TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Tri ditë protesta e zmbrapsin ministrin Bytyqi nga vendimi për bursat e studentëve

Koha.net - 08.11.2019

Protestat dhe bojkoti i studentëve për tri ditë me radhë, kanë shtyrë këtë të premte ministrin në largim të Arsimit, Shyqiri Bytyqi, të tërhiqet nga vendimi i tij për ndarje të bursave.

Në 1 vjetorin e protestës së studentëve, Robert Aliaj në Top Talk: U humb një betejë, por jo lufta

Top Channel - 08.11.2019

I ftuar ditën e sotme në emisionin “Top Talk”, Robert Aliaj foli ndër të tjera edhe rreth aktualitetin social dhe politik në Shqipëri. Gjatë rrëfimit të tij, thuajse pas një viti, Aliaj u pyet sa i ...

Pas dhunës ndaj studentëve tek Fakulteti i Ekonomisë, shtohen rojet dhe kamerat e sigurisë

Java News - 08.11.2019

Vetëm pak ditë nga incidenti i ndodhur në një prej godinave të përkohshme të Fakultetit të Ekonomisë masat e sigurisë janë rritur. Administratori i këtij fakulteti tregon për ReportTV se menjëherë ...

Komuna e Drenasit ndan 160 bursa për studentë

Lajmi.net - 08.11.2019

Këto bursa që kanë për synim ngritjen e cilësisë së arsimit, janë ndarë për studentët që studiojnë në universitetet publike për vitin akademik 2019-2020.

Vendimi për bursa, studentët: U arrit qëllimi

Botasot - 08.11.2019

Organizata studentore “Reforma me anë të një komunikate për media ka shkruar se ka arritur qëllimin që të anulojë vendimin për bursat nga ana e Ministrisë së Arsimit.

Ministri dorëzohet përballë studentëve, tërheq vendimin për bursa

Lajmi.net - 08.11.2019

Ministri në detyrë i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Shyqiri Bytyqi, bëri të ditur se po e tërheqin vendimin për shkak të presionit, por megjithatë sipas tij, vendimi ka qenë i drejtë sepse janë ...

Bytyqi: Anulohet vendimi i MASHT-it për bursat

Telegrafi - 08.11.2019

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka tërhequr vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave, për të cilin vendim studentët e Fakultetit të Edukimit, Artit dhe Edukatës Fizike ...

Ministri dorëzohet përballë studentëve, tërheq vendimin për bursa

Botasot - 08.11.2019

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka tërhequr vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave, për të cilin vendim studentët e Fakultetit të Edukimit, Artit dhe Edukatës Fizike ...

Pas protestave, MASHT-i anulon konkursin për bursa

Koha.net - 08.11.2019

Ministria e Arsimit ka anuluar konkursin për dhënie të bursave për studentët e UP-së, pas protestave e ankesave nga shumë programe të ndryshme. Vendimi është bërë publik nga ministri në largim, ...

Lëvizja për Universitetin paralajmëron protesta: Qeveria nuk ka plotësuar kushtet, të anulohet ligji për arsimin e ...

SOT - 08.11.2019

Lëvizja për Universitetin ka paralajmëruar dje sërish, se studentët mund t’i kthehen protestave për të kundërshtuar ligjin e arsimit të lartë. Aktivistët e Lëvizjes për Universitetin, teksa kanë ...

Pas protestave Shyqiri Bytyqi anulon vendimin për konkursin e bursave

Medial - 08.11.2019

Ministri në detyrë i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ka anuluar vendimin e konkursit për bursa që ishin të paraparë të përfitonin studentët nga drejtime teknike dhe atyre të ...

Studentët bojkotojnë mësimin, paralajmërojnë bllokimin e MASHT-it

Zeri - 08.11.2019

Përfaqësuesit e studentëve kanë deklaruar se nuk do të tërhiqen nga protestat e nga bojkoti deri në realizimin e kërkesës së tyre, shkruan sot gazeta "Zëri".

Studentët e Fakultetit të Arteve edhe sot bojkotojnë mësimin, kërkojnë ndryshim të konkursit për bursa

Telegrafi - 08.11.2019

Studentët e Fakultetit të Artëve do të vazhdojnë sot me ditën e tretë të protestës së tyre, shkak i mospërfshirjes nga ana e MASHT-it në konkursin e bursave.

Studentët e Fakultetit të Artit protestojnë para MASHT, ministri nuk i pret në takim

Top Channel - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Arteve kanë mbajtur sot një protestë para Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ku kanë kërkuar anulimin e vendimi për ndarjen e bursave, pasi ky fakultet ka ...

Shkon në 25 mijë numri i studentëve të pajisur me kartën e studentit, Veliaj: Sot kemi një super lajm, jo vetëm ...

SOT - 07.11.2019

Të rinjtë që ndjekin studimet e larta në Tiranë dhe që janë pajisur me kartën e studentit mund të udhëtojnë më lirë me “Air Albania”. Bashkia e Tiranës dhe kompania e shqiptare “Air Albania” ...

Bursat, studentët e Fakultetit të Edukimit bojkotojnë mësimin

Lajmi.net - 07.11.2019

Ata me këtë rast paralajmëruan se do të vazhdojnë me protesta të tjera dhe bojkote të mësimit deri në realizimin e kërkesave të tyre. Kryetari i Këshillit të Studentëve të Fakultetit të Edukimit, ...

Na ishte dikur UP...

Botasot - 08.11.2019

Kur i pash dje në Prishtinë atë grup studentësh që shkonin rrugës “Agim Ramadani” e të cilët kishin marr drejtimin nga Ministria e Arsimit, nuk kisha idenë se çfar po ndodh.

Rritet interesimi  i studentëve për Fakultetin e Bujqësisë

Medial - 07.11.2019

16:05 | 7 Nëntor 2019 Mësimin dhe praktikat tani i zhvillojnë në tri objekte. Ky është Fakulteti i Bujqësisë dhe Veterinës, ku studentët vijojnë mësimet e tyre për bujqësi dhe degë të ndryshme.

1 vit pas protestës, “Pakti për Universitetin” nuk u realizua

Mapo - 07.11.2019

Një vit më parë sheshet e Tiranës dhe qyteteve të tjera ku ka universitete u mbushën me studentë që dolën në protestë kundër tarifave të shkollimit, kushteve në konvikte, korrupsionit në auditore, e ...

Studentët e Fakultetit të Arteve sërish në protestë për bursa: Përçmuesit e artit s’e çmojnë shtetin

Koha.net - 07.11.2019

“Njeriu që e përçmon artin, nuk e çmon shtetin”, ishte njëra ndër pankartat në protestën e studentëve të Fakultetit të Arteve. Ata nisën marshin nga Fakulteti i Arteve e drejt MASHT-it, duke ...

Bursat, studentët e Fakultetit të Edukimit bojkotojnë mësimin

Botasot - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Edukimit kanë bojkotuar sot mësimin për të kundërshtuar vendimin e Ministrisë së Arsimit, pasi ky fakultet nuk është përfshirë për marrjen e bursave nga kjo ministri.

Studentët e Fakultetit të Edukimit bojkotojnë mësimin, i ka zemëruar përjashtimi nga e drejta e bursave

Koha.net - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Edukimit kanë bojkotuar sot mësimin për të kundërshtuar vendimin e Ministrisë së Arsimit, pasi ky fakultet nuk është përfshirë për marrjen e bursave nga kjo ministri.

Studentët e Fakultetit të Artit protestojnë para MASHT, ministri nuk i pret në takim

Botasot - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Arteve kanë mbajtur sot një protestë para Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ku kanë kërkuar anulimin e vendimi për ndarjen e bursave, pasi ky fakultet ka ...

Bursat, studentët e Fakultetit të Edukimit bojkotojnë mësimin

Medial - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Edukimit e kanë bojkotuar sot mësimin për të kundërshtuar vendimin e Ministrisë së Arsimit, pasi ky fakultet nuk është përfshirë për marrjen e bursave nga kjo ministri.

Studentët e Fakultetit të Edukimit bojkotojnë mësimin

Gazeta Express - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Edukimit e kanë bojkotuar sot mësimin për të kundërshtuar vendimin e Ministrisë së Arsimit, pasi ky fakultet nuk është përfshirë për marrjen e bursave nga kjo ministri.

Studentët e Fakultetit të Artit protestojnë para MASHT, ministri nuk i pret në takim

Zeri - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Arteve kanë mbajtur sot një protestë para Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ku kanë kërkuar anulimin e vendimi për ndarjen e bursave, pasi ky fakultet ka ...

Studentët e Fakultetit të Artit protestojnë para MASHT, ministri nuk i pret në takim

Lajmi.net - 07.11.2019

Studentët e këtij fakulteti përmes këngëve dhe një performance nga studentët e aktrimit kanë kërkuar që edhe për ta të ndahen bursa. Këshilli i Studentëve të Fakultetit të Arteve, që udhëhiqet nga ...

“Air Albania” ofron bileta me çmime 20 përqind më të lira për studentët

RTSH - 07.11.2019

Të rinjtë që ndjekin studimet e larta në Tiranë dhe që janë pajisur me kartën e studentit mund të udhëtojnë më lirë me “Air Albania”. Bashkia e Tiranës dhe kompania e shqiptare “Air Albania” ...

Studentët e Fakultetit të Artit protestojnë para MASHT, ministri nuk i pret në takim

Telegrafi - 07.11.2019

Studentët e Fakultetit të Arteve kanë mbajtur sot një protestë para Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ku kanë kërkuar anulimin e vendimi për ndarjen e bursave, pasi ky fakultet ka ...

Veliaj: 20% ulje për çdo student që udhëton me Air Albania, aplikoni për kartën që të përfitoni

BalkanWeb - 07.11.2019

Të rinjtë që ndjekin studimet e larta në Tiranë dhe që janë pajisur me kartën e studentit mund të udhëtojnë më lirë me “Air Albania”. Bashkia e Tiranës dhe kompania e shqiptare “Air Albania” ...

Veliaj: 20% ulje për çdo student që udhëton me Air Albania, aplikoni për kartën që të përfitoni

Medial - 07.11.2019

Të rinjtë që ndjekin studimet e larta në Tiranë dhe që janë pajisur me kartën e studentit mund të udhëtojnë më lirë me “Air Albania”. Bashkia e Tiranës dhe kompania e shqiptare “Air Albania” ...

“20% ulje për çdo student që udhëton me Air Albania”, Veliaj: Aplikoni për kartën që të përfitoni

Java News - 07.11.2019

Të rinjtë që ndjekin studimet e larta në Tiranë dhe që janë pajisur me kartën e studentit mund të udhëtojnë më lirë me “Air Albania”. Bashkia e Tiranës dhe kompania e shqiptare “Air Albania” ...

Ministri dorëzohet përballë studentëve, tërheq vendimin për bursa

Gazeta Express - 08.11.2019

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka tërhequr vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave, për të cilin vendim studentët e Fakultetit të Edukimit, Artit dhe Edukatës Fizike ...

Ministri dorëzohet përballë studentëve, tërheq vendimin për bursa

Zeri - 08.11.2019

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka tërhequr vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave, për të cilin vendim studentët e Fakultetit të Edukimit, Artit dhe Edukatës Fizike ...

Ministri dorëzohet përballë studentëve, tërheq vendimin për bursa

Top Channel - 08.11.2019

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka tërhequr vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave, për të cilin vendim studentët e Fakultetit të Edukimit, Artit dhe Edukatës Fizike ...

Vendimi për bursa, studentët: U arrit qëllimi

Lajmi.net - 08.11.2019

“Pas aktiviteteve të njëpasnjëshme me Këshillin e Studentëve të Fakultetit të Arteve të Bukura, duke mos shikuar diell as shi në çfarëdo kohe, të gjithë së bashku, morëm rrugën për të kundërshtuar ...

Ministri dorëzohet përballë studentëve, tërheq vendimin për bursa

Zhurnal - 08.11.2019

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka tërhequr vendimin e shpallur ditë më herët për ndarjen e bursave, për të cilin vendim studentët e Fakultetit të Edukimit, Artit dhe Edukatës Fizike ...

Studentët thonë se u arrit qëllimi lidhur me vendimin për bursa

Telegrafi - 08.11.2019

Organizata studentore “Reforma”, nëpërmjet një komunikate për media thekson se ka arritur qëllimin që të anulojë vendimin për bursat nga ana e Ministrisë së Arsimit.

Drenasi ndan 160 bursa për studentët

Medial - 08.11.2019

Komuna e Drenasit ka ndarë 160 bursa për studentët. “Këto bursa që kanë për synim ngritjen e cilësisë së arsimit, janë ndarë për studentët që studiojnë në universitetet publike për vitin akademik ...

Komuna e Drenasit ndan 160 bursa për studentë

Botasot - 08.11.2019

Komuna e Drenasit, ka ndarë 160 bursa për studentë, të cilët kanë aplikuar dhe i kanë përmbushur kriteret e përcaktuara sipas konkursit. Këto bursa që kanë për synim ngritjen e cilësisë së arsimit, ...

Drenasi ndan nga 500 euro bursë për 160 studentë

Koha.net - 08.11.2019

Komuna e Drenasit, njofton se ka ndarë 160 bursa për studentë, të cilët kanë aplikuar dhe i kanë përmbushur kriteret e përcaktuara sipas konkursit. “Këto bursa që kanë për synim ngritjen e cilësisë ...

Komuna e Drenasit ndan 160 bursa për studentë

Zhurnal - 08.11.2019

Drenas, 8 nëntor – Zhurnal.mk – Komuna e Drenasit, ka ndarë 160 bursa për studentë, të cilët kanë aplikuar dhe i kanë përmbushur kriteret e përcaktuara sipas konkursit.

Drenasi ndan 160 bursa për studentët

Zeri - 08.11.2019

Komuna e Drenasit ka ndarë 160 bursa për studentët. “Këto bursa që kanë për synim ngritjen e cilësisë së arsimit, janë ndarë për studentët që studiojnë në universitetet publike për vitin akademik ...

Robert Aliaj: Rama më thirri në takim, nuk pranova për një arsye të fortë

Albeu.com - 08.11.2019

“Unë nuk shkova sepse studentët nuk ishin gati për dialog, studentët nuk kishin strategji dhe nuk kishin asnjë lloj plani B.” I ftuar ditën e sotme në emisionin “Top Talk”, Robert Aliaj foli ndër të ...