TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Një ditë pas zjarrit: Si duket sot Katedralja Notre Dame

LajmiFundit - 16.04.2019

Franca u zgjua mëngjesin e sotëm e pikëlluar, pasi epiqendra e saj kulturore dhe historike u përfshi nga flakët një ditë më parë. Në momentin që nisi zjarri disa nga 200 punonjësit specialistë po ...

Zjarri në Notre Dame/ Çfarë rëndësie ka Katedralja për francezët

Top Channel - 16.04.2019

Ndoshta asnjë objekt tjetër nuk e përfaqëson Francën më mirë se Notre Dame. “Rivali” i saj kryesor, një simbol nacional, kulla Eiffel, është diku tek një shekull më e vjetër.

Ndodh mrekullia! Gjithçka u shkrumbua tek Notre Dame përveç kryqit (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.04.2019

Zjarri që ra dje pasdite në Katedralen Notre Dame de Paris, cila mbahet në këmbë prej 850 vitesh shkatërroi gjithçka , përveç mureve. Mirëpo, Reuters ka kapur një foto nga brenda Katedrales ku duket ...

Legjenda serbe: Francezët e vendosën flamurin e Kosovës në katedrale, Zoti i dënoi!

Gazeta Express - 16.04.2019

Legjenda serbe e futbollit, Dusan Savic, përmes një postimi në Instagram i ka “goditur” francezët pas flakës që e kaploi katedralen Notre-Dame de Paris Legjenda serbe dhe e Crvena Zvezdës ka folur ...

Tusk fton 28 vendet e BE-së të kontribuojnë në rindërtimin e Notre Dame

Telegrafi - 16.04.2019

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka ftuar 28 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që të kontribuojnë financiarisht në rindërtimin e katedrales së Notre Dame.

Imazhet historike të Katedrales Notre Dame që dëshmojnë të kaluarën e saj të jashtëzakonshme

Telegrafi - 16.04.2019

Katedralja Notre Dame në Paris u kaplua të hënën nga zjarri, duke shkaktuar dëme katastrofike. Telegrafi më poshtë ua sjell një vështrim me imazhe të një nga monumentet më unike të trashëgimisë ...

Quasimodo, simboli i dhimbjes së Notre-Dame

Top Channel - 16.04.2019

Një karikaturë po bëhet simbol i dhimbjes që po shprehet në të gjithë botën përmes rrjeteve sociale, për shkatërrimin e katedrales së Notre-Dame në Paris, e cila u përfshi nga flakët.

200 mln euro për Notre Dame

ABC News - 16.04.2019

Njeriu më i pasur në Europë ka premtuar se do të dhurojë miliona euro që të ndihmojë në rindërtimin e katedrales së Notre Dame, e cila u shkatërrua mbrëmjen e 15 Prillit nga flakët.

Tusk fton 28 vendet e BE-së të ndihmojnë në rindërtimin e Katedrales Notre Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

Donald Tusk dërgoi në vend "fjalë ngushëllimi dhe solidariteti". Donald Tusk, kryetari i Këshillit Evropian, u ka bërë thirrje të gjithë 28 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian që të ndihmojnë ...

FOTOT: Kush e dogji katedralen, ja si e shohin në Shqipëri, djegien e “Notre Dame”

Gazeta Tema - 16.04.2019

Djegia e “Notre Dame” ka tronditur opinionin botëror, por në Shqipëri, përveç reagimeve trishtuese, ka pasur edhe ironi therëse. Kupotohet, jo me atë që ndodhi në Paris, por me realitetin shqiptar.

Notre Dame, një ditë pas zjarrit

Gazeta Express - 16.04.2019

Parisianët janë zgjuar sot për të parë atë se çfarë ka mbetur nga zjarri masiv në katedralen e Notre Dame. Zjarri u vu nën nën kontroll pas rreth nëntë orësh, duke shpëtuar vetëm struktura e saj.

FOTOT/ Çfarë ka mbetur nga “Notre Dame”, pas zjarrit tragjik. Burri i aktores së njohur jep 100 mln euro, një tjetër ...

Gazeta Tema - 16.04.2019

Zjarri i rënë një ditë në parë në simbolin e Parisit, katedralen “Notre Dame”, ka shokuar botën mbarë. Kjo, duke qenë se bëhet fjalë për një pasuri kulturore qindra vjeçare, që nuk i përket vetëm ...

Shuhet plotësisht zjarri në katedralen Notre-Dame

Evropaelire - 16.04.2019

Zjarri që dëmtoi keq katedralen Notre-Dame në Paris u shua plotësisht, bëri të ditur Departamenti për Zjarre i Francës. Flakët që nisën pasditen e së hënës, rrëzuan çatinë dhe majën e katedrales.

Miliarderët francezë dhurojnë qindra miliona euro për rindërtimin e Notre Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

François-Henri Pinault dhe Bernard Arnault do të dhurojnë bashkërisht 300 milionë euro për të rindërtuar katedralen pas flakës. Dy nga personatmë të pasur të Francës do të dhurojnë qindra miliona ...

Pasi bashkëshorti i dhuroi 100 milionë euro për rindërtimin e katedrales Notre Dame, reagon Selma Hayek

Telegrafi - 16.04.2019

Një zjarr shpërtheu në katedralen historike në Paris. Zjarri shkatërroi grykën e kishës dhe ka djegur një ndër kullat e saj drejtkëndore. Në një deklaratë, Presidenti francez Emmanuel Macron premtoi ...

Zjarri në katedralen Notre Dame, Prokuroria e Parisit zbulon dyshimet e para

SOT - 16.04.2019

Pas më shumë se 9 orësh luftë me flakët, gati 400 forca zjarrëfikëse nga Parisi kanë arritur që të shuajnë plotësisht zjarrin e tmerrshëm në katedralen e Notre Dame.

Historia e Notre Dame de Paris që zjarri e zhduku për pak orë (FOTO LAJM)

Albeu.com - 16.04.2019

Një zjarr i madh shpërtheu këtë të hënë në katedralen Notre-Dame në Paris . Imazhet që tregonin një tym të bardhë që vjen nga çatia e strukturës u shpërndanë në të gjitha mediat dhe rrjetet sociale.

Miliarderi francez dhuron 100 milion euro për rindërtimin e Notre Dame

Albeu.com - 16.04.2019

Flakët që përfshinë Katedralen Notre Dame de Paris ditën e djeshme përlotën miliona francezë, por parisienët do ta rindërtojnë sërish atë duke e rikthyer në gjendjen e mëparshme.

Fiket zjarri në Notre Dame pas nëntë orësh

Gazeta Express - 16.04.2019

Zjarrfikësit kanë fikur zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris, pas një beteje me flakët për 9 orë rresht, deklaruan brigada e parë e qytetit. Zjarri filloi mbrëmjen e së hënës dhe u ashpërsua më ...

Nëntë orë më vonë, shuhet zjarri në Notre Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris. Zjarrfikësit kanë shuar zjarrin në katedralen Notre Dame në Paris, pas nëntë orësh, tha brigada e zjarrit e qytetit.

Zjarrfikësit arrijnë të shuajnë zjarrin në katedralen Notre Dame

ABC News - 16.04.2019

Pas gati 9 orë luftë me flakët zjarri i rënë në katedralen Notre Dame në Paris është shuar. Zjarri shkaktoi dëme të mëdha ndërtesës së shekullit të 12-të, duke shkatërruar çatinë kryesore dhe kullën ...

4 ditë para zjarreve në Notre Dame, 16 statuja u larguan

Alsat - 16.04.2019

Katedralja ‘Notre Dame’ e ndërtuar 856 vjet në Paris të hënën pasdite u përfshi në flakë. Pamjet nga kryeqyteti francez ishin kryetituj në gjithë mediumet e botës.

Nisin hetimet për shkakun e zjarrit në “Notre Dame”

Koha.net - 16.04.2019

Zjarrfikësit kanë vazhduar që të hedhin ujë mbi rrënojat e shkrumbuara të “Notre Damet” të martën në mëngjes pasi që flakë të rrëmbyeshme e kapluan këtë katedrale gotike në zemër të Parisit, ndërkohë ...

Miliarderi francez ofron 100 milionë euro për ta rindërtuar katedralen Notre Dame

Gazeta Express - 16.04.2019

Miliarderi frances François- Henri Pinault, do të dhurojë 100 milionë euro drejt rindërtimit të katedralës mesjetare Notre Dame në Paris. Në një deklaratë të dhënë për gazetën franceze Le Figaro, një ...

Nis mbledhja e fondeve për rindërtimin e Notre-Dame, bashkëshorti i aktores së njohur dhuron shumën e çmendur

SOT - 16.04.2019

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen Notre-Dame në Paris, pasi zjarri kolosal përfshiu ndërtesën pasditen e djeshme duke shkatërruar një pjesë të saj.

Në të njëjtën kohë me Notre Dame, zjarrfikësit u ballafaquan edhe me një zjarr në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem ...

Telegrafi - 16.04.2019

Derisa katedralja Notre Dame në Parish ishte djegur, një zjarr gjithashtu ka shpërthyer në xhaminë Al Aqsa në Jerusalem. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një zjarr shpërtheu në çatinë e ...

Tusk fton 28 vendet e BE-së që të marrin pjesë në rindërtimin e Katedrales Notre Dame

Gazeta Express - 16.04.2019

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, ka thënë se Katedralja Notre Dame në Paris që dje u përfshi nga zjarri do të rindërtohet. Madje në për rindërtimin e saj, Tusk, ka ftuar të gjitha ...

Liderët kosovarë bashkëndjejnë fatkeqësinë në Notre Dame, Paris

Kosova Live - 16.04.2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas përfshirjes në zjarr katedrala historike Notre Dame në Paris, ka thënë se është një fatkeqësi kulturore me përmasa jo vetëm evropiane, por edhe botërore.

Aida Shtino thyen heshtjen pas një kohe të gjatë: Nuk ka fjalë për këtë trishtim

SOT - 16.04.2019

Pas përfshirjes nga zjarri të katedrales së famshme Notre Dame në Paris, Franca ka shpallur emergjencën kombëtare dhe gjithë bota është solidarizuar me të.

Zjarri në Notre-Dame, fillojnë hetimet

Lajmi.net - 16.04.2019

Zyra e prokurorisë së Parisit tha se kishte nisur një hetim në zjarr. Prokurori i Parisit ka hapur një hetim për zjarrin e Notre Dame, tha një zëdhënës për CNN.

Paris, miliona euro nga miliarderët për rindërtimin e katedrales

BalkanWeb - 16.04.2019

Të gjitha veprat e artit që kanë qenë në brendësi katedrales janë ruajtur dhe transferuar brenda natës në Hotel de Ville, seli e komunës. Sipas autoriteteve vendase veprat do të transferohen në ...

Shkatërrimi i Notre Dame/ Miliarderi dhuron shifrën marramendëse për rindërtimin e saj

Top Channel - 16.04.2019

Burri miliarderi i Salma Hayek ka premtuar 100 milionë euro për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales së Notre Dame pasi një zjarr katastrofik shkatërroi kulmin e saj.

Veseli: Simbol i Francës, e cila me idealet e saj politike të lirisë na ka frymëzuar gjithmonë

Botasot - 16.04.2019

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka reaguar pas përfshirjes nga zjarri të katedrales historike Notre Dame në Paris, përcjell “Bota sot”. Kadri Veseli përmes një postimi thotë se, Notre ...

Burri i aktores së njohur dhuron 100 milionë euro për rindërtimin e “Notre Dame”

Lajmi.net - 16.04.2019

Miliarderi Francois-Henri Pinault premton 100 milionë euro për të ndihmuar rindërtimin e katedralet historike. Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se do ta rindërtojë katedralen Notre Dame në ...

Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar

Lajmi.net - 16.04.2019

Katedralja e Notre Dame në Paris është shtëpi për objekte të ndryshme, vepra arti dhe relike mbledhur gjatë shekujve, secila me historinë e vet. Ndërkohë që një zjarr shkatërrues ndezi katedralen e ...

Fotot pas tragjedisë/ Çfarë ka mbetur nga Notre Dame

Top Channel - 16.04.2019

Një zjarr katastrofik në katedralen e Notre Dame të Parisit ka lënë një komb që mban zi për shkatërrimin e “epiqendrës” kulturore dhe historike të tij këtë mëngjes, ndërsa policia franceze tani heton ...

“Zjarri në Notre Dame është nën kontroll’, njofton Ministria e Brendshme e Francës

Ina - 16.04.2019

Laurent Nunez, Sekretari i shtetit në Ministrinë e Brendshme të Francës u tha gazetarëve të martën në mëngjes se zjarri që shkatërroi katedralen e Notre Dame në Paris të hënën ishte “nën kontroll’, ...

Një ditë pas zjarrit, shikojeni si duket sot katedralja e Notre Dame në Paris

Lajmi.net - 16.04.2019

Në pamjet e drejtpërdrejta shihen dëmet e mëdha të pësuara nga zjarri në katedralen Notre Dame në Paris. Një zjarr i madh ka përfshirë pasditen e djeshme katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris.

Miliarderi francez ofron 100 milionë euro për të rindërtuar Katedralen e Notre Dame në Paris (Foto)

Telegrafi - 16.04.2019

Një nga familjet më të pasura të Francës iu është përgjigjur menjëherë thirrjeve të presidentit të vendit për të ndihmuar në rindërtimin e katedrales dhe ka premtuar 100 milionë euro për të ...

Video/ Pamjet nga lart, shikoni dëmet që ka shkaktuar zjarri në Notre Dame në Paris

SOT - 16.04.2019

Gazetari i Radio Francës, Alexandre Fremont, ka publikuar një foto e bërë nga droni, që tregon dëme të konsiderueshme të katedrales Notre Dame. Ndërkohë një zyrtar francez i ka thënë Reuters se një ...

Geti dhe Marina kujtojnë vizitën në katedralen “Notre Dame”

Lajmi.net - 16.04.2019

Katedralja Notre Dame në Paris mbrëmë u përfshi nga zjarri. Notre Dame, e cila identifikonte Parisin, ishte përfshirë papritmas nga zjarri dhe bëri që të shkatërrohet pothuajse tërësisht, shkruan ...

Vuniqi për katedralen mesjetare të Notre Dame: Nuk po mundem të besoj se Zonja jonë po zhduket në flakë

Botasot - 16.04.2019

Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Rejhane Vuniqi, ka komentuar djegien e katedrales mesjetare të Notre Dame, në qendër të qytetit të Parisit përcjell “Bota sot”.

Merr flakë edhe xhamia Al-Aksa në Jerusalem, në të njëjtën kohë me katedralen në Paris

Gazeta Express - 16.04.2019

Një zjarr shpërtheu në xhaminë Al-Aksa në Jerusalem, në të njëjtën kohë kur flakët kapluan Katedralen Notre Dame në Paris. Pamjet që tregojnë tym dhe flakë duke dalë nga çatia e një strukture të ...

Michelle Obama për katedralen Notre Dame: Madhështia e saj më ndaloi frymën

Alsat - 16.04.2019

Ish-Zonja e Parë e Shtetit Amerikan, Michelle Obama, ka reaguar pas zjarrit që ka kapluar katedralen e Notre Dame. Obama hyri në rrjete sociale për të postuar një fotografi me familjen, gjatë një ...

Macron: Do ta rindërtojmë katedralen Notre-Dame

Lajmi.net - 16.04.2019

Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen mesjetare të Notre-Dame. Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen mesjetare të Notre-Dame pasi një zjarr i madh pjesërisht ...

Biznesmeni francez dhuron 200 milionë euro për riparimin e “Notre Damet”

Koha.net - 16.04.2019

Pak pasi presidenti francez Emmanuel Macron u zotua se do të hapë fondet për të mbledhur ndihma për riparimin e katedrales “Notre Dame” në Paris që u dogj të hënën në mbrëmje, ka nisur mbledhja e ...

Xhamia në Jeruzalem u dogj në të njëjtën kohë me katedralen Notre Dame në Paris

Alsat - 16.04.2019

Përveç në Notre Dame, Paris, zjarri shpërtheu dje edhe në xhaminë Al-Aqsa në Jerusalem. Disa video të publikuara në rrjetet sociale, tregojnë se si zjarri del nga çatia e një strukture të njohur si ...

Çfarë ka brenda Notre Dame që mund të ishte shkatërruar

Botasot - 16.04.2019

Ndërkohë që një zjarr shkatërrues ndezi katedralen e nderuar gotike të hënën, duke rrëzuar gërmadhat e saj, shumë prej tyre kishin frikë se sendet mund të humbeshin.

Çfarë ndodhi me Katedralen e Notrë Dame?

Bota.al - 16.04.2019

Notre Dame, Katedralja e famshme e Parisit është përfshirë nga flakët pasditen e kësaj të hëne. Shkaqet nuk janë ende të qarta, megjithatë zyrtarët thonë se zjarri mund të ketë ardhur si pasojë e ...