TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Greqia dorëzoi notën verbale, Marrëveshja e Prespës hyn në fuqi

Alsat - 11.02.2019

Greqia i dorëzoi notën verbale Maqedonisë. Përmes kësaj note Greqia informon se ka plotësuar obligimet e saja që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi.

Tabelat në pikat kufitare me emrin e ri, do të vendosen nesër

Flaka - 11.02.2019

Ndryshimi i tabelave me emrin e ri kushtetues të shtetit do të fillojë nga kalimet kufitare. Jo zyrtarisht, në vendkalimi “Bogorodica” ka mbëri tashmë tabela me emrin e ri të vendit, por nuk dihet ...

Largohet mbishkrimi "Qeveria e Republikës së Maqedonisë"

Gazeta Express - 11.02.2019

Mbishkrimi me shkronjat “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” tanimë është mënjanuar nga objekti i ...

Bakojani: Gjithsesi se vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut

Alsat - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, ndërsa tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakojani, në një intervistë për radion greke “Njuz247” thotë se për vendin tonë do ta përdorë emrin e ri Maqedonia e ...

Greqia dorëzoi notën verbale, Marrëveshja e Prespës hyn në fuqi

Tetova Sot - 11.02.2019

Greqia i dorëzoi notën verbale Maqedonisë. Përmes kësaj note Greqia informon se ka plotësuar obligimet e saja që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi.

Greqia zyrtarisht dërgon notën diplomatike

Telegrafi - 11.02.2019

Greqia edhe zyrtarisht ka dërguar notë diplomatike ku e informon qeverinë tonë për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës dhe protokollin për anëtarësim në NATO, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ndryshimi i emrit, Greqia ia dërgon notën verbale Maqedonisë

Flaka - 11.02.2019

Greqia do t’i dërgojë Shkupit notë verbale me të cilën do të informojë se ka ratifikuar Marrëveshjen e Prespës dhe Protokollin për anëtarësim të Maqedonisë në NATO. Më pas radha i mbetet Maqedonisë.

Nis heqja e mbishkrimeve me emrin Maqedoni

Evropaelire - 11.02.2019

Maqedonia e Veriut dhe Greqia nga e hëna kanë nisur me zbatimin e Marrëveshjes së Prespës. Tabela e parë me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut ka mbërritur në vendkalimin kufitar Bogorodica ...

Bakoyannis: Vendin fqinjë do ta quajmë Maqedonia e Veriut, por jo edhe maqedonase

Telegrafi - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakoyannis, në një intervistë për radion greke “News247” tha se vendi ynë do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, por nuk ...

Qeveria largoi mbishkrimin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë”

Alsat - 11.02.2019

“Qeveria e filloi edhe në praktikë zbatimin e Marrëveshjes së Prespës. Siç po e shihni, ndodhemi para godinës së Qeverisë, në të cilën tashmë nuk figuron mbishkrimi “Qeveria e Republikës së ...

Bakojani: Gjithsesi se vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut

Medial - 11.02.2019

Athinë, 11 shkurt 2019 (MEDIAL) – Ish-shefja e diplomacisë greke, ndërsa tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakojani, në një intervistë për radion greke “Njuz247” thotë se për vendin tonë do ta ...

Boshnjakovski: Gënjeshtra janë lajmet se janë shkarravitur tabelat, ato ende nuk janë vendosur

Botasot - 11.02.2019

Zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski demanton informatat që dolën në opinion se po rritet revolti tek qytetarët dhe se janë shkarravitur tabelat me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut.

Në pritje të mbishkrimit të ri, nesër para Qeverisë solemnisht do të ngritët flamuri i NATO-s

Medial - 11.02.2019

Shkup, 11 shkurt 2019 (MEDIAL) – Në ceremoninë solemne nesër do të ngritët flamuri i NATO-s para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë e cila së shpejti do të bart emrin Republika Veriore e Maqedonisë.

“Republika e Maqedonisë” shkon në histori – qytetarët të ndarë për emrin e ri (VIDEO)

Lajm - 11.02.2019

Qeveria e para ka filluar me ndryshimin e emrit dhe i ka larguar të gjitha mbishkrimet me emrin Republika e Maqedonisë nga ndërtesa e saj ndërsa po punon për vendosjen e mbishkrimeve tjera me emrin e ...

Shkarravitet tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Alsat - 11.02.2019

Sot ka filluar implementimi dhe vendosja e tabelave të reja me emrin e ri të shtetit mirëpo revolta e qytetarëve të pakënaqur doli në shesh pak orë pasi që u vendos tabela e parë, ashtu që tabelat e ...

Para Qeverisë së Maqedonisë u ngrit flamuri i NATO-s (VIDEO)

Portalb - 11.02.2019

Në oborrin e Qeverisë u mbajt ceremoni solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë e cila së shpejti do ta bartë emrin “Qeveria e Republikës së ...

Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset në “Evzoni” dhe “Bogorodica”

Alsat - 11.02.2019

Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset sot në kalimin kufitar me Greqinë, “Evzoni” ose “Bogorodica”. Në rrjetin social “twitter” është publikuar një foto nga ...

Komisioni Evropian për disa ditë do të fillojë ta përdor emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Portalb - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke u përgatitur që për disa ditë të fillojë ta shfrytëzojë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”, njoftoi korrespondentja e MIA- s nga Brukseli, transmeton ...

KE brenda disa ditëve do të përdor emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke përgatitur disa ditë para se të fillojë përdorin e emrit të ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës në Shkup dhe në Athinë, ...

“Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, shkon në histori

Alsat - 11.02.2019

Largohet nga godina e qeverisë mbishkrimi” Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, i njëjti pritet të zëvendësohet me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Hiqen mbishkrimet në Qeveri, do të shkruhet emri i ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Ina - 11.02.2019

Në ndërtesën e Qeverisë ka filluar heqja e mbishkrimeve dhe korrigjimi i tyre, duke i zëvendësuar me emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Ky veprim pason pas hyrjes në fuqi të plotë të ...

Largohet mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” nga ndërtesa qeveritare (Foto)

Telegrafi - 11.02.2019

Mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” është larguar nga fasada e ndërtesës qeveritare dhe pritet të zëvendësohen me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Qeveria e gatshme për mbishkrimin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”

Medial - 11.02.2019

Pas marrjes së Notës verbale me të cilën Athina sot do ta informojë Shkupin se janë ratifikuar Marrëveshja e Prespës dhe protokolli për anëtarësim në NATO, dhe përmbushja e të gjitha kushteve ...

KE-ja për disa ditë do përdorë emrin e ri “Maqedonia e Veriut”

Medial - 11.02.2019

Pas do të dyja vendet e kanë ratifikuar marrëveshjen, Komisioni Evropian pret të përfundojnë të gjitha procedurat e parapara midis Shkupit dhe Athinës për hyrje në fuqi të përdorimit të emrit të ri ...

(FOTO) Shkarraviten mbishkrimet me emrin e ri Maqedonia e Veriut

Medial - 11.02.2019

Pak qaste pasi janë vendosur mbishkrimet me emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, të njëjtat janë shkarravitur deri më tani nga aktivistë të panjohur për organet e rendit, informon ...

“Republika e Maqedonisë” hiqet nga Qeveria, pritet emri “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Medial - 11.02.2019

Shkronjat “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” tashmë janë hequr nga godina e qeverisë me qëllim që të vendosen shkronjat e reja, me emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, informon ...

Nesër, Greqia i dërgon njoftim Maqedonisë

RTSH - 11.02.2019

Të hënën, Greqia do t’i dërgojë ish republikës jugollsave të maqedonisë njoftimin diplomatik për ratifikimin nga ana e saj të Marrëveshjes së Prespës si dhe Protokollit të Anëtarësimit të atij vendi ...

Athina, notë diplomatike Shkupit

ABC News - 10.02.2019

Greqia do t’i dërgojë ditën e hënë një notë diplomatike Maqedonisë, për ta informuar mbi ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës dhe protokollit të anëtarësimit në NATO.

Tabela Republika e Maqedonisë së Veriut arriti në “Bogorodicë”

Botasot - 10.02.2019

Tabela ku është shkruar Republika e Maqedonisë së Veriut tashmë është në vendkalimin kufitar në “Bogorodicë”, por ende nuk është vendosur. Gjatë ditës së nesërme pritet të nis ndryshimi i emrit duke ...

(FOTO) Mbishkrimit me emrin e ri në Bogorodicë i mungon gjuha SHQIPE!

Medial - 10.02.2019

Siç edhe ishte paralajmëruar procesi i ndryshimit të emrit të shtetit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut fillimisht do të nis të zbatohet nëpër vendkalimet kufitare.

Greqi, Bakojani: Vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut, por vendasit jo ‘maqedonas’

SOT - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, tashmë deputete e opozitës Demokracia e Re, Dora Bakojani, tha në një intervistë për radion greke se për fqinjin verior do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, ...

Greqia dorëzoi notën verbale, Marrëveshja e Prespës hyn në fuqi

Almakos - 11.02.2019

11 Shkurt 2019 / 19:47 Greqia i dorëzoi notën verbale Maqedonisë. Përmes kësaj note Greqia informon se ka plotësuar obligimet e saja që të mund Marrëveshja e Prespës të hyjë në fuqi.

Greqia zyrtarisht dërgon notën diplomatike

Botasot - 11.02.2019

Greqia edhe zyrtarisht ka dërguar notë diplomatike ku e informon qeverinë tonë për ratifikimin e marrëveshjes së Prespës dhe protokollin për anëtarësim në NATO.

Bakoyannis: Vendin fqinjë do ta quajmë Maqedonia e Veriut, por jo edhe maqedonase

Botasot - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakoyannis, në një intervistë për radion greke “News247” tha se vendi ynë do të përdorë emrin e ri Maqedonia e Veriut, por nuk ...

Largohet mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë”

Botasot - 11.02.2019

Qeveria e filloi edhe në praktikë zbatimin e Marrëveshjes së Prespës. Ajo sot ka hequr mbishkrimin “Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, pasi në të do të vendoset emri i ri “Qeveria e Republikës së ...

Demolohet tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” (FOTO)

Flaka - 11.02.2019

Shkup, 11 shkurt – Vetëm sa filloi të aplikohet vendosja e tabelave të reja me emrin e ri të shtetit, revolta te qytetarët doli në pah, ashtu që tabelat e reja ku shkruan Republika e Maqedonisë së ...

Në objektin e Qeverisë sot do të ngritet flamuri i NATO-s

Botasot - 11.02.2019

Sot prej orës 11 në oborrin e Qeverisë do të mbahet ceremoni solemne me rastin e ngritjes së flamurit të NATO-s përpara objektit të Qeverisë së Maqedonisë e cila së shpejti do ta bartë emrin “Qeveria ...

Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset në “Evzoni” ose “Nëna e Zotit”

Almakos - 11.02.2019

11 Shkurt 2019 / 10:57 Tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” ka gjasa të vendoset sot në kalimin kufitar me Greqinë, “Evzoni” ose “Bogorodica”.

Komisioni Evropian për disa ditë do të fillojë ta përdor emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut”

Lajm - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke u përgatitur që për disa ditë të fillojë ta shfrytëzojë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli, transmeton ...

KE brenda disa ditëve do të përdor emrin Republika e Maqedonisë së Veriut

Lajm - 11.02.2019

Komisioni Evropian është duke përgatitur disa ditë para se të fillojë përdorin e emrit të ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës në Shkup dhe në Athinë, ...

“Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, shkon në histori

Flaka - 11.02.2019

Largohet nga godina e qeverisë mbishkrimi” Qeveria e Republikës së Maqedonisë”, i njëjti pritet të zëvendësohet me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Historike, hiqet emri Maqedoni nga ndërtesa e Qeverisë

Albeu.com - 11.02.2019

Në ndërtesën e Qeverisë ka filluar heqja e mbishkrimeve dhe korrigjimi i tyre, duke i zëvendësuar me emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Ky veprim pason pas hyrjes në fuqi të plotë të ...

Largohet mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” nga ndërtesa qeveritare

Botasot - 11.02.2019

Mbishkrimi “Qeveria e Republikës së Maqedonisë” është larguar nga fasada e ndërtesës qeveritare dhe pritet të zëvendësohen me “Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut”.

Në pritje të mbishkrimit të ri, nesër para Qeverisë solemnisht do të ngritët flamuri i NATO-s

Botasot - 11.02.2019

Me ceremoni solemne nesër do të ngritët flamuri i NATO-s para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, e cila së shpejti do të bartë emrin Republika Veriore e Maqedonisë.

Demolohet tabela e parë me emrin “Republika e Maqedonisë së Veriut” (FOTO)

Ina - 11.02.2019

Vetëm sa filloi të aplikohet vendosja e tabelave të reja me emrin e ri të shtetit, revolta te qytetarët doli në pah, ashtu që tabelat e reja ku shkruan Republika e Maqedonisë së Veriut u demoluan, ...

KE-ja për disa ditë do përdorë emrin e ri “Maqedonia e Veriut”

Tetova Sot - 11.02.2019

Komisioni Evropian po përgatitet për disa ditë të fillojë ta përdorë emrin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Pas do të dyja vendet e kanë ratifikuar marrëveshjen, Komisioni Evropian pret të ...

Shkarraviten mbishkrimet me emrin e ri Maqedonia e Veriut

Tetova Sot - 11.02.2019

Pak qaste pasi janë vendosur mbishkrimet me emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë së Veriut, të njëjtat janë shkarravitur deri më tani nga aktivistë të panjohur për organet e rendit, informon ...

Athina, notë diplomatike Shkupit!

Botasot - 10.02.2019

Greqia do t’i dërgojë ditën e hënë një notë diplomatike Maqedonisë, për ta informuar mbi ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës dhe protokollit të anëtarësimit në NATO.

Tabela Republika e Maqedonisë së Veriut arriti në “Bogorodicë”

Telegrafi - 10.02.2019

Ndryshimi i emrit do të fillojë së pari nga vendkalimet kufitare të Maqedonisë. Tabela ku është shkruar Republika e Maqedonisë së Veriut tashmë është në vendkalimin kufitar në “Bogorodicë”, por ende ...

Bakojani: Gjithsesi se vendin fqinj do ta quaj Maqedonia e Veriut

Flaka - 11.02.2019

Ish-shefja e diplomacisë greke, ndërsa tani deputete e Demokracisë së Re, Dora Bakojani, në një intervistë për radion greke “Njuz247” thotë se për vendin tonë do ta përdorë emrin e ri Maqedonia e ...