TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Genc Prelvukaj: Rasti terrorist i sotëm është turp për botën e qytetëruar

Lajmi.net - 16.03.2019

Sulmi në Zelandën e Re ka tronditur botën sot. Në Zelandën e Re si pasojë e një sulmi terrorist sot mbetën të vrarë 49 persona dhe shumë të tjerë të lënduar, shkruan lajmi.net.

Mesazhi i Alma Lamës pas aktit terrorist në Zelandën e Re

Botasot - 16.03.2019

Ambasadorja e Kosovës në Itali, Alma Lama ka reaguar lidhur me aktin terrorist që ndodhi në Zelandë të Re ku u vranë 49 persona. Sipas saj, ky akt ka nxjerre në pah diçka me rendësi.

Ndoqi videon e sulmit terrorist ku u vranë 49 persona, këngëtari shqiptar: Jam i shokuar!

SOT - 15.03.2019

E gjithë bota ka mbetur e tronditur nga sulmi terrorist në Zelandën e Re, ku 49 persona mbetën të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur. Sulmi u transmetua live në Facebook, nga vetë terroristët dhe ...

Parlamenti i Turqisë dënon sulmin terrorist në xhamitë në Zelandën e Re

Medial - 15.03.2019

Pesë partitë më të mëdha në Parlamentin e Turqisë kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët me të cilën dënojnë sulmin terrorist në dy xhamitë në Zelandën e Re, ku mbetën të vrarë të paktën 49 ...

Tragjedia në Zelandë të Re, zhduket një fëmijë që ishte në xhami në kohën e sulmit terrorist

Tetova Sot - 15.03.2019

Tre vjeçari, Mucad Ibrahim nga Zelanda e Re është zhdukur pas sulmit terrorist në dy xhamitë gjatë ditës së sotme, shkruan Daily Mail. Mucad ishte së bashku me babin e tij dhe vëllain në xhami kur ...

I frymëzuar nga këngë serbe, Beogradi reagon për Zelandën

ABC News - 15.03.2019

Beogradi zyrtar ka reaguar ndaj lajmeve se atentatori në Zelandën e Re dëgjonte këngë serbe dhe motivohej nga historitë e Ballkanit. Në reagimin e tij, ministri i Jashtëm Ivica Daçiç ka deklaruar se ...

Sulmi në Zelandën e Re, Blendi Fevziu: Dënim kujtdo që keqpërdor emrin e Heroit tonë Kombëtar

Botasot - 15.03.2019

Gazetari dhe drejtuesi i emisionit “Opinion” Blendi Fevziu ka dënuar aktin e rëndë terrorist që ndodhi në Zelandë të Re, ku u vranë 49 besimtarë myslimanë brenda një xhamie.

“E kam zemrën të copëtuar”, fjalët prekëse të Russel Crowe për sulmet në Zelandën e Re

Lajmi.net - 15.03.2019

Aktori i mirënjohur nga Zelanda e Re, Russel Crowe, është shprehur zemërthyer për ngjarjen e rëndë që ndodhi sot në këtë vend, ku gjatë sulmit në dy xhami mbetën të vdekur të paktën 49 persona dhe u ...

A rrezikohet Kosova nga sulmet si në Zelandën e Re? Flet njohësi i çështjeve të sigurisë

Botasot - 15.03.2019

Mediat vendore sot raportuan se rasti i sulmit terrorist në një xhami të Zelandës së Re ku mbetën të vdekur 49 persona, ka alarmuar edhe Kosovën. Eksperti i sigurisë, Hajrullah Tërnava, në një ...

Masakrat e Kristçerç, një tragjedi e neglizhuar

ABC News - 15.03.2019

Masakrat e ndodhura të premten sot në Zelandën e Re kanë bërë që të ngrihen shumë pikëpyetje. Për ekspertët e sigurisë, tragjedia është pasojë e neglizhencës, ndërsa për komunitetet fetare, ajo është ...

Reka, Pendarovski, Siljanovska dënuan sulmin terrorist në dy xhamitë e New Zeland

Flaka - 15.03.2019

Kandidatët që do të garojnë në zgjedhjet për kryetarë të shtetit në Maqedoninë e Veriut, ishin të një zëri për sulmin terrorist që ndodhi muslimanëve gjatë lutjes të së Premtes (Xhumma).

Masakrat në Zelandën e re, atentatori i frymëzuar nga rrymat nacionaliste

ABC News - 15.03.2019

Brenton Tarant, autori i masakrave në xhamitë e Zelandës së Re, rezulton një person i frymëzuar nga rrymat nacionaliste. Nga hetimet e policisë ka rezultuar se për aktin e tij kriminal ai është ...

Trump dënon ashpër sulmin terrorist në Zelandë të Re, e quan masakër…

Flaka - 15.03.2019

Trump tha se 49 njerëz janë vdekur pa kuptim, njofton Gazeta e Re. “Shqetësimi dhe ndjenjat më të përzemërta shkojnë për njerëzit e Zelandës së Re pas masakrës së tmerrshme në xhami”.

Senatori australian nxit reagime të ashpra, bën fajtor “ardhjen e myslimanëve” për masakrën në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

Senatori australian, Fraser Anning, është dënuar gjerësisht për komentet e tij “të neveritshme” menjëherë pas masakrës fatale në një xhami në Christchurch, Zelandë e Re.

Rrëfimi i burrit që i mbeti gruaja në xhami gjatë sulmit terrorist në Zelandën e Re

Zeri - 15.03.2019

Një besimtar mysliman ka arritur të arratiset nga sulmi në Zelandën e Re, por fatkeqësisht gruaja e tij ka mbetur e vdekur jashtë xhamisë ku edhe shumë fëmijë u vranë nga sulmuesi terrorist.

"Nuk mund t’u besoj syve çfarë kam parë sot” dalin dëshmitë rrëqethëse nga masakra në xhami

SOT - 15.03.2019

Disa dëshmi rrëqethëse janë bërë nga dëshmitarë të ngjarjes së rëndë nga sulmi në xhami në Zelandë të Re ku mbetën të vrarë 49 myslimanë gjatë kohës që po luteshin.

Myslimanë e të krishterë luten së bashku për të vrarët nga sulmi terrorist në Zelandë të Re

Shqipmedia - 15.03.2019

Edhe pse autoritetet bënë apel tek qytetarët që të mos bëjnë lutje nëpër vende të adhurimit, pas sulmit në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, një numër i madh i tyre u mblodhën për t’u lutur për ...

SHBA dhe OKB dërnojnë sulmet mbi xhamitë në Zelandën e Re

Portalb - 15.03.2019

SHBA-të dhe Kombet e Bashkuara (OKB) shprehën keqardhje për popullin e Zelandës së Re, duke dënuar sulmet terroriste në dy xhami që lanë të paktën 49 persona të vdekur, raporton Anadolu Agency (AA).

"Akt barbar, terrori nuk ka fe", Shqipëria dënon sulmin në Zelandën e Re

Albeu.com - 15.03.2019

Ngjarja e rëndë që troditi Zelandën e Re ka sjellë reagimin e shumë vendeve në të gjithë botën. Për aktin terrorist ku 49 persona humbën jetën, ka reaguar edhe Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë.

Sulmi në Zelandën e Re: "Një kujtesë e tmerrshme që racizmi vret"

Evropaelire - 15.03.2019

Shefja për të drejta të njeriut e Kombeve të Bashkuara, Michelle Bachelet, tha se ekziston një lidhje midis politikave populiste dhe sulmeve raciste. Ajo i bëri komentet në një seancë të Këshillit ...

Atentati në Zelandën e re, Russell Crowe: E kam zemrën e copëtuar

BalkanWeb - 15.03.2019

‘Pa kuptim, pa motiv, të pamëshirshëm. E kam zemrën e copëtuar për të gjitha familjet e përfshira dhe për njerëzit e bukur në Zelandën e re, ne zemrën e të cilëve kjo dhimbje do të qëndrojë gjatë’.

Shqiptari ishte i pari që themeloi jetën Islame në Zelandë të Re (FOTO)

Ina - 15.03.2019

Bota është tronditur nga sulmi terrorist që ka ndodhur të premtën në Zelandë të Re. Terroristi i quajtur Brenton Tarrant ka vrarë 50 persona që po faleshin në Xhumanë, në dy xhami të Christchurch.

Në Zelandën e Re mund të blihen armë në numër të pakufizuar

Botasot - 15.03.2019

Sulmi masiv në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re e ka hapur debatin lidhur me ligjet për armëmbajtje. Ish-kryeministrja e këtij shteti, Helen Clark, ka thënë se do të ishte e befasuar nëse ...

Senatori australian: Imigrimi i myslimanëve e shkaktoi sulmin në xhami

Zeri - 15.03.2019

Senatori australian, Fraser Anning, e ka bërë një reagim të çuditshëm pas sulmit masiv që shkaktoi 49 viktima në dy xhami të Zelandës së Re. Ai ka thënë se dhuna është e lidhur me imigrimin e ...

E ndihmova një të plagosur të fliste me gruan në telefon, vdiq vetëm pas pak minutash

Zeri - 15.03.2019

Një dëshmitare e ngjarjes së tmerrshme që ka tronditur të premten Zelandën e Re, ka rrëfyer me lot në sy të gjithë terrorin që kishte përjetuaR. Ajo ka treguar se si në një moment e ka parë një ...

Ish-ambasadori Kiçmari tregon a ka viktima shqiptare nga masakra në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

Ish-ambasadori i Kosovës në Zelandë të Re, Sabri Kiçmari ka thënë se është i shokuar nga rasti i sulmit terrorist të ndodhur sot në një xhami ku mbetën të vdekur 49 veta.

Franca ka rritur sigurinë pas sulmit në Zelandën e Re

Portalb - 15.03.2019

Franca ka rritur masat e sigurisë në objektet fetare pas sulmit të përgjakshëm mbi dy xhami në Zelandën e Re, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner sot ...

Instrumentisti i këngës serbe që e dëgjonte terroristi nga Zelanda u burgos për vrasjen e 14 myslimanëve

Botasot - 15.03.2019

Fizarmonicisti i këngës nacionaliste serbe të cilën po e dëgjonte terroristi që kreu vrasjen e 49 myslimanëve në xhami në Zelandë të Re, ishte burgosur për vrasjen e 14 myslimanëve dhe kishte vuajtur ...

Google, Facebook dhe Twitter nën vëzhgim për shkak të transmetimit të sulmit në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

Google, Facebook dhe Twitter janë gjetur sot nën vëzhgim për shkak të përmbajtjeve ekstremiste në platformat e tyre , pasi që sulmi në Zelandën e Re ku u vranë 49 persona, janë transmetuar ...

Policia e Kosovës rrit sigurinë në vendet sensitive pas sulmit terrorist në Zelandën e Re

Koha.net - 15.03.2019

Policia e Kosovës ka shtuar numrin e zyrtarëve policorë pranë institucioneve e hapësirave të ndryshme anë e mbanë Kosovës, raporton Koha ...

Pas sulmit në Zelandën e Re, këngëtari shqiptar: Sapo e pash videon, jam i shokuar

Lajmi.net - 15.03.2019

Sulmi terrorist në Zelandën e Re ka tronditur botën. Si pasojë e një sulmi terrorist në dy xhami në Zelandë të Re, kanë mbetur të vdekur 49 persona dhe shumë të tjerë të lënduar, shkruan lajmi.net.

Ali Ahmeti për sulmin në Zelandë: Akt terrorist i papranueshëm

Lajmi.net - 15.03.2019

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, ka reaguar ndaj sulmit që ka ndodhur sot në dy xhamitë në Zelandën e Re. Ahmeti ka dënuar aktin terrorist duke e quajtur të ...

Erdogan për sulmin në xhami: Myslimanët nuk gjunëjzohen

Zeri - 15.03.2019

“Si muslimanë, kurrë nuk gjunjëzohemi dhe nuk do të biem në nivelin e këtyre frikacakëve”, tha Erdoëan pas sulmit terrorist ndaj dy xhamive në Zelandë të Re Edhe përballë sulmeve islamofobike, ...

Kurti për sulmin në Zelandë të Re: Terrorizmi ngjall dëshpërim e keqardhje

Lajmi.net - 15.03.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ka shprehur ngushëllime familjarëve të personave të prekur nga sulmi terrorist në Zelandë të Re. Ai ka thënë se kënga çetnike për Karaxhiqin që ...

Sulmi i terrorit/ Franca rrit sigurinë në xhami, Erdogan bën paralajmërim

SOT - 15.03.2019

Pak orë pas sulmit terrorist në xhaminë "Al Noor" në Zelandën e Re, që la pas 49 viktima dhe 48 persona të plagosur, Franca ka rritur sigurinë në xhami, ndërsa kryebashkiaku i Londrës është shprehur ...

Kurti: Terroristi në Zelandën e Re u frymëzua nga gjenocidi i Radovan Karaxhiqit

Zeri - 15.03.2019

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka reaguar pas sulmit terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandën e Re. Ka thënë se secili akt terrorizmi ngjall dëshpërim e keqardhje dhe u ka shprehur ...

FBI pas sulmit terrorist në Zelandë të Re: Ne jemi gati të ndihmojmë

Botasot - 15.03.2019

Sipas CNN, FBI ka agjentë të posaçëm të vendosur në rajon, përfshirë Canberran në Australi “FBI është gati të ndihmojë partnerët tanë të zbatimit të ligjit në Zelandën e Re”, tha FBI ...

BE/Tusk: Sulmi brutal në Christchurch, nuk zvogëlon tolerancën për të cilën njihet Zelanda e Re

SOT - 15.03.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka reaguar pas sulmit në dy xhami në Christchurch ku kanë mbetur të vdekur mbi 40 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.

Pas sulmit në Zelandë të Re, Policia e Kosovës shton masat e sigurisë

Almakos - 15.03.2019

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, në një prononcim për Telegrafin ka konfirmuar se Policia e Kosovës ka rritur masat e sigurisë, pas sulmit që ndodhi në Zelandë të Re.

Sulmi terrorist në Zelandën e Re, mobilizohet Policia e Kosovës

Zeri - 15.03.2019

Bota është tmerruar nga sulmi terrorist që ndodhi sot në Zelandën e Re. Nga dy sulme të ndara në dy xhami kanë mbetur të vdekur 49 persona dhe më shumë se 40 të plagosur nga arma e zjarrit.

Papa Françesku dënon sulmin në Zelandë të Re

Lajmi.net - 15.03.2019

Papa Françesku ka reaguar pas sulmit terrorist në dy xhamitë në Chrischurch të Zelandës së Re ku kanë humbur jetën të paktën 49 persona dhe shumë të tjerë janë lënduar.

Sulmi terrorist, Erdogan: Myslimanët nuk do e ulin kokën

BalkanWeb - 15.03.2019

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka komentuar sulmet terroriste në dy xhami në Zelandën e Re duke shtuar se myslimanët pavarësisht kësaj nuk do ta ulim kokën. “Vrasësi publikoi një njoftim.

Vjen edhe reagimi i Papa Françeskut për sulmin në Zelandë

Zeri - 15.03.2019

Papa Françesku shprehu trishtimin e tij sot duke i cilësuar të pakuptimta sulmet kundër dy xhamive në qytetin Christchurch në Zelandën e Re, ku humbën jetën 49 persona.

Sulmi në Zelandën e Re, Mogerini: Këto janë sulme ndaj lirisë së besimit dhe të shprehjes

Alsat - 15.03.2019

Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogerini, në emër të BE-së, i dënoi sulmet terroriste dhe i dërgoi ngushëllime dhe i ofroi përkrahje popullit dhe autoriteteve të këtij vendi.

Kjo është shuma e parave që u mblodh për të mbijturarit e sulmit në Zelandë

Zeri - 15.03.2019

Vetëm pas pak orësh pasi u hap një fond për t’i ndihmuar të mbijetuarit nga sulmi tragjik në Zelandë të Re ku humbën jetën 49 persona, janë mbledhur rreth 335 mijë euro.

Reagimi i Obamas dhe Clinton për sulmin në Zelandë

Zeri - 15.03.2019

Ish-presidenti amerikan, Barak Obama, së bashku me bashkëshorten Michelle, u kanë shprehur ngushëllime të gjitha familjeve të viktimave pas sulmit terrorist në Zelandë të Re.

Franca dhe Britania rrisin nivelin e sigurisë rreth objekteve fetare

Alsat - 15.03.2019

Autoritetet franceze sot kanë përforcuar masat e sigurisë rreth objekteve fetare, pas sulmeve terroriste në dy xhami të Zelandës së Re, ku si pasojë kanë humbur jetën 49 persona dhe janë plagosur ...

Guterres: I dënoj fuqishëm të shtënat ndaj njerëzve të pafajshëm në xhamitë e Zelandës së Re

Botasot - 15.03.2019

Sekretari i OKB-së, Antonio Guterres, ka thënë se është i pikëlluar dhe se i dënon fuqishëm të shtënat ndaj njerëzve të pafajshëm, teksa ata luteshin në mënyrë paqësore në xhamitë e Zelandës së Re.

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër dënon sulmin terrorist ndaj xhamive në Zelandën e Re

Tetova Sot - 15.03.2019

Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër dënon sulmin terrorist ndaj xhamive në qytetin Christchurch, si dhe shpreh ngushëllime të sinqerta për familjarët e viktimave, shtetin dhe të gjithë ...

Forumi Rinor Islam dënon ashpër sulmin terrorist në Zelandën e Re

Tetova Sot - 15.03.2019

Si pasojë e sulmit terrorist në të cilën 49 besimtarë u vranë dhe dhjetëra u plagosën në dy xhamitë në Al Noor Mosque dhe Linwood të qytetit Christchurch në Zelandën e Re, Forumi Rinor Islam ndjenë ...