TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Dimitrov: Arritëm ta ruajmë identitetin dhe të gjitha atributet e popullit të Maqedonisë

Tetova Sot - 19.06.2018

Marrëveshja për emrin me Greqinë është kompromis, me të cilin edhe ne edhe miqtë tanë grekë insistojmë gjatë tërë këtyre muajve ta ruajmë atë që e kemi më të rëndësishme.

Komisioni për Çështje Evropiane dha dritë të gjelbërt për Maqedoni EuroAtlantike

Tetova Sot - 19.06.2018

Sot, Komisioni për Çështje Evropian e shqyrtoi dhe me 10 vota “pro”, pa asnjë votë “kundër” dhe asnjë “abstenim” i propozoi Kuvendit të Republikës së Maqedonisë ta miratojë Propozimin e ligjit për ...

Marrëveshja me Greqinë, miratohet nevoja për miratimin e Ligjit

Alsat - 19.06.2018

Komisioni për çështje Evropiane në Kuvend, e nisi dhe e përfundoi debatin për Ligjin mbi ratifikimin e marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit.

Komisioni për eurointegrime aprovoi marrëveshjen e emrit, ratifikimi kalon nesër në seancë plenare

Zhurnal - 19.06.2018

Deputeti i VMRO-DPMNE, Antonio Milloshoski nuk saktësoi nëse opozita do të bojkotojë vetëm seancën kur do të ratifikohet marrëveshja apo bojkoti do të jetë i përgjithshëm i Kuvendit.

Marrëveshja për emrin kaloi në komisionet parlamentare, nesër seanca për votimin e saj

Ina - 19.06.2018

Komisioni për Çështje Evropiane dhe komisioni Juridiko – Ligjvënës ka miratuar propozim-ligjin për ratifikimin e marrëveshjes për emrin. Me këtë ligj nesër shkon në seancë kuvendore për votim.

Milloshovski: Askush më parë nuk guxoi të vë firmë të tillë, Tuntev: Pastroni krimin e brendshëm, pastaj analizoni

Flaka - 19.06.2018

VMRO-DPMNE dhe LSDM kanë vazhduar argumentimin “pro” dhe “kundër” Marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit rreth emrit. Antonio Milloshovski nga VMRO-DPMNE thotë se pr/ligji është i dëmshëm për ...

Ratifikimi i marrëveshjes merr dritë të gjelbër nga KÇE-në, pritet seanca

Flaka - 19.06.2018

Me 10 vota pro, asnjë kundër dhe të përmbajtur, Komisioni për Çështje Europiane në seancën e saj të 19 ka miratuar propozim ligjin për ratifikimin e marrëveshjes në mes Republikës së Maqedonisë dhe ...

Komisioni për çështje evropiane e miratoi Propozim-Ligjin për ratifikimin e marrëveshjes për emrin

Telegrafi - 19.06.2018

Ministri për Punë të Jashtme, Nikolla Dimitrov një orë ka folur për procesin për kontestin për emrin duke sqaruar marrëveshjen e arritur me Maqedoninë po thuajse nen për nen para anëtarëve të ...

Komisioni për çështje evropiane e miratoi Propozim-ligjin për ratifikimin e marrvëeshjes për emrin

Tetova Sot - 19.06.2018

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov foli një orë për procesin e zgjidhjes së kontestit me emrin, duke e arsyetuar marrëveshjen e arritur me Greqinë, pothuajse nen pas neni, para anëtarëve ...

Shkup, marrëveshja për emrin hyn në procedurë parlamentare

VOA - 19.06.2018

Marrëveshja midis qeverive të Greqisë dhe Maqedonisë për ndryshimin e emrit të ish republikës jugosllave ka hyrë në procedurë parlamentare dhe Shkupi pritet ta ratifikojë atë para samitit të ...

Sela dhe Thaçi munguan sot

Ina - 19.06.2018

Kryetari i ASH-së, Ziadin Sela dhe kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi nuk ishin të pranishëm gjatë votimit të nevojës për ratifikimin e marrëveshjes për çështjen e emrit, kryeparlamentari Talat Xhaferi ...

LSDM: Marrëveshja me Greqinë akt patriotik, VMRO-DPMNE të hapë faqe të re (VIDEO)

Portalb - 19.06.2018

Marrëveshja për Greqinë e garanton identitetin, sigurinë dhe stabilitetin, deklaroi koordinatori i grupit të deputetëve të LSDM-së, Tomisllav Tuntev në konferencë për shtyp në Kuvend, njofton ...

Tuntev: Marrëveshja garanton identitetin

Telegrafi - 19.06.2018

Marrëveshja me Greqinë garanton identitetin, sigurinë dhe stabilitetin, deklaroi koordinatori i Grupit Parlamentar të LSDM-së, Tomisllav Tuntev në konferencën për shtyp në Kuvend.

Kuvendi ratifikoi fazën e parë të marrëveshjes për emrin

Evropaelire - 19.06.2018

Kuvendi i Maqedonisë ka miratuar nevojën për ratifikimin e marrëveshjes për emrin e cila më pas kalon në komisionin për çështje evropiane, për t'u rikthyer sërish në procedurë parlamentare për ...

Marrëveshja me Greqinë nesër në seancë plenare në Kuvend

Telegrafi - 19.06.2018

Kuvendi i Maqedonisë marrëveshjen për emrin me Greqinë do ta ratifikojë nesër në vazhdimin e seancës së 51. Propozim-ligji për ratifikimin e marrëveshjes sot në orën 15:00 duhet të rishikohet në ...

Ligji për Marrëveshjen me Greqinë do të miratohet me procedurë të shkurtuar

Portalb - 19.06.2018

Me 69 vota “për” dhe 40 vota “kundër”, Kuvendi ka vendosur që ta miratojë vendimin që propozim-ligji për ratifikim të Marrëveshjes me Greqinë për ndërrimin e emrit të miratohet me procedurë të ...

Kuvend, me 69 vota ‘pro’ kalon nevoja për ratifikimin e marrëveshjes

Alsat - 19.06.2018

Kuvendi ka miratuar me 69 vota pro, 40 kundër dhe asnjë e përmbajtur, nevojën e ligjit për ratifikimin e marrëveshjes për emrin me Greqinë. Kundër ka votuar edhe deputeti Ferid Muhiq.

Kuvend, në orën 15:00 fillon debati për ratifikimin e marrëveshjes

Alsat - 19.06.2018

Në orën 15:00 Komisioni për çështje Evropiane fillon debatin mbi ligjin për ratifikimin e marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë. Nga ana tjetër VMRO-DPMNE-ja ka vendosur të bojkotojë punimet në ...

Danev: Ju bëni tradhëti ndaj shtetit me këtë marrëveshje

Telegrafi - 19.06.2018

Deputeti i OBRM-PDUKM-së, Dragan Danev pas votimit të ratifikimit të marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë, tha se kjo shumicë parlamentare po bënë tradhëti me votimin, njofton Telegrafi Maqedoni.

Zgjidhja me shpejtësi e emrit të Maqedonisë si shpresë për hapjen e negociatave

Mapo - 19.06.2018

Nga Ervis Iljazaj Më në fund, pas një historie të gjatë dhe të mundimshme, Greqia dhe Maqedonia kanë arritur një marrëveshje për ndryshimin e emrit e kësaj të fundit, duke e quajtur Maqedonia e ...

Miratohet propozim-ligji për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë

Telegrafi - 19.06.2018

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot miratuan propozim-ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë. Gjithsej votuan 109 deputet, “pro” marrëveshjes votuan 69 dhe 40 ishin “kundër” marrëveshjes ...

Ratifikimi i marrëveshjes për çështjen e emrit caktohet për nesër paradite në kuvend

Tetova Sot - 19.06.2018

Nënkryetari i Kuvendit, Goran Misovski sot ka informuar se nuk do te vazhdojë sot seanca për ratifikimin e marrevëshjes pas Komisionit për Çështje Evropiane e caktuar për në ora 15:00.

Marrëveshja me Greqinë sot para deputetëve në Kuvend

Telegrafi - 19.06.2018

Kuvendi i Maqedonisë sot duhet të mbajë seancë në të cilën në rend dite gjendet edhe propozim-ligji për ratifikimin e marrëveshjes për zgjidhjen e çështjes së emrit me Greqinë, me procedurë të ...

Në Kuvend nis procedura për ratifikimin e Marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës (FOTO)

Antpress - 19.06.2018

Deputetët në seancën e sotme do të prononcohen për nevojën e miratimit të ligjit për ratifikimin e marrëveshjes. Duke marrë parasysh se ligji është me shenjë evropiane dhe do të miratohet me ...

Dimitrov: Arritëm ta ruajmë identitetin dhe të gjitha atributet e popullit të Maqedonisë

BalkanWeb - 19.06.2018

SHKUP- Marrëveshja për emrin me Greqinë është kompromis, me të cilin edhe ne edhe miqtë tanë grekë insistojmë gjatë tërë këtyre muajve ta ruajmë atë që e kemi më të rëndësishme.

Shkup, marrëveshja për emrin hyn në procedurë parlamentare, kur pritet ratifikimi

BalkanWeb - 19.06.2018

SHKUP – Marrëveshja midis qeverive të Greqisë dhe Maqedonisë për ndryshimin e emrit të ish republikës jugosllave ka hyrë në procedurë parlamentare dhe Shkupi pritet ta ratifikojë atë para samitit të ...

Sela dhe Thaçi munguan sot

Antpress - 19.06.2018

Kryetari i ASH-së, Ziadin Sela dhe kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi nuk ishin të pranishëm gjatë votimit të nevojës për ratifikimin e marrëveshjes për çështjen e emrit, kryeparlamentari Talat Xhaferi ...

Tuntev: Marrëveshja garanton identitetin

Tetova Sot - 19.06.2018

Marrëveshja me Greqinë garanton identitetin, sigurinë dhe stabilitetin, deklaroi koordinatori i Grupit Parlamentar të LSDM-së, Tomisllav Tuntev në konferencën për shtyp në Kuvend.

Maqedoni, debati rreth marrëveshjes për emrin përcillet me protestë

Lajmi.net - 19.06.2018

Kuvendi i Maqedonisë ka nisur procedurën për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë për kontestin shumëvjeçar të emrit. Procedura deri në ratifikimin e dokumentit të arritur të dielën në pjesën e ...

Dimitrov: Pasi opozita greke dhe maqedonase thonë se marrëveshja është turp, kjo tregon se është kompromis

Tetova Sot - 19.06.2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, në seancën e Komisionit Kuvendor për Çështje Evropiane, në të cilën po diskutohet për ratifikimin e Marrëveshjes mes Maqedonisë dhe ...

Grubi fillon debatin mbi ligjin për ratifikimin e marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë

Tetova Sot - 19.06.2018

Në orën 15:00 Komisioni për çështje Evropiane fillon debatin mbi ligjin për ratifikimin e marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë. Nga ana tjetër VMRO-DPMNE-ja ka vendosur të bojkotojë punimet në ...

Zgjidhja me shpejtësi e emrit të Maqedonisë si shpresë për hapjen e negociatave

Ina - 20.06.2018

Nga Ervis Iljazaj Më në fund, pas një historie të gjatë dhe të mundimshme, Greqia dhe Maqedonia kanë arritur një marrëveshje për ndryshimin e emrit e kësaj të fundit, duke e quajtur Maqedonia e ...

Maqedonia miraton propozim-ligjim për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë

Lajmi.net - 19.06.2018

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë sot miratuan propozim-ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë. Gjithsej votuan 109 deputet, “pro” marrëveshjes votuan 69 dhe 40 ishin “kundër” marrëveshjes ...

Marrëveshja për emrin në ratifikim para deputetëve

Tetova Sot - 19.06.2018

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta fillojë seancën, ku në rend të ditës është Propozim-ligji për ratifikimin e marrëveshjes për zgjidhjen e kontestit për emrin, me procedurë të shkurtuar.

Milloshoski: Qeveria keqpërdor pozicionin e saj për ta “shtyjë” ratifikimin e marrëveshjes

Telegrafi - 18.06.2018

“Ratifikimi i marrëveshjes është përgjegjësi ligjore e Komisionit për politika të jashtme si trup i Kuvendit. Gjithçka tjetër është shkelje ligjore” deklaron Antonio Milloshoski, Kryetar i Komisionit ...

Gjermania: Forcat politike në të dyja vendet ta mbështesin marrëveshjen

Flaka - 18.06.2018

Qeveria gjermane përshëndet marrëveshjen midis Athinës dhe Shkupit dhe u kërkon forcave politike të të dy vendeve të mbështesin marrëveshjen e Prespës, përtcjell FLAKA.

Dimitrov: Nuk mund ta ndryshojmë historinë, po mund ta formësojmë të ardhmen

Portalb - 18.06.2018

Maqedonia dhe Greqia kanë investuar në një miqësi të bazuar në mirëkuptim dhe respekt reciprok, tha ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, duke iu referuar marrëveshjes së arritur në ...

Xhaferi caktoi seancë parlamentare për ndryshimin e emrit

Telegrafi - 18.06.2018

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Talat Xhaferi, për nesër në ora 11:00 caktoi seancë për Propozim-ligjin për ratifikimin e marrëveshjes përfundimtare për zgjidhjen e dallimit ashtu siç ...

Kuvendi nesër diskuton propozim marrëveshjen

Flaka - 18.06.2018

Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi për nesër në ora 11 ka caktuar sancën për propozim ligjin për ratifikimin e marrëveshjes përfundimtare me Greqinë me procedure të shkurtuar.

Xhaferi: Marrëveshja për emrin është në interes të shqiptarëve

Tetova Sot - 18.06.2018

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, e ka mirëpritur marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Xhaferi në Info Magazine të Klan Kosovës ka thënë se kjo marrëveshje ...

Demiri: Marrëveshja midis Shkupit dhe Athinës e plotfuqishme edhe pa firmën e Ivanovit!

Tetova Sot - 18.06.2018

Paralajmërimet e presidentit Gjorge Ivanov se nuk do ta firmos marrëveshjen midis Maqedonisë dhe Greqisë të vulosur dje, nuk do ta pengojnë realizimin e saj.

Ekskluzive – Xhaferi: Ratifikimi i Marrëveshjes për emrin, nesër në seancë plenare

Alsat - 18.06.2018

Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi në një prononcim ekskluziv për Alsat deklaroi se po bëhen përgatitjet që ligji për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë të vendoset në seancë për nesër.

Gjermania ka porosi për partitë politike të Maqedonisë dhe Greqisë që s’e përkrahin marrëveshjen për emrin

Portalb - 18.06.2018

Qeveria e Greqisë e ka përshëndetur marrëveshjen mes Athinës dhe Shkupit dhe apelon që forcat politike të të dyja vendeve ta përkrahin Marrëveshjen e Prespës, njofton Portalb.mk .

Ratifikimi i marrëveshjes me Greqinë, sot në Komisionin për Çështje Evropiane në Kuvend

Portalb - 18.06.2018

Kuvendi i Maqedonisë ka pranuar propozim-ligjin për ratifikimin e marrëveshjes për zgjidhjen e dallimeve me Greqinë, të miratuar nga Qeveria , raporton Portalb.mk.

Marrëveshja e emrit, Guteresh për Zaevin dhe Ciprasin: angazhohuni fuqishëm

Portalb - 18.06.2018

Sekretari gjeneral i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guteresh ka përshëndetur marrëveshjen e nënshkruar të dielën në Prespë , dhe ka shprehur gatishmërinë që organizata ku bënë pjesë ai, do të përkrahë ...

Seibert: Forcat politike të përkrahin marrëveshjen

Telegrafi - 18.06.2018

Qeveria e Gjermanisë e përgëzon marrëveshjen mes Athinës dhe Greqisë duke apeluar që forcat politike të të dyja vendeve duhet të përkrahin marrëveshjen e Prespës.

Filloi procesi i ratifikimit të Marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës

Alsat - 18.06.2018

Propozim-Ligji për ratifikimin e Marrëveshjes për çështjen e emrit ka kaluar në qeveri e cila me yllin evropian, e ka dorëzuar në procedurë urgjente për ratifikim në Kuvend.

Për Komisionin Evropian, Maqedonia ende mbetet IRJM

Portalb - 18.06.2018

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq, saktësoi se derisa nuk zbatohet plotësisht marrëveshja e arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit, Bashkimi Evropian do të vazhdojë ...

Pakti Maqedoni-Greqi, “Top Temë” e mediave botërore

Alsat - 18.06.2018

Nënshkrimi i djeshëm i Marrëveshjes për emrin ishte pjesë e titujve të mediave ndërkombëtare. Prestigjiozja, “The Guardian” shkruan se pas pothuajse tre dekadash, një nga mosmarrëveshjet më të ashpra ...