TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Reagon Franca: Nuk kemi vendosur kurrë në dyshim angazhimin e Italisë

ABC News - 13.06.2018

Qeveria franceze ka reaguar lidhur me tensionin e regjistruar së fundmi me Romën, sa i përket menaxhimit të emigrantëve. Parisi thotë se nuk është vendosur asnjëherë në dyshim angazhimi i Italisë.

Itali-Francë, mosmarrëveshje për çështjen e migrantëve

VOA - 13.06.2018

Autoritetet italiane thirrën sot ambasadorin francez si përgjigje ndaj komenteve të presidentit Emmanuel Macron i cili denoncoi qeverinë italiane për mospranimin e qindra migrantëve që ndodheshin në ...

“Aquarius” drejt Spanjës, 900 emigrantë të tjerë në Itali

Portalb - 13.06.2018

Një skuadrilje anijesh me qindra emigrantë të shpëtuar nga anija “Aquarius”, po udhëton drejt Spanjës. Të shpëtuar në Mesdhe gjatë fundjavës, 629 pasagjerët e “Aquarius” nuk u lejuan të hynin në ...

Tension mes Parisit dhe Romës, Salvini: Franca të kërkojë falje

ABC News - 13.06.2018

Vijojnë tensionet mes Italisë dhe Francës për shkak të emigrantëve. Ministri i Brendshëm i qeverisë së Romës, i bën thirrje presidentit francez Macron, që të kërkojë falje dhe të presë 9 mijë ...

Përsëri Salvini: Nuk jemi kamp refugjatësh për Europën

Java News - 13.06.2018

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini iu përgjigj kritikave për mënyrën e trajtimit të çështjes së anijes së emergjencave ”Aquarius”, që iu drejtua porteve spanjolle dhe jo atyre italiane për ...

Italia pranon 900 migrantë

Evropaelire - 13.06.2018

Një anije italiane është ankoruar në Sicili me më shumë se 900 migrantë, duke treguar se Qeveria italiane me qasje kundër migrantëve është duke pranuar ende azilkërkues, mirëpo edhe është duke ...

Italia, në shënjestër për anijen; Thumbon Macron: Cinizëm italian

Antpress - 13.06.2018

“Në raste vështirësish, – tha Benjamin Griveaux, zëdhënësi i presidentit francez, – ata që gjenden më pranë vijës bregdetare kanë detyrën të përgjigjen”.

“Aquarius” niset drejt Spanjës, e shoqërojnë anije italiane

Antpress - 13.06.2018

SOS Méditerranée dhe zyrtarët spanjollë thanë se “Aquarius-it” do t’i bashkohen një anije italiane e rojës bregdetare dhe një anije ushtarake. Emigrantët janë shpëtuar nga disa gomone pranë brigjeve ...

Bllokimi i emigrantëve, Macron: “Cinizëm dhe papërgjeshmëri” nga Italia

Flaka - 12.06.2018

Presidenti francez Emmanuel Macron ka akuzuar qeverinë italiane për “cinizëm dhe papërgjegjshmëri”, pasi Matteo Salvini detyroi kryeministrin e qeverisë populiste të refuzonte lejimin e hyrjes në ...

“Aquarius” drejt Spanjës, 900 emigrantë të tjerë në Itali

Mapo - 13.06.2018

Një skuadrilje anijesh me qindra emigrantë të shpëtuar nga anija “Aquarius”, po udhëton drejt Spanjës. Të shpëtuar në Mesdhe gjatë fundjavës, 629 pasagjerët e “Aquarius” nuk u lejuan të hynin në ...

Italia pranon 900 migrantë

Lajmi.net - 13.06.2018

Një anije italiane është ankoruar në Sicili me më shumë se 900 migrantë, duke treguar se Qeveria italiane me qasje kundër migrantëve është duke pranuar ende azilkërkues, mirëpo edhe është duke ...

“Aquarius”/ Anija me emigrantë sjell përplasje diplomatike

ABC News - 12.06.2018

Rasti i anijes me emigrantë, “Aquarius”, është kthyer në një incident diplomatik jo vetëm mes Italisë dhe Spanjës, por në nivel europian. Duke reaguar lidhur me këtë çështje, presidenti francez ...

Anija "Aquarius" me 629 imigrantë në bord niset drejt Spanjës

VOA - 12.06.2018

Grupi ndihmave “SOS Mediterranee” tha sot se do t’i transferojë rreth 629 imigrantët që u shpëtuan dje, për ta vazhduar udhëtimin e tyre drejt Spanjës, ku kryeministri i i ri vendit pranoi t’i ...

“Aquarius” e mbushur me emigrantë niset drejt Spanjës, pas refuzimit të Italisë e Maltës për t’i pranuar

Java News - 13.06.2018

Organizata humanitare që po kujdeset për 629 emigrantët e bllokuar në një anije të ndalur në afërsi të brigjeve malteze, thotë se dy anije italiane do t’i ndihmojnë ata të hyjnë në portin spanjoll të ...

OKB: Bashkëpunim për të shmangur tragjeditë në Mesdhe

Java News - 12.06.2018

Vendimi i kryeministrit spanjoll, Pedro Sanchez për të autorizuar anijen e shpëtimit ”Aquarius” të ankorohej në territorin spanjoll është një vendim kurajoz, theksoi Komisioneri i Lartë i OKB, ...

Italia dhe Malta refuzojnë anijen me 629 refugjatë, pranohet nga Spanja

SOT - 12.06.2018

Qeveria e djathtë e Italisë ka dhënë dje shenjën e parë të dorës së hekurt për çështjen delikate të refugjatëve, duke refuzuar ankorimin në portet e saj të anijes Aquarius, e grupit të shpëtimit SOS ...

Spanja do ta pranojë anijen e bllokuar me migrantë në det

Alsat - 11.06.2018

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, tha se vendi i tij do të shpëtojë një anije të bllokuar në Mesdhe, për të shmangur katastrofën humanitare. Sanchez tha se do ta lejojë anijen Aquarius të ...

Itali, Salvini e konsideron një fitore largimin e anijes me migrantë drejt Spanjës

BalkanWeb - 11.06.2018

Ministri italian i Punëve të Brendshme, Matteo Salvini, e konsideroi një fitore, pasi Spanja vendosi të presë një anije të ngarkuar me migrantë të bllokuar në brigjet e Maltës dhe paralajmëroi anijet ...

U refuzuan nga Italia dhe Malta, emigrantët pranohen nga Spanja

Antpress - 12.06.2018

Pedro Sanchez tha se ai do të pranonte “Aquarius” dhe 629 personat që ndodhen në bordin e saj, pasi më herët Italia dhe Malta kishin refuzuar ta lejonin anijen të ankorohej.

Italia bën kthesë, pranon 900 migrantë

LajmiFundit - 13.06.2018

Një anije italiane është ankoruar në Sicili me më shumë se 900 migrantë, duke treguar se Qeveria italiane me qasje kundër migrantëve është duke pranuar ende azilkërkues, mirëpo edhe është duke ...

Anija me emigrantë sjell përplasje diplomatike

Lajmi.net - 12.06.2018

Rasti i anijes me emigrantë, “Aquarius”, është kthyer në një incident diplomatik jo vetëm mes Italisë dhe Spanjës, por në nivel europian. Duke reaguar lidhur me këtë çështje, presidenti francez ...

“Aquarius” niset drejt Spanjës, e shoqërojnë anije italiane

Mapo - 13.06.2018

Organizata humanitare që po kujdeset për 629 emigrantët e bllokuar në një anije të ndalur në afërsi të brigjeve malteze, thotë se dy anije italiane do t’i ndihmojnë ata të hyjnë në portin spanjoll të ...

U refuzuan nga Italia dhe Malta, emigrantët pranohen nga Spanja

Ina - 12.06.2018

Kryeministri spanjoll tha se vendi i tij do të pranojë një anije me emigrantë, të bllokuar në Mesdhe, me qëllim që të evitojë një katastrofë humanitare.

Italia pranon 900 migrantë

Koha.net - 13.06.2018

Një anije italiane është ankoruar në Sicili me më shumë se 900 migrantë, duke treguar se Qeveria italiane me qasje kundër migrantëve është duke pranuar ende azilkërkues, mirëpo edhe është duke ...

“Aquarius” drejt Spanjës

RTSH - 13.06.2018

Organizata humanitare që po kujdeset për 629 emigrantët e bllokuar në një anije të ndalur në afërsi të brigjeve malteze, thotë se dy anije italiane do t’i ndihmojnë ata të hyjnë në portin spanjoll të ...