TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

SHBA e shqetësuar me veprimet e Kinës rreth Hong Kongut

Botasot - 14.08.2019

SHBA është thellësisht e shqetësuar për lëvizjen e formacioneve ushtarake dhe policore kineze përgjatë vijës administrative midis Kinës dhe Hong Kongut, tha sot Departamenti i Shtetit.

Kina thotë se protestat në Hong Kong "i ngjajnë terrorizmit"

Evropaelire - 14.08.2019

Kina ka dënuar përleshjet e dhunshme në protestat e Hong Kongut, duke i cilësuar ato si “të afërta me terrorizmin”. Këto deklarata kanë treguar ashpërsim të retorikës kineze ndaj protestave.

Merkel fton për dialog dhe respektim të të drejtave në Hong Kong

Botasot - 14.08.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot se duhet të respektohen të drejtat dhe sundimi i ligjit në Hong Kong, duke u bërë thirrje të dy palëve të shmangin përshkallëzimin dhe të përpiqen ta ...

UASHINGTON – SHBA: Pekini të respektojë autonominë e Hong Kongut

Medial - 14.08.2019

UASHINGTON, 14 gusht /MEDIAL-AFP/ – SHBA-ja u shpreh shumë e shqetësuar nga lëvizjet paraushtarake kineze në kufirin me Hong Kongun dhe i kërkoi Kinës të respektonte në shkallën më lartë autonominë e ...

Hong Kong, vazhdojnë protestat, policia përdor gaz lotsjellës

Mapo - 14.08.2019

Policia e Hong Kongut hodhi lot gaz ndaj qindra protestuesve që ishin mbledhur përpara një stacioni policie në zonën rezidenciale të Sham Shui Po-së në Kaulun.

Presidenti Trump kritikon Kinën për tregëtinë, por jo për Hong Kongun

VOA - 14.08.2019

Presidenti Donald Trump sulmoi politikat tregtare dhe financiare të Kinës, por nuk pranoi të kritikojë presionin e Pekinit mbi Hong Kongun. Në një fjalim në Pittsburgh, presidenti Trump tha se Kina ...

​Imazhet satelitore zbulojnë, Kina grumbullon forca paraushtarake pranë Hong Kongut

Telegrafi - 14.08.2019

Kina grumbullon forcën paraushtarake të Policisë Popullore jo larg kufirit të Hong Kongut, tregojnë të dhënat e marra nga imazhet satelitore. AP raporton se me ndihmën e sistemit Maxar World View, u ...

Gjermania bën thirrje për dialog për të zgjidhur tensionet në Hong Kong

Medial - 14.08.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel të mërkurën bëri thirrje për përmbajtje dhe dialog në kohën kur po vazhdojnë protestat masive në Hong Kong, raporton Anadolu Agency (AA).

Kina nuk u lejon anijeve amerikane qasje deri në Hong Kong

Idividi - 14.08.2019

Uashington, 14 gusht 2019 (MIA) – Kina e refuzoi kërkesën që dy anije ushtarake të marinës amerikane ta vizitojnë Hong Kongun në javët në vijim, deklaruan disa përfaqësues të paemëruar.

Koment: Çmimi i një ndërhyrjeje ushtarake në Hong Kong

Top Channel - 14.08.2019

Pekini kërcënon gjithnjë e më hapur me ndërhyrjen e trupave ushtarake. Vendimi duket se ende nuk është marrë, sepse çmimi për një ndërhyrje të tillë do të ishte mjaft i lartë, mendon Mathias Bölinger.

Rifillojnë fluturimet në aeroportin e Hong Kongut

Evropaelire - 14.08.2019

Në aeroportin e Hong Kongut kanë rifilluar fluturimet, pas një nate kaosi ku protestuesit pro-demokracisë u përleshen me policinë. Fluturimet po zhvillohen siç ishte planifikuar, megjithëse disa ende ...

SHBA inkurajon palët në Hong Kong të jenë të qeta

Botasot - 14.08.2019

SHBA po monitoron trazirat në Hong Kong dhe inkurajon “të gjitha palët të qëndrojnë të qeta, të sigurta dhe paqësore”, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane.

Kina nuk lejon anijet amerikane të vijnë në Hong Kong

Botasot - 14.08.2019

Pekini zyrtar ka refuzuar një kërkesë të dy anijeve luftarake të marinës amerikane për të vizituar Hong Kongun në javët e ardhshme, thanë zyrtarë amerikanë që dëshiruan të mbeten anonimë.

Protestat në Hong Kong/ Shkopinj dhe spërkatës me piper kundër demonstruesve (foto)

Top Channel - 13.08.2019

Policia u përplas me protestuesit pro-demokracisë në aeroportin e Hong Kongut këtë mbrëmje, duke lëvizur në terminalin ku demonstruesit ndodheshin. Oficerët e armatosur me spërkatës me piper dhe ...

Ja si duket komunizmi

Mapo - 13.08.2019

Nga Timo Lokoschat, BILD Gjak dhe ulërima. Polici civil kinez i shtyp kokën me gju një djali të ri mbi një dysheme betoni. Pas 44 sekondash përfundon videoja e shpërndarë gjerësisht në internet.

Përleshje mes policisë dhe protestuesve në aeroportin e Hong Kongut

VOA - 13.08.2019

Në aeroportin ndërkombëtar të Hong Kongut Policia u përplas me demonstruesit pro-demokracisë të martën mbrëma, ndërkohë që fluturimet u anuluan për të dytën ditë me radhë.

Trump thotë se trupat kineze janë vendosur pranë kufirit me Hong Kongun

Botasot - 13.08.2019

Shërbimet e inteligjencës amerikane raportojnë për vendosjen e ushtarëve kinezë në kufirin me Hong Kongun, tha sonte presidenti i SHBA-së Donald Trump në Twitter, duke bërë thirrje për qetësi.

Hong Kong, protestat paralizojnë aeroportin për ditën e dytë rresht

ABC News - 13.08.2019

Protestat kanë paralizuar për të dytën ditë rresht aeroportin e Hong Kongut, duke bërë që shumë fluturime të anulohen. Manifestuesit kanë përdorur valixhe dhe objekte të tjera për të ngritur ...

Shkelma, shkopinj, sprajt me piper/ Protestë e dhunshme në Hong Kong

Mapo - 13.08.2019

Të martën në mbrëmje, policia që merret me trazirat e dhunshme u përplas me protestuesit pro-demokracisë në aeroportin e Hong Kongut. Kjo pjesë ishte mbajtur e bllokuar nga protestuaesit për 2 ditë, ...

Trump: Kina po lëviz trupat drejt kufirit me Hong Kongun

Zeri - 13.08.2019

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, duke cituar agjencitë amerikane të inteligjencës, tha se qeveria e Kinës po lëviz trupat e saj në kufirin me Hong Kongun.

Hong Kongu në kolaps, protesta edhe në aeroporte (VIDEO)

Mapo - 13.08.2019

Vijojnë trazirat në Hong Kong. Territori autonom i Kinës, për ditën e dytë radhazi pezulloi të gjitha fluturimet dalëse nga aeroporti ndërkombëtar i tij, i cili është një ndër më të frekuentuarit në ...

Shkallëzohen protestat në Hong Kong, anulohen fluturimet në aeroport

VOA - 13.08.2019

Të gjitha fluturimet që nisen nga aeroporti ndërkombëtar i Hong Kongut janë anuluar të martën për të dytën ditë me radhë, pasi demonstruesit pro-demokracisë morën përsëri nën kontroll terminalin ...

Paralajmërim për demonstruesit në Hong Kong

DW - 13.08.2019

Dita e dytë që aeroporti i Hong Kongut anulon fluturimet. Kryetarja e qeverisë së Hong-Kongut kritikoi të martën ashpër protestat e vazhdueshme e paralajmëroi për rreziqet që e kërcënojnë metropolin.

Kina thotë se protestat në Hong Kong "i ngjajnë terrorizmit"

Botasot - 14.08.2019

Kina ka dënuar përleshjet e dhunshme në protestat e Hong Kongut, duke i cilësuar ato si “të afërta me terrorizmin”. Këto deklarata kanë treguar ashpërsim të retorikës kineze ndaj protestave.

Merkel fton për dialog dhe respektim të të drejtave në Hong Kong

Alsat - 14.08.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot se duhet të respektohen të drejtat dhe sundimi i ligjit në Hong Kong, duke u bërë thirrje të dy palëve të shmangin përshkallëzimin dhe të përpiqen ta ...

SHBA, të shqetësuara për lëvizje trupash kineze pranë Hong Kongut

Gazeta Tema - 14.08.2019

Shtetet e Bashkuara thonë se janë “thellësisht të shqetësuara” nga njoftimet për lëvizje trupash paraushtarake kineze përgjatë kufirit me Hong Kongun, territorin kinez që po përjeton 10 javë ...

Anulohen sërish fluturimet në aeroportin e Hong Kongut

Evropaelire - 13.08.2019

Fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Hong Kongut janë anuluar sërish, për të dytën ditë radhazi, për shkak të protestave antiqeveritare. Aeroporti, i cili është një nga më të ngarkuarit në botë, ...

Presidenti Trump kritikon Kinën për tregtinë, jo për Hong Kongun

BalkanWeb - 14.08.2019

Presidenti Donald Trump sulmoi politikat tregtare dhe financiare të Kinës, por nuk pranoi të kritikojë presionin e Pekinit mbi Hong Kongun. Në një fjalim në Pittsburgh, presidenti Trump tha se Kina ...

Pekini nxjerr karvanin me kamionë të armatosur, rritet tensioni me protestuesit në Hong Kong

Top Channel - 13.08.2019

Situata në Hong Kong duket se po shkon drejt një përshkallëzimi serioz dhe me pasoja të pallogaritshme. Një karvan me kamionë të armatosur është vendosur në një qendër sportive në qytetin Shenzhen që ...

Hong Kong, përkeqësohet situata

RTSH - 13.08.2019

Situata në Hong Kong duket se po shkon drejt një përshkallëzimi serioz dhe me pasoja të pallogaritshme. Një karvan me kamionë të armatosur është vendosur në një qendër sportive në qytetin Shenzhen që ...

Liderja e Hong Kongut protestuesve: Mos e shtyni qytetin drejt “humnerës”

Koha.net - 13.08.2019

Liderja e Hong Kongut, Carrie Lam u ka kërkuar protestuesve që të mos e shtyjnë qytetin drejt “humnerës”, teksa ka bërë një fjalim emocional para publikut.

Imazhet satelitore zbulojnë: Kina grumbullon forca paraushtarake pranë Hong Kongut

Alsat - 14.08.2019

Kina grumbullon forcën paraushtarake të Policisë Popullore jo larg kufirit të Hong Kongut, tregojnë të dhënat e marra nga imazhet satelitore. AP raporton se me ndihmën e sistemit Maxar World View, u ...

Rifillojnë fluturimet në aeroportin e Hong Kongut

Botasot - 14.08.2019

Në aeroportin e Hong Kongut kanë rifilluar fluturimet, pas një nate kaosi ku protestuesit pro-demokracisë u përleshen me policinë. Fluturimet po zhvillohen siç ishte planifikuar, megjithëse disa ende ...

Kina nuk lejon anijet amerikane të vijnë në Hong Kong

Gazeta Express - 14.08.2019

Pekini zyrtar ka refuzuar një kërkesë të dy anijeve luftarake të marinës amerikane për të vizituar Hong Kongun në javët e ardhshme, thanë zyrtarë amerikanë që dëshiruan të mbeten anonimë.

Përleshje mes policisë dhe protestuesve në aeroportin e Hong Kongut

Gazeta Tema - 13.08.2019

Në aeroportin ndërkombëtar të Hong Kongut, policia u përplas me demonstruesit pro-demokracisë të martën mbrëma, ndërkohë që fluturimet u anuluan për të dytën ditë me radhë.

Trump: Kina po lëviz trupat drejt kufirit me Hong Kongun

Evropaelire - 13.08.2019

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, duke cituar agjencitë amerikane të inteligjencës, tha se qeveria e Kinës po lëviz trupat e saj në kufirin me Hong Kongun.

Përshkallëzohen protestat në Hong Kong, anulohen të gjitha fluturimet

BalkanWeb - 13.08.2019

Të gjitha fluturimet që nisen nga aeroporti ndërkombëtar i Hong Kongut janë anuluar të martën për të dytën ditë me radhë, pasi demonstruesit pro-demokracisë morën përsëri nën kontroll terminalin ...

Paralajmërim për demonstruesit në Hong Kong

Botasot - 13.08.2019

Dita e dytë që aeroporti i Hong Kongut anulon fluturimet. Kryetarja e qeverisë së Hong-Kongut kritikoi të martën ashpër protestat e vazhdueshme e paralajmëroi për rreziqet që e kërcënojnë metropolin.

Kina i cilëson protestat në Hong-Kong si të ngjajshme me terrorizmin

Gazeta Express - 14.08.2019

Kina ka dënuar përleshjet e dhunshme në protestat e Hong Kongut, duke i cilësuar ato si “të afërta me terrorizmin”. Këto deklarata kanë treguar ashpërsim të retorikës kineze ndaj protestave.

Merkel fton për dialog dhe respektim të të drejtave në Hong Kong

Telegrafi - 14.08.2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha sot se duhet të respektohen të drejtat dhe sundimi i ligjit në Hong Kong, duke u bërë thirrje të dy palëve të shmangin përshkallëzimin dhe të përpiqen ta ...

Anulohen sërish fluturimet në aeroportin e Hong Kongut

Zeri - 13.08.2019

Fluturimet në Aeroportin Ndërkombëtar të Hong Kongut janë anuluar sërish, për të dytën ditë radhazi, për shkak të protestave antiqeveritare. Aeroporti, i cili është një nga më të ngarkuarit në botë, ...

Presidenti Trump kritikon Kinën për tregtinë, jo për Hong Kongun

Zeri - 14.08.2019

Presidenti Donald Trump sulmoi politikat tregtare dhe financiare të Kinës, por nuk pranoi të kritikojë presionin e Pekinit mbi Hong Kongun. Në një fjalim në Pittsburgh, presidenti Trump tha se Kina ...

Pekini nxjerr karvanin me kamionë të armatosur, rritet tensioni me protestuesit në Hong Kong

Zhurnal - 13.08.2019

Situata në Hong Kong duket se po shkon drejt një përshkallëzimi serioz dhe me pasoja të pallogaritshme. Një karvan me kamionë të armatosur është vendosur në një qendër sportive në qytetin Shenzhen që ...

Liderja e Hong Kongut protestuesve: Mos e shtyni qytetin drejt "humnerës"

Evropaelire - 13.08.2019

Liderja e Hong Kongut, Carrie Lam u ka kërkuar protestuesve që të mos e shtyjnë qytetin drejt “humnerës”, teksa ka bërë një fjalim emocional para publikut.

Rifillojnë fluturimet në aeroportin e Hong Kongut

Zeri - 14.08.2019

Në aeroportin e Hong Kongut kanë rifilluar fluturimet, pas një nate kaosi ku protestuesit pro-demokracisë u përleshen me policinë. Fluturimet po zhvillohen siç ishte planifikuar, megjithëse disa ende ...

Kina nuk lejon anijet amerikane të vijnë në Hong Kong

Telegrafi - 14.08.2019

Pekini zyrtar ka refuzuar një kërkesë të dy anijeve luftarake të marinës amerikane për të vizituar Hong Kongun në javët e ardhshme, thanë zyrtarë amerikanë që dëshiruan të mbeten anonimë.

Përleshje mes policisë dhe protestuesve në aeroportin e Hong Kongut

Botasot - 14.08.2019

Në aeroportin ndërkombëtar të Hong Kongut Policia u përplas me demonstruesit pro-demokracisë të martën mbrëma, ndërkohë që fluturimet u anuluan për të dytën ditë me radhë.

Trump: Kina po lëviz trupat drejt kufirit me Hong Kongun

Zhurnal - 13.08.2019

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, duke cituar agjencitë amerikane të inteligjencës, tha se qeveria e Kinës po lëviz trupat e saj në kufirin me Hong Kongun.

Përshkallëzohen protestat në Hong Kong, anulohen të gjitha fluturimet

Durres Lajm - 13.08.2019

Të gjitha fluturimet që nisen nga aeroporti ndërkombëtar i Hong Kongut janë anuluar të martën për të dytën ditë me radhë, pasi demonstruesit pro-demokracisë morën përsëri nën kontroll terminalin ...

Kina thotë se protestat në Hong Kong “i ngjajnë terrorizmit”

Portalb - 14.08.2019

Kina ka dënuar përleshjet e dhunshme në protestat e Hong Kongut, duke i cilësuar ato si “të afërta me terrorizmin”, njofton REL . Këto deklarata kanë treguar ashpërsim të retorikës kineze ndaj ...