TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mas pret që edhe Parlamenti grek të jep pëlqimin për Marrëveshjen e Prespës

Medial - 12.01.2019

Shkup, 12 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri gjerman për Punë të Jashtme, Hajko Mas pas votimit të mbrëmshëm të ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, ka shprehur pritjet se edhe Greqia do të ...

Emri i ri i Maqedonisë, reagojnë liderët europianë

ABC News - 12.01.2019

Mbarë Europa ka përshëndetur votimin që Parlamenti i Maqedonisë i bëri ndryshimeve kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, duke e cilësuar atë një hap vendimtar drejt së ardhmes europiane.

Të gjithë urojnë “Maqedoninë e Veriut”: Fund një prej grindjeve më të vjetra në Ballkan

Top Channel - 12.01.2019

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë, mbrëmjen e së premtes, në drejtim të udhëheqësve të Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë kanë mbërritur përgëzimet e ...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lajmi.net - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë ...

Ndryshimet kushtetuese, Gjermania: Sapo ta miratojë edhe Greqia Marrëveshjen, shpejtë do të kyçeni në NATO

Portalb - 11.01.2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Hajko Mas pret që edhe Kuvendi i Greqisë ta miratojë Marrëveshjen e Prespës dhe Maqedonia e Veriut më pas shpejt do t’i kyçet NATO-së dhe do të mundet t’i ...

Ndryshimet kushtetuese, Britania e Madhe: Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Portalb - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.mk .

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

Alsat - 11.01.2019

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas.

Sfidat e Maqedonisë, analistët: Gjithçka varet nga Marrëveshja e Prespës

ABC News - 11.01.2019

Se si do të jetë viti 2019 për Maqedoninë, kjo do të varet nga marrëveshja e Prespës. Të këtij mendimi janë analistët shqiptarë, të cilët paralajmërojnë se “Prespa” është një çështje që nuk prek ...

Stoltenberg i ka lajmëruar personalisht Zaevit për ta uruar për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Portalb - 11.01.2019

Sekretari gjeneral i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ka dërguar tuit direkt kryeministrit Zoran Zaev dhe e ka uruar për përfundimin e votimit në Kuvend për ndryshimet kushtetuese, njofton Portalb.mk .

Emri i ri i Maqedonisë, reagon Tirana

ABC News - 11.01.2019

Pas këtij votimi nuk kanë vonuar edhe reagimet nga Tirana zyrtare. Kështu Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në një mesazh të bërë publik në rrjetet sociale thekson se ky është një kontribut edhe i ...

Bushati: Kontributi i partive shqiptare edhe një herë u tregua faktor vendimtar

Telegrafi - 11.01.2019

Tirana zyrtare ka përshëndetur miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend, me të cilat është zyrtarizuar emri Republika e Maqedonisë së Veriut. Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme i Shqipërisë ...

Bushati thyen heshtjen/ Ja për çfarë reagon: Kontributi i partive shqiptare...

SOT - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka përshëndetur votimin në parlamentin maqedonas, që ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar ...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Top Channel - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në ...

Hant: Ky është moment historik për Maqedoninë

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Xheremi Hant e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik.

Mogherini dhe Hahn: Ndryshimet kushtetuese hap historik për Maqedoninë

Telegrafi - 11.01.2019

Përfaqësuesja e lartë e BE-së Federica Mogherini dhe eurokomesari Johannes Hahn, përmes një deklarate të përbashkët kanë uruar Kuvendin e Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese.

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, faktor vendimtar

Botasot - 11.01.2019

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, përshëndeti sot votimin përfundimtar të Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti i Maqedonisë duke theksuar se “kontributi i partive ...

Maqedoni, parlamenti voton ndryshimet kushtetuese të “Prespës”

ABC News - 11.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë ka votuar pasditen e së premtes, me 81 vota pro ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë zbatimit të Marrëveshjes së Prespës, e arritur Qershorin e kaluar mes Athinës dhe ...

Vajgëll: Në qershor të këtij viti duhet BE-ja të hapë negociata me Maqedoninë e Veriut

Medial - 11.01.2019

Eurodeputeti i Liberalëve, Ivo Vajgëll, i ka uruar deputetët për votimin e sotëm. Ai porositi se me votimin e ndryshimeve të nevojshme për Marrëveshjen e Prespës në Maqedoni, ndërsa pastaj, shpreson ...

Ditmir Bushati përshendet votimin historik në Kuvendin e Maqedonisë

Tetova Sot - 11.01.2019

Votimi historik në Maqedoni për ndryshimin e emrit duke i hapur rrugë proceseve integruese të saj në BE dhe në NATO është përshëndetur edhe nga ish ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati.

Emri i ri i Maqedonisë, Bushati: Shqiptarët faktor vendimtar

BalkanWeb - 11.01.2019

Ministri i jashtëm në detyrë Ditmir Bushati ka përshëndetur miratimin ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë së Veriut.

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Telegrafi - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend.

Zaevi u uroi qytetarëve dhe deputetëve për përgjegjësinë e ndërmarrë (FOTO)

Medial - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u uroi qytetarëve dhe deputetëve për ...

Të gjithë urojnë “Maqedoninë e Veriut”: Fund një prej grindjeve më të vjetra në Ballkan

Botasot - 12.01.2019

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë, mbrëmjen e së premtes, në drejtim të udhëheqësve të Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë kanë mbërritur përgëzimet e ...

Drama vazhdon

Portalb - 10.01.2019

Sot duhet të mbahet seanca e kuvendit ku përfundimisht pritet të votohen amendamentet kushtetuese që dalin nga Marrëveshja e Prespës. Nuk është një proces i lehtë.

Pengimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është vepër patriotike!

Tetova Sot - 10.01.2019

CIVIL – Qendra për Liri ashpër i dënon partitë, gjegjësisht, deputetët të cilët me qëllim, dhe nga pozita të ngushta partiake ose/ dhe interesa personale e pengojnë procesin e zbatimit të ...

Thaçi tregon se kur do të arrihet marrëveshja me Serbinë

Zeri - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë ...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

Almakos - 11.01.2019

11 Janar 2019 / 20:15 Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në ...

ASH kyçe në procesin e integrimit, tani koha për zgjedhje të reja!

Ina - 12.01.2019

Si një forcë e vendosur pro-evropiane, Aleanca për Shqiptarët jo vetëm që ka mbështetur por ka qenë pjesë përbërëse e Ndryshimeve Kushtetuese, duke përkrahur referendumin dhe duke votuar në Kuvend ...

Britania e Madhe:Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Lajm - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.

Rama e shkarkoi, Bushati reagon për emrin e Maqedonisë

Albeu.com - 11.01.2019

Ditmir Bushati ka reaguar në lidhje me vendimin për ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27-vjeçar të emrit.

Ditmir Bushati ‘bëhet i gjallë’, përshëndet vendimin e parlamentit maqedonas

Mapo - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në ...

Emri i ri Maqedonia e Veriut, Bushati: Shqiptarët faktor vendimtar!

Java News - 11.01.2019

Ministri i jashtëm në detyrë Ditmir Bushati ka përshëndetur miratimin ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë duke u quajtur zyrtarisht Republika e Maqedonisë së Veriut.

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Botasot - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend.

Zaevi uroi qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

Lajm - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi Kuvendi i miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Fejsbuk u uroi qytetarëve dhe deputetëve për ...

E gjithë bota uron Maqedoninë e Veriut: U mbyll një plagë konflikti

LajmiFundit - 12.01.2019

Mbrëmja e të premtes ishte një ditë historike për Maqedoninë por edhe Ballkanin pasi u mbyll më në fund një plagë e hapur dhe një koflikt I gjatë. Kuvendi këtij vendi, miratoi ndryshimet kushtetuese ...

Civil: Pengimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është vepër patriotike

Telegrafi - 10.01.2019

CIVIL – Qendra për Liri përmes një kumtese për media thekson se i dënon ashpër partitë dhe deputetët të cilët sipas tyre, me qëllim dhe nga pozita të ngushta partiake ose interesa personale e ...

Thaçi: Vendimi i Parlamentit të Maqedonisë tejkalon interesat partiake

Alsat - 11.01.2019

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka theksuar se vendimi i deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë nuk ka qenë fare i lehtë, as popullor, por ishte vendim i duhur, i cili tejkalon ...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

Ina - 11.01.2019

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas.

Ndryshimet kushtetuese, Koxias: Maqedonia e re e mirëpritur në jetën tonë

Portalb - 11.01.2019

Ish ministri i Punëve të Jashtme dhe nënshkruesi i Marrëveshjes së Prespës, Nikos Koxias ka shkruar në Tuiter me rastin e votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, njofton ...

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Lajm - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në ...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Lajm - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend.

Zaev uron qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

Alsat - 11.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe deputetët për ...

E gjithë bota uron Maqedoninë e Veriut: U mbyll një plagë konflikti në Ballkanin e trazuar

Ina - 12.01.2019

Mbrëmja e të premtes ishte një ditë historike për Maqedoninç por edhe Ballkanin pasi u mbyll mç nç fund njç plagç e hapur dhe njç koflikt I gjatç. Kuvendi këtij vendi, miratoi ndryshimet kushtetuese ...

Civil: Pengimi i Marrëveshjes së Prespës nuk është vepër patriotike

Lajm - 10.01.2019

CIVIL – Qendra për Liri përmes një kumtese për media thekson se i dënon ashpër partitë dhe deputetët të cilët sipas tyre, me qëllim dhe nga pozita të ngushta partiake ose interesa personale e ...

Urime Maqedoni, dëshmuat guxim…

Ina - 11.01.2019

Hashim Thaçi Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës, që shënojnë hapin final ...

BE dhe NATO urojnë votimin e ndryshimeve kushtetuese

Tetova Sot - 11.01.2019

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini dhe komisioneri për zgjerimit të BE-së Johannes Hahn ishin të parët që uruan pas votimit mbi ndryshimet kushtetuese në parlamentin maqedonas.

Maqedonia ndryshon emrin, Bushati: Kontributi i partive shqiptare, vendimtar

Medial - 11.01.2019

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, përshëndeti ndryshimet kushtetuese në Maqedoni për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në ...

Stoltenberg uron Zaevin për votimin e ndryshimeve kushtetuese

Alsat - 11.01.2019

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, përmes rrjeteve sociale ka uruar kryeministrin e Maqedonisë Zoran Uaev për miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend.

Zaev uron qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarrë

Almakos - 11.01.2019

11 Janar 2019 / 22:39 Kryeministri Zoran Zaev sonte pasi që Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese të cilat dalin nga Marrëveshja e Prespës përmes profilit të tij në Facebook ka uruar qytetarët dhe ...