TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Një akt barbar: Mbi sulmin kundër besimtarëve myslimanë në Zelandën e Re dhe keqpërdorimin e emrit të Skënderbeut

Gazeta Tema - 16.03.2019

Nga Enver Robelli Sulmi mbi myslimanët e Zelandës së Re që në faltoren e tyre po i luteshin Zotit të tyre është po aq barbar sa sulmet e vrasësve islamistë ndaj kishave dhe sinagogave.

Pas sulmit në Zelandën e Re reagon edhe Mozzik

Lajmi.net - 16.03.2019

Sulmi terrorist në Zelandën e Re ka tronditur gjithë botën. Si pasojë e një sulmi terrorist në dy xhami në Zelandë të Re, kanë mbetur të vdekur 49 persona dhe shumë të tjerë të lënduar, shkruan ...

Kronologjia e dhunës kundër myslimanëve

Gazeta Tema - 16.03.2019

Mbas sulmit në Zelandën e Re bota është e tronditur. Por myslimanët janë bërë edhe herë të tjera objekt i atentateve me motive ...

Stresi: Lutemi për Zelandën e Re

Lajmi.net - 16.03.2019

Dy sulme kanë ndodhur dje në dy xhami në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, ku sipas mediave ndërkombëtare 40 persona kanë humbur jetën dhe 48 të tjerë po trajtohen në spitalin e këtij qyteti.

Pas sulmit, Turqia do të dërgoj një delegacion në Zelandë të Re

Medial - 16.03.2019

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Turqia do të dërgoj një delegacion të nivelit të lartë në Zelandën e Re, pas sulmeve terroriste ndaj xhamive, që lanë të paktën 49 persona të ...

VIDEO e masakrës në Zelandë po fshihet nga të gjitha rrjetet sociale, RASTËSI apo me QËLLIM!?

Medial - 16.03.2019

VIDEO e masakrës në Zelandë po fshihet nga të gjitha rrjetet sociale, RASTËSI apo me QËLLIM!? Pamjet e sulmit terrorist në Zelandë të Re mbi myslimanët e pafajshëm gjatë faljes së namazit të Xhumasë, ...

Facebook dhe të tjerët po kanë vështirësi për të fshirë pamjet e masakrës në Zelandë të Re – pse po ndodh kjo?

Botasot - 16.03.2019

Në një përpjekje të dukshme për të siguruar që veprimet e tij të shëmtuara të “bëhen virale”, një terrorist që vrau të paktën 49 persona në sulmet ndaj dy xhamive në Christchurch të Zelandës së Re, ...

Ndeshja derbi në Turqi fillon me lutje për të vdekurit në Zelandë të Re, disa lojtarë nuk i ndalin lotët

Almakos - 16.03.2019

Ndeshja derbi në Turqi e zhvilluar sot në mes të Fenerbahce e Sivasspor ka filluar me një minutë heshtje për viktimat e terrorit në Zelandën e Re. Lojtarët dhe tifozët në stadium ‘Sukru Saracoglu’ ...

Genc Prelvukaj: Rasti terrorist i sotëm është turp për botën e qytetëruar

Lajmi.net - 16.03.2019

Sulmi në Zelandën e Re ka tronditur botën sot. Në Zelandën e Re si pasojë e një sulmi terrorist sot mbetën të vrarë 49 persona dhe shumë të tjerë të lënduar, shkruan lajmi.net.

Ndoqi videon e sulmit terrorist ku u vranë 49 persona, këngëtari shqiptar: Jam i shokuar!

SOT - 15.03.2019

E gjithë bota ka mbetur e tronditur nga sulmi terrorist në Zelandën e Re, ku 49 persona mbetën të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur. Sulmi u transmetua live në Facebook, nga vetë terroristët dhe ...

I frymëzuar nga këngë serbe, Beogradi reagon për Zelandën

ABC News - 15.03.2019

Beogradi zyrtar ka reaguar ndaj lajmeve se atentatori në Zelandën e Re dëgjonte këngë serbe dhe motivohej nga historitë e Ballkanit. Në reagimin e tij, ministri i Jashtëm Ivica Daçiç ka deklaruar se ...

Mesazhi i Alma Lamës pas aktit terrorist në Zelandën e Re

Botasot - 16.03.2019

Ambasadorja e Kosovës në Itali, Alma Lama ka reaguar lidhur me aktin terrorist që ndodhi në Zelandë të Re ku u vranë 49 persona. Sipas saj, ky akt ka nxjerre në pah diçka me rendësi.

“E kam zemrën të copëtuar”, fjalët prekëse të Russel Crowe për sulmet në Zelandën e Re

Lajmi.net - 15.03.2019

Aktori i mirënjohur nga Zelanda e Re, Russel Crowe, është shprehur zemërthyer për ngjarjen e rëndë që ndodhi sot në këtë vend, ku gjatë sulmit në dy xhami mbetën të vdekur të paktën 49 persona dhe u ...

A rrezikohet Kosova nga sulmet si në Zelandën e Re? Flet njohësi i çështjeve të sigurisë

Botasot - 15.03.2019

Mediat vendore sot raportuan se rasti i sulmit terrorist në një xhami të Zelandës së Re ku mbetën të vdekur 49 persona, ka alarmuar edhe Kosovën. Eksperti i sigurisë, Hajrullah Tërnava, në një ...

Sulmi në Zelandën e Re, Blendi Fevziu: Dënim kujtdo që keqpërdor emrin e Heroit tonë Kombëtar

Botasot - 15.03.2019

Gazetari dhe drejtuesi i emisionit “Opinion” Blendi Fevziu ka dënuar aktin e rëndë terrorist që ndodhi në Zelandë të Re, ku u vranë 49 besimtarë myslimanë brenda një xhamie.

Masakrat e Kristçerç, një tragjedi e neglizhuar

ABC News - 15.03.2019

Masakrat e ndodhura të premten sot në Zelandën e Re kanë bërë që të ngrihen shumë pikëpyetje. Për ekspertët e sigurisë, tragjedia është pasojë e neglizhencës, ndërsa për komunitetet fetare, ajo është ...

Parlamenti i Turqisë dënon sulmin terrorist në xhamitë në Zelandën e Re

Medial - 15.03.2019

Pesë partitë më të mëdha në Parlamentin e Turqisë kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët me të cilën dënojnë sulmin terrorist në dy xhamitë në Zelandën e Re, ku mbetën të vrarë të paktën 49 ...

Myslimanë e të krishterë luten së bashku për të vrarët nga sulmi terrorist në Zelandë të Re

Shqipmedia - 15.03.2019

Edhe pse autoritetet bënë apel tek qytetarët që të mos bëjnë lutje nëpër vende të adhurimit, pas sulmit në qytetin Christchurch të Zelandës së Re, një numër i madh i tyre u mblodhën për t’u lutur për ...

SHBA dhe OKB dërnojnë sulmet mbi xhamitë në Zelandën e Re

Portalb - 15.03.2019

SHBA-të dhe Kombet e Bashkuara (OKB) shprehën keqardhje për popullin e Zelandës së Re, duke dënuar sulmet terroriste në dy xhami që lanë të paktën 49 persona të vdekur, raporton Anadolu Agency (AA).

"Nuk mund t’u besoj syve çfarë kam parë sot” dalin dëshmitë rrëqethëse nga masakra në xhami

SOT - 15.03.2019

Disa dëshmi rrëqethëse janë bërë nga dëshmitarë të ngjarjes së rëndë nga sulmi në xhami në Zelandë të Re ku mbetën të vrarë 49 myslimanë gjatë kohës që po luteshin.

Tragjedia në Zelandë të Re, zhduket një fëmijë që ishte në xhami në kohën e sulmit terrorist

Tetova Sot - 15.03.2019

Tre vjeçari, Mucad Ibrahim nga Zelanda e Re është zhdukur pas sulmit terrorist në dy xhamitë gjatë ditës së sotme, shkruan Daily Mail. Mucad ishte së bashku me babin e tij dhe vëllain në xhami kur ...

Reka, Pendarovski, Siljanovska dënuan sulmin terrorist në dy xhamitë e New Zeland

Flaka - 15.03.2019

Kandidatët që do të garojnë në zgjedhjet për kryetarë të shtetit në Maqedoninë e Veriut, ishin të një zëri për sulmin terrorist që ndodhi muslimanëve gjatë lutjes të së Premtes (Xhumma).

Masakrat në Zelandën e re, atentatori i frymëzuar nga rrymat nacionaliste

ABC News - 15.03.2019

Brenton Tarant, autori i masakrave në xhamitë e Zelandës së Re, rezulton një person i frymëzuar nga rrymat nacionaliste. Nga hetimet e policisë ka rezultuar se për aktin e tij kriminal ai është ...

"Akt barbar, terrori nuk ka fe", Shqipëria dënon sulmin në Zelandën e Re

Albeu.com - 15.03.2019

Ngjarja e rëndë që troditi Zelandën e Re ka sjellë reagimin e shumë vendeve në të gjithë botën. Për aktin terrorist ku 49 persona humbën jetën, ka reaguar edhe Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë.

Senatori australian nxit reagime të ashpra, bën fajtor “ardhjen e myslimanëve” për masakrën në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

Senatori australian, Fraser Anning, është dënuar gjerësisht për komentet e tij “të neveritshme” menjëherë pas masakrës fatale në një xhami në Christchurch, Zelandë e Re.

Sulmi në Zelandën e Re: "Një kujtesë e tmerrshme që racizmi vret"

Evropaelire - 15.03.2019

Shefja për të drejta të njeriut e Kombeve të Bashkuara, Michelle Bachelet, tha se ekziston një lidhje midis politikave populiste dhe sulmeve raciste. Ajo i bëri komentet në një seancë të Këshillit ...

Rrëfimi i burrit që i mbeti gruaja në xhami gjatë sulmit terrorist në Zelandën e Re

Zeri - 15.03.2019

Një besimtar mysliman ka arritur të arratiset nga sulmi në Zelandën e Re, por fatkeqësisht gruaja e tij ka mbetur e vdekur jashtë xhamisë ku edhe shumë fëmijë u vranë nga sulmuesi terrorist.

Trump dënon ashpër sulmin terrorist në Zelandë të Re, e quan masakër…

Flaka - 15.03.2019

Trump tha se 49 njerëz janë vdekur pa kuptim, njofton Gazeta e Re. “Shqetësimi dhe ndjenjat më të përzemërta shkojnë për njerëzit e Zelandës së Re pas masakrës së tmerrshme në xhami”.

Shqiptari ishte i pari që themeloi jetën Islame në Zelandë të Re (FOTO)

Ina - 15.03.2019

Bota është tronditur nga sulmi terrorist që ka ndodhur të premtën në Zelandë të Re. Terroristi i quajtur Brenton Tarrant ka vrarë 50 persona që po faleshin në Xhumanë, në dy xhami të Christchurch.

Atentati në Zelandën e re, Russell Crowe: E kam zemrën e copëtuar

BalkanWeb - 15.03.2019

‘Pa kuptim, pa motiv, të pamëshirshëm. E kam zemrën e copëtuar për të gjitha familjet e përfshira dhe për njerëzit e bukur në Zelandën e re, ne zemrën e të cilëve kjo dhimbje do të qëndrojë gjatë’.

Në Zelandën e Re mund të blihen armë në numër të pakufizuar

Botasot - 15.03.2019

Sulmi masiv në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re e ka hapur debatin lidhur me ligjet për armëmbajtje. Ish-kryeministrja e këtij shteti, Helen Clark, ka thënë se do të ishte e befasuar nëse ...

Ish-ambasadori Kiçmari tregon a ka viktima shqiptare nga masakra në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

Ish-ambasadori i Kosovës në Zelandë të Re, Sabri Kiçmari ka thënë se është i shokuar nga rasti i sulmit terrorist të ndodhur sot në një xhami ku mbetën të vdekur 49 veta.

E ndihmova një të plagosur të fliste me gruan në telefon, vdiq vetëm pas pak minutash

Zeri - 15.03.2019

Një dëshmitare e ngjarjes së tmerrshme që ka tronditur të premten Zelandën e Re, ka rrëfyer me lot në sy të gjithë terrorin që kishte përjetuaR. Ajo ka treguar se si në një moment e ka parë një ...

Senatori australian: Imigrimi i myslimanëve e shkaktoi sulmin në xhami

Zeri - 15.03.2019

Senatori australian, Fraser Anning, e ka bërë një reagim të çuditshëm pas sulmit masiv që shkaktoi 49 viktima në dy xhami të Zelandës së Re. Ai ka thënë se dhuna është e lidhur me imigrimin e ...

Franca ka rritur sigurinë pas sulmit në Zelandën e Re

Portalb - 15.03.2019

Franca ka rritur masat e sigurisë në objektet fetare pas sulmit të përgjakshëm mbi dy xhami në Zelandën e Re, transmeton Anadolu Agency (AA). Ministri i Brendshëm francez, Christophe Castaner sot ...

Pas sulmit në Zelandën e Re, këngëtari shqiptar: Sapo e pash videon, jam i shokuar

Lajmi.net - 15.03.2019

Sulmi terrorist në Zelandën e Re ka tronditur botën. Si pasojë e një sulmi terrorist në dy xhami në Zelandë të Re, kanë mbetur të vdekur 49 persona dhe shumë të tjerë të lënduar, shkruan lajmi.net.

Instrumentisti i këngës serbe që e dëgjonte terroristi nga Zelanda u burgos për vrasjen e 14 myslimanëve

Botasot - 15.03.2019

Fizarmonicisti i këngës nacionaliste serbe të cilën po e dëgjonte terroristi që kreu vrasjen e 49 myslimanëve në xhami në Zelandë të Re, ishte burgosur për vrasjen e 14 myslimanëve dhe kishte vuajtur ...

Ali Ahmeti për sulmin në Zelandë: Akt terrorist i papranueshëm

Lajmi.net - 15.03.2019

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, ka reaguar ndaj sulmit që ka ndodhur sot në dy xhamitë në Zelandën e Re. Ahmeti ka dënuar aktin terrorist duke e quajtur të ...

Google, Facebook dhe Twitter nën vëzhgim për shkak të transmetimit të sulmit në Zelandë të Re

Botasot - 15.03.2019

Google, Facebook dhe Twitter janë gjetur sot nën vëzhgim për shkak të përmbajtjeve ekstremiste në platformat e tyre , pasi që sulmi në Zelandën e Re ku u vranë 49 persona, janë transmetuar ...

Kurti për sulmin në Zelandë të Re: Terrorizmi ngjall dëshpërim e keqardhje

Lajmi.net - 15.03.2019

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, u ka shprehur ngushëllime familjarëve të personave të prekur nga sulmi terrorist në Zelandë të Re. Ai ka thënë se kënga çetnike për Karaxhiqin që ...

Policia e Kosovës rrit sigurinë në vendet sensitive pas sulmit terrorist në Zelandën e Re

Koha.net - 15.03.2019

Policia e Kosovës ka shtuar numrin e zyrtarëve policorë pranë institucioneve e hapësirave të ndryshme anë e mbanë Kosovës, raporton Koha ...

Sulmi i terrorit/ Franca rrit sigurinë në xhami, Erdogan bën paralajmërim

SOT - 15.03.2019

Pak orë pas sulmit terrorist në xhaminë "Al Noor" në Zelandën e Re, që la pas 49 viktima dhe 48 persona të plagosur, Franca ka rritur sigurinë në xhami, ndërsa kryebashkiaku i Londrës është shprehur ...

Erdogan për sulmin në xhami: Myslimanët nuk gjunëjzohen

Zeri - 15.03.2019

“Si muslimanë, kurrë nuk gjunjëzohemi dhe nuk do të biem në nivelin e këtyre frikacakëve”, tha Erdoëan pas sulmit terrorist ndaj dy xhamive në Zelandë të Re Edhe përballë sulmeve islamofobike, ...

Kurti: Terroristi në Zelandën e Re u frymëzua nga gjenocidi i Radovan Karaxhiqit

Zeri - 15.03.2019

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka reaguar pas sulmit terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandën e Re. Ka thënë se secili akt terrorizmi ngjall dëshpërim e keqardhje dhe u ka shprehur ...

BE/Tusk: Sulmi brutal në Christchurch, nuk zvogëlon tolerancën për të cilën njihet Zelanda e Re

SOT - 15.03.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka reaguar pas sulmit në dy xhami në Christchurch ku kanë mbetur të vdekur mbi 40 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.

Pas sulmit në Zelandë të Re, Policia e Kosovës shton masat e sigurisë

Almakos - 15.03.2019

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, në një prononcim për Telegrafin ka konfirmuar se Policia e Kosovës ka rritur masat e sigurisë, pas sulmit që ndodhi në Zelandë të Re.

Sulmi terrorist në Zelandën e Re, mobilizohet Policia e Kosovës

Zeri - 15.03.2019

Bota është tmerruar nga sulmi terrorist që ndodhi sot në Zelandën e Re. Nga dy sulme të ndara në dy xhami kanë mbetur të vdekur 49 persona dhe më shumë se 40 të plagosur nga arma e zjarrit.

FBI pas sulmit terrorist në Zelandë të Re: Ne jemi gati të ndihmojmë

Botasot - 15.03.2019

Sipas CNN, FBI ka agjentë të posaçëm të vendosur në rajon, përfshirë Canberran në Australi “FBI është gati të ndihmojë partnerët tanë të zbatimit të ligjit në Zelandën e Re”, tha FBI ...

Papa Françesku dënon sulmin në Zelandë të Re

Lajmi.net - 15.03.2019

Papa Françesku ka reaguar pas sulmit terrorist në dy xhamitë në Chrischurch të Zelandës së Re ku kanë humbur jetën të paktën 49 persona dhe shumë të tjerë janë lënduar.