TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

6 nonsenset e çmendura të një presidenti

Gazeta Tema - 12.06.2019

Në një tjetër përpjekje për të avokuar vendimmarrjen e tij mbi ç’dekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, plot dyshime e diskutime, politike e juridike bashkë, presidenti Meta ofroi një tjetër ...

Anuloi 30 qershorin/ Meta nuk pret çdo ndodhë nesër në Kuvend, bën mbledhjen urgjente

SOT - 12.06.2019

Ka nisur sot në orën 19:00 në ambientet e presidencës takimi i parë konsultativ mes Kreut të Shtetit, Ilir Meta me krerët e partive politike, për caktimin e një date të mundshme të zgjedhjeve, ashtu ...

E FUNDIT/ Meta nuk ndalet, mbledh aleatët e Bashës në Presidencë

LajmiFundit - 12.06.2019

Ka nisur takimin Presidenti të vendit Ilir Meta me aleatët e Lulzim Bashës, për diskutimin e një datë të re të zgjedhjeve vendore. Në Presidencë ca mbërritur pak minuta më parë Dule, Duka, Shehi dhe ...

Edi Rama: Akti i Ilir Metës ka zbardhur planin dhe na tregoi se ‘ku fle lepuri’

Top Channel - 12.06.2019

Duke mos iu referuar asnjëherë si President i Republikës, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se akti i Ilir Metës për të shfuqizuar 30 qershorin ka zbardhur të gjithë planin kundër reformës në ...

Rama sulmon Metën në fushatë: Akti i tij i papërgjegjshëm e zbuloi planin!

Gazeta Express - 12.06.2019

Nga fushata elektorale që po mban në Divjakë, kryeministri Edi Rama ka sulmuar sërish Presidentin Ilir Meta duke deklaruar se akti i tij për heqjen e 30 qershorit si data e zgjedhjeve lokale e ka ...

Rama nga Divjaka: Akti i Ilir Metës tregoi se ku fle lepuri

BalkanWeb - 12.06.2019

DIVJAKË Kryeministri Edi Rama nga Divjaka ku ishte për fushatën elektorale të 30 qershorit, foli edhe njëherë për shtyrjen e datës së zgjedhjeve nga ana e presidentit Iliri Meta.

Data e zgjedhjeve/ Përfundon konsultimi i Metës me aleatët e PD

BalkanWeb - 12.06.2019

Ka zgjatur 40 minuta takimi i parë konsultativ mes Kreut të Shtetit, Ilir Meta dhe krerëve të partive politike, për caktimin e një date të mundshme të zgjedhjeve.

Rama: Meta duhet të ikë, nuk mund ta tolerojmë papërgjegjshmërinë e presidentit

Medial - 12.06.2019

Partia Socialiste pavarësisht vendimit të presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit vijon fushatën e saj elektorale e bindur se zgjedhjet do të zhvillohen.

Presidenti Meta thërret për konsultime partitë politike të djathta, diskutohet për datën e zgjedhjeve

Gazeta Express - 12.06.2019

Pas vizitës së tij në Kosovës, Presidenti i Republikës Ilir Meta ka thërritur në godinën e Presidencës krerët e partive politike të djathta të opozitës.

Rama akuzon Metën: Pjesë e planit destruktiv kundër Shqipërisë

Mapo - 12.06.2019

Nga Divjaka, kryeministri Edi Rama akuzoi Presidentin Ilir Meta se me vendimin për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit, tregoi se është pjesë e planit destruktiv në dëm të Shqipërisë.

Datë të re për zgjedhjet, Meta mbledh aleatët e Bashës

Mapo - 12.06.2019

Ka nisur takimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta, me aleatët e kryedemokratit Lulzim Basha. Krerët e partive opozitare kanë mbërritur në këto momente në zyrën e kreut të shtetit.

Vendoret, Meta nis konsultimet për datën e re

VOA - 12.06.2019

Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta pritet të nisë sot në mbrëmje konsultimet për datën e zgjedhjeve vendore, pas dekretit të firmosur dy ditë më parë për anullimin e 30 qershorit.

“Meta nuk mund të qëndrojë më në zyrë! Me logjikën e tij, bota do të bëhej rrumpallë!”

Java News - 12.06.2019

Pavarësisht zhvillimeve të kësaj jave, kryeministri Edi Rama është shprehur i bindur për 30 Qershorin duke vijuar fushatën elektorale në Divjakë. Në fillim të fjalës, Rama tha se nuk ka vend më të ...

Në Tiranë kërkon shkarkimin, Rama i jep dorën Metës në Kosovë

LajmiFundit - 12.06.2019

Ndërsa në Tiranë, Kryeministri Edi Rama kërkon shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, në Kosovë ku ndodhej ditën e sotme në ceremoninë e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë, ka shtrënguar dorën me ...

Presidenti Ilir Meta  dhe “ç’dekretimi”  i  destabilitetit

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë duke parë gjëndjen e paparashikueshme e cila po agravonte e përkeqësonte për ditë e më shumë nga protestat qytetare të drejtuara nga opozita në emër të demokracisë , të ...

Rama e Meta ‘detyrohen’ të shtërngojnë duart në Prishtinë, para diplomatit amerikan Palmer

Lajmi.net - 12.06.2019

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama shtrënguan duart me njëri-tjetrin, në momentin që kreu i qeverisë mbërriti në aktivitetin me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë.

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis pasdite konsultimet me drejtuesit e partive

Top Channel - 12.06.2019

Tri ditë pasi firmosi anulimin e zgjedhjeve, Presidenti Ilir Meta po mendon të dekretojë një datë të re. Konsultimet ka vendosur t’i nisë me pengesën më të lehtë, 5 aleatët e Bashës të cilët ...

Meta i bën një tjetër "gol" Ramës nga Prishtina (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.06.2019

Ditën e sotme është zhvilluar në Kosovë një aktivitet me rastin e 20 vjetorit të çlirmit nga Serbia. Të pranishëm kanë qenë figura të njohura politike, ku prezenca e Bill Clintonit si miku më i mirë ...

Bollino: Kërkon një datë të re të zgjedhjeve, presidenti e kuptoi gafën që bëri

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Carlo Bollino Pasi anuloi zgjedhjet e 30 qershorit, sot presidenti Ilir Meta ka thirrur partitë politike për të negociuar një datë të re për zgjedhjet vendore.

Meta: Të punojmë që të rinjtë të ndërtojnë të ardhmen në Shqipëri e Kosovë

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, po qëndron në Prishtinë për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës. Kreu i shtetit shqiptar ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës duke thënë se falënderimi ...

Meta takon Ramën, në Kosovë

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

"Zjarr" në Tiranë, Rama dhe Meta shtrengojnë duart në Prishtinë (VIDEO)

Albeu.com - 12.06.2019

Situata mjaft e tensionuar mes Presidentit Meta dhe Kryeministrit Rama në Tiranë nuk është pasqyruar në Prishtinë gjatë ditës së sotme. Të dy ata ishin të pranishëm në ceremoninë e 20 vjetorit të ...

Meta me zë dhe figurë: Zgjedhjet e 2013-ës nuk ka shanse të shtyhen!

Java News - 12.06.2019

Ne mars te vitit 2013, kur Ilir Meta ishte kryetar i LSI-se dhe ne opozite, shprehej se ‘Sali Berisha ta harroje se mund ti shtyje zgjedhjet, opozita nuk do marre pjese ne zgjedhje, ta harroje ...

Çfarë po përgatit Meta dhe frika e Bashës

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Edmond Arizaj Ne gjithe kete rremuje politike, pozicionimesh te skajshme te gjithe shoqerise, duket se vetem nje gje u be e qarte dhe e beri presidenti Meta; Lulzim Basha nuk u betohej ...

Meta dhe Rama “harrojnë” krizën në Tiranë, takohen në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

20 vjetori i ndërhyrjes së trupave të SHBA-ve dhe NATO-s në Kosovë bëri bashkë edhe politikën shqiptare. Në festime, ku ishe i ftuar special ish- Presidenti amerikan Bill Klinton, morën pjesë edhe ...

Aleatët i shkuan me urgjencë në zyrë Bashës, Dash Shehi zbulon çfarë ndodhi

SOT - 12.06.2019

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me aleatët e tij. Mësohet se takimi është bërë në selinë e Partisë Demokratike dhe në fokus të bisedimeve ka qenë aksionin opozitar.

Festimet në Kosovë, Meta takim me Clinton dhe qytetarët

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

Pak para takimit me Metën, Basha mbledh aleatët e PD

Albeu.com - 12.06.2019

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha , pak orë para takimit me Metën mwsohet tw ketw mbledhur aleatët në selinë e PD. Takimet priten të fillojnë në orën 19:00, pas kthimit në vend të Metës pasi ...

Data e re e zgjedhjeve/ Aleatët e PD, takim me Bashën

Top Channel - 12.06.2019

Aleatët e Partisë Demokratike kanë njoftuar sot një takim me kreu e selisë blu. Takimi vjen pak orë para takimit që aleatët do të zhvillojnë me presidentin Ilir Meta për caktimin e datës së re të ...

Meta dhe Rama bashkë por ‘të ndarë’, ja ç’ndodhi në Kosovë

BalkanWeb - 12.06.2019

Festimet për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës në Prishtinë kanë bërë bashkë sot kryeministrin Edi Rama dhe presidentin Ilir Meta, të paktën për pak orë.

Dalin pamjet/ Pas përplasjes së fortë Ilir Meta dhe kryeministri Rama shfaqen së bashku, kush është politikani që “i ...

SOT - 12.06.2019

Pas përplasjeve në distancë për datën e zgjedhjeve vendore, Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama i kanë bashkuar festimet e 20 vjetorit të bombardimeve të NATO-s.

Çfarë po paralajmërojnë? Aleatët shkojnë urgjentisht në zyrën e Bashës

SOT - 12.06.2019

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha po zhvillon një takim në selinë blu me aleatët e vegjël opozitarë. Takimi me liderin e PD-së vjen pak orë para se aleatët e Bashës të takojnë Presidentin Meta pasditen ...

Basha porosit aleatët para takimit me Metën

Medial - 12.06.2019

Kreu demokrat, Lulzim Basha ka zhvilluar mesditën e kësaj të mërkure një takim me krerët e partive aleate. Takimi është mbajtur në selinë blu dhe ka ardhur vetëm pak orë para se aleatët e PD të ...

Pak orë para takimit me Metën, Basha mbledh aleatët në selinë e PD

BalkanWeb - 12.06.2019

Kryedemokrati Lulzim Basha ka mbledhur aleatët e Partisë Demokratike në seli një ditë pas mbledhjes së Këshillit Kombëtar nga ku u vendos ngritja e Aleancës Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë dhe u ...

Momenti i sikletshëm mes Edi Ramës dhe Ilir Metës në Prishtinë

Botasot - 12.06.2019

Disa ditë pasi u përballën në distancë me njëri-tjetrin, dy liderët shtetërorë shqiptarë: kryeministri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta e kanë takuar njëri-tjetrin në Prishtinë të mërkurën.

20-vjetori i çlirimit të Kosovës, Rama e Meta bëhen bashkë në Prishtinë, ulur ngjitur me Clinton

Botasot - 12.06.2019

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm bashkë me presidentin Ilir Meta në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, ku po zhvillohet ceremonia për festimin e 20-vjetorit të Çlirimit të Kosovës.

Data e re e zgjedhjeve, Presidenti bën lëvizjet e para

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta pritet të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se kreu i shtetit nis sot konsultimet me partitë ...

VIDEO/ Meta dhe Rama “pajtohen” në Prishtinë, shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin

Java News - 12.06.2019

20 vjetori i çlirimit të Kosovës duket se ka bashkuar edhe presidentin Meta me kryeminsitrin Rama. Ata janë takuar gjatë ceremonisë duke shtrënguar duart me njëri-tjetrin pas akuzave të ditëve të ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta njofton vendimin

Albeu.com - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta do të nisë sot konsultimet me partitë politike për të caktuar datën e re të zgjedhjeve . Mësohet se takimet do të fillojnë në orën 19:00 me krerët e partive të Grupimit të ...

Vazhdon beteja me tone më të ulura mes qeverisë dhe Presidencës

Mapo - 12.06.2019

Mazhoranca ia botoi Ilir Metës dekretin për anulimin e zgjedhjeve në Fletoren Zyrtare, kurse në rezolutën për kreun e shtetit nuk përmendet shkarkimi.

Meta takon pasdite partitë e opozitës, Rama fushatë në Lushnje

ABC News - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama do të jenë të pranishëm ditën e sotme në orën 11:00 në Kosovë në kuadër të festimeve për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës.

Ilir Meta arrin në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

Edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, veçse ka arritur në Prishtinë, për të marrë pjesë në ceremoninë e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ai ka arritur në hotelin, ku po qëndrojnë ish-presidenti ...

Eksodi ‘99/ Ilir Meta kafe në Kukës: Krenar për këtë qytet (Foto)

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka qëndruar sot në qytetin e Kukësit. Kreu i shtetit ka kujtuar eksodin e shqiptarëve të Kosovës, ndërsa përgëzoi qytetarët e Kukësit për mikpritjen madhështore, të ...

Presidenti konfirmon se ka marrë frenat e opozitës, takime dhe telefonata me Bashën e Berishën, flet për darkë sekrete ...

SOT - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka konfirmuar dje se është palë me ish-kryeministrin Sali Berisha. Ditën e djeshme kreu i shtetit doli në një konferencë të posaçme për shtyp, teksa deklaroi se vendimi i tij për ...

Meta do nisë konsultimet me partitë për datën e re të zgjedhjeve

Mapo - 12.06.2019

Ndërsa Kryeministri Edi Rama thotë se do të mbajë zgjedhjet lokale më 30 qershor, Presidenti Ilir Meta pasi zhdekretojë këtë datë, do të ndërmarrë një hap tjetër.

“Rama ik”, kujt i frikësohet Ilir Meta?

Gazeta Tema - 12.06.2019

Konferenca e shtypit e presidentit të Republikës u prit me shumë interes.Që në momentin e parë të lajmërimit nisën shumë aludime se për çfarë ai do të dilte vetëm një ditë pas dekretit të dytë për ...

Data e zgjedhjeve, Meta nis sot konsultimet me partitë politike

Gazeta Express - 12.06.2019

Një ditë pas konferencës për shtyp, Presidenti Ilir Meta mësohet se do nisë konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve. Burime për ‘Balkan Web’ bëjnë me dije se takimet e para ...

Van Dami jonë kundër të gjithëve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Sokol Balla* Kriza aktuale deri të martën, kishte një pikëpyetje të madhe: kush e nxiti atë? Kush shtyu Opozitën në aksionin e saj ekstrem politik të djegies së mandateve? Kush I dha idenë të ...

Ilir Meta thërret partitë opozitare, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ilir Meta thotë se do të nisë konsultimet me faktorin politik, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Sekretari socialist: I paparë ky Ilir Meta!

Gazeta Tema - 12.06.2019

Sekretari për Marrëdhëniet me Mediat dhe Shoqërinë Civile në PS, Alfred Peza ka komentuar lëvizjen më të fundit të presidentit Ilir Meta pas vendimit për anulimin e datës së zgjedhjeve.