TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Papa Françesku: Të ndërtojmë ura dhe jo mure

Koha.net - 21.04.2019

Përpara kaq shumë vuajtjeve të kohës sonë, Zoti të mos na gjejë indiferentë dhe të ftohtë, por të na bëjë ndërtues urash dhe jo muresh, tha sot papa Françesku në mesazhin ”Urbi et Orbi”, me rastin e ...

Ambasadori Kosnett uron Pashkët

Botasot - 21.04.2019

Ambasadori i amerikanë në Kosovë, Philip Kosnett ka uruar të gjithë besimtarët katolikë me rastin e Festës së Pashkëve. Përmes një postimi në Twitter, ambasadori Kosnett ka uruar edhe besimtaret ...

Pashkët festohen edhe në Shkodër e Fier

ABC News - 21.04.2019

Edhe në qytetet Fier e Shkodër besimtarët katolikë kanë nisur me festimet për ditën e Pashkës. Të gjithë besimtarët janë bashkuar në meshën e ringjalljes së Jezu Krishtit duke dhënë mesazhe shprese e ...

Mesazhet e Pashkës, besimtarët katolikë kremtojnë Ngjalljen e Krishtit

Botasot - 21.04.2019

Besimtarët katolikë në të gjithë vendin kremtojnë Ringjalljen e Jezu Krishtit, festës që qëndron në themel të besimit të Krishterë. Në të gjitha kishat e vendit u mbajtën mesha të shenjta, ku ...

Papa: Denonconi politikanët! Mesha e Pashkës në Vatikan, pagëzohen dhe kungohen edhe shqiptarë

Top Channel - 21.04.2019

Papa Francesku përcolli një mesazh të fortë në shërbesën e vigjiljes së pashkëve, mbajtur në Katedralen e Shën Pjetrit, ku i kërkoi mbarë botës së krishterë të mos dorëzohet përpara një psikologjie ...

Alkool pa fund, të rinjtë britanikë “çmenden” që në natën e parë të Pashkëve

SOT - 21.04.2019

E premtja e mirë shënon nisjen e festimit të Pashkëve, por për të rinjtë dhe të rejat në Britaninë e Madhe një festë fetare është një justifikim i mirë për të mbushur lokalet e natës duke pirë.

"Ringjallje e shpresës dhe besëlidhje të re"/ Çfarë po paralajmëron Kreshnik Spahiu?

SOT - 21.04.2019

Ish kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu u ka uruar Pashkët të gjithë besimtarëve katolikë me anë të një postimi në Facebook. Ai shkruan se në këtë virgjile të Pashkëve, shqiptarët kanë ...

Ritet dhe tradita e festës /Si festohet Pashka në një familje katolike në Shkodër

Top Channel - 21.04.2019

Pasi na mirëpret në shtëpi duke na ofruar ushqimet tradicionale të kësaj feste ashtu siç është zakoni, Agia na tregon rëndësinë që kanë Pashkët për familjen e saj.

Berisha uron Pashkët përkrah bashkëshortes, por nuk harron të përmendë nga kush rrezikohet vendi

SOT - 21.04.2019

Në këtë ditë të veçantë për të gjithë besimtarët katolikë, ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një foto me bashkëshorten e tij Lirinë. Berisha ka uruar që festa e Pashkëve të zgjidhë këtë ...

“Ditë shprese dhe dashurie”, mesazhi i Xhensilës për festën e Pashkëve

Lajmi.net - 21.04.2019

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj ka uruar besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve. Xhensila Myrtezaj përmes një postimi në Instagram, ka uruar besimtarët me rastin e Pashkëve, shkruan lajmi.net.

Papa apelon për më shumë shpresë dhe përballje me problemet

DW - 21.04.2019

Papa Françesku u ka bërë thirrje besimtarëve të krishterë në natën e Pashkëve që të mos humbin shpresën. Njeriu nuk duhet të shikojë vetëm problemet, sepse ato nuk do të përfundojnë kurrë.

Liderët e politikës në vend urojnë Pashkët

ABC News - 21.04.2019

Edhe krerët më të lartë të politikës në vend kanë përcjellë mesazhe urimi për pashkën. Nëpërmjet rrjetit social Facebook, presidenti i Republikës Ilir Meta u bën thirrje shqiptarëve që të rigjejnë ...

Mesha e Pashkëve, Imzot Frendo: E keqja duhet zhdukur

Mapo - 21.04.2019

Mesazhi “Mos kërkoni të gjallin ndër të vdekurit” kanë një domethënie të madhe edhe në ditët e sotme. Nga mesha e pashkëve në katedralen e “Shën Palit” në Tiranë, Arqipeshkvi mitropolit i Tiranë – ...

Mesazhi i Papës për Pashkët: Karriera dhe paraja nuk janë kuptimi i vërtetë i jetës

Java News - 21.04.2019

“Mëkati josh, premton gjëra të lehta dhe të gatshme, mirëqenien dhe suksesin, por pastaj e lë vetminë dhe vdekjen. Mëkati kërkon jetën mes të vdekurve, kuptimin e jetës në gjërat që kalojnë”.

Basha uron me video-selfie besimtarët e krishterë për Pashkët, zbuloni ku ndodhet

SOT - 21.04.2019

Kreu i PD, Lulzim Basha nga kisha e Shna Ndout në Laç ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë ditën e Pashkës. Përmes një video ‘selfie’, Basha uron shqiptarët: “Zoti të na e ndriçojë rrugën e ...

Veliaj uron besimtarët katolik për festën e Pashkës: Optimizmi e mund cinizmin

Gazeta Tema - 21.04.2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka shprehur sot urime për gjithë besimtarët e krishterë me rastin e festës së Pashkës. Me anë të një mesazhi në rrjetin social Facebook, ai uron ...

Politika shqiptare uron festën e Pashkëve: Moment reflektimi!

Botasot - 21.04.2019

Politika Shqiptare ka uruar të gjithë besimtarët për festën e Pashkëve. Presidenit Ilir Meta tha se kjo ditë duhet të jetë një moment reflektimi për ti treguar Evropës se vlerat tona triumfojnë mbi ...

Rama uron Pashkën me një foto nga vendi ku u rrit Gjergj Fishta

BalkanWeb - 21.04.2019

Kryeministri Edi Rama uroi sot besimtarët katolikë me rastin e festës së Pashkës, me një foto nga Memorialit në Kuvendin e Troshanit, ku mësoi, u rrit dhe dha më pas mësim At Gjergj Fishta.

Myftiu Tërnava uron Pashkët

Botasot - 21.04.2019

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava me rastin e festës së Pashkëve, ka uruar të gjithë besimtarët e besimit katolik, duke thënë se festat fetar gjithherë kanë qenë momente që na kanë bashkuar në të mirë, ...

Veseli: Le të sjellë kjo festë sa më shumë mirësi, gëzim dhe begati

Telegrafi - 21.04.2019

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka uruar besimtarët e krishterë me rastin e festës së Pashkëve. Përmes një shkrimi në Facebook, Veseli uroi që kjo festë të sjellë mirësi, gëzim e begati.

Basha uron Pashkët nga një vend i veçantë: Zoti na ndriçoftë rrugën e bashkimit

Botasot - 21.04.2019

Nga Kisha e Shen Ndout në Laç, kreu i PD-së Lulzim Basha ka uruar të gjithë besimtarët për Pashkët. Ai tha se kjo le të jetë dita kur zoti të ndriçojë rrugën e bashkimit për ta çliruar Shqipërinë nga ...

Frendo: Korrupsioni ka vdekur shpresën (Video)

Respublica - 21.04.2019

Besimtarët katolikë kremtojnë sot festën e Pashkëve. Në meshën e mbrëmshme, qindra besimtarë iu drejtuan katedrales së Shën Palit në Tiranë për t’u lutur për më shumë mbarësi e paqe, ndërsa mesha e ...

Veza e kuqe e Pashkës dhe simbolika e saj

Gazeta Express - 21.04.2019

Festa e Pashkëve cilësohet ndryshe nga besimtarët e saj si ”Festa e festëve dhe mbreti i të gjitha ditëve”. Kjo festë ka simbolizohet nga Veza e kuqe e Pashkës dhe Buka e Pashkës.

Ky është urimi i Robertit për festën e Pashkëve

Lajmi.net - 21.04.2019

Besimtarët e krishterë sot festojnë Pashkët. Me rastin e kësaj feste fytyra të njohura publike kanë shkruar mesazhe uruese për besimtarët e krishterë, shkruan lajmi.net.

Basha te Kisha e Laçit: Ditë shprese në rrugën tonë të bashkimit

Mapo - 21.04.2019

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zgjedhur ta festojë ndryshe këtë të diel të Pashkëve. Ai ka zgjedhur të vizitojë Kishën e Shën Ndout në Laç, një nga vendet e shenjta te besimtarëve të krishterë dhe jo ...

Rama uron Pashkët përmes fotos së veçantë

Gazeta Express - 21.04.2019

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët. . Urimet për këtë festë të veçantë të besimtarëve i ka ndarë edhe politika shqiptare. Kryeministri Edi Rama uroi besimtarët katolikë për festën e Pashkëve.

Urim i Shoqatës “Trojet e Arbrit” për Festën e Pashkëve

Botasot - 21.04.2019

Shoqata e Intelektualëve Shqiptarë´´Trojet e Arbrit´´ ju uron të gjithë shqiptarëve të besimit katolik, festën e Pashkëve.Urojmë që kjo festë t´iu sjellë në familjet tuaja gëzim,begati, paqë dhe ...

“Shpresat nuk duhet të varrosen kurrë”, ja mesazhet e forta të Papa Françeskut natën e Pashkëve

Gazeta Tema - 21.04.2019

Papa Françesku u ka bërë thirrje besimtarëve të krishterë në natën e Pashkëve që të mos humbin shpresën. Njeriu nuk duhet të shikojë vetëm problemet, sepse ato nuk do të përfundojnë ...

Basha uron Pashkët nga Kiasha e Laçit: Zoti të na ndriçojë rrugën për ta çliruar Shqipërinë nga padrejtësitë

Java News - 21.04.2019

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndodhet sot në Kishën e Shna Ndoit ne Laç, prej nga uroi të gjithë besimtarët katolike e ungjillore për shumë vjet Pashkët.

Besimtarët katolikë kremtojnë sot festën e Pashkëve

ABC News - 21.04.2019

Besimtarët katolikë kremtojnë sot ditën e ringjalles së Jezu Krishtit, festën e pashkëve. Sipas besimit të Krishterë, Krishti, i biri i zotit u kryqëzua për të larë mëkatet e mbarë njerëzimit.

Pashkët/ Ky është kuptimi i kësaj feste

LajmiFundit - 21.04.2019

Një nga festat më të rëndësishme të fesë së Krishterë është ajo e Pashkëve. Shumë mund të dinë se në ditën e Pashkëve festohet ringjallja e Jezu Krishtit, por ndoshta jo shumë prej nesh janë të ...

Kryeministri Rama uron Pashkët me një foto të veçantë

SOT - 21.04.2019

Kryeministri Edi Rama u uruar sot të gjithë besimtarëve katolikë Pashkët.Me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare në Facebook, Rama ka zgjedhur pamje nga Memoriali i Kuvendit të Troshanit, ku ...

Kremtimi i Pashkëve në Berat

Top Channel - 21.04.2019

Besimtarët katolikë të qarkut Berat kremtojnë Pashkët. Mesha e shenjtë e Pashkëve Katolike u mbajt në Kishën “San Luca” në Kuçovë. Mesha e shenjtë e Pashkëve Katolike u mbajt në Kishën “San Luca” në ...

Limaj: Toleranca ndërfetare, vlerë që është kultivuar nga qytetarët e Kosovës

Botasot - 21.04.2019

Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë që sot festojnë Pashkët, duke thënë se toleranca ndërfetare, paqja dhe solidariteti janë vlera të cilat ndër vite janë ...

Katolikët i festojnë Pashkët

Alsat - 21.04.2019

Katolikët sot festojnë festën më të madhe krishtere, Ringjalljen e Krishtit – Pashkët. Tradicionalisht në Maqedoni, shënimi qendror me rastin e festës u mbajt mbrëmë në Kishën katolike “Zemra e ...

Thaçi: Pashkët të forcojnë ndjenjat e mirësisë

Botasot - 21.04.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar që Pashkët të forcojnë edhe më tej ndjenjat e mirësisë dhe besimin në vlera tona, si dhe të shtojnë dashurinë dhe respektin e ndërsjellë ndërmjet gjithë ...

Pacolli: Pashkët të jenë moment reflektimi për kombin tonë

Botasot - 21.04.2019

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka uruar të gjithë besimtarët e krishterë për festën e Pashkëve, duke thënë se kjo festë është edhe një moment reflektimi, jo ...

Haradinaj: Kjo ditë rrëfen për mrekullinë e ringjalljes

Gazeta Express - 21.04.2019

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka uruar qytetarët e Kosovës dhe miqtë ndërkombëtarët për Pashkët Ortodokse. Haradinaj në këtë ditë ka bërë thirrje për respekt dhe t’ua shtrijmë dorën atyre ...

FOTO/ Urimi i veçantë i Ramës për Pashkë

Java News - 21.04.2019

Kryeministri Edi Rama e ka nisur këtë të diel, duke uruar gjithë besimtarët me rastin e Pashkëve katolike. Urimin e tij, kreu i qeverisë e ka bërë në një mënyrë të veçantë, duke publikuar një ...

Krishti u ngjall! Katolikët kremtojnë në Katedralen e Shën Palit

Top Channel - 21.04.2019

Besimtarët katolikë po kremtojnë ringjalljen e Krishtit në një meshë të udhëhequr nga Arqipeshkvi i Dioqezës Tiranë-Durrës, imzot George Frendo, në Katedralen “Shën Pali” në kryeqytet.

Pashkët, Ipeshkvi ka një porosi për mediat: Raportoni edhe për ngjarjet pozitive

Lajmi.net - 20.04.2019

Ipeshkvi Dodë Gjergji, në rastin e shënimit të Meshës qendrore të Pashkëve, u ka bërë thirrje mediave që të raportojnë edhe për rastet pozitive, pasi që sipas tij, është krijuar një përshtypje së në ...

​Dodë Gjergji: E papranueshme që dikush t’i mohojë krimet që i ka kryer në të kaluarën

Koha.net - 20.04.2019

Në Meshën qendrore të Pashkëve, që sonte është mbajtur në Katedralen “Shën Nënë Tereza” në Prishtinë, Ipeshkvi i Kosovës, imzot Dodë Gjergji ka qenë kritik ndaj shoqërisë civile, politikës, e në ...

Besimtarët katolikë kremtojnë Pashkët, mesha në mesnatë

Mapo - 21.04.2019

Besimtarët katolikë kremtojnë sot Pashkët, që është momenti më i madh në kalendarin liturgjik të Kishës Katolike dhe kishave të tjera të krishtera. Pashkët shënojnë ngjalljen e Jezu Krishtit pas ...

Nesër janë Pashkët por çfarë simbolizojnë vezët e kuqe?

Albeu.com - 20.04.2019

Kur i referohemi festës së Pashkëve nuk mund të mos na shkojnë në mendje vezët e kuqe , buka e ëmbël, flaka e shenjtë, dhe mishi i qengjit. Sipas fesë vezët janë simbol i jetës, ndërsa ngjyra e kuqe ...

Capital T uron besimtarët e krishterë për Pashkët

Lajmi.net - 20.04.2019

Capital T përmes një postimi në Instagram ka uruar Pashkët për besimatër e krishterë. Capital T përmes një postimi ka uruar të gjithë besimtarët me rastin e festës së Pashkëve, shkruan lajmi.net.

Meta uron Pashkët: Të bashkëpunojmë për interesin kombëtar

BalkanWeb - 20.04.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka uruar të gjithë shqiptarët për festën e Pashkëve. Meta tha se shqiptarët gjithmonë kanë pasur nuhatje të fortë politike.

Xhaçka mesazh për Pashkët, urim special për efektivët e FA

BalkanWeb - 20.04.2019

TIRANË Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka uruar të gjithë shqiptarët për Pashkët. Xhaçka uron veçanërisht efektivët e Forcave të Armatosura të Shqipërisë dhe familjarët e tyre, që kremtojnë sot ...

Ish-deputeti uron Pashkët: Festë e shpresës dhe ringjalljes

Botasot - 20.04.2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, përmes një postimi në rrjetet sociale, uron të gjithë besimtarët katolikë me rastin e festës së Pashkës.

Ministrja Hoxha uron Pashkët

Botasot - 20.04.2019

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, me rastin e festës së Pashkëve, ka uruar të gjithë besimtarët katolikë. “Për shumë mot, gëzuar Pashkët!”.

Xhaferi uron komunitetin katolik për Pashkët

Telegrafi - 20.04.2019

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi sot ka uruar pjesëtarët e komunitetit katolik për nder të festës së Pashkëve. “Më paraqet nder të veçantë dhe kënaqësi që në emrin tim ...