TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Limaj takon ambasadorin hungarez, flasin për vizat, dialogun dhe bashkëpunimin ekonomik

Lajmi.net - 06.12.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka pritur në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markuzc, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e tanishme në vend, liberalizimin e vizave, ...

Rastet e shënjestruara për liberalizimin e vizave do të vazhdojnë të trajtohen me prioritet

Lajmi.net - 06.12.2018

Luftimi i rasteve të krimit të organizuar dhe korrupsionit në raportet ndërkombëtare dhe ato vendore ishte evidentuar si problematike, në këtë drejtim, zgjidhja e këtyre rasteve u imponua si kriter ...

Deliu-Kodra: Veterani dje ndërroi jetë, të merren masa për vdekjet në vendet e punës

Botasot - 06.12.2018

Deputetja nga radhët e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, gjatë deklarimeve jashtë rendit të ditës, reagoi për vdekjet e punëtorëve në vendin e punës, duke ...

Ja pse Kosova dështoi në liberalizimin e vizave, sipas Konjufcës

Lajmi.net - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka dhënë arsyet e tij përse Kosova dështoi në liberalizimin e vizave. Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk ...

Konjufca thotë se Kosova është larg në rrugën e integrimeve evropiane

Botasot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka kritikuar Qeverinë për mos zbatimin e pakos së reformave evropiane. Në seancën e sotme plenare, Konjufca tha se kjo pako ka ...

Deliu: Të merren masa për vdekjet në vendet e punës

Telegrafi - 06.12.2018

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, në seancë të Kuvendit të Kosovës tha se duhet të merren masa kundër vdekjeve në vendet e punës. Ajo tha se rritja e vdekjeve në vendeve të punës është ...

Fundi i gënjeshtrave të pushtetarëve!

SOT - 06.12.2018

Liberalizimi i vizave, ishte "karta" e të gjithë pushtetarëve të pas 17 shkurtit 2008. Pas votimit në PE në favor të liberalizimit të vizave, tek pushtetarët dhe qytetarët e vendit shpërtheu një ...

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimi për liberalizimin e vizave

Gazeta Express - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të ...

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimin për liberalizimin e vizave

Botasot - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Megjithëse ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucional të ...

Liberalizimi i vizave, Kosova me pritjet më të gjata

Gazeta Express - 06.12.2018

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, gjatë vizitës së fundit që zhvilloi në Prishtinë, të hënën që lamë pas, ua ka bërë me dije kosovarëve se me shumë gjasë nuk do të mundin ...

Analisti i njohur tregon kush ka faj që nuk po liberalizohen vizat

Botasot - 05.12.2018

Në seancën e së martës deputetë e Kuvendit kanë bërë akuza të ndryshme ndaj njëri lidhur mosliberalizimin e vizave. Opozita ka akuzuar qeverinë, ndërsa pozita ka akuzuar BE-në.

Ahmeti: Kryeministrin nuk e bën më evropian fakti që thotë se e ka mbiemrin Gjokaj (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Analisti Arben Ahmeti ka thënë se për shkak të vizave Kosova nuk guxon të bëj bardhën të zezë dhe të zezën të bardhë. Ahmeti në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se refuzimi i ...

Standardet e dyfishta të BE-së për liberalizimin e vizave, Ushtrinë dhe INTERPOL-in

Lajmi.net - 05.12.2018

Kosova po përballet me një fushatë të egër të Serbisë në politikën e jashtme, e sidomos në aspektin e anëtarësimit në organizata ndërkombëtare. Liberalizimi i vizave, transformimi i FSK-së në Ushtri ...

Kuçi nuk ngutet të mbajë premtimin për dorëheqje: E kemi votimin e ushtrisë… (Video)

Telegrafi - 05.12.2018

Deputeti i AAK-së, Blerim Kuçi ka thënë se në të gjitha pikëpamjet Kosova e ka merituar liberalizimin e vizave para Serbisë, Ukrainës e shtetve të tjera.

Kuçi: Ushtria dhe marrëveshja me Serbinë, më të rëndësishme sesa liberalizimi

Gazeta Express - 05.12.2018

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Blerim Kuçi ka thënë se në të gjitha pikëpamjet, Kosova e ka merituar liberalizimin e vizave para Serbisë, Ukrainës e ...

Blakaj tregon se kush mbanë përgjegjësi për zvarritjen e liberalizimit

Botasot - 05.12.2018

Izolimi i qytetarëve të Kosovës do të vazhdojë ende. Së fundmi komisioneri Johannes Hahn gjatë vizitës në Kosovë tha se viti 2020 mund të përmendet si kohë realiste për liberalizimin e vizave për ...

Haradinaj: Kosova i ka plotësuar kriteret për vizat

LajmiFundit - 05.12.2018

Kosova i ka kryer të gjitha kushtet e caktuara nga Bashkimi Evropian për liberalizimin e vizave, i mbetet Bashkimit Evropian që ta kryej pjesën e vet, ka deklaruar kryeministri Ramush haradinaj.

Ish-ambasadori tregon pse nuk po liberalizohen vizat dhe kush po e izolon Kosovën

Botasot - 05.12.2018

Ish-ambasadori i Kosovës, Lulzim Peci, ka bërë një koment lidhur me procesin e liberalizimit të vizave. Peci përmes një postimi në Facebook, thotë se për krimet e luftës ne ish-Jugosllavi BE-ja e ...

Limaj takon ambasadorin hungarez, flasin për vizat, dialogun dhe bashkëpunimin ekonomik

Botasot - 06.12.2018

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka pritur në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markuzc, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e tanishme në vend, liberalizimin e vizave, ...

Konjufca tregon pse nuk u hoqën vizat për qytetarët e Kosovës

Botasot - 06.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në seancën e jashtëzakonshme, ka numëruar arsyet që, sipas tij, Kosova dështoi në liberalizimin e vizave.

Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimi për liberalizimin e vizave

Durres Lajm - 06.12.2018

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme. Megjithëse, ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucionalë të ...

Sevdai Radogoshi ironizon me shtyrjen e liberalizimit të vizaze, realizon skeç dedikuar Hahnit në rolin e ‘Qumilit’

Telegrafi - 05.12.2018

Lajmi se liberalizimi i vizave për shtetasit e Kosovës mund të shtyhet deri në vitin 2020, ka lënë të nervozuar shumë qytetarë të vendit. Disa prej tyre madje kanë vendosur edhe të ironizojnë me këtë ...

Këto janë 48 shtetet ku kosovarët mund të udhëtojnë pa viza

Lajmi.net - 05.12.2018

Janë 48 shtete drejt të cilave qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë pa viza. Edhe pse Kosova akoma nuk ka marrë liberalizimin e vizave, dhe sipas deklaratave nga Bashkimi Evropian ato nuk pritet të ...

“Liberalizimi mund të ndodhë në vitin 2020”, Qumili i çon porosi Hahnit

Lajmi.net - 05.12.2018

Pas lajmit se liberalizimi i vizave mund të shtyhet deri në vitin 2020 ka reaguar ‘Qumili’. Pas deklarates së komisionerit Johannes Hahn për zgjërim në BE i cili gjatë vizitës së fundit në Kosovë tha ...

Njohësi i çështjeve juridike tregon disa arsye të “këqija” për Kosovën dhe vizat

Botasot - 05.12.2018

Njohësi i çështjeve politike dhe juridike Blerim Burjani, ka thënë për “Bota sot” se duhet të ketë sqarime nga BE-ja pse nuk ka liberalizim të vizave. Ai thotë se qytetarët po i mbajnë pasojat.

Tahiri iu shkruan Hahnit dhe Avramopoulos për reformat në drejtësi si kriter i përmbushur për viza

Lajmi.net - 05.12.2018

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka nisur sot një letër zyrtare tek Komisioneri për Politika të Fqinjësisë së Mirë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn dhe Komisioneri për Çështje të ...

Hoxha: BE-ja, e paaftë t’i mbajë premtimet për vizat

Lajmi.net - 05.12.2018

Askush nuk po merr përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave. Qeveritarët kosovarë nuk e kanë në plan të marrin përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian ...

Liberalizimi i vizave në vitin 2020, Qumili i çon porosi Hahnit

Gazeta Express - 05.12.2018

Pas lajmit se liberalizimi i vizave mund të shtyhet deri në vitin 2020 ka reaguar ...

Kuçi: Ushtria dhe marrëveshja me Serbinë, më të rëndësishme se liberalizimi

Lajmi.net - 05.12.2018

Deputeti i AAK-së, Blerim Kuçi ka thënë se në të gjitha pikëpamjet Kosova e ka merituar liberalizimin e vizave para Serbisë, Ukrainës e shtetve të tjera.

Blakaj tregon se kush mbanë përgjegjësi për zvarritjen e liberalizimit

Ina - 06.12.2018

Izolimi i qytetarëve të Kosovës do të vazhdojë ende. Së fundmi komisioneri Johannes Hahn gjatë vizitës në Kosovë tha se viti 2020 mund të përmendet si kohë realiste për liberalizimin e vizave për ...

Profesori ndërkombëtar: Ndarja e çon Kosovën në luftë

Botasot - 05.12.2018

Vizita në Prishtinë e komisionerit të BE-së për zgjerim, Johanes Hahn i dha fund shpresave të qytetarëve të Kosovës për liberalizim vizash brenda këtij viti.

Sholtes: Të gjithë i bëjnë kërkesa Kosovës, BE t’i ketë parasysh pasojat për mosliberalizim

Lajmi.net - 05.12.2018

Ditë më parë komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim, Johannes Hahn vizitoi Kosovën ku kërkoi heqjen e taksës 100 për qind ndaj Serbisë dhe Bosnje e Hercegovinës.

Shala për vizat: Evropa t’i fus në listë të zezë politikanët, jo popullin!

Botasot - 05.12.2018

Aktivistja e shoqërisë civile, Linda Shala ka shprehur pakënaqësitë ndaj sjelljes së Evropës karshi Republikës së Kosovës sa i përket liberalizimit të vizave për vendin tonë.

Sholtes: BE-ja duhet t’i mbajë premtimet e veta dhe t’ia heqë Kosovës regjimin e vizave

Gazeta Express - 05.12.2018

Deklarimet e BE-së se ratifikimi i marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi do të jetë kushti i fundit për liberalizimin e vizave për kosovarët nuk doli të jetë i vërtetë.

Dështimi me liberalizimin: S’ka viza, s’ka as dorëheqje!

Gazeta Tema - 05.12.2018

Qeveritarët kosovarë nuk e kanë në plan të marrin përgjegjësi për dështimin e liberalizimit të vizave me Bashkimin Evropian gjatë këtij viti, ashtu siç kishin premtuar vazhdimisht.

"Vizat vështirë se liberalizohen edhe në 2020, ja pse"

Botasot - 05.12.2018

Dukagjin Pupovci ka thënë se afati 2020 për liberalizimin e vizave, është optimist. Drejtori Ekzekutiv i Qendrës së Edukimit të Kosovës, me anë të një postimi në Facebook ka thënë se liberalizimi nuk ...

Tendenca për shfuqizimin e Speciales dhe ideja për korrigjim kufijsh, “nokautuan” Kosovën ndërkombëtarisht

Botasot - 05.12.2018

Profesor Dr. Binak Maxharraj, në një bisedë për gazetën “Bota sot”, flet për mos luftimin e korrupsionit në Kosovë, liberalizimin e vizave që mund të shtyhet së paku deri në vitin 2020 dhe Qeverinë e ...

Haradinaj nuk heq dorë nga liberalizimi i vizave!

Alsat - 05.12.2018

Partia Social Demokrate ka dorëzuar në Kuvendin e Kosovës, rezolutën ku parasheh që delegacioni shtetëror të udhëhiqet nga dy përfaqësues të opozitës edhe të koalicionit qeverisës.

Mashtrimi me vizat

Koha.net - 05.12.2018

Qeveritarët kanë refuzuar të marrin përgjegjësinë për mosliberalizimin e vizave, duke thënë se Kosova ka përmbushur detyrat e veta dhe se vendimmarrja ka ngecur në BE, shkruan sot “Koha Ditore”.

Rezoluta nga seanca për liberalizimin e vizave pritet të votohet të enjten

Evropaelire - 04.12.2018

Kuvendi i Kosovës ka ka mbajtur një seancë të jashtëzakonshme ku është diskutuar, për siç është thënë, dështimin e në procesin e liberalizimit të vizave .

Letra pro Kosovës; 22 eurodeputetë kërkojnë të hiqen vizat

Top Channel - 04.12.2018

Një grup prej 22 deputetësh të Parlamentit Evropian kërkuan që Kosovës t’i jepet liberalizimi i vizave pa shtyrje. Përmes një letre drejtuar Këshillit Europian, Donald Tusk dhe presidencës austriake ...

Gani Dreshaj tregon kush i ka fajet për mosliberalizim të vizave

Lajmi.net - 05.12.2018

Në debatin parlamentar që është duke u zhvilluar në Kuvendin e Kosovës, deputeti nga radhët e AAK’së, Gani Dreshaj ka thënë se nëse dikush ka faj për mosliberalizim vizash i kemi ne fajet.

Sherifi fajëson LDK-në për mos liberalizim të vizave, kritikon Vetvendosjen

Lajmi.net - 04.12.2018

Në seancën e jashtëzakonshme të thirrur nga opozita në Kuvendin e Kosovës për deshtimin e liberalizimit të vizave, ka folur edhe shefi i Grupit Parlamentar të Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi.

Blerta Deliu për vizat: Ne deklaronim atë çfarë na thuhej

Lajmi.net - 04.12.2018

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike, Blerta Deliu – Kodra, ka thënë se e kupton zhgënjimin e qytetarëve pas deklaratave të komisionerit Johannes Hahn se për kosovarët nuk ...

Opozita kërkon shpërbërjen e Kuvendit dhe mbajtjen e zgjedhjeve

Botasot - 04.12.2018

(E plotësuar) - Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka kërkuar që Kuvendi i Kosovës të miratojë një rezolutë, ku kërkohet shpërbërja e Kuvendit, dorëheqja e Qeverisë, po që ...

Konjufca thotë se u gënjyen qytetarët për viza: Tani duhet pritur deri në 2020

Lajmi.net - 04.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në seancën e jashtëzakonshme për dështimin e liberalizimit të vizave, e ka quajtur pushtetin e vendit mizërie.

Hoti hedhë akuza ndaj Qeverisë, e quan të dështuar

Lajmi.net - 04.12.2018

Hoti në Kuvend tha se Qeveria e ka zhgënjyer edhe Brukselin. Shefi i grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e thirrur për dështimin e liberalizimit të vizave, ...

Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme për çështjen e vizave

Evropaelire - 04.12.2018

Me kërkesë të opozitës, Kuvendi i Kosovës po zhvillon një debat në një seancë të jashtëzakonshme për çështjen e liberalizimit të vizave. Ky vendim u mor pas dështimit të seancës paraprake, të thirrur ...

Konjufca: Zyrtarëve të BE-së nuk u thash se do të zbrazej Kosova, ua përmenda aferat korruptive

Koha.net - 05.12.2018

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca në emisionin “Interaktiv” ka sqaruar për akuzat ndaj tij se gjoja ka thënë se po ndodhi liberalizimi i vizave Kosova do të zbrazet.

Reagime të shumta në Kosovë për shtyrjen e liberalizimit të vizave (Video)

Telegrafi - 04.12.2018

Lajmi se në Bashkimin Evropian sivjet nuk do të diskutohet liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës, ka ngjallur reagime të shumta në Kosovë. Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut ...