TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Negociatat me BE/ Bullgaria ka dy kërkesa për Shqipërinë para 18 tetorit, i vendos kushte edhe Maqedonisë së Veriut

SOT - 09.10.2019

Bullgaria ka vendosur të mbështesë çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por për këtë të fundit ka vendosur kushte.Në dokumentin e publikuar të Bullgarisë, thuhet vlerësimi i ...

Borisov: E mbështesim fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Medial - 09.10.2019

Sofje, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Në mbledhjen e sotme qeveritare sollëm vendim ta mbështesim fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë me BE-në, por do ...

Bullgaria kërkon që BE-ja t’i fillojë negociatat njëkohësisht me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Shqipmedia - 09.10.2019

Qeveria bullgare miratoi propozimin për nisjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE. Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva shpjegoi se Sofja do të ...

Bullgaria rekomandoi dhënien e datës së BE-së për RMV-në dhe Shqipërinë

Portalb - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë i ka thënë “po” marrjes së datës për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për nisjen e negociatave anëtarësuese në Bashkimin Evropian (BE), transmeton Portalb.mk.

Sofja do të mbështes nisjen e bisedimeve për Shkupin dhe Tiranën

Botasot - 09.10.2019

Bullgaria do të mbështesë vendimin për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE. Kështu sot vendosi Qeveria e Bullgarisë.

Sofja do ta mbështes hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Medial - 09.10.2019

Sofje, 9 tetor 2019 (MEDIAL) – Bullgaria do ta mbështesë vendimin për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë në BE, vendosi sot Qeveria bullgare.

Bullgaria sot do të vendosë për kushtet e eurintegrimit të RMV-së

Portalb - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta verifikoj pozicionin dhe kushtet për procesin eurointegrues të Republikës së Maqedonisë së Veriut, transmeton Portalb.mk.

(FOTO) BULGARIA sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Medial - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Qeveria e Bullgarisë sot cakton kushtet për eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut

Telegrafi - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta caktojë qëndrimin dhe kushtet për mbështetjen e euroitnegrimeve të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina ...

Edhe Bullgaria “kushte” për negociatat, kërkon gjuhë dhe regjistrim për minoritetin

Gazeta Tema - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Kjo është theksuar në një projekt-deklaratë të Asamblesë Kombëtare për Zgjerimin e BE-së ...

Bullgaria zotohet se mbështet Maqedoninë e Veriut drejt BE-së, por me një kusht!

Ina - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë për integrim Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit kombëtar kushtuar zgjerimit të BE-së dhe procesit të stabilizim ...

Sofja kërkon që Shkupi të heqë dorë nga pakica e saj në Bullgari

Flaka - 08.10.2019

Mbështetja e Bullgarisë për pranimin e vendit tonë në BE nuk ka qenë kurrë e pakushtëzuar, thotë Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva. Kushtet specifike tashmë kanë hyrë në Asamblenë Bullgare, ...

A do t’i mbyll sytë Brukseli ndaj shkupit

Ina - 08.10.2019

Të gjithë në Maqedoninë e Veriut i kanë kthyer sytë nga Brukseli, nëse më 15 tetor do të japë datë për negociata, që do të zgjasin 7 deri 10 vjet, deri në anëtarësim të plotë.

Shalenberg: Austria mbështet hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Portalb - 08.10.2019

Aleksandar Shalenberg , Ministri për punë të jashtme i Republikës së Austrisë derisa zhvilloi takim në Tiranë me homologun e Shqipërisë, Gent Cakaj , deklaroi se Austria e mbështet hapjen e ...

Deklarata e Kuvendit bullgar: Bullgaria e mbështet integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Flaka - 08.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje integrimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, theksohet në Propozim- deklaratën e Kuvendit popullor bullgar kushtuar zgjerimit të BE-së dhe Procesit të ...

Deklarata e Sofjes: Mbështetje për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në

Telegrafi - 08.10.2019

Bullgaria mbështet plotësisht integrimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit Kombëtar të Bullgarisë për Zgjerimin e BE-së dhe Procesin e ...

Ende nuk dihet nëse BE do të ndajë integrimet për Maqedoninë dhe Shqipërinë

Portalb - 08.10.2019

Në një tekst të publikuar të dielën (06.10.2019) sajti serb “Vesti Onlajn” nëpërmjet titullit “BE-ja i ndan Maqedoninë dhe Shqipërinë” („EU razdvaja Makedoniju i Albaniju“) i transmetoi informatë të ...

Ditë para Këshillit Evropian: Maqedonia e Veriut i është përgjigjur reformave, radhën e ka BE-ja

Medial - 08.10.2019

Shkup, 8 tetor 2019 (MEDIAL) – Këshilli i ardhshëm Evropian konsiderohet si kyç, pritet kthesë përfundimtare në proceset eurointegruese të vendit dhe dritë jeshile për fillimin e negociatave me ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Botasot - 08.10.2019

Elementet e qëndrimit bullgar në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut janë çështje e brendshme politike të një vendi anëtar i BE-së dhe ky qëndrim me siguri nuk do të theksohet në ...

Pendarovski: Bullgaria me siguri nuk do ta bllokojë datën

Medial - 08.10.2019

Shkup, 8 tetor 2019 (MEDIAL) – Elementet e pozitës bullgare lidhur me procesin e mëtutjeshëm të integrimit të Maqedonisë së Veriut janë punë e brendshme-politike të një vendi anëtar të Unionit dhe ...

Presidenti polak Duda: Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, test për BE

RTSH - 08.10.2019

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda e ka konsideruar si një test për BE hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Këtë opinion presidenti i Polonisë e shprehu gjatë një takimi me ...

Ditë para Këshillit Evropian: Maqedonia e Veriut i është përgjigjur reformave, radhën e ka BE-ja

Tetova Sot - 08.10.2019

Këshilli i ardhshëm Evropian konsiderohet si kyç, pritet kthesë përfundimtare në proceset eurointegruese të vendit dhe dritë jeshile për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian.

Maqedonia e Veriut i ka përmbushur reformat, radhën e ka BE-ja ta vlerësoj këtë

Gazeta Express - 08.10.2019

Këshilli i ardhshëm Evropian konsiderohet si kyç, pritet kthesë përfundimtare në proceset eurointegruese të vendit dhe dritë jeshile për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian.

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Telegrafi - 08.10.2019

Elementet e qëndrimit bullgar në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut janë çështje e brendshme politike të një vendi anëtar i BE-së dhe ky qëndrim me siguri nuk do të theksohet në ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta pengon Maqedoninë e Veriut

Gazeta Express - 08.10.2019

Elementet e pozitës bullgare lidhur me procesin e mëtutjeshëm të integrimit të Maqedonisë së Veriut janë punë e brendshme-politike të një vendi anëtar të Unionit dhe ajo pozitë me siguri nuk do të ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta pengojë Maqedoninë e Veriut

SOT - 08.10.2019

Elementet e pozitës bullgare lidhur me procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut janë punë e brendshme-politike të një vendi anëtar të Unionit dhe ajo pozitë me siguri nuk do të nxirret në ...

Pendarovski: Bullgaria nuk do ta bllokojë marrjen e datës

Tetova Sot - 08.10.2019

Elementet e qëndrimit bullgar në lidhje me procesin integrues të Maqedonisë së Veriut janë çështje e brendshme politike të një vendi anëtar i BE-së dhe ky qëndrim me siguri nuk do të theksohet në ...

Stevo Pendarovski: Bullgaria nuk do ta pengojë vendin për negociata

Flaka - 08.10.2019

Bullgaria nuk besoj që do ta pengojë vendit në rrugën drejt integrimit në BE, tha kryetari i vendit, Stevo Pendarovski. Ai shtoi se këto ditë nuk ka kontaktuar me presidentin bullgar, Rumen Radev, ...

Deklarata e Sofjes: Mbështetje për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në

Botasot - 08.10.2019

Bullgaria mbështet plotësisht integrimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit Kombëtar të Bullgarisë për Zgjerimin e BE-së dhe Procesin e ...

A do t’i mbyll sytë Brukseli ndaj Shkupit

Portalb - 08.10.2019

Të gjithë në Maqedoninë e Veriut i kanë kthyer sytë nga Brukseli, nëse më 15 tetor do të japë datë për negociata, që do të zgjasin 7 deri 10 vjet, deri në anëtarësim të plotë.

A do t’i mbyll sytë Brukseli ndaj Shkupit

Tetova Sot - 09.10.2019

Të gjithë në Maqedoninë e Veriut i kanë kthyer sytë nga Brukseli, nëse më 15 tetor do të japë datë për negociata, që do të zgjasin 7 deri 10 vjet, deri në anëtarësim të plotë.

Negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ Bullgaria kërkon gjuhë dhe regjistrim për minoritetin nga të dy ...

Java News - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Kjo është theksuar në një projekt-deklaratë të Asamblesë Kombëtare për Zgjerimin e BE-së ...

Qeveria e Bullgarisë sot cakton kushtet për eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut

Botasot - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta caktojë qëndrimin dhe kushtet për mbështetjen e euroitnegrimeve të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Ekaterina ...

Bullgaria ka një kusht për mbështetjen e Maqedonisë në procesin euro-integrues

Gazeta Express - 09.10.2019

Bullgaria i jep mbështetje të plotë për integrim Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, thuhet në propozim deklaratën e Kuvendit kombëtar kushtuar zgjerimit të BE-së dhe procesit të stabilizim ...

Qeveria e Bullgarisë sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Flaka - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Sofja sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Gazeta Express - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Sofja sot konfirmon kushtet për eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut

Zeri - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot duhet ta konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva ...

Sofja konfirmon kushtet për euro-integrimin e Maqedonisë së Veriut

SOT - 09.10.2019

Qeveria e Bullgarisë sot do të konfirmojë pozitën dhe kushtet për mbështetje të eurointegrimit të Maqedonisë së Veriut. Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva dje ...

Sofja do të mbështes nisjen e bisedimeve për Shkupin dhe Tiranën

Telegrafi - 09.10.2019

Bullgaria do të mbështesë vendimin për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE. Kështu sot vendosi Qeveria e Bullgarisë.

Sofja do ta mbështes hapjen e negociatave me Shkupin dhe Tiranën

Tetova Sot - 09.10.2019

Bullgaria do ta mbështesë vendimin për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë në BE, vendosi sot Qeveria bullgare.

Borissov: E mbështesim fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Botasot - 09.10.2019

Kryeministri bullgar Boyko Borissov është deklaruar në rrjetet sociale në lidhje me procesin eurointegrues të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Ai shkruan se në mbledhjen e sotme qeveritare është ...

Borissov: E mbështesim fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Telegrafi - 09.10.2019

Kryeministri bullgar Boyko Borissov është deklaruar në rrjetet sociale në lidhje me procesin eurointegrues të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Ai shkruan se në mbledhjen e sotme qeveritare është ...

E mbështesim fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Gazeta Express - 09.10.2019

“ Në mbledhjen e sotme qeveritare sollëm vendim ta mbështesim fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë me BE-në, por do të insistojmë që ato t’i ...

Borisov: E mbështesim fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Tetova Sot - 09.10.2019

o të insistojmë që ato t’i respektojnë marrëdhëniet e mira fqinjësore. Këtë e shkroi kryeministri bullgar, Bojko Borisov në profilin e tij në Fejsbuk.

Borisov: E mbështesim fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Flaka - 09.10.2019

“Në mbledhjen e sotme qeveritare sollëm vendim ta mbështesim fillimin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Shqipërisë me BE-në, por do të insistojmë që ato t’i ...