TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Hoti: Kemi pritur nga Haradinaj marrëveshje të re me Malin e Zi për Demarkacionin

Telegrafi - 07.12.2017

Shefi i Grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se janë duke e analizuar sjelljen e kryeministrit Ramush Haradinaj karshi marrëveshjes për Demarkacion me Malin e Zi.

Demarkacioni përçan koalicionin

Lajmi.net - 07.12.2017

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi përkrahet vetëm nga partneri i madh i koalicionit qeverisës, por jo edhe nga partia e kryeministrit Haradinaj dhe nga Nisma për Kosovën.

Demarkacioni përçan koalicionin

Gazeta Express - 07.12.2017

Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi përkrahet vetëm nga partneri i madh i koalicionit qeverisës, por jo edhe nga partia e kryeministrit Haradinaj dhe nga Nisma për Kosovën, shkruan sot Gazeta ...

Kosovarët të bëhen gati për pasoja, nëse Demarkacioni nuk ratifikohet

Gazeta Express - 07.12.2017

Çështja e kufirit të Kosovës me Malin e Zi tashmë është në duart e deputetëve të Kuvendit të Kosovës, por shanset e miratimit të marrëveshjes duken të ...

Peci me propozim konkret për çështjen e demarkacionit

Koha.net - 06.12.2017

Gjykata Kushtetuese mund të jetë zgjidhja e shumë kërkuar për zgjidhjen e çështjes së demarkacionit me Malin e Zi. Drejtori ekzekutiv i KIPRED dhe ish–ambasadori i Kosovës në Suedi, Lulzim Peci në ...

Mushkolaj thotë se politikanët po përdorin interesat e tyre edhe në çështjen e demarkacionit

Koha.net - 06.12.2017

Politikanët kosovarë po e përdorin për interesa të tyre edhe çështjen e demarkacionit. Ndonëse si proces i ndjeshëm, interesat personale të deputetëve të Kuvendit të Kosovës përsëri marrin primatin, ...

“Kosova po humb miqtë ndërkombëtarë”

Koha.net - 06.12.2017

“Nëse të ikë treni, vështirë se mund ta kthejmë”, ka thënë ish-diplomati, Lulzim Peci në Rubikon të KTV-së. Peci thotë se me zvarritjen e çështjes së demarkacionit nuk po pengohet vetëm liberalizimi ...

Qeveria deklarohet për mundësinë e dërgimit të demarkacionit në Kushtetuese

Telegrafi - 06.12.2017

Drejtori ekzekutiv i KIPRED-it dhe ish-ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë, Lulzim Peci, ka dalë me një propozim interesant sa i përket shënimit të kufirit me Malin e Zi.

Qehaja: Demarkacioni po pengon edhe transformimin edhe FSK-së

Koha.net - 06.12.2017

Zvarritja e marrëveshjes së demarkacionit nuk po pengon vetëm lëvizjes e lirë të kosovarëve drejt Evropës, sipas ekspertit të sigurisë Florian Qehaja.

Lulzim Peci: Kosova po humb miqtë ndërkombëtarë

Gazeta Express - 06.12.2017

​“Nëse të ikë treni, vështirë se mund ta kthejmë”, ka thënë ish-diplomati, Lulzim Peci në Rubikon të ...

Kuvendit i dorëzohet zyrtarisht raporti i plotë për Demarkacionin

Lajmi.net - 06.12.2017

Qeveria e Kosovës ditë e hënë e ka proceduar në Kuvend raportin për Demarkacioni me Malin e Zi. Sekretari i Kuvendit, Ismet Krasniqi e ka konfirmuar për lajmi.net se është pranuar raporti i plotë ...

Për shkak të mos liberalizimit të vizave, kosovarët për tri vjet humbën 334 milionë euro

Lajmi.net - 06.12.2017

Marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi, ka lënë peng kosovarët të cilët po detyrohen të paguajnë mijëra euro për të kaluar kufirin ilegalisht. Kushti i BE-së ndaj Kosovës për heqjen e regjimit të ...

Qeveria e hedh poshtë mundësinë e dërgimit të demarkacionit në Gjykatën Kushtetuese

Gazeta Express - 06.12.2017

Drejtori ekzekutiv i KIPRED-it dhe ish-ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë, Lulzim Peci, ka dalë me një propozim interesant sa i përket shënjimit të kufirit me Malin e Zi.

Pse për ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi kërkohen 80 vota të deputetëve?

Lajmi.net - 06.12.2017

Për ratifkimin e Demarkacionit me Malin e Zi kërkohet vota e 2/3 të deputetëve të Kosovës. Shpjegim për një qështje të tillë ekziston në Kushtetutën e Republikës së Kosovës, ku për marrëveshjet për ...

Veseli siguron përfaqësuesit e BE-së se PDK e mbështetë ratifikimin e Demarkacionit

Evropaelire - 06.12.2017

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka zhvilluar sot një takime me shefen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova dhe ambasadorët e vendeve të BE-së.

Kundër Demarkacionit me pasaportë shqiptare

Evropaelire - 06.12.2017

Pamundësia që Kuvendi i Kosovës ta ratifikojë Marrëveshjen për demarkacionin ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, po i mban edhe më tej qytetarët e Kosovës të izoluar.

“Fundi politik i Haradinajt”

Lajm - 06.12.2017

Të hënën u procedua në Kuvend “Raporti final i Demarkacionit” i përgatitur nga Komisioni i ri i kryesuar nga ish deputeti i LDK-së Shpejtim Bulliqi. Deputetët e Kuvendit të Kosovës, për herë të parë ...

Veseli - përfaqësuesve të BE-së: Demarkacioni të kalojë, Brukseli të veprojë për vizat

Gazeta Express - 06.12.2017

Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, thotë se Demarkacioni me Malin e Zi duhet të kalojë dhe se PDK-ja do ta mbështesë atë. BE-ja sipas tij, duhet të veprojë shpejt dhe qartë sa i përket ...

Peci kërkon që t'i dërgohet Gjykatës Kushtetuese demarkacioni

Albeu.com - 06.12.2017

Drejtori ekzekutiv i KIPRED dhe ish –ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë Lulzim Peci ka dalë më nje propozim që marrëveshja për demarkacionin të dërgohet në Gjykatë Kushtetuese para se të ...

Ish-ambasadori Peci: Demarkacioni të dërgohet në Gjykatë Kushtetuese

Gazeta Express - 06.12.2017

Drejtori ekzekutiv i KIPRED dhe ish –ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë Lulzim Peci ka dalë më nje propozim që marrëveshja për demarkacionin të dërgohet në Gjykatë Kushtetuese para se të ...

Politikanët që s’kanë nevojë për viza – janë të pajisur me pasaporta të Shqipërisë

Koha.net - 06.12.2017

Mos-ratifikimi i Marrëveshjes për demarkacion mes Kosovës dhe Malit të Zi në Kuvendin e Kosovës i mban edhe më tutje qytetarët e vendit të izoluar. Qëndrimi zyrtar i BE-së është që Kosova nuk do të ...

Këto janë qëndrimet e Anton Cunit, Arben Gashit dhe Nait Hasanit për Demarkacionin

Lajmi.net - 06.12.2017

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike kishin përkrahur Marrëveshjen e demarkimit të kufirit me Malin e Zi, por jo të gjithë deputetët e grupeve parlamentare të tyre ndanin qëndrim të ...

Cili është politikani më i pa korruptuar në Kosovë? Kjo është përgjigja e O’Connell

Lajm - 06.12.2017

Në pyetjet që po i bëhen në Facebook ambasadorit amerikan në Kosovë, Ruairi O’Connell, një pyetje ka qenë shumë interesante për të. Një nga komentuesit e ka pyetur se cilin nga politikanët e Kosovës ...

Demarkacioni përçan koalicionin

Portalb - 07.12.2017

Projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi bashkë me raportin e Komisionit Shtetëror për Shënjimin e Kufirit qe disa ditë po qëndron në “sirtarët” e Kuvendit, ...

Qeveria deklarohet për mundësinë e dërgimit të demarkacionit në Kushtetuese

Portalb - 06.12.2017

Drejtori ekzekutiv i KIPRED-it dhe ish-ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë, Lulzim Peci, ka dalë me një propozim interesant sa i përket shënimit të kufirit me Malin e Zi.

Krasniqi kërkon përgjigje në 8 pyetje nga nënshkruesit e marrëveshjes së Demarkacionit

Lajmi.net - 06.12.2017

Ish-kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi iu ka shtruar tetë pyetje nënshkruesve të Demarkacionit me Malin e Zi. Krasniqi ka përdorur një fjalë popullore, duke thënë se nuk shfaq asnjë qëndrim për ...

Për shkak të mosliberalizimit të vizave, kosovarët për tri vjet humbën 334 milionë euro

Zhurnal - 07.12.2017

Për shkak të mosliberalizimit të vizave, kosovarët për tri vjet humbën 334 milionë euro Prishtinë, 7 dhjetor - Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi, ka lënë peng kosovarët të cilët po detyrohen ...

Marrëveshja me Malin e Zi, vërejtje që gabimet e tilla të mos ndodhin më

Koha.net - 06.12.2017

Kosova nuk ka më asnjë rrugëdalje nga kurthi i kurdisur përmes Marrëveshjes për kufirin me Malin e Zi pos ta ratifikojë atë. Nuk ka asnjë arsyetim logjik se pse ky u bë kusht për liberalizimin e ...

Çfarë qëndrimi do të mbajnë Anton Quni, Arben Gashi dhe Nait Hasani për demarkacionin?

Gazeta Express - 06.12.2017

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Demokratike kishin përkrahur marrëveshjen e demarkimit të kufirit me Malin e Zi, por jo të gjithë deputetët e grupeve parlamentare taë tyre ndanin qëndrim të ...

Demarkacioni s’e vë në rrezik koalicionin qeverisës

Koha.net - 06.12.2017

Secili vendim, që do të marrë Kuvendi në lidhje me Projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes së kufirit me Malin e Zi, vlerësohet se duhet të ketë kosto edhe për koalicionin qeverisës.

Kundër Demarkacionit me pasaportë shqiptare

Telegrafi - 06.12.2017

Pamundësia që Kuvendi i Kosovës ta ratifikojë Marrëveshjen për demarkacionin ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, po i mban edhe më tej qytetarët e Kosovës të izoluar.

Ish-Ambasadori Peci: Demarkacioni të dërgohet në Gjykatë Kushtetuese

Lajmi.net - 06.12.2017

Drejtori ekzekutiv i KIPRED dhe ish –ambasadori i Kosovës në Mbretërinë e Suedisë Lulzim Peci ka dalë më nje propozim që marrëveshja për demarkacionin të dërgohet në Gjykatë Kushtetuese para se të ...

Politikanët që s’kanë nevojë për viza, janë të pajisur me pasaporta të Shqipërisë /EMRAT

Lajmi.net - 06.12.2017

Mos-ratifikimi i Marrëveshjes për demarkacion mes Kosovës dhe Malit të Zi në Kuvendin e Kosovës i mban edhe më tutje qytetarët e vendit të izoluar. Qëndrimi zyrtar i BE-së është që Kosova nuk do të ...

Ky është kushti i LDK-së për qeverinë që ta votojë Demarkacionin

Gazeta Express - 05.12.2017

Ish-ministri i Punëve të Brendshme dhe anëtari i LDK-së, Skënder Hyseni, ka thënë se beson që marrëveshja e arritur me Malin e Zi për demarkim të kufirit duhet të ratifikohet në Kuvendin e Kosovës, ...

Demarkacioni rrezikon Qeverinë Haradinaj

Evropaelire - 05.12.2017

Qëndrimet krejtësisht të kundërta të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë, lidhur me çështjen e Marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi, rrezikojnë qëndrueshmërinë e ...

Hyseni: Raporti i Bulliqit amatoresk

Lajmi.net - 05.12.2017

Ish Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni, duke komentuar raportin e komisionit të ri për demarkacionin të kryesuar nga Shpejtim Bulliqi, ka theksuar që ky komision ka dështuar të argumentoj ...

Thaçi: Mosratifikimi i Demarkacionit po i shërben BE-së të na mbajë të izoluar

Zhurnal - 05.12.2017

Thaçi: Mosratifikimi i Demarkacionit po i shërben BE-së të na mbajë të izoluar Prishtinë, 5 dhjetor - Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka folur për liberalizimin e vizave dhe anëtarësimin në BE në ...

Demarkacioni e “çanë” koalicionin qeverisës: Veseli kundër Haradinajt & Limajt

Lajmi.net - 05.12.2017

Kosova duhet t’i shënjojë sa më shpejtë vijat e saj kufitare, përfshi edhe Demarkacionin me Malin e Zi dhe me Serbinë, ka deklaruar kryetari i Kuvendit Kadri Veseli.

Gazetarja kosovare: Shumica e deputetëve që nuk votojnë demarkacionin kanë pasaportë shqiptare ose diplomatike

SOT - 05.12.2017

Gazetarja e njohur kosovare Arbana Xharra ka thënë dje në një koment se ruajtja fanatike e kufijve është një patriotizëm i rrejshëm që po vazhdon ta vonojë liberalizimin e vizave për qytetarët.

Nitaj tregon pse Haradinaj e dërgoi Demarkacionin në Kuvend

Lajmi.net - 05.12.2017

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, ka thënë se çdo marrëveshje ndërkombëtare, duhet të nxirret për votim në Kuvend, që të ratifikohet ose të hidhet poshtë.

Kadri Veseli: Kufiri i Kosovës duhej të ishte në Ulqin, jo në Qakorr

Zhurnal - 05.12.2017

Kadri Veseli: Kufiri i Kosovës duhej të ishte në Ulqin, jo në Qakorr Prishtinë, 5 dhjetor - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli sot para gazetarëve ka thënë se qështja e ratifikimit të ...

Lajçi: Marrëveshja për Demarkacionin do të duhej të rrëzohej më herët nga Kuvendi (Video)

Telegrafi - 05.12.2017

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), Ali Lajçi, ka theksuar se për çështjen e Demarkacionit, mund të ketë “fërkime” në mes Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ...

Bajrami: Vota e Haradinajt ‘për’ demarkacionin, lajmi i vitit

Almakos - 05.12.2017

Deputetja Hykmete Bajrami ka thënë se Buxheti i Kosovës për vitin 2018 paraqet ndarje të thellë, rajonale dhe komunale, ndërsa ka theksuar se vota aprovuese për Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin ...

Cili është politikani më i pa korruptuar në Kosovë? Kjo është përgjigja e O’Connell

Alb Portali - 06.12.2017

Loading... Në pyetjet që po i bëhen në Facebook ambasadorit amerikan në Kosovë, Ruairi O’Connell, një pyetje ka qenë shumë interesante për të. Një nga komentuesit e ka pyetur se cilin nga politikanët ...

Lulzim Peci thotë se mos ratifikimi i Demarkacionit është minim i shtetësisë së Kosovës

Lajmi.net - 05.12.2017

Analisti Lulzim Peci, ka thënë se disa politikane dhe “eksperte” kane harruar qe shpallja dhe njohja e Pavarësisë se Kosovës është bere ne baze te Pakos se Ahtisarit.

Veseli i quan pallavra deklaratat që e kundërshtojnë Demarkacionin

Portalb - 05.12.2017

Të gjithë shefat e grupeve parlamentare, kur kishin marrë ftesën për mbledhje urgjente të Kryesisë, ishin përgatitur se aty do të diskutohet për demarkacionin, raporton KTV.

Zi nuk llogarit raportin e Shpejtim Bulliqit

SOT - 05.12.2017

Podgorica zyrtare ka thwnw sot se nuk do të bëjë Marrëveshje të re me Kosovën rreth çështjes së vijës kufitare. Këto deklarata vijnë pas publikimit të raportit të djeshëm nga Qeveria e Ramush ...

Haxhiu: Haradinaj ka ndërruar qëndrim ndaj Demarkacionit

Lajmi.net - 05.12.2017

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka thënë se në mbledhjen e Kryesisë nuk është diskutuar rreth seancës për demarkacionin. “Në kuvend ende nuk ka ardh materiali nga qeveria dhe kjo ka qenë ...

Thaçi: Ta miratojmë demarkacionin ose BE na mban të mbyllur

Albeu.com - 05.12.2017

“Kosova duhet ta plotësojë edhe kushtin e fundit për liberalizimin e vizave”, kështu ka thënë presidenti i Kosovës , Hashim Thaçi në adresimin e tij para ushtarëve të FSK’së.

Versioni aktual i Demarkacionit nuk do të votohet as nga Nisma për Kosovën

Lajmi.net - 05.12.2017

Në ditët e ardhshme Kuvendi pritet ta sjellë në rend dite ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi. Mirëpo, versioni aktual i kësaj marrëveshje nuk i ka numrat nga koalicioni ...