TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Samit tripalësh" për Lindjen e Mesme

DW - 20.09.2009

Të martën (22.09.2009) presidenti i SHBA-së, Barack Obama, do të takohet me Kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu dhe Presidentin e palestinezëve, Mahmud ...

Izraeli garanton se nuk do sulmojë Iranin

Evropaelire - 20.09.2009

Presidenti izraelit Shimon Peres ka garantuar Rusinë se Izraeli nuk planifikon ndonjë sulm ndaj Iranit.

Palestinezët pranojnë takim trepalësh me Obamën

Alsat - 20.09.2009

Izraeli dhe kreu i Autoritetit Palestinez pranuan ftesën për një takim trepalësh me presidentin amerikan Barak Obama.

Takim në New York: Obama-Netanyahu-Abbas

Telegrafi - 20.09.2009

Presidenti amerikan, Barack Obama do të zhvillojë të martën një takim tre-palësh me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe presidentin palestinez, ...

Takim në Nju Jork Obama-Netanjahu-Abaz

VOA - 20.09.2009

Presidenti Barak Obama do të zhvillojë të martën një takim tre-palësh me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanjahu, dhe Presidentin palestinez, Mahmoud Abbas, ...

Izraeli garanton se nuk do të sulmojë Iranin

Botasot - 20.09.2009

Presidenti izraelit Shimon Peres ka garantuar Rusinë se Izraeli nuk planifikon ndonjë sulm ndaj Iranit.Lajmi u bë i ditur nga presidenti rus Dimitri Medvedev ...

SHBA: Përpjekje për rifillimin e bisedimeve të paqes në Lindjen e Mesme

VOA - 20.09.2009

Presidenti Obama po përpiqet të rifillojë bisedimet e paqes në Lindjen e Mesme me një takim mes udhëheqësve izraelitë dhe palestinezë.

Mitchell mbyll turneun pa rezultat

Telegrafi - 19.09.2009

Zyrtarët palestinezë thonë se emisari amerikan për Lindjen e Mesme, George Mitchell, e ka përfunduar raundin e tij më të fundit diplomatik pa një marrëveshje ...

Mitchell mbyll turneun pa rezultat

BBC - 18.09.2009

Zyrtarët palestinezë thonë se emisari amerikan për Lindjen e Mesme, George Mitchell, e ka përfunduar raundin e tij më të fundit diplomatik pa një marrëveshje ...

Diplomacia e emisarit Miçell ende pa rezultate

Evropaelire - 18.09.2009

Diplomacia e të dërguarit të Shteteve të Bashkuara për Lindjen e Mesme Xhorxh Miçell deri tani ka dështuar të prodhojë rezultate, ndërsa udhëheqësit izraelitë ...

Mali i Zi dhe Izraeli heqin regjimin e vizave

Telegrafi - 18.09.2009

Ministrat e Jashtëm të Izraelit dhe Malit të Zi nënshkruan një marrëveshje për të hequr vizat për shtetasit e dy vendeve.

Diplomacia e Miçellit pa rezultate

Botasot - 18.09.2009

Diplomacia e të dërguarit të Shteteve të Bashkuara për Lindjen e Mesme Xhorxh Miçell deri tani ka dështuar të prodhojë rezultate, ndërsa udhëheqësit izraelitë ...

Mali i Zi dhe Izraeli heqin regjimin e vizave

VOA - 17.09.2009

Ministrat e Jashtëm të Izraelit dhe Malit të Zi nënshkruan një marrëveshje për të hequr vizat për shtetasit e dy vendeve.

OKB thotë se Izraeli ka kryer krime

BBC - 16.09.2009

Një hetim i Kombeve të Bashkuara thotë se Izraeli ka kryer krime lufte dhe ka shkelur ligjin humanitar ndërkombëtar gjatë ofensivës së tij në Rripin e Gazës në ...

Miçell i vazhdon takimet me Netanjahun

Evropaelire - 16.09.2009

I dërguari amerikan për Lindjen e Mesme, Xhorxh Miçell i vazhdon sot bisedimet me kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanjahu për një marrëveshje mbi ...

Izraeli refuzon hetimet për aksionet ushtarake

Evropaelire - 16.09.2009

Qeveria e Izraelit ka refuzuar ftesën e Kombeve të Bashkuara për të hetuar sjelljen e ushtrisë izraelite në luftën në Ripin e Gazës.

Izraeli e mbështet Serbinë

Lajm - 16.09.2009

Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman, ka deklaruar në Beograd se vendi i tij nuk e njeh pavarësinë e Kosovës.

Izraeli heq vizat për qytetarët e Serbisë

Evropaelire - 16.09.2009

Izraeli është pajtuar që të heqë vizat e udhëtimit për qytetarët serbë. Kjo është bërë e ditur nga ministri i jashtëm serb, Vuk Jeremiq pas një takimi që pati ...

Izraeli refuzon hetimet për aksionet ushtarake

Botasot - 16.09.2009

Qeveria e Izraelit ka refuzuar ftesën e Kombeve të Bashkuara për të hetuar sjelljen e ushtrisë izraelite në luftën në Ripin e Gazës.

Izraeli heq vizat për qytetarët e Serbisë

Botasot - 16.09.2009

Izraeli është pajtuar që të heqë vizat e udhëtimit për qytetarët serbë. Kjo është bërë e ditur nga ministri i jashtëm serb, Vuk Jeremiq pas një takimi që pati ...

OKB dënon 'krimet e luftës' në Gazë

BBC - 15.09.2009

Ka prova se forcat izraelite dhe ato palestineze kryen krime lufte gjatë konfliktit të fundit në Gazë, thuhet në raportin zyrtar të OKB-së.

Shefi i diplomacisë izraelite për vizitë në rajon

Makfax - 15.09.2009

Nënkryetari i Qeverisë izraelite dhe ministër i Punëve të Jashtme Avigdor Liberman prej sot e fillon vizitën nëpër vendet e Ballkanit.

Miçel takon izraelitët dhe palestinezët

Evropaelire - 15.09.2009

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Lindjen e Mesme, Xhorxh Miçel, sot takohet me liderët izraelitë dhe palestinezë, në kuadër të përpjekjeve për rifillimin ...

Miçell kërkon të ndalen ndërtimet izraelite

Evropaelire - 15.09.2009

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Lindjen e Mesme, Xhorxh Miçel, dhe kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, biseduan sot në Jerusalem, por nuk ka ...

OKB: Izraeli shkeli ligjin ndërkombëtar në Gaza

Evropaelire - 15.09.2009

Një raport i Kombeve të Bashkuara ka konstatuar se Izraeli i ka shkelur ligjet ndërkombëtare dhe ka përdorur forcë të tepruar gjatë sulmeve në Rripin e Gazës ...

KB-ja dënoi krimet luftarake në Gazë

Makfax - 15.09.2009

Ekzistojnë dëshmi se Izraeli dhe forcat palestineze kanë kryer krime lufte në konfliktin ushtarak në Gazë, theksohet në raportin zyrtar të Kombeve të Bashkuara ...

Miçell kërkon të ndalen ndërtimet izraelite

Botasot - 15.09.2009

Jerusalem, I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Lindjen e Mesme, Xhorxh Miçel, dhe kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, biseduan sot në Jerusalem, por ...

Përpjekje për takim mes udhëheqësve izraelitë e palestinezë

Telegrafi - 15.09.2009

I dërguari i amerikan në Lindjen e Mesme, George Mitchell pritet të takohet sot me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe presidentin palestinez Mahmoud ...

OKB: Izraeli shkeli ligjin ndërkombëtar në Gaza

Botasot - 15.09.2009

Një raport i Kombeve të Bashkuara ka konstatuar se Izraeli i ka shkelur ligjet ndërkombëtare dhe ka përdorur forcë të tepruar gjatë sulmeve në Rripin e Gazës ...

Përpjekje për takim mes udhëheqësve izraelitë e palestinezë

VOA - 15.09.2009

I dërguari i amerikan në Lindjen e Mesme, Xhorxh Miçëll pritet të takohet sot me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu dhe presidentin palestinez Mahmud ...

Miçëll: Shpresoj në arritjen e marrëveshjes

Evropaelire - 14.09.2009

I dërguari amerikan për Lindjen e Mesme, Xhorxh Miçëll tha se shpreson në arritjen e një marrëveshje mes udhëheqësve palestinezë dhe izraelitë.

Netanjahu: Duma paqe, por nuk jemi naivë

Idividi - 14.09.2009

Tel Aviv, 11 shtator (MIA) - Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu mbrëmë paralajmëroi se izraelitët nuk do të jenë "naivë" në negociatat paqësore, ...

Bisedime të forta – I ngarkuari amerikan me Lindjen e Afërme Mitchell në Izrael

DW - 14.09.2009

Negociatori i posaçëm i SHBA, Xhorxh Miçëll po negocion aktualisht me kryeministrin e Izraelit, Beniamin Netanjahu.

Miçëll në Izrael në përpjekje për rigjallëruar bisedimet e paqes

VOA - 14.09.2009

I dërguari i posaçëm amerikan për Lindjen e Mesme Xhorxh Miçëll është në Izrael në një tjetër përpjekje për rigjallëruar bisedimet e paqes para takimit këtë ...

Miçëll: Shpresoj në arritjen e marrëveshjes

Botasot - 14.09.2009

I dërguari amerikan për Lindjen e Mesme, Xhorxh Miçëll tha se shpreson në arritjen e një marrëveshje mes udhëheqësve palestinezë dhe izraelitë.