TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

May: Vota pozitive për Marrëveshjen e Prespës, moment historik për Maqedoninë

Alsat - 12.01.2019

Vota pozitive për Marrëveshjen e Prespës është një moment historik për Maqedoninë. Urime për Parlamentin maqedonas dhe për Qeverinë e kryeministrit Zoran Zaev, ka shkruar sot në Twitter kryeministrin ...

Maqedoni: Reagime pasi parlamenti miratoi ndryshimet kushtetuese

VOA - 12.01.2019

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev e quajti miratimin e mbrëmshëm të ndryshimeve kushtetuese për riemërtimin e shtetit në Maqedonia e Veriut "një vendim të madh të Parlamentit që paraqet dëshmi se ...

Emri i Maqedonisë, Zaev me sytë nga Athina

Top Channel - 12.01.2019

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, i kërkoi të shtunën Greqisë që t’i japë fund mosmarrëveshjes së hershme mes dy vendeve duke ratifikuar marrëveshjen për emrin e ri të vendit, Republika e ...

Zaev mbron emrin e ri Maqedonia e Veriut, opozita kërkon zgjedhje

Evropaelire - 12.01.2019

Pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend për emrin e ri të shtetit, Maqedonia e Veriut, kryeministri Zoran Zaev në fjalimin e parë para opinionit vendimin e ka quajtur historik ndërsa në ...

Pas 27 vjetësh, Shkupi e Athina më në fund arrijnë marrëveshje për emrin

Koha.net - 12.01.2019

27 vjet i janë dashur Shkupit e Athinës që t’u japin fund mosmarrëveshjeve rreth emrit. Një dite pas miratimit të kësaj marrëveshjeje, kryeministri i Maqedonisë ka thënë se vendi duhet te ecë përpara ...

Hapat për zyrtarizimin e Maqedonisë së Veriut

Medial - 12.01.2019

Pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës në parlamentin grek do të informohet sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara për hyrjen në fuqi të kësaj marrëveshjeje, si dhe për datën kur ajo ka ...

Shtatë hapat e Maqedonisë deri tek anëtarësimi në NATO

Telegrafi - 12.01.2019

Formalisht ekzistojnë shtatë hapa deri sa Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s ndërsa i gjithë procesi duhet të përfundojë në fund të këtij viti.

Analistët: Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, realitet i ri premtues

ABC News - 12.01.2019

Miratimi i ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni është përshëndetur nga qendrat ndërkombëtare të vendosjes, si një akt që përfundimisht zhbllokon integrimin euroatlantik të vendit i cili, konform ...

Më 20 janar protestë në Athinë kundër Marrëveshjes së Prespës

Alsat - 12.01.2019

Kundër Marrëveshjes së Prespës edhe “që të ndalohet tradhtia e Maqedonisë”, i ashtuquajturi “Komiteti për luftë për Maqedoninë”, për të dielën e ardhshme, më 20 janar ka caktuar protestë në sheshin e ...

Më 20 janar në Athinë do të protestohet kundër marrëveshjes së Prespës

Telegrafi - 12.01.2019

Siç raportojnë nga AIM, kundër marrëveshjes së Prespës “për t’u ndaluar tradhtia e Maqedonisë” i ashtuquajturi “Komiteti për luftën për Maqedoninë”, për javën e ardhshme, më 20 janar caktoi protestë ...

Zaev: Po shënojmë realitet të ri në Republikën e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 12.01.2019

Kryeministri Zoran Zaev ka mbajtur fjalimin e tij të parë pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Zaev nga godina e Qeverisë përdori disa herë emrin e ri të shtetit Republika e Maqedonisë ...

Zaev: Rroftë Republika e Maqedonisë së Veriut

Portalb - 12.01.2019

Duke shpjeguar procesin e ndryshimit të emrit dhe duke falënderuar popullin për barrën që mbante për ta ndryshuar emrin, kryeministri i Republikës së Maqedonisë sot mbylli konferencën e tij për shtyp ...

Në Athinë do të protestohet kundër Marrëveshjes së Prespës

Tetova Sot - 12.01.2019

I ashtuquajturi Komiteti për Mbrojtjen e Maqedonisë ka paralajmëruar protesta në Athinë kundër miratimit të marrëveshjes për emrin. Në moton “Të parandalojmë tradhtinë”, protesta është planifikuar të ...

LDK përshëndet ndryshimet kushtetuese në Maqedoni

Botasot - 12.01.2019

Me rastin e ratifikimit nga Kuvendi i Maqedonisë të amendamenteve kushtetuese për ndryshimin e emrit në Maqedonia Veriore, LDK përgëzon shtetin fqinj.

Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut më afër anëtarësimin në NATO dhe BE (Video)

Telegrafi - 12.01.2019

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në konferencë për shtyp falënderoi të gjithë deputetët për vendimin e djshëm historik që ndryshoi emrin e Republikë së Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë së ...

Kotzias: Maqedonia e re është e mirëpritur në jetën tonë

BalkanWeb - 12.01.2019

Ish-ministri i Jashtëm Nikos Kotzias, ideatori dhe negociuesi i marrëveshjes së Prespës, shkroi në twiter se ka folur me kryeministrin dhe ministrin e jashtëm Maqedonas duke rikujtuar vështirësitë, ...

Emri i ri i Maqedonisë, reagojnë liderët europianë

ABC News - 12.01.2019

Mbarë Europa ka përshëndetur votimin që Parlamenti i Maqedonisë i bëri ndryshimeve kushtetuese që rrjedhin nga Marrëveshja e Prespës, duke e cilësuar atë një hap vendimtar drejt së ardhmes europiane.

Ish-diplomati firmëtar, Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë

Mapo - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

Mas pret që edhe Parlamenti grek të jep pëlqimin për Marrëveshjen e Prespës

Medial - 12.01.2019

Shkup, 12 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri gjerman për Punë të Jashtme, Hajko Mas pas votimit të mbrëmshëm të ndryshimeve kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë, ka shprehur pritjet se edhe Greqia do të ...

​SHSHA në Çikago kërkon të sqarohet amandamenti për çështjen shqiptare në Maqedoni

Ina - 12.01.2019

Amandamenti për ndryshimin e Kushtetutës së Maqedonisë në dritën e Marrëveshjes së Prespës në mes të dyja vendeve Greqi-Maqedoni për emrin e ri Republika Veriore e Maqedonisë u miratua njëzëri nga ...

Hapi historik për Maqedoninë e Veriut

Tetova Sot - 12.01.2019

Edhe sot priten reagime pas vendimit të mbrëmshëm të Kuvendit të Maqedonisë për të miratuar ndryshimet e Kushtetutës, me të cilat përfshihen në Kushtetutë amendamentet e reja në përputhje me ...

Maqedonia e Veriut, pritet që Parlamenti grek të merr vendimin përfundimtar

Alsat - 12.01.2019

Kuvendi mbrëm me 81 vota “për” miratoi ndryshimet Kushtetuese. Ndryshimet kushtetuese përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të shtetit në Republika e Maqedonisë së Veriut.

Dimitrov: E mbrojtëm identitetin

Telegrafi - 12.01.2019

E bëmë të pamundurën duke treguar se çuditë mund të ndodhin. Në rrethana të vështira e zgjodhëm problemin më të madh që nga pavarësia, që Maqedoninë vazhdimisht e çonte prapa, shkroi ministri i ...

Ndryshimet kushtetuese kaluan në Kuvend, pritet ratifikimi në Kuvendin e Greqisë

Telegrafi - 12.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë dje i miratoi ndryshimet kushtetuese që dilnin nga marrëveshja me Greqinë për zgjidhjen e çështjes së emrit, me çka Maqedonia e kreu obligimin e saj ndërsa tani pritet ratifikimi ...

Të gjithë urojnë “Maqedoninë e Veriut”: Fund një prej grindjeve më të vjetra në Ballkan

Top Channel - 12.01.2019

Pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese nga Kuvendi i Maqedonisë, mbrëmjen e së premtes, në drejtim të udhëheqësve të Republikës së Maqedonisë së Veriut tashmë kanë mbërritur përgëzimet e ...

Ish-diplomati firmëtar, Kotzias: Maqedonia e re, e mirëpritur në jetën tonë

Top Channel - 12.01.2019

Marrëveshja e Prespës u nënshkrua në qershor të vitit 2018 nga dy kryeministrat respektivë të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, të cilët shoqëroheshin në samit edhe nga ministrat ...

Shkupi miraton “Maqedoninë Veriore”, tani është radha e Athinës

Top Channel - 12.01.2019

Parlamenti i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese për të mundësuar ndryshimin e emrit të vendit në Republika e Maqedonisë së Veriut, sipas marrëveshjes së arritur në Prespë me fqinjin jugor të ...

Maqedonia miraton ndryshimet kushtetuese

DW - 11.01.2019

Me 81 vota "për" dhe asnjë kundër, Kuvendi i Maqedonisë, votoi ndryshimet kushtetuese, duke kurorëzuar kështu procesin e Marrëveshjes së Prespës. Tashmë emri zyrtar i shtetit është Republika e ...

Parlamenti Maqedonas, miraton ndryshimet kushtetuese

RTSH - 11.01.2019

Me 81 vota pro, parlamenti maqedonas miratoi mbrëmjen e kësaj të premteje ndryshimet kushtetuese të cilat finalizojnë ndryshimin e emrit të vendit nga ish-Republika Jugosllave e Maqedonisë në ...

Xhaferi: Me votimin e sotëm, Maqedonisë iu hap rruga për BE dhe NATO

Lajmi.net - 11.01.2019

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese. Pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

ASH: Ne jemi pjesë kyçe e procesit të integrimit për NATO dhe BE

Tetova Sot - 11.01.2019

Aleanca për Shqiptarët nëpërmjet një komunikate për media bën të ditur se kjo parti jo vetëm që ka mbështetur por ka qenë pjesë përbërëse e Ndryshimeve Kushtetuese, duke përkrahur referendumin dhe ...

Berisha: Vendim historik i parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore

Medial - 11.01.2019

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka uruar votimin për ndryshimet kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Sipas Berishës ky është vendimi i historik, dhe se me këto ndryshime, ...

Emri i ri i Maqedonisë, Ruçi telefonon Talat Xhaferin

BalkanWeb - 11.01.2019

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruci ka telefonuar homologun maqedonas Talat Xhaferi pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese me të cilat zyrtarisht Maqedonia do të quhet Republika e Maqedonisë ...

Berisha: Vendim historik i parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore!

Tetova Sot - 11.01.2019

Ish kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka uruar votimin për ndryshimet kushtetuese në Republikën e Maqedonisë së Veriut, njofton TetovaSot. Sipas Berishës ky është vendimi i historik, dhe se me ...

Hant: Ky është moment historik për Maqedoninë

Medial - 11.01.2019

Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Ministri britanik i Punëve të Jashtme, Xheremi Hant e përshëndeti miratimin e ndryshimeve kushtetuese nga Parlamenti i Maqedonisë dhe e vlerësoi si rezultat historik.

Kuvendi i Maqedonisë votoi ndryshimet kushtetuese, tani zyrtarisht ndryshoi emrin

Koha.net - 11.01.2019

20:49 Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë.

Emri i ri i Maqedonisë, reagon Tirana

ABC News - 11.01.2019

Pas këtij votimi nuk kanë vonuar edhe reagimet nga Tirana zyrtare. Kështu Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, në një mesazh të bërë publik në rrjetet sociale thekson se ky është një kontribut edhe i ...

Ramadani për emrin e ri të Maqedonisë së Veriut: Shqiptarët ishin vendimtar

Tetova Sot - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë ka votuar ndryshimet kushtetuese, ku pro ndryshimeve kanë votuar 81 deputetë, me këtë emri i ri i Maqedonisë, do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut.

Dimitrov: E ruajtëm më kryesoren, identitetin maqedonas

Tetova Sot - 11.01.2019

E bëmë të pamundurën, dëshmuam se mrekullitë janë të mundshme. Në rrethana të vështira, e zgjodhëm problemin më të madh që nga pavarësia, që Maqedoninë me këmbëngulsi e tërhiqte mbrapa, porositi ...

Sfidat e Maqedonisë, analistët: Gjithçka varet nga Marrëveshja e Prespës

ABC News - 11.01.2019

Se si do të jetë viti 2019 për Maqedoninë, kjo do të varet nga marrëveshja e Prespës. Të këtij mendimi janë analistët shqiptarë, të cilët paralajmërojnë se “Prespa” është një çështje që nuk prek ...

Zaev siguron votat për ndryshimet kushtetuese

Evropaelire - 11.01.2019

Shumica parlamentare në Maqedoni ka siguruar dy të tretat e votave për të kaluar ndryshimet kushtetuese për zbatimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë.

Kuvendi miratoi emrin e ri, Maqedonia e Veriut

Evropaelire - 11.01.2019

Kuvendi i Maqedonisë me 81 vota “për”, ka miratuar ndryshimin e kushtetutës për zbatimin e marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjen e kontestit 27 vjeçar të emrit.

Ndryshimet kushtetuese, Britania e Madhe: Kjo është ditë historike për Maqedoninë

Portalb - 11.01.2019

Mbretëria e Bashkuar fuqishëm e përshëndet votimin e sotëm në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese nga Marrëveshja e Prespës, njofton Portalb.mk .

Republika e Maqedonisë së Veriut, këto janë ndryshimet në Kushtetutë (DOKUMENT)

Ina - 11.01.2019

Me 81 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur Kuvendi miratoi ndryshimet kushtetuese në përputhje me Marrëveshjen e Prespës, duke ndërruar emrin kushtetues të vendit nga Republika e Maqedonisë në ...

Liderët botërorë përgëzojnë Shkupin për emrin Maqedonia e Veriut

Evropaelire - 11.01.2019

Kryeministrin Zoran Zaev dhe qytetarët e Maqedonisë në përgjithësi, i kanë uruar personalite të larta ndërkombëtare lidhur me vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese ...

Limaj përshëndet miratimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Lajmi.net - 11.01.2019

Kryetari i NISMA-s , Fatmir Limaj ka përshëndetur vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Limaj ka thëne se deputetët e Kuvendit të Maqedonisë Veriore, me votën e tyre pro ...

Thaçi: 2019-a, vit i përmbylljes së marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lajmi.net - 11.01.2019

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka përshëndetur vendimin e parlamentit të Maqedonisë për votimin e ndryshimeve kushtetuese. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi ka thënë se parlamenti i Maqedonisë ...

Ndryshimet kushtetuese, Gjermania: Sapo ta miratojë edhe Greqia Marrëveshjen, shpejtë do të kyçeni në NATO

Portalb - 11.01.2019

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Hajko Mas pret që edhe Kuvendi i Greqisë ta miratojë Marrëveshjen e Prespës dhe Maqedonia e Veriut më pas shpejt do t’i kyçet NATO-së dhe do të mundet t’i ...

Qeveria me deklaratë pas miratimit të emrit të Maqedonia e Veriut

Ina - 11.01.2019

Qeveria e Maqedonisë ka uruar gjithë qytetarët dhe deputetët për përgjegjësinë e ndërmarr me të cilën vendit i hapen dyert e BE-së dhe NATO-së. “Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, nëpërmjet ...

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut

Alsat - 11.01.2019

Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese, Republika e Maqedonisë së Veriut Me 81 vota për, Kuvendi miratoi ndryshimet Kushtetuese për ndrrimin emrit në Republika e Maqedonisë së Veriut.