TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Për thagmat e Fevziut dhe Albin Kurtit: Shqipëria s’kishte bukë të hante dhe ishte anijeve për Itali, si mund të ...

Gazeta Tema - 10.10.2019

Albin Kurti ka dhënë një intervistë për Blendi Fevziun mbrëmjen e djeshme, e cila ka shkaktuar debat. Sidomos për disa deklaratat të Kurtit, por dhe vetë Fevziut.

Albin Kurti në Shqipëri: Në Evropian të gjithë ishim me Kombëtaren, pse sot të mos e mbështetim Kosovën në suksesin e ...

Zeri - 10.10.2019

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje dhe njëherësh ai që pritet të jetë Kryeministri i ri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka qenë i ftuar mbrëmë në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut në Klan TV të ...

Kurti: Do të bashkëpunoj me partitë shqiptare dhe kryeministrin Zaev

Ina - 10.10.2019

Kryeministri i ardhshëm i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë në TV Klan në emisionin Opinion ndër të tjera ka thënë se do të ketë një bashkëpunim të mirë me partitë shqiptare në Maqedoninë e ...

Kurti: Nuk mendoj që VV dhe LDK do të kenë një “martesë” të vështirë | VIDEO

Flaka - 10.10.2019

Kurti i pyetur për koalicionin e mundshëm me LDK’në, tha se ‘’nuk mendoj që VV dhe LDK do të kenë një martesë të vështirë’’ Blendi Fevziu: Në përgjithesi martesat janë të vështira Albin Kurti: Unë ...

Kurti: Do të takohemi shpejt me Ramën | VIDEO

Flaka - 10.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka treguar se çka i ka prishur raportet e tij me kryeministrin shqiptar Edi Ramën, transmeton Periskopi. ‘’Do të takohemi shpejt me Ramën’’, shtoi ...

Albin Kurti ishte dhe është me popullin, me Amerikën, me NATO-n dhe me BE-në

Botasot - 10.10.2019

*** Këtë e dëshmoi para gjithë botës vota demokratike dhe e lirë e të gjithë qytetarëve të Kosovës, të cilët votuan në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës, më 6 tetor 2019 : -JEMI me ...

Albin Kurti i përgjigjet Vuçiç pas deklaratave për krushqinë

Albeu.com - 09.10.2019

Albin Kurti i është përgjigur edhe për deklaratën e krushqisë midis vajzë s së presidentit Aleksandar Vuçiç dhe djalit të Hashim Thaçit “Na kanë kthyer në mesjetë, në periudhën e feudalizmit, ku ...

Këshilltari i Kadri Veseli jep lavdata të mëdha për Albin Kurtin

Botasot - 10.10.2019

I ftuar në “Arena” në RTV Ora, këshilltari i Kadri Veselit, kryetarit të PDK në Kosovë, Adri Nurellari, ka çuditur me deklaratat e tij, teksa ka “shpërthyer” në vlerësime për kreun e Vetëvendosjes ...

Albin Kurti akuzon fort: Presidenti Thaçi mund të shkarkohet si tradhtar

Botasot - 09.10.2019

Dy partitë politike në Kosovë, Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë dhënë sinjalet e para për tu bashkuar në koalicion. Detajet do të mësohen në ditët në vazhdim, ndërsa këtë të mërkurë ...

Sa ministra e zëvendësministra do t’i kenë serbët në qeverinë e ardhshme sipas Kushtetutës?

Lajmi.net - 09.10.2019

Madje, ky koalicion pothuajse është konfirmuar nga të dy taboret. Vetëvendosje kanë treguar se do t’i ftojnë LDK-në në koalicion, e nga LDK-ja thonë se nuk ka alternativë tjetër përveç koalicionit me ...

Pse keni prishur marrëdhënien me kryeministrin Rama? Përgjigjet Albin Kurti

Albeu.com - 09.10.2019

Kandidati kryesor për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti foli dhe për marrëdhënien me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Kreu i Vetëvendosjes ka treguar në emisionin Opinion pse është “ftohur” ...

Albin Kurti: U prisha me Edi Ramën për shkak të Hashim Thaçit

Gazeta Express - 09.10.2019

Raportet mes Albin Kurtit dhe kryeministrit të Shqipërisë janë “ftohur” kohët e fundit. Rama pas fitores së Albin Kurtit e uroi atë, por dhe Vjosa Osmanin e LDK-së.

A do ta shkarkoni Hashim Thaçin si president? Flet për herë të parë Albin Kurti si kryeminstri i Kosovës

SOT - 09.10.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, tha mbrëmjen e së mërkurës në “Opinion” se Lidhja Demokratike e Kosovës ka pranuar në parim të hyjë në ...

Ka prishur marrëdhëniet me kryeministrin? Albin Kurti tregon se çfarë do të ndodhë së shpejti me Ramën

SOT - 09.10.2019

Kandidati kryesor për kryeministër i Kosovës, Albin Kurti foli dhe për marrëdhënien me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Sipas tij së shpejti do të zhvillohet edhe një takim me kryeministrin Rama.

A do të kërkojë Kurti shkarkimin e Hashim Thaçit?

Botasot - 09.10.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, u pyet nga gazetari Blendi Fevziu nëse do të kërkojë shkarkimin e Presidentit Hashim Thaçi.

Albin Kurti: Kur ishte koha për bashkim, 3 personalitete e kishin në dorë

Medial - 09.10.2019

23:25 | 9 Tetor 2019 “Tani kam më shumë mundësi dhe më shumë përgjegjësi dhe me qeverinë e Shqipërisë unë do filloj të bëjë vlerësimin e marrëveshjeve, sa i përket zbatimit të tyre.

“Do takohem shpejt me Ramën”, Albin Kurti: Ja marrëdhëniet e mia me Presidentin Meta

BalkanWeb - 09.10.2019

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti në një intervistë për “Opinion” u pyet edhe për raportet që ka me kryeministrin Edi Rama dhe me presidentin e Republikës së Shqipërisë.

Albin Kurti flet për bashkëshorten

Tetova Sot - 10.10.2019

Veç politikës së brendshme, dialogut, marrëdhëniet me Shqipërinë, kreu i Vetëvendosjes këtë të mërkurë është pyetur edhe për jetën familjare. Albin Kurti në emisionin Opinion ka folur për ...

Kelmendi: Kurti nuk mund t’i realizoj premtimet e fushatës

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i partisë Fjala, parti kjo e cila nuk e kaloi pragun zgjedhor në zgjedhjet e 6 tetorit, Gëzim Kelmendi, i ftuar në emisionin Pressing të T7, ka thënë se Albin Kurti si kryeministër i vendit e ka ...

Reagime nga Gjermania për zgjedhjet në Kosovë

DW - 09.10.2019

Komentorët në gazetat gjermane e kane pritur pozitivisht fitoren e Albin Kurtit. Qeveria gjermane është ende në pritje të krijimit të koalicionit të ri.

Phillips: Qëndrimi amerikan të mbështetet tek realiteti i ri në Kosovë

VOA - 09.10.2019

Një analist amerikan thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të përshtatin qëndrimin e tyre ndaj qeverisë së ardhshme të Kosovës, në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës. Por prof.

Hoxha: Albin Kurti, politikani më i madh në trojet shqiptare

Botasot - 09.10.2019

I ftuar në emisionin "Arena" nga Dritan Hila, filozofi dhe anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, Elvis Hoxha, ka thënë se forma që Albin Kurti ka si politikan është forma më e madhe që ka një ...

Kurti: Dialogun do të udhëheq unë jo Thaçi, por në fund Serbia do ta pranojë Pavarësinë e Kosovës

Java News - 09.10.2019

Albin Kurti la të kuptohet në emisionin Opinion, se ënse do të kishte votat do ta shkarkonte Hashim Thaçin si president. “Problemi më i madh që kemi me Presidentin, tani ta shohim pas vendosjes sonë ...

Zaev premton se do ta mbështesë idenë e Kurtit për rrugën Tetovë – Prizren

Flaka - 09.10.2019

Qeveria e Maqedonisë së Veriut është e gatshme që të bashkëpunojë me Republikën e Kosovës për ndërtimin e rrugës Tetovë-Prizren, ashtu siç është e gatshme të bashkëpunojë me të për çfarëdoqoftë teme ...

‘Zbardhen’ detaje të takimit të Konsett dhe Mustafa: Gjithçka që u folë për Qeverinë e re!

Botasot - 09.10.2019

Pa kaluar as 48 orë pas përfundimit të zgjedhjeve, Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, ka pasur takime me dy liderët e partive të cilat dolën të parat në zgjedhjet e 6 tetorit, Albin ...

Albin Kurti ‘thyen rekord’ me votat e marra në Gjilan!

Zeri - 09.10.2019

Po vazhdojnë të numërohen votat e kandidateve për kryeministër të Kosovës, si dhe kandidatëve për deputet në Kuvendin e Kosovës pas zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovës.

Jovanoviç: Albin Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, është një mundësi e re

Gazeta Tema - 09.10.2019

Lideri i liberaldemokratëve në Serbi, Çedomir Jovanoviç, thotë se me zgjedhjet e 6 tetorit, Kosova ka treguar një shkallë të lartë të kulturës demokratike dhe tani është koha për ta përdorur këtë ...

Albin Kurti anëtarësohet në Vetëvendosje

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes në Komunën e Gjakovës Agon Batusha ka njoftuar se sot në VV është anëtarësuar një person me emrin Albin Kurti, raporton Gazeta Express.

Vetëvendosje në kohën kur nuk vetëvendoset

Albeu.com - 09.10.2019

Nga REDI SHEHU Ishin vetëm pak orë të mjaftueshme pas mbylljes së kutive të votimit për t’u dhënë zgjedhjeve parlamentare në Kosovë të gjithë siluetën e një dite europiane zgjedhjesh.

Albin Kurti rrezikon skenarin “Gruevski”, ja si mund t’i rrëshqasë nga duart fitorja, LDK vendos fatin e qeverisë re

SOT - 09.10.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur dje rezultatin final në Kosovë. Lëvizja Vetëvendosja doli forcë e parë, por që Albin Kurti të qeverisë vendin do duhet të punojë fort.

Drecun: Albin Kurti është pengesë e madhe për vazhdimin e dialogut

Lajmi.net - 09.10.2019

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Serbi, Milovan Drecun ka deklaruar sot se lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti sillet papërgjegjshëm dhe bën deklarata ekstreme.

Qeveria të krijohet për nevoja të Kosovës e jo për qejfin e Beogradit a Brukselit

Koha.net - 09.10.2019

Kosova duhet të shikojë se cila qeveri do t’ia sjellë asaj një jetë më të mirë e jo cila do t’ua lehtësojë Beogradit dhe Brukselit punën. Brukseli nuk e ka pyetur Kosovën kur e ka caktuar një ...

Drecun: Kurti është pengesë e madhe për vazhdimin e dialogut

Botasot - 09.10.2019

Kryetari i Këshillit të Kuvendit për Kosovë Milovan Drecun ka vlerësuar sot se Albin Kurti lideri i Vetëvendosjes që ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e së dielës në Kosovë, po sillet me jo ...

Çedomir Jovanoviq: Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, por një mundësi

Telegrafi - 09.10.2019

Politikani serb dhe njëherit lideri i partisë LDP, Çedomir Jovanoviq, ka deklaruar se “rezultatet e zgjedhjeve në Kosovë i sheh si nevojë për rifreskim të skenës së brendshme politike në Kosovë, por ...

E quajnë “Albin Kurti i vogël”, a arriti i riu vushtrrias t’i marrë votat për deputet

Gazeta Express - 09.10.2019

Të gjithë u befasuan nga fjalimet e tija të cilat ngjasonin me fjalimet e kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtit. Bëhet fjalë për të riun Vushtrria, kandidat për deputet nga partia e Kurtit, ...

Lista Serbe: Asnjë qeveri kosovare nuk mund të bëhet pa Listën

Zeri - 09.10.2019

Nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq, u ka thënë medeve serbe se asnjë qeveri kosovare nuk mund të bëhet pa Listën Serbe. Vulini i quan “siptari” Albin Kurtin dhe shqiptarët e Kosovës, ndërsa ...

Intervista speciale e Albin Kurtit në KTV, “BE-ja nuk e zëvendëson bashkimin kombëtar”

Koha.net - 09.10.2019

Të martën, ekskluzivisht në Kohavision ka qenë i ftuar fituesi i zgjedhjeve të 6 tetorit, Albin Kurti. Në emisionin special “Programi Kurti”, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje i është përgjigjur në ...

Sa ndryshon qasja e Prishtinës në raport me dialogun pas zgjedhjeve?

Evropaelire - 08.10.2019

Rezultatet preliminare të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit , e kanë vendosur si fituese të zgjedhjeve Lëvizjen Vetëvendosje, të pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Bashkim kombëtar? Albin Kurti flet për idenë e federatës

Top Channel - 08.10.2019

Albin Kurti, kandidati për kryeministër në Kosovë nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila u shpall fituese në zgjedhjet e 6 tetorit 2019, ka folur për mundësinë e bashkimit kombëtar si dhe për krimet e ...

‘Formimi i qeverisë i pamundur pa Listën Serbe’

Top Channel - 08.10.2019

Nënkryetari i Listës Serbe Dalibor Jevtiq tha sot se pa bisedime me Listën Serbe, e cila fitoi të gjitha 10 vendet me mandat serb, është e pamundur të formohet Qeveria e re e Kosovës.

Kurti në takim me Kosnettin: Do të jem kryeministër për të gjithë qytetarët

Evropaelire - 08.10.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvenodsje, Albin Kurti, tha të martën se "do të jetë kryeministër për të gjithë qytetarët e Kosovës". Kurti i bëri komentet në një takim me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara ...

Der Spegel shkruan për fitoren e Albin Kurtit: Në Kosovë ndodhi një ndryshim epokal

Botasot - 08.10.2019

Për dy dekadash, Kosova drejtohej pothuajse ekskluzivisht nga ish-kryekomandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ata janë të korruptuar, kanë emëruar familjarët dhe miqtë e tyre, në poste, ...

Anti-autokrati

Mapo - 08.10.2019

Në Kosovë, fituesi i zgjedhjeve Albin Kurti premton ndryshime rrënjësore. Nëse kjo do jetë e suksesshme, është e pasigurt. Por, për Ballkanin Perëndimor, mosvotimi për autokratët e korruptuar është ...

Qosja: Fitorja e Albin Kurtit shpresë për gjithë shqiptarët, misioni bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Koha.net - 08.10.2019

Akademiku shqiptar, autoriteti moral i shqiptarëve, këtej e andej kufirit, Rexhep Qosja dy ditë para zgjedhjeve shkroi editorialin “Zgjedhjet e parakohshme dhe kriza e vlerave”, ku tregoi votën dhe ...

Kosnett ambasadori i parë amerikan që shkel në VV, por nuk pranon të fotografohet në zyrat e saj

Gazeta Express - 08.10.2019

Pikërisht kur Albin Kurti ka fituar për herë të parë zgjedhjet parlamentare, duke e renditur Vetëvendosjen forcën e parë politike në vend, në zyrë i ka shkuar njeriu i parë i Amerikës në Prishtinë.

Kosnett takoi edhe udhëheqësin e LDK-së, Isa Mustafa

Evropaelire - 08.10.2019

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, diskutuan të martën për zgjedhjet parlamentare që u mbajtën më 6 tetor në ...

Gjekmarkaj: Vjosa Osmani luajti si populiste, Albin Kurti neomarksist e nacionalist, e pret ballafaqimi

BalkanWeb - 08.10.2019

Analisti Agron Gjekmarkaj thotë se leksioni më i madh që vjen nga Kosova është që pushteti nuk është kurrë i përjetshëm. Në “Real Story” në News24, Gjekmarkaj foli për zgjedhjet dhe rezultatet e ...

Jovanoviç: Kurti nuk është kërcënim për Serbinë, rast i mirë për dialog

Albeu.com - 08.10.2019

Çedomir Jovanoviç është një ndër liderët më mendje hapur në Serbi, i cili kërkon bashkëpunim pa kushte me Kosovën. Kreu i Partisë Liberal-Demokrate ka komentuar edhe fitoren e Vetëvendosjes duke ...

Maliqi: Vizita e Kosnett në Vetëvendosje, shenjë se Albin Kurti ka ndryshuar

Gazeta Express - 08.10.2019

Pas triumfit që Lëvizja Vetëvendosje e pati në zgjedhjet e gjashtë tetorit, duke dalë për herë të parë si parti e parë nga zgjedhjet, lideri i partisë, Albin Kurti sot morri një vizitë mjaft të ...

“Çështjet ballkanike janë zgjidhur nga fuqitë e mëdha”, Qosja: Duhet të mendojmë dhe për mundësinë e shkëmbimit të ...

BalkanWeb - 08.10.2019

Akademiku Rexhep Qosja kërkon që propozimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të shihen me kujdes nga liderët e Kosovës. Në një lidhje telefonike në News24, Qosja foli për propozimet që mund të ...