TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vendoret, Meta nis konsultimet për datën e re

VOA - 12.06.2019

Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta pritet të nisë sot në mbrëmje konsultimet për datën e zgjedhjeve vendore, pas dekretit të firmosur dy ditë më parë për anullimin e 30 qershorit.

Në Tiranë kërkon shkarkimin, Rama i jep dorën Metës në Kosovë

LajmiFundit - 12.06.2019

Ndërsa në Tiranë, Kryeministri Edi Rama kërkon shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, në Kosovë ku ndodhej ditën e sotme në ceremoninë e 20 vjetorit të hyrjes së NATO-s në Kosovë, ka shtrënguar dorën me ...

Rama e Meta ‘detyrohen’ të shtërngojnë duart në Prishtinë, para diplomatit amerikan Palmer

Lajmi.net - 12.06.2019

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama shtrënguan duart me njëri-tjetrin, në momentin që kreu i qeverisë mbërriti në aktivitetin me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë.

Meta: Të punojmë që të rinjtë të ndërtojnë të ardhmen në Shqipëri e Kosovë

Botasot - 12.06.2019

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, po qëndron në Prishtinë për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës. Kreu i shtetit shqiptar ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës duke thënë se falënderimi ...

Meta me zë dhe figurë: Zgjedhjet e 2013-ës nuk ka shanse të shtyhen!

Java News - 12.06.2019

Ne mars te vitit 2013, kur Ilir Meta ishte kryetar i LSI-se dhe ne opozite, shprehej se ‘Sali Berisha ta harroje se mund ti shtyje zgjedhjet, opozita nuk do marre pjese ne zgjedhje, ta harroje ...

Meta i bën një tjetër "gol" Ramës nga Prishtina (FOTO LAJM)

Albeu.com - 12.06.2019

Ditën e sotme është zhvilluar në Kosovë një aktivitet me rastin e 20 vjetorit të çlirmit nga Serbia. Të pranishëm kanë qenë figura të njohura politike, ku prezenca e Bill Clintonit si miku më i mirë ...

Meta takon Ramën, në Kosovë

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

Çfarë po përgatit Meta dhe frika e Bashës

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Edmond Arizaj Ne gjithe kete rremuje politike, pozicionimesh te skajshme te gjithe shoqerise, duket se vetem nje gje u be e qarte dhe e beri presidenti Meta; Lulzim Basha nuk u betohej ...

"Zjarr" në Tiranë, Rama dhe Meta shtrengojnë duart në Prishtinë (VIDEO)

Albeu.com - 12.06.2019

Situata mjaft e tensionuar mes Presidentit Meta dhe Kryeministrit Rama në Tiranë nuk është pasqyruar në Prishtinë gjatë ditës së sotme. Të dy ata ishin të pranishëm në ceremoninë e 20 vjetorit të ...

Meta dhe Rama “harrojnë” krizën në Tiranë, takohen në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

20 vjetori i ndërhyrjes së trupave të SHBA-ve dhe NATO-s në Kosovë bëri bashkë edhe politikën shqiptare. Në festime, ku ishe i ftuar special ish- Presidenti amerikan Bill Klinton, morën pjesë edhe ...

Festimet në Kosovë, Meta takim me Clinton dhe qytetarët

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka marrë pjesë në festimet për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës ku kanë qenë të pranishëm edhe liderë të tjerë rajonalë e botërorë.

Dalin pamjet/ Pas përplasjes së fortë Ilir Meta dhe kryeministri Rama shfaqen së bashku, kush është politikani që “i ...

SOT - 12.06.2019

Pas përplasjeve në distancë për datën e zgjedhjeve vendore, Presidentin Ilir Meta dhe kryeministrin Edi Rama i kanë bashkuar festimet e 20 vjetorit të bombardimeve të NATO-s.

Meta dhe Rama bashkë por ‘të ndarë’, ja ç’ndodhi në Kosovë

BalkanWeb - 12.06.2019

Festimet për nder të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës në Prishtinë kanë bërë bashkë sot kryeministrin Edi Rama dhe presidentin Ilir Meta, të paktën për pak orë.

20-vjetori i çlirimit të Kosovës, Rama e Meta bëhen bashkë në Prishtinë, ulur ngjitur me Clinton

Botasot - 12.06.2019

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm bashkë me presidentin Ilir Meta në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, ku po zhvillohet ceremonia për festimin e 20-vjetorit të Çlirimit të Kosovës.

Momenti i sikletshëm mes Edi Ramës dhe Ilir Metës në Prishtinë

Botasot - 12.06.2019

Disa ditë pasi u përballën në distancë me njëri-tjetrin, dy liderët shtetërorë shqiptarë: kryeministri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta e kanë takuar njëri-tjetrin në Prishtinë të mërkurën.

Ali Ahmeti, Menduh Thaçi e Ilir Meta arrijnë te vendi ku mbahet tubimi qendror (Foto)

Alsat - 12.06.2019

Në mesin e politikanëve që kanë ardhur për Ditën e Çlirimit, janë edhe presidenti shqiptar Ilir Meta, kryetari i PDSH Menduh Thaçi dhe kreu i BDI-së Ali Ahmeti.

VIDEO/ Meta dhe Rama “pajtohen” në Prishtinë, shtrëngojnë duart me njëri-tjetrin

Java News - 12.06.2019

20 vjetori i çlirimit të Kosovës duket se ka bashkuar edhe presidentin Meta me kryeminsitrin Rama. Ata janë takuar gjatë ceremonisë duke shtrënguar duart me njëri-tjetrin pas akuzave të ditëve të ...

Data e re e zgjedhjeve, Presidenti bën lëvizjet e para

Top Channel - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta pritet të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se kreu i shtetit nis sot konsultimet me partitë ...

Data e re e zgjedhjeve, Meta njofton vendimin

Albeu.com - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta do të nisë sot konsultimet me partitë politike për të caktuar datën e re të zgjedhjeve . Mësohet se takimet do të fillojnë në orën 19:00 me krerët e partive të Grupimit të ...

Presidenti konfirmon se ka marrë frenat e opozitës, takime dhe telefonata me Bashën e Berishën, flet për darkë sekrete ...

SOT - 12.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka konfirmuar dje se është palë me ish-kryeministrin Sali Berisha. Ditën e djeshme kreu i shtetit doli në një konferencë të posaçme për shtyp, teksa deklaroi se vendimi i tij për ...

Ilir Meta arrin në Prishtinë

Gazeta Express - 12.06.2019

Edhe presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, veçse ka arritur në Prishtinë, për të marrë pjesë në ceremoninë e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës. Ai ka arritur në hotelin, ku po qëndrojnë ish-presidenti ...

Meta takon pasdite partitë e opozitës, Rama fushatë në Lushnje

ABC News - 12.06.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama do të jenë të pranishëm ditën e sotme në orën 11:00 në Kosovë në kuadër të festimeve për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës.

Eksodi ‘99/ Ilir Meta kafe në Kukës: Krenar për këtë qytet (Foto)

BalkanWeb - 12.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka qëndruar sot në qytetin e Kukësit. Kreu i shtetit ka kujtuar eksodin e shqiptarëve të Kosovës, ndërsa përgëzoi qytetarët e Kukësit për mikpritjen madhështore, të ...

Meta do nisë konsultimet me partitë për datën e re të zgjedhjeve

Mapo - 12.06.2019

Ndërsa Kryeministri Edi Rama thotë se do të mbajë zgjedhjet lokale më 30 qershor, Presidenti Ilir Meta pasi zhdekretojë këtë datë, do të ndërmarrë një hap tjetër.

“Rama ik”, kujt i frikësohet Ilir Meta?

Gazeta Tema - 12.06.2019

Konferenca e shtypit e presidentit të Republikës u prit me shumë interes.Që në momentin e parë të lajmërimit nisën shumë aludime se për çfarë ai do të dilte vetëm një ditë pas dekretit të dytë për ...

Data e zgjedhjeve, Meta nis sot konsultimet me partitë politike

Gazeta Express - 12.06.2019

Një ditë pas konferencës për shtyp, Presidenti Ilir Meta mësohet se do nisë konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve. Burime për ‘Balkan Web’ bëjnë me dije se takimet e para ...

Van Dami jonë kundër të gjithëve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Nga Sokol Balla* Kriza aktuale deri të martën, kishte një pikëpyetje të madhe: kush e nxiti atë? Kush shtyu Opozitën në aksionin e saj ekstrem politik të djegies së mandateve? Kush I dha idenë të ...

PS bëhet gati ta shkarkojë, Nano me deklaratë "bombë", zbulon lëvizjen e bujshme të Ilir Metës

SOT - 12.06.2019

"Unë jam vetëofruar për ta lënë postin tim, gjithmonë i gatshëm që kjo të bëhet në emër të zgjidhjes së krizës. Nuk e kuptoj, ju intereson zgjidhja e krizës, apo shkarkimi i Presidentit? Nëse ju ...

Ilir Meta thërret partitë opozitare, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve

Gazeta Tema - 12.06.2019

Ilir Meta thotë se do të nisë konsultimet me faktorin politik, për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve.

Sekretari socialist: I paparë ky Ilir Meta!

Gazeta Tema - 12.06.2019

Sekretari për Marrëdhëniet me Mediat dhe Shoqërinë Civile në PS, Alfred Peza ka komentuar lëvizjen më të fundit të presidentit Ilir Meta pas vendimit për anulimin e datës së zgjedhjeve.

Data e re e zgjedhjeve, Meta nis konsultimin me partitë politike

Java News - 12.06.2019

Kreu i Shtetit, Ilir Meta do të nisë konsultimet me faktorin politik për të caktuar datën e re të zgjedhjeve. Burime nga Presidenca bëjnë të ditur se: “Presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë ...

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën”, çfarë qëndron pas deklaratës së Metës?

SOT - 11.06.2019

“Kam pasur një drekë sekrete me Ramën, ndoshta dhjetë ditë më parë. Dhe ai e dinte shqetësimin tim, prandaj habitem me reagimin e tij. I takonte Kryeministrit që të kërkonte një shtyrje të arsyeshme ...

Zhdekretimi i 30 qershorit hyn në fuqi, botohet në Fletoren Zyrtare

Mapo - 11.06.2019

Hyn në fuqi vendimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet vendore. Dekreti me numër 11199, i datës 10.6.2019 që shfuqizon 30 qershorin si datën ...

“Shqiptarët kanë nevojë për zgjedhje, jo votime” Presidenti Meta i përgjigjet “cicërimës” së Ramës

Gazeta Express - 11.06.2019

Vijojnë replikat mes kryeministrit Rama dhe Presidentit Ilir Meta. Këtë të martë Presidenti doli sërish në një konferencë për shtyp duke deklaruar se dekreti për vendosjen e datës së zgjedhjeve i ...

Ç’po ndodh me Metën? Vështirë në të folur gjatë deklaratës: Më falni se kam qenë...

SOT - 11.06.2019

Presidenti i vendit, Ilir Meta gjatë fjalës së tij në konferencën e jashtëzakonshme të thirrur pikërisht nga institucioni që vetë ai përfaqëson për disa momente e ka patur të vështirë që të flasë.

Rama konfirmon nga Brukseli se zgjedhjet mbahen në 30 qershor, reagon Meta

Java News - 11.06.2019

Nga Brulseli, anë të një mesazhi në rrjetin social “Twitter”, kryeministri Edi Rama shkruan se “zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor”. Por këtë deklaratë nuk e ka pritur mirë presidenti Ilir Meta, i ...

“Nuk do të ketë zgjedhje pa zgjidhur krizën”, Rama i përgjigjet Metës me një fjali

Top Channel - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta paralajmëroi sot se nuk do të ketë një datë të re për zgjedhjet lokale deri në momentin kur palët politike të kenë zgjidhur krizën e thellë ku ndodhet vendit.

Luan Rama-mazhorancës: Shkarkim i Presidentit Meta, një idiotësi

Top Channel - 11.06.2019

Përplasja institucionale opozitë-Mazhorancë ka përfshirë brenda saj tashmë hapur dhe pa doreza përplasjen President-mazhorancë. Ilir Meta i ardhur në krye të shtetit pasi la kreun e LSI, me votat e ...

PS bën gati vendimin për ta shkarkuar, LSI i del në mbrojtje Metës: Po ndërpret një idiotësi!

SOT - 11.06.2019

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama ka folur për situatën politike në Shqipëri, në kohën kur PS ka vendosur të kërkojë shkarkimin e presidentit Ilir Meta, pas vendimit për anulimin e zgjedhjeve të 30 ...

Do shpërndajë Kuvendin? Ndiqni konferencën e Metës (VIDEO)

Albeu.com - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat duke sqaruar sërish vendimin për anulimin e zgjedhjeve të 30 qershorit duke theksuar se Kushtetuta nuk përcakton datën e zgjedhjeve .

A ke frikë nga Reforma në Drejtësi? Meta: Rama e di, unë s’kam frikë nga asgjë

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur në konferencën për shtyp edhe pyetjes së gazetarëve nëse ka frikë nga Reforma në Drejtësi. Gazetari: Rama thotë ke frikë nga Reforma në Drejtësi? Meta: Kam unë ...

Meta-mazhorancës: Pse duan të më shkarkojnë? Zgjidhim krizën dhe pastaj dorëhiqem

Top Channel - 11.06.2019

Ilir Meta tha se nuk e kupton përpjekjen e mazhorancës për ta shkarkuar nga posti i presidentit për sa kohë ai e ka vetofruar më parë dorëheqjen nga detyra, nëse ky vendim do të ndihmonte në ...

Meta: I gatshëm të ndërmarr çdo vendim në të mirë të kombit

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka dalë sërish në një deklaratë publike për të sqaruar të gjithë ata që janë keqkuptuar apo kanë lexuar një kushtetutë të përkthyer gabim.

“Dreka sekrete”, Meta: Pse Rama nuk ishte i surprizuar për çdekretimin e zgjedhjeve

ABC News - 11.06.2019

Presidenti Meta dhe Kryeministri Rama kanë pasur disa dreka sëbashku. Këtë e konfirmoi kreu i qeverisë gjatë konferencës për mediat të martën, ku tha se drekën e fundit sëbashku e kishin pasur ...

Meta: Kam bisedë të regjistruar të Lulzim Bashës

Albeu.com - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta shpjegoi versionin e tij të rrethanave të marrjes së vendimit për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit duke theksuar se asnjë prej drejtuesve të opozitës nuk ka qenë në dijeni për ...

Meta: Shërbimet sekrete armike do trazonin Shqipërinë në 30 qershor (VIDEO)

Albeu.com - 11.06.2019

Presidenti Ilir Meta deklaroi se ka marrë vendimin për të anuluar zgjedhjet e 30 qershorit për shkak se kishte të dhëna se agjenci të huaja inteligjente do të shkaktonin trazira në vend.

Meta i përgjigjet Ramës: Ja çfarë thotë Kushtetuta për zgjedhjet

LajmiFundit - 11.06.2019

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka dalë sërish në një deklaratë publike për të sqaruar të gjithë ata që janë keqkuptuar apo kanë lexuar një kushtetutë të përkthyer gabim.

Ilir Meta: Në 8 qershor shmanga konfliktin, do nxitej nga faktorë të huaj

Top Channel - 11.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka deklaruar se me dekretin për shfuqizimin e 30 qershorit ka bërë të mundur shmangien e konfliktit midis palëve, që do të nxitej nga faktorë të huaj dhe jo nga ...

Meta: Rama të tregohet fleksibël, nisma kundër Presidentit është shantazh

RTSH - 11.06.2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në një dalje publike për mediat pak minuta më parë, i kërkoi kryeministrit Edi Rama, që me përgjegjësinë e detyrës që ka, duhet të tregohet më fleksibël dhe të mos ...

Meta e pranon: Nuk është sekret që unë takohem me Berishën

LajmiFundit - 11.06.2019

Meta doli një konferencë të jashtëzakonshme në orën 16:00 deklaroi se ishte i detyruar të shfuqizonte dekretin për datën e zgjedhjeve. I pyetur rreth shkarkimit të tij, i kërkuar nga mazhoranca dhe a ...