TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vetëvendosje e gatshme për koalicion, gjatë javës takohet me krerët e LDK-së

Lajmi.net - 09.10.2019

Kandidati për kryeministër nga kjo parti, Albin Kurti pritet t’i bëj ftesë ndonjë subjekti tjetër politik në mënyrë që të forojmë qeverinë e re. Në deklarimet e tij pas shpalljes së rezultateve nga ...

Phillips: Qëndrimi amerikan të mbështetet tek realiteti i ri në Kosovë

VOA - 09.10.2019

Një analist amerikan thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të përshtatin qëndrimin e tyre ndaj qeverisë së ardhshme të Kosovës, në përputhje me vullnetin e popullit të Kosovës. Por prof.

‘Zbardhen’ detaje të takimit të Konsett dhe Mustafa: Gjithçka që u folë për Qeverinë e re!

Botasot - 09.10.2019

Pa kaluar as 48 orë pas përfundimit të zgjedhjeve, Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, ka pasur takime me dy liderët e partive të cilat dolën të parat në zgjedhjet e 6 tetorit, Albin ...

Mimoza Kusari - Lila: Taksa ndaj Serbisë duhet të hiqet

Botasot - 09.10.2019

Ish-kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në Interaktiv të KTV-së, ka folur edhe për taksën 100% ndaj mallrave serbe dhe atyre të Bosnjës.

Albin Kurti ‘thyen rekord’ me votat e marra në Gjilan!

Zeri - 09.10.2019

Po vazhdojnë të numërohen votat e kandidateve për kryeministër të Kosovës, si dhe kandidatëve për deputet në Kuvendin e Kosovës pas zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovës.

Albin Kurti brend politik autokton

Ina - 09.10.2019

Shpëtim Pollozhani Kosova e krijoi Albinin brenda një çerek shekulli. Ai është prodhim autentik dhe autokton. Albini me shokë nuk janë prodhim i fenotipit, dukuri që zhvillohen nën ndikimin e të ...

Kurtit s’i ngutet dialogu, Washingtoni kërkon të nisë menjëherë

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti që doli i pari në zgjedhjet e gjashtë tetorit, si duket nuk do të pajtohet me Washingonin sa i përket rëndësisë që duhet t’i jepet zhbllokimit të dialogut ...

Kusari-Lila pas rezultatit të zgjedhjeve në Gjakovë: Përjetësisht me ty, Gjakova ime

Zeri - 09.10.2019

Kryetarja e partisë “Alternativa”, Mimoza Kusari-Lila ka falënderuar votuesit nga qyteti i Gjakovës që e kanë besuar në zgjedhjet e 6 tetorit. Pas Albin Kurtit, Kusari-Lila ka dalë e dyta fituese në ...

Kështu e votuan gjakovarët Albin Kurtin

Lajmi.net - 09.10.2019

Zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të 6 tetorit e kanë nxjerrë fituese Lëvizjen Vetëvendosje, e cila arriti që në nivel vendi të marrë 203 mijë e 52 vota apo 25.49 për qind, shkruan lajmi.net.

Shtigjet e Albin Kurtit

BalkanWeb - 09.10.2019

Pas pothuajse-fitores në zgjedhje përpara Albin Kurtit hapen disa shtigje të mundshme: Albini mund të tentojë të kthejë në realitet ligjërimin dhe prirjet e veta ideologjike, sidomos pjesën më ...

Vetëvendosje në kohën kur nuk vetëvendoset

Albeu.com - 09.10.2019

Nga REDI SHEHU Ishin vetëm pak orë të mjaftueshme pas mbylljes së kutive të votimit për t’u dhënë zgjedhjeve parlamentare në Kosovë të gjithë siluetën e një dite europiane zgjedhjesh.

Mimoza Kusari radhitet pas Albin Kurtit në Gjakovë, kjo është lista e më të votuarve të VV’së atje

Gazeta Express - 09.10.2019

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme të 6 tetorit Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit ka dalë e para. Ndër qytetet ku VV’ja ka fituar, është edhe Gjakova, ku kjo parti ka marrë 12.533 vota gjithsej Kësaj ...

Albin Kurti anëtarësohet në Vetëvendosje

Gazeta Express - 09.10.2019

Kreu i Vetëvendosjes në Komunën e Gjakovës Agon Batusha ka njoftuar se sot në VV është anëtarësuar një person me emrin Albin Kurti, raporton Gazeta Express.

Asnjë negociatë për qeverinë në Kosovë, LDK pret votat e diasporës

Medial - 09.10.2019

Mundesite per nje koalicion qe do te drejtonte qeverine e re te Kosoves jane ende te paqarta ndersa vijon numerimi i votave me kusht, atyre me poste si dhe votat e personave me aftesi te kufizuar.

Drecun: Albin Kurti është pengesë e madhe për vazhdimin e dialogut

Lajmi.net - 09.10.2019

Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Serbi, Milovan Drecun ka deklaruar sot se lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti sillet papërgjegjshëm dhe bën deklarata ekstreme.

Albin Kurti rrezikon skenarin “Gruevski”, ja si mund t’i rrëshqasë nga duart fitorja, LDK vendos fatin e qeverisë re

SOT - 09.10.2019

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur dje rezultatin final në Kosovë. Lëvizja Vetëvendosja doli forcë e parë, por që Albin Kurti të qeverisë vendin do duhet të punojë fort.

Leksione kosovare: Në kërkim të demokracisë, jo ‘stabilokracisë’

Mapo - 09.10.2019

Shtimi i qytetarëve që me votë të lirë kërkojnë rrëzimin e “establishmentit politik” dhe sinjalet edhe për faktorin ndërkombëtar që direkt dhe indirekt mbajtën në këmbë politika të mbytura nga ...

Drecun: Kurti është pengesë e madhe për vazhdimin e dialogut

Botasot - 09.10.2019

Kryetari i Këshillit të Kuvendit për Kosovë Milovan Drecun ka vlerësuar sot se Albin Kurti lideri i Vetëvendosjes që ka fituar më së shumti vota në zgjedhjet e së dielës në Kosovë, po sillet me jo ...

E quajnë “Albin Kurti i vogël”, a arriti i riu vushtrrias t’i marrë votat për deputet

Gazeta Express - 09.10.2019

Të gjithë u befasuan nga fjalimet e tija të cilat ngjasonin me fjalimet e kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtit. Bëhet fjalë për të riun Vushtrria, kandidat për deputet nga partia e Kurtit, ...

Intervista speciale e Albin Kurtit në KTV, “BE-ja nuk e zëvendëson bashkimin kombëtar”

Koha.net - 09.10.2019

Të martën, ekskluzivisht në Kohavision ka qenë i ftuar fituesi i zgjedhjeve të 6 tetorit, Albin Kurti. Në emisionin special “Programi Kurti”, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje i është përgjigjur në ...

Lista Serbe: Asnjë qeveri kosovare nuk mund të bëhet pa Listën

Zeri - 09.10.2019

Nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq, u ka thënë medeve serbe se asnjë qeveri kosovare nuk mund të bëhet pa Listën Serbe. Vulini i quan “siptari” Albin Kurtin dhe shqiptarët e Kosovës, ndërsa ...

Kusari-Lila: Do të kemi më shumë se 61 deputetë bashkë me LDK’në

Gazeta Express - 09.10.2019

Kryetarja e Alternativës, njëherësh kandidate për deputete në Kuvendin e Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se “sikur LDK-ja të kërkonte tash kryeministrin, do ...

Kusari-Lila: Fitorja e VV-së më 6 tetor, sukses i arritur tani por i nisur kohë më parë

Koha.net - 08.10.2019

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, në Interaktiv të KTV-së, ka thënë se kjo javë e ka rrumbullakuar një proces të gjatë. Ka thënë se ky është një sukses i arritur tani por i nisur kohë më ...

Lista Serbe thotë se nuk mund të bëhet qeveria pa ta, analistët nuk e shohin si problem

Koha.net - 08.10.2019

Në Qeverinë e udhëhequr nga kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, Albin Kurti, do të ketë vend edhe për serbë. Mirëpo, të njëjtit nuk do të jenë nga Lista Serbe.

Der Spegel shkruan për fitoren e Albin Kurtit: Në Kosovë ndodhi një ndryshim epokal

Botasot - 08.10.2019

Për dy dekadash, Kosova drejtohej pothuajse ekskluzivisht nga ish-kryekomandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ata janë të korruptuar, kanë emëruar familjarët dhe miqtë e tyre, në poste, ...

Përse modeli i “Vetëvendosjes” nuk mund të importohet në Shqipëri!

Gazeta Tema - 08.10.2019

Nga Alfred Peza Temat që kanë dominuar lajmet e mediave, debatin politik dhe diksutimet e opinionit publik shqiptar, pas zgjedhjeve të së dielës në Kosovës kanë qenë të shumta, por të paktën dy prej ...

Kur do të formohet qeveria e re? Këto procedura duhet të ndiqen

Gazeta Express - 08.10.2019

Minutat e para të ditës së hënë i kaluan në sheshin “Skenderbeu”, në Prishtinë. Simpatizantët e Lëvizjes Vetëvendosje bashkë me krerët e saj dolën këtu pranë objektit të qeverisë për të festuar ...

Bashkim kombëtar? Albin Kurti flet për idenë e federatës

Top Channel - 08.10.2019

Albin Kurti, kandidati për kryeministër në Kosovë nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila u shpall fituese në zgjedhjet e 6 tetorit 2019, ka folur për mundësinë e bashkimit kombëtar si dhe për krimet e ...

Gjekmarkaj: Vjosa Osmani luajti si populiste, Albin Kurti neomarksist e nacionalist, e pret ballafaqimi

BalkanWeb - 08.10.2019

Analisti Agron Gjekmarkaj thotë se leksioni më i madh që vjen nga Kosova është që pushteti nuk është kurrë i përjetshëm. Në “Real Story” në News24, Gjekmarkaj foli për zgjedhjet dhe rezultatet e ...

“Albin Kurti ka fituar zgjedhjet, jo pushtetin”, Vasjari: Ne duhet ta qepim, Kosova ka dhënë leksion në mbarëvajtje ...

BalkanWeb - 08.10.2019

Analisti Arjan Vasjari i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” tha se Albin Kurti ka fituar zgjedhjet, por ende pushtetin. Vasjari deklaroi se Kurti duhet tashmë të bisedojë me aktorë të tjerë ...

“Der Spiegel”: Albin Kurti është anti-autokrat, i pathyeshëm dhe i pakorruptuar, për Ballkanin Perëndimor humbja e ...

Gazeta Tema - 08.10.2019

«Der Spiegel» shkruan se Kosova qe dy dekada qeverisur nga ish-komandantët e UÇK-së, të cilët janë të korruptuar, ata i kanë shpërblyer klanet familjare dhe miqësore me poste, nën sundimin e tyre ...

Kurti: Nuk ka shansë koalicion me Ramush Haradinajn, Ramushi më i mirë është në opozitë

Botasot - 08.10.2019

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, njëherit edhe fitues i këtyre zgjedhjeve ka folur edhe për mundësinë e përfshirjes së AAK-së në një qeveri potenciale të VV-së me LDK-në, Kurti ka thënë se ...

Kurti: Nëse nuk bëhet me LDK-në, sërish zgjedhje. Lista serbe në opozitë së bashku me PDK-në

Top Channel - 08.10.2019

I ftuar në KTV, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti, është shprehur se mund të ketë një takim ditën e enjte me Vjosa Osmanin dhe Isa Mustafën për të folur për formimin e qeverisë së ...

Kurti: Është e dhunshme nëse dikush provon ta çojë LDK’në me dikë tjetër

Gazeta Express - 08.10.2019

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, që sipas rezultateve preliminare, i ka fituar zgjedhjet parlamentare, Albin Kurti thotë se do të vazhdojë bisedimet me LDK’në për ta krijuar Qeverinë.

Kurti: Ose koalicion me LDK’në ose sërish në zgjedhje

Botasot - 08.10.2019

Albin Kurti nga Vetëvendosje, dy ditë pas fitores së zgjedhjeve ka thënë se opcion të vetëm e sheh krijimin e Qeverisë me LDK’në, transmeton "Bota sot".

Kurti: Të enjten pritet të takohemi me Mustafën e Osmanin

Koha.net - 08.10.2019

20:22 Kandidati i VV-së për kryeministër, Albin Kurti, në intervistën me Agron Bajramin, ka thënë se me LDK-në janë pajtuar paraprakisht që të ketë reforma në disa sektorë.

Albin Kurti: Me Isa Mustafën e Vjosa Osmanin do të takohem të enjten

Gazeta Express - 08.10.2019

Kandidati për kryeministër të vendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, partia e të cilit, sipas rezultateve preliminare i ka fituar zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit për Kuvendin e ...

Rexhep Qosja: Me Albin Kurtin kryeministër, shumë pranë idealit për bashkim të Shqipërisë me Kosovën

BalkanWeb - 08.10.2019

Akademiku dhe profesori i njohur Rexhep Qosja në një prononcim ekskluziv për “News 24” deklaroi se me Albin Kurtin kryeministër, është shumë pranë ideali i bashkimit mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Statuti aktual i Vetëvendosjes: Kurti ose kryetar partie ose kryeministër (VIDEO)

Medial - 08.10.2019

Si fitues i zgjedhjeve të 6 tetorit, pritet të formojë edhe Qeverinë e re të Kosovës. Mirëpo Albin Kurti me të marrë këtë post nuk mund të jetë njëkohësisht edhe lider i Vetëvendosjes, njofton Klan ...

“Çështjet ballkanike janë zgjidhur nga fuqitë e mëdha”, Qosja: Duhet të mendojmë dhe për mundësinë e shkëmbimit të ...

BalkanWeb - 08.10.2019

Akademiku Rexhep Qosja kërkon që propozimet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të shihen me kujdes nga liderët e Kosovës. Në një lidhje telefonike në News24, Qosja foli për propozimet që mund të ...

Vetëvendosja dhe vetëndjerja në pushtet

Gazeta Tema - 08.10.2019

Nga Mero Baze Euforia e Vetëvendosjes pas renditjes e para në listën e partive me 0,7 për qind më shumë se LDK, ka prodhuar një klimë izolimi për fituesit e zgjedhjeve në rrugën drejt të qenit fitues ...

Rexhep Qosja për News24: VV dhe LDK koalicion, Albin Kurti kryeministër. Duhet të luftohet korrupsioni dhe nepotizmi

BalkanWeb - 08.10.2019

Akademiku dhe veprimtari i shquar Rexhep Qosja parashikon një koalicion mes Vetëvendosjes dhe Lëvizjes Demokratike të Kosovës që do të ketë si kryeministër Albin Kurtin.

Anti-autokrati

Mapo - 08.10.2019

Në Kosovë, fituesi i zgjedhjeve Albin Kurti premton ndryshime rrënjësore. Nëse kjo do jetë e suksesshme, është e pasigurt. Por, për Ballkanin Perëndimor, mosvotimi për autokratët e korruptuar është ...

Sa ndryshon qasja e Prishtinës në raport me dialogun pas zgjedhjeve?

Evropaelire - 08.10.2019

Rezultatet preliminare të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit , e kanë vendosur si fituese të zgjedhjeve Lëvizjen Vetëvendosje, të pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Kosnett takoi edhe udhëheqësin e LDK-së, Isa Mustafa

Evropaelire - 08.10.2019

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, diskutuan të martën për zgjedhjet parlamentare që u mbajtën më 6 tetor në ...

Kosnett ambasadori i parë amerikan që shkel në VV, por nuk pranon të fotografohet në zyrat e saj

Gazeta Express - 08.10.2019

Pikërisht kur Albin Kurti ka fituar për herë të parë zgjedhjet parlamentare, duke e renditur Vetëvendosjen forcën e parë politike në vend, në zyrë i ka shkuar njeriu i parë i Amerikës në Prishtinë.

Kreshnik Spahiu: Ja çfarë do të ndodhte sikur Albin Kurti të kandidonte në Tiranë kundër Ramës, Metës dhe Berishës

SOT - 08.10.2019

Zgjedhjet në Kosovë janë vlerësuar si leksion nga opozita shqiptare. Kreshnik Spahiu iu ka dhënë një shuplakë të fortë opozitarëve, duke u thënë se ata s’mund të jenë si Kurti e Osmani pasi kanë 20 ...

Maliqi: Vizita e Kosnett në Vetëvendosje, shenjë se Albin Kurti ka ndryshuar

Gazeta Express - 08.10.2019

Pas triumfit që Lëvizja Vetëvendosje e pati në zgjedhjet e gjashtë tetorit, duke dalë për herë të parë si parti e parë nga zgjedhjet, lideri i partisë, Albin Kurti sot morri një vizitë mjaft të ...

Ambasadorët e refuzojnë flamurin shqiptar, fotografohen me Kurtin jashtë zyrës së VV-së

Zeri - 08.10.2019

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në zyrën e tij vazhdon ta mbajë vetëm flamurin kombëtar dhe assesi ta pranoj flamurin e Republikës së Kosovës.

Botën nuk e lëvizim dot, të paktën të ndryshojmë veten

Gazeta Tema - 08.10.2019

Ilir Yzeiri Fitorja e Albin Kurtit në Kosovë ka nxitur reagime të ndryshme dhe, më së shumti, entuziaste. Kurti ka shumë vjet që në skenën politike të Kosovës dhe në hapësirën shqiptare është shfaqur ...