TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Konferenca ndërkombëtare “Gratë në industri” – barazi gjinore për zhvillim më të madh

Shqipmedia - 09.10.2019

Nën moton “Liderë të bashkuar për avancimin e barazisë gjinore”, në Shkup filloi konferenca dy ditore ndërkombëtare “Gratë në industri”, në të cilën ekspertët vendor dhe të huaj nga shumë sfera ...

Jahjaga: Gratë pa qasje të barabartë në drejtësi (VIDEO)

Medial - 09.10.2019

Kundër dhunës në familje po vazhdon të angazhohet ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga. Ajo po kërkon bashkëpunim ndërinstitucional që sistemi i drejtësisë të funksionoj si duhet.

(Jo)barazia gjinore, femrat rrallë kanë pozita të larta udhëheqëse

Flaka - 09.10.2019

Sipas një hulumtimi, femrat janë studente shumë të mira, por shumë rrallë e me vështirësi të mëdha arrijnë të marrin pozita udhëheqëse. E është e palogjikshme të mos shfrytëzohet ky potencial kaq i ...

Rama propozon qendra edukimi për burrat e dhunshëm

Botasot - 09.10.2019

Qeveria shqiptare do të propozojë ngritjen e qendrave të edukimit për burrat që dhunojnë gratë. Kryeministri Edi Rama ka theksuar se është duke u hartuar një projektligj i posaçëm për këtë çështje ...

Mungon barazia gjinore në poste udhëheqëse

Alsat - 09.10.2019

Barazia gjinore është e pranishme në Maqedoni. Gratë mund të punësohen në mënyrë të barabartë dhe të marrin të njëjtën pagë si burrat. Por, situata përkeqësohet kur bëhet fjalë për mbajtjen e ...

“Ligj të rreptë për dhunuesit”, Vokshi i kthehet Ramës: Lot krokodili për gratë e dhunuara

BalkanWeb - 09.10.2019

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi, njëherësh kryetare e Lidhjes së Gruas Demokratike ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama, pas fjalimit të këtij të fundit ku paralajmëronte dhunuesit e grave ...

80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj grave

Botasot - 09.10.2019

Mbi 80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhir institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur. Përveç kësaj në Kosovë gratë nuk gëzojnë qasje të ...

Do ndryshojë ligji për dhunën, Rama: Sistemi i drejtësisë penalizon gratë dhe favorizon burrat

Top Channel - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar ditën e sotme se shumë shpejt do të ketë një ligj të ri që do të luftojë dhunën ndaj grave. Deklaratën e ka bërë në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj ...

“Do japin llogari dhe do mbajnë përgjegjësi”/ Rama zbulon ligjin e ri për të frenuar dhunën ndaj grave: Qendra ...

SOT - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama në forumin kundër dhunës ndaj grave, ka bërë me dije se shumë shpejt do të ketë një ligj të ri që do të luftojnë dhunën ndaj grave.

“Jam krenar që jemi në top 5”, kryeministri Rama e thotë hapur: Nëse doni të punoni zgjidhni gratë! (DEKLARATA)

SOT - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama foli për raportin e Entitetit të Kombeve të Bashkuara për Barazi Gjinore dhe Fuqizim të Grave, e cila e rendiste Shqipërinë të pestën për ekuilibrin më të lartë gjinor në botë.

Kryeministri Rama: Zgjidhni gratë, janë një garanci më e madhe!

RTSH - 09.10.2019

Kryeministri socialist Edi Rama, edhe më tej vazhdon të këmbënguli në rritjen e numrit të grave në organet e përfaqësimit dhe ato drejtuese. “Nga përvoja ime mund t’ju them se nëse doni që të flisni, ...

Dhuna ndaj grave! Rama: S’jam personi i duhur për të folur por burrat dhunues duhen izoluar

Gazeta Express - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama i pranishëm në Forumin e Dytë Rajonal për dhunën ndaj grave ka deklaruar se burrat që rrahin gratë do të përfundojnë në qendra e rehabilitimi.

Rama: Nëse doni që gjërat të bëhen, zgjidhni gratë, burrat thonë “po”, por në fund…

BalkanWeb - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se qeveria shqiptare ka bërë një rrugë të gjatë dhe të suksesshme mbi barazinë gjinore. Duke folur në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj grave në ...

Rama paralajmëron dhunuesit e grave: Së shpejti, ligj shumë të rreptë! Është krim i rëndë

BalkanWeb - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se shumë shpejt do të ketë një ligj, që do të parashikojë masa të rrepta për dhunuesit dhe autorët e dhunës në familje.

Dhuna ndaj grave, kosto e lartë për ekonominë shqiptare. Ja sa paga të humbura vjetore

BalkanWeb - 09.10.2019

Dhuna ndaj grave është një fond i rëndë social po që e impakton shumë negativisht ekonominë një vendi. Programi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Shqipërinë, PNUD pas një anketë të gjerë që ...

​Shteti që nuk ka gra në parlament

Alsat - 08.10.2019

Nuk është normale për ne që të kemi një shkallë kaq të lartë të dhunës ndaj grave. Nuk është normale që gratë të mos jenë në gjendje të marrin pjesë në ndonjë proces të vendimmarrjes, thotë Jasnim ...

Shqipëri, të dhëna shqetësuese për dhunën ndaj grave

VOA - 08.10.2019

Një anketim i realizuar nga OSBE-ja, si pjesë e një projekti të zbatuar në Europën Juglindore dhe Lindore, nxori në pah të dhëna shqetësuese për dhunën ndaj grave dhe vajzave në Shqipëri.

Shteti që nuk ka gra në parlament

Telegrafi - 08.10.2019

Nuk është normale për ne që të kemi një shkallë kaq të lartë të dhunës ndaj grave. Nuk është normale që gratë të mos jenë në gjendje të marrin pjesë në ndonjë proces të vendimmarrjes, thotë Jasnim ...

Raporti alarmant për dhunën ndaj grave: 9 në 10 e konsiderojnë normale në Shqipëri, 97% nuk e raportojnë!

Gazeta Express - 08.10.2019

Një sërë faktorësh si frika nga dhunuesi, turpi, mungesa e besimit tek institucionet si dhe mungesa e mbështetjes financiare, vijojnë të jenë elementët kryesorë se përse gratë në Shqipëri nuk e ...

OSBE: Dhuna ndaj gruas në Shqipëri, më e larta në rajon

RTSH - 08.10.2019

Një studim mbi bazë anketimi i kryer nga OSBE, gjatë vitit të kaluar në 8 vende të Evropës Juglindore, tregoi se 16 milionë gra kanë përjetuar forma të ndryshme të dhunës, ndërsa në Shqipëri, 31% e ...

Raporti për mirëqenien dhe sigurinë e grave, Gjonaj thirrje për bashkëpunim: Po rishikojmë politikat, duhet të punojmë ...

Gazeta Tema - 08.10.2019

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, ka rikthyer sërish vëmendjen te çështja e dhunës në familje, duke kërkuar angazhim dhe bashkëpunim më të gjerë mes institucioneve, shoqërisë civile dhe ...

“Gratë shqiptare dhunohen, por nuk e hapin gojë”, shifra alarmante në Raportin e OSBE-së: 97% e rasteve nuk denoncohen

Java News - 08.10.2019

Gratë shqiptare e konsiderojnë dhunën ndaj tyre si normale dhe vetëm shumë pak prej tyre e denoncojnë në polici! Turpi, frika nga dhunuesi dhe mungesa e besimit tek institucionet janë tre nga arsyet ...

Shteti që nuk ka gra në parlament

Portalb - 08.10.2019

Parlamenti i vendit të saj ka 52 anëtarë. Ajo çfarë është e pazakontë është që për momentin, të gjithë anëtarët janë burra – duke e bërë atë një nga vetëm tre në botë që të ketë vetëm deputetë ...

Shteti që nuk ka gra në parlament

Lajmi.net - 08.10.2019

Nuk është normale që gratë të mos jenë në gjendje të marrin pjesë në ndonjë proces të vendimmarrjes, thotë Jasnim Bjornum, e cila punon në një fushatë për barazinë gjinore në Vanuatu.

Shteti që nuk ka gra në parlament

Koha.net - 08.10.2019

Nuk është normale për ne që të kemi një shkallë kaq të lartë të dhunës ndaj grave. Nuk është normale që gratë të mos jenë në gjendje të marrin pjesë në ndonjë proces të vendimmarrjes, thotë Jasnim ...

Njihuni me shtetin që nuk ka gra në parlament

Gazeta Tema - 08.10.2019

Parlamenti i vendit të saj ka 52 anëtarë. Ajo çfarë është e pazakontë është që për momentin, të gjithë anëtarët janë burra – duke e bërë atë një nga vetëm tre në botë që të ketë vetëm deputetë ...

Dhuna ndaj grave, kosto e lartë për ekonominë shqiptare. Ja sa paga të humbura vjetore

Durres Lajm - 09.10.2019

Dhuna ndaj grave është një fond i rëndë social po që e impakton shumë negativisht ekonominë një vendi. Programi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Shqipërinë, PNUD pas një anketë të gjerë që ...

Ekonomia shqiptare paguan një kosto të lartë për dhunën ndaj grave

Java News - 09.10.2019

Dhuna ndaj grave është një fond i rëndë social po që e impakton shumë negativisht ekonominë një vendi. Programi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Shqipërinë, PNUD pas një anketë të gjerë që ...

Dhuna ndaj grave, kosto e lartë për ekonominë shqiptare

Mapo - 09.10.2019

Dhuna ndaj grave është një fond i rëndë social po që e impakton shumë negativisht ekonominë një vendi. Programi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Shqipërinë, PNUD pas një anketë të gjerë që ...

Rama: Dhuna ndaj grave është krim i rëndë, do propozojmë masa të rrepta

Java News - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se shumë shpejt do të ketë masa të rrepta për dhunuesit dhe autorët e dhunës në familje. Duke folur në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj grave në ...

Rama jep këshilla: Gratë punojnë, burrat vetëm justifikohen

Medial - 09.10.2019

Kryeministri Rama mbajti fjalën e rastit në në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj grave në Ballkanin Perëndimor dhe në Turqi: “Zbatojmë Normat, Ndryshojmë Mendësitë”.

Rama paralajmëron masa të rrepta: Dhuna ndaj grave është krim i rëndë, burrat duhet të marrin përgjegjësi

Gazeta Tema - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se shumë shpejt do të ndërmerren masa të rrepta për dhunuesit dhe autorët e dhunës në familje. Gjatë fjalës së tij në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund ...

Rama paralajmëron dhunuesit e grave: Së shpejti, ligj shumë të rreptë!

Durres Lajm - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se shumë shpejt do të ketë një ligj, që do të parashikojë masa të rrepta për dhunuesit dhe autorët e dhunës në familje.

Do ndryshojë ligji për dhunën, Rama: Sistemi i drejtësisë penalizon gratë dhe favorizon burrat

Botasot - 09.10.2019

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar ditën e sotme se shumë shpejt do të ketë një ligj të ri që do të luftojë dhunën ndaj grave. Deklaratën e ka bërë në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj ...

Rama: Sistemi i drejtësisë penalizon gratë dhe favorizon burrat

Telegrafi - 09.10.2019

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka njoftuar se shumë shpejt do të ketë një ligj të ri që do të luftojë dhunën ndaj grave. Deklaratën e ka bërë në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj ...

80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj grave

Telegrafi - 09.10.2019

Mbi 80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhir institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur. Përveç kësaj në Kosovë gratë nuk gëzojnë qasje të ...

80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj grave

Gazeta Express - 09.10.2019

Mbi 80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhir institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur. Përveç kësaj në Kosovë gratë nuk gëzojnë qasje të ...

80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj grave

Zeri - 09.10.2019

Mbi 80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhir institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur. Përveç kësaj në Kosovë gratë nuk gëzojnë qasje të ...

80 për qind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj grave

Medial - 09.10.2019

12:13 | 9 Tetor 2019 Mbi 80 për qind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhir institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur.

Gratë në Kosovë nuk gëzojnë qasje të barabartë në drejtësi në krahasim me burrat

Koha.net - 09.10.2019

Mbi 80 për qind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhiri institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur.

80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj grave

Tetova Sot - 09.10.2019

Mbi 80 përqind e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhir institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur. Përveç kësaj në Kosovë gratë nuk gëzojnë qasje të ...

“Ligj të rreptë për dhunuesit”, Vokshi i kthehet Ramës: Lot krokodili për gratë e dhunuara

Medial - 09.10.2019

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi, njëherësh kryetare e Lidhjes së Gruas Demokratike ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama, pas fjalimit të këtij të fundit ku paralajmëronte dhunuesit e grave ...

Ligji i rreptë për dhunuesit e grave gratë, Vokshi: Rama hipokriti numër 1

Gazeta Express - 09.10.2019

Ish-deputetja e PD-së, Albana Vokshi, njëherësh kryetare e Lidhjes së Gruas Demokratike ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama, pas fjalimit të këtij të fundit ku paralajmëronte dhunuesit e grave ...

Rama: Sistemi i drejtësisë penalizon gratë dhe favorizon burrat

Lajmi.net - 09.10.2019

Deklaratën e ka bërë në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj grave në Ballkanin Perëndimor dhe në Turqi”. “Duke theksuar faktin që Shqipëria për fat të keq ende është në një fazë ku ...

80% e qytetarëve të Kosovës e pranojnë dhunën ndaj grave

Albeu.com - 09.10.2019

Mbi 80 përqind e qytetarëve të Kosovë s e pranojnë dhunën ndaj gruas, ndërsa zinxhir institucional karshi kësaj dukurie nuk vepron në mënyrë të duhur.