TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Phillips për Voa: Memoriali te Liqeni, marrëveshje Rama-Erdogan

Respublica - 13.08.2019

Ngritja e memorialit në Kodrat e Liqenit Artificial të Tiranës për të rënët në mbrojtje të Erdogan gjatë grushtit të shtëtit të 15 korrikut 2016 në Turqi për analistin amerikan David Phillips është ...

Phillips, thirrje për transparencë për memorialin turk në Tiranë

VOA - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

“Na poshtëron” Maks Velo kundër vendosjes së memorialit turk në Tiranë: Kujtesë e 500 viteve robëri

Gazeta Express - 13.08.2019

Për arkitektin dhe piktorin Maks Velo, vendosja e memorialit për të rënët e grushtit të shtetit në Turqi nuk është veçse një kujtesë për 500 vitet e robërisë së Shqipërisë ndaj osmanëve, pasojat e së ...

Edhe Bujar Kapexhiu bie në grackë, pas memorialit “nis” shkollën e kërcimit oriental

Gazeta Express - 13.08.2019

Karikaturisti Bujar Kapexhiu dhe koordinatori i PD-së, Kreshnik Çollaku ishin pjesë e ceremonisë së prezantimit të memorialit që u vendos në Tiranë për të rënët e grushtit të shtetit në Turqi.

Shqetësimi amerikan: Si ta lexojmë sulmin e VOA ndaj Veliajt

Mapo - 13.08.2019

Lajmi për vendosjen e një memoriali për të rënët gjatë grushtit të shtetit në Turqi ka sjellë plot reagime me zemërim në Shqipëri. Interesant është fakti se Zëri i Amerikës ka qenë mjaft kritik në ...

Pse diktatura Rama dhe Veliaj i ngriti memorial dhunës së presidentit Erdogan?!

Botasot - 13.08.2019

Debat i madh për memorialin turk te Kodrat e Liqenit artificial të Tiranës, me të cilin Edi Rama dhe Erion Veliaj nderojnë ‘fitoren e madhe të Rexhep Tayp Erdogan kundër puçistëve të 15 korrikut 2016 ...

Memoriali turk shkakton ortek reagimesh në Tiranë

Koha.net - 13.08.2019

Vendosja e memorialit për të rënët e ushtrisë dhe policisë gjatë grushtit të shtetit para tre vjetësh në Turqi, në kodrat e Liqenit artificial të Tiranës, është cilësuar një provokim i fortë duke ...

Monument për ‘dëshmorët’ e Erdogan, ironizon Gjon Junçaj: Ku është memoriali për shqiptarët e vrarë në Kosovë e Mal të ...

Gazeta Express - 12.08.2019

Ngritja e memorialit për dëshmorët e Erdoganit në liqenin artificial të Tiranës ka sjellë dhe reagimin e shqiptaro- amerikanit Gjon Junçaj. Eksperti i misionit të OPDAT-it dhe ish këshilltari ligjor ...

Memoriali turk, prokurori shqiptaro-amerikan: Po gjaku jonë…

Mapo - 12.08.2019

Prokurori shqiptaro-amerikan, Gjon Juncaj, i njohur si një nga personat që ka ndihmuar në realizimin e reformës në drejtësi në vend, ka reaguar për lajmin se në Tiranë është ngritur një memorial në ...

Memoriali/Ferrat e Veliajt më të pranueshme se sallata e PD-së

Respublica - 12.08.2019

Nëse Erion Veliaj dha një përgjigje alla Veliaj, (ndoshta dhe nga më të sinqertat e tij)për vendosjen e memorialit të dëshmorëve të 15 Korrikut në Kodrat e Liqenit Artificial, duke thënë se nuk u bë ...

Bijtë bastardë të erdoganizmit

Gazeta Tema - 12.08.2019

Nga Andi Bushati Rilindjes i takonte t’ia bënte qokën Erdoganit. Dhe kjo, jo vetëm sepse vëllai Taip është i preferuari i katolikut Edi. Të dy kanë këmbyer takime private, selfie reciproke, kanë ...

Memoriali turk në Tiranë, prokurori shqiptaro-amerikan: Po gjaku jonë?

Gazeta Tema - 12.08.2019

Nga Gjon Juncaj Të dashur politikanë të Tiranës, Kam edhe dy përmendore të tjera ku përfshihen njerëz të vrarë jashtë Shqipërisë për t’i shtuar në park.

Mazniku tek memoriali: Erdogani para popullit turk dha mësim më të fortë për demokracinë në të gjithë botën

Gazeta Express - 12.08.2019

I pranishëm në vendosjen e memorialit kushtuar 251 viktimave të grushtit të shtetit në Turqi ka qene edhe nën/kryetari i bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku.

Ishte pjesë e inaugurimit të memorialit turk në Tiranë, çfarë thotë Çollaku i PD-së

Gazeta Express - 12.08.2019

Për vendosjen në Parkun e Liqenit në Tiranë, të një memoriali kushtuar viktimave të grushtit të dështuar të Shtetit në Turqi, më 15 korrik të vitit 2016, Partia Demokratike deri tani ka heshtur.

Analisti amerikan: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë! Mos e pranoni

BalkanWeb - 13.08.2019

Analisti amerikan, David Phillips, thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së ...

Zbulohet video, ja fjala e Kreshnik Çollakut të PD në vendosjen e memorialit turk tek Liqeni

Gazeta Tema - 12.08.2019

Partia Demokratike nxitoi këto ditë të kritikonte vendosjen e memorialit nga ambasada turke në një zonë të Parkut të Liqenit, duke nxjerrë në një deklaratë zyrtare edhe Gert Bogdanin.

Maks Velo: Turqit na robëruan 500 vjet, na mësuan të mos punojmë e të mos duam Europën e krishterë, këta venë e ngrejnë ...

Gazeta Tema - 13.08.2019

Maks Velo ka dalë kundër ngritjes së memorialit turk tek Liqeni Artificial. Duke folur për “Panorama”, ai thotë se Shqipëria nuk ka parë asnjëherë mirë nga Turqia, pasi për 500 vjet, na robëruan.

Veliaj shmang shpjegimet për Memorialin turk

Alsat - 12.08.2019

Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar Erion Veliaj evitoi të dielën të japë shpjegime të drejtpërdrejta për vendosjen në Parkun e Liqenit në Tiranë, të një memoriali kushtuar viktimave të ...

Shekulli: Memoriali në Tiranë, ripushtimi i Shqipërisë nga Turqia

Koha.net - 12.08.2019

Vendosja e memorialit në Kodrat e Liqenit, në Tiranë,kushtuar viktimave të grushtit të shtetit në Turqi ngjall reagime të forta. Rama është kthyer në shërbim të Erdoganit, shërbim i cili po ...

Një memorial si stimulues i objektivave të politikës së jashtme të Turqisë

Botasot - 12.08.2019

Në një vend si Shqipëria nuk është aspak çudi që, memoriale të ndryshëm shfaqen përzishëm dhe turpshëm. E tillë është dhe ngritja e memorialit kushtuar viktimave të grushtit të dështuar të shtetit në ...

Karikatura e një liridashësi!

Respublica - 12.08.2019

Një nga personazhet që ishte i pranishëm në ceremoninë e vendosjes së memorialit në Kodrat e Liqenit për të rënët e grushtit të shtetit në Turqi në mbrojtje te presidentit Erdogan, Bujar Kapexhiu ka ...

Përdhoset memoriali turk në Tiranë, lihet shënim: I përket ish-pushtuesve

Gazeta Tema - 12.08.2019

Pasditen e kësaj të diele, persona të panjohur kanë përdhosur memorialin turk të ngritur te Liqeni Artificial, duke hedhur aty letra higjenike. Ata kanë lënë dhe një shënim ku thuhet: “Respekt për ...

Junçaj: Në Shqipëri mungojnë memoriale për të vrarët në Kosovë

Koha.net - 13.08.2019

Prokurori shqiptaro-amerikan, Gjon Junçaj, ka reaguar pas vendosjes së memorialit turk te kodrat e Liqenit artificial, në kryeqytetin e Shqipërisë, në Tiranë.

Bijtë bastardë të erdoganizmit

Durres Lajm - 12.08.2019

Rilindjes i takonte t’ia bënte qokën Erdoganit. Dhe kjo, jo vetëm sepse vëllai Taip është i preferuari i katolikut Edi. Të dy kanë këmbyer takime private, selfie reciproke, kanë bredhur së bashku mbi ...

Një tjetër reagim pas vendosjes së memorialit turk në Tiranë, Gjon Juncaj: Ne nuk kemi lekë, euro, lira turke, apo ...

SOT - 12.08.2019

Vendosja e memorialit turk te kodrat e liqenit në Tiranë vijon që të sjellë reagime të shumta dhe të ndryshme. Një prej tyre është shqiptaro-amerikani Gjon Juncaj, i njohur si ish-Këshilltari Ligjor ...

“Ping-pongu” i PD me memorialin turk tek Liqeni, Çollaku: Isha në ceremoni me dijeninë e Bashës

Gazeta Tema - 12.08.2019

Ish-kryetar i grupit të këshilltarëve të djathtë në bashkinë e Tiranës, Kreshnik Çollaku ka reaguar pas publikimit të videos ku ai merrte pjesë në ceremoni e vendosjes së memorialit nga ambasada ...

Veliaj shmang shpjegimet për Memorialin turk

Mapo - 12.08.2019

Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar Erion Veliaj evitoi të dielën të japë shpjegime të drejtpërdrejta për vendosjen në Parkun e Liqenit në Tiranë, të një memoriali kushtuar viktimave të ...

Karikaturisti Bujar Kapexhiu: Pse mora pjesë në memorialin turk të ngritur në Tiranë, aty duhet të ishin të gjithë

Gazeta Tema - 12.08.2019

Bujar Kapexhiu, ka qenë një ndër të pranishmit në ngritjen e memorialit turk në Tiranë. Ai ka shpjeguar për “Panorama” pse ka marrë pjesë dhe shprehet i indinjuar, sidomos për heshtjen e shoqërisë ...

Bijtë bastardë të erdoganizmit

Gazeta Express - 12.08.2019

Askush që i njeh rilindasit nuk çuditet për mbrojtjen prej tyre të këtyre vlerave. Natyrisht për askënd nuk përbën habi, se ata nuk janë në gjendje të belbëzojnë as të vërteta që i thonë edhe vetë ...

Memoriali turk, eksperti i SHBA: Ne ju paguajmë me gjak shqiptari!

BalkanWeb - 12.08.2019

Ish-Këshilltari Ligjor kundër Korrupsionit në Ambasadën Amerikane në Tiranë, ekspert i OPDAT, Gjon Juncaj, ka reaguar pas vendosjes së memorialit turk te kodrat e liqenit, në kryeqytet.

Analisti i njohur amerikan: Ngritja e memorialit turk në Tiranë, akt i pazakontë. Turqia po komprometon sovranitetin e ...

Gazeta Tema - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

“Zëri i Amerikës”: Veliaj shmang shpjegimet për Memorialin turk

Gazeta Express - 12.08.2019

Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar Erion Veliaj evitoi të dielën të japë shpjegime të drejtpërdrejta për vendosjen në Parkun e Liqenit në Tiranë, të një memoriali kushtuar viktimave të ...

Bujar Kapexhiu thotë se nderoi të vrarët për Erdoganin në emër të viktimave nga komunizmi shqiptar

Albeu.com - 12.08.2019

Prania e Bujar Kapexhiut në një aktivitet të sponsorizuar nga shoqatat e mbështetura nga partia në pushtet në Turqi si edhe ambasada turke për viktimat e ngjarjeve të 15 Korrikut në këtë vend ka ...

Erdoganizmi në Shqipëri

Telegrafi - 13.08.2019

Rilindjes i takonte t’ia bënte qokën Erdoganit. Dhe kjo, jo vetëm sepse vëllai Taip është i preferuari i katolikut Edi. Të dy kanë këmbyer takime private, selfie reciproke, kanë bredhur së bashku mbi ...

Në pellgun e turpshëm të politikës barbare shqiptare

Botasot - 12.08.2019

Kur mendonim se absurditetet e klasës aktuale politike shqiptare – më shkon goja të them, “klikës politike” shqiptare, ishin shterrur tanimë, ja shënohet absurditeti i radhës, ose më mirë të themi ...

“Zëri i Amerikës”: Veliaj shmang shpjegimet për Memorialin turk

Botasot - 12.08.2019

Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar Erion Veliaj evitoi të dielën të japë shpjegime të drejtpërdrejta për vendosjen në Parkun e Liqenit në Tiranë, të një memoriali kushtuar viktimave të ...

Mori pjesë ne ceremoninë e inaugurimit të memorialit turk, Kapexhiu: Ne ndërtojmë për të tjerët, por jo për veten tonë

Gazeta Express - 12.08.2019

“Një memorial si shembull se si duhet të nderohen të rënët që mbrojnë lirinë e vendit të vet”. Kështu e quan ngritjen e memorialit pranë Liqenit Artificial, për nder të të rënëve gjatë komplotit të ...

Analisti amerikan për VOA: A është bërë Shqipëria koloni e Turqisë?

Mapo - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Memoriali turk, VOA sulmon Veliajn: Kryebashkiaku nuk jep shpjegime

Zhurnal - 12.08.2019

Tiranë, 12 gusht – Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit shqiptar Erion Veliaj evitoi të dielën të japë shpjegime të drejtpërdrejta për vendosjen në Parkun e Liqenit në Tiranë, të një memoriali kushtuar ...

Karikatura e një liridashësi!

Gazeta Tema - 12.08.2019

Një nga personazhet që ishte i pranishëm në ceremoninë e vendosjes së memorialit në Kodrat e Liqenit për të rënët e grushtit të shtetit në Turqi në mbrojtje te presidentit Erdogan, Bujar Kapexhiu ka ...

“Ngritja e memorialit në Shqipëri është...”, reagon analisti amerikan: Kush pagoi? Marrëveshje direkte mes Erdoganit ...

SOT - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Shoqëria civile në Shqipëri me peticion për heqjen e memorialit turk

Koha.net - 13.08.2019

Ceremonia e vendosjes së Memorialit me emrat e 251 personave që humbën jetën tre vjet më parë në Turqi, u zhvillua në 15 korrik, e organizuar nga ambasada turke në Tiranë, e cila njoftoi se “me ...

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Koha.net - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Lajmi.net - 13.08.2019

Profesori i Kolumbias i tha Zërit të Amerikës se e sheh ngritjen e memorialit në vazhdën e afërsisë së kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe Presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë – është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Zeri - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Phillips: Memoriali turk s’ka vend në Tiranë, është vazhdimësi e afërsisë së Ramës me Erdoganin

Telegrafi - 13.08.2019

Analisti amerikan David Phillips thotë se memoriali për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit në Turqi, nuk kishte vend në Tiranë dhe se autoritetet duhet të sqarojnë rrethanat e ngritjes së tij.

Phillips: Kur Rama shkon në dasmën e vajzës së Erdoganit, kjo ngre pyetje për sovranitetin e Shqipërisë

Botasot - 13.08.2019

Profesori i Kolumbias, David Phillips në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, teksa foli për ngritjen e memorialit turk në kodrat e liqenit u shpreh se kryeministri Edi Rama duhet të mbrojë ...