TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Filloi armëpushimi humanitar në Gutën Lindore

Idividi - 27.02.2018

Moskë, 27 shkurt 2018 (MIA) - Me iniciativë të Rusisë sot filloi armëpushimi i parë pesëorësh humanitar në Gutën Lindore. Ndërprerja e zjarrit zgjatë prej orës 9 deri në orën 14 sipas kohës lokale.

Siri: Vazhdojnë luftimet edhe pas armëpushimit rus

VOA - 27.02.2018

Kombet e Bashkuara njoftuan të martën luftime të vazhdueshme në zonën që ndodhet nën kontrollin e rebeleve atë të Gutas lindore në Siri. Zona duhej të ishte në ditën e parë të asaj që u cilësua si ...

Xhonson: Londra shqyrton përfshirje të sulmeve ajrore në Siri

Idividi - 27.02.2018

Londër/Damask, 27 shkurt 2018 (MIA) - Britania e Madhe mund të shqyrtojë plan për përfshirje në sulmet ajrore që i kryen SHBA-ja ndaj forcave qeveritare siriane, përderisa gjehen dëshmi se ...

Rusia: Kryengritësit sirianë e granatojnë korridorin humanitar

Idividi - 27.02.2018

Damask, 27 shkurt 2018 (MIA) - Rusia i akuzoi kryengritësit sirianë se e granatojnë korridorin humanitar për evakuim të civilëve nga Guta Lindore, publikoi agjencia ruse e lajmeve TASS, duke iu ...

Organizata për Ndalim të Armëve Kimike do të hetojë sulme të dyshimta me klor në Gutën Lindore

Idividi - 27.02.2018

Hagë, 27 shkurt 2018 (MIA) - Organizata për Ndalim të Armëve Kimike (OPCV) heton sulme të dyshimta me armë kimike kohëve të fundit në Gutën Lindore, rajon në kontroll të kryengritësve sirianë në ...

Hyn në fuqi armëpushimi humanitar në Gutën Lindore

Koha.net - 27.02.2018

Një armëpushim i përditshëm humanitar, i njoftuar nga Rusia, ka hyrë sot në fuqi në zonën e Gutës Lindore, pranë Damaskut, që kontrollohet nga rebelët e opozitës siriane, pas një valë sulmesh ajrore ...

SHBA: Regjimi sirian vazhdon sulmet në Gutën Lindore

Alb Portali - 27.02.2018

Zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Heather Nauert deklaroi se regjimi sirian vazhdon sulmet në Gutën Lindore, përkundër vendimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ...

Guteresh: Guta nuk mund të presë, jepini fund këtij ferri në Tokë

Idividi - 27.02.2018

Gjenevë, 26 shkurt 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guteresh sot ka apeluar deri te të gjitha palët e përziera në luftën në Siri të shpallin armëpushim 30-të ...

Në Gutën Lindore në Siri vazhdojnë “luftimet dhe vrasjet”

Koha.net - 27.02.2018

Në enklavën e Gutës Lindore në Siri po vazhdojnë luftimet dhe vrasjet, pavarësisht marrëveshjes për armëpushim, thanë Shtetet e Bashkuara. “Regjimi sirian dhe mbështetësit e tij rusë dhe iranianë ...

Guterres: Është koha t’i japim fund ferrit në Gutën Lindore

Portalb - 26.02.2018

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres sot deklaroi se është koha që më në fund t’i jepet fund ferrit në Gutën Lindore duke shtuar se rezoluta e fundit e Këshillit të ...

Putin ka dhënë urdhër për “pauzë humanitare” në Gutën Lindore

Portalb - 26.02.2018

Ministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergey Shoygu bën të ditur se presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka dhënë urdhër për “pauzë humanitare” në Gutën Lindore në Siri, raporton Anadolu Agency (AA).

Së paku 46 të vdekur gjatë sulmeve të reja ndaj Gutës Lindore

Idividi - 26.02.2018

Damask, 22 shkurt 2018 (MIA) - Së paku 46 persona e kanë humbur jetën sot gjatë sulmeve të reja të forcave qeveritare siriane mbi rajonin e periferisë së Damaskut Guta Lindore, që është nën kontroll ...

BE-ja kërkon ndërprerje urgjente të sulmeve mbi Gutën Lindore dhe armëpushim në Siri

Idividi - 26.02.2018

Bruksel, 23 shkurt 2018 (MIA) - Bashkimi Evropian sot kërkoi ndërprerjen urgjente të sulmeve ajrore artilerike të forcave qeveritare siriane mbi rajonin e Gutës Lindore, që është nën kontroll të ...

Regjimi i Asadit vazhdon të godasë Gutën Lindore

Lajmi.net - 26.02.2018

Regjimi i Bashar al-Asadit përkundër vendimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për armëpushim humanitar në Siri, vazhdon të godasë Gutën Lindore Regjimi i Bashar al-Asadit ...

Tridhjetë viktima të reja gjatë sulmeve mbi Gutën Lindore

Idividi - 26.02.2018

Bejrut, 22 shkurt 2018 (MIA) - Tridhjetë persona e kanë humbur jetën sot gjatë bombardimeve të reja të forcave qeveritare mbi rajonin e Gutës Lindore, në lindje të Damaskut, i cili është nën kontroll ...

Këshilli i Sigurimit i KB-së e miratoi rezolutën për ndërprerje të zjarrit në Siri

Idividi - 26.02.2018

Nju-Jork, 25 shkurt 2018 (MIA) - Këshilli i Sigurimit i KB-së njëzëri e aprovoi rezolutën, me të cilën kërkohet ndërprerje 30-ditore e zjarrit në gjithë territorin e Sirisë, me qëllim të dërgimit të ...

Në Gutën lindore për një javë janë vrarë mbi 500 civilë

Idividi - 26.02.2018

Bejrut, 24 shkurt 2018 (MIA) - Mbi 500 civilë janë vrarë gjatë bombardimeve shtatëditëshe të bastionit kryengritës sirian Guta Lindore në afërsi të Damaskut, kumtoi qendra siriane për vëzhgim të të ...

Sulm në Gutën Lindore pas miratimit të rezolutës për ndërprerje të zjarrit

Idividi - 26.02.2018

Damask, 25 shkurt 2018 (MIA) - Observatori sirian për të drejta të njeriut kumtoi se në Gutën Lindore është kryer sulm vetëm disa minuta pasi që Këshilli i Sigurimit i KB-së e miratoi rezolutën për ...

Çavushogllu: Sulmet ajrore të forcave proqeveritare siriane në Gutën Lindore janë të papranueshme

Idividi - 26.02.2018

Stamboll, 23 shkurt 2018 (MIA) - Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavushogllu vlerësoi se sulmet ajrore të forcave proqeveritare siriane mbi Gutën Lindore, paralagje e Damaskut, janë të ...

Putin ka dhënë urdhër për “pauzë humanitare” në Gutën Lindore

Alb Portali - 26.02.2018

Ministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergey Shoygu bën të ditur se presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka dhënë urdhër për “pauzë humanitare” në Gutën Lindore në Siri, raporton Anadolu Agency (AA). Loading.

Regjimi i Asadit vazhdon të godasë Gutën Lindore

Alb Portali - 26.02.2018

Regjimi i Bashar al-Asadit përkundër vendimit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS-OKB) për armëpushim humanitar në Siri, vazhdon të godasë Gutën Lindore.