TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Me ligjet e martesës nuk ndërtohet Parlamenti”, Manjani komenton betimin e Arta Vorpsit: Edhe mbledhja në Kushtetuese ...

BalkanWeb - 16.11.2019

I ftuar në studion e emisionit “Kjo Javë”, ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani komentoi situatën e krijuar me emërimet e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Precedenti: Nga u frymëzua Arta Vorpsi për t’u betuar para noterit

Gazeta Tema - 16.11.2019

Arta Vorpsi duket se është frymëzuar nga një vendim i Gjykatës Kushtetuese polake për të ndërmarrë betimin si anëtare e Gjykatës Kushtetuese në Shqipëri përmes një akti noterial.

Tiranë: Ringritja e Gjykatës Kushtetuese thellon krizën

DW - 16.11.2019

Në Tiranë ngritja e Gjykatës Kushtetuese ka sjellë përplasje të reja mes presidentit Meta dhe mazhorancës socialiste. Të dyja palët bëjnë akuza të ndërsjellta për shkelje të Kushtetutës.

Si Vitore Tusha manipuloi Gjykatën Kushtetuese, dhe “futi” duart tek faqja zyrtare për të publikuar një listë të pa ...

Gazeta Tema - 16.11.2019

Gjykata Kushtetuese shpërndau të premten një deklaratë në fund të së cilës shkruante se “është duke ndërmarrë të gjitha hapat e nevojshme administrative formale për fillimin e detyrës së tri ...

Spartak Braho: Arta Vorpsi me deklaratën noteriale ka plotësuar detyrimin kushtetues për marrjen e detyrës, ja vlera ...

SOT - 16.11.2019

Deputeti i Partisë Socialiste, Spartak Braho, si një jurist i vjetër, shpjegoi ditën e djeshme situatën e komplikuar që është krijuar për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Kushtetuesja dhe 3 pyetje për Xhaferllarin mbi takimin e dyshimtë me një të inkriminuar në Turqi

SOT - 16.11.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta "vrapoi" me furi prej të marri për të dekretuar në krye të Gjykatës Kushtetuese Marsida Xhaferrllarin. E bëri këtë akt thjesht dhe vetëm për të sabotuar ngritjen e ...

Fitim Zekthi: Parlamenti duhej shpërndarë

Mapo - 16.11.2019

Gjykata Kushtetuese, ende pa u krijuar ka sjellë përplasje të fortë jo vetëm me deklarata, por me akte politike dhe ligjore nga Presidenti i Republikës dhe qeveria nëpërmjet Parlamentit.

Mimoza Koçiu: Aktorët politik të heqin dorë nga influenca në drejtësi

Mapo - 16.11.2019

Gjykata Kushtetuese, ende pa u krijuar ka sjellë përplasje të fortë jo vetëm me deklarata por me akte politike dhe ligjore nga Presidenti i Republikës dhe qeveria nëpërmjet Parlamentit.

Kuvendi miraton rezolutën, rrëzon dekretin e Ilir Metës për Marsida Xhaferllarin, 97 vota kundër presidentit

SOT - 16.11.2019

Kuvendi i Shqipërisë miratoi dje rezolutën për zhbërjen e pengesave të prodhuara nga presidenti Ilir Meta për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese. Edhe pse në fillim u duk se seanca e djeshme plenare ...

Taulant Balla: Ilir Meta armiku më i madh i Gjykatës Kushtetuese dhe reformës në drejtësi, dekreti për Xhaferllarin nul

SOT - 16.11.2019

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka shpërthyer dje në sulme dhe akuza në adresë të presidentit Ilir Meta. Nga foltorja e Parlamentit, deputeti socialist akuzoi kreun ...

"Më seriozja në gjithë këtë kaos shteti ishte noterja", reagon Blendi Fevziu: Kjo që ndodhi sot është ...

SOT - 15.11.2019

Sipas gazetarit Blendi Fevziu, sot gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese me vendimin e tyre për ngërçin mes dy anëtareve Marsida Xhaferllari dhe Arta Vorpsit u ndanë politikisht.

“Kushtetuesja” nuk njeh Vorpsin/ Pranon vetëm anëtarët e betuar para Presidentit

Top Channel - 15.11.2019

Marsida Xhaferllari, dhe Arta Vorpsi ju drejtuan këtë të premte Gjykatës Kushtetuese. E para pas betimit tek Presidenti, dhe e dyta pas publikimit në Fletoren Zyrtare, por vetëm njëra do qëndronte si ...

Arben Rrozhani: Shqipërisë i duhet një Gjykatë Kushtetuese e pakapur

Botasot - 15.11.2019

Qëllimi i Reformës në Drejtësi të nisur 5 vite më parë ishte rritja e pavarësisë së sistemit të drejtësisë dhe fuqizimi i tij në drejtim të profesionalizmit dhe efiçiencës së magjistratëve gjyqtarë e ...

“E paprecedentë, gjyqtarja që duhet të mbrojë Kushtetutën betohet në kafene”

Botasot - 15.11.2019

Publicisti dhe analisti, Kim Mehmeti e ka quajtur të paprecedentë betimin e anëtares së Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsi tek një zyrë noterie. “Ky konflikti i fundit për Gjykatën Kushtetuese, unë ...

Gjykata Kushtetuese njeh Xhaferllarin si anëtare të saj

VOA - 15.11.2019

Në Shqipëri, Gjykata Kushtetuese duket ka njohur si anëtare të saj zonjën Marsida Xhaferllari, kandidaten e emëruar nga presidenti Ilir Meta. Gjykata i ka dërguar presidentit dhe parlamentit listën ...

“O budallenj!”, Rama shpërthen ndaj lëvizjes që është marrë për presidentin Meta

SOT - 15.11.2019

Kuvendi miratoi me 97 vota një rezolutë në të cilën i kërkohet institucioneve të tjera të injorojnë Presidentin e Republikës, në lidhje me dekretin e tij për emërimin e Marsida Xhaferllarit si ...

Marsida Xhaferllari është e PD-së? Meta zbulon çfarë i ndodhi 8 vite me parë gjyqtares me demokratët

SOT - 15.11.2019

Gjyqtaren e Gjykatës Kushtetuese Marsida Xhaferllarin e kam preferuar për shkak të integritetit, tha Meta teksa komentonte zgjedhjen e saj si anëtare të Gjykatës Kushtetuese ditën e sotme.

Rezoluta e Parlamentit, përgjigjet Gjykata Kushtetuese: Nuk kemi ende kuorumin për të vendosur

Top Channel - 15.11.2019

Në rezolutën e miratuar sot në Parlament për situatën e krijuar me Gjykatën Kushtetuese, kishte edhe dy thirrje që i drejtoheshin këtij institucioni. “-Kuvendi i Shqipërisë i bën thirrje Gjykatës ...

Meta mesazh të gjithëve: "Parlamenti shpërndahet me një dekret"

Albeu.com - 15.11.2019

Në konferencën e jashtëzokonshme për shtyp Presidenti Ilir Meta ka sqaruar edhe njëherë deklaratën e tij gjatë ditës së sotme, i cili tha se “parlamenti shpërndahet me një dekret ”.

Përplasja President – Parlament, reagon Luan Rama: Shteti drejtohet me kushtetutë o budallenj, jo me rezolutë

BalkanWeb - 15.11.2019

Parlamenti shqiptar miratoi të premten në një seancë plenare të jashtëzakonshme, një projektrezolutë ndaj presidentit Ilir Meta, të cilin maxhoranca e akuzon se me disa dekrete të tij ka krijuar ...

Ilir Meta jep paralajmërimin e fortë, vendos ‘vijën e kuqe’: Parlamenti mund të shpërndahet, qeveria mund të bjerë

SOT - 15.11.2019

Presidenti Ilir Meta ka sqaruar deklaratën e fortë se “me një dekret mund të shpërndajë parlamentin”. Ai tha se gazetarët Gjykata Kushtetuese është “vija e kuqe” dhe për këtë nuk duhet të ngrihet në ...

Meta ngre dolli me një gotë ujë: Gëzuar për Gjykatën Kushtetuese!

Mapo - 15.11.2019

Presidenti Ilir Meta theksoi në deklaratën për mediat se, ndjehet i lumtur që pas dy vitesh nis nga funksioni Gjykata Kushtetuese. Duke mos e lënë menjanë ironinë e hollë, Meta ngreu dolli me gotën e ...

“S’ka institucion në botë që mund të guxojë të dalë kundër dekretit të Presidentit”, Meta: Pse zgjodha Xhaferllarin, ...

BalkanWeb - 15.11.2019

“Nuk ka institucion në botë që mund të guxojë të dalë kundër dekretit kushtetues të Presidentit të Republikës”. Kështu deklaroi Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës së sotme me gazetarët teksa iu ...

Meta tregon arsyet pse zgjodhi Xhaferllarin në Gjykatën Kushtetuese

Mapo - 15.11.2019

Në konferencën e jashtëzakonshme për mediat, Presidenti Ilir Meta ka treguar arsyjet se pse zgjodhi Marsida Xhaferllarin, si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Gjykata Kushtetuese nuk e njohu Arta Vorpsin, Ilir Meta merr gotën me ujë, habit me veprimin 'live'

SOT - 15.11.2019

Presidenti Ilir Meta ngriti një dolli për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese. Në fillim të konferencës për median, para gazetarëve Meta ngriti gotën me ujë dhe tha: Gëzuar për funksionimin e ...

“Me një dekret parlamenti shpërndahet”, Meta: Gjykata Kushtetuese vija e kuqe, nuk luhet me të

BalkanWeb - 15.11.2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka bërë një lloj sqarimi për deklaratën e bërë paradite se ‘me një dekret parlamenti mund të shpërndahet’. Kreu i Shtetit tha para medias se i vetmi garant i ...

Vorpsi: Mandatin e kam marrë sipas ligjit

RTSH - 15.11.2019

Arta Vorpsi, kandidatja e cila i dërgoi betimin me postë presidentit Meta pasi më parë e kish vulosur tek një notere, këmbëngul se mandatin si anëtare e Gjykatës Kushtetuse e ka marrë me ligj.

Gjykata Kushtetuese njeh Marsida Xhaferllarin si anëtare të saj

Gazeta Tema - 15.11.2019

Gjykata Kushtetuese njeh Marsida Xhaferllarin si anëtare të saj. Në një njoftim për mediat, Gjykata Kushtetuese ka listuar zonjën Xhaferllari si gjyqtare me kompetenca të plota, në listën e ...

Nuk ranë dot dakord, Xhaferllari dhe Vorpsi nuk marrin detyrën në Kushtetuese

Albeu.com - 15.11.2019

Dita e djeshme nuk ishte aspak e qetë për drejtësinë shqiptare. Kjo pasi Arta Vorpsi injoroi Presidentin Meta dhe u betua në një notere për në Kushtetuese .

Pas kërkesës së Arta Vorpsit për anëtarët e Gjykatës Kushtetueses, vjen reagimi i saj: Mandatin e kam marrë nga ligji ...

SOT - 15.11.2019

Arta Vorpsi, e emëruara e KED si anëtare e Gjykatës Kushtetuese u ka bërë një kërkesë kolegëve të asaj që janë emëruar në organin e parë të drejtësisë në vend, por ka përjashtuar njërën prej tyre, ...

Gjykata Kushtetuese, Presidenti Meta në konferencë shtypi

RTSH - 15.11.2019

Presidenti Ilir Meta sapo ka dalë në konferencë shtypi, pas zhvillimeve të orëve të fundit rreth ngritjes së Gjykatës Kushtetuese dhe veçanërisht miratimit nga parlamenti të një rezolute kundër tij.

“Detyrën e fillojnë anëtarët e betuar para Presidentit”, Gjykata Kushtetuese reagon për rezolutën e miratuar në Kuvend

BalkanWeb - 15.11.2019

Gjykata Kushtetuese ka reaguar përmes një deklarate në faqen e saj zyrtare, lidhur me rezolutën e miratuar sot në seancën e jashtëzakonshme plenare. Deklarata e Plote: Jemi njohur me Rezolutën e ...

“Këtu nuk luhet, është vijë e kuqe për cilindo”, Meta “kërcënon” sërish: Kuvendi shpërndahet me një dekret

Gazeta Tema - 15.11.2019

Presidenti, Ilir Meta, thotë se nuk ka qenë aspak emocionale deklarata e tij sot më herët që parlamenti mund të shpërndahet me një dekret. Në konferencën e jashtëzakonshme për mediat, Meta u kujdes ...

Kushtetuesja nuk njeh Arta Vorpsin. Ja lista e gjyqtarëve për në KED, renditet Marsida Xhaferllari

BalkanWeb - 15.11.2019

Në mbështetje të nenit 221 të ligjit nr.115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, i ndryshuar me ligjin nr.47/2019 “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr.115/2016 “Për ...

“Do e kishin ‘vrarë’, po t’i kishin gjetur një cent”! Salianji: Meta zbatoi Kushtetutën për Xhaferllarin, rezoluta e PS ...

BalkanWeb - 15.11.2019

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, fajësoi mazhorancën për përplasjen më të fundit mes institucioneve për ngritjen e Gjykatës Kushtetuese. I ftuar në emisionin “Opinion”, në News24 , Salianji ...

Tjetër lëvizje nga Arta Vorpsi, zbulohet kërkesa për anëtarët e Kushtetueses

BalkanWeb - 15.11.2019

Pasi u betua te noterja Miranda Xhemalçe, dhe jo në presidenti, Arta Vorpsi e zgjedhura automatikisht si e para e renditur në listë, iu ka kërkuar anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese Vitore Tusha, ...

Pas betimit tek noteri, Arta Vorpsi kërkesë anëtarëve të Kushtetueses: Më njihni mandatin

Gazeta Express - 15.11.2019

Një ditë pasi e noterizoi betimin për të marrë postin në Gjykatën Kushtetuese (dhe jo tek Presidenti), Arta Vorpsi i është drejtuar me një kërkesë anëtarëve aktualë të gjykatës duke i kërkuar që të ...

Arta Vorpsi kërkesë kolegëve: Më njihni mandatin

Mapo - 15.11.2019

Anëtarja me e re e Gjykatës Kushtetuese e cila e bëri betimin te noteri u ka drejtuar sot një kërkesë anëtarëve të tjerëve të Kushtetueses. Kërkesa e saj u është drejtuar anëtarëve; Viktore Tushaj, ...

Arta Vorpsi bën një tjetër lëvizje, kërkesë anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese që t’i njihet mandati

Java News - 15.11.2019

Pasi u betua te noterja Miranda Xhemalçe, dhe jo në presidenti, Arta Vorpsi ka ndërmarrë sot një tjetër hap me qëllim njohjen e mandatit të saj si anëtare e Gjykatës Kushtetuese.

"Kryerja e betimit në formë të shkruar ose verbale ka të njëjtën fuqi ligjore", Spartak Braho: Betimi dhe ...

SOT - 15.11.2019

Sipas nenit 129 të Kushtetutës “Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese fillon detyrën pasi bën betimin para Presidentit të Republikës”. Sipas nenit 8, pika 1 të Ligjit nr.

Arta Vorpsi dhe Marsida Xhaferllari 'trazuan ujërat' e politikës dhe jo vetëm, reagon Gjykata Kushtetuese

SOT - 15.11.2019

Mbi situatën e tensionuar dhe debatet për përzgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese mes gjykatëseve, Arta Vorpsi dhe Marsida Xhaferllarin pritet që ky institucion të dalë me një njoftim zyrtar ...

Meta: I kënaqur që bëra ceremoninë e betimit të tre anëtarëve të Kushtetueses

Portalb - 15.11.2019

Presidenti Ilir Meta nga forumi për barazinë gjinore ka shprehur kënaqësinë që mori pjesë në ceremoninë e betimit të 3 anëtareve të reja të Gjykatës Kushtetuese, duke theksuar se roli i grave në ...

Kushtetuesja, parlamenti: Dekreti i Metës është nul

VOA - 15.11.2019

Në Shqipëri parlamenti miratoi sot një rezolutë sipas së cilës dekreti me anë të të cilit presidenti Ilir Meta ka emëruar ai anëtare në Gjykatën Kushtetuesa zonjën Marsida Xhaferllari “është një akt ...

Gjykata Kushtetuese pritet të mbajë një qëndrim mbi përplasjen Presidencë- qeveri

Gazeta Express - 15.11.2019

Gjykata Kushtetuese pritet të dalë me një deklaratë për median këtë të premte, fill pas zhvillimeve të fundit në institucion. “Do të sqarojmë opinionin publik për këtë çështje”, është shprehur ...

Përplasjet për ‘Kushtetuesen’, seancë e jashtëzakonshme në Kuvend. Votohet rezoluta

Top Channel - 15.11.2019

Parlamenti është mbledhur sot në një seancë të jashtëzakonshme pas dekretimit të Marsida Xhaferllarit nga presidenti Ilir Meta për në Gjykatën Kushtetuese.

Kaosi e përplasja për emrat e anëtarëve të rinj, Gjykata Kushtetuese pritet të dalë me deklaratë për mediat

BalkanWeb - 15.11.2019

Anëtarja e Gjykatës Kushtetuese, e cila u betua mbrëmjen e kaluar para Presidenti të Republikës, Marsida Xhaferllari, ka lënë në këto momente ambientet e këtij institucioni.

Presidenti Meta në orën 14 në konferencë shtypi

RTSH - 15.11.2019

Zhvillimet e orëve të fundit ligjit me Gjykatën Kushtetuese, veçanërisht miratimi nga parlamenti i një rezolute kundër Presidentit Meta, e kanë detyruar këtë të fundit të dali në orën 14 në ...

Njëra palë Kushtetuesja rroftë, tjetra Kushtetuta poshtë!

SOT - 15.11.2019

Sa nisi reforma në drejtësi të skicohej dhe komisioni i posaçëm nisi punë, përplasjet mes palëve politike kanë qenë të përditshme. Ndarë në palë ballë përballë, mazhoranca dhe opozita bashkë me të ...

Kuvendi i Shqipërisë në seancë të jashtëzakonshme

Telegrafi - 15.11.2019

​Kuvendi mblidhet sot në seancë të jashtëzakonshme për të miratuar projektrezolutën për “Shmangien e krizës kushtetuese me synim legjitimitetin e Gjykatës Kushtetuese – detyrë imperative e organeve ...

Idajet Beqiri: Meta nuk ka më moral të rrijë në Presidencë, ka shkelur ligjin me Xhaferllarin, ta shkarkojnë me ...

SOT - 15.11.2019

Shqipëria pas 30 qershorit 2019 ka mbetur pa President të Republikës. Kreu i shtetit Ilir Meta, pas ç’dekretimit të dekretit të zgjedhjeve të 30 qershorit dhe pas dekretimit në letër të 13 tetorit ...