TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kosova t’i shfrytëzojë mesazhet e samitit të Triestes (Video)

Almakos - 16.07.2017

Mesazhet e Samitit të Triestes janë që Kosova duhet t`i shfrytëzojë sa më shumë që të përfitojë politikisht dhe ekonomikisht, thonë analistë të këtyre fushave.

Mogherini: Samiti i Triestës tregoi se BE-ja i ka dyert e hapura për Ballkanin

Zeri - 16.07.2017

“Takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor në Trieste, ka dërguar një mesazh të qartë se dyert e BE-së janë të hapura për vendet e Ballkanit”, të paktën kështu ka deklaruar përfaqësuesja e lartë e ...

Kosova t’i shfrytëzojë mesazhet e samitit të Triestes (Video)

Telegrafi - 16.07.2017

Mesazhet e Samitit të Triestes janë që Kosova duhet t`i shfrytëzojë sa më shumë që të përfitojë politikisht dhe ekonomikisht, thonë analistë të këtyre fushave.

Konfindustria kërkon maturi nga Kosova e Shqipëria në raport me Tregun e Përbashkët të Ballkanit Perëndimor

Koha.net - 16.07.2017

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i “Konfindustrisë”, ka kërkuar që Shqipëria dhe Kosova të jenë të kujdesshme në zbatimin e nismës së fundit të Bashkimit Evropian për krijimin e Tregut të ...

Tregu i përbashkët i Ballkanit, Konfindustria: Shqipëria dhe Kosova te jenë të kujdesshme, çfarë rrezikojnë

BalkanWeb - 16.07.2017

Konfindustria vlerëson, se Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë të kujdesshme në zbatimin e nismës së fundit të Bashkimit Europian për krijimin e Tregut të Përbashkët të Ballkanit Perëndimor, të ...

Mogherini: Në Trieste u dërgua porosia e qartë për Ballkanin

Ora news - 16.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar.

Konfindustria: Tregtia e lirë në rajon e mundur

ABC News - 16.07.2017

Konfindustria u tërheq vëmendje qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës, për të qenë aktive po aq sa vendet e tjera në Ballkan në mënyrë që të fitojnë mbështetjen e parashikuar në Samitin e Triestes.

‘Trieste’/ Mogherini: Dyert e BE-së, të hapura për Ballkanin

Mapo - 16.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar.

Konfindustria: Kujdes! Tregu i Përbashkët Rajonal favorizon Serbinë

Mapo - 16.07.2017

Konfindustria ka përforcuar dyshimet se nisma për krijimin e Tregut të Përbashkët të Ballkanit Perëndimor, e ndërmarrë në Samitin e Triestes, favorizon Serbinë.

Tregu i Përbashkët i Ballkanit, Konfindustria: Shqipëria dhe Kosova të bëjnë kujdes në zbatimin e nismës

Java News - 16.07.2017

Konfindustria vlerëson, se Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë të kujdesshme në zbatimin e nismës së fundit të Bashkimit Europian për krijimin e Tregut të Përbashkët të Ballkanit Perëndimor, të ...

Konfindustria: Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë të kujdesshme për krijimin e tregut të përbashkët

Gazeta Tema - 16.07.2017

Konfindustria vlerëson, se Shqipëria dhe Kosova duhet të jenë të kujdesshme në zbatimin e nismës së fundit të Bashkimit Europian për krijimin e Tregut të Përbashkët të Ballkanit Perëndimor, të ...

Mesazhi i samitit në Trieste, Mogherini: Dyert e BE-së, të hapura për Ballkanin

Java News - 16.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar.

Mogherini: Dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin

Gazeta Tema - 16.07.2017

“Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dhënë porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar”.

Mogherini: Ballkani i ka dyert e hapura pët në Bashkimin Evropian

Java News - 16.07.2017

“Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dhënë porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar”.

Mogherini: Në Trieste u dërgua porosia e qartë për Ballkanin

Flaka - 16.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar.

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Evropaelire - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

Bilanci real i Procesit të Berlinit

Ina - 15.07.2017

Dy vite pas Procesit të Berlinit efektet ekonomike janë të pandjeshme dhe Shqipëria është ende në dhomën e pritjes së BE. A mjafton formula e Triestes për tregun rajonal ballkanik, pse shpiken ...

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Lajmi.net - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Lajm - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Zhurnal - 15.07.2017

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në Shkup, 15 korrik - Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit ...

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Shqipmedia - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

Kosova të punojë shumë që të njihet nga pesë shtetet e BE-së

Lajmi.net - 15.07.2017

Mesazhet e Samitit të Triestes janë që Kosova duhet t`i shfrytëzojë sa më shumë që të përfitojë politikisht dhe ekonomikisht, thonë analistë të këtyre fushave.

Kokëdhima: Rama gënjeu për projektet e Samitit, Shqipëria dështoi edhe këtë radhë

SOT - 15.07.2017

Koço Kokëdhima përmes një njoftimi për media, ka reaguar lidhur me deklaratën që ka bërë kryeministrit Edi Rama për projektet që ka përfituar nga samiti i Triestes.

Mogherini: Samiti i Triestës tregoi se BE-ja i ka dyert e hapura për Ballkanin

Lajmi.net - 15.07.2017

“Takimi i liderëve të Ballkanit Perëndimor në Trieste, ka dërguar një mesazh të qartë se dyert e BE-së janë të hapura për vendet e Ballkanit”, të paktën kështu ka deklaruar përfaqësuesja e lartë e ...

Mogherini: Në Trieste u dërgua porosia e qartë për Ballkanin

Almakos - 15.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar.

Bilanci real i Procesit të Berlinit

Mapo - 15.07.2017

Dy vite pas Procesit të Berlinit efektet ekonomike janë të pandjeshme dhe Shqipëria është ende në dhomën e pritjes së BE. A mjafton formula e Triestes për tregun rajonal ballkanik, pse shpiken ...

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Botasot - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

Maqedonia i afrohet BE-së

Koha.net - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

“Tregu i përbashkët rajonal, asgjë të përbashkët me rikrijimin e Jugosllavisë”

Mapo - 15.07.2017

Flet eksperti i ekonomisë, Zef Preçi Çfarë sjell të re për Shqipërinë dhe Ballkanin, Samiti i Triestes? Samit i persaperfunduar i Triestes eshte nje veprimtari qe ndermerret ne kuadrin e nje numri ...

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Telegrafi - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

Mustafa: Ballkani, me treg e dogana funksionale, por jo unike

Gazeta Express - 15.07.2017

Radio Evropa e Lirë: Zoti kryeministër, ju sapo jeni kthyer nga samiti i mbajtur në Trieste të Italisë. Çka, në fakt, nënkuptojnë marrëveshjet për një treg dhe ekonomi të përbashkët të Ballkanit në ...

S’ka Jugosllavi të re, marrëveshja e Triestes e favorshme për Kosovën

Zeri - 15.07.2017

Sokol Havolli, Këshilltari i Kryeministrit në largim të Kosovës Isa Mustafës, në një bisedë për Gazetën Express ka folur për planin e veprimit për hapësirën ekonomike rajonale të miratuar nga BE dhe ...

Bilanci i Berlinit/ Selami Xhepa: Prezenca ekonimike si kompensim për shtyrjen e integrimit

Mapo - 15.07.2017

Çfarë sjell të re për Shqipërinë dhe Ballkanin, Samiti i Triestes? Samiti i Triestes ishte një rast për të rikonfirmuar sërish faktin se portat e Europës janë të hapura për vendet ballkanike, porse ...

Kokëdhima: Rama e nxori Shqipërinë me këpucë të kuqe

Botasot - 15.07.2017

Kryetari i Partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima ka reaguar sërish dje lidhur me gënjeshtrën e kryeministrit Edi Rama se Shqipëria ka përfituar fonde në Samitin e Triestes për financimin e katër ...

Mogherini: Në Trieste u dërgua porosia e qartë për Ballkanin

Telegrafi - 15.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar.

Kosova t’i shfrytëzojë mesazhet e samitit të Triestes (Video)

Zeri - 15.07.2017

Mesazhet e Samitit të Triestes janë që Kosova duhet t`i shfrytëzojë sa më shumë që të përfitojë politikisht dhe ekonomikisht, thonë analistë të këtyre fushave.

Mogherini: Në Trieste u dërgua porosia e qartë për Ballkanin

Gazeta Express - 15.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë, se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së ...

Maqedonia, duke relaksuar raportet me fqinjët, afrohet me BE-në

Flaka - 15.07.2017

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare konsiderojnë se Brukseli është i interesuar t’i ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor në planin ekonomik nëpërmjet projekteve infrastrukturore.

Adelheid Feilcke: Asnjë arsye t’i rrahim shpatullat njëri-tjetrit

Alb Portali - 15.07.2017

Loading... Vërtet Ballkani do t’i jepet më shumë para nga BE, por a do t’i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke Po, vërtet BE ofroi vërtet ...

Flasin ekspertët: Nuk ka “drekë falas”! Samiti i Triestes e la “topin” në derën e Ballkanit

Gazeta Tema - 15.07.2017

Samiti i Triestes përfundoi me shumë premtime nga BE për Ballkanin, por duke e lënë akoma në “dhomën e pritjes” për t’u bërë anëtare me të drejta të plota.

Samiti i Triestes në lupën e ekonomistëve: Çfarë përfitohet vërtetë…

Java News - 15.07.2017

Samiti i Triestes përfundoi me shumë premtime nga BE për Ballkanin, por duke e lënë akoma në “dhomën e pritjes” për t’u bërë anëtare me të drejta të plota.

Koment: Asnjë arsye t’i rrahim shpatullat njëri-tjetrit

Bota.al - 15.07.2017

Vërtet Ballkani do t’i jepet më shumë para nga BE, por a do t’i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke kërkon më pak skrupuj ndaj ...

Mogherini: Në Trieste u dërgua porosia e qartë për Ballkanin

Antpress - 15.07.2017

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë, se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar,raporton ...

Shtypi gjerman: BE mos ta harrojë Ballkanin, përpara me bashkëpunim ekonomik

SOT - 14.07.2017

Konferenca e Ballkanit Perëndimor e mbajtur në Trieste ditën e mërkurë, me kancelaren Merkel dhe presidentin francez, Macron ka marrë vlerësime mjaft pozitive nga shtypi gjerman pas përfundimit të ...

"Le Temp": Ballkani në Trieste fitoi vetëm një zonë të përbashkët ekonomike

Idividi - 14.07.2017

Paris, 13 korrik 2017 (MIA) - Liderët e Shqipërisë, Malit të Zi, Serbisë, Bosnjë e Hercegovinës, Maqedonisë dhe Kosovës u takuan në niveli më të lartë në Trieste, por nuk morën asnjë rekomandim të ...

BE-ja bllokon projekte prej 250.000 euro për shkak bojkotit të RS

Idividi - 14.07.2017

Sarajevë, 13 korrik 2017 (MIA) - Bosnja e Hercegovina është vendi i vetëm i Ballkanit Perëndimor, i cili në Samitin e nesërm BE-Ballkani Perëndimor në Trieste nuk e nënshkroi marrëveshjen për ...

Kosova dëmtohet nga tregu i përbashkët rajonal

Albeu.com - 14.07.2017

Ekspertët e ekonomisë në vend thonë se nga Plani për Zonën Rajonale Ekonomike , të miratuar në Samitin e Triestes , Kosova më shumë do të humbasë sesa pritet që të përfitojë.

Kosova dëmtohet nga tregu i përbashkët rajonal

Lajmi.net - 14.07.2017

Ekspertët e ekonomisë në vend thonë se nga Plani për Zonën Rajonale Ekonomike, të miratuar në Samitin e Triestes, Kosova më shumë do të humbasë sesa pritet që të përfitojë.

Kosova mund të dëmtohet nga tregu i përbashkët rajonal

Zhurnal - 14.07.2017

Kosova mund të dëmtohet nga tregu i përbashkët rajonal Prishtinë, 14 korrik - Ekspertët e ekonomisë në vend thonë se nga Plani për Zonën Rajonale Ekonomike, të miratuar në Samitin e Triestes, Kosova ...

Bashkimi ekonomik i Ballkanit, i pafavorshëm për Kosovën

Shqipmedia - 14.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë, mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në Bashkimin ...

Takimi i Triestes dhe pinoku ynë jo transparent!

Zhurnal - 14.07.2017

Takimi i Triestes dhe pinoku ynë jo transparent! Aleksandër Rena Lajm i lidhur Srebrenica (Diçka përtej ngushëllimeve) Faza e ardhshme fillon me konstatim-dështimin Udhëtimi i fundit i Helmut Kohlit ...

Integrimi i Ballkanit, mediet britanike: Shpresat po veniten

Top Channel - 14.07.2017

Jehona e samitit të Triestes vazhdon, e këtë herë është “The Economist” që analizon marrëdhënien e BE-së me Ballkanin, pas takimit të rëndësishëm të konsideruar nga disa si parathënie të anëtarësimit ...

“Me Ramën rruga jonë për në Bruksel kalon nga Beogradi”

Lajmi.net - 14.07.2017

Veprimi i Ramës për publikimin e listës së zezë të personave është bërë jo rastësisht në ditën e Samitit të Triestes. Ky veprim absurd, antiligjor, antidemokratik, antiinstitucional, i pamoralshëm, ...

Shoqëria civile për europianizimin e Ballkanit Perëndimor

DW - 14.07.2017

Samiti i Ballkanit Perendimor në Trieste: Shoqëria civile e Ballkanit Perëndimor kërkon rol më të madh në europianizimin e rajonit. Le të jemi partner të fortë, shoqëri civile dhe qeveri, për të ...

Arsovska: Bashkëpunimi i ndërsjelltë i rëndësishëm për implementim e projekteve strategjike ekonomike

Zhurnal - 14.07.2017

Arsovska: Bashkëpunimi i ndërsjelltë i rëndësishëm për implementim e projekteve strategjike ekonomike Shkup, 14 korrik- Shoqërimi rajonal dhe bashkëpunimi i ndërsjellë janë të rëndësishme për ...

Lutfi Zharku morri pjesë në Samitin e Triestës

Lajmi.net - 14.07.2017

Më 12 korrik u mbajt Samiti i Triestës si vazhdimsi e procesit të Berlinit për vendet e Ballkanit Përendimor ku mori pjesë edhe minstri i Infrastrukturës Lutfi Zharku.

Integrimi i Ballkanit, mediet britanike: Shpresat po veniten

Zhurnal - 14.07.2017

Integrimi i Ballkanit, mediet britanike: Shpresat po veniten Shkup, 14 korrik - Jehona e samitit të Triestes vazhdon, e këtë herë është “The Economist” që analizon marrëdhënien e BE-së me Ballkanin, ...

Bashkësia e biznesit i përshëndeti projektet e dakorduara nga Samiti në Trieste

Portalb - 14.07.2017

Shoqërimi rajonal dhe bashkëpunimi i ndërsjellë janë të rëndësishme për implementim të projekteve të dakorduara strategjike ekonomike të cilët do ta afrojnë Ballkanin Perëndimor drejt tregut ...

Bashkimi ekonomik i Ballkanit, i pafavorshëm për Kosovën

BalkanWeb - 14.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë, mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në Bashkimin ...

Kosova dëmtohet nga tregu i përbashkët rajonal

Zeri - 14.07.2017

Ekspertët e ekonomisë në vend thonë se nga Plani për Zonën Rajonale Ekonomike, të miratuar në Samitin e Triestes, Kosova më shumë do të humbasë sesa pritet që të përfitojë.

Kosova dëmtohet nga tregu i përbashkët rajonal

Telegrafi - 14.07.2017

Ekspertët e ekonomisë në vend thonë se nga Plani për Zonën Rajonale Ekonomike, të miratuar në Samitin e Triestes, Kosova më shumë do të humbasë sesa pritet që të përfitojë.

Samiti i Triestes jep pak shpresa për integrim të shpejtë të Ballkanit në Bashkimin Europian

Mapo - 14.07.2017

Konceptuar si një instrument për mbajtjen e Ballkanit të angazhuar gjatë një periudhe disavjeçare gjatë së cilës nuk priten anëtarësime të reja në BE, samiti i nivelit të lartë në Trieste duket se ...

Flasin ekspertët në Kosovë

ABC News - 14.07.2017

Sipas ekspertëve të ekonomisë në Kosovë, ideja e bashkimit ekonomik i Ballkanit nuk do të ishte aspak e favorshme për Kosovën; kjo dhe për faktin se qytetarët e Kosovës e kanë ende të pamundur ...

Edhe Kosova në punëtorinë kundër korrupsion në Trieste

Koha.net - 14.07.2017

Në kuadër të aktiviteteve të procesit të "Samitit të Berlinit" për Vendet e Ballkanit Perendimorë organizuar në Trieste të Italisë më datën 12 Korrik 2017, Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, z.

Rama pas Samitit të Triestes

ABC News - 14.07.2017

Kryeministri Rama deklaroi pas kthimit nga Samiti i Triestes se projekti për krijimin e një zone ekonomike rajonale është thellësisht europian dhe nuk përbën një alternativë ndaj BE-së.

Ministri Zharku mori pjesë në samitin e Trieshtës

Botasot - 14.07.2017

Më 12 korrik u mbajt Samiti i Trieshtës së vazhdimsi e procesit të Berlinit për vendet e Ballkanit Përendimor ku mori pjesë edhe minstri i Infrastrukturës Lutfi Zharku.

Bashkimi ekonomik i Ballkanit, i pafavorshëm për Kosovën

Zeri - 14.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë, mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në Bashkimin ...

Dilemat e anëtarësimit të Ballkanit në BE

RTSH - 14.07.2017

Një varke u vendos si instalacion në mesin e kësaj salle në Trieste të Italisë, si simbol i përpjekjes së vendeve të ballkanit perëndimor për të lundruar drejt Bashkimit Evropian.

Samiti i Triestes vlerësohet mundësi e mirë për përfitim ekonomik për Kosovën

Koha.net - 14.07.2017

Samiti i Triestes për Ballkanin Perëndimor po vlerësohet si një mundësi e mirë edhe për Kosovën, sidomos në përfitimet ekonomike që mund t’i ketë. Mirëpo zyrtarët e qeverisë dhe njohës të integrimeve ...

Asnjë arsye t’i rrahim shpatullat njëri-tjetrit

Ora news - 14.07.2017

Vërtet Ballkani do t’i jepet më shumë para nga BE, por a do t’i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke kërkon më pak skrupuj ndaj ...

Koço Kokëdhima: Rama nuk po na çon drejt Brukselit, por drejt Beogradit! Ai është anti-njerëzor, që denigron njerëzit ...

Gazeta Tema - 14.07.2017

Koço Kokëdhima akuzon qeverinë e drejtuar nga Edi Rama se nuk ka asnjë projekt europian për Shqipërinë. Sipas tij, me projektin për “Jugosllavinë e re”, Rama është gati ta çojë vendin drejt ...

Me Ramën rruga jonë për në Bruksel kalon nga Beogradi

Durres Lajm - 14.07.2017

Ish-deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima, akuzon qeverinë e drejtuar nga Edi Rama se nuk ka asnjë projekt europian për Shqipërinë dhe me projektin për “Jugosllavinë e re” është gati ta çojë vendin drejt ...

Pas Triestes ose ata që i pengojnë ekonomitë ballkanike?

Java News - 14.07.2017

Nga Ben Andoni Ka një hapësirë shumë të madhe të asaj që prezantohet në organizimet ndërkombëtare nga shtetet ballkanike dhe predispozitës së tyre reale për të ndryshuar.

Propagandimi i Zonës Rajonale Ekonomike, Kokëdhima:  Mallrat lëvizin pa doganë që në vitin 2007

Respublica - 14.07.2017

Kryeministri nuk kishtë sot argument më të mirë kundër komenteve se në Samitin e Triestes u sanksionua lidershipi serb në Ballkanin Perëndimor, sesa akuza e zakonshme për mediat.

Qytetarët i ‘turren’ për projektet e BE, Rama nuk ua ‘përton’ me përgjigjet…

Java News - 14.07.2017

Në profilin e tij kryeministri Edi Rama ka postuar të plotë video konferencë e bërë me gazetarët ku foli për investimet që vendi ynë do të fitojë në realizmin e projekteve të ndryshme, kjo pas ...

Samiti i Triestes përtej alibisë së europianizimit

Respublica - 14.07.2017

Deklarata përmbyllëse e Samitit të Triestes është e mbushur me fjalë të mira dhe optimiste. Duke e marrë zhvillimin e rajonit të Ballkanit Perëndimor në një konteskt teorik që i referohet përvojës ...

Pas Triestes ose ata që i pengojnë ekonomitë ballkanike?

Gazeta Tema - 14.07.2017

Nga Ben Andoni Ka një hapësirë shumë të madhe të asaj që prezantohet në organizimet ndërkombëtare nga shtetet ballkanike dhe predispozitës së tyre reale për të ndryshuar.

Integrimi i Ballkanit, mediet britanike: Shpresat po veniten

Flaka - 14.07.2017

Jehona e samitit të Triestes vazhdon, e këtë herë është “The Economist” që analizon marrëdhënien e BE-së me Ballkanin, pas takimit të rëndësishëm të konsideruar nga disa si parathënie të anëtarësimit ...

Angela Merkel takon Ramën, vlerëson progresin e Shqipërisë nën drejtimin e tij

SOT - 13.07.2017

Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë Samitit për Ballkanin Perëndimor në Trieste ka përgëzuar kryeministrin Edi Rama për udhëheqjen në mandatin e parë qeverisës në Shqipëri dhe për progresin që ...

Në Samitin në Trieste është arritur marrëveshje për investime mbi 500 milionë euro në Ballkanin Perëndimor

Portalb - 13.07.2017

Liderët e gjashtë shteteve ballkanike dhe homologët e tyre të Bashkimit Evropian u dakorduan sonte në takimin në Trieste për shtatë projekte të reja në lidhje me investime prej mbi 500 milionë euro.

Proçesi i Berlinit, Bushati: Të zbatohen projektet që kemi rënë dakord në letër

SOT - 13.07.2017

Ndërsa ishte i pranishëm në Samitin e Triestes, Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati e ndali theksin tek rëndësia e Traktatit mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke thënë se do të konkretizojë dy ...

Han: BE do ta financojë ndërtimin e hekurudhës nga Adriatiku përmes Maqedonisë deri në Bullgari

Idividi - 13.07.2017

Berlin, 12 korrik 2017 (MIA) - Bashkimi Evropian do ta financojë ndërtimin e hekurudhës nga korridori 8, që duhet t'i lidhë Detin Adriatik me Detin e Zi dhe do të kalojë përmes territorit të ...

Zaev: Samiti në Trieste dërgon mesazhe se do t'i afrohemi Evropës

Idividi - 13.07.2017

Trieste, 12 korrik 2017 (MIA) - Bashkimi Evropian duhet më drejtpërdrejt t'i ndihmojë rajonit që të përshpejtohet euro-integrimi i saj, vlerësoi kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev në emisionin ...

Zaev: Do të bashkëpunojmë për përparimin e rajonit dhe për perspektivat ndaj BE-së

Idividi - 13.07.2017

Trieste, 12 korrik 2017 (MIA) - Samiti në Trieste është me të vërtetë një ngjarje e rëndësishme për Republikën e Maqedonisë, sepse flet për perspektivat e tërë rajonit për Ballkanin Perëndimor ndaj ...

Merkel: Stabiliteti politik i Ballkanit do të thotë edhe stabilitet i jonë

Idividi - 13.07.2017

Trieste, 12 korrik 2017 (MIA) - Kancelarja gjermane Angela Merkel sot në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Trieste deklaroi se detyrë e Bashkimit Evropian është që ta afrojë rajonin "ngadalë, por ...

Në samitin në Trieste është arritur marrëveshje për investime mbi 500 milionë euro në Ballkanin Perëndimor

Idividi - 13.07.2017

Triste, 13 korrik 2017 (MIA) - Liderët e gjashtë shteteve ballkanike dhe homologët e tyre të Bashkimit Evropian u dakorduan sonte në takimin në Trieste për shtatë projekte të reja në lidhje me ...

Rama takon Macron në Trieste

Zhurnal - 13.07.2017

Rama takon Macron në Trieste Trieste, 13 korrik - Kryeministri Edi Rama është takuar edhe me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, gjatë samitit të Triestes që u mbajt dje në Itali.

VIDEO/ Samiti i Ballkanit Perëndimor, Rama takon presidentin francez, Marcon

SOT - 13.07.2017

Gjatë Samitit të Ballkanit Perëndimor në Trieste të Italisë, kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me Presidentin e Francës Emmanuel Macron. Lajmin e ka postuar vetë kryeministri në profilin e ...

Në Samitin në Trieste është arritur marrëveshje për investime mbi 500 milionë euro në Ballkanin Perëndimor

Almakos - 13.07.2017

Liderët e gjashtë shteteve ballkanike dhe homologët e tyre të Bashkimit Evropian u dakorduan sonte në takimin në Trieste për shtatë projekte të reja në lidhje me investime prej mbi 500 milionë euro.

KE: Samiti i Triestes konfirmoi perspektivën e Ballkanit në BE

Lajmi.net - 13.07.2017

Samiti në Trieste ishte një ngjarje e rëndësishme dhe e suksesshme që konfirmoi perspektiven e integrimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian dhe solli shtetet e kësaj ane të punojnë në ...

Firmoset marrëveshja historike në samitin e Triestes. Merkel përgëzon Ramën

Shqipmedia - 13.07.2017

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe ata të Bashkimit Europian firmosën një marrëveshje historik ekonomike, e cila do t’i hapë rrugën krijimit të një tregu të përbashkët në rajon.

Hoxhaj për Reuters: Kosova e shmangi unionin doganor

Almakos - 13.07.2017

Diskutimet e muajve të fundit pë formimin app jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të Ballkanit. Ministri Hoxhaj i ka thënë Reuters se qeveria e Kosovës ...

Hoxhaj për Reuters: Kosova e shmangi unionin doganor në Ballkan

Albeu.com - 13.07.2017

Diskutimet e muajve të fundit pë formimin app jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të Ballkanit . Ministri Enver Hoxhaj ka thënë Reuters se qeveria e ...

BE, 1.4 miliardë euro Ballkanit. Shqipëria përfituesja më e madhe – VIDEO

Shqipmedia - 13.07.2017

Bazuar në dokumentet zyrtare të Bashkimit Europian, Shqipëria do të jetë vendi i parë që do të përfitojë më shumë fonde nga BE, në krahasim me 5 vendet e tjera të rajonit të pranishme në samitin e ...

Koment: Asnjë arsye t'i rrahim shpatullat njëri-tjetrit

DW - 13.07.2017

Vërtet Ballkani do t'i jepet më shumë para nga BE, por a do t'i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke kërkon më pak skrupuj ndaj ...

Hoxhaj: Kosova e shmangu Unionin Doganor

Lajmi.net - 13.07.2017

Diskutimet e muajve të fundit pë formimin app jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të Ballkanit. Ministri Hoxhaj i ka thënë Reuters se qeveria e Kosovës ...

Rama-Makron: Një Samit inkurajues për ecurinë europiane të rajonit

Idividi - 13.07.2017

Trieste, 13 korrik 2017 (MIA) - Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, gjatë Samitit në Trieste ka realizuar një takim edhe me presidentin e Republikës së Francës, Emanuel Makron.

Merkel flet për stabilitet: Zhvillim Ballkanit për t’iu afruar BE-së

Top Channel - 13.07.2017

“Stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është stabilitet për ne”, deklaroi Kancelarja gjermane Angela Merkel, në përfundimin e samitit të Triestes. Ajo çfarë u nënkuptua në takimin e nivelit të lartë, ...

Gentiloni: Porta, e hapur për Ballkanin

Top Channel - 13.07.2017

Ministri i Jashtëm i Malit të Zi ishte ndër të parët që e hodhi idenë dhe të tjerët e mbështetën pas tij: samiti i Triestes dhe rezultatet e tij shënojnë një event të jashtëzakonshëm për Ballkanin ...

Ballkani - Përpara me bashkëpunim ekonomik

DW - 13.07.2017

Konferenca e Ballkanit Perëndimor e mbajtur në Trieste të mërkurën (12.07) me kancelaren Merkel e presidentin francez, Macron vlerësohet pozitivisht në mediat gjermane.

Merkel flet për stabilitet: Zhvillim Ballkanit për t’iu afruar BE

Portalb - 13.07.2017

Stabiliteti i Ballkanit perëndimor është stabilitet për ne, deklaroi kancelarja gjermane Angela Merkel në përfundimin e samitit të Triestes, shkruan Top Channel , njofton Portalb.mk .

Koment: A do t’i zgjidhin paratë e BE-së problemet e ballkanasve

Portalb - 13.07.2017

Vërtet Ballkani do t’i jepet më shumë para nga BE, por a do t’i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke kërkon më pak skrupuj ndaj ...

Mendjelehtësia e BE-së, po sakrifikon demokracinë për stabilitetin në Ballkan

Lajmi.net - 13.07.2017

Po, vërtet BE ofroi vërtet diçka më shumë: Do të ketë më shumë fonde madje edhe projekte konkrete në hapësirën infrastrukturore dhe transportit. Po, perspektiva e anëtarësimit u ripërtëri edhe një ...

Maleski: Me rëndësi për Maqedoninë është lidhja me Sofjen dhe Tiranën

Zhurnal - 13.07.2017

Maleski: Me rëndësi për Maqedoninë është lidhja me Sofjen dhe Tiranën Shkup, 13 korrik Zhurnal.mk - Vetëm mbështetje dhe reagime pozitive vijnë nga Triesta, ku delegacioni i kryesuar nga kryeministri ...

Lidhja e Maqedonisë me Sofjen dhe Tiranën është e një rëndësie të veçantë, thotë Maleski

Lajm - 13.07.2017

Vetëm mbështetje dhe reagime pozitive vijnë nga Triesta, ku delegacioni i kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev ka marrë pjesë në samitin e katërt të rregullt të Procesit të Berlinit që e organizon ...

Lidhja e Maqedonisë me Sofjen dhe Tiranën është e një rëndësie të veçantë, thotë Maleski

Almakos - 13.07.2017

Vetëm mbështetje dhe reagime pozitive vijnë nga Triesta, ku delegacioni i kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev ka marrë pjesë në samitin e katërt të rregullt të Procesit të Berlinit që e organizon ...

Marrëveshje historike në Samitin e Triestes

Almakos - 13.07.2017

13 July Në Samitin e Triestes gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor miratuan Planin shumëvjeçar të veprimit në një Hapësirë Rajonale Ekonomike në Ballkanin Perëndimor.

Shtypi gjerman: BE mos ta harrojë Ballkanin

Top Channel - 13.07.2017

Notat e skepticizmit përpara Samitit të Triestes nuk munguan në shtypin gjerman. Por në përfundim të konferencës, mediet atje japin vlerësime pozitive.

Zona ekonomike, ekspertët: Paradhoma për në BE, vetëm një mjet

Top Channel - 13.07.2017

Për Ardian Civicin, në samitin e Triestes Bashkimi Europian përcolli një mesazh të qartë për vendet e Ballkanit perëndimor. “Që integrimi i vendeve të Ballkanit do kalojë në dy faza.

“Le Temp”: Ballkani në Trieste fitoi vetëm një zonë të përbashkët ekonomike

Portalb - 13.07.2017

Liderët e Shqipërisë, Malit të Zi, Serbisë, Bosnjë e Hercegovinës, Maqedonisë dhe Kosovës u takuan në niveli më të lartë në Trieste, por nuk morën asnjë rekomandim të fuqishëm nga BE-ja për vazhdimin ...

Bashkimi ekonomik i Ballkanit, i pafavorshëm për Kosovën

Evropaelire - 13.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë , mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në ...

“Le Temp”: Ballkani në Trieste fitoi vetëm një zonë të përbashkët ekonomike

Almakos - 13.07.2017

Liderët e Shqipërisë, Malit të Zi, Serbisë, Bosnjë e Hercegovinës, Maqedonisë dhe Kosovës u takuan në niveli më të lartë në Trieste, por nuk morën asnjë rekomandim të fuqishëm nga BE-ja për vazhdimin ...

Shtypi gjerman: BE mos ta harrojë Ballkanin

Zhurnal - 13.07.2017

Shtypi gjerman: BE mos ta harrojë Ballkanin Shkup, 13 korrik - Notat e skepticizmit përpara Samitit të Triestes nuk munguan në shtypin gjerman. Por në përfundim të konferencës, mediet atje japin ...

Havolli: S’ka Jugosllavi të re, marrëveshja e Triestes e favorshme për Kosovën

Lajmi.net - 13.07.2017

Sokol Havolli, Këshilltari i Kryeministrit në largim të Kosovës Isa Mustafës, në një bisedë për Gazetën Express ka folur për planin e veprimit për hapësirën ekonomike rajonale të miratuar nga BE dhe ...

Gërxhaliu: Bashkimi ekonomik i Ballkanit, i pafavorshëm për Kosovën

Lajmi.net - 13.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë, mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në Bashkimin ...

Pak shpresa për integrim të shpejtë të Ballkanit në Bashkimin Evropian

Almakos - 13.07.2017

Konceptuar si një instrument për mbajtjen e Ballkanit të angazhuar gjatë një periudhe disavjeçare gjatë së cilës nuk priten anëtarësime të reja në BE, samiti i nivelit të lartë në Trieste duket se ...

Hoxhaj për Reuters: Kosova e shmangu unionin doganor

Gazeta Express - 13.07.2017

Diskutimet e muajve të fundit pë formimin app jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të ...

Hoxhaj: Kosova e shmangi unionin doganor

Telegrafi - 13.07.2017

Diskutimet e muajve të fundit për formimin apo jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të Ballkanit. Ministri Hoxhaj i ka thënë Reuters se qeveria e ...

Hoxhaj për Reuters: Kosova e shmangi unionin doganor

Zeri - 13.07.2017

Diskutimet e muajve të fundit pë formimin app jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të Ballkanit. Ministri Hoxhaj i ka thënë Reuters se qeveria e Kosovës ...

BE - Ballkanit Perëndimor: Plotësoni kushtet ju, i plotësojmë edhe ne

Koha.net - 13.07.2017

Samiti në Trieste ka qenë ngjarje e rëndësishme dhe e suksesshme i cili ka konfirmuar perspektivën e integrimit të Ballkanit Perëndimor dhe që bëri një punë të përbashkët në projekte, ka kumtuar ...

Rama takohet me Presidentin francez Emmanuel Macron

RTSH - 13.07.2017

Gjatë qëndrimit në Trieste ku u mbajt Samiti mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian kryeministri Edi Rama pati një takim të veçantë me Presidentin francez Emmanuel Macron.

Hoxhaj për Reuters: Kosova shmangu unionin doganor

Koha.net - 13.07.2017

Diskutimet e muajve të fundit për formimin apo jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të Ballkanit. Ministri Hoxhaj i ka thënë Reuters se qeveria e ...

Jugosllavia e re? Plani Marshall? Samiti i Triestes ishte modest

Mapo - 13.07.2017

Samiti i Triestes, i pritur me shumë debat nga vendet e Ballkanit, nuk ishte ai që priste shumëkush. I trumbetuar me terma të mëdha si ‘Plani i ri Marshall’, ai nuk përcaktoi diçka konkrete.

Merkel flet për stabilitet: Zhvillim Ballkanit për t’iu afruar BE

Mapo - 13.07.2017

Stabiliteti i Ballkanit perëndimor është stabilitet për ne, deklaroi kancelarja gjermane Angela Merkel në përfundimin e samitit të Triestes. Ajo çfarë u nënkuptua në takimin e nivelit të lartë, ...

A do t’i zgjidhin paratë e BE-së problemet e ballkanasve?

Gazeta Express - 13.07.2017

Vërtet Ballkanit do t'i jepet më shumë para nga BE-ja, por a do t'i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke e Deutsche Welles kërkon më pak ...

Rama takon Macron në Trieste, Samiti - inkurajues për rajonin dhe Shqipërinë

Koha.net - 13.07.2017

Tiranë, 13 korrik – Kryeministri Edi Rama, gjatë Samitit të Triestes ka pasur një takim edhe me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Rama ka postuar në Facebook një video me disa pamje nga takimi ...

Rama takon Macron nл Trieste, Samiti - inkurajues pлr rajonin dhe Shqipлrinл

Botasot - 13.07.2017

Kryeministri Edi Rama, gjatë Samitit të Triestes ka pasur një takim edhe me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Rama ka postuar në Facebook një video me disa pamje nga takimi me Presidentin ...

Asnjë arsye t’ia rrahim shpatullat njëri-tjetrit

Telegrafi - 13.07.2017

Adelheid Feilcke Po, vërtet BE ofroi vërtet diçka më shumë: Do të ketë më shumë fonde madje edhe projekte konkrete në hapësirën infrastrukturore dhe transportit.

Samiti i Triestes: Çfarë ndodhi me “Jugosllavinë e re”

Gazeta Express - 13.07.2017

Në Samitin BE – Vendet e Ballkanit Perëndimor, që u mbajt dje në Trieste të Italisë, është miratuar edhe një plan veprimi për bashkëpunim ekonomik rajonal.

Trieste, Rama takohet me Macron… dhe një foto-galeri nga Samiti

Mapo - 13.07.2017

Foto 1 nga 34 Gjatë samitit të Triestet, Kryeministri Edi Rama është takuar edhe me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Kryeministri Rama publikoi në “Facebook” momente nga takimi, ndërsa shkroi: ...

Zona ekonomike, Civici: Paradhoma për në BE, vetëm një mjet

Mapo - 13.07.2017

Për Ardian Civicin, në samitin e Triestes Bashkimi Europian përcolli një mesazh të qartë për vendet e Ballkanit perëndimor. “Që integrimi i vendeve të Ballkanit do kalojë në dy faza.

Bashkimi ekonomik i Ballkanit, i pafavorshëm për Kosovën

Telegrafi - 13.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë, mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në Bashkimin ...

Bashkimi ekonomik i Ballkanit, i pafavorshëm për Kosovën

Koha.net - 13.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë, mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në Bashkimin ...

Havolli: S’ka Jugosllavi të re, marrëveshja e Triestes e favorshme për Kosovën

Gazeta Express - 13.07.2017

Sokol Havolli, Këshilltari i Kryeministrit në largim të Kosovës Isa Mustafës, në një bisedë për Gazetën Express ka folur për planin e veprimit për hapësirën ekonomike rajonale të miratuar nga BE dhe ...

Bashkimi ekonomik i Ballkanit shihet i pafavorshëm për Kosovën

Gazeta Express - 13.07.2017

Samiti i vendeve të Ballkanit Perëndimor, i mbajtur më 12 korrik në Trieste të Italisë, mund të konsiderohet si ngjarja kryesore e vitit 2017 për vendet e rajonit që aspirojnë integrimin në Bashkimin ...

Pak shpresa për integrim të shpejtë të Ballkanit në Bashkimin Evropian

Telegrafi - 13.07.2017

Konceptuar si një instrument për mbajtjen e Ballkanit të angazhuar gjatë një periudhe disavjeçare gjatë së cilës nuk priten anëtarësime të reja në BE, samiti i nivelit të lartë në Trieste duket se ...

Samiti i Triestes/ Rama takohet me Presidentin francez, Macron

Java News - 13.07.2017

Gjatë samitit të Triestet, Kryeministri Edi Rama është takuar edhe me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Kryeministri Rama publikoi në “Facebook” momente nga takimi, ndërsa shkroi: “Në Trieste ...

Nënshkruhet marrëveshja për transport në Ballkanin Perëndimor

Flaka - 13.07.2017

Liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe ata të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar të mërkurën në Trieste të Italisë, Traktatin e Komunitetit të Transportit për vendet e Ballkanit Perëndimor.

FOTOT/ Samiti i Triestes, për çfarë ranë dakord kryeministrat e Ballkanit

Java News - 13.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme mori pjesë në Samitin e Triestes për Ballkanin Perëndimor, si etapa e radhës e Procesit të Berlinit, në vazhdën e samiteve të organizuara në Berlin (2014), Vjenë (2015) ...

Financimi i projekteve në Samitin e Triestes. Serbia merr 1.75 mld euro nga Banka Europiane e Investimeve

Respublica - 13.07.2017

Ka një lloj gare mediatike për të kuptuaar nivelin e financimit të projekteve nga BE-ja për vendet e Ballkanit Perëndimor që morën pjesë në Samitin e Triestes.

Suksesi “i madh” i samitit të Triestes i përkthyer në shifra

Respublica - 13.07.2017

Samiti i Triestes që u prezantua si një hap bujar i Europës për të afruar Ballkanin në gjirin e saj, u shërbeu liderëve të rajonit për të treguar se vizioni i tyre ka mbështetjen e Brukselit dhe ...

SAMITI I TRIESTES/ Merkel dhe Gentiloni: Zhvillim ekonomik për Ballkanin!

Java News - 13.07.2017

Stabiliteti i Ballkanit perëndimor është stabilitet për ne, deklaroi kancelarja gjermane Angela Merkel në përfundimin e samitit të Triestes. Ajo çfarë u nënkuptua në takimin e nivelit të lartë, ...

Merkel flet për stabilitet: Zhvillim Ballkanit për t’iu afruar BE-së

Flaka - 13.07.2017

“Stabiliteti i Ballkanit Perëndimor është stabilitet për ne”, deklaroi Kancelarja gjermane Angela Merkel, në përfundimin e samitit të Triestes. Ajo çfarë u nënkuptua në takimin e nivelit të lartë, ...

Asnjë arsye t’i rrahim shpatullat njëri-tjetrit

Gazeta Tema - 13.07.2017

Vërtet Ballkani do t’i jepet më shumë para nga BE, por a do t’i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke kërkon më pak skrupuj ndaj ...

Asnjë arsye t'i rrahim shpatullat njëri-tjetrit

Respublica - 13.07.2017

Adelheid Feilcke Po, vërtet BE ofroi vërtet diçka më shumë: Do të ketë më shumë fonde madje edhe projekte konkrete në hapësirën infrastrukturore dhe transportit.

Samiti i Triestes jep pak shpresa për integrim të shpejtë të Ballkanit në Bashkimin Europian

Gazeta Tema - 13.07.2017

Konceptuar si një instrument për mbajtjen e Ballkanit të angazhuar gjatë një periudhe disavjeçare gjatë së cilës nuk priten anëtarësime të reja në BE, samiti i nivelit të lartë në Trieste duket se ...

Samiti i Triestes i bashkon liderët e disa shteteve të BE-së dhe kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor

Kosova Live - 13.07.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori sot pjesë në Samitin e Triestes ku ishin të pranishëm liderët e disa shteteve të BE-së dhe kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Në samitin në Trieste është arritur marrëveshje për investime mbi 500 milionë euro në Ballkanin Perëndimor

Republika - 13.07.2017

Liderët e gjashtë shteteve ballkanike dhe homologët e tyre të Bashkimit Evropian u dakorduan sonte në takimin në Trieste për shtatë projekte të reja në lidhje me investime prej mbi 500 milionë euro.

Samiti në Trieste mbledh liderët e BE-së dhe të Ballkanit

Evropaelire - 12.07.2017

Një samit në Trieste të Italisë do të mbledhë sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE.

Sot do të nis samiti i shefave të Qeverive të Ballkanit Perëndimor në Trieste të Italisë

Almakos - 12.07.2017

Samiti i Ballkanit Perëndimor 2017 që sot do të mbahet në Trieste të Italise do të shërbejë si një rast i rëndësishëm për të punuar së bashku në forcimin e mundësive konkrete duke nxitur ...

Vendet e Ballkanit - Fëmijët e njerkës për BE?

DW - 12.07.2017

Të mërkurën (12.07) fillon samiti i Ballkanit në Trieste. Krahas krerëve nga Ballkani marrin pjesë edhe kancelarja Merkel dhe presidenti francez, Macron.

Bekteshi në Trieste në Konferencën për Ballkanin Perëndimor

Idividi - 12.07.2017

Shkup, 11 korrik 2017 (MIA) - Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi do të udhëtojë për në Trieste, ku nesër do të marrë pjesë në Konferencën e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor, si pjesë e ...

Kryeministi Zaev do ta kryesojë delegacionin e Maqedonisë në Samitin e Triestes

Almakos - 12.07.2017

Kryeministri Zoran Zaev do ta kryesojë delegacionin e lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE-Ballkani Perëndimor” në kuadër të procesit të Berlinit që do të mbahet sot në Trieste.

Zaev: Nga Trieste po dërgohen porosi inkurajuese se do t’i afrohemi Evropës

Portalb - 12.07.2017

15:33 – “Bashkimi Evropian patjetër në mënyrë më direkte t’i ndihmojë rajonit që të përshpejtohet euro-integrimi i saj ndërkaq Samiti në Trieste dërgon porosi inkurajuese se do të afrohemi drejt ...

Zaev do ta kryesojë delegacionin e Maqedonisë në Samitin e Triestes

Ina - 12.07.2017

Kryeministri Zoran Zaev do ta kryesojë delegacionin e lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE-Ballkani Perëndimor” në kuadër të procesit të Berlinit që do të mbahet sot në Trieste.

Vendet e Ballkanit – Fëmijët e njerkës për BE?

Lajmi.net - 12.07.2017

Të mërkurën (12.07) fillon samiti i Ballkanit në Trieste. Krahas krerëve nga Ballkani marrin pjesë edhe kancelarja Merkel dhe presidenti francez, Macron.

Samiti në Trieste mbledh liderët e BE-së dhe të Ballkanit

Portalb - 12.07.2017

Një samit në Trieste të Italisë do të mbledhë sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE, shkruan REL .

Zaev dhe një delegacion qeveritar sot do të marrin pjesë në Samitin e Triestes

Lajm - 12.07.2017

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, do ta kryesojë një delegacion të lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE – Ballkani Perëndimor” në kuadër të Procesit të Berlinit, që do ...

Ambasadori Greiçevci paralajmëron samitin e ardhshëm në Londër (Foto)

Lajmi.net - 12.07.2017

Ambasadori i Kosovës në Britani të Madhe, Lirim Greiçevci, ka paralajmëruar samitin e radhës të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet në Londër, në vitin e ardhshëm.

Kryeministri Zaev dhe një delegacion qeveritar në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Trieste

Zhurnal - 12.07.2017

Kryeministri Zaev dhe një delegacion qeveritar në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Trieste Shkup, 12 korrik - Kryeministri i Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, do ta kryesojë një delegacion të ...

Alfano: Vendet e Ballkanit Perendimor janë pjesë e Evropës

Almakos - 12.07.2017

Ministri italian i Punëve të Jashtme, Angelino Alfano, në prag të Samitit të Ballkanit Perëndimor në Trieste të Italisë, theksoi se mesazhi më i rëndësishëm i Samitit është se Ballkani Perëndimor ...

Merkel shpalos sot planin “Berlin Plus” për Ballkanin e trazuar

Ina - 12.07.2017

Një samit në Trieste të Italisë do të mbledhë sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE.

Samiti i Triestes, Hahn: Duhet zhvillimi ekonomik i Ballkanit

Top Channel - 12.07.2017

Në Trieste të Italisë janë mbledhur sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Europian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE.

Sot do të nis samiti i shefave të Qeverive të Ballkanit Perëndimor në Trieste të Italisë

Shqipmedia - 12.07.2017

Samiti i Ballkanit Perëndimor 2017 që sot do të mbahet në Trieste të Italise do të shërbejë si një rast i rëndësishëm për të punuar së bashku në forcimin e mundësive konkrete duke nxitur ...

Han: Brukseli dëshiron që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian

Portalb - 12.07.2017

“Brukseli dëshiron që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian dhe njëra nga arsyet kryesore për këtë është që të rinjtë të qëndrojnë në vendet e tyre dhe të mos i ...

Arsovska: LOE mbështet pjesëmarrjen e përbashkët rajonale për integrim në BE

Lajm - 12.07.2017

Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike të Maqedonisë, Daniella Arsovska merr pjesë në Samitin e vendeve nga Ballkanit Perëndimor që këtë vit mbahet në Trieste, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Han: Brukseli dëshiron që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të BE-së

Lajmi.net - 12.07.2017

Brukseli dëshiron që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian dhe njëra nga arsyet kryesore për këtë është që të rinjtë të qëndrojnë në vendet e tyre dhe të mos i ...

Arsovska: Ngjarje e përbashkët rajonale për integrim në BE

Idividi - 12.07.2017

Shkup, 12 korrik 2017 (MIA) - Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike të Maqedonisë, Daniella Arsovska merr pjesë në Samitin e vendeve nga Ballkanit Perëndimor që këtë vit mbahet në Trieste.

Samit për Ballkanin Perëndimor në Trieste

Idividi - 12.07.2017

Trieste, 12 korrik 2017 (MIA) - Bashkëpunimi në infrastrukturë, komunikacion dhe energjetikë dhe mundësitë për stimulimin e rritjes ekonomike përmes lidhjes së këtyre sferave me qëllim të përafrimit ...

Arsovska: LOE mbështet pjesëmarrjen e përbashkët rajonale për integrim në BE

Almakos - 12.07.2017

Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike të Maqedonisë, Daniella Arsovska merr pjesë në Samitin e vendeve nga Ballkanit Perëndimor që këtë vit mbahet në Trieste, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Arsovska: Ngjarje e përbashkët rajonale për integrim në BE

Zhurnal - 12.07.2017

Arsovska: Ngjarje e përbashkët rajonale për integrim në BE Shkup, 12 korrik- Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike të Maqedonisë, Daniella Arsovska merr pjesë në Samitin e vendeve nga Ballkanit ...

Merkel shpalos sot planin “Berlin Plus” për Ballkanin e trazuar

Lajmi.net - 12.07.2017

Një samit në Trieste të Italisë do të mbledhë sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE Samiti në Trieste është tubimi i ...

Zhvillim ndaras apo së bashku?

Ina - 12.07.2017

Tre vjet më parë, Angela Merkel nisi një proces të ri për të sjellë Ballkanin në Bashkimin Evropian. Pavarësisht nga një raund tjetër bisedimesh këtë javë, anëtarësimi në BE është më i dukshëm se ...

Traktatet e Triestes, Bushati: Për transportet dhe energjinë

Top Channel - 12.07.2017

Samiti i Triestes për vendet e Ballkanit Perëndimor, vazhdimësi e samiteve të mëparshme, sipas ministrit të Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, pritet të konkretizojë dy nisma të rëndësishme.

Han: Brukseli i do shtetet e Ballkanit Perëndimor në BE

Idividi - 12.07.2017

Trieste, 12 korrik 2017 (MIA) - Brukseli dëshiron që shtetet nga Ballkani Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian, ndërkaq një nga shkaqet kryesore është që të rinjtë të mbahen në shtetet e ...

Han: BE dëshiron të investojë në Ballkanin perëndimor një miliardë euro

Idividi - 12.07.2017

Berlin, 12 korrik 2017 (MIA) - Bashkimi Evropian dëshiron të investojë në vitet në vijim rreth një miliardë euro në shtetet e Ballkanit Perëndimor, deklaroi komisari evropian për zgjerim, Johanes Han.

Samiti në Trieste: Një treg për gjithë Ballkanin?!

Lajmi.net - 12.07.2017

Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, shprehu besimin se liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të konfirmojnë formimin e një hapësire rajonale ekonomike.

Merkel shpalos sot planin “Berlin Plus” për Ballkanin e trazuar

Lajm - 12.07.2017

Një samit në Trieste të Italisë do të mbledhë sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE.

Në Trieste "Rama Style", kryeministri habit me veshjen e tij (Foto/Video)

Zhurnal - 12.07.2017

Në Trieste "Rama Style", kryeministri habit me veshjen e tij (Foto/Video) Trieste, 12 korrik - Kryeminstri i Shqipërisë, Edi Rama mbërriti në Trieste, ku po merr pjesë në samitin e vendeve të ...

Hahn vërejtje Kosovës dhe Malit të Zi në Trieste: Po gaboni për tregun e përbashkët rajonal

Lajmi.net - 12.07.2017

Bashkimi Evropian po synon të formojë një treg të përbashkët në Ballkanin Perëndimor. Lidhur me mundësitë e realizimin të këtij procesi, në Trieste të Italisë është duke u mbajtur Forumi i punës, në ...

Hoxhaj në Trieste: Shoqëria civile mund ta ndihmojë zgjidhjen e problemeve historike të Ballkanit

Lajmi.net - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në Forumin e Shoqërisë Civile, që u mbajt në margjina të Samitit të Triestes me vendet e Ballkanit.

Hoxhaj nga Trieste: Shoqëria civile në Serbi të favorizojë njohjen e Kosovës

Albeu.com - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës , Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në Forumin e Shoqërisë Civile , që u mbajt në kuadër të Samitit të Triestes me vendet e Ballkanit.

Han: BE do ta financojë ndërtimin e hekurudhës nga Adriatiku përmes Maqedonisë deri në Bullgari

Portalb - 12.07.2017

Bashkimi Evropian do ta financojë ndërtimin e hekurudhës nga korridori 8, që duhet t’i lidhë Detin Adriatik me Detin e Zi dhe do të kalojë përmes territorit të Maqedonisë deklaroi eurokomisari për ...

Hoxhaj në Trieste: Shoqëria civile mund ta ndihmojë zgjidhjen e problemeve historike të Ballkanit

Almakos - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në Forumin e Shoqërisë Civile, që u mbajt në margjina të Samitit të Triestes me vendet e Ballkanit.

Takimi Zaev - Bërnabiq në Trieste

Zhurnal - 12.07.2017

Takimi Zaev - Bërnabiq në Trieste Trieste, 12 korrik - Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Zoran Zaev sot në Trieste, ku po mbahet Samiti për Ballkanin Perëndimor, u takua me ...

Zaev: Samiti i Triestes, sinjal i mirë i BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor

Albeu.com - 12.07.2017

"Bashkimi Evropian duhet që në mënyrë më të drejtpërdrejtë të ndihmojë vendet e rajonit që të përshpejtohet integrimi i tyre sa më i shpejtë në strukturat euro-atlantike", është shprehur sot ...

Mustafa takohet me komisioneren e BE-së për Transport

Lajmi.net - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë, Isa Mustafa, para fillimit të Samitit të Triestes, ka zhvilluar një takim bilateral me komisioneren e BE-së për Transport, Violeta Bulc.

Samiti i Triestes: Nis takimi i Kryeministrave

Lajmi.net - 12.07.2017

Ka nisur Samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Trieste. Kryeministri në detyrë Mustafa përfaqëson Kosovën dhe në tavolinën qendrore është ulur përballë kancelares gjermane Merkel dhe ka në ...

“Kosova dhe Mali i Zi gabuan për tregun e përbashkët rajonal”

LajmiFundit - 12.07.2017

Bashkimi Evropian po synon të formojë një treg të përbashkët në Ballkanin Perëndimor. Lidhur me mundësitë e realizimin të këtij procesi, në Trieste të Italisë është duke u mbajtur Forumi i punës, në ...

Han flet për një treg ballkanik prej 20 milionë banorësh (VIDEO)

Almakos - 12.07.2017

Brukseli dëshiron që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian dhe njëra nga arsyet kryesore për këtë është që të rinjtë të qëndrojnë në vendet e tyre dhe të mos i ...

Samitin e Triestës, Ministri i Ekonomisë Bekteshi ka kërkuar përkrahjen e plotë Evropiane

Zhurnal - 12.07.2017

Samitin e Triestës, Ministri i Ekonomisë Bekteshi ka kërkuar përkrahjen e plotë Evropiane Shkup, 12 korrik- Të martën në Triestë të Italisë u mbajt Samit i 4 i ashtuquajtur si proces Berlinit ...

Financime nga BE për Ballkanin Perëndimor, Shqipëria e para në listë për 2017

SOT - 12.07.2017

Shqipëria është vendi i cili ka përfituar më shumë fonde nga BE nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor. Kjo thuhet në një numër dokumentash zyrtarë të Bashkimit Europian.

Hoxhaj në Samitin e Triestes: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit parakusht për integrim

Lajmi.net - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në Trieste.

Hoxhaj në Samitin e Triestes: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit, parakusht për integrim

Almakos - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në Trieste.

Mustafa: Sektori privat do të fuqizohet

Lajmi.net - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa tha se qeveria e ardhshme e Kosovës do të vazhdojë rrugën e bashkëpunimit me parterët dhe institucionet për të pasur zhvillim më të madh ekonomik.

Zaev: Maqedonia është fituese e madhe nga samiti i Triestit

Zhurnal - 12.07.2017

Zaev: Maqedonia është fituese e madhe nga samiti i Triestit Trieste, 12 korrik - Samiti në Trieste është me të vërtetë një ngjarje e rëndësishme për Republikën e Maqedonisë, sepse flet për ...

Mustafa: Kosova mund të përfitojë nga fondet e BE-së

Almakos - 12.07.2017

Kryeministri në largim i Kosovës, Isa Mustafa, i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes, ka thënë se takimet që ka zhvilluar janë të një rëndësie të veçantë, pasi është një prezencë e shteteve më ...

Rama në Samitin e Triestes, kujton kongresin e parë mbarëkombëtar të shqiptarëve në 1913

SOT - 12.07.2017

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Samitin e Triestes, por nuk e ka lënë mënjanë as rubrikën e përditshme “Amarcord” duke e lidhur me Samitin. Rama sjell në kujtesë Triesten e kongresit të parë ...

Mustafa optimist: Kosova mund të përfitojë nga fondet e BE-së

Albeu.com - 12.07.2017

Kryeministri në largim i Kosovës, Isa Mustafa , i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes, ka deklaruar se takimet që ka zhvilluar janë të një rëndësie të veçantë, pasi është një prezencë e shteteve ...

Mustafa kërkon nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina të eliminojnë barrierat

Lajmi.net - 12.07.2017

Kryeministri në largim, Isa Mustafa ka marrë pjesë sot në Samitin e Triestes së bashku me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në këtë Samit, Mustafa ka theksuar përkushtimin e Kosovës ...

Përfundon Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor në Trieste, nënshkruhet një marrëveshje

Lajmi.net - 12.07.2017

Me nënshkrimin e Marrëveshjes për Unionin Transportues sonte në Triestë ka përfunduar Samiti i 4-të i Liderëve të Ballkanit Perëndimor, i cili organizohet në kuadër të Procesit të Ballkanit.

Zaev nga Trieste: Do të bashkëpunojmë për perspektivat ndaj BE-së

Albeu.com - 12.07.2017

Samiti në Trieste është me të vërtetë një ngjarje e rëndësishme për Republikën e Maqedonisë, sepse flet për perspektivat e tërë rajonit për Ballkanin Perëndimor ndaj Bashkimit Evropian, por edhe për ...

Nënshkruhet marrëveshja për transport në Ballkanin Perëndimor

Evropaelire - 12.07.2017

Liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe ata të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar të mërkurën në Triste të Italisë, marrëveshjen për Unionin e përbashkët të transportit.

Huqja e Edi Ramës me “adidas” në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor (Foto/Video)

Lajmi.net - 12.07.2017

Takimi i nivelit të lartë të Triestes zhvillohet në vazhdën e Procesit të Berlinit, nisma që mori jetë në 2014-n, me iniciativë të kancelares gjermane, Angela Merkel.

Mustafa: Selia e Traktatit të transportit ballkanik të jetë në Kosovë

Evropaelire - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa, ka propozuar që Traktati i Komunitetit të Transportit për vendet e Ballkanit Perëndimor, i nënshkruar të mërkurën në tristë të Italisë, ta ketë selinë ...

Firmoset marrëveshja historike në samitin e Triestes. Merkel përgëzon Ramën

Top Channel - 12.07.2017

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe ata të Bashkimit Europian firmosën një marrëveshje historik ekonomike, e cila do t’i hapë rrugën krijimit të një tregu të përbashkët në rajon.

Samiti i Triestes, Rama takohet me Macron

Top Channel - 12.07.2017

Gjatë samitit të Triestet, Kryeministri Edi Rama është takuar edhe me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Kryeministri Rama publikoi në “Facebook” momente nga takimi, ndërsa shkroi: “Në Trieste ...

Kryeministri i Italisë: BE-ja të jetë e hapur për Ballkanin Perëndimor ose do rritet ndikimi i Rusisë në rajon

Lajmi.net - 12.07.2017

Kryeministri i Italisë, Paolo Gentiloni ka paralajmëruar Bashkimin Evropian se do të jetë në rrezik nëse vazhdon ta lë jashtë Ballkanin Perëndimor. Gjatë Samitit në Trieste, ai ka thënë se BE duhet ...

Sot në Trieste të Italisë Samiti i shefave të Qeverive të Ballkanit Perëndimor

Gazeta Express - 12.07.2017

Samiti i Ballkanit Perëndimor 2017 që sot do të mbahet në Trieste të Italise do të shërbejë si një rast i rëndësishëm për të punuar së bashku në forcimin e mundësive konkrete duke nxitur ...

Sot do të nis samiti i shefave të Qeverive të Ballkanit Perëndimor në Trieste të Italisë

Telegrafi - 12.07.2017

Samiti i Ballkanit Perëndimor 2017 që sot do të mbahet në Trieste të Italise do të shërbejë si një rast i rëndësishëm për të punuar së bashku në forcimin e mundësive konkrete duke nxitur ...

Merkel shpalos sot planin “Berlin Plus” për Ballkanin e trazuar

Koha.net - 12.07.2017

Një samit në Trieste të Italisë do të mbledhë sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Evropian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE.

Angelino Alfano: Qytetarë të Ballkanit, vendi juaj është në Europë!

Ora news - 12.07.2017

“Qytetarë të Ballkanit vendi juaj është në Europë”, me këto fjalë e ka sintetizuar qëllimin e Samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor, Ministri i Jashtëm italian Angelino Alfano, në konferencën e ...

Diskutimet për krizën e emigrantëve do të mbahen në anijen ushtarake

Ora news - 12.07.2017

Nga zyra e shtypit e Samitit të Triestes mësohet se takimi trepalësh mes Kancelares gjermane Merkel, Presidentit francez Macron e kryeministrit italian Paolo Gentiloni do të zhvillohet në ora 15:00 ...

Flessenkemper: BE s’mund të paramendojë që Thaçi e Vuçiq të bëjnë ligje për 500 milionë evropianë

Koha.net - 12.07.2017

Të mërkurën (12.07) fillon samiti i Ballkanit në Trieste. Krahas krerëve nga Ballkani marrin pjesë edhe kancelarja Merkel dhe presidenti francez, Macron.

Flessenkemper: BE s’mund të paramendojë që Thaçi e Vuçiq të bëjnë ligje për 500 milionë evropianë

Gazeta Express - 12.07.2017

Të mërkurën (12.07) fillon samiti i Ballkanit në Trieste. Krahas krerëve nga Ballkani marrin pjesë edhe kancelarja Merkel dhe presidenti francez, Macron.

Alfano: Vendet e Ballkanit Perëndimor janë pjesë e Evropës

Koha.net - 12.07.2017

Ministri italian i Punëve të Jashtme, Angelino Alfano, në prag të Samitit të Ballkanit Perëndimor në Trieste të Italisë, theksoi se mesazhi më i rëndësishëm i Samitit është se Ballkani Perëndimor ...

Nis Forumi i Biznesit në Trieste, Shqipëria përfaqësohet me Ekonomin

Ora news - 12.07.2017

Nis në Trieste të Italisë Forumi i biznesit të vendeve të Ballkanit Perëdimor i cili mbahet në kuadër të Samitit europian për 6 vendet ballkanike të këtij territori.

Arsovska: LOE mbështet pjesëmarrjen e përbashkët rajonale për integrim në BE

Telegrafi - 12.07.2017

Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike të Maqedonisë, Daniella Arsovska merr pjesë në Samitin e vendeve nga Ballkanit Perëndimor që këtë vit mbahet në Trieste, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Samiti i Triestes, liderët diskutojnë sot për projektet rajonale të Ballkanit

Ora news - 12.07.2017

Krerët e 13 shteteve dhe qeverive nga Ballkani Perëndimor, Gjermania, Franca dhe Italia si vend pritës janë mbledhur sot në Trieste në kuadër të samitit të katërt që organizohet si vazhdim i procesit ...

Nis samiti i liderëve të BE e Ballkanit Perendimor në Trieste

ABC News - 12.07.2017

Ka nisur sot në Trieste të Italisë samiti i udhëheqësve të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian. Liderët diskutojnë për mënyrat e integrimit të rajonit në Bashkimin Europian.

Nisen sot punimet e Samitit të Ballkanit Perëndimor në Trieste

RTSH - 12.07.2017

“Perspektiva europiane e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor, nismat rajonale, shteti i së drejtës dhe mirëqeverisja si dhe lufta kundër terrorizmit dhe radikalizimit, do të jenë çështjet e diskutimit ...

BE-Ballkan, në Trieste marrëveshja për Zonën Ekonomike Rajonale

VOA - 12.07.2017

Krerët e shteteve dhe të qeverive të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor u mblodhën të mërkurën në Takimin e Nivelit të Lartë të Triestes, një tjetër etapë e Procesit të Berlinit, nismë e cila ...

Samiti i Triestes, BE: Duhet zhvillimi ekonomik i Ballkanit

Mapo - 12.07.2017

Në Trieste të Italisë mblidhen sot udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor dhe të Bashkimit Europian, për të diskutuar mënyrat e integrimit të rajonit në BE.

Samiti i Triestes: 250 mln euro për energjinë dhe infrastrukturën, por ne nuk kemi asnjë projekt

Mapo - 12.07.2017

Monitor Bashkimi Europian do të akordojë për gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, një fond prej 250 milionë eurosh, nga të cilat një pjesë do të jepet në formën e grantit dhe një pjesë si kredi.

Samiti i Triestes, Bushati: Ballkani, të vazhdojë bashkëpunimin politik (Video)

BalkanWeb - 12.07.2017

TRIESTE- Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati nga Samiti i Triestes deklaroi se Ballkani duhet të vazhdojë bashkëpunimin politik. Kryediplomati shqiptar tha se mmbështetja e Komisionit Europian është e ...

Die Welt për Samitin e Triestes: Brukseli po synon krijimin e Jugosllavisë së re

Gazeta Express - 12.07.2017

Në kuadër të samitit të Triestes ku krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit takohen me kancelaren Angela Merkel e presidentin francez, Emmanuel Macron, shtypi gjerman drejton vëmendjen ...

Samiti i Ballkanit

ABC News - 12.07.2017

Tobias Flesenkemper drejtor i Projektit të Ballkanit në Institutin Evropian, në Nisë dhe anëtar i Grupit të Politikave Evropiane për Ballkanin, në një intervistë rreth samitit të Ballkanit në Trieste ...

Samiti i Triestes, Rama përkrah Daçiç në Forumin e Shoqërisë Civile

Ora news - 12.07.2017

Po mbahet Forumi i Shoqërisë Civile të vendeve të Ballkanit Perëndimor, një nga eventet e parashikuara në kuadër të Samitit të Triestes, i cili do të nisë punimet pasditen e sotme rreth orës 16:30.

Hahn në Samitin e Triestes: “Një Ballkan ku nuk ka tensione për shkak të së kaluarës e ku ka bashkëpunim ekonomik”

RTSH - 12.07.2017

Një Ballkan ku nuk ka tensione për shkak të së kaluarës e ku ka bashkëpunim ekonomik. Këtë ka nxitur Komisoneri për zgjerimin Johanes Hahn, gjatë fjalës së mbajtur në samitin e Triestes.

Proçesi i Berlinit, Bushati: Të zbatohen projektet që kemi rënë dakord në letër

Ora news - 12.07.2017

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, foli për rëndësinë e Traktatit të Triestes mes vendeve të Ballkanit Perëndimor, duke thënë se do të konkretizojë dy nisma, traktatin e transportit dhe krijimin e ...

Triesta bashkon Ballkanin

Zeri - 12.07.2017

Gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor kanë miratuar Planin për Zonën Ekonomike Rajonale në Samitin e Triestes ditën e djeshme. Kjo platformë është krijuar për të mundësuar rrjedhjen e lirë të ...

Bushati: Dy nismat ndihmojnë integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE

RTSH - 12.07.2017

Ndërsa Samiti i Triestes do të finalizoje dy nisma të reja për vendet e Ballkanit Perëndimor, komitetin e transportit dhe zonën ekonomike rajonale, ministri i jashtëm Ditmir Bushati, kërkon ...

Hahn vërejtje Kosovës dhe Malit të Zi në Trieste: Po gaboni për tregun e përbashkët rajonal

Gazeta Express - 12.07.2017

Bashkimi Evropian po synon të formojë një treg të përbashkët në Ballkanin Perëndimor. Lidhur me mundësitë e realizimin të këtij procesi, në Trieste të Italisë është duke u mbajtur Forumi i punës, në ...

Samiti i Triestes, prezantohet axhenda për thellimin e integrimit rajonal

RTSH - 12.07.2017

Zhvillimet ekonomike të secilit vend, të lidhura me axhendën e konektivitetit dhe zonës ekonomike rajonale, kanë qënë pjesë e fjalës së znj Ekonomi, në Samitin e Triestes.

Hoxhaj në Trieste: Shoqëria civile mund ta ndihmojë zgjidhjen e problemeve historike të Ballkanit

Zeri - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në Forumin e Shoqërisë Civile, që u mbajt në margjina të Samitit të Triestes me vendet e Ballkanit.

Samiti në Trieste: Një treg për gjithë Ballkanin?!

Koha.net - 12.07.2017

Bashkimi Evropian po synon të formojë një treg të përbashkët në Ballkanin Perëndimor. Lidhur me mundësitë e realizimin të këtij procesi, në Trieste të Italisë është duke u mbajtur Forumi i punës, në ...

Kokëdhima denoncon: Asnjë projekt në Samitin e Triestes, Qeveri tutkune!

Botasot - 12.07.2017

Kryetari i partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima, u shpreh pesimist për përfitimet e Shqipërisë nga Samiti i Triestes që nisi sot punimet në Itali. Në një postim në Twitter, Kokëdhima u shpreh: “Sot në ...

Një treg për gjithë Ballkanin

Telegrafi - 12.07.2017

Bashkimi Evropian po synon të formojë një treg të përbashkët në Ballkanin Perëndimor. Lidhur me mundësitë e realizimin të këtij procesi, në Trieste të Italisë është duke u mbajtur Forumi i punës, në ...

Hoxhaj në Trieste: Shoqëria civile mund ta ndihmojë zgjidhjen e problemeve historike të Ballkanit

Telegrafi - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj ka marrë pjesë sot në Forumin e Shoqërisë Civile, që u mbajt në margjina të Samitit të Triestes me vendet e Ballkanit.

Hahn i bindur se do të formohet Zona Ekonomike e Ballkanit

Koha.net - 12.07.2017

Komisari evropian për Zgjerim, Johannes Hahn paralajmëroi sot se drejtuesit e shteteve të Ballkanit Perëndimor në samitin në Trieste do të konfirmojnë formimin e zonës ekonomike rajonale dhe tha se ...

Kokëdhima denoncon: Asnjë projekt në samitin e Triestes, qeveri tutkune!

Mapo - 12.07.2017

Kryetari i partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima, u shpreh pesimist për përfitimet e Shqipërisë nga Samiti i Triestes që nisi sot punimet në Itali. Në një status në twitter, Kokëdhima u shpreh: “Sot në ...

Komisionerja e BE-së njoftohet me planet e Kosovës në fushën e transportit

Koha.net - 12.07.2017

Kryeministri i në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa sot në Trieste ka zhvilluar një takim bilateral me komisioneren e BE-së për Transport, Violeta Bulc, njofton kumtesa nga Kryeministria .

Merkel përballë Mustafës dhe Macronit

Koha.net - 12.07.2017

Ka nisur Samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Trieste, transmeton Koha.net. Kryeministri në detyrë Mustafa përfaqëson Kosovën dhe në tavolinën qendrore është ulur përballë kancelares gjermane ...

Mustafa s'e thotë asnjë fjalë rreth propozimit të Brukselit për zonën e lirë ekonomike rajonale

Gazeta Express - 12.07.2017

Kryeministri Isa Mustafa i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes ende nuk është prononcuar rreth propozimit të BE’së për krijimin e një zone të lirë ekonomike ...

Hahn kritikon Kosovën dhe Malin e Zi

Zeri - 12.07.2017

Bashkimi Evropian po synon të formojë një treg të përbashkët në Ballkanin Perëndimor. Lidhur me mundësitë e realizimin të këtij procesi, në Trieste të Italisë është duke u mbajtur Forumi i punës, në ...

Samiti i Triestes: Nis takimi i BE'së me liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor

Gazeta Express - 12.07.2017

Ka nisur Samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor në ...

Shqipëria, e para në Ballkan për financime nga BE në 2017!

Ora news - 12.07.2017

Nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria është vendi që ka përfituar më shumë fonde nga Bashkimi Europian, zbulojnë një numër dokumentash zyrtarë të Bashkimit Europian, të siguruar nga ...

Samiti i Triestes: Nis takimi i BE'së me liderët e 6 vendeve të Ballkanit Perëndimor

Zeri - 12.07.2017

Ka nisur Samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor në Trieste. Kryeministri në detyrë Mustafa përfaqëson Kosovën dhe në tavolinën qendrore është ulur përballë kancelares gjermane Merkel dhe ka në ...

Financimet/ Shqipëria përfitoi më shumë fonde nga BE se 5 vendet e Ballkanit Perëndimor

BalkanWeb - 12.07.2017

Dokumente zyrtare të Bashkimit Europian tregojnë se nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria ka përfituar më shumë fonde nga Bashkimi Europian.

BE: Shqipëria përfitoi më shumë fonde se 5 vendet e Ballkanit Perëndimor

Mapo - 12.07.2017

Dokumente zyrtare të Bashkimit Europian tregojnë se nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria ka përfituar më shumë fonde nga Bashkimi Europian.

Arben Malaj: Pse jam kundër tregut unik brenda Ballkanit Perëndimor

BalkanWeb - 12.07.2017

TIRANE – Rektori i Universitetit “Luarasi”, Arben Malaj ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News24” ku ka folur për Samitin e Triestes si dhe investimet e BE në Ballkanit Perëndimor dhe në ...

Hoxhaj në Samitin e Triestes: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit parakusht për integrim

Gazeta Express - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në ...

Hoxhaj në Samitin e Triestes: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit parakusht për integrim

Botasot - 12.07.2017

Ish ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në Trieste.

Hoxhaj në Trieste: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit parakusht për integrim

Koha.net - 12.07.2017

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në ...

Gentiloni, Macron dhe Merkel në Samitin e Triestes

ABC News - 12.07.2017

Kryeministri Italian, Paolo Xhentiloni, presidenti I Francës, Emanuel Makro dhe Kancelarja Gjermane, Angela Merkel, në samitin e Triestes kanë konfirmuar përkushtimin e tyre për të ndihmuar vendet e ...

Hoxhaj në Samitin e Triestes: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit, parakusht për integrim

Telegrafi - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në Trieste.

Mustafa flet për rëndësinë që ka për Kosovën, Samiti i Triestes (Video)

Gazeta Express - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa ka folur për rëndësinë që ka për Kosovën, Samiti i Triestes. Tha se qeveria e ardhshme e Kosovës do të vazhdojë rrugën e bashkëpunimit me parterët dhe ...

Hoxhaj në Samitin e Triestes: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit parakusht për integrim (Video)

Zeri - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në Trieste.

Samiti i Triestes

ABC News - 12.07.2017

Liderët e Ballkanit Perëndimor firmosën Traktatin e Komunitetit të Transportit, në Samitin e Triestes. Ky projekt synon që të zhvillojë infrastrukturën e këtij rajoni.

Rama kujton nga Trieste kongresin e parë mbarëkombëtar të shqiptarëve në 1913

BalkanWeb - 12.07.2017

Kryeministri Edi Rama nuk e ka lënë mënjanë as rubrikën e përditshme “Amarcord” duke e lidhur me Samitin e Triestes ku po merr pjesë. Rama sjell në kujtesë Triesten e kongresit të parë mbarëkombëtar ...

Mustafa: Kosova mund të përfitojë nga fondet e BE-së

Telegrafi - 12.07.2017

Kryeministri në largim i Kosovës, Isa Mustafa, i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes, ka thënë se takimet që ka zhvilluar janë të një rëndësie të veçantë, pasi është një prezencë e shteteve më ...

Mustafa flet për rëndësinë që ka për Kosovën, Samiti i Triestes

Zeri - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa ka folur për rëndësinë që ka për Kosovën, Samiti i Triestes. Ai tha se qeveria e ardhshme e Kosovës do të vazhdojë rrugën e bashkëpunimit me partnerët ...

Mustafa i quan të rëndësishme takimet që i ka zhvilluar në Trieste

Koha.net - 12.07.2017

Kryeministri i Kosovës në largim, Isa Mustafa, i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes, ka thënë se takimet që ka zhvilluar janë të një rëndësie të veçantë, pasi është një prezencë e shteteve më ...

Në Trieste përkrahet plani për një zonë ekonomike të Ballkanit Perëndimor

Koha.net - 12.07.2017

Gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor kanë miratuar në Samitin e Triestes planin e veprimit për një zonë ekonomike rajonale në Ballkanin Perëndimor, transmeton TV ARTA.

Mustafa ankesa ndaj Serbisë dhe Bosnjës, nuk tregon a e ka pranuar planin e BE'së për bashkëpunim rajonal

Gazeta Express - 12.07.2017

Kryeministri i Kosovës në largim, Isa Mustafa, i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes, është ankuar ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës duke kërkuar eleminimin e barrierave në lëvizjen e lirë ...

Mustafa tregon ç’ka bërë sot në Trieste

Koha.net - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës Isa Mustafa, përmes profilit të vet në Facebook ka njoftuar për aktivitetet që ka zhvilluar gjatë punimeve të Samitit të vendeve të Ballkanit Perëndimor sot në ...

Mustafa dhe homologët pajtohen për krijimin e Zonës Ekonomike Rajonale

Gazeta Express - 12.07.2017

Gjashtë liderët e Ballkanit Perëndimor kanë përkrahur në Samitin e Triestes planin e veprimit për një zonë ekonomike rajonale në Ballkanin ...

Trieste: Gjashtë liderët e Ballkanit miratojnë Zonën Ekonomike Rajonale

RTSH - 12.07.2017

Gjashtë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor miratuan, sot në Trieste, planin shumëvjeçar të veprimit për një zonë ekonomike në Ballkanin Perëndimor. Zona krijon mundësi për qarkullimin e lirë të ...

Gjashtë liderët e Ballkanit miratojnë Zonën Ekonomike Rajonale

Ora news - 12.07.2017

Gjashtë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor miratuan, sot në Trieste, planin shumëvjeçar të veprimit për një zonë ekonomike në Ballkanin Perëndimor. Zona krijon mundësi për qarkullimin e lirë të ...

Mustafa: Selia e Traktatit të transportit ballkanik të jetë në Kosovë

BalkanWeb - 12.07.2017

KOSOVE -Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa, ka propozuar që Traktati i Komunitetit të Transportit për vendet e Ballkanit Perëndimor, i nënshkruar të mërkurën në tristë të Italisë, ta ketë ...

Mustafa: Kosova e përkushtuar për bashkëpunim rajonal

Zeri - 12.07.2017

Kryeministri i Kosovës në largim, Isa Mustafa, i cili po merr pjesë në Samitin e Triestes, është ankuar ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës duke kërkuar eleminimin e barrierave në lëvizjen e lirë ...

Kërkohet që selia e Traktatit të Komunitetit të Transportit të jetë në Kosovë

Koha.net - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa, sot mori pjesë në Samitin e Triestes ku ishin të pranishëm liderët e disa shteteve të BE-së dhe kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor, ...

Mustafa kërkon që selia e Traktatit të Komunitetit të Transportit të jetë në Kosovë

Gazeta Express - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa, sot mori pjesë në Samitin e Triestes, ku ishin të pranishëm liderët e disa shteteve të BE-së dhe kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor, ...

Firmoset marrëveshja historike në samitin e Triestes

Zeri - 12.07.2017

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe ata të Bashkimit Europian firmosën një marrëveshje historik ekonomike, e cila do t’i hapë rrugën krijimit të një tregu të përbashkët në rajon.

Kryeministi Zaev do ta kryesojë delegacionin e Maqedonisë në Samitin e Triestes

Alb Portali - 12.07.2017

Kryeministri Zoran Zaev do ta kryesojë delegacionin e lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE-Ballkani Perëndimor” në kuadër të procesit të Berlinit që do të mbahet sot në Trieste.

Samiti i Triestes, Rama sot me homologët dhe përfaqësuesit e lartë të BE

Java News - 12.07.2017

Projektet infrastrukturore, integrimi rajonal ekonomik dhe kontaktet mes njerëzve të vendeve të Ballkanit Perëndimor do të jenë në fokus të Samitit të Triestes, që mbahet sot në qytetin italian.

Samiti i katërt “BE – Ballkani Perëndimor”, i pranishëm edhe Zaevi

Flaka - 12.07.2017

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, do ta kryesojë një delegacion të lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE – Ballkani Perëndimor” në kuadër të Procesit të Berlinit, që do ...

Mësoni anglisht për të marrë vesh qëndrimin e Shqipërisë në Samitin e Triestes

Respublica - 12.07.2017

Nëse të gjithë kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë dalë në mediat e vendeve të tyre dhe kanë sqaruar se çfarë mendojnë për Samitin e Triestes, apo idenë e Zonës Rajonale Ekonomike, ...

Samiti i Triestes, anëtarësimi për Ballkanin ende larg

Flaka - 12.07.2017

Ballkani Perëndimor është në dhomën e pritjes, shkruan “DW” në analizën e fundit të saj mbi samitin e Triestes. Përpara konferencës, të gjithë flasin për projekte ekonomike, por anëtarësimi është ...

Bushati: Dy nismat që do të konkretizohen nga Samiti i Triestes

Java News - 12.07.2017

Ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, deklaroi se Samiti i Triestes do të konkretizojë dy nisma, Traktatin e Transportit dhe përpjekjen për krijimin e zonës rajonale ekonomike.

Samiti i Triestes, Bushati: Ballkani Perëndimor duhet të vazhdojë me një ritëm më të shpejtë bashkëpunimi politik

Gazeta Tema - 12.07.2017

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati nga Samiti i Triestes deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të vazhdojnë me një ritëm edhe më të shpejtë bashkëpunimi politik.

Han: “BE-ja do të financojë ndërtimin e hekurudhës nga Adriatiku përmes Maqedonisë deri në Bullgari”

Flaka - 12.07.2017

Bashkimi Evropian do ta financojë ndërtimin e hekurudhës nga korridori 8, që duhet t’i lidhë Detin Adriatik me Detin e Zi dhe do të kalojë përmes territorit të Maqedonisë deklaroi eurokomisari për ...

Shqipëria, e para në Ballkan për financime nga BE në 2017-n!

Gazeta Tema - 12.07.2017

Nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria është vendi që ka përfituar më shumë fonde nga Bashkimi Europian, zbulojnë një numër dokumentash zyrtarë të Bashkimit Europian, të siguruar nga ...

DOKUMENTET/ Shqipëria do të përfitojë ‘llokmën” e financimeve të BE-së për Ballkanin në 2017-n

Java News - 12.07.2017

Nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shqipëria është vendi që ka përfituar më shumë fonde nga Bashkimi Europian, zbulojnë një numër dokumentash zyrtarë të Bashkimit Europian, të siguruar nga ...

Han flet për një treg ballkanik prej 20 milionë banorësh (VIDEO)

Alb Portali - 12.07.2017

Brukseli dëshiron që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian dhe njëra nga arsyet kryesore për këtë është që të rinjtë të qëndrojnë në vendet e tyre dhe të mos i ...

Ministri Bekteshi pjesë e delegacionit në samitin e Triestës

Flaka - 12.07.2017

Sot në Triestë të Italisë u mbajt Samit i 4 i ashtuquajtur si proces Berlinit kushtuar vendeve të Ballkanit perëndimor ku u diskutua për projekte të infrastrukturore, integrimin ekonomik të tregut ...

Samiti i Triestes , Zaev: Maqedonia përfiton nga ky samit

Flaka - 12.07.2017

Transporti dhe energjetika janë në fokusin e shtatë projekteve që do të finansojë Bashkimi Evropian, ndërsa 200 milionë dollarë do të investohen në hekurudha dhe autostrada në vendet e Ballkanit ...

Han flet për një treg ballkanik prej 20 milionë banorësh

Flaka - 12.07.2017

Brukseli dëshiron që vendet e Ballkanit Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian dhe njëra nga arsyet kryesore për këtë është që të rinjtë të qëndrojnë në vendet e tyre dhe të mos i ...

Zaev: Maqedonia fituese e madhe e Samitit të Triestes

Alb Portali - 12.07.2017

Loading... Maqedonia do të jetë fituese e madhe nga Samiti i Triestes, tha Kryeministri, Zoran Zaev. Ai beson se pas samitit BE-ja do të rrit mbështetjen që vendet e rajoni t’i harmonizojnë vlerat e ...

Trieste: Gjashtë liderët e Ballkanit miratojnë Zonën Ekonomike Rajonale

Gazeta Tema - 12.07.2017

Gjashtë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor miratuan, sot në Trieste, planin shumëvjeçar të veprimit për një zonë ekonomike në Ballkanin Perëndimor. Zona krijon mundësi për qarkullimin e lirë të ...

Firmoset marrëveshja historike në samitin e Triestes. Merkel përgëzon Ramën

Flaka - 12.07.2017

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe ata të Bashkimit Europian firmosën një marrëveshje historik ekonomike, e cila do t’i hapë rrugën krijimit të një tregu të përbashkët në rajon.

Mustafa: Kosova e ka të caktuar rrugën e vet drejt BE-së

Flaka - 12.07.2017

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Isa Mustafa vlerësoi se Samiti i Triestes, që po mbledh liderët në këtë samit është një rëndësi e veçantë për integrimin e shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Samiti, 48 mln euro për Ballkanin

Flaka - 12.07.2017

Bashkimi Europian vendosi te mbështesë Ballkanin Perëndimor, duke financuar 48 milion euro si dhe të krijoje një zone ekonomike rajonale. Kjo është marrëveshja e arritur ne samitin e Triestes, ...

Mustafa: Kemi përmbushur 94 nga 95 kriteret për liberalizimin e vizave

Alb Portali - 12.07.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori sot pjesë në Samitin e Triestes ku ishin të pranishëm liderët e disa shteteve të BE-së dhe kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor.

Han: BE dëshiron të investojë në Ballkanin perëndimor një miliardë euro

Republika - 12.07.2017

Bashkimi Evropian dëshiron të investojë në vitet në vijim rreth një miliardë euro në shtetet e Ballkanit Perëndimor, deklaroi komisari evropian për zgjerim, Johanes Han.

Mustafa takoi komisioneren e BE-së për transport, Bulc

Kosova Live - 12.07.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës në largim, Isa Mustafa, para fillimit të Samitit të Triestes, ka zhvilluar një takim bilateral me komisioneren e BE-së për Transport, Violeta Bulc.

Hoxhaj: Zhvillimi ekonomik i Ballkanit parakusht për integrim

Kosova Live - 12.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, Enver Hoxhaj po qëndron në Itali, ku po merr pjesë në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me liderë të shumtë nga rajoni dhe Evropa, në Trieste.

Samiti në Trieste mundësi e re për lëvizjen e eurointegrimeve të rajonit

Idividi - 11.07.2017

Shkup, 10 korrik 2017 (MIA) - Samiti "BE - Ballkani Perëndimor" në kuadër të Procesit të Berlinit i cili do të mbahet nga 12 korriku në Trieste do të ndihmojë për lëvizjen e eurointegrimeve të ...

BE: Maqedonia të mërkurën e pret një lajm të mirë në Samitin e Triestes

Idividi - 11.07.2017

Bruksel, 10 korrik 2017 (MIA) - Maqedonia e pret një lajm të mirë lidhur me aprovimin e projekteve në Samitin vijues të gjashtë shteteve ballkanike me Bashkimin Evropian në Trieste, i cili i ...

BE-ja financon 7 projekte për nxitjen e bashkëpunimit mes vendeve të Ballkanit

Shqipmedia - 11.07.2017

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zbogar u ka drejtuar mesazh vendeve të Ballkanit Perëndimor, se bashkëpunimi ekonomik dhe ai politik mes tyre e shkurton rrugën e integrimit ...

Samiti në Trieste: Ballkani Perëndimor në dhomën e pritjes

Lajmi.net - 11.07.2017

Para konferencës së Ballkanit Perëndimor në Trieste (12.07) flasin të gjithë për projekte ekonomike. Por anëtarësimi është larg, sepse nuk po bëhen reforma dhe se BE ka probleme brenda saj.

Samiti në Trieste: Ballkani Perëndimor në dhomën e pritjes

DW - 11.07.2017

Para konferencës së Ballkanit Perëndimor në Trieste (12.07) flasin të gjithë për projekte ekonomike. Por anëtarësimi është larg, sepse nuk po bëhen reforma dhe se BE ka probleme brenda saj.

Filloi punën forumi me sektorin civil të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Samitit të Triestes (VIDEO)

Portalb - 11.07.2017

Krahas krerëve dhe përfaqësuesve shtetëror , në kuadër të Samitit të Triestes 2017 ia nisi punës edhe Forum i Shoqërisë Civile në të cilin do marrin pjesë përfaqësuesit e sektorit civil dhe ...

Dinamikë e re për eurointegrime – Zaev dhe delegacioni qeveritar në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Triestë

Portalb - 11.07.2017

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, do ta udhëheq delegacionin e lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE – Ballkani Perëndimor” në korniza të procesit të Berlinit, i cili do të mbahet nesër në ...

Filloi punën forumi me sektorin civil të Ballkanit Perëndimor në kuadër të Samitit të Triestes (VIDEO)

Almakos - 11.07.2017

Krahas krerëve dhe përfaqësuesve shtetëror, në kuadër të Samitit të Triestes 2017 ia nisi punës edhe Forum i Shoqërisë Civile në të cilin do marrin pjesë përfaqësuesit e sektorit civil dhe ...

Kryeministri Zaev dhe një delegacion qeveritar në Samitin për Ballkanin Perëndimor në Trieste

Idividi - 11.07.2017

Shkup, 12 korrik 2017 (MIA) - Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, do ta kryesojë një delegacion të lartë qeveritar në Samitin e katërt "BE - Ballkani Perëndimor" në kuadër të ...

Samit i Nismës së Berlinit në Trieste - Për projekte të Ballkanit Perëndimor 500 milionë euro

Idividi - 11.07.2017

Bruksel, 11 korrik 2017 (MIA) - Në Trieste nesër do të mbahet Samiti i katërt për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimin Evropian në kuadër të Procesit të Berlinit.

Për arritjen e mesatares së BE-së, Ballkanit Perëndimor i duhet rritje ekonomike vjetore prej 6% deri në vitin 2030

Portalb - 11.07.2017

Parashikimi i Bankës Botërore tregoi se ekonomitë në Ballkanin Perëndimor duhet të rriten me normë vjetore prej 6% nëse duan që ta arrijnë mesataren e BE-së deri në fund të vitit 2030, njofton ...

Për arritjen e mesatares së BE-së, Ballkanit Perëndimor i duhet rritje ekonomike vjetore prej 6% deri në vitin 2030

Almakos - 11.07.2017

Parashikimi i Bankës Botërore tregoi se ekonomitë në Ballkanin Perëndimor duhet të rriten me normë vjetore prej 6% nëse duan që ta arrijnë mesataren e BE-së deri në fund të vitit 2030.

Nesër samiti i Triestes

Almakos - 11.07.2017

Nesër në Trieste të Italisë mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor 2017, i cili do të jetë një mundësi për të diskutuar rrugët konkrete për forcimin e bashkëpunimit rajonal dhe për të çuar më tej ...

BE-ja tubon kryeministrat e vendeve të Ballkanit më 12 korrik në Triestë

Lajmi.net - 11.07.2017

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka dhënë detaje në lidhje me Samitin e Ballkanit Perëndimor, i cili kësaj radhe do të mbahet më 12 korrik, në Triestë të Italisë.

BE-ja tubon kryeministrat e vendeve të Ballkanit më 12 korrik në Triestë

Evropaelire - 11.07.2017

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka dhënë detaje në lidhje me Samitin e Ballkanit Perëndimor, i cili kësaj radhe do të mbahet më 12 korrik, në Triestë të Italisë.

BE: Maqedoninë e presin lajme të mira nga Samiti i Trieshtës

Zhurnal - 11.07.2017

BE: Maqedoninë e presin lajme të mira nga Samiti i Trieshtës Bruksel, 10 korrik Zhurnal.mk - Maqedonia e pret një lajm të mirë lidhur me aprovimin e projekteve në Samitin vijues të gjashtë shteteve ...

BE-ja financon 7 projekte për nxitjen e bashkëpunimit mes vendeve të Ballkanit

Zhurnal - 11.07.2017

BE-ja financon 7 projekte për nxitjen e bashkëpunimit mes vendeve të Ballkanit Shkup, 10 korrik - Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zbogar u ka drejtuar mesazh vendeve të Ballkanit ...

Zaev dhe një delegacion qeveritar në Samitin e Ballkanit Perendimor në Triestë

Zhurnal - 11.07.2017

Zaev dhe një delegacion qeveritar në Samitin e Ballkanit Perendimor në Triestë Shkup, 11 korrik Zhurnal.mk - Kryeministri Zoran Zaev, do të kryesojë delegacion qeveritar në Samitin e katërt "BE - ...

Samiti i Triestes, anëtarësimi për Ballkanin ende larg

Top Channel - 11.07.2017

Ballkani Perëndimor është në dhomën e pritjes, shkruan “DW” në analizën e fundit të saj mbi samitin e Triestes. Përpara konferencës, të gjithë flasin për projekte ekonomike, por anëtarësimi është ...

Bekteshi do të udhëtojë për në Trieste

Almakos - 11.07.2017

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi do të udhëtojë për në Trieste, ku nesër do të marrë pjesë në Konferencën e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor, si pjesë e delegacionit të Republikës së ...

Samiti i Triestes, Malinovski: Fondet varen nga aftësia jonë

Almakos - 11.07.2017

11 July Rritje prej 6% e ekonomive të vendeve të Ballkanit Perëndimor është një nga tezat e Samitit të Triestes që pritet të mbahet nesër. Darko Malinovski nga Instituti për Politikë Evropiane ...

“Kosova e pa përgatitur për Samitin e Triestes”

Lajmi.net - 11.07.2017

Nesër në Trieste të Italisë do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor që do të shërbejë për të punuar së bashku në forcimin e mundësive konkrete, duke nxitur bashkëpunimin rajonal për një rrugë më ...

Hoxhaj arrin në Itali, merr pjesë në Samitin e Triestës

Lajmi.net - 11.07.2017

Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj me anë të një postimi në tëitter ka konfirmuar se ka arritur në Itali, para Samiti të Triestës i cili fillon nesër. Ky samit organizohet nga Bashkimi Evropian për ...

Samiti i Triestes, mundësi për bashkëpunimin rajonal

Top Channel - 11.07.2017

Të mërkurën, në Trieste të Italisë do të mbahet Samiti i Ballkanit Perëndimor 2017. Në aktivitetin që është menduar të shërbejë si mundësi për të nxitur bashkëpunimin rajonal, duke avancuar më tej ...

Samiti i Triestes, Ballkani në “dhomën e pritjes”

Zhurnal - 11.07.2017

Samiti i Triestes, Ballkani në “dhomën e pritjes” Shkup, 11 korrik - Ballkani Perëndimor është në dhomën e pritjes, shkruan “DW” në analizën e fundit të saj mbi samitin e Triestes.

Samiti i Triestes, anëtarësimi për Ballkanin ende larg

Portalb - 11.07.2017

Ballkani Perëndimor është në dhomën e pritjes, shkruan “DW” në analizën e fundit të saj mbi samitin e Triestes. Përpara konferencës, të gjithë flasin për projekte ekonomike, por anëtarësimi është ...

Kryeministri Mustafa në Samitin e Liderëve në Trieste të Italisë

Lajmi.net - 11.07.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka udhëtuar për në Trieste ku do të marrë pjesë në Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri Mustafa do të marrë pjesë në takimin ...

Samiti i Triestes, anëtarësimi për Ballkanin ende larg

Lajmi.net - 11.07.2017

Ballkani Perëndimor është në dhomën e pritjes, shkruan “DW” në analizën e fundit të saj mbi samitin e Triestes. Përpara konferencës, të gjithë flasin për projekte ekonomike, por anëtarësimi është ...

Samiti i Triestes nis me takimin trepalësh Merkel-Macron-Gentilioni

Ora news - 11.07.2017

Lajmi i fundit që vjen nga qeveria e Romës është se Samiti i Triestes pritet të nisë me një takim trepalësh mes kancelares gjermane Merkel- Presidentit francez Macron e kryeministrit italian ...

Samiti në Trieste: Pse gjermanët nuk do t’iu lëshojnë pe ballkanasve?

Gazeta Express - 11.07.2017

Rënia e ndikimit të perëndimit duhet të gëzojë vende si Rusia, Turqia, por edhe Kina e vendet e gadishullit arabik. Por, lokomotiva e BE-së, Gjermania, nuk e ka ndërmend t’u lëshojë pe liderëve të ...

Samiti i Triestes për Ballkanin Perëndimor

ABC News - 11.07.2017

Në Trieste po bëhen përgatitjet e fundit për samitin e të mërkurës për vendet e Ballkanit Perëndimor, si pjesë e procesit të Berlinit. Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe liderët e rajonit do të ...

Nesër nis Samit i Triestes, në agjendë raportet midis vendeve ballkanike

Koha.net - 11.07.2017

Lajmi i fundit që vjen nga qeveria e Romës është se Samiti i Triestes pritet të nisë me një takim trepalësh mes kancelares gjermane Merkel- Presidentit francez Macron e kryeministrit italian ...

Ballkani larg nga premtimi i BE-së në Selanik

Koha.net - 11.07.2017

Para konferencës së Ballkanit Perëndimor në Trieste (12.07) flasin të gjithë për projekte ekonomike. Por anëtarësimi është larg, sepse nuk po bëhen reforma dhe se BE ka probleme brenda saj, shkruan ...

Nesër samiti i Triestes

Telegrafi - 11.07.2017

Nesër në Trieste të Italisë mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor 2017, i cili do të jetë një mundësi për të diskutuar rrugët konkrete për forcimin e bashkëpunimit rajonal dhe për të çuar më tej ...

Zaev dhe një delegacion qeveritar sot do të marrin pjesë në Samitin e Triestes

Telegrafi - 11.07.2017

Ashtu siç njoftoi dje Telegrafi Maqedoni, kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, do ta kryesojë një delegacion të lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE – Ballkani Perëndimor” ...

BE-ja tubon kryeministrat e vendeve të Ballkanit më 12 korrik në Triestë

Botasot - 11.07.2017

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka dhënë detaje në lidhje me Samitin e Ballkanit Perëndimor, i cili kësaj radhe do të mbahet më 12 korrik, në Triestë të Italisë.

Kryeministri Zaev dhe një delegacion qeveritar në Trieste

Botasot - 11.07.2017

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, do ta kryesojë një delegacion të lartë qeveritar në Samitin e katërt “BE – Ballkani Perëndimor” në kuadër të Procesit të Berlinit, që do ...

Një Dhomë Tregtie e përbashkët për vendet e Ballkanit Perëndimor

Ora news - 11.07.2017

Krijimi i një Dhome të përbashkët Tregtie me seli të përhershme në Dhomën e Tregtisë të qytetit të Triestes është një nga objektivat e Samitit të Triestes gjatë të cilit do të zhvillohet dhe Forumi i ...

KE për Triesten

ABC News - 11.07.2017

Komisioni Europian është optimist për impulsin që do ti japë Ballkanit Perëndimor, procesi i Berlinit. Por në samitin e Triestes pritet të ketë më shumë diskutime për marrëveshje të ndryshme sesa ...

Flet Komisioneria Evropiane për Transportin Bulc

ABC News - 11.07.2017

81.5 milionë euro është shuma e siguruar për modernizimin e 34.5 km rrugë hekurudhore nga Tirana në Durrës. Është ky shembulli që jep komisioneria evropiane për lëvizshmërinë dhe transportin Violeta ...

Kryeministri Mustafa në Samitin e Liderëve në Trieste të Italisë

Zeri - 11.07.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka udhëtuar për në Trieste ku do të marrë pjesë në Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor. Kryeministri Mustafa do të marrë pjesë në takimin ...

Mustafa në Samitin e Liderëve në Trieste të Italisë

Koha.net - 11.07.2017

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka udhëtuar për në Trieste ku do të marrë pjesë në Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor. Mustafa do të marrë pjesë në takimin qendror të ...

Samiti i Triestes, anëtarësimi për Ballkanin ende larg

Zeri - 11.07.2017

Para konferencës së Ballkanit Perëndimor në Trieste (12.07) flasin të gjithë për projekte ekonomike. Por anëtarësimi është larg, sepse nuk po bëhen reforma dhe se BE ka probleme brenda saj.

Para Triestes, ministri i Jashtëm italian: BE duhet të njohë arritjet e Shqipërisë

Respublica - 11.07.2017

“Shqiptarja.com” publikon sot një opinion të ministrit të Jashtëm të Italisë, Angelino Alfano, një ditë përpara Samitit të Triestes. Në opinionin e tij, Alfano flet për rëndësinë e Samitit dhe Nismës ...

"Ne do të anëtarësohemi në BE, por shkallë-shkallë - çdo vit me nga 20.000 vetë"*

Respublica - 11.07.2017

Nemanja Rujevic "E ardhmja e Ballkanit Perëndimor ndodhet në Bashkimin Europian" - këtë fjali e kanë nënshkruar krerët e shteteve dhe qeverive europiane në vitin 2003.

Ne do të anëtarësohemi në BE, por shkallë-shkallë – çdo vit me nga 20.000 vetë

Gazeta Tema - 11.07.2017

Nga Nemanja Rujevic* “E ardhmja e Ballkanit Perëndimor ndodhet në Bashkimin Europian” – këtë fjali e kanë nënshkruar krerët e shteteve dhe qeverive europiane në vitin 2003.

Integrimi në BE/ Samiti i Triestes, Ballkani në “dhomën e pritjes”

Java News - 11.07.2017

Para konferencës së Ballkanit Perëndimor në Trieste (12.07) flasin të gjithë për projekte ekonomike. Por anëtarësimi është larg, sepse nuk po bëhen reforma dhe se BE ka probleme brenda saj.

ANALIZA/ Shifra dhe fakte: Angazhimi i BE-së në Ballkanin Perëndimor

Gazeta Tema - 11.07.2017

Bashkimi Europian prej kohësh ka mbështetur partnerët e saj në Ballkanin Perëndimor në rrugët e tyre përkatëse të integrimit dhe Këshilli Europian riafirmoi mbështetjen e qartë për perspektivën ...

Bekteshi protagonist në Trieste në Konferencën për Ballkanin Perëndimor

Flaka - 11.07.2017

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi do të udhëtojë për në Trieste, ku nesër do të marrë pjesë në Konferencën e nivelit të lartë për Ballkanin Perëndimor, si pjesë e delegacionit të Republikës së ...

Kryeministri Mustafa në Samitin e Liderëve në Trieste të Italisë

Alb Portali - 11.07.2017

Loading... Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka udhëtuar për në Trieste ku do të marrë pjesë në Samitin e Liderëve të Ballkanit Perëndimor.

Mustafa në Samitin e liderëve në Trieste të Italisë

Flaka - 11.07.2017

Kryeministri i Kosovës në detyrë, Isa Mustafa, ka udhëtuar për në Trieste ku do të marrë pjesë në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor. Mustafa do të marrë pjesë në takimin qendror të Samitit, ...

BE-ja financon 7 projekte për tregti të përbashkët të shteteve të Ballkanit Perëndimor

Portalb - 10.07.2017

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Maqedoni, Samuel Zhbogar në konferencën e mbajtur sot në Shkup paralajmëroi aktivitetet e Samitit të Triestes që do të mbahet më 12 korrik të 2017-s duke ...

Samiti i Triestes, forum me sektorin civil të Ballkanit Perëndimor

Portalb - 10.07.2017

Edhe pse Samiti i Triestes 2017 ka për qëllim të nxis dhe krijojë marrëdhënie të mira politike nëpërmjet tregut të përbashkët ekonomik , krahas me krerët dhe përfaqësuesit shtetëror, në kuadër të saj ...

Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

DW - 10.07.2017

"Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE", - kjo është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste.

Hoxhaj: Serbia po tenton ta bllokojë Kosovën në organizata ndërkombëtare

Lajmi.net - 10.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës ka akuzuar Serbinë për tentativat e shumta që ta bllokojë Kosovën në organizata rajonale dhe ndërkombëtare. Në një reagim në Twitter, Hoxhaj ka thënë se pret ...

Hoxhaj akuzon Serbinë për sjellje destruktive në mekanizmat ndërkombëtarë

Almakos - 10.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës ka akuzuar Serbinë për tentativat e shumta që ta bllokojë Kosovën në organizata rajonale dhe ndërkombëtare. Në një reagim në Twitter, Hoxhaj ka thënë se pret ...

Kosovarëve u hapet mundësia për punësim në vendet e rajonit

Almakos - 10.07.2017

Shumë shpejt do të hapet mundësia për kosovarët që duan të punojnë në vendet e rajonit. Kjo pritet të ndodh nëse të mërkurën në samitin e Triestes kryeministrat e rajonit, do ta nënshkruajnë një ...

Trieste, projekte të mëdha për Ballkanin

Almakos - 10.07.2017

10 July Bashkimi Evropian me angazhim konkret dhe fonde gjigande “ia mësyn” rajonit të Ballkanit Perëndimor. E ardhmja evropiane e rajonit pritet të vuloset të mërkurën, në Samitin e Triestes.

Samiti i Triestes, në diskutim instrastruktura dhe energjia

Top Channel - 10.07.2017

“Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE-së” është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste.

Samiti i Triestes për Ballkanin, në fokus forcimi i bashkëpunimit rajonal

Lajmi.net - 10.07.2017

“Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE-së” është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste.

Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

Portalb - 10.07.2017

Samiti i katërt i Procesit të Berlinit, i nisur në vitin 2014, do të jetë një shans i mirë që kryeministrat dhe ministrat e punëve të Jashtme, Ekonomisë dhe Transportit të vazhdojnë bisedimet për ...

(VIDEO) BE rritë angazhimin për Ballkanin

Almakos - 10.07.2017

Samiti në Trieste pritet që të sjell angazhim më të fuqishëm dhe konkret të BE-së ndaj të ardhmes evropiane të Ballkanit Perëndimor. BE do të ndajë 1.3 miliard euro grante për rajonin deri në vitin ...

Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

Lajm - 10.07.2017

Samiti i katërt i Procesit të Berlinit, i nisur në vitin 2014, do të jetë një shans i mirë që kryeministrat dhe ministrat e punëve të Jashtme, Ekonomisë dhe Transportit të vazhdojnë bisedimet për ...

BE-ja financon 7 projekte për nxitjen e bashkëpunimit mes vendeve të Ballkanit

Lajmi.net - 10.07.2017

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samuel Zbogar u ka drejtuar mesazh vendeve të Ballkanit Perëndimor, se bashkëpunimi ekonomik dhe ai politik mes tyre e shkurton rrugën e integrimit ...

Çfarë pret BE-ja e çfarë Ballkani Perëndimor nga Samiti i Triestes?

Lajmi.net - 10.07.2017

"Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE", - kjo është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste.

BE: Maqedonia pret të mërkurën një lajm të mirë në Samitin e Triestes

Albeu.com - 10.07.2017

Maqedonia e pret një lajm të mirë lidhur me aprovimin e projekteve në Samitin vijues të gjashtë shteteve ballkanike me Bashkimin Evropian në Trieste, i cili i kushtohet Ballkanit Perëndimor, në ...

Zhbogar: Ballkani do të shndërrohet në Hapësirën e Ardhshme të Investimit.

Almakos - 10.07.2017

Me qëllim që të ndryshojë perceptimi I rajonit të Ballkanit në BE, dhe anasjelltas, do të mbahet samiti në Trieste më 12 korrik “ BE-Ballkani perëndimorë.

Hoxhaj akuzon Serbinë për sjellje destruktive në mekanizmat ndërkombëtarë

Gazeta Express - 10.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës ka akuzuar Serbinë për tentativat e shumta që ta bllokojë Kosovën në organizata rajonale dhe ...

Hoxhaj akuzon Serbinë për sjellje destruktive në mekanizmat ndërkombëtarë

Telegrafi - 10.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës ka akuzuar Serbinë për tentativat e shumta që ta bllokojë Kosovën në organizata rajonale dhe ndërkombëtare. Në një reagim në Twitter, Hoxhaj ka thënë se pret ...

Hoxhaj: Serbia po tenton ta bllokojë Kosovën në organizata ndërkombëtare

Zeri - 10.07.2017

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës ka akuzuar Serbinë për tentativat e shumta që ta bllokojë Kosovën në organizata rajonale dhe ndërkombëtare. Në një reagim në Twitter, Hoxhaj ka thënë se pret ...

Çfarë pret BE e çfarë Ballkani Perëndimor nga Samiti i Triestes?

Gazeta Express - 10.07.2017

"Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE", - kjo është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste.

BE: Maqedonia të mërkurën e pret një lajm të mirë në Samitin e Triestes

Telegrafi - 10.07.2017

Maqedonia e pret një lajm të mirë lidhur me aprovimin e projekteve në Samitin vijues të gjashtë shteteve ballkanike me Bashkimin Evropian në Trieste, i cili i kushtohet Ballkanit Perëndimor, në ...

BE: Maqedonia të mërkurën e pret një lajm të mirë në Samitin e Triestes

Botasot - 10.07.2017

Maqedonia e pret një lajm të mirë lidhur me aprovimin e projekteve në Samitin vijues të gjashtë shteteve ballkanike me Bashkimin Evropian në Trieste, i cili i kushtohet Ballkanit Perëndimor, në ...

Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

Zeri - 10.07.2017

Samiti i katërt i Procesit të Berlinit, i nisur në vitin 2014, do të jetë një shans i mirë që kryeministrat dhe ministrat e punëve të Jashtme, Ekonomisë dhe Transportit të vazhdojnë bisedimet për ...

Ambasadori italian shmang termin Zonë Ekonomike Rajonale: “Në Trieste, plan veprimi për vitet e ardhshme”

Respublica - 10.07.2017

Ambasadori i Italisë në Shqipëri, Alberto Cutillo, thotë në një intervistë për revistën “Monitor” se në samitin e Triestes, mund të miratohet një plan veprimi që përafron në planin tregëtar dhe ...

Samiti i Triestes për Ballkanin, temat në fokus dhe cilat janë pritshmëritë e Brukselit

Java News - 10.07.2017

“Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE”, – kjo është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste.

Paralajmërohen fonde miliardëshe për Ballkanin

Alb Portali - 10.07.2017

Shefi i delegacionit të BE-së në Shkup, Samuel Zhbogar ka thënë se Samiti në Trieste pritet që të sjell angazhim më të fuqishëm dhe konkret të BE-së ndaj të ardhmes evropiane të Ballkanit Perëndimor.

(VIDEO) BE rritë angazhimin për Ballkanin

Alb Portali - 10.07.2017

Samiti në Trieste pritet që të sjell angazhim më të fuqishëm dhe konkret të BE-së ndaj të ardhmes evropiane të Ballkanit Perëndimor. BE do të ndajë 1.3 miliard euro grante për rajonin deri në vitin ...