mandelës - 2

Idividi - 06.12.2013

Londër, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Liderët e të gjithë botës sot shprehin keqardhje për shkak të vdekjes së presidentit të parë me ngjyrë jugoafrikan dhe ikonë e luftës kundër aparteidit, Nelson Mandela ...

Ivanov dërgoi letër me ngushëllime me rastin e vdekjes së Mandelës

Idividi - 06.12.2013

Shkup, 6 dhjetor 2013 (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov, me rastin e vdekjes së ish presidentit jugoafrikan Nelson Mandela, dërgoi letër ngushëllimi deri te presidenti i ...

Thaçi: Mandela, simbol universal dhe vlerë mbarë planetare

SOT - 06.12.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të ish-presidentit Nelson Mandela. “Nelson Mandela u bë simbol universal dhe vlerë mbarë planetare e kuptimit human ...

Jahjaga: Për popullin e Kosovës, Mandela do mbetet inspirim në kërkim të lirisë, paqes, demokracisë dhe pajtimit

SOT - 06.12.2013

Për vdekjen e ish-presidentit Nelson Mandela, Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka ngushëlluar qytetarët e Afrikës së Jugut. "Në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës, institucioneve të ...

Presidentja dhe kryeminstri i Kosovës ngushëllojnë popullin jugoafrikan

Portalb - 06.12.2013

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ngushëlloi qytetarët e Afrikës Jugore dhe liderët botërorë për humbjen e ish-presidentit Nelson Mandela.

Jeta e Mandelës në 38 fotografi (FOTO)

Almakos - 06.12.2013

Nelson Mandela ishte lindur më 18 korrik, 1918, në familjen mbretërore të fisit Thembu në fshatin Mvezo të Afrikës Jugore. Derisa studionte për drejtësi, ai është përfshirë në lëvizjen kundër ...

Krasniqi: Mandela hyn në radhën e personaliteteve të shquara të gjithë botës

SOT - 06.12.2013

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, është shprehur se Nelson Mandela hyn në radhën e personaliteteve të shquara të gjithë botës.

Edhe sporti qan për ndarjen nga jeta të Mandelës (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 06.12.2013

Edhe për futbollin dhe të gjithë botën e sportit, Nelson Mandela ishte një simbol i jashtëzakoshëm i cili bëri përpjekje të mëdha për paqen në mbarë botën.

Ndahet nga jeta Nelson Mandela

Lajm - 06.12.2013

Lajmi i vdekjes nuk ishte krejt i papritur, pasi Mandela ka pasur probleme të shumta shëndetësore gjatë këtij viti, si dhe duke pasur parasysh jetën e rëndë e stresuese që kishte kaluar udhëheqësi 95 ...

Jeta e Mandelës përmes fotove (FOTO LAJM)

Albeu.com - 06.12.2013

Nelson Mandela është lindur më 18 korrik, 1918, në familjen mbretërore të fisit Thembu në fshatin Mvezo të Afrikës Jugore. Gjatë kohës kur ai studionte për drejtësi ai u përfshi në lëvizjen kundër ...

Rama: Modeli i Mandelës do na frymëzojë pa reshtur, humbëm njeriun e sakrificës

SOT - 06.12.2013

Ndarja nga jeta e Nelson Mandelës është pritur me pikëllim të thellë dhe nga lider të politikës në Shqipëri dhe Kosovë. Kryeministri Edi Rama ka shprehur sot ngushëllimet për Nelson Mandelën.

Nderimet për Mandelën, Obama në Afrikën Jugore

SOT - 06.12.2013

Javën e ardhshme, presidenti amerikan Barack Obama dhe bashkëshortja e tij Michelle, do të udhëtojnë për në Afrikën Jugore, kjo në shenjë respekti për ish-presidentin jug-afrikan, Nelson Mandela.

BE për Mandelën

Top Channel - 06.12.2013

BE për Mandelën 06/12/2013 Flamuri europian në gjysmë shtizë nderon kujtimin e Nelson Mandelës, simbolit të paqes, lirisë, dinjitetit dhe pajtimit mes miliona njerëzve pa dallim race, siç vlerësojnë ...

Ndërron jetë Nelson Mandela

Yll Press - 06.12.2013

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare ish-presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut dhe ikona e anti-Aparteidit, Nelson Mandela. Nëpërmjet një deklarate televizive në kanalin kombëtar të Afrikës ...

Mandela, jeta dhe vepra e tij

VOA - 06.12.2013

Ish-presidenti i Afrikës së Jugut Nelson Mandela vdiq në moshën 94-vjeçare, pas një infeksioni të mushkërive. Njerëzit po mbajnë zi për humbjen e presidentit të parë zezak të vendit.

Figurat botërore mbi trashëgiminë e Mandelës

VOA - 06.12.2013

Udhëheqës botërorë po nderojnë jetën dhe veprën e Nelson Mandelës. Në Shtëpinë e Bardhë Presidenti Barak Obama foli me tone solemne duke e cilësuar zotin Mandela një udhëheqës me influencë, kurajo ...

Bota nderon Nelson Mandelan

Botasot - 06.12.2013

Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin po nderojnë kujtimin për trashëgimin e Nelson Mandelat, luftëtarin anti-aparteid dhe ikonën prodemokratike që vdiq në moshën 95 vjeçe.

Jahjaga: Mandela ishte inspirim për qytetarët e Kosovës

Botasot - 06.12.2013

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka ngushëlluar qytetarët e Afrikës së Jugut për vdekjen e ish-presidentit Nelson Mandela. “Në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës, institucioneve të saj ...

Shuhet ikona e paqes, Nelson Mandela

Yll Press - 06.12.2013

Mandela udhëhoqi tranzicionin e vështirë i cili përmbysi dominimin e të bardhëve, të cilët sundonin Afrikën e Jugut edhe pse ishin në minorancë. Udhëheqësi paqësor i Afrikës së Jugut kaloi 27 vjet të ...

Ndahet nga jeta Nelson Mandela

Ora news - 06.12.2013

Ndërron jetë në moshën 95-vjeçare Nelson Mandela, udhëheqësi i luftës kundër apartejdit dhe presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut. Mandela kaloi 27 vjet në burg duke vuajtur dënimin për ...

Hoxhaj: Idealet e Mandelës, kanë frymëzuar edhe Kosovën

Botasot - 06.12.2013

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, nëpërmjet rrjetit social “Facebook” i ka shprehur ngushëllime Afrikës së Jugut dhe çdo kujt që beson në idenë e lirisë, për vdekjen e Nelson Mandelës.

Kush ishte Nelson Mandela?

Ora news - 06.12.2013

Për shumëkënd, Nelson Mandela ishte një hero – simbol i guximit, i bindjes dhe i vizionit. Ai cilësohej shpesh si njeriu i thjeshtë, karizmatik dhe besnik, si njeriu që kujdesej për të tjerët.

Bota nderon Nelson Mandelën

Koha.net - 06.12.2013

Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin po nderojnë kujtimin për trashëgimin e Nelson Mandelas, luftëtarin anti-aparteid dhe ikonën prodemokratike që vdiq në moshën 95 vjeçe.

Jahjaga: Mandela mbetet inspirim në kërkim të lirisë dhe paqes

Telegrafi - 06.12.2013

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ngushëlloi qytetarët e Afrikës Jugore dhe liderët botërorë për humbjen e ish-presidentit Nelson Mandela.

Jahjaga: Mandela inspirim i lirisë, paqes, demokracisë dhe pajtimit

Koha.net - 06.12.2013

Prishtinë, 6 dhjetor - Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ngushëlloi qytetarët e Afrikës Jugore dhe liderët botërorë për humbjen e ish-presidentit Nelson Mandela.Në telegramin ...

Udhëheqës botërorë nderojnë Mandelan

Botasot - 06.12.2013

Udhëheqës botërorë po nderojnë jetën dhe veprën e Nelson Mandelës. Në Shtëpinë e Bardhë Presidenti Barak Obama foli me tone solemne duke e cilësuar Mandelan një udhëheqës me influencë, kurajo dhe një ...

Bota nderon Nelson Mandelën

Ora news - 06.12.2013

Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin po nderojnë kujtimin për trashëgimin e Nelson Mandelës, luftëtarin anti-aparteid dhe ikonën prodemokratike që ndërroi jetë në moshën ...

William dhe Kate nderojnë Nelson Mandelen

Botasot - 06.12.2013

Mbretër, të famshëm dhe anëtarët e familjes së Nelson Mandelës morën pjesë në premierën e filmit në Mbretërinë e Bashkuar, vetëm disa orë pas vdekjes së tij.

Ndërron jetë në moshën 95 vjeçare Nelson Mandela

ABC News - 06.12.2013

Nelson Mandela ka ndërruar jetë në moshën 95 vjecare. Afrika e Jugut prej muajsh qëndronte në pritje të lajmeve rreth kushteve të tij shëndetësore. Në vitin 1993 ai mori cmimin Nobel për paqe.

Kolegjin P.Budi – ligjëratë e hapur për Mandelën

Botasot - 06.12.2013

Në shenjë të nderimit për njeriun që ia kushtoi gjithë jetën mesazheve të paqes, Kolegji “Pjetër Budi” në Prishtinë, sot duke filluar prej orës 14 do të mbaj një ligjëratë të hapur për jetën dhe ...

Thaçi ngushëllon popullin jug-afrikan

Telegrafi - 06.12.2013

Kryeministri i Qeverisë së Republikës se Kosovës, Hashim Thaçi Thaçi ngushëllon popullin jug-afrikan, me rastin e vdekjes së ish-presidentit Nelson Mandela.

Thaçi: Mandela, simbol planetarë

Botasot - 06.12.2013

Edhe Kryeministri Hashim Thaçi ngushëlloi popullin jugafrikan me rastin e vdekjes së ish-presidentit Nelson Mandela Thaçi tha se me pikëllim të madh e mori lajmin që simboli i paqes dhe lirisë, ...

Jahjaga: Mandela ishte inspirim për kosovarët

Zeri - 06.12.2013

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka ngushëlluar qytetarët e Afrikës së Jugut për vdekjen e ish-presidentit Nelson Mandela. “Në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës, institucioneve të saj ...

Ndahet nga jeta Nelson Mandela

Panorama - 06.12.2013

Nelson Mandela, udhëheqësi i luftës kundër apartejdit dhe presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut vdiq dje në moshën 95 vjeçare. Mandela kaloi 27 vjet në burg duke vuajtur dënimin për rolin e ...

Bota nderon Nelson Mandelan

Telegrafi - 06.12.2013

Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin po nderojnë kujtimin për trashëgimin e Nelson Mandelas, luftëtarin anti-aparteid dhe ikonën pro-demokratike që vdiq në moshën 95 ...

Liderët botërorë nderojnë kujtimin e Mandelës

Panorama - 06.12.2013

Udhëheqës botërorë nderojnë jetën dhe veprën e Nelson Mandelës. Në Shtëpinë e Bardhë Presidenti Barak Obama foli me tone solemne duke e cilësuar Mandelen një udhëheqës me influencë, kurajo dhe një ...

Thaçi ngushëllon popullin jugafrikan

Koha.net - 06.12.2013

Prishtinë, 6 dhjetor - Kryeministri i Qeverisë së Republikës se Kosovës, Hashim Thaçi Thaçi ngushëllon popullin jugafrikan, me rastin e vdekjes së ish-presidentit Nelson Mandela.

Nicole Scherzinger nderon Nelson Mandelan

Koha.net - 06.12.2013

Nicole Scherzinger ka nderuar Nelson Mandelan duke i kënduar këngën “ This Little Light Of Mine”.Ajo tha se ia ka kënduar këtë këngë një herë kur ajo kishte kënduar një herë për të dhe ai kishte ...

Vdekja e Mandelës, Nishani: I la njerëzimit trashëgimi me vlerë

Ora news - 06.12.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut.

Mandela, jeta dhe vepra e tij

Koha.net - 06.12.2013

Ish-presidenti i Afrikës së Jugut Nelson Mandela vdiq në moshën 94-vjeçare, pas një infeksioni të mushkërive. Njerëzit po mbajnë zi për humbjen e presidentit të parë zezak të vendit.

Udhëheqës botërorë nderojnë Mandelan

Yll Press - 06.12.2013

Obama reflektoi mbi frymëzimin që kishte ofruar Nelson Mandela dhe tha se një Afrikë e Jugut e lirë dhe në paqe është trashëgimia e tij më e madhe Udhëheqës botërorë po nderojnë jetën dhe veprën e ...

Nishani i hidhëruar me vdekjen e Mandelas

Botasot - 06.12.2013

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut.

Mediat ndërkombëtare i japim lamtumirën Nelson Mandelës

ABC News - 06.12.2013

Mediat ndërkombëtare kanë pasur në faqet e tyre të para lajmin për ndarjen nga jeta të ish presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandelës. Titujt e parë japin dhe në të njëjtën kohë portretin e një ...

Liderët botërorë kujtojnë Nelson Mandelën

ABC News - 06.12.2013

Kemi humbur një nga njerëzit më kurajozë dhe me influencë të njerëzimit. Presidenti amerikan Barak Obama duke kujtuar Mandelën është shprehur se nuk të imagjinonte jetën e tij pa Mandelën.

Gjashtë emrat e Mandelës

Koha.net - 06.12.2013

Gjashtë emrat e Mandelës Mbrëmjen e së enjtes, një prej luftëtarëve më të paepur për të drejta të barabarta mes njerëzve, Nobeli i Paqes i vitit 1993, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, ...

Gjashtë emrat e Mandelës

Yll Press - 06.12.2013

Gjashtë emrat e Mandelës Mbrëmjen e së enjtes, një prej luftëtarëve më të paepur për të drejta të barabarta mes njerëzve, Nobeli i Paqes i vitit 1993, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, ...

Vdekja e Mandelës, Nishani e Basha mesazhe ngushëllimi

Panorama - 06.12.2013

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka reaguar me nje deklarate publike per ndarjen nga jeta te Nelson Mandeles. Mesazh ngushellimi ka dhene sot edhe kreu i PD-se, Lulzim Basha, duke e vleresuar ...

Trupi i Nelson Mandelës është transferuar në Pretori

Yll Press - 06.12.2013

Ashtu siç kumtoi paraprakisht presidenti afrikanojugor Xhejkob Zuma, Mandela i cili vdiq mbrëmë do të varroset me të gjitha nderimet shtetërore. Trupi i luftëtarit të vdekur kundër аparteidit në ...

Basha: Mandela na frymëzoi të gjithëve për një botë më të mirë

Ora news - 06.12.2013

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarja nga jeta të ish-presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela. Në mesazhin e tij, Basha është shprehur se ...

Artistët shqiptarë në nderim të Nelson Mandela

Botasot - 06.12.2013

Menjëherë pas publikimit të lajmit për vdekjen e heroit kombëtar të Afrikës së Jugut, kanë qenë të shumta reagimet edhe nga artistët e botës së artit.

Disa njerëz janë të pavdekshëm…një nga ta është Nelson Mandela

Mapo - 06.12.2013

Disa njerëz janë të pavdekshëm…një nga ta është Nelson Mandela, i cili ka ndërruar jetë në moshën 95- vjeçare, por që eshte nje nga lideret me me ndikim ne bote.

Disa njerëz janë të pavdekshëm…një ndër ta është Nelson Mandela! (Foto-galeri)

Mapo - 06.12.2013

Njeriu që është frymëzim për mijëra njerëz në gjithë botën ka ka ndërruar jetë në moshën 95- vjeçare…pasi ndryshoi fatin e kombit të tij. Fituesi I çmimit Nobel për Paqen është ndoshta një nga ata ...

Krasniqi: Mandela personalitet i shquar i gjithë botës

Botasot - 06.12.2013

Me rastin e vdekjes së ish-presidentit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, ka bërë një deklaratë, në të cilën thuhet se Mandela hyn në ...

Krasniqi: Mandela në Kosovë ishte shembull i luftës për liri

Koha.net - 06.12.2013

Prishtinë, 6 dhjetor- Me rastin e vdekjes së ish-presidentit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, ka bërë një deklaratë, në të cilën, ...

Mandela ishte kundër ndërhyrjes së një anshme ushtarake në Kosovë

Botasot - 06.12.2013

Njëri që e ndryshoi historinë e Afrikës së Jugut dhe një pjesë të perceptimit botëror ndaj racave, Nelson Mandela nuk e kishte mbështetur fort kauzën e SHBA-ve dhe Britanisë së Madhe për të nisur ...

Krasniqi: Mandela, personalitet i shquar i gjithë botës

Telegrafi - 06.12.2013

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Jakup Krasniqi, me rastin e vdekjes së ish-presidentit të Afrikës së Jugut, vlerëson se Mandela hyn në radhën e personaliteteve të shquara të të gjithë ...

Basha: Mandela na frymëzoi të gjithëve për një botë më të mirë

Mapo - 06.12.2013

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në m esazhin e ngushëllimit për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës shkruan: “ Ndarja nga jeta e Nelson Mandelës, simbolit te përpjekjeve për liri ...

Ahmeti: Mandela, luftëtar lirie e simbol rezistence

PortLajm - 06.12.2013

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, ka shprehur me anë të një telegram urimi ngushëllimet e tij për vdekjen e pishtarit të lirisë e paqes, Nelson Mandela. Në telegramin e tij, Ahmeti vlerëson Mandelën si një ...

Jeta e Mandelës në 38 fotografi (FOTO)

Zeri - 06.12.2013

Nelson Mandela ishte lindur më 18 korrik, 1918, në familjen mbretërore të fisit Thembu në fshatin Mvezo të Afrikës Jugore. Derisa studionte për drejtësi, ai është përfshirë në lëvizjen kundër ...

Varrimi i Mandelës më 15 dhjetor

Koha.net - 06.12.2013

Johanesburg, 6 dhjetor – Trupi i pa jetë i Nelson Mandelës sot është dërguar nga shtëpia e tij në Johanesburg në spitalin e Pretorias. Kryetari i vendit, i Afrikës Jugore Jacob Zuma ka vendosur që ...

Dy vajzat e Mandelës mësojnë për vdekjen e të atit gjatë premierës së filmit

Mapo - 06.12.2013

Dy vajzat e Nelson Mandelës kishin buzëqeshur dhe bërë fotografi në tapetin e kuq dhe më pas një bisedë të këndshme me princin Ëilliam të Britanisë gjatë ceremonisë së premierës së filmit dedikuar ...

Afrika e Jugut pushtohet nga trishtimi, pas vdekjes së Mandelës

VOA - 06.12.2013

Lajmi për vdekjen e simbolit të luftës kundër apartejdit Nelson Mandela, u perhap mbrëmë me shpejtësi në të gjithë botën, pasi atë e njoftoi Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma në një fjalim ...

Me 15 dhjetor –funerali i Mandelës

Botasot - 06.12.2013

Funerali i ish presidentit të Afrikës Jugore, Nelson Mandela, do të bëhet me 15 dhjetor. Vdekja e ish-Presidentit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ka tronditur botën.

Pacolli, ngushëllon presidentin Zuma me rastin e vdekjes së Mandelas

Botasot - 06.12.2013

Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli i ka dërguar telegram ngushëllimi presidentit të Afrikës së Jugut, Jacob Gedleyihlekisa Zuma, me rastin e ndarjes nga jeta të Nelson Mandela.

Behgjet Pacolli merr pjesë në ceremoninë e varrimit të Nelson Mandelës

Zeri - 06.12.2013

Derisa ende nuk është e qartë pjesëmarrja e krerëve shtetërorë në ceremoninë e varrimit të Mandelës, Zëvendëskryeministri Pacolli konfirmon se ai ka marrë pjesë nga autoritetet e Johanesburgut.

Pres. Obama, Zonja e Parë do të shkojnë në Afrikën e Jugut

VOA - 06.12.2013

Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Barak Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama do të shkojnë javën e ardhshme në Afrikën e Jugut për të nderuar ikonën e apartejdit, Nelson Mandela.

Obama në Afrikën Jugore për ta nderuar Mandelën

Botasot - 06.12.2013

Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, do të udhëtojnë për në Afrikën Jugore, javën e ardhshme, për të treguar respekt për liderin në luftën kundër apartejdit dhe ...

Obama në Afrikën Jugore për të nderuar Mandelën

Ora news - 06.12.2013

Presidenti amerikan, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij, Michelle, do të udhëtojnë për në Afrikën Jugore, javën e ardhshme, për të treguar respekt për liderin në luftën kundër apartejdit dhe ...

Transformimi i qëndrimit amerikan ndaj Nelson Mandelës

VOA - 06.12.2013

Në momentin e vdekjes, Nelson Mandela ishte i nderuar dhe i respektuar në Shtetet e Bashkuara dhe kudo tjetër. Por ai nuk ka qenë gjithmonë një ikonë.

Nelson Mandela ishte komunist, terrorist, racist ?

Botasot - 06.12.2013

Menjherë pas lajmit për vdekjen e tij, ne media te ndryshme, digitale dhe te shkruara, filluan konfrontimet e fjalët për të ndërin , , . Në sajë të ngushllimeve anë e mbanë globit, rrodhën edhe ...

Jahjaga: Nobelisti Mandela – inspirim i përjetshëm

InfoGlobi - 06.12.2013

Nelson Mandela përherë do të mbetet inspirim në kërkim të lirisë dhe paqes, demokracisë dhe pajtimit, ka ngushëlluar qytetarët e Afrikës së Jugut, Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Vdiq Mandela, Monumenti i Paqes në botë

Gazeta Tema - 06.12.2013

Simboli i rezitencës paqësore në botë, Nelson Mandela, ka vdekur në moshën 95 vjeçare, pasi vuajti një kohë të gjatë nga sëmundja e infeksionit të mushkërive.

Vdiq Nelson Mandela

Express - 06.12.2013

Presidenti i parë zezak i Afrikës së Jugut dhe ikona e luftës kundër aparteidit, Nelson Mandela, vdiq sot në moshën 95 vjeçare. Mandela ka udhëhequr tranzicionin e Afrikës së Jugut nga sundimit i ...

Thaçi: Mandela, simbol planetarë

InfoGlobi - 06.12.2013

Edhe Kryeministri Hashim Thaçi ngushëlloi popullin jugafrikan me rastin e vdekjes së ish-presidentit Nelson Mandela Thaçi tha se me pikëllim të madh e mori lajmin që simboli i paqes dhe lirisë, ...

Nelson Mandela, jeta e heroit botëror nga i burgosur në president (FOTO)

Gazeta Idea - 06.12.2013

Afrikë e Jugut- Luftëtar i lirisë, i burgosur, busull morale dhe simbol i Afrikës së Jugut në luftën kundër shtypjes racore. Ky ishte Nelson Mandela, i cili doli nga burgu pas 27 vitesh për të ...

Ndarja e nga jeta e Mandela-s, bota e spektaklit nderon ikonën antiracizëm

Gazeta Idea - 06.12.2013

Afrikë e Jugut- Lajmi i vdekjes së Nelson Mandelës shpërtheu gjatë një shfaqje mbretërore gala të filmit autobiografik “Long Walk to Freedom” në Londër .

Bota për Mandelan

InfoGlobi - 06.12.2013

Vdekja e ish-Presidentit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ka tronditur botën. Liderët botërorë kanë shprehur ngushëllime për vdekjen Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma tha se Mandela ka ...

Nishani: Mandela, udhëheqës moral, ikonë e qëndrueshmërisë e drejtësisë

Gazeta Idea - 06.12.2013

Tiranë- Pas ndarjes nga jeta të Nelson Mandela-s, një mesazh ngushëllimi dhe nderimi ka përcjellë edhe Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani.

Jahjaga: Mandela ishte inspirim për kosovarët

Fish Media - 06.12.2013

Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga ka ngushëlluar qytetarët e Afrikës së Jugut për vdekjen e ish-presidentit Nelson Mandela. “Në emër të qytetarëve të Republikës së Kosovës, institucioneve të saj ...

Haradinaj: Vdekja e Mandelas, humbje e madhe

InfoGlobi - 06.12.2013

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj iu është bashkuar personaliteteve kosovare që kanë shpreh ngushëllime për vdekjen e Nelson Mandelas, “Ndarja nga jeta e Mandela është humbje e madhe jo vetëm për ...

Nishani i hidhëruar me vdekjen e Mandelas

InfoGlobi - 06.12.2013

Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut.

E gjithë bota në zi/ Ja 50 FOTOT më frymëzuese nga jeta e Nelson Mandelës (VIDEO)

Gazeta Tema - 06.12.2013

E enjte, ora 8:50 të pasdites. Bota humbi një kolos. Nelson Mandela, luftëtar i lirisë, i burgosur, president dhe një ikonë botërore, mbylli sytë. Trupi i tij u vendos në një spital ushtarak në ...

Mandela, Franca ul flamurin kombëtar në gjysmë shtizë

Gazeta Idea - 06.12.2013

Francë- Presidenti francez, François Hollande ka urdhëruar uljen e flamujve në gjysmë shtize në vend për të nderuar kujtimin e ish-presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela.

Ngushëllime nga e gjithë bota për Nelson Mandelën

Vision Plus - 06.12.2013

Ngushëllime nga e gjithë bota mbërritën te familja dhe zyrtarët e Afrikës së Jugut pas ndarjes nga jeta të Nelson Mandelës. Ish-Presidenti i shtetit jugor të kontinentit afrikan, u shuajt mbrëmjen e ...

Ronaldo për Mandelan: Shembull

InfoGlobi - 06.12.2013

Ylli portugez i Futbollit, Cristiano Ronaldo ka shprehur hidhërimin për vdekjen e ish-Presidentit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandea. Ronaldo, që kishte takuar Mandelan, e shfrytëzoi rrjeton social, ...

Dalja e fundit publike e Mandela-s, kur Spanja fitoi Kupën e Botës

Gazeta Idea - 06.12.2013

Ndarja nga jeta e Nelson Mandelës ka qenë një humbje me madh për të gjithë botën, ndërsa ai është përkujtuar edhe në radhët e futbollit. 11 korriku 2010 ka qenë një moment historik pasi legjenda ...

Basha: Mandela na frymëzoi për të mirë

InfoGlobi - 06.12.2013

Kryetarit të Partisë Demokratikenë Shqipëri, Lulzim Basha iu është bashkuar radhëve të gjata të liderëve botërorë të cilët kanë shpreh ngushëllime për vdekjen e ish-Presidentit të Afrikës së Jugut, ...

Legjendet e sportit të pikëlluar për Mandelën: Humbëm një hero

Gazeta Idea - 06.12.2013

Ndarja nga jetë e Nelson Madela-s ka prekur edhe zemrat e legjendave të sportit nëpër botë. Sapo ai nderoi jetë ka qenë legjenda e boksit Muhamed Ali ai që ka ngushëlluar familjen” “Ai kishte një ...

Artistët shqiptarë në nderim të Nelson Mandela

Info Shqip - 06.12.2013

Menjëherë pas publikimit të lajmit për vdekjen e heroit kombëtar të Afrikës së Jugut, kanë qenë të shumta reagimet edhe nga artistët e botës së artit.

Artan Grubi e kujton Mandellen, e harron Dushanin

Tetova Sot - 06.12.2013

Shefi i kabinetit të kreytarit të BDI-së, Artan Grubi menjëherë pas lajmit për vdekjen e Nelson Mandelas, simbolit të rrezistencës, ka shpejtuar të shkruaj ngushëllime dhe të shfaqë pikëllimin për ...

Disa njerez jane te pavdekshem... nje nga ta eshte Nelson Mandela

Shqiperia - 06.12.2013

Disa njerëz janë të pavdekshëm…një nga ta është Nelson Mandela, i cili ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare, por që eshte nje nga lideret me me ndikim ne bote.

Krasniqi: Shembull edhe për luftëtarët tanë

InfoGlobi - 06.12.2013

Me rastin e vdekjes së ish-presidentit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka shprehur ngushëllimet për popullin afrikano-jugor.

Gjashtë emrat e Mandelës

Express - 06.12.2013

Mbrëmjen e së enjtes, një prej luftëtarëve më të paepur për të drejta të barabarta mes njerëzve, Nobeli i Paqes i vitit 1993, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ndërroi ...

WP: Nelson Mandela ia mësoi botës pajtimin

Express - 06.12.2013

Roosevelt, Stalin, Churchill, Hitler — janë këta disa emra që për pjesën më të madhe të botës kanë definuar gjysmën e parë të shekullit të 20-të, epokën më shkatërruese në histori, nis shkrimin e ...

Liderët botërorë vlerësojnë ‘Babanë e Afrikës’

AMA-News - 06.12.2013

Udhëheqës botërorë po nderojnë jetën dhe veprën e Nelson Mandelës. Në Shtëpinë e Bardhë Presidenti Barak Obama foli me tone solemne duke e cilësuar zotin Mandela një udhëheqës me influencë, kurajo ...

Basha thotë se e frymëzon Mandela

AMA-News - 06.12.2013

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarja nga jeta të ish-presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela. Në mesazhin e tij, Basha është shprehur se ...

10 fakte mbi Mandelën

Tetova Sot - 06.12.2013

Dje Afrika e Jugut dhe e gjithë bota humbën një nga ikonat e politikës, një lider botëror. Laureati i çmimit “Nobel për Paqe” është bërë presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut.

Pacolli ngushëllon Afrikën për Mandelën

InfoGlobi - 06.12.2013

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli përmes një telegrami ngushëllues ka ngushëlluar presidentin e Afrikës së Jugut, me rastit e vdekjes së ish-Presidentit së Afrigës Jugore, Nelson Mandela.

Nelson Mandela kishte respekt për shqiptarët e vuajtur,njihte Demaçin

Shqiptarja - 06.12.2013

GJENEVË - Mandela kishte respekt dhe admirim ndaj shqiptarëve, të cilët kishin vuajtur nga regjimet në Ballkan, sikur të ishin tjetër racë apo me ngjyrë.

Me 15 dhjetor –funerali i Mandelës

InfoGlobi - 06.12.2013

Funerali i ish presidentit të Afrikës Jugore, Nelson Mandela, do të bëhet me 15 dhjetor. Vdekja e ish-Presidentit të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ka tronditur botën.

Artistët shqiptarë në nderim të Nelson Mandela

Gazeta Shqip - 06.12.2013

Menjëherë pas publikimit të lajmit për vdekjen e heroit kombëtar të Afrikës së Jugut, kanë qenë të shumta reagimet edhe nga artistët e botës së artit.

Ndahet nga jeta Nelson Mandela

AlbanianScreen - 06.12.2013

Afrika e Jugut - Ndërron jetë në moshën 95-vjeçare Nelson Mandela, udhëheqësi i luftës kundër apartejdit dhe presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut.

Bota nderon Nelson Mandelën

AlbanianScreen - 06.12.2013

Afrikë e Jugut - Liderë politikë, njerëz të famshëm e të zakonshëm në mbarë globin po nderojnë kujtimin për trashëgimin e Nelson Mandelës, luftëtarin anti-aparteid dhe ikonën prodemokratike që ...

Thaçi ngushëllon popullin jugafrikan me rastin e vdekjes së ish-presidentit Mandela

Kosova Live - 06.12.2013

Kryeministri i Qeverisë së Republikës se Kosovës, Hashim Thaçi Thaçi ngushëllon popullin jugafrikan, me rastin e vdekjes së ish-presidentit Nelson Mandela.

Jahjaga: Mandela përherë do të mbetet inspirim në kërkim të lirisë dhe paqes, demokracisë dhe pajtimit

Kosova Live - 06.12.2013

Për popullin e Kosovës, që njohu vuajtje të ngjashme, Nelson Mandeka përherë do të mbetet inspirim në kërkim të lirisë dhe paqes, demokracisë dhe pajtimit, ka thënë në telegramin e saj të ...

Nishani: Mandela i la njerëzimit trashëgimi me vlerë

AlbanianScreen - 06.12.2013

Tiranë - Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të Nelson Mandelës, ish-Presidentit të Republikës së Afrikës së Jugut.

Bota e artit i jep lamtumirën Nelson Mandela-s

Kosova Live - 06.12.2013

Lajmi i vdekjes së ish-presidentit të Afrikës Jugore, Nelson Mandela, u bë i ditur gjatë galas së hapjes së filmit autobiografik Long Walk To Freedom në Londër, duke befasuar të gjithë të pranishmit ...

Basha: Mandela, frymëzim të gjithëve për një botë më të mirë

AlbanianScreen - 06.12.2013

Tiranë - Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet e tij për ndarja nga jeta të ish-presidentit të Afrikës së Jugut Nelson Mandela.

Reagimet e liderëve botërorë për vdekjen e Nelson Mandelas

Republika - 06.12.2013

Liderët botërorë shprehin keqardhje për shkak të vdekjes së presidentit të parë me ngjyrë afrikanojugor, Nelson Mandela, i cili ndërroi jetë mbrëmë në shtëpinë e tij në Johanesburg në moshën 95 ...

Nicole Scherzinger nderon Nelson Mandelan

AlbanianScreen - 06.12.2013

New York - Nicole Scherzinger ka nderuar Nelson Mandelan duke i kënduar këngën '' This Little Light Of Mine''. Ajo tha se ia ka kënduar këtë këngë një herë kur ajo kishte kënduar një herë për të dhe ...

Starleta kroate Ava nuk e njehë se kush është Nelson Mandela (Foto)

Republika - 06.12.2013

Shumë persona të njohur botërorë dhe ata ballkanik kanë shprehur keqardhjen e tyre për Nelson Mandelën i cili u nda nga jeta, por shprehja e starletës Ava Karabatiç do të mbahet mendë për një kohë të ...

Ndahet nga jeta Nelson Mandela (foto)

Gazeta Start - 05.12.2013

Ndahet nga jeta në moshën 95-vjeçare presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela. Lajmi konfirmohet nga presidenti i Afrikës së Jugut, Jakob Zuma.

Shuhet ikona e paqes, Nelson Mandela

Shekulli - 05.12.2013

Presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut dhe ikona e luftës kundër racizmit, Nelson Mandela u nda nga jeta ditën e sotme në moshën 95-vjeçare. Mandela udhëhoqi tranzicionin e vështirë i cili ...

Vdes në moshën 95 vjeçare, Nelson Mandela

Shqipmedia - 05.12.2013

Vdes në moshën 95 vjecare, Nelson Mandela. Lajmi konfirmohet nga Presidenti i Afrikes se Jugut, Jacob Zuma. Nelson Mandela (Rolihlahla Dalibhunga Mandela) lindi më 18 korrik 1918 në Mvezo, Afrikë ...

Nelson Mandela ndërron jetë

LajmiFundit - 05.12.2013

Një prej personazheve më të famshme në botë, Nelson Mandela ka ndërruar jetë. Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma njoftoi mbrëmjen e së enjtes se Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare.

Vdes Nelson Mandela

Lajmeshqip - 05.12.2013

Presidenti i parë me ngjyrë dhe ikona kundër aparteidit i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka ndërruar jetë në moshën 95 vjecare. Mandela kishte kaluar 27 vite në burg.

Ndërron jetë ish-Presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, vuante nga një sëmundje në mushkëri

SOT - 05.12.2013

Ka ndërruar jetë në moshën 95 vjeçare Nelson Mandela, ndërsa vuante nga një sëmundje në mushkëri. Presidenti i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma, në një fjalim të përlotur televiziv ka bërë të ditur ...

Vdes Nelson Mandela

Evropaelire - 05.12.2013

Për dekada të tëra, ky himn kishtar ka qenë himni shpirtëror i lëvizjes kundër aparteidit në Afrikën e Jugut. Është kënduar në demonstrata, marshe dhe funerale nga shumica me ngjyrë e vendit; ka qenë ...

Nelson Mandela, ndërron jetë në moshën 95-vjeçare

Kombetare - 05.12.2013

Një prej personazheve më të famshme në botë, Nelson Mandela ka ndërruar jetë. Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma njoftoi mbrëmjen e së enjtes se Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare.

Shuhet Nelson Mandela në moshën 95-vjeçare

Albeu.com - 05.12.2013

Nelson Mandela ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare. Ish-kryeministri i Afrikës së Jugut vuante nga një sëmundje në mushkri. Nelson Mandela ishte ikonë e paqes në mbar botën, ku në vitin 1993 ka ...

Mandela nuk i dorëzohet vdekjes

Yll Press - 05.12.2013

Mandela, 95 vjeç është duke u kuruar në shtëpi dhe ka muaj që rri i shtrirë në shtrat. Presidenti i parë më ngjyrë i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela vazhdon të luftojë me kurajo vdekjen.

Vdes Nelson Mandela

Botasot - 05.12.2013

Nelson Mandela, njeriu i përvuajtur, i cili doli nga burgu pas 27 viteve , vdes sot në moshën 95 vjeqare. Lajmin e dha presidenti i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma. “ Tani ai po pushon në Paqe” tha Zuma.

Shuhet revolucionari dhe politikani, Nelson Mandela

Zeri - 05.12.2013

Nelson Mandela, burrështetasi i nderuar që doli nga burgu, ku qëndroi për 27 vjet, për ta udhëhequr Afrikën e Jugut nga aparteidi shumëvjeçar, ka ndërruar jetë, ka njoftuar para pak minutash ...

Vdiq Nelson Mandela (Video)

Telegrafi - 05.12.2013

Presidenti i parë zezak i Afrikës së Jugut dhe ikona e luftës kundër aparteidit, Nelson Mandela, vdiq sot në moshën 95 vjeçare. Mandela ka udhëhequr tranzicionin e Afrikës së Jugut nga sundimit i ...

Ndërron jetë Nelson Mandela në moshën 95 vjeçare

PortLajm - 05.12.2013

Ndëron jetë në moshën 95 vjecare udhëheqësi i Afrikës Jugore. Njeriu i cili kaloi 27 vite të jetës së tij në burg, ku pas daljes u bë udhëheqës i Afrikës Jugore.

Vdes Nelson Mandela

VOA - 05.12.2013

Luftëtari kundër aparteidit në Afrikën e Jugut dhe fitues u çmimit Nobel për paqe, vdiq të enjten në moshën 95 vjeçare. Udhëheqësi i luftës kundër aparteidit dhe presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës ...

Vdiq Nelson Mandela

Koha.net - 05.12.2013

Cape Town, 5 dhjetor- Ka vdekur në moshën 95 vjeçare Nelson Mandela, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut dhe ikonë e luftës kundër aparteidit.

Shuhet ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela

BalkanWeb - 05.12.2013

Ndahet nga jeta ish-presidenti i parë me ngjyrë në Afrikën Jugore dhe ikona kundër aparteidit, Nelson Mandela, në moshën 95 vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga presidenti aktual i Afrikës së Jugut, Jacob ...

Ndahet nga jeta Nelson Mandela

VOA - 05.12.2013

Nelson Mandela, udhëheqësi i luftës kundër apartejdit dhe presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut vdiq dje në moshën 95 vjeçare. Zoti Mandela kaloi 27 vjet në burg duke vuajtur dënimin për ...

Ka vdekur Nelson Mandela

InfoGlobi - 05.12.2013

Ish president i Afrikës së Jugut, dhe ikona e cila gjithë jetën ia kushtoi luftës kundër aprtheidit, Nelson Mandela ka vdekur në moshën 95 vjeçare. Lajmin e ka konfirmuar Presidenti aktual i Afrikës ...

Ndërron jetë Nelson Mandela

Tetova Sot - 05.12.2013

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare ish-presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut dhe ikona e Aparteidit, Nelson Mandela. Lajmi është konfirmuar nga presidenti aktual i vendit, Jacob Zuma, ...

Nelson Mandela, ndërron jetë në moshën 95-vjeçare

AMA-News - 05.12.2013

Një prej personazheve më të famshme në botë, Nelson Mandela ka ndërruar jetë. Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma njoftoi mbrëmjen e së enjtes se Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare.

Nelson Mandela, ndërron jetë në moshën 95-vjeçare

Gazeta Dita - 05.12.2013

Një prej personazheve më të famshme në botë, Nelson Mandela ka ndërruar jetë. Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma njoftoi mbrëmjen e së enjtes se Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare.

Nelson Mandela ndërron jetë

Ilirida - 05.12.2013

Një prej personazheve më të famshme në botë, Nelson Mandela ka ndërruar jetë.Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma njoftoi mbrëmjen e së enjtes se Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare.

Nelson Mandela ndërron jetë

Respublica - 05.12.2013

Mediat ndërkombëtare kanë njoftuar pak më parë se Nelson Mandela, udhëheqësi afrikanojugor kundër Apartheidit, ka ndërruar jetë në moshën 95 vjeçare. Vdekja e tij nuk ishte e papritur, pasi prej disa ...

Ndahet nga jeta Nelson Mandela Afrika në lot, ceremoni shtetërore

Shqiptarja - 05.12.2013

JOHANNESBURG - Ka ndërruar jetë simboli i anti-racizmit Nelson Mandela. Afrika e Jugut kishte muaj që mbante frymën për shkak të kushteve shëndetësore të heroit të luftës ndaj apartejdit.

Vdes Nelson Mandela

Info Shqip - 05.12.2013

Ish president i Afrikës së Jugut, dhe ikona e cila gjithë jetën ia kushtoi luftës kundër aprtheidit, Nelson Mandela ka vdekur në moshën 95 vjeçare. Lajmin e ka konfirmuar Presidenti aktual i Afrikës ...

Ndërron jetë Nelson Mandela

Fish Media - 05.12.2013

Ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare ish-presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut dhe ikona e Aparteidit, Nelson Mandela. Lajmi është konfirmuar nga presidenti aktual i vendit, Jacob Zuma, ...

Vdes Nelson Mandela

Gazeta Shqip - 05.12.2013

Ish president i Afrikës së Jugut, dhe ikona e cila gjithë jetën ia kushtoi luftës kundër aprtheidit, Nelson Mandela ka vdekur në moshën 95 vjeçare. Lajmin e ka konfirmuar Presidenti aktual i Afrikës ...

Ndërron jetë në moshën 95 vjeçare, Nelson Mandela

Durres Lajm - 05.12.2013

Një prej personazheve më të famshme në botë, Nelson Mandela ka ndërruar jetë. Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma njoftoi mbrëmjen e së enjtes se Mandela ndërroi jetë në moshën 95 vjeçare.

Ndahet nga jeta në moshën 95-vjeçare Nelson Mandela, simboli i antiracizmit

Gazeta Idea - 05.12.2013

Afrikë e Jugut- Ndërron jetë në moshën 95-vjeçare ish-Presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut Nelson Mandela. Lajmin e ka konfirmuar presidenti i Afrikës së Jugut.

Ndërron jetë Nelson Mandela

Republika - 05.12.2013

Presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela ka vdekur sot në moshën 95 vjeçare. Ikona e rezistencës jugafrikane dhe simboli botëror i lirisë, kishte kohë që nuk ndodhej në gjendje ...

Mandela nuk i dorëzohet vdekjes

Shekulli - 04.12.2013

Presidenti i parë më ngjyrë i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela vazhdon të luftojë me kurajo vdekjen. Këtë e ka konfirmuar e bija, Makaziwe. Ajo tha për mediat se babai i saj vazhdon të jetë mes të ...

Përkeqësohet Nelson Mandela

SOT - 04.12.2013

Në luftë me jetën po përballet ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela. Vajza e tij, Makazive Mandela është shprehur se ai "vazhdon të jetë me ne, i fuqishëm dhe i guximshëm.

E bija: Mandela në shtratin e vdekjes

Ora news - 04.12.2013

Presidenti i parë me ngjyrë në historinë e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, është duke luftuar për jetën nga “shtrati i vdekjes”, deklaroi e bija Makaziwe Mandela.

Mandela në shtratin e vdekjes, thotë e bija

Koha.net - 04.12.2013

Pretoria, 04 dhjetor - Nelson Mandela, presidenti i pare me ngjyre ne historine e Afrikes se Jugut Presidenti i parë me ngjyrë në historinë e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, është duke luftuar për ...

Mandela në shtratin e vdekjes

Botasot - 04.12.2013

Presidenti i parë me ngjyrë në historinë e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, është duke luftuar për jetën nga "shtratii i vdekjes", deklaroi e bija Makaziwe Mandela.

Mandela në shtratin e vdekjes

Telegrafi - 04.12.2013

Presidenti i parë me ngjyrë në historinë e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, është duke luftuar për jetën nga "shtratii i vdekjes", deklaroi e bija Makaziwe Mandela.

Mandela në shtratin e vdekjes, thotë e bija

Zeri - 04.12.2013

Nelson Mandela, presidenti i pare me ngjyre ne historine e Afrikes se Jugut Presidenti i parë me ngjyrë në historinë e Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, është duke luftuar për jetën nga "shtratii i ...