TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rashiti: VV dhe LDK kanë thyer shtizat, është normale

Lajmi.net - 03.12.2019

“Këto gabime i kanë bërë koalicionet 2014-2017 dhe ka mundësi që LDK dhe VV t’i bëjnë këto gabime. Apetiti për të marrë gjithçka që është e mundur nga pushteti e ka bërë këtë. Zgjedhjet ishin për Kuvend dhe Qeveri dhe jo për institucione tjera, ...

Ish-këshilltari i Isa Mustafës thotë se VV-LDK nuk kanë folur për ndarje të posteve, por për fuqinë e tyre

Gazeta Express - 03.12.2019

Avokati Besnik Berisha ka thënë në emisionin DPT te Fidani në T7 se mes kryetarëve të partive LDK dhe VV, Isa Mustafa dhe Albin Kurti respektivisht, nuk është biseduar për ndarjen e posteve por vetëm për fuqinë e tyre.

Raportohet se Mustafa ka anuluar takimin e nesërm me Kurtin

Insajderi - 03.12.2019

Paraqitja e Glauk Konjufcës në Pressing të T7 është vlerësuar problematike dhe ofenduese nga zyrtarët e LDK-së. Si rezulatat, para pak minutash kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka anuluar takimin e planifikuar për ditën e mërkurë me Kurtin, bën të ditur ...

Astrit Haraqija:Vetëvendosje janë pjellë e PDK’së

Alb Portali - 03.12.2019

Astrit Haraqija nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ka deklaruar se formimi i Qeverisë varet krejtësisht nga presidenti i Kosovë, Hashim Thaçi.Haraqija ka deklarua në RTV Dukagjini se e gjithë situata e krijuar dhe çështja e formimit të Qeverisë nga ...

Abdullahu: VV dhe LDK mashtruan elektoratet e tyre në këto zgjedhje

Telegrafi - 03.12.2019

Analisti Faton Abdullahu ka thënë se VV dhe LDK kanë dallime shumë të mëdha në disa çështje që deri më tani nuk janë të njohura për opinionin. Abdullahu, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini , ka thënë se VV dhe LDK në fund do të kenë ...

Muja: LDK-ja nuk dëshiron koalicion me Vetëvendosjen

Botasot - 03.12.2019

I këtij mendimi është publicisti Armend Muja, i cili për "Bota sot", ka thënë se LDK-ja kanë pasur një marrëveshje paraprakisht në lidhje me tri parimet kryesore, që cili merr qoftë edhe një votë më shumë është Kryeministri, që nuk bëjnë koalicion ...

Konjufca lëshon “bombën”: S’ka marrëveshje me LDK-në nëse insiston për presidentin

Botasot - 03.12.2019

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka thënë sonte se qasje e LDK-së se atyre me çdo kush iu takon pozita e presidentit, çon në dështimin e marrëveshjes për koalicion. “Është e palogjikshme me qenë ekuivalent kryeministri me ...

A mund të shkohet sërish në zgjedhje, Konjufca ‘habit’ me deklaratë

Botasot - 03.12.2019

Nënkryetari Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka thënë se shkuarja sërish në zgjedhje të parakohshme, duhet të jetë fjala e fundit, që duhet të shihet në këto momente. Në Pressing, ai u shpreh se LVV, së bashku me LDK-në, duhet të provojmë edhe ...

​Konjufca: Presidenti i Republikës së Kosovës është i panegociueshëm

Lajmi.net - 03.12.2019

“Edhe pse në zgjedhje me Kushtetutë pozita e kryetarit të Kuvendit i takon partisë fituese, kjo pozitë është e negociueshme, por Presidenti i Republikës së Kosovës është i panegociueshëm”, tha Konjufca në T7.

Rama: Në raport me Vetëvendosjen, LDK nuk është korrekte vetëm në një pikë

Telegrafi - 03.12.2019

Drejtori i Informacionit në RTV Dukagjini, Fidan Rama ka thënë se LDK në raport me Vetëvendosjen vetëm në raport me postin e kryeministrit po bën padrejtësi. Rama, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin ka thënë se palët janë pajtuar para zgjedhjeve se ...

Presidenti, ministritë, Shahu tregon si të ndahen postet në mes të VV-së dhe LDK-së

Botasot - 03.12.2019

Edhe pse marrëveshja VV-LDK u prit të nënshkruhej të hënën, një gjë e tillë nuk ndodhi. Albin Kurti tha se ende nuk ka marrëveshje, por që ka avancime në bisedime. Lidhur me këtë, njohësi i çështjeve politike, Rexhep Shahu, ka thënë për gazetën ...

Edhe Ramush Tahiri po then gogla sikur Kola!

Botasot - 03.12.2019

Fatin e LDK-së nuk kerkojmë në "goglat" që then ti ne stilin e Koles dhe soji i juaj, Ramush Tahiri, por në vullnetin e Sovranit. Jo Ramush jo, LDK-ja s'bëhet trampolinë e LVV-së dhe n'dëm të interesit nacional-shtetëror të Dardanisë Antike-Kosovës.

Nesër rifillojnë negociatat VV-LDK, takohen Kurti dhe Mustafa

Medial - 03.12.2019

Nesër kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe Isa Mustafa i LDK-së, do të takohen përsëri. Takimi mes tyre për krijimin e Qeverisë pritet të realizohet pas vizitës së një përfaqësuesi të rëndësishëm ndërkombëtar, njofton Klan Kosova.

Kjo është oferta e VV’së për koalicion me LDK’në

Gazeta Express - 03.12.2019

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka treguar në emisionin Pressing në T7 se cila është oferta e VV’së ndaj LDK’së për bashkëqeverisje. “Propozimi jonë është ndarja e ministrive 5 me 5”, ka thënë Konjufca. “Ky është kompromisi jonë.

Kurti është dashur të shkojë te varri i Rugovës, si shenjë respekti për partneritetin me LDK-në

Botasot - 03.12.2019

Objektivi i vetëm i cili i bashkon LDK-në e VV-në, tha Rrahman Paçarizi, është çuarja e PDK-së në opozitë, për që sipas tij është e pamjaftueshme. "Nuk është kjo kauzë e mjaftueshme", tha ai.

Haraqija: LDK të shkojë në opozitë, të bëhen bashkë VV-PDK se janë një familje

Telegrafi - 03.12.2019

Ish-Ministri i Kulturës nga radhët e LDK-së, Astrit Haraqija, ka thënë se Hashim Thaçi do ta determinojë nëse do të bëhet koalicioni Vetëvendosje-LDK. Haraqija, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se si ka ardhur situata po ...

Konjufca: LDK mendoi që do të dilte e para në zgjedhje dhe nuk lidhi koalicion me ne

Gazeta Express - 03.12.2019

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se LDK ka refuzuar disa herë VV’në dhe kështu nuk u lidhë një koalicion parazgjedhor. “Ne disa herë edhe publikisht u afruam me LDK’në para zgjedhjeve që të ...

Konjufca zbulon detaje nga bisedimet VV-LDK: Mustafa e kërkoi Ministrinë e Brendshme

Insajderi - 03.12.2019

Ish-shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka thënë se lideri i LDK-së, Isa Mustafa, ka kërkuar Ministrinë e Punëve të Brendshme në negociatat për koalicionin qeverisës ndërmjet LDK-së dhe VV-së.

Konjufca: Nuk ua kërkuam LDK’së 7 ministri në këmbim të postit të presidentit

Gazeta Express - 03.12.2019

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, në emisionin Pressing të T7, ka thënë se gjatë negociatave për marrëveshjen e koalicionit, Vetëvendosja nuk ia kërkojë Lidhjes Demokratike të Kosovës 7 ministri në këmbim të postit të presidentit.

Gjithçka që ndodhi në takimin Kurti-Mustafa, Konjufca tregon pse nuk u nënshkrua marrëveshja

Alb Portali - 03.12.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës dje ishin pranë arritjes së marrëveshjes për të bashkëqeverisur për katër vitet e ardhshme. Mirëpo në takimin mes Albin Kurtit dhe Isa Mustafës, diçka kishte ndodhur dhe gjithçka përfundoi pa ...

Konjufca: Bëmë kompromis dhe lejuam LDK’në të zgjedhë e para, ata zgjodhën pikërisht MPB’në

Gazeta Express - 03.12.2019

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se janë të zhgënjyer nga LDK’ja në fazën e dytë të negociatave. “Ne kemi bërë shumë kompromise që të qeverisim së bashku me LDK’në”, tha Konjufca.

Konjufca: LDK po mendon që po negocion me PDK-në

Alb Portali - 03.12.2019

Glauk Konjufca në emisionin “Pressing” ka folur për takimin e fundit të kryetarit të LVV Albin Kurtin dhe me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa. Ai ka thënë se Mustafa ka zgjedhur instrumetet që ta arrij qëllimin, transmeton Indeksonline.

“Theu kurrizin” për ta joshur Profën, por Mustafa bindet vetëm me poste

Insajderi - 03.12.2019

Ndonëse Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës tashmë kanë deklaruar se janë dekoruar 100 për qind për programin qeverisës dhe numrin e ministrive, në momentin kur lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe ai i Lidhjes Demokratike, Isa ...

Gjindet arsyeja se çfarë po e pengon VV-në dhe LDK-në, të arrijnë marrëveshje

Botasot - 03.12.2019

Zyrtari i PDK-së, Arben Gecaj, nëpërmjet një postimi, ka deklaruar se problemi kryesor tek LDK-ja dhe Vetëvendosje, është ndarja e copave të pushtetit. Me fjalë tjera, siç shprehët Gecaj, “pazari” shkakton shumë probleme.

Ja pse LDK-së i takon posti i Presidentit

Botasot - 03.12.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, akoma s`po arrijnë që ta gjejnë formulën e duhur, e cila do të qonte në një koalicion qeverisës të mirëfilltë, të cilin qytetarët e Kosovës po e presin me padurim.

Emini: Problemi më i madh për marrëveshjen VV-LDK do të jetë MPB

Koha.net - 03.12.2019

Donika Emini, drejtoreshë në CiviKos, në Rubikon të KTV-së ka thënë se çështja e Ministrisë së Punëve të Brendshme do të jetë problemi më i madh për marrëveshjen ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së për formimin e koalicionit qeverisës.

Kurti: Harmonizimi i programit qeveritar është realizuar 100 përqind, vetëm përgjegjësitë kanë mbetur!

Botasot - 03.12.2019

Kandidati për kryeministër, Albin Kurti, në një intervistë me zyrën e Heinrich Böll Stiftung në Beograd realizuar me gazetarin Simon Ilse ka folur për përparësitë e qeverisë së tij të ardhshme, dialogun me Serbinë, agjendën e tij të gjelbër dhe ...

Flet për “Bota sot” Haki Rugova, kjo është e vërteta e kërkesave të LDK-së, tregon se a do të ketë marrëveshje me VV-në

Botasot - 03.12.2019

Ditën e djeshme është mbajtur një takim prej 2 orësh në mes të kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Përkundër se u paralajmërua se do të arrihet një marrëveshje përfundimtarë, një gjë ...

Kurti njofton Grupin parlamentar të Vetëvendosjes për negociatat me LDK-në për formimin e Qeverisë

Telegrafi - 03.12.2019

Grupi i ri parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka mbajtur sot mbledhjen e parë, në të cilën kryetari LVV-së, Albin Kurti, i ka njoftuar deputetër e këtij subjekti politik për procesin negociator me LDK-në për krijimin e qeverisë.

Albin Kurti njofton grupin e ri parlamentar të VV’së për sfidat me LDK’në

Gazeta Express - 03.12.2019

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se sot është mbajtur mbledhja e parë e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje. Në këtë takim, kryetari i VV’së dhe njëkohësisht kandidati për kryeministër, Albin Kurti, i njoftoi deputetët e grupit parlamentar ...

Dy rrugët e Vetëvendosjes nëse nuk arrin marrëveshje me LDK-në

Botasot - 03.12.2019

Ishte paralajmëruar që të hënën të nënshkruhet marrëveshja e koalicionit LVV-LDK, por një gjë e tillë nuk ndodhi. Njohësi i çështjeve politike, Blerim Vela, përmes një postimi në Facebook, është shprehur se LVV dhe LDK nuk duhet të synojnë që të ...

Çështjet që po e zvarrisin marrëveshjen LVV-LDK

Evropaelire - 03.12.2019

Mospajtimet rreth ndarjes së pozitave kryesore në udhëheqjen e institucioneve të reja si dhe përplasjet politike nga e kaluara, sipas analistëve politikë, mund të shihen ndër arsyet pse Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës po e kanë ...

“Le ta provojnë që të bëjnë marrëveshje pa Vjosën”, zhdukja e Osmanit në ditët kritike të negociatave me VV-në

Insajderi - 03.12.2019

Vjosa Osmani që në zgjedhjet e gjashtë tetorit kandidoi për kryeministre të vendit, nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), kishte deklaruar se nuk do të ketë marrëveshje me Lëvizjen Vetëvendosje, pa të.

Çka ndodhi dje në takimin Kurti-Mustafa? Sonte përgjigjet në “Pressing” Glauk Konjufca

Gazeta Express - 03.12.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës dje ishin pranë arritjes së marrëveshjes për të bashkëqeverisur për katër vitet e ardhshme. Mirëpo në takimin mes Albin Kurtit dhe Isa Mustafës, diçka kishte ndodhur dhe gjithçka përfundoi pa ...

LDK po kërkon shumë, kështu duhet formuar Qeveria VV-LDK sipas analistit Ramush Tahiri

Botasot - 03.12.2019

Gjatë ditës së djeshme Lëvizja Vetëvendosje (VV) dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), kanë mbajtur takimin ku ishte paraparë të nënshkruheJ marrëveshja finale për koalicionin VV-LDK, por një gjë e tillë nuk u arrit.

Albin Kurti koalicion me PDK-në?

Botasot - 03.12.2019

Ka kohë që po takohet Vetëvendosje me LDK-në, dhe nuk ka asgjë konkrete. Madje, një takim u zhvillua edhe të hënën, ndërkohë që, e njëjta gjë, nuk ka konkrete diçka. Kjo ka bërë që, në drejtim të Albin Kurtit, shkojnë thirrje të ndryshme, përfshi ...

VV-ja i përgjigjet LDK-së: Ofertën që e bëri sot Veliu, Kurti ia ofroi LDK-së para zgjedhjeve

Gazeta Express - 03.12.2019

Nënkryetarja e Vetëvendosjes, Fatmire Kollçaku, ka thënë sot për Gazetën Express se në takimin e djeshëm ndërmjet Albin Kurtit e Isa Mustafës për arritjen e marrëveshjes për koalicion qeverisës ka pasur avancim.

Marrëveshja VV-LDK!

Botasot - 03.12.2019

Dy ish partitë opozitare nga legjislatura e kaluar, Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, janë shumë afër nënshkrimet të marrëveshjes për koalicionin qeverisës, mirëpo të dyja po i ndan ndarja e ministrive dhe postet politike.

Veliu me ofertë të re për VV-në: Ne kryeministrin, ju presidentin dhe kryekuvendarin

Tetova Sot - 03.12.2019

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu, i ka thënë Expressit se nëse Vetëvendosja nuk pajtohet që kjo parti ta ketë postin e kryeparlamentarit dhe presidentin, atëherë kjo ofertë i kalon VV-së, e kryeministri duhet t’ i mbetet LDK-së.

Luma: Vetëvendosje të sqarohet me LDK-në osë të kërkoj partnerë tjerë

Botasot - 03.12.2019

Analisti Ernest Luma, duke komentuar për situatën aktuale, konsideron se asnjë përgjegjësi nuk e ka Vetëvendosje ndaj LDK-së përveq se të diskutoj për krijimin e qeverisë. Sipas tij, po nëse s’është e gatshme LDK, detyrimisht Vetëvendosje duhet të ...

Rugova: S’ka ftohje të raporteve mes Mustafës dhe Kurtit, marrëveshja do të nënshkruhet

Botasot - 03.12.2019

Takimi i së hënës mes liderit të lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti dhe atij të LDK-së, Isa Mustafa, shpërfaqi dallimet për të arritur një marrëveshje për bashkëqeverisje mes dy partive që kanë fituar më së shumti vota në zgjedhjet e 6 tetorit ...

Ngecja e bisedimeve, LDK ka një ofertë të re për Vetëvendosjen

Gazeta Express - 03.12.2019

Lidhja Demokratike e Kosovës, ia ka propozuar edhe një skenar tjetër partisë së Albin Kurtit, në rast se këta nuk pajtohen t’ia japin LDK-së, postin e Presidentit, të Krye parlamentarit si dhe pesë Ministri.

Analistët: Kurti dhe Mustafa t’i qasen më seriozisht marrëveshjes, të mos bien pre e kalkulimeve partiake

Telegrafi - 03.12.2019

Arritja e marrëveshjes për bashkëqeverisje që përfshinë dhe ndarjen e përgjegjësive institucionale është test mbi maturinë e Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës rreth zbatimit të reformave të premtuara.

Shpërfaqen dallimet e LDK-së dhe të LVV-së, s’ka koalicion

Zeri - 03.12.2019

Ndonëse ishin zotuar se pas harmonizimit të plotë të planprogramit qeverisës Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Lëvizja Vetëvendosje (LVV) do të arrijnë ta nënshkruajnë marrëveshjen e koalicionit, një gjë e tillë nuk ndodhi as të hënën.

Marrëveshjen e dështon kundërpesha për presidentin

Koha.net - 03.12.2019

Dallimet që i kanë për hisenë në pushtet kanë bërë që Lëvizja Vetëvendosje (LVV) dhe Lidhja Demokratike (LDK) të mos e finalizojnë të hënën marrëveshjen për koalicion qeverisës, ndonëse mbërritjen e saj e kishin paralajmëruar një ditë më parë.

Sipas Kelmendit mosmarrëveshja për postin e Presidentit rrezikon që mandati i qeverisë të përfundojë para kohe

Botasot - 03.12.2019

Gazetari dhe opinionisti Adriatik Kelmendi ishte i ftuar në Interaktiv të KTV-së ku foli rreth koalicionit të mundshëm qeverisës ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së. Ai thotë se sot u pa se nuk janë pajtuar për të gjitha çështjet, e takimi i sotëm ...

Ahmeti: LDK i është imponuar VV-së,  ka vendosur 70% të programit të saj në atë qeverisës

Telegrafi - 03.12.2019

Mos arritja e marrëveshjes mes LVV dhe LDK ka qenë temë diskutimi sonte në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini. Drejtori i Programacionit në RTV Dukagjini, Arben Ahmeti ka thënë se në bazë të 100 pikave të negociuara LDK ka arritur t’i ...

Krasniqi tregon “formulën” se si VV-ja dhe LDK-ja mund ta ndajnë pushtetin

Botasot - 02.12.2019

Përkundër se u paralajmërua, as ditën e hënë Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, nuk kanë arritur që të zyrtarizojnë bashkëqeverisjen. Dy liderët e partive pas takimit deklaruan se do vazhdojnë punën për arritjen e një ...

Zeka: Ndryshimi s’mund të ndodhë nëse VV nuk udhëheqë ministrinë e Brendshme dhe të Drejtësisë

Lajmi.net - 02.12.2019

“Të gjithë kemi qenë partizanë të ndryshimit”, ka thënë Zeka. “Ndryshimi nuk mund të ndodhë nëse VV nuk udhëheqë Minsitrinë e Punëve të Brendshme dhe Ministrinë e Drejtësisë” “Nga aty fillon çkapja e shtetit dhe ndryshimi”, ka thënë Zeka.

Ky është paralajmërimi nëse VV dhe LDK nuk arrijnë marrëveshje, Zogaj ka një parashikim

Botasot - 02.12.2019

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës ende nuk kanë arritur marrëveshje, edhe pse u tha se do të nënshkruhej sot. Pas takimit që mbajtën sot lideri i VV-së, Albin Kurti dhe ai i LDK-së, Isa Mustafa, Kurti tha se ka avancim në ...